Vader wordt ook gevierd I WERELDGEBEUREN NIEUWS- EN AANKONDIGING&ölAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER 6e JAARGANG Nr 28 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 13 JUNI 1953 DE KONING TE MELSBROEK DE BLIJDE INTREDE TE AARLEN ZWANENWEELDE TE IEPER HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE 34, BOTERSTRAAT. YPER \/pDcrWNMT FII^F U/FFk- 7ATPRDAr*^ Tel. 500 Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) VERSCHIJNT ELKE WEEK S ZATERDAGS ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 135 fr. 6 MAAND<0 fr. Nadat we op de tweede Zondag van Mei moeder hebben gevierd, komt thans met de tweede Zondag van Juni vaderaan de beurt. Dit is dus Zondag e.k. 14 Juni en het zal dan de derde maal zijn, dat we het vader- feest vieren. Immers, dit gebruik was vroeger onbekend in ons land alhoe wel het in landen als de Verenigde Staten. Groot Brittannië, Frankrijk, enz... reeds lang burgerrecht verkre gen had. Om het goede te doen, is het ech ter nooit te laat en daarom moeten we ons er over verheugen dat het feest van vader ook in ons land meer en meer gevierd wordt en zijn vaste plaats op de kalender van feesten en vieringen gekregen heeft. Toen het plan voor de eerste maal in ons land geopperd werd, scheen het nogal ko misch aan te doen de moedigen die ermee begonnen zijn, kregen echter ook de lachers langs hun kant en nu dit feest voor de derde maal in ons familieleven komt postvatten zal er zeker meer dart één zijn, die vroeger onverschillig, thans enthousiast aan deze viering zal meedoen. Trouwens, vader verdient ook wel eens dat er een dagje aan hem gewijd wordt. Want waar de verdiensten van moeder onbetwistbaar zijn, laat ons maar dadelijk zeggen hors con cours dan heeft vader ook de zijne. Welke deftige vader heeft immers nooit eens zijn jongste spruit op de knieën genomen om hem de papfles te geven, terwijl moeder met haar ander werk kon voortgaan Dan komt daar dan nog de thuiswacht bij. als ze eensop boodschappen is of naar de coiffeuse om het haar te laten permanenten Verder is hij de sterke man in het huis, die alle moeilijke karweitjes op knapt. die behulpzaam is bij de grote kuis om zware kasten te versieuren en om ressortbakken te helpen uit stoffen. En zou het ook al niet eens gebeurd zijn dat hij. toen moeder zich wat minder wel gevoelde, met emmer en dweil omsprong ook wel met wateren de vloer een beurt gaf, zoals in die goede soldatentijd Voeg daarbij dan nog het hout hak ken voor de winter en het binnen- sleuren van kolenemmers, om de ka chel te doen ronken, wanneer de vriezeman vóór de deur staat. En dan vergeten we de vierkante meters grond die vader beboert en waar hij elk jaar ettelijke liters zweet laat bij het spitten ervan. Zon der dan nog te spreken van de zorg over slecht opkomende vroege aard appelen, over groene kolen waar de worm zit aan te knagen en over sla die de lucht inschiet, juist als de kroppen op hun best stonden. Dat kost hem soms heel wat hoofdbre kens. zoals trouwens het ganse va derschap door die eeuwige zorgen- rimpel gekenmerkt wordt, j Als we dat allemaal eens rustig j overdenken valt het op hoeveel kwa liteiten er zijn die de vader sieren en die maar al te dikwijls ongemerkt Ivoorbijgaan, of liever ongeacht! Daarom hebben wij. als vertegen- 'woordigers van het sterke geslacht, er alle belang bij dat onze feestdag naar waarde wordt geschat en dit kan alleen gebeuren door een gepaste viering. Natuurlijk mogen de bloe men daarbij niet ontbreken, want wie ^kan zich nu een feest voorstellen waarbij er geen bloemen zouden te pas komen Verder, geschenken die (de man best kan gebruiken en daar- ^voor komen heel wat artikelen in aan merking... Doch alle gekheid op een stokje De man voelt zich wel wat onwen nig en toont zich daarom quasi-on- verschillig voor alles wat tederheid betreft. Maar wanneer de kleinste peuter op vaderkensdag met een ge dichtje voor de pinnen komt, geleerd op de kleuterschool, in de aard van «Ons vake is een grote man... dan 'gaat er wel een snaar in zijn bin nenste aan het trillen, en dan moet hij wel even kuchen om die ontroe- ringskrop. die in zijn keel opstijgt, (weg te slikken. Dat er dan ook een verraderlijke traan in een van zijn 'ooghoeken klimt, ja dat ook al! Daarom alleen reeds verdient dit vaderfeest. alhoewel kunstmatig in het leven geroepen, door ons allen gevierd te worden, omdat het de fa miliebanden nauwer toehaalt en dus gelukkiger mensen schept. En is die familie soms niet de kern, waarrond J de wereld gebouwd werd Viert dus vader op morgen Zondag 14 JuniNaast moeder, die ons met tedere zorgen omringt, is hij de figuur die we ons tot voorbeeld stel- len, wiens kracht we willen evenaren j en die voor ons de kameraad is. (Dat hij de steunpilaar is van het ge zin en dat hij door zijn arbeid, in dat gezin weelde geschapen heeft en nog schept, dat hoeven we niet na der te onderlijnen. De tweede Zondag van Juni weze daarom een dag van erkentelijkheid. Ivan liefde voor alle vaders van het land en voor dergelijk huldeblijk ver- i lenen we allen onze steun en onze I medewerking. Koning Boudewijn deed Zondag LI. zijn blijde intrede te Aarlen, hoofdplaats van de provincie Luxemburg- We zien de vorst hier bij zijn aankomst ten stadhuize, in gezelschap van de h. Lohest (links) gouverneur van de provincie Luxemburg, en de h. Massonnet (rechts), burgemeester van Aarlen. Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Sabena, werd de Koning door het bestuur van deze maatschappij uitgenodigd haar installaties te Meis broek te bezoeken. We zien de vorst hier in het reparatiewerkhuis voor vlieg tuigmotoren, in gezelschap van leden van de beheerraad. ACCOORD tl; PAN MOENDJOM. Maandag te 14 uur plaatselijke tijd werd te Panmoendjom het akkoord onder tekend over de uitwisseling der krijgsge vangenen. Hierdoor werd de laatste hin derpaal uit de weg geruimd voor het af sluiten van een bestand. Er blijven nu nog 'lechts een aantal punten van onderge schikt belang o. a. de afbakening van de nieuwe demarcatielinie tussen Noord en Zuid-Korea te regelen. Te Washing ton verwacht men dat het bestandsak koord over enkele dagen zal worden ge parafeerd De ondertekening Maandag ge schiedde zender enige plechtigheid. Toen hij d-> barak, waar de bijeenkomst plaats had verliet zag generaal Nam II. chef van de Sirokoreaanse delegatie, er stra lend uit Toen hij voorbij de groep jour nalisten kwam die buiten wachtten hoor de men hem vrolijk fluiten. DE OVEREENKOMST OP KOREA. Op gr«md van de overeenkomst betref fende krijgsgevangenen die te Pan Moend- jom ondertekend werd. zullen de gealli eerden ongi.vc-er 75.300 Noordkoreanen en Chinezen uitwisselen tegen 12.000 gevan genen. die zich thans in de Noordkoreaan- se kampen bevinden. Met de overeenkomst betreffende de uit wisseling zal cinnen 60 dagen na de on der. eknnmg van het bestand een begin van uitvoering gemaakt wórden- Tijdens een persconferentie heeft de ambassadeur van Zuid-Korea te Washing ton Joe Tsjan Jang verklaard dat. zelfs zo er een bestand wordt gesloten, zijn regering zal voor (strijden tot Korea ver enigd is. Inmiddels zijn tienduizenden inwoners uit Seoel door de straten van de stad ge- troKkcn. om protest aan te tekenen tegen de orde rtekening van een bestand. DE HOUDING VAN SYNGMAN RHEE. In Het Laatste Nieuws» lezen we over de houding van Syngman Rhee. het vol gende Bij het slui en van de wapenstilstand op Korea zal de grens tussen Noord en Zuid ongeveer orveranderd blijven. Ook het eigenlijke Koreaanse vraagstuk blijft bestaan want zowel Noord als Zuid wen sen de hc-reniging maar willen ofwel het communistisch ofwel het democratisch re giem over het gehele schiereiland zien heerser. President Syngman Rhee heeft aange kondigd. dat hii de strijd zou voortzet ten om .lat hij voor een nieuwe commu nistische overval vreest, en dit schept na- tuuriïjk een iastige toestand. De Westerse mogendheden spannen zich thans in om aan Zuid Korea waar borgen te verschaffen en men moet ho pen. dat de laatste moeilijkheden zullen overwonnen worden. Van nog groter belang is echter, dat onder de westerse mogendheden zelf een overeenkomst bereikt wordt betreffende de houding ten opzichte van communis tisch China en ten opzichte van de in ternationale politiek in haar geheel- De houding van Rusland is weliswaar ver anderd doch men weet niet hoe het ge steld is met de werkelijke doeleinden van Moskou De indruk verwekken van ver deeldheid ware in deze omstandigheden vanwege de westerse mogendheden be treurenswaardig en zelfs gevaarlijk RUSSISCHE BEDRIJVIGHEID. Zopas werd een verslag bekend gemaakt van generaal Ridgway, de vroegere be velhebber van de Atlantische troepen in Europa. Wat het Europees leger betreft, zegt het verslag dat de verdediging van Eu ropa zonder medewerking van Duitsland niet mogelijk is. en voegt er aan toe dat schikkingen zijn getroffen om deze deel name. na de goedkeüring van het verdrag, zo snel mogelijk door te voeren. Tijdens het afgelopen jaar werd ook «an de andere zijde van het IJzeren Gor men in de krachtinspanning. Generaal Ridgway herinnert aan het eerste verslag van het Europese hoofd kwartier. waarin generaal Eisenhower zegde dat de schaduw van Sovjet-Rusland gans Europa bedreigde Thans heeft de Atlantische Raad, het politieke organis me. besloten dat de Russische bedreiging niet is verminderd Bij gevolg is er geen enkele reden om stil te staan, alvorens wij tenminste de doeleinden hebben be reikt. die wij voor 1954 hadden gesteld. DE CONFERENTIE OP DE BERMUDEN. De conferentie van de eerste ministers van het Commonwealth, heeft naar ver luidt eenparig besloten sir Winston Chur chill de opdracht te geven, op de conferen tie van de Bermuden het volgende voor te stellen 1) Dat nog voor het najaar een vier- landenconferentie wordt gehouden 2) Dat geen enkele voorwaarde zou ge voegd worden bij de uitnodiging, welke aan de Sovjetregering zal worden gezon den. 3) Dat zou voorgesteld worden de Duit se kwestie te regelen in het kader van Russische en Westelijke waarborgen. 4) Dat communistisch China tot de U. N. O. zou worden toegelaten. De conferentie van de eerste ministers van het Commonwealth trad de mening van sir Winston Churchill bij, volgens welke er kans bestaat dat nog vóór de conferentie van de Bermuden een wapen stilstand in Korea tot stand komt en alzo de aanvaarding van de vier bovengenoem de punten de president van de Verenigde Staten en door de Franse minister-presi dent veel gemakkelijker zal vallen. Deze gegevens over de beslissing van de conferentie der eerste ministers van het Commonwealth zijn niet officieel, doch komen uit goed-ingelichte bron. DE FRANSE CRISIS. Vorige week voorzagen we met succes, dat de regeringscrisis in Frankrijk niet dadelijk zou opgelost worden. Thans zal Bidault proberen een regering te vormen. Op het ogenblik dat we dit schrijven. dijn niet stilgestaan. De satellietlegers werden versterkt en beter geoefend, verder j vraagt hij de investituur aan de Natio- gemotoriseerd en met modernere tanks nale Vergadering. Zal hij ze bekomen? uitgerust. Talrijke luchtvaart-eenheden Bij het verlaten van het Elysée na Zijn kregen straalvliegtuigen en een uitgebreid aanvaarding van de opdracht tot het voor programma voor de aanleg van vliegvel den is bijna verwezenlijkt. Er worden in Rusland oorlogsschepen en duikboten met grote actie-straal gebouwd. men van een regering heeft Bidault de volgende verklaring afgelegd Ik ben ingegaan op het verzoek van de president. Het land is in gevaar en met In de satellietlanden werden thans meer het aanslepen van de crisis, verergert dat dan 1.3 millioen man onder de wapens ge- j gevaar. Wij hebben een regering nodig roepen, in meer dan 70 divisies verdeeld. niet om te figureren, maar om te han- Daarbij dient de 100.000 man van de Oost-delen. duitse zogenaamde politiemacht gerekend, j Financiële sanertng, sociale recht- Ook wat het atoomwapen betreft, worden vaardieheid. handhavins van Hp Hnplpin- atoomwapen betreft, worden de Russische krachtsinspanningen voort gezet Het verslag zegt verder dat de Rus vaardigheid, handhaving van de doelein den van het Frans-buifenlands beleid dat zijn drie dingen die alleen verkregen kunnen worden door moed en de geza- sisehe bedreiging niet heeft opgehouden, j menlijke krachtsinspanning van alle bur- zuiver militair beoordeeld, zolang het gro- gers en door een diepgaande wijziging van te aantal uitgeruste divisies aan de andere de methodes. Dat is wat ik na mijn raad- zijde van het IJzeren Gordijn blijft op- plegingen en na de onontbeerlijke aan gesteld staan. passingen zal voorstellen aan de natio- KAN EUROPA ZICHZELF nale vergadering en het land VERDEDIGEN DE ITALIAANSE VERKIEZINGEN. Noord-Europa is nog niet in staat aan i De alliantie der democratische partijen een belangrijke aanva) het hoofd te bie- 1 onder leiding van eerste minister Alcide den. zegt het verslag, en behoeft nog bui- de Gasperi scheen Dinsdagavond een lich- tenlandse hulp. Deze werd in de plannen te meerderheid te hebben veroverd in de voorzien. In Midden-Europa werden aan- parlementsverkiezingen, meerderheid die zienlijke verbeteringen verwezenlijkt, en zijn pro-Westerse regering een verder generaal Ridgway is overtuigd met de me- voortbestaan gedurende vijf jaar Zou ver- dewerking van Duitsland in korte tijd te zekeren. Binnenkomende uitslagen der verwezenlijken dat Centraal-Europa zich- belangrijke verkiezingen voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers, achterblij vend bij die der Senaatsverkiezingen we gens een ingewikkelder tellingsysteem toonden aan dat de alliantie der vier cen trum-partijen een op en neergaande strijd voerde om tegenover de oppositie van uiterst links en uiterst rechts een meer derheid van meer dan 50 procent der stem men te veroveren. Volgens de nieuwe kieswet wint de partij of de groep par tijen die meer dan 50 procent der stem men krijgt, automatisch 380 van de 590 in de Kamer van Volksvertegenwoordigers te begeven zetels. Vóór de laatste der 28 386.610 stembrieven geteld zijn, maken de politieke partijen geen pronostieken SPECTATOR zelf zal kunnen verdedigen. In Zuid-Europa zijn de vorderingen aan zienlijk. maar blijft nog een belangrijk te kort aan steunbasissen te betreuren. De zeemachten moeten meer begeleidings schepen en mijnenvegers krijgen om te kunnen optreden tegen duikboot-aanval len. De grote zwakheid blijft de luchtmacht, die in het komende jaar een volstrekte voorrang moet genieten. Niet alleen vlieg tuigen ontbreken, maar in sommige lan den is men nauwelijks begonnen met de luchtbewaking en de alarmstelsels. De voorraden, vooral die aan munitie, moeten worden aangevuld. Er zou een grotere eenheid moeten ko- Een stemmig beeld van de vest ings waters tussen Menenpoort en Rijselpoortonder het waakzame oog van vader en moeder Zwaan verlustigen vijf kleuters zich in 't water.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1