DIT DE STBEEK GROOT ZOMERBAL DWAAS kansen hebben op fortuin en ze niet grijpen De KOLONIALE LOTERIJ Millionnair te worden ZONNEBEKE ZATERDAG 27 JUNI te 20.30 u. in de LIDO D'Hondtstraat INDRUKWEKKENDE HULDE AAN BURGEMEESTER Dr DE GEEST TE WERVIK BRIELEN RENINCELST KOMEN STADEN Bericht aan de telefoonabonnenten CEREMONIEKOSTUMES te huur 't Spinnewiel VLAMERTINGE H. BLOEDPROCESSIE TE VOORMEZELE HET TPEBSCH NIEUWS Blz 2 20-6-1953 waarborgd loon is uitkeerbaar legen mi nimum 80 Daardoor wordt rekening gehouden met het wegvallen van de be- driffsonkosten van de arbeiders. Aldus wordt gelijkheid gebracht met de slacht offers van arbeidsongevallen en beroeps ziekten die ook op 80 th. werden bepaald van het loon gedurende de eerste dagen van werkonbekwaamheid. De nieuwe lasten die uit deze wet voortvloeien voor de nijverheid zullen vooraf gecompenseerd worden door be sparingen in de Maatschappelijke Zeker heid Dit ontwerp brengt dus geen schade toe aan de belangen van onze economie en ook niet aan de kleine en middel matige bedrijven. DE GRONDWETSHERZIENING. Het Laatste Nieuws schrijft Zowel de regering als de partijen heb ben Donderdag hun standpunt bekend ge maakt in verband met de bekrachtiging van het verdrag in zake de Europese Ver dedigingsgemeenschap en de grondwets herziening De regering zal onmiddellijk een ont werp indienen met de artikelen van de Grondwet, die volgens haar moeten her zien worden De h Van Houtte verklaarde op een persconferentie, dat het onmogelijk was in te gaan op het liberale voorstel, omdat de grondwetsherziening enkel nodig was voor een Europese Politieke Gemeen schap. die nog niet aan de orde is. De liberalen hebben medegedeeld, dat zij in die omstandigheden het verdrag voor het Europees leger niet kunnen be krachtigen. Verder wordt vernomen De regering zal zich niet aan een breed debat over al de vraagstukken ont trekken zonder dat zij daarom alle an dere voorstellen zal aanvaarden Zij ver wacht niet dat bij voorbaat de meerder heid dit doen zal Ondervraagd omtrent bet tijdstip waarop de verklaring tot grondwetsher ziening in beide kamers zou goedgekeurd zijn. zegde de h. Van Houtte dat dit waarschijnlijk niet zou gebeuren vóór bet einde van het huidige parlementaire jaar. (Mei 1954). Hij verklaarde verder dat vermits het verdrag voor het Europees leger reeds in behandeling is. dit normaal eerst in bei de kamers zal moeten behandeld worden Hij achtte het onmogelijk in te gaan. op het liberale voorstel, zeggende dat dit enkel de herziening behelst van de ar tikelen 25 en 68. Wel meende hij, dat er automatisch een zekere synchronisatie in de behandeling van de twee ontwerpen zou ontstaan, zonder echter nader toe te lichten hoe deze zich zou voordoen TUL f Ogen hebben en niet zien. oren hebben en niet horen, biedt U de schoonste kansen, om, met een beetje geluk Trekking te Luik op Zaterdag 27 Juni a. s. (8127) ONZE RENNERS Bii de beroepsren ners te Gullegem behaalde onze locale renner Georges Vermeersch de 20e plaats op 97 deelnemers. In de Ronde van Noord- Frankrijk was moeder fortuna niet met hem in de le rit en hij moest zich met de 61e plaats tevreden stellen ln de 2e rit verliep het beter Hij behaalde de 10e plaats op een gans lot renners Daar door kwam hij van de 61e op de 41e plaats in de algemene rangschikking In de 3e rit verscheen hij niet meer aan de start wegens een te zware verkoudheid. Bij de onafhankelijken te Wielsbeke was Devoghel Gerard flink op dreef en won een beker in 3 spurten. Maar spij tig genoeg werd hij in de spurt belem merd en aan zijn trui getrokken. Onge twijfeld had hij die koers gewonnen.' Hij werd dan in plaats van 3e op de 2e plaats jGarrêyn" Noëf 'bercipsmiritai*r "en Van- gerangschikt op 25 deelnemers. Te Be'le,hoorne Monica, fabriekwerkster; Camer- (N. Frankrijk) werd hij 8e op 59 deelne mers. Onze lokale renner Lannoo Remi werd te Westrozebeke schitterend 2e op 10 deel nemers. de Reuzin Wanne begeleid door de mu ziekmaatschappij Ste Cecilia Verder talrijke Feesten Dinsdag 23 Juni Te 13.30 u. Grote Baankoers voor Be roepsrenners BW.B 25.000 fr. prijzen en talrijke premiën Inschrijving tot 21 Juni in het Lokaal van de Veloclub «Willen is kunnen» bij Wed Marcel Samijn. Sta- leans. 5e Bondvlucht uit St Denis en prijs- vlucht uit Arras voor jongen EN THEI R Zondag l.L reed Thuur in de Grote prijs van Antwerpen en ein digde in het peloton Jammer genoeg was tiestraat. 160 km. op zeer goede banen, die grote prijs maar een kleine koers woensdag 24 Juni in dien verstande dat het echte comedie Duivenvluchten uit Arras. in de beide was Wie er het diploma haalde van klas- lokalen serenner (volgens enkele Antwerpse sport- Te 15 u Grote prijsbolling op het Gaai journalisten) waren juist diegenen diein café -t Trompetje» bij Camiel Ockers door hun welwillendheid, maar voor veel geld hebben laten winnen. Een criterium van 125 km dwingt geen selec tie af. BURGERSTAND Geboorten Desmet Gerda. d v. Gerard en Maenhout Paula Delporte Annie, d v. Jozef en Dambre Bertha HuwelijkenVanpetegem Felix, kleer maker. en Bouton Simonne, naaister So- hier Henri, metser, en Allaeys Lea. z b Koninklijk Atheneum leper Rijksmiddelbare Meisjesschool ten voordele van de sociale werken der beide scholen. Met het bekend Radioorkest THE WILLY'S BAND (Willy Butaye) In de loop van het Bal trekking van de REUZENTOMBOLA (zie de volledige prijzenlijst op blz. 6) Ingang 20 fr. Kaartenverkoop en gratis reserveren elke morgen van 9 uur tot 12 uur op het Secretariaat van het Koninklijk Atheneum. Door de bevolking van Wervik werd Zondag een indrukwekkende hulde ge bracht aan haar nieuwe burgemeester Dr Joseph De Geest. De nieuwe burgemeester werd te 10-30 uur aan zijn woning begroet door het schepencollege en de gemeenteraad, en door tal van officiële personaliteiten, waaronder Staatsminister Robert Glllon. Kamerlid Hilaire Lahaye, Senator Mis- siaen. provincieraadsleden Gaston Casier en Vanderghinste. en tal van personali teiten uit de liberale partij, waaronder de hr Désiré Roegiers. voorzitter van de liberale jonge wachten van het Arr. leper. king en de stad te beheren, wars van alle politieke of ideologische gedachten Nadat aan de burgemeester namens de liberale partij zijn borstbeeld overhandigd werd. werd een optocht gevormd. Vooraf gegaan door de liberale en socialistische muziekkorpsen van Wervik. begaf men zich naar het Stadhuis waar een ont vangst plaats greep. Een nieuwe rede werd uitgesproken door dhr Rondelez. namens het gemeentebestuur en door de hr Midhel Gallant, stadssecretaris, na mens het gemeèntepersoneel. Vervolgens werd een toast uitgebracht op het wel zijn van de nieuwe burgemeester. Enkele personaliteiten op de eretribune. Van links naar rechtsKamerlid H. Lahaye. schepen Duverger. Mevrouw H. Lahaye, staatsminister GiUon. Mevrouw De Geest, burgemeester Dr De Geest, schepen Breyne. senator Missiaen en schepen Rondelez. Door de hr Jules Rondelez. schepene. werd een toespraak gehouden, waarin spreker hoofdzakelijk wees op de loop baan van de nieuwe burgemeester De h. Rondelez wees er op. hoe Dr De Geest zich in weinige jaren zo verdienstelijk en volksgeliefd heeft weten te maken. De uit slag van de laatste gemeenteraadsverkie zingen bewees dit. daar méér dan 600 voorkeurstemmen op Dr De Geest uitge bracht werden. Spreker zegde verder over tuigd te zijn. dat Dr De Geest nog gedu rende vele jaren het burgemeesterschap van de stad zal waarnemen, tot bate van gans de bevolking. Dr De Geest wees in zijn antwoord alle eerbewijzen van de hand. Als ik thans aan het hoofd sta van het Wervik se ge meentebestuur. aldus de nieuwe burge meester. heb ik dit uitsluitend te danken aan mijn vriend Kamerlid Hilaire La haye Deze is mijn gewezen studiemak - kei. en het is op zijn aandringen dat ik mij ten dienste stelde van de liberale partij en ik aldus geroepen werd een publiek ambt te vervullen. Dr De Geest beloofde verder zijn beste krachten in te spannen voor het welzijn van de bevol- In de namiddag had dan door de fees telijk bevlagde en versierde straten van de stad een grootse optocht plaats. Dui zenden mensen waren samengestroomd om de uit meer dan 60 groepen bestaande stoet in ogenschouw te nemen Deze stoet werd besloten door twee auto's, waarin het schepencollege, de hh. Breyne Ron delez en Duverger. en anderzijds Dr De Geest en zijn Dame gezeten waren. Over al werd de nieuwe burgervader op uit bundige wijze toegejuicht door de opge togen menigte Tegen het einde van de optocht bega ven de burgemeester en zijn gevolg zich dan naar de eretribune die op de St Maar- tensplaats opgetimmerd was. en van waar hij met de genodigden de stoet schouwde Hij hield nog een toespraak tot de be volking. waarna de heer Gustaaf Breyne eerste schepene. op zijn beurt een rede uitsprak. J Prachtige muziekconcerten. uitgevoerd door de Musique Municipale van Komen- Zuid en door de Kon. Phflharmonie van Poperinge. gevolgd door een reusachtig j vuurwerk, besloten deze voor Wervik zo ■mooie dag. R j De Nieuwelingenkoers te Zonnebeke (Frezenberg) gaf volgende uitslag 1. Van- wynsberghe. 60 km. in 1 u. 56'2. Claeys Jan (Zonnebeke) 3. Pierpont4. Salo- mez5 Notredame 6 Craene7. Mal- fait8, Merlot9. Masschelein 10. Santy. Onze andere renners Del'Haye Jean en Bintein Leopold moesten wegens braken de strijd staken en Decroix M- kon niet rijden wegens ziekte. AUTOONGEVAL Maandag 1.1. in de bocht van de Roesela resteenweg nabij de rijkswacht kantelde een auto waarin vier personen zaten. Een vrouw werd uit de auto geslingerd en ter verpleging naar Roeselare overgebracht De andere per sonen liepen geen ernstig letsel opdoch de auto werd erg beschadigd. AUTO UITGEBRAND Zaterdag in de vooravond toen aan de garage St Chris- tophe een auto van nafte voorzien werd. vatte het voertuig plots vuur. De inzit tenden konden zich spoedig vrij maken, doch het voertuig ging volledig in de vlammen op niettegenstaande de pompiers spoedig ter plaatse waren. DUIVENNIEUWS Uitslag uit Bre- teuil van Zondag 14 Juni 1953. 121 duiven. Snelheid 1336 m. 1. Noyez Gebr.2. De- deurwaerder M 3. Vandenberghe M.4. Deboeuf K.5. Vansteelandt H.6. Bal M.7. Dedeurwaerder M.8. Herreman G.9. Cardoen Fr.10 Verbrigghe G. 11. Hoflack R.12. Dedeurwaerder M. 13. Vansteelandt H.14. Dieryckx J.15 Vanpeteghem S Uitslag uit Arras. 123 duiven. Snelheid 1372 m. 1 Winne H.2. Dieryckx A 3. Vansteelandt H. 4. Volkaert J- 5. Noyez Gebr.6. Verfaillie L.7. Deman W. 8. Defever M. 9. Noyez Gebr.10. Die ryckx J.11. Vercaigne J.12. Defever M 13. Noyez R.14 Claeys S. 15. De- man W Op Zondag 21 Juni 1953 prijsvlucht uit Orleans. 5e syndikaatsvlucht. 2000 fr. heeften en speciale heeften gewaarborgd Uit Breteuil. 2.500 fr. heeften en spe ciale heeften gewaarborgd Uit Arras zelfde verdeling als Breteuil. UITSLAG VINKENZETTING OP ZON DAG 14 JUNI Niettegenstaande de on zekere weersgesteltenissen waren toch 67 liefhebbers uit de streek opgekomen, het geen op zichzelf reeds een succes betekent voor onze jeugdige vinkengilde. Penningmeester G. Hoedt en zijn vrien den hebben hun wedstrijd flink georga niseerd. zodat er vanaf de aanvang tal rijke kijklustigen opkwamen Proficiat mannen en werkt zo voort tot verdere bloei van uw gilde. Hier volgt dan de uitslag 1 Depreeuw Valère. Vlamertinge 517 2. Dewachter Cyriel. Woesten 443 3 Robyn Lucien. Boezinge 435 4 Dewulf Cyriel. Vlamertinge 411 5. Logie Cyriel. Vlamertinge 400 6. Dewachter Cyriel. Woesten 383 7. Deman Frans. Vlamertinge 382 8. Maes Alfons. Boezinge 366 9. Vandamme Paula. Elverdinge 364 10. Maerten Jerome. Woesten 351 lynck Willy, bakkersgast. en Truant Pau line. fabriekwerkster. OverlijdensDemarey Benedictus. 85 j.. echtg Pyck Emma Molein Valerie. 83 j.. wed. Lefebvre Jules. SLEUTELBEEN GEBROKEN Stever- lynck Robert uit Reningelst is Dinsdag 1.). met zijn rijwiel zo ongelukkig gevallen, dat hij een sleutelbeenbreuk opliep. IN HET WATER GEVALLEN Blieck Victor uit Komen kwam Zaterdag 1.1. al hier in de vaart terecht, waarbij hij een verstuikte schouder opliep. Hij diende ter verzorging naar het O L. Vrouwhospitaal te leper overgebracht te worden DUIVENNIEUWS Arras, lokaal «De Eendracht». 117 duiven. Snelheid 1358.70 m. 1. Sabbe Frans; 2. Desender Oscar; 3. Huyghe Hector4. Cappelle Gaston 5 Wydooghe André. allen uit Staden. Breteuil. 128 duiven. Snelheid 1290.30 m. 1. Mortier Cyriel; 2. Cornette Camiel; 3 Vanhoe Maurits4. Sibille Achiel; 5. Vervenne Maurits6. Cuvelier Marcel 7. Vandenbulcke Gaston 8. Desender Os car 9. Billiet Jules 10. Depuydt Marcel, allen uit Staden. Breteuil, jaarlingen. 71 duiven. Snel heid 1190 m. 1. Vandenbulcke Gaston; 2. Mortier Cyriel3. Crombez Gaston4, Debaere Odiel5. Breyne Achiel. allen uit Staden. Onze Fondspeler Petrus Vanlerberghe behaalde de le prijs op de grote Orleans te Roeselare. Hartelijk proficiat. STADENKERMIS PROGRAMMA Zondag 21 Juni Te 9 30 u Ontvangst op het Gemeente huis van de Koninklijke Katholieke Ge meenteharmonie De Verenigde Vrien den». dit bij hun erkenning als Konink lijke maatschappij. Grote Duivenvluchten in het lokaal De Eendrachtbij Camiel Saelens en in Recht en Vrijheid bij Marcel Snaet. Prijsbolling op het Gaaiberd bij Albert Desnouck. in café 't Motje1.000 fr. prijzen Aanvang te 9 u. Bekorting te 19 u. Verbondsvinkenzetting bij Marcel Sab be in café Den Hogen Akker Te 15 u Grote Paardenkoersen op het Plein De Wankaarde 10.000 fr prijzen. Opgeluisterd door de gemeenteharmonie Te 17 u. Grote Velokoers in de Kapelle- rijstraat. voor beginnelingen onder de 18 iaar. 1 000 fr prijzen en premiën. Maandag 22 Juni Te 10 u. Oefeningen door het vrijwil lig Brandweerkorps, op de Speyhoek. Te 14 30 u. op de SpeyhoekGrote Wielerwedstrijd voor Liefhebbers B.W.B 5.000 fr prijzen en talrijke premiën In schrijving bij Pol Billiet. St Jansstraat, tot 21 Juni. Na de Koers ommegang van Brackez. 500 fr. prijzen Te 17 u Velokoers voor Beginnelin gen onder de 18 jaar, in de Ieperstraat. Te 20 u Openluchtconcert op de Markt plaats. door de gemeenteharmonie. Zondag 28 Juni, Koekezondag Kermis op de Mispelare-EikGrote Velokoers voor Beginnelingen. Kam pioenschap van Westvlaanderen 2.000 fr. prijzen en premiën Zondag 5 Juli Kermis op Staden - RekeGrote Wielerwedstrijd voor Beginnelingen. 800 fr. prijzen. Dansgelegenheid bij Omer Desnouck. Gedurende al deze kermisdagen is net politieuur gebracht op 1 uur. Dansgelegenheid op al de kermisdagen in beide danszalen Flandria en E. Vanheulemet zeer goede jazz-orkesten. WILLEMSFONDS Zondag 11. ging de plaatselijke afdeling van het Willems fonds op reis. Te 7 uur stipt vertrok de radiocar op de marktplaats om te 8 uur aan te sluiten met de overige cars van de andere afdelingen van 't Westvlaams Ver bond. op de Grote Markt van Kortrijk. De lange sliert vertrok over Doornik naar de grens te Barry-Maulde waar de Sta- dense gasten reeds aan het piconeren wa ren. de luimige noot zat er rap in. De geleider gaf gas en loodste de Stadense moppentappers in tweede stelling. Op de ze plaats waren de gasten in hun nopjes, want men moest er rap bij zijn om te St Quentin bij de ontvangst op het Stad huis de nodige 2 glaasjes wijn te kunnen bemachtigen Een heel leerzaam bezoek werd gebracht aan een grote fabriek van Kunstaardewerk, waar de ingenieurs aan de Willemsfondsers een volmaakte uit leg verschaften. Iedereen had dan ook een herinnering mede van deze porcelei- nenfabriek van St Amands-les-Eaux. Te St Quentin werd flink geëten en dito ge dronken. In de namiddag brachten bekwame gid sen de leden in de stad, met voornamelijk een bezoek aan het overbekende Lécuyer- museum, dat een ongelooflijke waarde aan kunstschatten bezit, met name de wer ken ivan de Franse meester-portrettist Maurice Quentin de la Tour (1707-1788). Flink opgeluimd. in ware feeststemming werd te 16 uur opgereden naar Arras met het Kerkhof van Notre Dame de Lo- rette. het Gedenkteken te Vimy en goede dranken. Te Rijsel werden de rest van de kluiten. Franse natuurlijk, door de molen gedraaid om te 21 uur aan te ko men te Wervik. waar de andere Stadense vrienden op uitkijk stonden. Hier werd flink gevierd en te 1 uur stopten alle vierders op Staden's marktplaats, de reis van toekomend jaar tegemoetziende. Sedert 16 Juni werken de telefoonver bindingen van het kantoor Roesbrugge automatisch. De aandacht van de telefoon abonnenten wordt dan ook gevestigd op het feit dat ze bij het vragen van een nummer uit dat gebied het nieuw tele foonboek dienen te raadplegen, waarin de nieuwe nummers voorkomen. Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorten (6969) OP BEDEVAART Op 23 Juni reist de K.A.V. naar Banneux. reeds een vijf tigtal lieten zich inschrijven. Het is waar lijk een succes en de deelnemers zullen het zich niet beklagen. SOLDATEN Men vraagt dat de ou ders die een zoon bij de troep hebben onmiddellijk iedere wijziging in het adres zouden bekend maken Het is voor hen een kleine moeite en U stelt daarmede een goede daad voor uw zoon en te vens voor die mensen die er zich mede bezig houden. Ook de adressen van de jongens die verleden week opgeroepen werden wor den zohaast mogelijk verwacht. DUIVEN Uit Brive1. Vandenbrou- cke W Zarren 2 Baelde O.. Leke 3- De- clercq G Zarren4 Desender Cyriel. Leke; 5. Vanhooren G Keiem 6. Viae- ne J-. Koekelare7. Gardein H.. Diks- muide8 Verkinderen V.. Langemark 9. Delaeter G.. Leke 10. Gruwier M Po peringe. le Vlamertingenaar 18- Thevelin Gerard Uit Dourda.ii 1. Dedeurwaarder G. 2- Lemahieu G.3. Mahieu A.4. Fottil- lius T.5- Frans R 6 Depoorter H.7 en 8. Derdaele E.9. Depoorter H.10. Defever G. Uit St Denis 1. en 2- Carpentier Leon 3. Heyte Robert4. Hoflack G.5. Dera- maudt R.6. Santy G.7. Vancomper- nolle F.8. Carpentier L.9 Rassalle A. 10. Crick A. Uit Arras1. Crombez C.2. La conté G-3- Dehaese J.4 Hoflack G.5. Heyte R.6. Deweerdt P.7. Lowagie A.8. en 9. Pottillius10. La conté G. Zondag as 4e Syndicaatsvlucht uit Or- Een beeld uit de H. Bloedprocessie die Maandag 1.1. te Voormezele uitging: de vervolging der priesters onder de Franse revolutie. De H Bloedprocessie te Voormezele lokt elk iaar duizenden gelovigen, zodat deze kleine gemeente dan werkelijk haar grootste dag van het jaar beleeft Dit was Maandag 1.1. nogmaals het geval en zelfs het wankele weder kon aan dit jaarlijks I succes niet tornen, want van alle kanten kwam het volk toegestroomd, j Nadat te 16 uur een plechtig lof ge zongen werd door Z E H. Cyriel Verhae- ghe. pastoor-deken van leper, ging de 1 processie uit. Zij werd geopend door rui ters in Middeleeuwse kledij, gevolgd door j O L. Vrouw, patrones van Voormezele. die gehuldigd werd door pagen die een jubellied zongen. Hierop volgde de Ko ninklijke muziekmaatschappij De Vij- verzonenuit Dikkebus en de 14 groe pen van de eigenlijke processie- Hierin werd de geschiedenis van het H. Bloed te Voormezele geschetst, alsmede beelden uit het Oude en het Nieuwe Testament Na de praalwagen die het H. Bloed ver heerlijkte, kwam de Kerkelijke Overheid De relikwie van het H. Bloed werd ge dragen door Z E H. Callens. pastoor van Voormezele en door Z.EH. deken Ver- haeghe. Tot slot volgde dan de burger lijke overheid. Na de optocht door de bevlagde straten gaf Z.E.H. deken Verhaeghe op het Marktplein de zegen met de relikwie van het H- Bloed, waarmede dan deze plech tigheid besloten werd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2