DE POLITIEKE TOESTAND De DRUKKERIJ DUMORTIER beveelt zich aan Hoekje van de Wielewaal HET YPERSCH NIEUWS BIz 11 25-7-1953 de christelijke volkspartij ONDERZOCHT DE POLITIEKE TOESTAND De partijraad van de CV P kwam Za terdag bijeen onder voorzitterschap van I de heer Theo Lefevre en in de aanwezig- I heid van de heren Van Cauwelaert. Ka mervoorzitter Van Houtte. eerste minis ter. alsook verschillende ministers, tal rijke parlementsleden en afgevaardigden van het arrondissement Het debat over de politieke toestand j werd ingeleid door de nationale voorzit- j ter. die in hoofdzaak het vraagstuk van de bekrachtiging van de E-V.G en de ver daging van het wetsvoorstel De Gryse be handelde Deze uiteenzetting werd gevolgd door een ruime gedachtenwisseling waaraan achtereenvolgens deelnamen de heren Destexhe. Gobbe. Roberty. mevr. Demoor de heren Van Cauwelaert. Barthelous La- drière. Dewulf en Van Houtte. De besluiten van deze gedachtenwisse ling. die in hoofdzaak betrekking hebben op de noodzaak, het eenheidskarakter van de partij opnieuw te bevestigen en de wenselijkheid van dichterbij het vraag stuk van de coördinatie tussen de onder scheidene partijorganen te onderzoeken zullen aan het nationaal comité worden overgemaakt. Het blad t La Nation Beigeverstrekt enkele bijzonderheden over de Zaterdag gehouden besloten vergadering van de al gemene raad van de C.VP. De heer De Schuyfïeleer. ondervoorzit ter, veroordeelde de houding van degenen die zich er rekenschap van willen geven, dat als men deel uitmaakt van een meerder heid die een homogene regering steunt, men zijn particuliere belangen moet kun nen opofferen voor het algemeen belang. De ondervoorzitter beklaagde zich ook over het gemis aan coördinatie tussen het nationaal comité en de parlements- fractie De heer Van Cauwelaert. voorzitter van de Kamer, verklaarde van zijn kant. dat de verantwoordelijkheden dienen te wor den vastgesteld. In antwoord op een gestelde vraag, beantwoordde de heer Lefevre het besluit van de partij en van de regering te gaan tot aan de normale termijn van Kamer ontbinding in 1954 Bij het vaststellen van de datum hiervoor, zal rekening worden gehouden met de belangen van het land. van de regering en van de partij. Nadat verschillende sprekers hadden gewezen op de noodzakelijkheid, om de verwezenlijkingen van de C V P meer be kend te maken, beklemtoonde de heer Van Houtte. eerste-minister. de moeilijk heden waarmede de regering heeft te kampen en laakte hij het streven van hen die gebruik maken van de absolute meer derheid om zich persoonlijk populair te maken Verder deelde de spreker mede. dat het aantal personen die vooruitbetalingen de den op de belasting over het inkomen, van 3700 in 1952 tot 41.000 in 1953 was gestegen. HET PARLEMENTAIR VERLOF. Kamer en Senaat zijn thans met verlof. Er was echter in de Kamer een heftig de bat over de duur van het verlof. De heer BOHY (soc.) verklaarde dat de socialisten accoord konden gaan met de datum van 15 September, die door de eer ste minister werd voorgesteld, op voor waarde. dat de regering zich zou uit spreken over de hangende grote proble men. De hervatting op deze datum zou ge- rechtvaardigd zijn indien de regering kan verzekeren dat de beide vergaderingen hun werkzaamheden op elkander zullen afstemmen. In verband hiermede stipt de spreker aan dat de regering steeds de verklarin gen inzake de grondwetsherziening te ge- lijkertijd bij de twee Kamers aanhangig heeft gemaakt. De heer LEFEBVRE (lib verzekerde. dat de liberalen verzocht hebben maat- regelen te treffen om de kwestie gelijk tijdig in Kamer en Senaat te doen behan delen en op zijn minst de ontv.erpen na de behandeling door de Kamer bij de Senaat aanhangig te maken en dit bin nen een redelijke termijn. Onder die omstandigheden wijlen wij de E V. G. bekrachtigen nog vóór de herziening voltooid is In dat geval wordt de datum van 15 September aanvaardbaar geacht- Eerste-minister Van Houtte drukte op de noodzakelijkheid het verdrag va» de E. V. G voorrang te verlenen De re gering heeft de internationale redenen opgegeven die pleiten voor het verdrag. Zij is zich bewust van de noodzakelijk heid dat het niet overijld, en met de no dige ernst moet worden bestudeerd. Daarom stelde hij voor dat een buiten gewone zitting op 1 of ten laatste op 15 September zou beginnen De redenen die er voor pleiten dat een van de Kamers deze zomer nog het ver drag bekrachtigt verplichten de Senaat niet het verdrag niet dan binnen een re delijk tijdbestek goed te keuren De regering stelt niets anders voor dan wat thans in Nederland gedaan wordt Het vraagstuk van de E V G kan op twee wijzen onder ogen worden genomen zo verklaarde hij De onze steunt de nood zakelijke aaneensluiting van Europa en wij leggen ons neer bij de gevolgen van het inzetten van een grondwetsherziening Dan hebben wij de zienswijze van de fractie, waarvan de heer Bohy de woord voerder is en waarbij partijbelangen vóór 's lands belangen worden geplaatst. Als Belg en als Europeaan betreur ik dat. ONS LAND EN DE WESTERSE VERDEDIGING Het Laatste Nieuwslegde een bij zondere klemtoon op de noodzaak van het Europees leger en de houding, die ons land daartegenover heeft aan te nemen. Dit dagblad schrijft o. m.De stemming in de bijzondere Kamercommissie in ver band met de Europese verdedigingsge meenschap. heeft in de huidige omstandig heden een bijzondere betekenis. Alhoewel dit vraagstuk verwikkeld is geraakt in de betwistingen van de binnen landse politiek, heeft de commissie de nadruk gelegd op het voornaamste voor het algemeen belang van het land. name lijk dat de militaire verdediging der Eu ropese landen moet verstevigd worden en voortgezet in nauwe betrekking met de organisatie van het Atlantisch pact. sNaar aanleiding van de Belgische toe treding tot de Europese verdedigingsge meenschap zijn grondwettelijke bezwaren gerezen Deze zullen kunnen overwonnen worden bij gelegenheid van de herziening der grondwet, die in aantocht is en die in ieder geval moet plaats hebben wegens de toenemende ontwikkeling van interna tionale instellingen. Dit zal geenszins meebrengen, dat aan de souvereine rechten van ons land ver zaakt wordt, maar wel dat door de inter nationale instellingen zekere rechten ook op ons grondgebied worden uitgeoefend met onze vrije instemming en onder ons toezicht. Juist om onze rechten te doen eerbie digen is het nodig, dat het land in dit op zicht een eendrachtige gedragslijn volgt die verheven is boven de tegenstellingen van de binnenlandse politiek. TIJL. Interesseert U niets in onze Kleine Aankondigingen PROVINCIE WESTVLAANDEREN Provinciaal Comité voor Landbouw Het Provinciaal Comité voor Landbouw zal. gedurende het aanstaande Wintersei zoen. voor zoveel de beschikbare credie- ten het zullen toelaten, in de Boeren- en Boerinnengilden nogmaals kosteloze voor drachten laten geven over landbouw en veeteelt. De aanvragen tot het bekomen van de ze voordrachten moeten door de plaatse lijke bonden opgemaakt worden, en 't zij langs de Boeren-, Boerinnen- of Eigenaars en Landbouwersbond om. 't zij recht streeks bij het Provinciaal Comité voor Landbouw (Provinciale Technische Dienst. Woilestraat. 53. Brugge), vóór 1 Septem ber a s. ingediend worden. In deze verzoekschriften moet het aan tal leden opgegeven worden en moeten de naam en het adres van de voorzitter van de bond vermeld worden- TOffi!SÏIS0MOM Tentoonstelling Het Portret in de oude Nederlanden te Brugge Een Reiswijzer voor Duitsland Eifel, Moezel en Rijn DE MOOISTE MEISJES TER WERELD Schoonheidskoninginnen uit negen landen zijn te New-York aangekomen om er de titel Tan .c Miss L'nivers» te betwisten te Long Beach in Californie- We zien hier deze schoonheden op het dak van het Waldorf Astoria hotelTan links naar rechtsMiss Porto Rico. Miss Noorwegen. Miss België Mej. Elyane Courtoisl. Miss Uruguay, Miss Zuid-Afrika, Miss Denemarken. Miss Zweden. Miss Finland en Miss Turkije Voor de automobilisten welke zich tij dens deze vacantie naar Duitsland zou den begeven hebben wij het genoegen vandaag een reisplannetje te geven, dat de grote verdienste heeft dat wij het per soonlijk hebben gevolgd en dat het. ge zien het betrekkelijk gering aantal km zóveel geeft. Inderdaad, de hele reis van leper uit en naar leper terug, bedraagt slechts 1350 km. en zij omvat de klassie ke reis naar de Rijn. maar dan met in begrip van een aantal merkwaardigheden onderweg. Hoe men aan de Duitse grens geraakt, heeft geen belangwij rekenden de afstand over Brussel. Luik. Onze tocht begint eigenlijk te Eupen waar men half weg Mondschau de grens overgaat Men rijdt natuurlijk dit uiterst pittoresk ge legen Duitse grensstadje niet voorbijhet zou werkelijk zonde zijn. Eigenlijk zitten we hier nog in de voortzetting van de Hoge Venen die wij. althans in theorie, nog kennen uit onze schooltijd. Te Eupen hadden we gelegenheid om de nieuwe dam te gaan bekijken, maar hier is de nog grotere Urfttalsperrewij bereiken ze over Schleiden en Gemünd. Nu richten we de tocht naar het zuiden en wel in de richting van Daun over Stadtkyll en Hil lesheim Daun is het centrum van een buitengewoon interessant gebied van oude vulkanische kratermeren een der schoonst gelegene is voorwaar het Schalkenmehren- meer. vlak bij het dorpje met dezelfde naam. Een schilderachtige weg naar Man- derscheid leidt er haast langs. Door de Eifel trekken we nu verder in de richting van de Moezeldit geschiedt over Man- derscheid. Wittlich en brengt ons te Bern- kastel aan de Moezel. We zijn reeds 450 km. van leper In het voornoemde Bern- kastel moet men bepaald een paar uren doorbrengen, omdat het een echt typisch cachet heeft omwille van de prachtige oude huizen met vakwerk. Wie over meer tijd beschikt zou ik hier aanraden de Moezel stroomopwaarts te volgen tot Trier, de historische stad. waar men. om alles te zien stellig een paar dagen kan door brengen. Wij gaan echter stroomafwaarts, eerst voorbij Traben-Trarbach. dan over Kochèm Hier ook zal men enkele uren pleisteren, want dit stadje is werkelijk heerlijk gelegen in de Moezelvallei. Reeds lang hebben we kennis gemaakt, niet alleen met de wijngaarden langs de hel lingen van de vallei, maar ook tiet het edele nat zelf. Over de kwaliteiten van deze en andere wijnsoorten zullen we niet uitweiden, maar zulks aan eigen appre ciatie overlaten. Nog een eindje gaat het langs de Moezel, en wel tot Treis. We kunnen wel voortrijden tot Koblenz, maar ónze tocht is mooier trouwens we komen er. maar wat later Tussen de Moezel en de Rijn ligt een streek, de Hunsrück. iet wat hoger dan de Eifel maar wilder en ruwer Die rijden we nu gedeeltelijk door en wel over Kirchberg. Simmern en So- bernheim naar Bad-Kreuznach. Ongeveer een 100 km gedeeltelijk door mooie bos sen en langs goede wegen, meestal op de hoogvlakte. Bad-Kreuznach ligt aan de Nahe een bijriviertje van de Rijn. dat u'tmondt te Bingen. waar we later zullen aankomen Van Bad-Kreuznach gaat de tocht naar Mainz. weliswaar grotelijks verwoest geworden, maar dat nog steeds zijn prachtige domkerk heeft behouden. Van hieruit, trekken we de Rijn over naar Wiesbaden. Een stad met een naam. vooral op het gebied van het kuurle- ven. alhoeweel vele andere bad- en kuur- plaatsen de oude roem van Wiesbaden wel enigszins doen tanen hebben Een paar mooie badplaatsen zijn ook nog Bad Schwalbach. ten noorden van Wies- baden, in de bergstreek de Taunus. Net jes verzorgd is het een bijzonder aan trekkelijke plaats dwars door de zuide lijke Taunus gaat het over Schlangenbad weer naar de Rijn die we te Eltville be reiken. We zijn slechts op enkele km. van Rüdesheim Dit is wel het meest bezochte plaatsje aan de Rijn. en het is bij de toe risten bekend om zijn weinstuben (wijn- café's) van de typische Drosselgasse (Dros- selsteeg). Of het echter het mooiste plaats je aan ae Rijn is. wil ik niet beweren, maar men komt er alleszins, na kennis te hebben gemaakt met de Rijnse wijn. in een meer dan vrolijke stemming. Rü desheim verlaat men natuurlijk niet zón- Me Germania) te hebben bezocht, dat in drukwekkend monument opgericht ter herinnering aan de eenmaking van het Duitse Rijk na 1870. En van hieruit begint dan het meest romantische gedeelte van de Rijn. waar de stroom geprangd zit tussen de bergen, en overal op de hellingen de druiven groeien en de ruïnes van de oude burch ten oprijzen. Het mooist is de tocht met de boot en wel tot Koblenz. Is men met de wagen dan kan zulks natuurlijk niet geschiedenwelke zijde van de Rijn men zal kiezen hangt af van wat men zien wil. Inderdaad van de rechteroever af zijn de zichten het mooist, maar op de linker oever liggen de schilderachtigste plaats jes het begint reeds met Bingen. vlak over Rüdesheim. Men kan de linkeroever bereiken met de veerpont. Dan gaat het over Bacharach, Oberwesel. St Goar. Bop- pard. In al deze plaatsen zal men de moeite doen een paar uurtjes rond te wandelen, zoniet begaat men een onver geeflijk verzuim. Zo bereikt men dan Ko blenz het was na de oorlog deerlijk ge havend. maar het is op weg om een van de schoonste Duitse steden te worden. Men kan nu nog een omwegje doen voor aleer de Rijnreis voort te zetten en wel naar Bad Ems. in de vallei van de Lahn Ook hier zal men getroffen zijn door de zorg waarmede de Duitse badplaatsen worden omringd Wat onmiddellijk opvalt is de toeristische atmosfeernette stra ten. bloemenparken en drukte van vacan- tiegangers. Na Koblenz gaat de reis weer naar het noorden, een twintigtal km. tot Brohl. Hier verlaat men de Rijn om een incursie te doen in de Eifelwe zijn inderdaad weer in het gebied langswaar we Duitsland binnenkwamen. We bezoe ken de fameuze abdij van Maria-Laach. met zijn unieke romaanse kerk en ook een van die schitterend gelegen krater- meren. de Laachersee. Langs de Nürn- burgring. het Duitse Francorchamps. be landen we alras in de vallij van de Ahr. Typische stadjes liggen erAltenahr, Ahrweiler en Bad Neuenahrde twee eerste zijn wijnstadjes, waar vooral de rode wijn een zulke aangename smaak heeft dat men zijn naam niet licht ver geten kan. Wij bereiken opnieuw de Rijn, die we volgen tot vlak voor Honnef. Daar varen we weer met de pont over. en nu gaat de tocht naar Königswinter en de Drachenfels. een der bekendste toppen van het Siebengebirge. Wie aan de Rijn was. moet bepaald naar de Drachen fels. al zal de natuurminnaar meer genot beleven aan de bestijging van de Peters- berg. die ook in de buurt gelegen is- Bonn. de huidige hoofdplaats van de Bondsrepubliek is in 't zicht. De stad heeft, ondanks het oorlogsgeweld, nog niet zoveel van haar oude glorie verloren. Mis schien heeft ze zelfs al wat bijgewonnen. juist door het feit dat zij thans de zetel is van de Westduitse regering: De Rijn zelf kan ons niet veel meer interesseren de schoonste delen er van hebben we gezien en we eindigen onze tocht te Keu en Daar is nog een en ander te zien, dat we echter niet in dit artikel kunnen opsommen. Men bouwt er geweldig en binnen enkele jaren zal hier een gans nieuwe stad zijn verrezen. Misschien kunnen we nu nog een halte maken te Aken. maar toch zal de terug reis in een versneld tempo kunnen ge schieden. over Maastricht, Tongeren. St Truiden. en zo terug naar het oude West- land. Deze tocht kan natuurlijk naar keus worden verlengd of ingekrompen, maar hij heeft het voordeel dat hij voor een automobilist niet te vermoeiend is. en dat er werkelijk geen lange trajecten moeten worden gedaan zonder iets te zien. Voor dj ganse tocht bevelen we sterk de Miche- lin-kaarten nrs 203 en 204 (Duitsland) aan. die al de beschreven plaatsen aan duiden Voor de beschrijving van de merk waardigheden zijn er de uitstekende gids jes de Stollfusz-führer waarvan ver schillende deeltjes bestaan over de streek van de Eifel. de Moezel, de Ahr. en de Rijn. En nu. goede reisMet een regelmatige pas. maar zonder visum, want die is er der het gedenkteken van het Niederwald niet meer nodig. Binnenkort een reiswijzer voor Noord- Frankrijk VLATOR voor het leveren van Trouwbrieven. Spijskaarten. Geboorteaankondigingen. Briefhoofden. Briefomslagen. Rekeningen (los of in boeken). Alle handels- of reclame drukwerk. Rouwbrieven en Rouwgedachtenissen in minimum tijd De traditie getrouw zet de Stad Brugge, in samenwerking met het Ministerie van Openbaar Onderwijs, om de 2 jaar een grote Tentoonstelling op touw. Dit jaar komt Het Portret in de Oude Nederlan den aan de beurt Terwijl de Tentoonstelling Het Por tret in de Vlaamse Kunstdie verleden winter te Parijs een nooit gekend suc ces boekte, liep van J. Van Eyck tot Van Dijck. houdt de Bruge tentoonstelling zich aan de 15e en eerste helft van de 16e eeuw die in feite het glanstijdperk was van de Vlaamse en Brugse Scholen. Deze tentoonstelling is tevens een enige gelegenheid, om een vergelij king te trekken tussen Noord en Zuid. zo als dit vóór twee jaar het geval was op de Tentoonstelling Fiamminghi e Italia voor wat de Vlaamse en Italiaanse mees ters betrof. Het gaat in deze tentoonstelling niet alleen om portretten als dusdanig, maar ook en vooral om werken, waarin por tretten. veelal begiftigers van het schil derij. voorkomen. Brugge heeft zijn faam als bakermat van de Vlaamse Schildersschool hoog te houden, en daarom werd een uiterst zorg vuldige selectie onder de werken doorge voerd. Het hoogtepunt der Tentoonstelling wordt ongetwijfeld gevormd door de twee zijluiken van het monumentale meester werk van Hugo Vander Goes uit het Mu seum van de Uffizi te FlorentiëDe Aanbidding der Herderswaarvan de portretten der Portinari op waarlijk mees terlijke wijze op de zijluiken voorkomen. Dit werk. dat als een der allergroot ste gewrochten van de Vlaamse Schil dersschool doorgaat, en dat sedert de 15e eeuw nooit Italië heeft verlaten, is op zichzelf genomen reeds een bezoek over waard. Deze Tentoonstelling, die meer dan 100 werken van de Vlaamse en Nederlandse School uit deze vroegere periode omvat, zal nog tot 30 Augustus in het Stedelijk Museum te Brugge toegankelijk zijn DE IEPERSE NACHTEGAAL Algemene Bond van Vogelliefhebbers Lokaal Christen Volkshuis St Jacobstraat 28, leper REIS NAAR HOLLAND OP ZATERDAG 15 OOGST De eerste autocar is reeds volzet. Voor de tweede car blijven nog enkele plaatsen beschikbaar. Prijs voor de leden 100 fr per persoon. Voor niet-leden 200 fr. Daar de reis tamelijk lang en zwaar wensen wij voor alle deelnemers het groot ste comfort mogelijk, daarom worden de middenzetels niet gebruikt en dus uitge nomen. Gezien anderzijds de overgrote belang stelling voor deze prachtige reis met be zoek aan twee grootse Vogelparken te Tilburg en Eindhoven, moeten wij mede delen dat wij aan de 77e deelnemer on herroepelijk de inschrijving sluiten. Liefhebbers doet dus onmiddellijk uw Inschrijving in het lokaal. Laatste dag 2 Augustus (leper Tuindag). HET BESTUUR. De uitstap naar Zillebeke vijver op 15 Juli 1953. Als op aanvraag gingen de sombere re genwolken open en het werd een mooie zonnige avond over het water. De koude westerwind die de ganse dag de bomen had geschud was gaan liggen en de vogels, blij om het mooie weder, toonden zich levendiger dan gewoonlijk. De boeren-, huis- en gierzwaluwen jaagden behendig naar de insecten die boven het water dansten. Moeder waterhoen met haar zwartharige kleinen klom over de water lelies en ging zich verstoppen bij onze aankomst Tussen de wirwar van water planten waren de jongen die zich stil hielden haast niet terug te vinden. Stil zijn we dan verder gewandeld met naast ons een zingende groenling. de tiftaf en een grasmus die een kort liedje floot. Ook het winterkoninkje was hevig in lijn weer. Onze jonge speurders hadden wel dra een nest gevonden in het riet wat bleek toe te behoren aan de kleine karre- kiet. die wat verder zijn liedje liet horen. Ook de grote karrekiet liet zich bewon deren. maar die had het te druk met zijn grote jongen en vond geen tijd voor een recital. Een van onze enkele overblijven de eksters in zijn witzwart habit danste over de kort geschoren weide waar het hooi zo heerlijk geurde. De wielewaal bracht ook zijn steentje bij en zijn roep bleef ons lang bij. terwijl we langs de populieren wandelden Nadat we een oud nest van een woudaapje bezichtigd had den dat jammer genoeg geroofd werd. kwamen we bij een tweede nest. Daar zat het prachtig vogeltje in paalstand de bek omhoog en zijn ogen loerden ons aan terwijl de jongen him donzige kopjes van onder moeders vleugels heen en weer be wogen. Een voor een hebben we dit enig schouwspel gaan bewonderen met onze gids. de heer A. Duthoo. die alle nesten in de streek weet zitten. En zo zijn we dan stilaan naar huis geweest langsheen het struikgewas, waar een 50 tal kneuters hun avondlied floten. Een koekoek vloog de ondergaande zon te gemoet. terwijl een tortelduifje zorgde voor de avond stemming.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 11