AVONDCLOED PAMELA WYNNE HET VP ER SC H NIEUWS Bfa 12 25-7-1953 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAGZalmslaatje Tomatensoep Gebraden kip Sla Gebakken aardappelen Meiwijnpudding met druiven. MAANDAGVarkenscoteletten Prin- sessenbonen Gekookte aardappe len Fruit DINSDAGGekookte rog Bruine bo ter Gekookte aardappelen Rijst met bessensap. WOENSDAGBiefstuk Frites Gries meelpudding. DONDERDAGGesmoord rundvlees Worteltjes Gekookte aardappelen Karnemelk pap. VRIJDAGKabeljauwstaart in de oven Aardappelpuree Kruisbessen- compote ZATERDAGGekookte rijst met gehakt en kerriesaus Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Kruisbessencompote. Benodigd750 gr. kruisbessen, een stuk je citroenschil. 3 1/2 dl. water, ongeveer 250 gr. suiker. BereidingBreng het water met de sui ker en het stukje citroenschil langzaam aan de kook. Laat het inkoken tot het stroperig geworden is en leg er dan de kruisbessen, die het liefst nog niet geheel rijp moeten zijn. in. Laat ze koken tot ze zacht en glazig geworden zijn en haal ze met een schuim spaan uit de pan. Leg ze in éénpersoons glazen schoteltjes en laat het stroopje nog enige «tijd inkoken. Verwijder het stukje citroenschil en giet het stroopje. nog heet. over de vruchten. Laat de compote bekoelen en garneer ze desverkiezend met stijfgeslagen room Meiwijnpudding met druiven. Benodigd5 dl. water. 5 dl. Meiwijn. 150 gr. suiker. 15 blaadjes witte gelatine. 250 gr. druiven. BereidingHet water en de suiker wor den tezamen gekookt en in de warme vloeistof wordt de gelatine opgelost, die wij een kwartier in koud water hebben laten weken en daarna goed hebben uit geknepen. alvorens wij ze in het warme suikerwater oplossen. We roeren zolang totdat we geen dikke gelatine meer zien. Is de vloeistof afgekoeld, dan wordt de Meiwijn erdoor geroerd, alsook de drui ven. die we van de tros geplukt en gewas sen hebben. Van tijd tot tijd roeren we met een houten lepel door de puddingmassa heen en zien we. dat ze flink drillerig wordt, dan wordt zij overgegoten in een met koud wzter omgespoelde vorm. Het trsle is. de pudding daags te voren te maken, dan hebben we geen kans. dat zij niet stijf genoeg wordt- Laat de pud ding met storten niet gemakkelijk los. dan houden we de vorm enkele tellen in heet water. Naar verkiezing kunnen wij er gesla gen room bij presenteren. Gekookte rijst met gehakt en kerriesaus. Benodigd: 350 gr. gehakt, 50 gr oud brood, peper, nootmuskaat en zout. 200 gr. rijst. Voor het sausje: 2 1/2 dl bouillon (waarin het gehakt gekookt heeft). 20 gr. bloem. 20 gr. boter. 1 theelepel kerrie, een stukje ui. BereidingWeek het brood, dat van de korstjes ontdaan is. in water, knijp het uit en vermeng het met het gehakt. Maak dit op de gewone wijze aan met peper, zout en nootmuskaat. Laat de gewassen rijst, waaraan tweemaal zoveel water en wat zout is toegevoegd, op de gewone wijze gaar en droog koken. Kook het gehakt, waarvan een grote bal gevormd is. in water met zout gaar in ongeveer 1/2 uur. Smelt voor het sausje de boter, laat er het gesnipperde uitje en de kerrie in fruiten, voeg er de bloem bij en roer het mengsel tot een glad papje. Giet er dan de bouillon van het gehakt bij en laat het sausje onder roeren even doorkoken Druk de gaar gekookte rijst in een met water omgespoelde rijstrand, keer deze om en vul de holte middenin met het gehakt. Giet er daarna het sausje overheen KEUKENGEHEIMEN. Praktische raadgevingen voor electrisch koken. 1) Kies steeds de juiste pan. het is te zeggen met een middenlijn, die liefst 2 cm. groter is dan de te gebruiken kookplaat Dc pan mag ook aar de kookplaat gelijk cf 2 cm. kleine- zijn Gebruik in een en kel ge va 1 (b v. voor bouillon trekken, v'.ees stoven en alles wat slechts lang zaam mag gaan) een grote pan op een kleine kookplaat, doch gebruik nooit de kleinste pan op de grootste kookplaat 2) Om de kookplaten zoveel mogelijk te sparen, zorgt men ervoor dat de pan aan öt- onderzijde steeds goed droog is. 3) Breng de spijzen aan de kook bij de hoogste schakelstand. Schakel zodra de spijs kookt terug naar stand 0 voor gerechten met een korte kooktijd (circa 20 minuten), naar stand 1 voor gerech- ter. met een lange kooktijd. Bij gerechten, die gemakkelijk overkoken (melk. rijst- F?P enz zal men reeds enkele minuten voi-r zij gaan koken terugschakelen naar stand 0 of 1- 4) Maak voor het bakken vet of boter heet bij de hoogste schakelstand. Houd tijdens het bakken deze stand nog 5 mi nuten aan en schakel dan één stand terug 5) Tracht met zo weinig mogelijk kook- pialt'. te werken. Bij het opeenvolgende gebruik van dezelfde kookplaat profiteert men van de opgezamelde warmte en werkt men dus extra snel en zuinig. 6) Kook de spijzen met zeer weinig wa ter. in het algemeen niet meer dan één centimeter boven de panbodemgebruik dus ook minder zout. 7) Indien men zeer zuinig wil koken, stapelt men twee pannen op elkaarde spijzen in de bovenste pan zullen welis waar niet koken, doch de hitte van de onderste pan is voldoende om de spijs in de bovenste pan te stoven, op te warmen, of warm te houden. 8) Bij de laagste schakelstand branden de spijzen niet aan. in de pan kijken of roeren is dus overbodig. Vijf minuten voor het opdienen schakelt men op stand 0. dus uit. de plaat blijft dan nog warm genoeg om het werk voort te zetten. 9) Kook kleine hoeveelheden water lie ver met een direct verhit waterwarmer tje. Grotere hoeveelheden dan 2 liter kan men op de kookplaat verhitten. 10) Om een goed resultaat te bekomen met electrisch koken, moet men met over leg te werk gaan. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Bij het kopen van een spons. Al zijn ze dan ook niet meer zo duur als vlak na de oorlog, toch is de prijs van een spons nog van die aard, dat we bij het kopen goed op moeten letten, zo dat we waar krijgen voor ons geld. In de eerste plaats moet een spons zacht zijn. kleine gaatjes hebben en mals aan voelen. Met een harde spons is het moei lijk werken en een spons met grote gaten zal spoedig scheuren. Een spons met roodachtige vlekken is niet sterk, want op deze plekken, die wij zen op een onverzorgde bewerking zal zii spoedig tot slijtage overgaan. Harde kalkachtige deeltjes mag een goede spons niet bevatten, omdat zij hier door spiegels en ruiten zou beschadigen (krassen). Ook het model speelt een grote rol. Ronde dikke sponzen zijn onhandig om dat men ze gemakkelijk laat vallen Lang werpige. niet te platte modellen zijn het handigst in het gebruik. Een goede spons bestaat uit één stuk. Meerdere aan elkaar genaaide stukken wijzen op een minderwaardige kwaliteit. Voor huishoudelijk gebruik kiest men bruine, dus ongebleekte, sponzen. Zij zijn veel sterker dan haar blanke zusters, die we alleen kiezen voor het toilet van baby. Alvorens een spons in gebruik te ne men. laat men haar best een nacht in koud water staan VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. Geel favoriet- De kleding en het speelgoed van prins Charles en prinses Anne vinden in En geland grif navolging. Zo is geel, dat sinds de jeugd van koningin Elizabeth bijna niet voor kinderkleding gebruikt werd. op het ogenblik een favori^le kleur. Meer gezelligheid in de keuken. De Amerikaanse vrouw, die het huis houden. wat de apparatuur betreft, hele maal naar haar hand zet. heeft er lang zamerhand toch een beetje genoeg van, om voortdurend in een soort wit-glim- mend laboratorium bezig te zijn. Die uit gekookte efficiency is haar te zakelijk. De allernieuwste ijskast is dan ook niet langer een meubel, dat een goed figuur zou slaan in een kliniek, maar heeft een deur. bespannen met een vrolijk gekleur de textiel. Met dezelfde textiel kunnen eventueel de kussentjes van de stoelen overtrokken worden en gordijntjes ge maakt. Aldus hoopt de Amerikaanse meer gezelligheid te brengen in haar keuken Belgen eten meer boter dan voor de oorlog Over het algemeen kan men vaststellen, dat na de oorlog het boterverbruik in Europa sterk is gedaald en de margarine consumptie is toegenomen. In Groot-Brittannië is de boterconsump- tie tussen 1931 en 1951 van 11,1 op 5,5 ki logram per hoofd, dus met 41 gedaald, in Duitsland met 27 in Nederland met 4e in Zwitserland met 9 in Dene marken met 13 in Noorwegen met 32 De drie uitzonderingen op deze regel zijn Frankrijk met een vermeerde ring van 17 Zweden met 8 en Bel gië met 40 Zuinig. Bondskanselier Adenauer heeft bezoek gehad van twee vrouwen die hem oude kleren vroegen voor vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Mijn ouwe pakken draag ik zelfzei Adenauer, maar schreef een check uit. ONS WEKELIJKS PRAATJE Moedertjes, let op uw kroost Genees- en reinigingsmiddele* achter slot en grendel. We hebben er al meermalen op gewe zen dat geneesmiddelen niet in het be reik van kinderen bewaard mogen wor den. Zelfs de meest onschuldige huismid deltjes kunnen de noodlottigste gevolgen hebben wanneer ze in kinderhandjes te recht komen. Oordeel zelf. hier volgen drie gevallen, die onlangs gebeurd zijn. Het eerste gaat over een klein meisje: een kindje van anderhalf jaar. Zij had zitten eten uit een buisje aspirineaan vankelijk vertoonde het kind nadat de moeder haar wat melk had gegeven geen abnormale verschijnselen en het werd om zes uur gewoon in bed gestopt. Om half elf gaf haar moeder haar nog wat water en melk te drinkenom drie uur sliep het meiske nog vredig, maar om acht uur bleek het te zijn overleden. In het tweede geval snoepte een meisje van 21 maanden uit een doosje kinine pillen. Om half elf 's morgens werd de dokter geroepen, die geen enkele alarme rende afwijking vond. maar toch was het kind twee uur later dood. Het derde geval was weer een meisje van ongeveer anderhalf jaarnu waren het tabletjes voor moeder en ook hier bleven diep bedroefde ouders achter. Kinderen schijnen nu eenmaal zeer sterk aangetrokken te worden door de mooie doosjes, flesjes en fraai gekleurde buisjes, die soms op moeders nachttafel tje of doodgewoon op de keukentafel lig gen. Pas toch op, moedertjesHoudt deze dingen buiten het bereik van de kleine kinderhandjes. En mocht het ooit gebeuren, dat uw kind koperpoets of ammoniak heeft ge dronken. neem het dan niet te licht op, maar raadpleeg zonder verwijl een dok ter of een apotheker. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verbode»: Verantwoordelijke uitgever L DUMORTIER. 34 Boterstraat leper door Feuilleton Het Ypersch Nieuws 32 HOOFDSTUK XXXII Op Streatham Place kreeg Marga ret dadelijk een tram, die haar naar Westminster bracht. Zwaaiend en trillend kwam het gevaarte op haar af rond de hoek bij Telford Avenue, als een schip met volle zeilen. Zij stapte in met een gevoel alsof zij een buitengewoon avontuur tegemoet ging. Zo iets had zij nimmer nog on dervonden. Zij was bepaald niet die zelfde Margaret, die drie weken ge leden uit Vevey was thuisgekomen. Zij liep door tot aan het einde van de tram om te kunnen uitzien en zocht een plaats. Zij haalde haar por- temonnaie uit haar glimmend leren tas. Het was een mooie tas haar door een der meisjes van school gegeven als een afscheidscadeau. Zij hadden haar in een der mooiste winkels in Montreux gekocht en terwijl zij ma chinaal haar biljet betaalde, herin nerde Margaret zich nog precies op welke dag het was geweest. Nog niet langer dan een maand geleden en toch leek het of het in een ander le ven was geweestWat vreemd was dat Big Ben wees nog pas drie uur aan, toen zij onder de hoge toren stond. Anderhalf uur om door te komen eerst zou zij in de Abbey gaan en een beetje rondwandelen. En dan naar Lady Harding en daarna naar Dickens en Jones. Steek hier over.Margaret nam dezelfde weg als haar moeder een paar maanden eerder had ge daan. Westminster Hospitaal... zij wendde haar ogen af. Arme vader. Maar hij had haar twee honderd pond 's jaars nagelaten alleen voor haar zelvehij was engelachtig ge weest om dat te doen. Westminster Abbey was vol men sen. die allen knielden. Margaret koos haastig een plaats en knielde ook. Het orgel speelde een zachte mu ziek een toon ervan scheen tot aan het gewelf op te stijgen en daar te blijven hangen. Margaret voelde een zonderling rillend gevoel van koude in haar ruggegraat en langs haar slanke benen vlieden. Dit was reli gie. dacht zij vaag. wanneer je plot seling in aanraking kwam met iets dat je overweldigde en je deed be ven. Geen overstelpende woorden tot Iemand ver weg, met smeekbeden, waarvan je vooruit wist, dat zij Hem niet zouden bereiken, maar om in zeker opzicht een deel van Hem te worden een weg die tot Hem voer de. Margarets gedachten waren on samenhangend en zonder enige vast heid. Zij hield niet erg van het idee van de gewone godsdienst, omdat het te veel verbonden was aan een ein deloze Zondag en een afgrijslijk stijf middagmaal, waarbij haar vader voor sneed en er veel drukte over maakte. Maar dit... Margaret hief haar ogen op en richtte ze op het gewelf boven haar. En toen Dudley Harter haar zo zag. gaf hij bijna een schreeuw van vreug de en opwinding. Om haar hier juist te zienDan was zij ook die lieve kleine engel, zoals hij al vermoed had. Was zij naar de stad gekomen om hem te ontmoeten Was het waar En, veel en veel dank dat Gij mij hierheen hebt geleid Dudley knielde vroom een plaats achter Margaret aan de andere zijde van de vleugel en zond zijn dank gebed op naar een Wezen, met wie hij zich gewoonlijk weinig inliet. Maar dit... maar dit! Dudley was met de overigen opgestaan en ging nu rustig zitten met over elkaar ge slagen armen om naar de Bijbelle zing te luisteren. De Lezing was lang en vrij vervelend. De predikant was mager en uitgemergeld en las op ge kunstelde toon. Dat klonk helemaal verkeerd in die prachtige omgeving. Margaret werd er eensklaps ongedul dig en teleurgesteld door. Met een bons was zij uit de hoogte neerge komen. Voorzichtig haar polshorloge raadplegend, besloot zij heen te gaan zodra het orgel weer ging spelen. Het was nu bijna half vier, zij had dan een half uur om naar Regent Street te gaan naar Lady Harding en nog een half uur om naar Dickens en Jo nes te gaan en dat was slechts een paar minuten van Lady Harding ver wijderd. Zij zou dus tijd genoeg heb ben om alles met haar af te spreken en vast te stellen. Margaret stond op met de rest van de gemeente en gleed bedaard haar bank uit. naast haar zitten en sloeg het portier dicht. Ik zal u verlaten net waar u zelf wilt,zei hij, zich even om draaiend op de stoffige blauwe kus sens van de taxitenminste als u mij wilt beloven om half vijf bij de ingang van Dickens en Jones te zijn. Maar als u mij dat niet wilt be loven, dan mag ik gehangen worden als ik u ooit weer uit deze taxi laat i stappen. kerk te zijn,zei Margaret als een verontschuldiging. Niet Hoe vreselijk. Ik veronder stel dat ik er goedkoop en slordig en Dudley deed hetzelfde maar hij over het algemeen akelig uitzie, bleef een eindje achter haar. Zijn! kreunde Dudley, ogen dwaalden langs de tengere ge-J «O, nee, zo bedoel ik het niet.» stalte van het meisje voor hem. Bijna Margaret fronsde. Laten wij hier buiten zichzelf van opwinding, greep niet blijven staan, zei zijhet hij de vilten draaideur vlak bij haar'doet mij herinneren aan mijn vader, hand. j die hier gedood werd. Zij brachten «Ach, loop niet weg! Ik weet wel hem naar het Westminster Hospitaal, j «Wees niet zo mal.» Margaret dat het heel schandelijk van mij is,'nadat hij door een vrachtauto was glimlachte verrukt. Zij voelde zich u aan te spreken maar ik kan het overreden. Vreselijk gloeiend van opwinding. Dit toch was niet laten.» Hij was haar terzijde op( «Ja, kom dan, laten wij links iets dat vast en zeker nog door nie- het asfaltpad met zijn stijve hoed in gaan.Dudley nam de slanke arm in mand ter wereld ondervonden was zijn hand. de zwarte mouw en draaide Mar- enig en door en door avontuurlijk. Margaret keerde zich haastig om.'garet rond. «Vlug voorwaarts.» Hij Zij wendde haar tere gezicht af en Deze man hier, bij Westminster Ab- dwong Margaret om de richting tc staarde naar buiten. «Wij zijn er bij- beyHaar blauwe ogen werden door'nemen, van het Church en Commer- na.» merkte zij op. de zijne, die nog blauwer waren vast- cial Warenhuis. j Ik weet hetdie verwenste taxi... Waar gaan we heen vroeg Anders blijven die dingen gewoon- Margaret met een zwak lachje. '(lijk om de seconde stilstaan.» zei Naar het Church en Commercial Dudley wanhopig. Beloof me, zondere bof, is het niet?» Haar dui- Warenhuis, een toonbeeld van beta-trachtte hij haar over te halen, ter- delijke verwarring zette hem dade-1 melijkheid,zei Dudley en zijn tan--wijl hij haar hand in de zijne nam lijk op zijn gemak. Zij was geschrok-; den kwamen even te zien in zijn'en haar zo stevig drukte dat het haar ken. die schat. «Weet u. ik heb zo bruine gezicht. «Wij zullen daar zit-'bijna pijn deed. goed als aan niets kunnen denken'ten te midden van de Geestelijkheidj «Heel goed. ik zal er zijn.» Mar- sinds ik u bij Dickens en Jones zag. van Church House en bij de Vereni-garet keerde zich om Een buiten zei hij vlug. «En ik heb de Times en ging der Moederhulp en daar zult u gewoon gevoel van macht maakte de Morning Post helemaal gevuld zich best op uw plaats voelen. f zich van haar meester. Dat deze aar met advertenties om u te vragen mij Houdt u mij voor de mal vroeg dige man het zoveel schelen kon om Margaret aarzelend. Deze jonge man haar weer te zien. dat hij haar hand was zo erg beslist. Hij hield haar er bijna pijnlijk om drukte, was za- zelfs vast bij haar elleboog, alsof hij lig bang was dat zij zou weg lopen. j Is het hier Eindelijk stond de Nee, niet helemaal. Ik zou het el- taxi stil aan het begin van Regent «Ja.» zei Margaret heel zacht, haar [lendig vinden als u het gevoel had Street. Dudley sprak op sombere toon. blikken richtend op het punt waar j iets onpassends te doen door naar deMargaret keek een beetje angstig het verkeer rond de kleine plekjes, stad te komen om er mij te ontmoe- naar buiten. «Ik weet niet waar wij gras draaide, voordat het Whitehall ten zei hij luchtig. Wees voorzich-zijn, zei zij. tig bij het oversteken voor de zij-j Vlak bij Swan en Edgar's.zei cfrofon y-ïc» mi+o'p 1 T~v 11 1 V gehouden. «Wel, ik... zij werd vlam mend rood en zweeg. Ja, ik weet hethet is een bij- weer te willen ontmoeten. Heeft u er een van gezien Ja,zei Margaret kort. Is u daarom hier gekomen van daag opging. Zo 'n engelfluisterde Dudley, J straten de auto's schieten er zo plot-'Dudley kortaf. «Is het in orde 'Goed. zijn hoed op zijn hoofd drukkend met seling uit. Ik zal er u over brengen.Stap uit dan reken ik af. Om half een bijna heftig gebaar. Maar luid sprak hij kalm Dat was bizonder aardig van u. Nee, dat is het niet.Margaret sprak verward. Het is de tijd nog niet om u te ontmoeten ik heb eerst nog iets anders te doen. O, ja Hoe naar. Maar moet u het doen Kunt u 't niet nalaten zei Dudley, die stil bleef staan bij het ijzeren hek, dat de tuin van de Ab bey omsloot. Nee, dat kan niet.Margaret glimlachte. Weet u ik had nooit kun nen denken, dat u in de kerk zou 2ijn. was onder haar elleboog Waarin Margaret keek. c Geef zelf maar op waar u heen fwilt.Dudley stond met zijn ene Nee, ik evenmin. Maar zeg nu voet op de treeplank en keek vrien- niet dat u er niet in zou zijn gegaan delijk naar binnen in de donkere taxi. als u het had geweten.Eind Regent Street aan de kant «O, nee, dat niet. Maar... van Piccadilly,» zei hij na een korte Wat maar pauze, waarin Margaret haar gedach- «U ziet er niet naar uit om in de'ten verzameld had. «Mooi.» Hij ging Maar het is onpassend, dat wat vijf.Hij nam zijn hoed af. Bijna ik doe zei Margaret. Zij hield haar dreigend, meende Margaret, die beef- tas losjes vast en keek nu zij dicht de van opwinding, terwijl zij tussen bij het Warenhuis waren, op naar!de menigte verdween, de klok die zich in de voorgevel er-j van bevond. Ik moet weg, zei zijHOOFDSTUK yvxTn «het is bijna twintig minuten over riUOi1 DbTUK XXXIII drieën.I Het onderhoud van Margaret met «Goed.» Dudley bleef staan. Zijn Lady Harding was kort en zakelijk, hand in de leren handschoen ging De training zou op de eerst volgende omhoog. i Dinsdag beginnen. U moet iets aan- Gauw erin,zei hij en zijn hand trekken, dat zich tot bevallige bewe ging leent,zei Lady Harding bij voorbeeld geen rok van tweed. Een zijden jumpermodel met een geplooide rok misschien vroeg Margaret opgewonden. En wanneer moet ik u de tien pond betalen (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 12