DIT DE STBEEK BRIELEN KEMMEL VLAMERTINGE LANGEMARK STADEN HET YPEBSCH NIEUWS n Blz 2 25-7-1953 UITSLAGEN KERMISFEESTELIJK- HEDEN Hondenkoersle Reeks1. Lalruwe H 2 Vanhecke M 3 Dael A. 4 Verhaeghe R 2e Reeks 1. Meersman 2. Louwyck 3 Vanhecke M 4. Vanbeselare Vogelpik1. Vermeulen M.2. Devloo A 3 Vanhecke M 4 Becquoye M Golfbiljart in Hel Hof Tan Commer ce I. Deconinck A.2. Petit3 Van- damme R.4 Notredame C 5. Vander- meersch G. In Het Gouden Hoofd 1 Degryze V 2 Maelbrancke3 Deconinck A 4 De- quidt W 5 Vanhecke M. Velokoers voor OnderbeginneUngen 37 deelnemers1. Levecque Jean. 60 km. in 1 u 48 min.2. Claeys 3. Pyck4. Retn- merie 5 Vanthuyne6 Degraeve 7. Du- j bois 8 Deneulin 9. Coley 10. Dupril- RUSSISCH KAMP De wedstrijd, op het terrein der Gemeentelijke Jongens- school tussen de huidige leerlingen en de oud-leerlingen, werd door laatstgenoem- den gemakkelijk gewonnen met 5-1 Bij de leerlingen muntte N Devloo uit door zijn snelheid evenzo bij de oud-leerlingen L. Ameel door zijn techniek. De revanche wedstrijd is reeds vastgesteld op de Zon-1 dag van de Cornelius-kermis. Ongeveer 150 toeschouwers woonden de wedstrijd bij en waren vol enthousiasme voor het vlugge spel der kleine bazen. mende week. als men maar volkomen fit staat En dat kan nu ook van Thuur niet gezegd wordt Ti want hij zit met een grote verkoudheid. ZONNEBEKE ONZE RENNERS Bij de Onafhanke- lijken te Luingne moest onze locale ren ner Devoghel Gerard zich met de 20e plaats tevreden stellen. Te Bossuit werd hij 9e. Bij de Nieuwelingen te Langemark sleepte onze locale rack Jan Claeys de 8e plaats in de wacht op 18 vertrekkers. Te Zandvoorde wist hij zich de 9e op 18 ver trekkers te classeren. Hij streek dan nog een beker en andere premiën op zak in de klassering voor 3 spurten. Te We vel - gem werd hij opnieuw 9e op 14 deelne mers DUIVENNIEUWSUitslag prijsvlucht uit Breteuil van Zondag 19 Juli 1953 137 duiven. Snelheid eerste duif 13688 m.1. Eggermont C.2. Dejonghe A.3. Egger- mont C.4. Decoster B.5 Dejonckhee- re J.6. Dejonghe A.7. Decoster B.8. Eggermont C.9. Dejonckheere J.10 Dedeurwaerder M.11. Dejonckheere J. 12. Dedeurwaerder M.13. Degroote R. 14. Eggermont C. 15. Vansteelandt H. Uitslag Breteuil (jongen). 105 duiven. Snelheid eerste duif 1304 m.1. Dejonghe M.2. Dejonghe M.3. Deman W.4. Bouten L.5. Mailliard L 6. Hoflaek R. 7. Dierinck M. 8. Decloedt O.9. Ver- duyn L.10. Volkaert J-11. Deman W. 12. Leleu L. 13. Degryse H. 14. Versa- vel F.15. Eggermont C. Uit Arras (oude). 77 duiven. 1. Calle- waert M.2. Ostyn H.3. Beernaert4 Ostyn H 5 Baelen A. 6. Ostyn H.7 Verkamer G.8. Vansteelandt H.9. Ver kamer G. 10. Noyez R.11. Baelen A. 12. Decloedt O.; 13. Callewaert M.14. Beernaert M. 15. Decloedt O. Arras (jongen) 25 duiven. Snelheid 1207 m. 1. Hoflaek E. 2. Denorme O.; 3. Bouten G.4. Desmet A. Op Zondag 26 Juli 1953 prijsvlucht uit Breteuil voor oude en jonge afzonderlijk. 8e syndikaatvlucht 3000 fr. heeften en speciale heeften gewaarborgd. Uit Arras 1000 fr. heeften en speciale heeften ge waarborgd. Uit Arras (jongen), heeften en seriën aan 5 fr. de duif. GESLAAGD EXAMEN Aan de mu- ziekakademie te leper behaalde de jong gezel Dobbelaere Romain een eerste prijs met de grootste onderscheiding. 50/50 p. en gelukwensen der jury in muziekge schiedenis alsmede een eerste prijs met grote onderscheiding 48/50 p. in harmonie DUIVEN Uit Dourdan. 1 Lemahieu Ger 2 Derdaele E. 3. Prinzie Alb 4. Lietaert Paul5 Derdaele Eric 6 Tal- lieu Achiel7 Declercq And 8. Dedeur waerder Geo9 Watteyne Albert10. Derdaele Eric. Uit St Vincent. Zaterdag: 1. Dese.i- der Cyr. Zondag2. Verhelst Oct. 3 Coppens Alb 4. Depezer Rik5. Claeys Theofiel6 Catteeuw Ger.7. Lenoir Jos. 8 Roose Gebr.9. Sweetvaegher Ad.JO Depezer Rik. Uit Dourdan. 1. Vanallemeersch Hil. 2. Lemahieu Gerard3. Taillieu Achiel 4 Lemahieu Gerard5. Derdaele Eric 6 Vanthuyne Albert7. Bossaert Joël 8 Huyghe Maur.9. Beheyt Gust10. Sa- myn Michel. Uit Breteuil (oude). 1. Lietaert Paul 2. Heyte Robert; 3 Timperman Remi4. Lowagie André5. Devos Jos.6. Ver- kindt Louis7 Lietaert Paul8. Pluym Henri9 Vancompernolle F. 10. Timper. man Remi. Uit Breteuil (jonge). 1. Durnez René 2. Hoflaek Gerard 3. Beheyt Gust4. Hof laek Gerard 5. Beheyt Gust6. Van Ro- baeys Maur.7. Patou Joseph8 Suply Aurel9. Van Robaeys Maur.10. De- ha ene Odiel. Uitslag van Kampioenschap vluchten boven Parijs: 1. Mahieu Antoon. Wulver- gem. 9 prijzen, 139 punten. 1000 fr. en be ker en diploma2. Derdaele Eric. Jon- kershove. 8 pr., 55 p.. 500 fr. en diploma 3. Huyghe Maurice. Vlamertinge. 8 pr.. 94 p.. 300 fr. en diploma4. Defever Geor ges. Merkem. 6 pr.. 65 p.5. Woussen Ro bert. Dikkebus. 6 pr.. 74 p. Zondag as. grote jaarlijkse Dourdan voor Jorgen 7e Kampioenvlucht uit Bre- teuil. EN THUUR Deze week eindigde Thuur 7c- te Gistel en 15e te Oedelem. werd winnaar van het bergcriterium in Brussel-Izegem en moest in deze koers op geven wegen defect Roeselare. Westroze- bekc. Moorslede en Moorsele zijn alle maal aantrekkelijke dingen voor toeko N ATI ON AAL FEEST Op 21 Juli (Na tionaal Feest) was het weder gunstig en daardoor was er te Kemmel van in de vroege morgen grote toeloop van volk. 's Avonds werd het Nationaal feest be sloten met een concert op de kiosk gege ven door de plaatselijke muziekmaat schappij en waarvoor veel toehoorders waren. DUIVEN SPORT Prijsvlucht uit Bre teuil (Jongen) 186 duiven. Snelheid eer ste duif 1213 m. 1. Taffin2. Van Eeck- hout Albert3. Touquet M.4. Ennaert 5 Ennaert6. Ennaert7. Verhoest Fr. 8 Touquet M. 9. Touquet M.10. Hoet- Breteuil (Oude) 138 duiven. Snelheid eerste duif 1353 m. 1. Delaeye Albert2. Debeuf Alfons3. Leuridan Victor4. VancoUlie Cyriel5. Leuridan Victor6. Bondue Omer7 Van Coillie C.8. Ma hieu A 9 Deceuninck Marcel10. Vittu Omer. RENNEBSNIEUWS Bertje Vande- voorde reed verleden Zondag 2e en Maan dag in Yper ook 2e. Goed zo Bertje. TOEKOMENDE ZONDAG komt het muziek van Houthulst ons 's morgens ver gasten met een concert op de kioskin de namiddag gezamenlijk bezoek aan de berg. SCHUTTERSNIEUWS Onze dorpsge noot André Haveneers schoot op de schie ting te leper met 135 schutters de hoofd vogel Bravo Dré ZOMERFEEST Toekomende Zondag groot zomerfeest van de Middenstand be gin om 14 uur tot 's avonds 24 uur. Er zal goed verzet zijn voor groot en klein, als het weer mee wil! SCHOOLUITSLAGEN Meisjesschool le Leerjaar 1 Demey Diane 2. Gruson Christiane 3. Callewaert Annie. 2e Leerjaar 1 Hillewaere Diane 2. Bafcop Greta 3. Nachtegael Christiane4. Bafcop Ma ria 5. Cnockaert Marleen. 3e Leerjaar 1. Vandoorne Josée 2. Vancaysele Ma ria 3. Feys Gisèle. 4e Leerjaar 1. Hillewaere Paula 2. Victoor Arlette 3. Lemahieu Esther. 5e Leerjaar 1 Delrue Ginette 2. Van Eeckhout Anita 3 Callewaert Jenny. 6e Leerjaar 1. Denudt Christiane; 2 Hennin Jac queline 3. Hoessen Monique. 7e Leerjaar 1 Lenoir Paula 2 MeuriUon Paula 3. Messine Monique. 8e Leerjaar 1. Keignaert Lena 2. Delrue Josiane 3. Van Caysele Magda. Jongensschool le Leerjaar 0,9 Tesseur Yvan. Kerkaert Hubert. 0.8Vancaysele Roger, Victoor Michel. Victoor Luc. Carrein Ferdinand. Have neers Rik. 0,7 Oreel Ferdinand. 2e Leerjaar 0.9 Storme MarcelDerathé Eddy. 0.8Turck Raphael. Crocquey Gery. 0,7Verhoest Robert. Coutteriel Ronald, Maurer Louis. 3e Leerjaar 0,8Verraes Luc. Vandierendonck Gil bert. 0.7 Dambre Jacques. 4e Leerjaar 0.8 Dambre Paul. Crocquey Lucien. Al leman Roland. 0.7 Debruyne Jacques. Coutteriel Ra- phaël 5e Leerjaar 0,8Verraes Walter. Crocquey Paul. Callewaert Walter. 0,7 Vermes Yves. Descamps Alidor. 6e Leerjaar 0,8: Vancaysele Roland. 0,7Milleville GilbertVerhoye Joel. Catrysse Walter. 8e Leerjaar 0,9 Depuydt Willy. Bruneel Joel. AANRIJDING Van Nieuwenhuyze Richard uit Houthulst, die Maandag 11. per moto voorbij de kerk van Langemark reed. werd aldaar aangereden door een auto en ten gronde geworpen. Hij liep daarbij wonden op aan het hoofd en aan de handen, zodat hij naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper diende overge bracht te worden. VERKEERSONGEVALLEN Toen de genaamde R. T. met zijn moto door de Ieperstraat reed kwam hij in botsing met de kleine A. Deprez die de straat over stak De motorijder werd ten gronde ge slingerd. Beide slachtoffers liepen erge kneuzingen op. Slachter G. V. reed met zijn auto achteruit uit de garage en bemerkte niet dat de kleine jongen A. H. in volle ge weld kwam afgelopen en niet oplettend tegen het achterste gedeelte van de wa gen terecht kwam. Op teken van de broe der van de geleider kon het ergste ver meden worden want de kleine lag achter de stilstaande wagen. FEEST BIJ DE MUZIEKMAATSCHAP PIJ «SINTE CECILIA Op Dinsdag 21 Juli Nationale Feestdag was er feest bij deze muziekmaatschappij wegens de ver- eremerking van 9 leden. Om 10.30 uur had een plechtige ont vangst plaats op het gemeentehuis, waar Burgemeester Senator Desmedt bijgestaan door Schepenen Kamiel Verhaest en Eu- gène Dermaut een welkomwoord uit sprak en hulde bracht aan de jubilarissen met de waardige overhandiging van vol gende eretekens Het ereteken van verdienste genoemd Ex suo pro meritole Klasse aan Mu ziek bestuurder Hr. Jules Leroy voor meer dan 50 jaar diensten aan de Muziekmaat schappij. 2e Klasse aan Onderchef Hr Theophiel Lyphout voor 25 jaar als onder-chef. 3e Klasse aan Hr. Emiel Dejonckheere voor 15 jaar dienst als secretaris. Als tweede eretekenHet ereteken als muzikant genoemd In veterani hono- rem le Klasse Hr. Theophiel LvphouL 47 j. spelend lid. le KlasseHr- Georges Debaere, 45 j. spelend lid. Hr Albert Saelen. 45 j. spe lend lid- 2e KlasseHr. Alois Despeghel. 40 j. muzikant. 3e Klasse Hr Alfred Leroy en Hr- Van- deperre Jozef als 25 j. muzikant- Na de gebruikelijke gelukwensen wer den de sigaren rondgedeeld en de heer lijke toastwijn liet zich smaken. Heer Al- bert Debeil. voorzitter van Ste Cecilia dankte, namens de jubilarissen en na- j mens de maatschappij de heren Burge- j meester en schepenen voor de gulle ont-j vangst. De muzikanten trokken vervol- j gens in ware feeststemming al spelende naar het lokaal waar in de ruime zaal door de voorzitter een hartelijk woordje tot de gedecoreerden werd geuit en hun voorbeeld gesteld werd aan de jongere elementen. Nog een paar herbergen wer- den bezocht om in de namiddag op Sta tiekermis er het laatste greintje plezier i uit te halen Dat deze wakkere muziek- J maatschappij zo vervolge, proficiat. DUIVENNIEUWS Lokaal «De Een-' drachtArras 19 Juli - 196 duiven. Snel- heid le duif 1342 m. 1. Vanneste Jules, Staden2. Deleu René. Staden3. Ver haest Camiel. Staden 4. Vanneste Jules. Staden 5. Fieuw Jules. Staden6. Billiet Jules. Staden7. Arens Victor. Korte- mark8. Arens Victor. Kortemark9 Debaere Odiel. Staden10. Deleu René. Staden. Zelfde dag. Arras (jongen) 166 duiven. Snelheid le duif 1247 m.1. Gesquière Firmin. Staden2. Delandsheere Arthur. Kortemark3. Devuldere Valère. Korte mark 4. Tant Arthur. Zarren5. Tant Arthur. Zarren6. Degryze Achiel. Sta den 7. Degryze Achiel. Staden8. Cou- dron Sylvère. Handzame9 Beeckaert G.. Staden10. Verschaeve Oscar. Sta den. Zelfde dag (jaarlingen) 138 duiven. Snelheid le duif 1293 m.1. Billiet Jules 2. Debaere Odiel3. Deleu René4. Ver hulst Octaaf5. Debaere Odiel6. Ver- venne Maur.7. Van de Portaele Gebr. 8. Pattyn Marcel9. Van de Portaele Geb. 10. Pattyn Marcel, allen uit Staden Lokaal Recht en Vrijheid388 dui ven. Snelheid le duif 1357,6 m.1. De- voldere Jerome. Staden2. Van Wilde- meersch André. Staden3. Deleu René. Staden4. Wullepit Gebr.. Zarren5. Ty- vaert Georges. Kortemark 6. Pattyn Mau- rits, Staden7. Vansteenkiste André. Kortemark8. Deleu Oscar. Staden9. Wullepit Gebr.. Zarren 10. Devoldere J., Staden; 11. Deleu Oscar. Staden; 12. De leu René. Staden13. Devoldere J.. Sta den 14. Billiet Jules, Staden15. De smet Maurits, Staden. BURGERSTAND Geboorten: Chris tina Vandenabeele. d. v. Camiel en Maria DelvaMaria Van Bouckaute. d. v. Ro ger en Cecile Vanpoucke. OverlijdensIrma Vanisacker. echtg. v. Alberic Vanneste. MolenstraatAndré Boone. z. v. Remi en Maria Phlypo. Hoog ledestraat Christine Brackez. d. v. Mau rits en Godelieve Desodt, Gr. Veldstraat. GEMEENTERAADSZITTING van Za terdag 18 Juli 1953. om 17 uur. Onder voor zitterschap van Burgemeester Senator Desmedt. (Aanwezig: 10 leden). De secretaris leest het verslag van de voorgaande zitting voor en vervolgens gaat men over tot de dagorde. 1. Keuren proces-verbaalkasnazicht gemeente en C. O O. 2e kwartaal 1952 Gemeenteinkomsten 7.106.368 fr. uit gaven 3.843.704 fr. Boni 3 282.682 fr. C O. O inkomsten 305 911 fr. uitga ven 240629 fr. boni 65.282 fr. 2. Keuren rekening C. O. O. dienst jaar 1952. Ontvangsten in 1952 606 559 fr. uit gaven 665 714 fr. een tekort van 59 155 frank waarvan nog een terugbetaling ver wacht wordt voor krankzinnigensteun ten bedrage van 43.386 fr.. blijft een tekort van 5.768 fr. Goedgekeurd. 3. Goedkeuring Gemeenterekening 1952. Ontvangsten: 11.974 444 fr. uitgaven: 8 327.420 fr. boni in kas 3647.024 fr. De buitengewone rekeningen bedroegen Ontvangsten 6.958.110 fr. uitgaven 6 458.110 fr. batig saldo van 500.000 fr.' 4. Gunstig advies werd verleend aan de begrotingswijziging van de kerkfabriek St Eligius dienstjaar 1952. 5. Goedkeuring voor de begroting 1954 van de kerkfabriek St- Eligius. 6. Verbetering Handzamestraat en Wal- straat (tarmac) zonder subsidies. De aanvraag aan het Ministerie voor subsidies bleef zonder gevolg, zodat deze banen hersteld worden op eigen kosten, dit met behulp van werklozen, waardoor 60 op de daglonen teruggekregen wordt. De eigenlijke werken werden toever trouwd aan Vermeulen. Staden voor 551.175 fr. De Burgemeester verklaart dat deze wegeniswerken een proef zijn. die in ge val van voldoening, zullen uitgebreid wor den. 7 8. en 9 worden met gesloten deuren behandeld. Bij geheime stemming worden de wedderegelingen goedgekeurd voor het personeel C O O.. leden schepencollege en zitpenningen gemeenteraadsleden. De vergoeding aan het schepencollege bedraagt thans 10.000 fr. voor elk lid. in plaats van 3.000 fr. Voor de Burgemeester 20.000 fr. in stede van 5.000 fr. De zit penningen voor de gemeenteraadsleden worden 100 fr. in plaats van 50 fr. 10. Ontvangen briefwisseling. Hierin komen de punten voor welke de heren Trybou en Debeil wensten op de dagorde te hebben nl- a) Het betonneren van de Bruggestraat de Burgemeester antwoordt dat er door de staat beloofd werd een toelating te ge ven. doch dat de dossiers reeds twee we ken te Brussel liggen en onbeantwoord blijven. Voor verbetering van de wegen moet de Burgemeester mededelen dat be halve voor 5 gemeenten in West-Vlaan- deren (waaronder Staden) geen toelagen meer gegeven worden, zodat mag gehoopt worden voor de Bruggestraat. die waar schijnlijk toch nog zal gebetonneerd ge raken. begin 1954. b* Uitbreiding moderne verlichting. M Trybou laat weten dat de nieuwe ver lichting die op 4 plaatsen is aangebracht, alle voldoening geeft en dat hij wenst dat met deze verbetering worde voortgegaan. De Burgemeester verklaart dat deze mo derne verlichting zal uitgebreid worden, doch niet overal, daar de kosten te hoog zouden oplopen. 3 lampen zullen bijge plaatst worden Kapellerij. Diksmuidestr en Eike. M. Trybou vraagt dat aan het kruispunt van de Hogestraat ook een lamp zou ge plaatst worden. Akkoord van schepen Dermaut en O. Lauwers stelt voor overal te lande moderne verlichting te plaatsen. Daaraan kan Burgemeester Desmedt geen instemming geven. M. Trybou vraagt een plan van het verlichtingsnet op te ma ken c) Om het parkeren van alle voertuigen te verbieden in de Kapellerijstraat. dit langs de kant van het fietspad, op aan vraag van A. Debeil. was iedereen ak koord. Het plaatsen van het te vervangen standbeeld wordt besproken. Het nieuwe monument is reeds besteld, verklaart de Burgemeester. Camiel Ver- hamme heeft opdracht gekregen het te bouwen voor de som van 95.000 fr. Het zal geplaatst worden achter het muurtje voor de nieuwe kerk (kant Pro- vinciebaan). Het nieuwe monument zal afgewerkt zijn einde October 1953. Het zal 4 m. breed en 2.65 m. hoog zijn. Er wordt voorgesteld veirsiering van bloemen en groen aan te brengen rond het pleintje. d) Voor wat het aangevraagd punt van de waterleiding betreft is er geen vooruit gang Hierop wordt de vergadering gesloten. DE MEEST VERSPREIDE EN WERELDBEROEMDE SCOOTER vanaf 17.500 fr. CONTANT CRED IET Officiële verdeler voor het arrondissement Garage G. VANDERMEERSCB p.v.b.a. Steenweg op Dikkebus, 11, TeL 101, IEPER (Statie) (8292) Dodelijk ongeval te Staden Auto slipt en rijdt tegen boom Op de wijk De Linde te Staden slipte een personenauto, bestuurd door Herman j Hubert uit Staden. en kwam daarbij te gen een boom terecht. De autovoerder werd slechts licht gekwetst aan het hoofd doch één der inzittenden, de 20-jarige Frans Van Nemme werd op slag gedood. Een tweede inzittende, de 21 jarige André Cauvin werd met zware verwondingen naar de kliniek te Roeselare overgebracht? terwijl de vierde passagier, de 22 jarige,! Roger De Ruyter. eveneens slechts licht gewond werd. Standbeeld der Gesneuvelden ingehuldigd te Voormezele Zondag werd te Voormezele het Ge denkteken ter nagedachtenis van de mili taire en burgerlijke gesneuvelden der twee laatste wereldoorlogen plechtig ont huld. Een optocht met de muziekmaatschappij De Vijverzonenuit Dikkebus. op kop trok door het dorp gevolgd door de school kinderen. familieleden van de gesneuvel den. oudstrijders en overheidspersonen. Aan het Standbeeld werd de Feestrede gehouden door de h Maurits Quaghebeur. Voorzitter van de Vuurkruisenbond van leper en Omliggende, in volgende termen Eerwaarde. Heer Burgemeester. Achtbare families. Mevrouwen. Mifne Heren, Kameraden uit de Vuurlinie, 39 jaar geleden stond hier te Voormezele geen Dodenmonument l 39 jaar geleden hoorden deze mensen xoier namen gij thans op het Standbeeld kunt lezen nog tot de leveruien 39 jaar geleden streden wij hier te Voor mezele en omgeving, aan de boorden van de IJzer of elders op de slagvelden een wanhopige strijd om te zijn of niet te zijn 39 jaar geleden dwongen onze uitgeputte regimenten de bewondering af van de hele wereld Helaas, mevrouwen, mijne heren, sinds die tijd is er heel wat veranderd. Daar staat thans hfft Dodenmonument van Voormezele. Op de kerkhoven, militaire en burger lijke, liggen nu de stoffelijke resten van hen wier namen gij op het Standbeeld kunt lezen. En hier staan xcij, oud-soldaten, om ons hoofd te buigen voor hen die eens onze vrienden, onze strijdmakkers waren. Wij die toen tot die uitgeputte regimen ten behoorden, wij die toen de bewonde ring van de ganse wereld afdwongen maar wij die heden ten dage in het hoekje wor den geduxDd. Maar ik weet het. xcij zijn niet naar Voormezele gekomen om er onze eigen no den en verlangens en deze van de nog duizenden, en zoveel duizenden zijn er helaas niet meer, levende strijdmakkers kenbaar te maken en om onze xmist op te steken naar hen die ons als kleine kin deren stiefmoederlijk willen behandelen, neen. daarvoor zijn wij niet naar Voorme zele gekomen. Wel om onze geliefde doden een passende hxilde te brengen. Zij die de Vrijheid met de tol pon hun jeugdig leven, hebben betaald en daarom staan vandaag uw gewezen strijdmakkers uit de Vuur linie samen met uw dorpsgenoten met in nige droefenis rond dit memoriaal ge schaard. Wij allen brengen u een vrome en piëteitsvolle hulde. Gij waart mensen uit ons midden, uit ons geliefd dorpje. De ene de trots van hun ouders, andere hadden vrouw en kinderen Gij haatte de oorlog, want gij hadt de Vrede en het leven lief. Doch voor het behoud van die Vrede, die u boven alles duurbaar was. hebt u moeten vechten. Morrend misschien, doch met een ongekende dapperheid tot de dood u heeft getroffen. Wij kregen het Vuur- kruis. u bleef nog enkel een stukje grond en een houten kruis. Maar God heeft u wellicht tussen zijn martelaren opgenomen. Zo hebt u het grootste aller offers gebracht. Zo zijt gij van ons heengegaan, gij die helden waart en er niet eens aan gedacht hebt. Doch wij, uw kameraden uit de Vuur linie. zullen u nimmer vergeten. Al gaat de tijd voorbij, al vliegen de ja ren heen. in onze harten blijven onze dode kameraden leven. En eeuwig in onze ziel blijft het aan denken van uw lijden, van uw offer, van uw grootheid en onvergankelijke glorie. Nu rest mij nog een plicht, namelijk te danken. Dank, in naam van de Vuur kruisen en Oudstrijders van Voormezele die, omzeg gens xxjltallig. bij de Nationale Vuurkrui senbond van leper en Omliggende zijn aan gesloten. al diegene die deze plechtigheid met hun tegen woordigheid hebben tvillen vereren en ik vraag de Heer Burgemeester alsook het Schepencollege en Gemeente raadsleden hier de uitdrukking te willen aanvaarden van de oprechte erkentelijk heid van alle oudstrijders. Ik ben ervan overtuigd dat de achtbare families van onze doden met ons dezelfde gevoelens delen en dat zij dit lofwaardig gebaar ten zeerste hoogschatten. Dank eveneens aan de afgevaardigden der scholen en alle maatschappijen die zich\ met ons hebben verenigd bij deze vrome herdenking. Wij groeten hier in 't bijzonder de naast- bestaanden van de gesneuvelde kameraden en burgerlijke oorlogsslachtoffers, waaron der de gewezen burgervader Godefroid Bar tier een speciale vermelding verdient, en met innige ontroering buigen wij ons over het leed dat spijt de jaren nog steeds hun hart blijft folteren en ik vraag u vergif fenis indien ik thans opnieuw die wonde tot bloedens toe openruk, maar dit doe ik alleen omdat ik overtuigd ben dat het eren van uw geliefde doden troostend voor u is. Want een dergelijke plechtigheid, bestemd om hun nagedachtenis te verheerlijken, doet immers het pijnlijk verlies nog meer aanvoelen, indachtig zijnde hoe gelukkig uw dierbaren waren midden u zonder ooit te vermoeden tot welke grootse taak zij werden voorbestemd. Dank die ook voor u geldt trouwe mak kers uit de Vuurlinie en oudstrijders. Ik weet het. op elke zulkdanige plechtigheid zijt u present en dan verwijlen onze ge dachten steeds in 't verleden, naar die da gen van vuur en hel, van wee en smart, van roem en dood. Naar die dagen die nim mer vergeten kunnen of zullen worden en tijdens dewelke de heldhaftigsten hebben gebeefd en menigeen die nimmer bad met een smekende blik en een gebed op de lippen ten gronde knielde. Naar die dagen toen velen onder ons een vader, een broe der, een vriend ten grave hebben gedragen, toen meer dan één zijn eigen bloed zag vloeien, wij allen iets van onze gezond heid. een stukje van ons leven, ginder in de Dodengang of elders hebben achter ge laten. Water en slijk, hoop en wanhoop, vervloeking en gebed, verveling en angst, aanvül en tegenaanval, dagen, weken, maan den. jaren heldhaftigheid en lijden tot de uiteindelijke overwinning, maar ten koste van hoeveel bloed, van hoeveel jeugdige levens onder dewelke de 25 mannen en jongens van Voormezele wier namen voor eeuwig op dit gedenkteken zijn gegrift. j En daarom, Mevrouwen, mijne Heren, moogt u in dit Standbeeld geen hoopje steen zien, maar u moet daarachter het bloed weten, datzelfde bloed dat Christus gaf om onze ziel te redden, datzelfde H Bloed dat hier in uw stemmig kerkje wordt vereerd, datzelfde bloed dat de 25 mannen en jongens van Voormezele schonken op dat gij en ik zouden kunnen leven in een sfeer van geluk en vrede. I Neen, dit Dodenmonument is geen mass* maar een symbool, een symbool dat xcij dienen in ere te houden en waarover xcU onze kinderen meer moeten vertellen. Zeker, xcij moeten dit Standbeeld in ere houden. Niet zozeer met redevoeringen, feestelijkheden en kransen, dit is slechts uiterlijk vertoon, maar hier binnen in ont moet hun nagedachtenis levendig blijven, voor uw doden moet in het kleine Voor mezele een groot en warm hart kloppen. Wij moeten onze kinderen meer over dit Memoriaal vertellen. Zij vooral dienen te weten voor welk een grootse taak deze hel den vielen want eens kan de dag komen dat het land op zijn beurt op hen beroep I doet en dan moeten onze jongens paraat staan om indien nodig het voorbeeld tan de 25 martelaren van uw gemeente te vol gen. Ik dank u. Burgemeester Onraet dankte waarna een schoolkind een gelegenheidsgedicht voordroeg en E. H. Callens eveneens en kele woorden tot de aanwezigen richtte. Het Vaderlands Lied en een indrukwek kende bloemenhulde aan de 13 militairen en 12 burgers gevallen voor de vrijheid besloten deze geslaagde plechtigheid. R-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2