FILMWERELD JACQUES TATI !4Cti&fuxs ENFANTSADMIS LA PECHE AU THON" De BESTE VULPENNEN ksopt men ter Drukkerij DUMORTIEK, 34 Boterstraat. leper UIT DE PROGRAMMA'S RATHE PALACE 1 ...VOICI LE NOUVEAU FILM 1-8-19S3 HET YPERSCH MEOWS B* 8 werd gedaan. maakt 't beter, en haar kamermeid hee* Terwijt Hans zijn vader verzorgt, ko- dokter Steininger de morphine overhac men Anne en dokter Steininger aan. en digd, en deze laatste geeft Ze terug a- leggen 't misverstand uit. De danseres Hans CINEMA OUD IEPER LAUGHTER IN PARADISE (De Grappenmaker in het Paradijs) met Alastair Sim Een van de grote verdiensten van de Engelse film van na de oorlog is wel dat ze op geregelde tijden met producties op de markt komt die de beroemde droge En gelse humor in het volle licht plaatsen. Zo 'n flonkerend juweeltje van geest als «The happiest days of your life», waar in Alastair Sim een prachtige creatie maakte van de waardige bovenmeester. Zq 'n juweeltje is ook Laughter in Para dise». waarvoor wij thans Uw aandacht vragen en waarin wederom de onnavolg bare Sim excelleert, omgeven door een keur van Engelse comedie-spelers. Het vrolijke verhaal begint aan een sterfbed Maar het is het sterfbed van een man. Henry Russell genaamd, die bij zijn leven berucht was om zijn grappen Piactical Jokesnoemen de Engelsen het eigenlijk, een begrip dat moeilijk te vertalen valt. Getrouw aan zijn reputatie blijkt Hen ry, na zijn dood, een kolossale grap te hebben nagelaten. Als de familieleden bij de zaakwaarnemer arriveren, horen ze weliswaar dat ze ieder 50.000 Pond er ven. maar dat ze daarvoor eerst enkele voorwaarden moeten vervullen. En die voorwaarden zijn door de sarcastische Henry met zoveel vernuft opgesteld, dat ieder erfgenaam, gezien züjn karakter, daarvoor een bijzondere afschuw gevoelt. Agnes. een snibbige oude vrijster, die haar dienstbode het leven bijzonder zuur maakt, moet een baantje aannemen als huishoudster en dat een maand lang vol houden zonder ontslagen te worden. Her- bert. een bijzonder timide bankklerk. moet de directeur van zijn bank met een re volver zij het met een speelgoed-imita tie dwingen de sleutels van de safe te overhandigen. Simon, berucht gokker en «doordraaier», zal het eerste het beste meisje, waarmee hij in gesprek komt. moeten trouwen En Deniston. een respec tabel gepensionneerd officier, die respec tabel verloofd is. maar die. zonder dat iemand het weet. geld verdient met het schrijven van keiharde, Amerikaanse gangsterverhalen, zal 28 dagen moeten doorbrengen in een gevangenis, door een misdrijf uit te lokken. De verontwaardiging is allerwegen groot, maar de beloning een millioen frank, toch wel aantrekkelijk. En zo zien we dan dat ieder der candidaten zich opmaakt om de voorwaarden te vervullen En daarmee zijn dan tevens de voorwaar den geschapen voor alleszins merkwaar dige en dwaze gebeurtenissen en verwik kelingen. Het is Alastair Sim die de rol vervult van Deniston Het onverstoorbare gezicht, waarmee hij al maar misdrijven pleegt en ervaart, dat het nog niet eens zo eenvou dig is om in de gevangenis te komen, is onvergetelijk. Guy Middleton kiest als Si mon het voorwerp om te trouwen zorg vuldig uit. maar bemerkt tenslotte er nu zelf eens ingetraptte zijn. Fay Comp- ton komt als Agnes als huishoudster bij de meest brommerige van alle bromme rige oude heren (een rol van John Laurie). En de zachtmoedige Herbert doet wel de meest verbijsterende ervaring op, als hij na zijn overvalin plaats van in de gevangenis op de voorpagina's van alle kranten terechtkomt als de held van de dag. Joyce Grenfell de gymnastieklerares uit The happiest daysis hier de houterige verloofde van DenistonAn thony Steel uit de «The Wooden Hor- se» een privé-detective en de charman te en uitdagende Beatrice Campbell de nieuw verworven vrouw van Simon. Mario Zampi regisseerde dit kostelijke luchtige geval, dat een waardige aanwinst betekent voor de collectie Juweeltjes van geest. CINEMA CAPITOLE: LA DERMERE ORDONNANCE (Het laatste voorschrift) met O. W. Fischer en Heidemarie Hatheyer. De danseres Bozena Boroszy is te Salz burg. ter gelegenheid van het Festival. Die kunstenares is verslaafd aan de mor phine. Ze verwacht angstig een smokke laar. Brendel. die haar de morphine moet brengen. Maar deze wordt te Salzburg aangehou den. Zij tracht dan aan morphine te ko men zonder medisch voorschrift, in ver scheidene apotheken. De apotheek In de Zonbehoort aan Hans Falkner. zoon van 'n oude dokter. die niet onder de afgedankten wenst ge rekend te worden. Hans is getrouwd met 'n sympathieke jonge vrouw, Anne- Ze vormen een gelukkig gezin. Ze hebben vriendschappelijke betrekkingen rqet dok ter Steininger. politiedokter, die gehoopt had. met Anne te kunnen trouwen, en die overtuigd is dat Hans nooit een de gelijke steun zal zijn in de moeilijke ogenblikken. Dokter Steininger heeft de dienst in de schouwburg. Tijdens 't dans- recital, valt Bozena buiten kennis. Stei ninger geeft haar 'n stimulerend spuitje. De danseres tracht vruchteloos morphine te bekomen van de dokter. Hij raadt haar een desintoxicatiekuur aan en schrijft haar een slaapmiddel voor. Bozena gaat naar Hans' apotheek, waar zij kennisma ken. De jongeman is erg gevoelig aan haar bevalligheid, en Bozena slaagt erin. een doos morphine-ampullen te stelen. De volgende dag stelt dokter Steininger de goede conditie van de danseres vast- Zij dankt het zeker aan de morphine. Hans wil deze terugnemen. Bozena ontvang! hem, ironisch en ijskoud. Ze weet waar men zich morphine kan verschaffen en stelt Hans voor er te gaan halen bij een smokkelaar. De apotheker weigert- Anne gaat de morphine halen bij een handlan ger van Brendel. Maar ze denkt dat een diender haar nazit en werpt het pak in de rivier. Hans poogt een laatste keer de morphine terug te krijgen. Onder 't ge sprek. heeft Bozena een nieuwe flauwte en Hans roept zijn vader De oude Falk ner schrijft een inspuiting van strychnine voor- van 0 gr. 02, maar hij vergist zich. en schrijft 0 gr. 2.' wat een dodelijke dosis i- Anne krijgt het voorschrift, en na e.-i hevige innerlijke strijd weerstaat zï aan de bekoring, het voorschrift uit te voeren, en bereidt het normaal voor. Ondertussen gaat de oude dokter Falkner weg. en laat de politiedokter Steininger de behandeling voortdoen. Als Hans. die niet wist dat Anne de vergissing had ont dekt. zijn vader het verkeerde voorschrift komt tonen, valt de oude dokter buiten kennis, als hij verneemt dat de inspuiting CINEMA OUD IEPER: PREHISTORIC WOMAN (Jangle Koningin) met Laurette Luez en Allan Nixon- Op het einde van het Stenen Tijdperk, ongeveer 20.000 jaar voor Kristus. vormen zes meisjes en een oude vrouw de enige overlevenden van een stam. welke door Hipponora die tegen de overheersing van bet mannelijke ras was opgestaan, werd gesticht. Tengevolge der voortdurende aanvallen van Guaddi de reus. slonk de stam van Hipponora tot dit handvol overlevenden. Teneinde het voortbestaan van de stam te verzekeren zendt de oude vrouw de jonge meisjes op jacht naar mannen, die tegelijkertijd hun echtgenoten en hun sla ven zullen zijn. Zij omsingelen het jacht gebied van enkele holbewoners, die onder leiding staan van Engor. Al de mannen worden gevangen genomen met uitzonde ring van hun leider, die weet te ontsnap pen. Eenmaal van zijn wonden hersteld gaat hij op zoek naar de meisjes. Hij verrast hen bij het baden doch wordt op de vlucht gedreven door een panter, het lievelings dier van een der jonge schonen. De meis jes zetten de achtervolging in en slagen er in Engor te vangen. Zij vermoeden ech ter niet dat de jonge man bij toeval het gebruik van het vuur leerde en dat hij hierdoor in staat is de aanvallen van reus achtige pythons en andere prehistorische monsters af te slaan. Zij zijn dan ook verrast wanneer Engor een reusachtige draak, die het kamp aan viel terwijl men er volop de voorbereid selen trof met het oog op de primitieve huwelijksplechtigheid, op de vlucht jaagt met behulp van een brandende toorts. Ook de panters gaan op de vlucht voor Engor. Hierdoor worden de mannen de meesters in het kamp terwijl de vrouwen de sla vinnen worden. Tigri. eigenlijk de leidster van het half dozijn meisjes, is op Engor verliefd geworden om zijn moedig ge drag. Haar bewondering voor hem stijgt nog wanneer Engor en de andere man nen er in slagen Guaddi, de reus. in een gevecht te doden. Hierop besluit Engor een nieuwe stam te stichten waarvan hijzelf de leider zal zijn. Hij neemt Tigri tot vrouw en beiden worden tijdens een primitieve plechtig heid verenigd. Een der heftige toneeltjes uit Prehistorie Woman waar twee vrou wen uit het stenen tijdperk het met elkaar aan de stok hebben! Een mooie opname van Sybil Werden in de film Het laatste voorschrift CINEMA COLISEUM: VERTIGO (Sang Andaloux) De hertog Alvaro doorloopt te paard zijn uitgestrekte bezittingen. Mooie meis jes in plaatselijke kledij doen de drui- venteelt al zingende. Deze werken ein digen met een zwevende dans. Hier danst ook de verlokkelijke Carmela, die Alva ro vol begeerte beschouwt Zijn blikken ontsnappen niet aan Blanka, die verliefd is op hem. Na enkele liefdescènes en twisten van Blanka die met haar zweep slaat op Car mela. verlaat Blanka het slot. nadat zij de betrekkingen van Alvaro met Carmela aan Maria heeft bekend gemaakt. Het leven van Maria en Alvaro wordt van dag tot dag onverdraaglijker. De echt genoten besluiten het kasteel te verlaten en vertrekken naar Sevilla. Gedurende een adelfeest'te Sevilla vindt Alvaro Blanka terug. Maria bemerkt hun houding en gaat naar Blanka. Deze laat ste beticht Maria onbekwaam te zijn ge weest haar echtgenoot gelukkig te maken. Maar stilaan wordt alles klaar. De avon CINEMA CAPITOLE LES VACANCES DE MONSIEUR HULOT met Jacques Tati. De verlofgangers van een kleine badstad waar nooit iets gebeurt kennen rustige uren tot op de wel bepaalde dag die in een oorverdovend motorgeronk de onver stoorbare Mijnheer Hulot ziet aankomen. Er is niet veel nodig om alles in de war te sturen. De intrede in het hotel le vert ons daar het bewijs van. Het moet gezegd dat Mijnheer Hulot onbetwistbaar de gave bezit om de ene katastroof na de andere uit te Jokken. En nochtans zijn zijn inzichten zo zuiver en goed als zijn hart. Maar het volstaat dat hij de hand aan iets legt om de zaken een onverwach te en noodlottige wending te zien nemen. Hij kan er niets aan doen. de natuur zelf dwarsboomt zijn minste plannen. Als hij verschijnt gaat alles verkeerd. Moest hij alleen op aarde zijn. het zou van weinig belang zijn. Helaas, er zijn andere kostgangers rond hem en voor hen wordt het een hej. Het alledaagse leven verliest alle eentonigheid. Als bij tover slag wordt het tot het meest ingewikkelde avontuur herschapen. De algemene mis noegdheid wordt vijandschap. Het is een revolutie. Mijnheer Hulot wil het goed maken. Hij organiseert een reuzenwandeling. Het wordt een drama. Hij komt op het gedacht een gecostumeerd bal in te richten. Het lokt een begrafenisstemming uit Hij zal een vuurwerk laten afschieten. Het ont ploft te vroeg en midden de genodigden. Katastroof na katastroof... Neen. een verlof is geen lachpartij wan neer Mijnheer Hulot eens naar de zee trekt. eCRAN SYNCHRONISE CINEMA COLISEUM: GOBS AND GALS (Maatjes en matrozen) met George Bernard, Bert Bernard en Cathy Downs Sparks Johnson en Salty Connors heb ben op het kleine eiland Mona Falu, in de Pacific waar zij gestationneerd zijn een de gelijke oplichterij georganiseerd. Zij heb ben tot opdracht aldaar proefballons op te laten voor het opstellen van meteoro logische rapporten. Aan elke ballon be vestigen zij een foto van hun knappe kom- mandant Lt. Smith met zijn naam en adres en tevens een nota waarin om een brief gevraagd wordt van het meisje dat de ballon vindt Van alle kanten komen weldra brieven en ook snoepgoed, cakes en met de hand gebreide kousen binnen gestroomd. Sparks en- Salty slaan al deze goederen op en verkopen ze tegen buitensporige prijzen aan hun kameraden. Deze hele winstgevende racket valt echter in duigen wanneer de eenheid te rug naar de States moet en Lt Smith op de kade door zijn vriendinnenonder handen wordt genomen. Betty Lou Pren tice. zijn werkelijke verloofde, is getuige van deze scène en wanneer zij opgewon den haar verloving met Smith afbreekt zweert haar vader, de reeds erg anti-Navy- gezinde senator Prentice het budget van de Navy geweldig te doen inkrimpen. Teneinde dit te verhinderen geeft de Commander Gerrens aan de verslagen Lt Smith bevel terug in de gratie te komen van Betty Lou. Opdat hij hiervoor de gelegenheid zóu hebben zendt hij Smith naar Washington om aldaar de stapel me teorologische rapporten af te leveren. Hij zaj dezelfde trein nemen als Betty Lou en haar vader. Ongelukkiglijk hebben Salty en Sparks een lijst met de namen van al de meisjes, die brieven zonden, met de rapporten in dezelfde kist verpakt. Indien Smith deze bezwarende feiten ontdekt, worden zij er achter gedraaid. Salty en Sparks leggen het zodanig aan boord, dat zij met de zelfde trein reizen en dat Smith denkt dat zij aangesteld werden om de kist met de rapporten te bewaken. De trein gelijkt weldra aan een gekken huis. Spionnen aan wier hoofd zich de mooie Sonya Dubois bevindt, zijn overtuigd dat de kist belangrijke geheime dokumen- ten bevat. De spionnen maken zich meester van de kist en verplichten Smith de onschuldige dokumenten te ontcijferen. Meteen vindt hij de lijst met adressen. De luitenant be seft waarom hij moeilijkheden kreeg met Betty. Wanneer Sparks en Salty de spion nen ontdekken, volgt een gevecht tijdens hetwelk de matrozen Smith uit de han den der spionnen redden. Tot slot wordt Lt. Smith gehuldigd om de spionnen te hebben gevangen, terwijl het boek met de adressen hem ten opzichte van Betty van alle schuld vrijpleit Iedereen besluit heen te stappen over de weinig reglemen taire handelwijze van Salty en Sparks. turen van Alvaro zijn slechts wanhoop, geen zoon te hebben van zijn huwelijk. Tengevolge van een ongeval is Maria steeds teer gebleven en de dokters beweren dat ze slechts een kind zal kunnen hebben door haar leven op prijs te stellen. De afwijking wordt van dag tot dag groter. Beroep doende op haar vrouwelij ke tederheid besluit Maria haar echtge noot terug te winnen. Ze keren terug naar het kastee). Blanka kan de verandering van Alvaro ni^ begrijpen. Maria doet haar man geloven dat de gegevens van de dokters die ze opnieuw geraadpleegd heeft, vals zijn. Heilige week in Sevilla Gedurende het volbrengen van een belofte valt Maria ten gronde in de Processie. Haar toestand is bevestigend. Zij zal moeder zijn. Alvaro, buiten zich zelve van vreugde, maakt reeds duizenden plannen. Hij zal een erfgenaam hebben. Een man die hem in alles zal evenaren. Een dag zal komen dat hij hem zal zeggen zie al wat vóór U is behoort U toe. maar de man die het moet erven zal een groot hart en harde vuisten moeten hebben. En zij» zoon zal de steile rotsen zonder vrees af dalen. Maria sterft terwijl ze het leven schenkt aan haar zoon. Alvaro begrijpt het drama, veroorzaakt door zijn zelfzucht. Maar niettegenstaan de zijn wroeging blijft hij steeds zelf zuchtig. Hij is streng voor zijn zoon. en wan neer Dom Cosme, de oude dienstbode, tus sen komt, stuurt Alvaro hem op brutale wijze weg. Gekwetst in zijn eerzucht, besluit het kind de rotsen af te dalen- Alvaro geeft hem nog eens het voor beeld en valt in de afgrond, zijn zoon be schouwende, die op gevaarlijke wijze tot hem afdaalt. Alvaro sterft in de armen van zijn zoon. hem raad gevend, die hij zelf nooit heeft willen beluisteren. Een toneeltje uit de film u Vertigo».

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 8