Wielerpraatje «HET YPERSCH NIEUWS Biz 6 22-8-1953 Bku-br; zal bet echter niet blijven Ket geval van de Zwarte Berg heeft ruime weerklank gevonden in de pers. die er ganse kolommen aan wijdde- Een afvaardiging van A. M- C. leper, alsmede burgemeester Hardeman van Westotfer hebben een onderhoud aange vraagd met de voorzitter van de B M B terwijl van haar zijde, in naam der Franse deelnemers aan de Zwarte Berg. de Franse federatie eveneens klacht heeft neergelegd bij de B. M B tegenover de onspo'tieve handelingen van dhr. Meerse- mao. die er zicb reeds op beriep, dat hij ook als afgevaardigde zou fungeren op de Rode Bergcross van 13 September. Maar hieraan zal een mouwtje gepast worden door A M C leper Liever geen cross op de Rode Berg. dan een cross met Meerseman als sportafgevaardigde En ditmaal zullen het geen ijdele beloften zijn A M C leper is niet van zin. zich door dergelijk triestig individu te laten kel deren DE UITSLAGEN Juniors 1ste reeks 1 Dedoncker (Fr.) 2- Moonen 3. Decuyper 4. Du pont5. Ca 11e6. Van Runxt7 Soenen8 Van Obbergen9. Van Geel Ze reeks: 1. Dedoncker; 2. Moonen; 3. Du pont4 Decuyper5. Calle 6 Van Geel7. Screff8. Van Obbergen9 Soenen; 10. Dingenen 11 Van Runxt; 12 Vanderbeken. Algemene klassering 1. Dedoncker 2 p. 2. Moonen 4. p.3. Decuyper en Dupont 7 p-5 Calle 10 p- 6. Van Obbergen en Soenen 16 p. Seniors1ste reeks1 Derycke 2. Chu- chart3. Barbara 4. Dhondt5- Vanier - berghe (Fr); 6. Smessaert7. Roes; 8 Tack; 9 Hoste; 10. Derose11. Hermans; 12 Fruvthof13 Haerinck. Ze reeks1. Smet2- Chuchart3. Bar bara 4. Dhondt5. Smessaert6 De rycke 7. Vanlerberghe 8- Tack 9 Roes 10 Haerinckx. Algemene klassering: 1- Chuchart (Fr.) 4 p.2 Barbara 6 p 3- Derycke 7 p. 4 Dhondt 8 p 5. Smessaert 11 p.6. Van lerberghe 12 p.7. Roes en Tack 16 p. SidecarsDe drie reeksen gaven tel kens dezelfde uitslag, zodat in die volg orde het eindklassement werd opgemaakt 1. Van Hoof. 3 p.2- Van Geel. 6 p 3 Colle. 9 p.4 Ciniger. 12 p. VALERE COEKELBERGS OP HET ZIEKBED De enigste Ieperse Senior. Valère Coe- kelbergs. kwam als grote favoriet aan de start bij de Seniors. Spijtig genoeg kende deze koers voor hem een ongelukkig ein de In de eerste reeks, en dit in de eer ste ronde, werd hij bij het nemen van een hindernis, tegen het linkerbeen gereden door Smet Hij liep hierbij een bedenke lijke beenbreuk op. en werd naar de kli niek te- leper overgebracht. We wensen Valère een spoedig herstel, en hopen dat dit niet het einde van zijn crosscarrière zal betekenen JULI EN Van Hoof die met zijn ploegmaat telkens eerste werd in de reeksen voor side-cars rn aldus beslag legde op een schitterende eerste plaats in het eindklassement. NOCH INDEVUYST, NOCH RONDELE NAAR LUGANO Voila, 't ligt er... Werd André Noyelle gekozen bij de liefhebbers dan vonden noch Indevuyst bij de liefhebbers noch Florent Rondelé enige gratie in de ogen van de slimme koppen welke te Brussel zetelen in het Selectiekomité van de K B. W B. Wat baat het nog dat we ons daarvoor kwaad makenWe zijn reeds sedert ja ren gewoon dat die heren van die frat sen uithalen, zodat ze ons niet meer moe ten verwonderen Wat ons wèl verwondert is dat André Noyelle er nog bij is. Want André is toch maar Olympisch Kampioen, en hij won dit jaar toch nog maar 11 koersen, en hij was verleden jaar toch maar tweede in het Wereldkampioenschap! Om hun keuze te bepalen hebben die slimme heren selectionneurs aan de lief hebbers één enkele koers laten rijden officieel wel te 'verstaan om hun keuze op defiititieve wijze te bepalen. Dat een Tenner in deze wedstrijd ziek kon zijn. of tegenslag krijgen, daar hielden ze geen rekening mee... Alleen de uitslag was voor die verlichte geesten van tel Aangaande de keuze van de beroepsren ners gebeurden nog straffere toeren Al gemeen werd aanvaard dat de wedstrijd De Drie Zustersteden als laatste selec tiewedstrijd gold. Ook de renners waren daarvan overtuigd, vermits 11 der 12 can- didaten aan de wedstrijd deelnamen. Maar de heren selectionneurs vergaten er aan deel te nemenGeen enkele der negen grotenwas Zaterdag in noch omtrent de koers van Het Laatste Nieuws te bespeuren... Nu. wat verschil kan dat maken?... We kennen immers een afgevaardigde - generaal die nog altijd meent dat een verzet 50 x 18 kleiner is dan 48 x 18.. Allez renners van bachten de kupe... Duwt er maar op... En als ge tijden» een of ander seizoen een koers of 25 zult ge wonnen hebben, zullen ze misschien ik zegmisschien te Brussel eens zeg gen tiens. is dat ook n'n coureur GE MOET MAAR DURVEN! In verband met de selectie van de be roepsrenners. schreef een blad voor een veertiental dagen, letterlijk het volgende: Ondanks het feit dat wij het reeds gemeld hebben dat het keuzecomité Woensdag niet vergaderde, meenden ver scheidene confraters dat ze toch iets zou den kunnen vernemen over de Belgische Selectie voor het Wereldkampioenschap. Ze zijn er aan geweest voor hun moeite, want de selectieheren waren niet naar Brussel gekomen en naar men ons ander maal bevestigde, is nog niemand aange duid (nota van onsdit artikel verscheen op 6 Oogst). Vrijdag weten we daar trou wens méér over. Maar hetgeen we reeds kunnen zeg gen is dat het er bedenkelijk begint uit te zien. én voor de bladen die de ploeg mededeelden, én voor de renners die de uitverkorenen waren. Want heeft het se lectiecomité nu werkelijk een ploeg ge vormd. dan kan het ook gebeuren dat dit comité zijn ploeg verandert, om de indruk te vernietigen dat er reeds een selectie gedaan was. En dan weten de renners die bij de eerste acht wegvallen, aan wie ze dat te wijten hebben... Wel. het blad dat door schrijver van dit artikel bedoeld was. is Het Nieuwsblad- Sportwereld, die een paar dagen voor dien volgende ploeg bekend gemaakt had Branckart. Close. Germain De Rycke. Stan Ockers. Florent Rondelé. Schils. Briek Schotte en Van Steenkiste. Ik ben honderd procent akkoord met steller van dit artikel, maar... er is een maar bij Weet U in welk blad dat artikel ver scheen Neen? Wel. in Het Volk... Dat zelfde blad dat aan Thuur Cleenewerck juist dezelfde poets bakte in verband met de Ronde van Frankrijk... Dat is zoiets als de splinter en de balk uit ons Vlaams spreekwoord... Nietwaar, dat ge maar moet durven HET WERK VAN DE BEROEPSRENNERS De hoofdschotel van de week was na tuurlijk de wedstrijd De Drie Zusterste den. de Half-Oogstklassieker van Het Laatste Nieuws, die met zijn 245 km de meest degelijke voorbereiding voor het Wereldkampioenschap kon zijn. De ren ners 'hebben dit ten volle begrepen, zodat niet minder dan 11 van de 12 Lugano- kandidaten hun kansen verdedigden Karei De Baere. die voor het ogenblik in een zeer flinke forme verkeert, won prachtig vóór Martin Van Geneugden en Dewachter Voor ons. West-Vlamingen was het eerder magere kost Wij persoon lijk keken natuurlijk met belangstelling uit naar het presteren van Florent Ron delé. die bij de kanshebbers te rekenen was Floren brak echter na een 50-tal ki lometers zijn vork. zodat van voortdoen geen sprake meer kon zijn. en... onze vriend meteen wel alle illusies op een mogelijke deelname te Lugano mocht la ten varen Intussen hebben de gebeurte nissen uitgewezen dat onze vrees niet on gegrond was... Bij de tien eersten vinden we slechts twee West-Vlamingen, nml. de zeer regel matige Omer Braeckeveldt. die 7e werd en Gilbert Desmedt. die op tiende rang wist te eindigen... We hadden verder natuurlijk dan het gewone kermisgedoe. In het Criterium van Ertvelde dat Zondag betwist werd. won de geadopteerde West-Vlaming René Mer- ten~ voor Roger Decorte. weer Omer Braeckeveldt. Maurits Blomme. Arsène Ryckaert en Valère Ollivier. Miele Van- derveken werd 8ste Maandag te Wervik werd de koers op gewekt door Florent Rondelé. die zich ten allen prijze aan de aandacht wilde op dringen. Florent nam in de vijfde ronde voorsprong, wist die voorsprong in de 6e ronde tot 130 min op te drijven, maar werd één ronde later weer bij de lurven gevat door Cleenewerck en Jonckheere. die op hun beurt uit de groep gesprongen waren bij het binnenkomen van Wervik Ons drietal moest echter de duimen leg gen voor de grote bende. Nadien waren Florent Rondelé en Thuur Cleenewerck méér dan op hun beurt in de voorste ge lederen te vinden, maar van wegkomen was geen sprake meer. Beiden beproefden het nog op een paar kilometers van de meet. maar ze werden, zij het met veel moeite op het nippertje gekortwiekt. Het pleit werd aldus onder 27 man in de spurt beslecht. Koersleider Delbaere wist met zekerheid de twee eersten te rangschik ken. Langs verklaringen en getuigenissen van de renners om. werden nog drie an- derer genlaatst, zodat we volgende offi ciële uitslag kregen: 1. Roger Desmet; 2- Roeer Decock3. Germain Derycke4. Julien Van Dycke5. Henri Denys6 gelijkde rest van de groep, waaronder Georgtr Vermeersch. Thuur Cleenewerck. Floren Rondelé. Maurits Minne Willy Geers en Rafaêl Jonckheere Ik meen echter dat volgende uitslag heel wat dichter bij de werkelijkheid zou staan 1 Desmet2 Decock 3. Derycke 4 Briek Schotte5. Julien Van Dycke 6 Henri Denys: 7 Willy Geers; 8. Robert Nolf; 9 Maurits Joye10 Thuur Cleene werck; 11- Florent Rondelé: 12 Dré Ros- seel en verder de anderen. Te Torhout was het Valère Ollivier die nummer 9 in de wacht sleepte voor Ju lien Pascal. De Graevelyn. Omer Brae ckeveldt. Salembier en Geers. terwijl Leon Delathouwer zegevierde te Zottegem. Te Ruiselede koos Dré Rosseel het ge paste ogenblik uit. om er van onder te muizen en met 200 m voorsprong op Henri Denys te winnen. Gerrit Voorting werd derde. Maurits Mollin vierde. Omer Braeckeveldt ziet maar eens hoe dik wijls die naam bij de vijf eersten te vinden iswerd vijfde. Gilbert De smedt 6e. enz... Georges Vermeersch uit Zonnebeke reed een prachtwedstrijd en was de bewerker van de beslissing. Door gebrek aan spurt eindigde hij echter eens te meer op de laatste plaats van de leidersgroep. zodat hij me.t de 10e prijs vrede moest nemen. BIJ DE ONAFHANKELIJKEN Na er even op gewezen te hebben op welke prachtige wijze Roger Wyckstandt de Ronde van België op zijn naam bracht, zullen we maar overstappen naar de wed strijden waarin onze regionalen wisten uit te blinken. Willy Jacob betwistte Zaterdag met 61 collega's de Ronde van Haspengouw te Landen. Na gedurende gans de wedstrijd door op het voorplan ie hebben gestaan, geraakte Willy tegen het einde alleen voorop en wat zijn tegenstanders ook de den. ze konden hem niet meer verontrus ten zodat de prachtige bloementuil naar Poporinge kon verhuizen Flink werk van Willy die aldus in één week tijds twee overwinningen wist .te boeken. Roger Verbeke. die in de Ronde van België tot opgave gedwongen werd we gens een reusachtige kanjer van een zweer, diende voor minstens 15 dagen op het ziekenrapport te staan. Roger is ech ter thans in zoverre gebeterd dat zijn her optreden mag verwacht worden te Duin kerken, bij de 20ste Omloop van de Ha ven. op Zondag a. s. Maandag te Belceil waren slechts 18 onafhankelijken aan de start. Het werd een zeer eigenaardige wedstrijd, waarin de hoofdrol tenslotte gespeeld werd door de tegenslagen. Willy Jacob kon daar van medepraten... Hij eindigde tenslotte op de 9e plaats, op circa... 20 min. van de overwinnaar Roger Baert. die iets méér dan 5 uren nodig had om de 160 km. af te leggen ONZE LIEFHEBBERS kenden eveneens een zeer druk weekein de Zaterdag te Poperinge won Raf. Ghis- quière op prachtige wijze door alleen er van door te gaan en met 1 min. voor sprong te eindigen op Decocker. Beke en Edgard Pattyr. die de laatste overleven den waren van de beslissende ontsnapping welke zich omtrent half koers voordeed Bertje Vandevoorde werd 5e op ongeveer 11 min Michel Verkruysse stelde zich met de 12de prijs tevreden, terwijl Gilbert De smet dan 15e werd vóór broere Norbert. Op hetzelfde ogenblik lagen de andere bazen te Zillebeke aan de slag. Dré Noy elle. Gérard Indevuyst. André Gryson. Frans Brulez en Van Welden, speelden heer en meester Toen Dré Noyelle in de laatste ronde bandbreuk leed. was dit het sein voor een algemeen «branie-bas». Gé- tard Indevuyst wachtte niet op zijn maten en het was met 35 sec. voorsprong dat hij nummer 9 op zijn naam bracht In tussen was Dré nog een tweede maal plat ge va' it, wat hem toch niet kon beletten als 4e iver de ineet te gaan. met amper 50 tec. achterstel op Gérard. Dré Gryson klopte Brulei afgetekend voor de tweede prijs Zondag was het dan te Langemark en Zarren dat de kleppers aan de slag lagen Te Langemark - Madonna, bij onze vriend Valère Verkinderen, waren 22 ver trekkers Het werd een echte afvallings- wedstrijd. waarbij Edgard Pattyn Zich duchtig wist te onderscheiden Een drie tal ronden voor het einde viel Michel De- boodt bij de leiders weg. Hij verloor tot 2 30 min maar wist dank zij een werke lijk schitterende achtervolging, opnieuw bij de groep te geraken. Ondertussen had Lucien Demunster echter het hazenpad gekozen, zodat Michel nog slechts voor de tweede plaats te spurten had. Edgard Pattyn was van ver op kop vertrokken, maar op een vijftigtal meters voor de meet werd hij onweerstaanbaar voorbij gegaan door Salembier en Deboodt. die aldus een zeer verdiende derde plaats wist te boeken. Edgard werd mooi vierde. terwijl Michel Verkruysse 14e werd. Te Zarren gingen de bloemen naar Lu cien Taillieu. die werkelijk opnieuw in een blakende conditie verkeert. André Messelis werd tweede, terwijl Werner Nolf méér dan 7 min. later de derde prijs kwam opeisen Gilbert Desmedt werd weer 15e Al onze belangstelling ging Maandag natuurlijk naar de selectiewedstrijd te Boortmeerbeek bij Mechelen. waar An dré Noyelle en Gérard Indevuyst er met Lucien Victoor de Westvlaamse kleuren moesten verdedigen- Het begon al vrij slecht, want Dré Noyelle werd tijdens de heenreis reeds ziek als een hond Ook tij dens de wedstrijd zelve kon hij eten noch drinken binnen houden, wat natuurlijk niet zeer geschikt was om een grote wed strijd te rijden. Hij stond niettemin vrij goed zijn man. want hij eindigde op 1*30" van de overwinnaar op de 12e plaats, zich daarbij de weelde veroorlovend van man nen als Van Schil. Machiels. Van Looy. Lucien Victoor en Van Nitsen af te drogen Gérard Indevuyst had nog minder mee val. Hij was steeds vooraan te vinden, maar de wedstrijd was nog niet voor de helft achter de rug. of hij stond met een gebroken kader. Met de dood in het hart moest hij zijn makkers laten gaan. omdat hij goed genoeg zijn Pappenheimers kent en wel wist dat hij daarmede alle kan- I sen op een mogelijke deelname aan he.t Wereldkampioenschap verspeeld had.. Intussen reden Ghisquière en Vande voorde te Moorslede Willy Truye. die thans ook een onzer beste liefhebbers is. liet iedereen in de steek, om met 1 min. voorsprong over de meet te gaan. Raf. Ghisquière troostte zich dan maar met de groep afgetekend te vloeren voor de tweede plaats. Bertje Vandevoorde werd mooi vierde. Tiens. van Bertje Vandevoorde gespro ken We hebben vernomen dat Bertje van Kemmel binnen kort de sprong waagt naar de hogere categorie- Dat onze onafhan kelijken dus maar aan 'i gras houden... Ze krijgen een gevaarlijke tegenstrever bij Weeral aan de Madonna te Langemark. nu Dinsdag, waren 54 vertrekkers. Meu- lemeester verraste iedereen, zodat hij tot 1 min voorsprong kon nemen. Even voor de aankomst deed Edgard Pattyn een vrij erge val. wat de verbrokkeling van de groep voor gevolg had. Deblock en Crab- be geraakten voorop wat hen op de twee de en derde plaatsen bracht. Dré Noyelle moest zich tevreden stellen met de 6e plaats. Michel Deboodt met de 8ste en Gérard Indevuyst met de 15de ROGISA Athlon leper met de leeuwenbuit uit Zwevegem terug Ursus A C richtte Zaterdag 1.1. te Zwevegem een prachtige meeting in die over de hele lijn als geslaagd mag bestem peld worden. Athlon leper, die jonge Ieperse vereni ging. lukte ginder werkelijk een prach tige prestatie en won niet minder dan 11 van de 18 medailles. Zij wonnen natuur lijk de interclub tegen Ursus A. C. Zwe vegem en E A.C. Wervik Wij houden er aan athleten en bestuur van harte geluk te wensen met de behaalde resultaten en vooral duivel-doet-het-al. Secretaris Ivan Lambeets. Technische uitslagen 100 m.1. Demuynck Lucien (Athlon) 11" 3/10; 2. Staessen (Athlon) 3. Leper - re (Zwevegem) 4 Plets R (Wervik) 5. Plets D. (Wervik). 200 m.1. Demuynck Lucien (A) 24" 5/10; 2. Staessen (A) 3. Deconinck (W) 4 Maes (Z) 5. Kenes (W) 6. Sabbe CZ). 400 m. 1. Bastil Robert (A) 59" 2. De- norme (Z) 3. Verstraete (A) 4 Van Houdt (W) 5 Naeye (W). 800 m.1. Demuynck Norbert (A) 2'13" 8/10; 2. Denorme CZ)3. J. Roger (A); 4. Kenes (W) 5 Naeye (W) 6. Desloo- vere (Z). 3000 m.1. Vuylsteker (W) 10'52" 2. Ver straete (A) 3. Denutte CZ) 4. Vandrom- me (Z). Kogelstoten 1. Plets (W) 9.77 m. 2. Le- perre (Z) 9 40 m.3. Demuynck N (A) 9 40 m. 4. Theys (A) 9 18 m. 5 Deco ninck (W) 9.17; m. Speerwerpen: 1 Depiere (A) 38 28 m 2. Serrano J- (A) 33-89 m-3. Deconinck (W) 30 82 m 4. Vuylsteker (W) 16-02 rr. Hoogspringen1. Depiere (A) 1.45 m 2 Sabbe (Z) 1.37 m. 3. Vermeulen <A) 1 29 m.4. Desloovere CZ) 129 m Verspringen1. J. Roger (A) 5 65 m - 2. Plets R. (W) 523 m.3. Vermeulen (Ai' 525 m.4. Maes (Z) 4.90 m.5. Plets D CW) 4.40 m. Aflossing 4x1 ronde (357 m.) 1. Ath lon leper 3"25" 2. Wervik 3. Zwevegem. Eindstand 1. Athlon leper. 100 punten2. Wer vik. 56 p.3- Ursus Zwevegem. 45 p. R Q. TURNEN Nieuwe bijval te Koksijde 't Was een kleine karavaan die Zater dag 1.1- van uit leper kustwaarts trok5 autobussen en enkele personenwagens ver voerden meer dan 275 welgezinde turners en supporters naar het vriendelijke bad plaatsje. Alles sloeg meewarm weder, de verlofstemming, het puik turnfeest bij gewoond door een 4000 tal bewonderaars de buitengewone tevredenheid van de plaatselijke inrichters die ons opnieuw hebben gevraagd voor toekomend jaar enfin, 't was een boerejaar Over 't werk van onze turnkring zullen we deze maal maar eens zwijgen, we heb ben dit jaar al genoeg gestoeft over al de feesten en wedstrijden die voorbij zijn. ieder kent ten andere ons kunnen. Maar dat er talrijke vreemde turngenoten on der de toeschouwers spontaan verklaarden nog nooit zulk een prachtig en kompleet turnvertoon .te hebben bijgewoond lijk te Koksijde. dat is voor ons meer dan een adelbrief Hoeveel malen we hebben moe ten uitleggen dat we van leper waren, samen met alle nodige uitleg over de turnbedrijvigheid in onze stad, dat valt ook niet te tellen. Zelfs wou een heer ui^ Luik met alle geweld dat we voor 3 da gen zijn gasten zouden zijn om een inter nationale turngala op te luisteren. Zulk een prachtgroep moeten we op ons feest krijgen, zegde hij Mogelijks dat een paar afdelingen de verplaatsing doen. want voor drie dagen met gans de groep, dat is andere thee Om te eindigen na de apotheose werd onze stralende voorzitter Hr V. Seys in de bloemen gezet door de Hr Burgemees ter-Senator Van Buggenhout, die zijn waardering niet verdook. En onder een donder van toejuichingen stelde onze pre zen het finaal-punt door de bloemen te overhandigen aan onze dames-monitri- ces in ruil natuurlijk voor een koppel ferme Ieperse piepers. Men zou waarach tig subiet een nieuwe bloemtuil gaan ko pen om nog een rantsoen te krijgen Daarmede was eens te meer een suc cesvol optreden achter de rug. Tot weer ziens, Koksijde A. G. MISllSMMIllfK Wie ziet er niet graag bloemen Geen werkman of hij heeft een tuintje waarin hij. na zijn werktijd, naast zijn groente, een perkje met bloemen onderhoudtgeen rijke of hij heeft een siertuin waarin de kostbaarste bloemensoorten met zorg door een hovenier worden onderhouden Maar er zijn helaas ook mensen, wie ofwel de tijd hiertoe ontbreekt, ofwel die ergens op een etage wonen en niet in de gele genheid zijn een stukje tuin te onderhou den Goddank zijn de bloemen in het zo merseizoen niet duur en kan iedereen zich wel de kleine weelde veroorloven wat bloemen aan te kopen. Onze lokale bloemisten doen hun best om zoveel mogelijk de markt te voorzien, maa»- in het winterseizoen zijn ze daar toe niet meer in staatdan komen de bloenier. uit serres, en wij kennen de weelde van deze cultures door de prach tige tentoonstellingen welke om de zoveel jaren te Gent plaats grijpen onder de naam var Gentse Floraliën Maar de ecn'e bloemenkwekers zijn de Hollanders. Iedereen kent het grote epos dat er in bestaan heeft om aan de zee de honder den vierkante kilometers land te ontruk ken. een strijd die ontzaglijk veel moed en geduld heeft gevergd, maar die tevens onderstreept wat de menselijke inspan ning er. het vernuft vermogen. Op deze cp de zee gewonnen polders verschijnen elk jaar de uitgestrekte tapijten van bloe men. in hoofdzaak tulpen rode. gele. wit te. onder een zee van licht. Zulk gezicht vergeet men nooit, wanneer men het eens gezie.i heeft. Toch zijn de tulpen niet de enige bloemen welke in Holland worden ge'.reM sedert een kleine veertig jaar is Holland zich in bet bijzonder gaan toe leggen op de teelt van rozen. En de bij zonderste plaats hiervoor is Aalsmeer, waar nochtans ook vele andere bloemen, als anjelieren b.v. de zorg van de tuin bouwers zijn. Aalsmeer ligt ongeveer 15 km. van het centrum van Amsterdam, aan de zoom van 't voormalige Haarlemmermeer, nu Haar- 'emmermeerpolder. Er zijn vele serres en schoorstenen te zien maar weinig bloemen, tenzij hier en daar in kleine privétuin- tjes en op de openbare pleintjes. Vroeger stond Aalsmeer bekend voor zijn fulpen en zijn sierstruiken. die zoals hel vooral in de 18e en de 19e eeuw mode was. naar allerlei vormen werden gesneden, als vo gels en dergelijke. Zo 'n serre fe bezoeken is wel de moeite waard's zomers heerst er een bijna tropische warmte en de bloe men staan er op hun lange stengels haast zienderogen te groeien. Voor de rozen is er bijna geen rustzij bloeien drie we- j ken ongeveer, mogen dan zes weken rus- ter. en daarna herbegint het. Kolen en meststoffen worden op platbodemse vaar tuigen aangebrachtslootjes van diverse breed e lopen tussen de landerijen. Te Aalsmeer zijn twee veilingen, eigenlijk twee grote bloemenhallen waar de pro ducten worden verkocht Zij worden per schuit aangevoerd tol in de veiling, waar zij aan weerszijden van het kanaal wor den gelost He» binnenzicht van zo 'n vei ling is op een zomerse morgen een echt festijn voor het oogduizenden en dui zenden bkemen toen wij er waren was het de ti>d van de anjelieren en van de gladiolen verspreiden er hun kleuren en geuren 'Zodra ze gelost zijn. worden ze met een wagentje naar de eigenlijke veiling gebrachtstel u een vierkante ruimte voor. met opgaande rijen zitplaat sen. zoals op het balcon van een cinema beneden staat een man vóór het wagen tje met bloemen die worden verkocht iet a at hoger zitten de veilingsbedienden Ieder wagentje draagt een nummer, dat van de verkoper. Boven hem. tegen de muur een grote wijzerplaat met cijfers van 0 tol 100midden in. zoveel nummers als ei zitplaatsen zijndaarbij nog een wijzer die zich van de hoge naar de lage cijfers beweegt, dus in omgekeerde rich ting van de wijzers van een uurwerk. De roepei meldt nu alleen het aantal bloe men dat telkens wordt verkocht, b.v. 15 stuksde man aan het wagentje toont de partij, de wijzer begint te draaien. De koper zwijgt en beweegt nietindien de wijzer aan een prijs komt die hem past, dan drukt hij eenvoudig op een knop. die electrisch de kleine schijf met zijn num mer op de wijzerplaat verlicht. Afgelo pen de bediende tekent eenvoudig de verkochte partij aan alsmede de koper (die gewoonlijk door de bedienden is ge kend). Er wordt niet veel gepraateen wagentje met 20 partijen van elk 15 stuks is op enkele minuten verkocht. Daarna worden de bloemen weggereden, ingepakt en door de koper weggebracht. De verkoper krijgt elke dag mededeling van wat zijn partijen hebben opgebracht hij zelf woont nooit een verkoop bij. want de producenten zijn coöperateurs in de veiling. En zo vertrekken dan de Aalsmeerse bloemen naar alle plaatsen van het land of van het buitenland, waar Zij reeds 's anderendaags hun charme van kleuren en geuren aan hun nieuwe eigenaars zul len kunnen aanbieden. Voorwaar, een zeer typische instelling en een curieuse bezienswaardigheid voor hem die ooit eens in de buurt van Hol lands hoofdstad komt. VIATOR

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 6