MRISÏISüHEMlKK NA DE OVERWINNING TE ZWEVECEM BIJ DE LIJNVISSERS Wilt U het beste papier? Koopt het schrijfboek «De Scholier» met het Rode Kruis, ter Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat - IEPER EN TOCH zijn de meubels is de galerie A.V.D. Boterstr. 13. leper BETER EN GOEDKOPER. HET YPEHSCH NIEUWSBlr. 6 29-8-1953 I van de eerder verraste inrichters van de 20ste Omloop van de Haveri van Duinker ke houden We hadden aan die mensen wel beloofd van ons best te doen om enke le Belgen in hun mooie wedstrijd te doen starten, maar 27. nou. dat had ik zelf niet durven dromen... Valère Ollivier was een der eerste on- gelukkigen. want na amper één kilometer stond hij reeds met een platte band. In tussen had Thuur Cleenewerck ook reeds zijn duivels ontbonden, zodat hij de eer ste premie kon opstrijken voor een bende die onder zijn druk wel drie honderd me ters lang was! Achteraf bleef Thuur samen met de ge wezen Franse kampioen César Marcellak De athletiekploeg van Athlon leper die op 15 Oogst te Zwevegem een prachtige over winning in de wacht sleepte. Rechtstaande van links naar rechtsondervoorzitter Yer- saevel. Theys, Verstraete. Norbert Demuynck, Serrano en de K.B.A.B--afgevaardigde Julien Therry. Gehurkt van links naar rechtsStaessen. Lucien Demuynck. Bastil. Vermeulen en secretaris Ivan Lamberts. 15 v. 395 p. 13 v. 356 p. 14 v. 346 p. 14 v. 339 p. 5 v. 330 p. 12 v. 327 p 11 v. 309 p. 13 v. 308 p. 10 v 305 p 13 v. 303 p 7 v. 282 p. 11 V. 281 p 10 v. 281 p. 9 v. 274 p. Uitslag van de Algemene prijskamp op 15 Augustus 's namiddags. 1. Muylle Lucien afz. leper 19 v. 549 p. X Montaygne Charles Brochet Argenté Roubaix 20 v. 543 p 3. Decorte Edgard De Baarsvissers Nieuwpoort 21 v. 526 p. 4 Vanhove André De Baarsvissers Nieuwpoort 21 v. 524 p. 5. De grande Henri Hand in Hand Zandvoorde 18 v. 453 p. 6. Larivière Charles Brochet Argenté Roubaix 7. Schellynck Jozef afz. Gent 8 Segers Maurice Vrije Vissers Izegem 9. Mulle Robert Afz. leper 10. Salembier Od. De Baarsvissers Nieuwpoort 11. Durant Roger Opl. en Geduld Oostende 12. Boone Arthur Karpervissers Oostende 13 Duyck Leon Vrije Vissers Izegem 14. Verstraete Willy Waterduivels Izegem 15. Hoorens Ferdinand Lijnvissers Eernegem 18 De Clyppel Maurice Opl. en Geduld Oostende 11 v. 291 p 17 Provoost Prosper Hand in Hand Zandvoorde 13 v. 288 p. 18. Velghe Albert Afz. leper 19 Beels André Vrije Vissers Izegem 20. Everaerdt Bernard Afz. Gent 21 Vcr.derghote Antoon Afz leper 22. Vanhove Pieter De Baarsvissers Nieuwpoort 10 v. 270 p. 23 Gaytant Alfons Opgeruimde Viss Roeselare 6 v. 269 p 24 Speckaert Joseph Afz. Gent 7v. 259 p. 25 Deceuninck Emiel Opgeruimde Viss. Roeselare 3 v. 250 p. 26. Lefevere Emiel Karpervissers Oostende 27. Cruyts Cesar Ieder zijn Recht Roeselare 28 Dewulf Jozef Karpervissers Oostende 29 Jonckheere Omer Lijnvissers Eernegem 30 Brunee! Robert Waterduivels Izegem 31. Van Thournout John Karpervissers Oostende 32 De Meester Marcel Vrije Vissers Izegem 33. Van Houtte Lievin Hand in Hand Zandvoorde 34. Vandystad Oscar Karpervissers Oostende 35. Verlinde Alfons Opgeruimde Viss. Roeselare 5 v. 196 p. 36. Duyck Cyriel Afz. Izegem 37- Perneel Alois Waterduivels Izegem 38. Dewulf Francois Karpervissers Oostende 39. Verbrugghe Paul Brochet Argenté Roubaix 40 Vanhove Arthur De Baarsvissers Nieuwpoort 41. Muylle Prudent Afz. leper 42. Declerck Michel Waterduivels Izegém 43- Rosseel Roger Waterduivels Izegem 44. Verhoeye Gaston Vrije Vissers Izegem 223 vissers namen aan deze wedstrijd deel- Erereeks 1. Brochet Argenté Roubaix 2. Vrije Vissers Izegem 3. Karpervissers Oostende 4. De Baarsvissers Nieuwpoort Prijzen der Dames 1. Baes Zoë Hand in Hand Zandvoorde 2. Bonne Julia Hand in Hand Zandvoorde 3. Lasat Simonne De Komvissers Gistel Prijzen der eerstkomende Maatschappijen 1. Hand in Hand Zandvoorde. 2. Oplettendheid en Geduld Oostende. 3. De Karpervissers Oostende. Prijzen der Maatschappijen met het grootste aantal leden 1. D'Opgeruimde Vissers Roeselare 27 leden 2. Ieder zijn Recht Roeselare 25 leden 3. Waterduivels Izegem 23 leden De inrichtende Maatschappij t De Front- hengelaars nam geen deel aan deze wed strijd 8 v. 248 p. 5 v. 245 p. 10 v. 237 p. 9 v. 229 p. 9 v. 226 p. 9 v. 226 p. 10 v. 225 p. 8 v. 199 p 8 v. 198 p. 8 v. 192 p. 6 v. 191 p. 7 v. 190 p. 6 v. 181 p. 6 v. 176 p. 6 v. 176 p. 6 v. 173 p. 6 v. 166 p. 1119 p. 717 p. 675 p. 657 p. werd 12e, Dré Gryson 15e, Michel Ver- die nochtans de eerste de beste niet is 1 kruysse 16e en... Victoor Lucien 18e! André Noyelle was intussen naar Bon heiden getrokken, waar een internatio nale wedstrijd van 170 km. betwist werd Hij verkoos deze rit, omdat de afstand voor hem een flinke training voor Luga no zou uitmaken. Dit bleek ook het ge dacht van zijn ploegmakkers voor het We reldkampioenschap. die voltallig aanwe zig waren. Dré reed een prachtige wed strijd en was steeds vooraan te vinden Twee bandbreuken, de laatste op 25 km van de meet. kwamen hem echter alle Truye eindigde op 100 m.. terwijl num mer 4, Armand Desmet, 6 min in ijg» zicht kreeg. Dejonckheere die vijfde werd. had 8 minuten goed te maken, terwijl de groep liefst op 12 minuten eindigde Gerard Indevuyst, die in dezelfde wed strijd startte, werd vroegtijdig door band breuk uit het strijdperk gehaald. Te Stavele was het Donderdag een suc cesrijke koers, want 47 renners kwamen him rugnummer afhalen. Het werd de wedstrijd der bandbreuken, want het vol stond dat een renner op kop kwam lig. gen. om hem te zien bandbreuk lijden Wielerpraatje DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN *t Was maar slappe koffie voor ons op de Oerlikon-baan te ZurichIn de snel heid - beroepsrenners, werden onze drie vertegenwoordigersGosselin. Pauwels en Verbrugghe er reeds tijdens de kif- tingsreeksen uitgebonjourd Geen van de drie wist daarbij in de herkansingen wat goeds te verrichten, zodat de kwart-fina les dan maar zonder Belgen betwist wer den... Spijtig dat een Scherens geen halve eeuw kan meegaan, is het niet De liefhebbers-spurters deden het wat beter, want zowel De Bakker als Gosse lin wisten hun ziftingsreeks te winnen en aldus in de kwart-finales te geraken. Daarmede was hun liedje echter ook al uitgezongen, want ze eindigden beiden in hun reeks op de... derde plaats (op drie Ook de herkansingen vermochten het niet hen te rehabiliteren, zodat de halve-be slissingen weer zonder Belgen betwist werden. In de achtervolging liet Rafael Glorieux geen slechte indruk tijdens de 5 km. te gen het uurwerk, waarin hij de vierde beste tijd gelukte. In de kwart-beslissing tegen Hassenforder heeft hij er echter ook gelegen. Van onze achtervolgende liefhebbers zul len we liever maar niet spreken, want on ze vertegenwoordigers presteerden aller minst als zonen van een land van wielrij ders Gelukkig kregen we met de prachtige overwinning van Dolfke Verschueren in de halve-fond nog een troost-fiche. Dolfke toonde reeds in zijn reeks dat er aan zijn meesterschap niet te tornen zou vallen, want hij reed alle records aan gruizel- menten. om dan met liefst méér dan 3 ronden voorsprong te winnen op Lemoi- ne. de 42-jarige Franse kampioen. Nadat Michaux maar een miezerig fi guur had geslagen in zijn reeks, kon hij op eerder onverwachte wijze de herkan sing winnen, wat de Franse pers stof gaf tot de overweging nu moet Verschueren weer Wereldkampioen worden, want hij zal in de beslissing een helper hebben Die eeuwige historie van de splinter en de balkWant. al zijn meesterschap en klas ten spijt, heeft Dolfke in de beslis sing moeten ondervinden dat het nog steeds niet gemakkelijk is van een com bine kapot te rijden, bijzonder in de hai e fond. En wie zat er in de combine tegen hem Wel. Lemoine en Quegnet Van de twee was het Quegnet welke Dolf ke het best het vuur aan de schenen kon leggen, zodat Lemoine dan maar als stoot- blok zou dienst doen En de sluwe vos leg de het behendig aan boord, hoor! Hij liet zich dubbelen, om dan maar steeds vóórkl"aa"r speeïde'als vfe'rde"door"de meet"te kansen op een ereplaats ontnemen. Niet tegenstaande zijn 17e plaats, getuigden Zo werden in de laatste ronde Meulemees- alle volgers dat hij een der gevaarlijksten ter. Stofferis en Raf Ghisquière op een en in wat mindere mate Rondelé en Deuit de koers was geweest. afstand van amper 200 m. van elkaar uit- Graevelyn. de grote figuur van deze zwa- Te Helchin, waar Dinsdag 43 vertrekkers geschakeld. Hun medevluchter Taillieu re wedstrijd. De afstand bedroeg welis- waren, was de grote figuur uit de wed- bleef voorop en won aldus op eerder ge waar slechts 100 kilometers, maar over de strijd weer Raftje Ghisquière. Ongeveer lukkige wijze- Zonder die bandbreuk zou kinderkopjes van het havengebied werd halfkoers, wist hij met Planckaert en Raf weer een extra overwinningskans ge- het een echte martelgang voor de renners Truye aan de leiding te geraken. Van dit maakt hebben Bertje Vandevoorde werd Miel Vanderveken. die we slechts in de ogenblik af speelde hij heer en meester. 3e. Raf moest zich met de 6e plaats te- tweede helft van de wedstrijd naar de Hij ging zodanig geweldig te keer dat vreden stellen. Van de andere bachten voorste gelederen zagen oprukken, werd de achtervolgende groep weldra minuten de kupenaars, was het alleen Julien Ver- tenslotte primus in de sprint, voor de ge- in het zicht kreeg Op het laatste moest meulen welke deze wedstrijd kon eindi- vaarlijke Marcellak. Polle Degraevelyn. Truye nog lossen, terwijl Raf in de spurt gen, en dan nog wel op de 19e plaats. Thuur Cleenewerck. Florent Rondelé geen schijn van kans liet aan Planckaert, ROGISA. Maurits Joye. Roland Callebout. enz. De- voghel en Verfaillie wisten ook nog in de hoofdgroep te eindigen, zodat het alles bijeen genomen een fameus Belgisch on der-onsje werdMichel Vuylsteke. die reeds in de tweede ronde bandbreuk leed. maar moedig bleef aandringen, eindigde als 14de. terwijl Roger Verbeke. die Zijn heroptreden deed. nog ruimschoots c zijn pere zag van wege zijn zweer, die nu ten andere ook al een slechte plaats gekozen had. nietwaar Roger Hun andere Westvlaamse collega's trok ken intussen naar Oostakker, waar ze hun Oostvlaamse makkers op eifeen pleini nogal duchtig aftroefdenJulien Pascal kreeg de bloemen na een spurtzege op die andere Westvlaming Diele Vande Castee- le. Na Marcel Buyze. die met zijn derde I plaats min of meer de eer redde voor de thuisspelersrangschikten Rik Denys. Dré Pieters en Staf Salembier zich op de drie volgende plaatsen, zodat het sukses voer het Westen wel volledig mag genoemd worden. We keken Woensdag met belangstelling uit naar de wedstrijd van Eekloo. omdat deze aan Lucien Victoor de gelegenheid zou bieden zijn eerste kennismaking met de profs te krijger. En waar Lucien Vic toor Zondag jl. te Poperinge helemaal geen potten gebroken had. moeten we be kennen dat deze kennismaking nu niet in het nadeel van onze liefhebbers uitge- vallen is. vér van daar Immers, de nieu- j we beroepsrenner volgde steeds gemakke- lijk het tempo, verkeerde nooit in moei lijkheden wat Zondag, ik herhaal het. te Poperinge bij de liefhebbers allerminst het geval was! en... spurtte zich 13e. Zou ik dan geen gelijk krijgen, als ik be weer dat het jaar dat de renners bij de on- afhankelijken moeten doorbrengen, een verloren jaar is Het was weer Omer Braeckeveldt die te Eeklo de bloemen veroverde, nadat hij net als te Izenberge. in de laatste kilometers schampavie had weten te spelen. René Mertens klopte enkele seconden later de 49 eenheden van de groep, waarbij we nog Florent Rondelé aantroffen. DE ONAFHANKELIJKEN Over Roland Callebout. Devoghel en Verbeke hadden we het reeds hierboven bij de bespreking van de wedstrijd van Duinkerke. Ik kan evenwel niet nalaten van nogmaals de nadruk te leggen op hun zeer flinke prestatie. Callebout en De voghel streden voortdurend in de kop groep, terwijl Verbeke fel gehandicapt door een reusachtige zweer, water en bloed zweette om zijn kilometers uit te doen In die wedstrijd hebben die klep pers weer eens bewezen dat ze hun plaat sje tussen de beroepsrenners méér dan waard zijn en dat met hen ook in de hogere categorie zal dienen afgerekend te worden. Callebout betwistte dan Maandag de Grote Prijs van Bethune. waar hij het Verschueren uit te blijven rijden, in het nndden van de piste. En wanneer Dolfke dan aangevallen door Quegnet door wil de. bleef hij hardnekkig weerstand bie den... Het is slechts aan zijn uitzonderlijke klas te danken dat Verschueren uiteinde lijk toch de bovenhand behouden heeft! DE BEROEPSRENNERS Onze wegduivels lopen intussen nog steeds het risico niet. zonder werk te val len De kermiskoersen volgen elkaar met de regelmaat van een uurwerk op. Of de toeschouwers echter steeds tevreden zijn over het verloop van de wedstrijden is een vraag welke ik maar liefst niet zal be antwoorden. Ik wees verleden week op de prachtige uitslagen van Omer Braeckeveldt. die voor het ogenblik wel een onzer allerbeste beroepsrenners is. Enkele uren nadat ik 8 v 173 regelen neergetypt had. won Omer op vp prachtige wijze te Izenberge. waar hij het met 56 anderen aan de stok had. De gewoonte getrouw, kon geen afteke ning bereikt worden, zodat de laatste ron de inging met 23 kleppers die nog geen te genslagen gehad hadden. In die laatste ronde demareerde Thuur Cleenewerck minstens 5 maal. maar hij kon maar niet roeren of hij kreeg een paar waakhonden aan het been Ook Jan Pauwels probeer de het en... hij lukte van de eerste maal. Op een vijftiental kilometers van de aan komst zou Omer Braeckeveldt het dan ook maar beproeven en... ook al met succes. Jantje Pauwels werd vlug bijgehaald door Braeckeveldt die zijn tegenstander in de laatste 500 meters helemaal niet de minste kans gaf en met een 50-tal meters voor sprong zegevierde. Roger Devolder Zorgde op identieke wijze voor de 3de prijs, even als Thuur Mommerency die het ook nog vermocht zijn makkers in de steek te la ten. Roger Desmet won dan maar de spurt voor de 5e plaats op René Mertens. Valère Ollivier. Roger Decorte. Degrae velyn, enz... Florent Rondelé werd 12e. 136 p. 94 p. 81 p. gaan. na weer een prachtige wedstrijd te hebben geleverd. Hij leed bandbreuk he lemaal in het begin van de koers, maar wist de groep opnieuw te vervoegen om verder een hoofdrol te vertolken. Te Waasmunster was Roger Verbeke een der uitblinkers van de eerste koers- helft. Hij ontsnapte met Kampioen Va* Vaerenbergh. Janssens en Herweghe. maar werd dan opnieuw vervoegd. Een bandbreuk sloeg hem alle winstkansen uit de handen. Gerard Devoghel ging steeds goed mee. om dan op de 11e plaats be slag te leggen. HET WERK VAN ONZE LIEFHEBBERS De afgelopen week. mag de week van Raftje Ghisquière genoemd worden Raften vlamde inderdaad dat het een frank effen was. In de tijdrit te Poperin ge. Zondag morgen, stond hij tot het laatste ogenblik op kop. en het was slechts na de aankomst van Taillieu dat het uit gemaakt werd dat Raf zich met de twee de plaats moest tevreden stellen. Hij werd slechts met 29 seconden geklopt door de sterke Menennaar. een onzer allerbeste liefhebbers van het ogenblik, maar ging zelfs mannen als Meulemeester. Messelis. Denys. Mahieu en Victoor zeer afgetekend vooraf. Bertje Vandevoorde, die allerminst als een tijdrijder bekend staat, werd 10e. Mi- cel Verkruysse verraste ons zeer aange naam met zijn 12e plaats, maar Gerard Indevuyst. die een zware inzinking door te maken had. stelde ons deerlijk te leur. toen zijn tijd bekend gemaakt werd. De gebroeders Desmedt verdedigden zich zo als gewoonlijk zeer moedig, maar dit kon niet volstaan om een ereplaats te bemach tigen. Toch lukte Gilbert een eerder ver- Het seizoen van het groot toerisme be gint stilaan naar het einde te lopen. De grote beweging van autocars en rond reizende fietsers begint zienderogen te slinken en ook in de internationale trei nen kan men al een vrije plaats bemach tigen zonder vooraf gereserveerd te heb ben De maand September staat voor de deur en die kunnen we dan misschien nog gebruiken voor wat we zouden kun nen heten het klein-toerisme. Om onze lezers hierin enigszins behulpzaam te zijn willen wij hen op enkele punten wijzen die nog hun belangstelling kunnen heb ben. Voor volgende Zondag. 30 Augustus, vestigen wij de aandacht op een paar feestelijkheden aan de kust, nl. op het Zomercarnaval en bloemencorso te Blan- kenberge. en op de grote Internationale Handicap op de Wellington-renbaan te Oostende. Dezelfde dag kunnen de bloe menliefhebbers nog eens profiteren van de schoonheid der begoniavelden in de buurt van Gent, en in het bijzonder te Lokristi. waar deze Zondag de Begonia dag wordt gehouden. Te dezer gelegen heid kan men eens rustig de merkwaar digheden van Gent gaan bezoeken, en in dien men nog wat tijd overheeft, een tochtje op de Leie doen tussen Gent en Deurle, een streek die we werkelijk niet genoeg om haar schilderachtigheid kun nen prijzen. Zo zitten we dan in September en de eerste dagen van deze maand worden zo wat overal in het land de bevrijdingsfees ten gevierd, die echter minder een toe ristisch. wel een meer nationaal en plaat selijk karakter dragen. Toch wilden wij ze even vermelden. Wie op Dinsdag 1 September vrij is. kan misschien naar Waregem de Grote Internationale Steeple-Chase gaan bijwo nen. Vrijdag 4 September opent te Brus sel de 3e Europese Tentoonstelling van Werktuigmachines, ingericht door het Europees Comité der Werktuigmachine industrie en Sycomom (Syndicaat der Bel gische Werktuigmachine-constructie voor het bewerken van Metalen). Zij wordt ge houden in de Eeuwfeestpaleizen op de Hevsel. en duurt tot 13 September Te Doornik gaat op de 6 September weer eens een grote processie uit, de Pest- processie. en wordt ook een jaarmarkt gehouden. Een gelegenheid om deze voor name stad eens weer te zien. Al is het wel wat laat op het seizoen, toch willen wij de aandacht vestigen op een uitgave die onlangs is verschenen en uitgegeven werd door de Toeristische Fe- rassend goede tijd In de rit in lijn die 's namiddags betwist deratie van de Provincie Antwerpen, in werd. speelden onze Ieperlingen weer de samenwerking met het Provinciaal Ver grote hoofdrol. Het ging met 7 man in de bond voor Limburg. Wij bedoelen een Pspurt en Raf liet niemand de kans. Ge- zeer mooie brochure over het Albertka- terwijl Thuur Cleenewerck en Raf. Jonck- rard Indevuyst herpakte zich schitterend n2al. heere ex-aequo op 17e rang geplaatst wer- door zich de tweede prijs toe te eigenen Deze brochure telt 20 bl. op groot for- der., samen met nog 5 anderen. i vóór rappe gasten als Nolf en Delannoye. maat en is gedrukt op mooi glanzend pa- Zondag te Duinkerke konden we de in- Bertje Vandevoorde, die kortelings zijn p.er Op de voorpagina een suggestieve schrijving van 27 Belgen onder de neus i kansen bij de onafhankelijken zal wager. foto van het Albertkanaal in de buurt van de Antwerps-Limburgse grens. De tekst wordt ingeleid door de gouverneurs der beide betrokken provinciesdaarna volgt een toeristische tekst over het ka naal in de provincie Antwerpen, gevolgd door een andere over het kanaal in de provincie Limburg. Deze teksten vermel den niet alleen wat er op en om het ka naal te zien is, maar weiden eveneens uit over de typische merkwaardigheden van de dorpen op wier grondgebied het kanaal is gelegen. Ten slotte is er nog een ge meenschappelijke tekst welke meer de technische zijde van het kanaal belicht. Dit is echter niet alleser staan in deze brochure juist geteld 66 prachtige foto's plus enkele illustratieve tekeningen afge drukt. zodat men een uiterst duidelijk beeld van dit gebied van België krijgt en een prachtig overzicht van deze nationale waterweg tussen Antwerpen en Luik. De brochure is daarbij gratis te verkrijgen bij een der voornoemde organismen, waar van de adressen Zijn: T.F.P.A., Schoen markt. 2, te Antwerpen of P.V.T.L.. Dr Willemsstraat. 23, te Hasselt. De laatste dagen om van de heide te profiteren zijn eveneens aangebroken de heide in Limburg of in de provincie Ant werpen. Bij deze gelegenheid wil ik ook nog eens een brochure aanbevelen enkele tijd geleden uitgegeven door de V.V.V. Kasterlee/Lichtaarteen mooie brochure van 8 bl. eveneens met een 16-tal foto's van deze beide plaatsen, tekeningen en een overzichtelijke geïllustreerde kaart van de beide gemeenten. Alles in twee kleurendruk. zodat zij werkelijk een pret tige indruk geven bij de tekst, die zeer bondig de voornaamste merkwaardighe den van de plaatsen behandelt. Te ver krijgen bij de V.V.V. Kasterlee-Lichtaart. te Kasterlee. Nu de vacantietijd naar het einde gaat is het misschien ook wel eens aanbeve lenswaardig mede te delen dat er in onze provincie twee hotelscholen bestaan, nl- te Koksijde en te Oostende. Vele ouders weten soms niet wat aan te vangen met hun spruiten die de lagere school of en kele jaren middelbaar onderwijs hebben afgedaan. Welnu deze hotelscholen leiden in een drietal leerjaren de jonge lieden op tot volwaardige aspirant-hoteliers of koks Voor meisjes bestaat er eveneens een nieuwe hotelschool, en wel te Brugge- in het gesticht Spermalie. Snaggaertstraat In het licht van het zich steeds uitbrei dende toerisme is het o.i. goed de ouders op deze zijde van de opvoeding en het onderwijs hunner kinderen te vestigen- VIATOR- (8242) ,raw»rw««i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 6