Simca '9 AUTO PALACE YPROIS Garage G. Compernolle BI) DE VUURKRUISEN Voor het onderhoud van uw wagen Smeren, wassen simoniseren, Wendt U in volle vertrouwen tot de garage KIEKENMARKT 4 IEPER Tel. 149 De Vinkeniersgilde De Kaaivink te leper in feest BI) DE LIINVISSERS Aux amis de la langue Francaise Jaarlijkse Vlaamse Kermis N. S. B.-NIEUWS DE OPRUIMING Hef Nafionaal Congres der B.N.B. CEREMONIEKOSTUMES fe huur 'f Spinnewiel ZEKERHEID SNELHEID COMFORT Bruggesfeenweg 119 BORCWARD IEPER Tel. 105 SIMCA GOLIATH 2 Ibis-wezen fe leper BASKET - BALL SOCIAAL BUREAU, v. z. w. d. MATRASSEN ALBERT SLOSSE JEUGDCLUB ST PIETERS HET YPERSCH NIEUWSBh 4 19-9-1953 HOGE O VD ER .SCHEIDINGEN Dr r^edt Camirl. wonende Grote Molenstraat 16 te Zonnebeke werd bij Koninklijk be sluit benoemd tot Ridder in de Kroon orde met Zwaarden terwijl Therry Gus taaf. Ieperleestraat 60 te leper en De- <roii Evarist wonende Spilstraat 10 te Zonnebeke benoemd werden tot Ridder in de Leopold II orde met zwaarden Aan deze verdienstelijke oud-frontka meraden die gans de oorlog 1914-1918 in de Vuurlinie stonden waar zij meermalen op de legerdagorde werden vermeld en hierbij talrijke eretekens verwierven, on ze hartelijkste gelukwensen RIDDERS IN DE KROONORDE De leden die ten achter zijn met de aanvraag tot het bekomen van het Ridderschap in de Kroonorde met zwaarden, worden dringend verzocht zich in ons lokaal aan te bieden voorzien van een bewijs van burgertrouw, lidkaart 1953 en datum van het toekennen der eerste bevordering met het nummer van het besluit, ten einde onmiddellijk de aanvragen op te maken die vervolgens door toedoen van onze Federatie, onverwijld aan de bevoegde diensten zullen worden overgemaakt. Vuurkruisen. aanspraakmakers op de ze hoge onderscheiding, laat niet na deze oproep van uw bestuur te beantwoorden De leden die over hun bevordering trechten twijfelen, raden we aan. de no dige inlichtingen te nemen bij onze Voor zitter Maurice Quaghebeur Hij staat im mer ter uwer beschikking, ieder geval wordt afzonderlijk onderzocht en de juis te richtlijnen heel bereidwillig aangewe zen Hetzelfde geldt ook voor alle moei lijkheden die onze leden mochten onder vinden bij om het even wat. Zorgvuldig worden alle betwiste zaken door bemid- d^.ing van onze Voorzitter, door de be voegde diensten onderzocht, dewelke spoe dig net gewenste resultaat leveren. HET HOEKJE VAN DE SIGNALEUR Onze mensen weten voorzeker niet dat onze Ieperse Vuurkruisenbond tegen de 600 Ridders in de Kroonorde met zwaar den telt alsmede ongeveer 1200 Ridders in de Leopold II Orde met zwaarden. Met de dag wordt dit aantal nog vermeer dei d Is het dan te verwonderen dat de Stichter van onze machtige afdeling na melijk de zeer gewaardeerde Ere-Voor- zitter Lurien Cambier (ons Menheerke van de Bank), thans te Ronse gevestigd, terecht fier gaat over zijn jongensen alle1- steeds meeleeft met zijn bond tot zelfs de kleinste bijzonderheden. DEZE VAN 1940-1945 ONZE VOORZITTER IN ROUW Op 9 September laatstleden ontsliep zachtjes in de Heer Mijnheer Arthur Cyriel Soete, vader van onze achtbare Voorzitter Jozef Soete. in de ouderdom van 75 jaar. Verleden Zaterdag werd hij onder een machtige toeloop van volk ten grave ge dragen. Bestuur en leden, zowel de 40-45-ers als de Vuurkruisen zijn ten zeerste getroffen door de diepe droefheid die onze gewaar deerde Voorzitter en achtbare Familie komt te treffen en zij bieden dan ook langs deze weg. hun oprechte en diep- kiistelijke deelneming bij dit smartelijk en onherstelbaar verlies. Moge God zijn ziel genadig zijn. (bijhuis der firma MOTTRIE) Zorgvuldige en spoedige bediening Matige prijzen SERVICE STATION MARFAK Bergplaats voor auto's per dag en per maand Dépannage dag en nacht (8523) KONING EN KAMPIOEN 1953 GEVIERD BIJ DE LUSTIGE LIJNVISSERS De maandvissing van September, waar aan 22 vissers hebben deelgenomen gaf volgende uitslag 1. Muylle Lucien 15 v. 467 gr. 2 Muylle Prudent 13 v. 393 gr. 3 Baelen Lucien 4v. 104 gr. 4. Vermeersch Genoveva 4 v. 94 gr. 5. Vanden Berghe Antoinette 3 v. 73 gr. 6. Boullet Jules 1 v. 65 gr. 7. Ollevier Emiel 2 v. 51 gr 8 Santy Eric 2 v. 49 gr. 9. Logier Alphons 2 v. 44 gr. 10 Parruys Maurice 1 v. 33 gr 11. Mulle Robert 1 v. 20 gr. 12. Vermeersch Lucien 1 v. 20 gr. 13. Couttereel Maurice 1 v. 20 gr. Au coeur frais de la Savoie Le 24 mars 1860 le pays savoisien fut acquis a la France par le traité franco- taliën. Quelques mois plus tard cette cession fut sanctionnée par le suffrage presque unanime des habitants. De nom- breux lacs. de vastes forêts. de riches alpages de grands massifs anciens, comp- tant parmi les plus élevés de lEurope. font de la Savoie la plus riante des pro- vinces alpestres fran?aises Région es- sentiellement agricole. la Savoie dispose dune economie foncièrement pastorale et forestière On y pratique tout particu- lièrement Télevage des bêtes a cornes gréce a la richesse des paturages et la fabrication du fromage y est trés répan- due Peu riche en ressources minérales la Savoie possède par contre des stations thermales trés réputées. Les stations cli- matiques comme Chamonix et Annecy sont aussi universellement appréciées La Savoie ne connaissait guère comme in dustries que l'horlogerie. la papeterie. le tissage de la soie. la fabrication du froma ge et de ses dérivés, les industries du bois etc. avant que n'ait commencé l'ex- ploitation des hautes chutes. Celle-ci a pris un assez grand développement no- tamment dans les vallées du Rhone et de l'Arve. La principale industrie de ce magnifique coin de France est néanmoins avant tout l'industrie hötelière. De nom- breuses beautés naturelles sont accumu- lées partout sur le sol de cette magnifique province francaise. C'est de toutes ces richesses. de toutes ces splendeurs que l'écrivain beige Geor ges Dopagne (dont nous avons déja pu admirer a plusieurs reprises l'éminent talent oratoire) nous entretiendra le lun- di 28 septembre 1953 20 heures précises au Théatre Communal d'Ypres. De nom- breuses projections lumineuses originales. toutes en couleurs naturelles, illustreront cette première conférence de la saison. Entrée gratuite sur presentation de la carte de membre STAD IEPER LIGYWIJK (Fancy-Fair) 19, 20 en 21 SEPTEMBER Programma Zaterdag 19 September Te 17 u. Opening van de Kermis met vrolijke gramofoonmuziek. Te 18 u.Plechtige afhaling van de Burgemeester van de cité. Heer Charles Kerrinckx. De Fanfare Vult ze nog eens geeft een Wandelconcert rond de Ligywijk. Te 20 u.In café De Nieuwe Kursaal op het Marktplein. Grote Prijskaarting in 't Manillen. 500 fr. prijzen in geld. In leg 10 fr. Reglement ter plaatse. In zelfde Café aanvang van een Grote 3-daagse Trou-Madame- Zeer mooie prij zen waaronder een elektrisch strijkijzer, eer. fototoestel, enz. Bekorting Maan dag te 19 uur. Gedurende de 3 dagen vanaf 18 uur Groot Bal in de Danstent Swing Pa lace met medewerking van het Metropol Dansorkest. Inkomprijs 10 fr. Zondag 20 September Te 10 u.Ringsteking op het klein Marktje. Talrijke prijzen. Inleg 5 fr. Ballonwedstrijd voor jongens en meis jes. Prijzen in geld 5 fr. per ballon Te 15 u.Eerste Grote Prijs van de Cité voor niet-renners en op gewone fietsen. Afstand 15 ronden van de wijk. 400 fr. prijzen Beker en Bloemtuil. Te 17 u. Op het Marktplein Appeltje- Knap voor mannen en vrouwen. Mooie prijzen. Inleg 5 fr. Maandag 21 September Vanaf 10 uur gramofoonplaten. Te 17 u.Velokoers voor jongens. Af stand 5 ronden om de wijk. Prijzen in geld. Te 20 u. Groot Zangcrochet in Café De Nieuwe Kursaal Talrijke geldprij zen en Beker Het publiek kiest mede met de Jury. Op de Kermis zijn allerlei frisse dran ken te bekomen. Kindermolen. Fritkraam en Rattekot op het Marktplein Aangevraagde platen zijn te bekomen Café De Nieuwe KursaalIeder plaat geeft recht tot'deelname aan de Tombola. GALA-AVOND Wij achten het overbodig het gezel schap Accordeola voor te stellen De genen die verleden jaar zijn optreden hebben bijgewoond, zowel als dezen die Radio Hilversum beluisteren, hebben het naar waarde kunnen schatten, en wij mo gen verzekeren dat de nieuwigheden die het zal opvoeren in ieders smaak zullen vallen. Maar het optreden van Mejuffer Berthe Vanhyfte. zal een waar buitenkansje zijn Inderdaad, nooit hebben wij hier de ge legenheid een kunstzangeres van haar ge halte te horen te krijgen Zij zal ons ver gasten met uittreksels uit opera's in het Vlaams en in het Frans Na ongeveer 4 uren spectakel. wordt een bal gespeeld door c Accordeola wat de jeugd en de liefhebbers zal toelaten aan hun geliefkoosde sport uiting te geven. Wie op deze vertoning wil aanwezig zijn. zorge onmiddellijk voor zijn kaar ten. Plaatsen voor te behouden bij Mijn heer Maes. de Stuersstraat 34. leper. Prijzen der plaatsen40 en 30 fr. De winter die voor de deur staat, brengt met zijn onaangenaamheden ook feest dagen voor de kinderen mede. waarop zij rijkelijk bedeeld worden met speelgoed. In het vooruitzicht van deze nieuwe oogst, zal het dan ook niet moeilijk vallen een algemene opruiming te houden tussen al dat speelgoed dat voortkomt van vroe gere feestdagen en dan ook dikwijls reeds buiten de smaak gevallen is. zodat het sedert enkele maanden niet meer ge bruikt wordt. Mogelijks is het zelf ge schonden. misschien gebroken en heeft het voor het kind geen waarde meer. Het St Maartens Ommegang Comiteit heeft echter een dienst ter herstelling en kan dan ook al dat ongebruikt speel goed tot prachtspeelgoed verwerken en het dan ter beschikking stellen van Sint Maarten. Wij doen dan ook langs deze weg een oproep om al het niet meer gebruikte speelgoed ter onzer beschikking te wil len stellen. Vooral de ouders vragen wij eens na te zien of het niet mogelijk is dat hun kind iets afstaat voor de meer behoef- tigen. Veel ongelukkige kinderen zullen U daarvoor dankbaar zijn. Zo U het niet zelf kunt inbrengen zegt maar een woordje aan het volgend adres Slosse. Vandenpeereboomplaats 27. leper, en het wordt afgehaald. Dank bij voorbaat. St Maartens Ommegang Comiteit leper. 27 SEPTEMBER 1953 Het is de kleine Ieperse sectie die de eer heeft dit nationaal congres in te rich ten met de welwillende medewerking van het stadsbestuur. Programma 10.45 u.Vorming van de stoet op de Haiglaan. Ontvangst der Poolse oudstrijders in Belgiëvan 80 Ibis-wezen, hun vlag en kliekvan het Verstandhoudingscomité der oudstrijders en gelijkgestelden met vaandels en afvaardigingen en een nog nader te bepalen muziekkorps. 11 uur: Optocht langs de Maloulaan. Colaertplaats. Statie-. Tempel-, Boter- en J. Coomansstraat. Bloemenhulde aan het lepers Gedenkteken. Vervolgens langs de Koning Albert I plaats en Menenstraat. Last Post en bloe menhulde aan het Engels gedenkteken. Kauwekijn- en Korte Torhoutstraat naar het stadhuis. Défilé voor de over heden en bloemenhulde aan de Poolse Plaat. 1145 uur: Ontvangst door het stads bestuur. 12 uurBeiaardconcert door de Heer Vierstraete Henri. In de zaal Lido. D'Hondtstraat 13 uurDemocratisch verbroederings- maal. 14 uurOverhandigen der pakketten aan de Ibis-wezen door de verscheidene secties der Ieperse Entente en de Bel gische Nationale Beweging. 15 uurCongres. Spreekbeurten van de H.H. Amiel. De- slaeve. generaal Thonon. Jonkheer Van- derstichelen-Rogier. Halin H. Van de Ven, Katz en Tytgat Fr 17 uurTombola voor de vooruitver- kochte balkaarten 18 uur Groot bal met de Willy's Band. 19 uurVerlichting der openbare ge bouwen der stad De stad zal bezocht worden onder de geleide van de H G. Odent. door de Ibis-wezen en de deelnemers aan het congres van 12 tot 13 uur en van 16 tot 19 uur Verleden Zondag 13 September 1953 was de bloeiende en welbekende vinke niersgilde De Kaaivink s te leper in feest ter gelegenheid van de inhuldiging van haar Koning en Kampioen 1953. Te 5 uur vergaderden al de leden der maat schappij in het lokaal, herberg c De Nieu we Smisse bij Daniel Bouchaert. Stoets gewijze. met een gelegenheidsmuziekkorps vooraan, werd eerst de Erevoorzitter, na melijk de heer Baert Achiel. ten huize afgehaald. Daarna ging men naar de wo ning van de heer Bekaert Romain. schat bewaarder en Koning 1953 met de vogel Carlo1365 liedjes in drie zettingen. Het was de heer Coudron Leon, onder voorzitter die een korte toespraak hield, waarin hij een welverdiende hulde bracht aan de gevierde. Vanwege een lieftallig meisje mocht de Koning 1953 een prach tige bloemenruiker in ontvangst nemen Daarna bracht het muziek een mooie hulde-serenade ten beste. Vervolgens ging de optocht verder naar de woning van de heer Felicien Deconinck, voorzit ter en Kampioen 1953 met de vogel c Sarra1784 liedjes in zes zettingen. Ook hier bracht de ondervoorzitter Leon Coudron een welverdiend huidewoord aan de gevierde Kampioen 1953. die eveneens in de bloemen werd gezet. Na enkele stra ten der stad te hebben doorkruist, keer de men terug naar het lokaal, waar een grr.te feestvergadering plaats had. Het was de heer Albert Flepts, secretaris der vinkeniersgilde. die namens het bestuur, dc aanwezige leden verwelkomde en nog maals hulde bracht aan de Koning en Kampioen 1953. Bij het einde van zijn toespraak overhandigde hij de Diploma's aan de gevierden- Daarna was het de bs'irt aan de heer Felicien Deconinck. die als voorzitter der gilde en in naam yan dt gehuldigden. het woord voerde tot zijn vrienden-vinkeniers en hen allen dankte voor de hulde de zij gebracht hadden aa:t de gevierden. Een prachtige Tombola en een groot dansfeest aange boden aan de leden en familie der feest vierende vinkeniersgilde besloot deze Kampioenenhulde. De gevierde Koning en Kampioen 1953 bij de Vinkeniersgilde De Kaaivinkte leper met in hun midden de Koningin der gilde. Zij zijn omringd door de h.h. Boer» Achiel, erevoorzitter Coudron Leon, ondervoorzitter Albert Flepts. secretaris De- jonghe Stanislas, afgevaardigdeDaniel Bouchaert, lokaalhouder en de leden der feestvierende maatschappij. Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorten (6969) Officiële Verdeler HI<I<I<HIIHI4I<I4III IHHIWMWWWI# 27 SEPTEMBER 1953 Wie kent ze niet. die 80 matroosjes van 6 tot 12 jaar. die te Oostende te Sas- Slijkens verblijven Voor hen geen vacantie. geen school reis. geen familie, alleen de muren van dit sombere gebouw, waar de kelders en speelplaats nu nog in dezelfde staat zijn als op 1 Februari, alswanneer de ge weldige storm er zoveel schade aanrichtte. Ze slapen in hangmatten en kruipen langs een touw naar hun bed. Om te verhelpen aan deze wantoestand in onze zé moder ne 20e eeuw. werd een comité van pe terschap opgericht- Het heeft als onver moeibare voorzitter de Heer Majoor Fos- saert. die overal aanbelt en onbeschaamd de hand uitsteekt voor zijn kleine be schermelingen. zonen van vissers en zee lieden, die dikwijls een heldendood stier ven Nu komen ze naar leper, uitgenodigd door de Belgische Nationale Beweging. Voorzitter Tytgat Fr. neemt de verant woordelijkheid op zich om die jongens een mooie dag te laten beleven Het stads bestuur. het Verstandhoudingscomiteit der oudstrijders en reeds enkele particulie ren boden hun medewerking aan Te 11 uur worden ze opgewacht aan de Haig laan om stoetsgewijze naar de markt te trekken alwaar ze om 11.40 uur voor de overheden zullen defileren. Om 13 uur zullen zij hun buikje vullen in de zaal Lido en om 14 uur ontvangt ieder weesje een souvenir-pakvan een waarde van 75 fr. aangeboden door sympathisan ten. Stadsbezoek. de Kemmelberg en dan te rug naar Oostende, waar de kristalhel dere lachjes zullen opgaan bij het ope nen van hun pakket. Een dag van evenaasteliefde tegenover de meest ver laten weesjes van het land. Di personen die denken hun liefdadig heid te laten spreken, kunnen zich wen den bij de verantwoordelijke inrichter Tytgat Fr. Statiestraat 11. leper Post- checknummer 4851.22 Bevlagt uw huizen voor die kinders var helden. IEPER B.B.C. HEREN Zondag steekt de officiële competitie van wal. Vooruitzichten Met onze roodjes is dit een heel netelig vraag stuk. De ondervinding van de vorige ja ren heeft ons geleerd dat we met onze jongens bij iedere wedstrijd het ergste moeten vrezen en tevens het meest on mogelijke verwachten. We herinneren slechts even de mirakuleuze zegepralen tegen Hermes Oostende naast de zware ontgoochelingen die ieder jaar onze geest drift kwamen bekoelen. Begrijpelijk is dit wel: een ploeg, die ongeveer uitsluitend gevormd is uit sol daten en studenten kan onmogelijk elke Zondag alle effectieven optrommelen. Er blijft ons slechts de hoop dat alle spe lers in een geest van sportiviteit en ka meraadschap eendrachtig zullen samen werken om. door hard oefenen en wat meer goede wil bij het vrijmaken de Zondagmorgen, onze kleuren op een eer bare plaats te hijsen. Bij onze reserves zitten enkele veelbe lovende jongeren die ons heel wat aan gename verrassingen kunnen bezorgen. Ik zie ze zelfs in staat de titel te spelen. Aan hen het woord Wat onze kleintjes zullen uitridhten. kunnen we natuurlijk moeilijk voorspel len. Maar één zekerheid hebben we Met een bekwaam trainer als Roger Derous zien we daar weldra enkele internatio nale vedetten uit te voorschijn komen. Zondag steken onze A en B-ploeg van wal Good luck, jongens DAMES Goede waar prijst zich zelfis een aloud gekend spreekwoord. Daarom ook denken wij het overbodig de loftrompet te steken voor onze vrouwe lijke vertegenwoordigsters. Hoeven wij te herhalen hoe zelfs de meest verstokte vrijgezellen, de onver- murwbaarste harten, de hardvochtigste boezems, de meest citroenachtige gezich ten moeten ontdooien, bekoord en beto verd worden door die feeachtige frisse meisjesgedaanten die het Esplanadeplein in een soort tovertuin omscheppen Wie de eerste wedstrijd van onze da mes zag. wie hun grenzeloze moed. hun brandende geestdrift, hun razende snel heid leerde kennen, wie hun wonderbare remonte van het matcheinde bijwoonde, zal de nacht van Zaterdag op Zondag niet kunnen slapen, zal opstaan om de weermaker om een klad zon en wat blau- Voor het bijhouden hunner SOCIALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, en? zich tot Lanire Torhoutstraat 13, te IEPER (Soc. Sekret, aangenomen bij M. B. van 7-3-46. onder Nr 515) we hemel te verzoeken, zal Zondag rond 10 uur reeds in het rijtje staan om een ingangskaartje te bemachtigen en zal gans de verdere dag in een roes leven, in een droom van dansende, zwevende, wervelende elfen. Maar alle gekheid op een stokjeIe- perlingen. onze finanties zijn niet al te rooskleurig, de kosten zijn zwaar met vier ploegen. Een goed gebaar, een scha mele vijf frank van elk van U zou wel kom zijn. De Ieperlingen zijn vermaard om hun sportiviteit. Toont U die faam waardig. Dus Zondag begint de competitie Om 10 uur op het Esplanadeplein leper B B.C. (Dames) - Wakken (Dames). De Heren zijn van sortie en gaan Dy namo Brugge bekampen. Spelers van de A en B-ploegen, allen op post RA-RA 27, Vandenpeereboompl. leper - Tel. 461 (8511) PATRONAAT Zondag 20 September van 5 tot 9 30 uur. Vanaf 5.30 uur alle voetbaluitslagen voor de pronostiekers Te 8 u. prijsloting. Aangezien verleden Zon dag het uur te ver gevorderd was door de basketball, zal de grote prijskamp op de Golfbiljart (500 fr. prijzen) beslist een aanvang nemen op Zondag 20 Sept Na 6 u. worden echter geen inschrijvin gen meer aanvaard. Het wordt een reuze kamp Reglement ter plaatse. BASKET J.S.P. leper - Foyer Sport Armentières 31-50. Spijt de afwezigheid van Hollevoet en De Ruddere (legerdienst) wist JSP. tot aan de rust gelijke tred te houden met de sterke Franse formatie (20-22). Het werd voor alle spelers een goede testproef voor de komende compe titie Wullepit en Kools legden met grote voldoening het examen af bij de tenoren Doelpunten C- Wullepit (3-4). W Kools (9-4). R. Dehollander (4-0), N. Dehaene (4-0). C. Farrow (0-3). Zondag 20 Sept. begint de competitie 52-54 Voor het eerste optreden in de Pro vinciale reeks, staat JS P. voor een zeer zware opgave. Niemand minder dan de kampioen in spe. Hermes Oostende, komt op bezoek Onze jongens die hopelijk com pleet zullen kunnen optreden, zijn vast besloten htm vel duur te verkopen. Ze rekenen dan ook op een grote schaar sup porters Rendez-vous dus op het Zaalhof te 10 u. en 11.15 uur. Vanwege aUe clubleden van J.SJP har telijke gelukwensen aan gymnastiek meester C Farrow, bij de geboorte van zijn 3e zoon. Nog twee erbij en Cyrille heeft een eigen ploeg-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4