AUTO PALACE YPROIS AVONDLEERGANGEN BETER EN GOEDKOPER. De AUTOLEERGANGEN HET VPEISCH NI KITE'S Blz 4 26-9-1953 Versta ndhoudingscomiteit van Oudstrijders en Gelijkgestelden Zelden gebeurt het dat een groepe ring van onze stad een Nationaal Con gres op touw zet Het is een grote in spanning. die de BSJ ter ere strekt en ons bestuur, in algemene vergadering van S September heeft zijn algehele steun en medewerking verleend. Wij roepen allen op. om op Zondag 27 September te 11 uur mede op te stappen in de stoet, en met vlag en leden de bloe- menhulden bij te wonen Het Congres staat open aan alle oudstrijders Ieder sectie wordt verzocht dringend 75 fr. te storten op postchecknummer 4851.22 van Voorzitter Tytgat Fr. voor de aankoop van een pakket voor een zee-wees. en een afgevaardigde aan te duiden om te 14 uur in de zaal Lido tegenwoordig te zijn op de overhandiging ervan. Een congres staat altijd in het kader der een dracht. wij ook zullen ééndrachtig de plechtigheden bijwonen. BIJ DE VUURKRUISEN NOG IMMER ONDERSCHEIDINGEN Nogmaals komen volgende leden onzer Vuurkruisengroepering bij Koninklijk be sluit benoemd te worden tot Ridder in de Kroonorde met zwaardenDebreuck Mi chel. wonende Maarschalk Haiglaan. 58. tï leper. Tot Ridder in de Leopold II orde met zwaardenPauwels Hector, wonende Ieperstraat. 26. te Dikkebus terwijl Hof- lack Emiel wonende Roeselarestraat. 52. te Zonnebeke vereerd werd met de Her inneringsmedaille van de Regering van Z. M. Leopold II Aan deze oud-frontkameraden 1914-1918 die reeds talrijke oorlogseretekens in de Vuurlinie hebben verworven, bieden wij onze hartelijkste gelukwensen. 28 SEPTEMBER 1918 Vijf en dertig jaren, is het geleden, dat wij. op een grijze killige morgen, onder het oorver dovend geweld van duizenden vuurmonden te gelijk op de vijand toestormden, het ganse front inbeukten en de zegevieren de opmars begon naar de bevrijding van ons land. dat meer dan vier jaren lang onder de bezetting van de vijand gebukt ging Na het ellendig en afmattend loopgra- venleven. waar wij jaren lang. lief en leed hadden gedeeld, vatten wij samen de uiteindelijke zegetocht aan. die met een roemrijk succes bekroond werd. ge volgd door de triomfantelijke intrede in dorp en stad. waar wij als Helden, in de volle zin van het woord werden begroet en gevierd Eén der mooiste stonden uit onze soldatentijd. Maar... ten koste van welke offers?... Met duizenden hadden wij. van aan het Wieltje (St. Jan) tot aan het Noordzee strand. onze stellingen verlaten, waarin wij als broeders te zamen alles hadden getrotseerd, en. hoeveel van die trouwe wapenbroeders, hebben wij in die op mars moeten achterlaten gewond, ver minkt. de ledematen vaneengerukt. ge sneuveld... Met vrome ingetogenheid, herdenken wij. mannen uit de Vuurlinie, deze ston de gaan onze gedachten vooral naar die gekende wezens, die we nimmer meer te rugzagen die onder het Heldenkruisje thans de eeuwige rust genieten, wellicht vergeten door velen. maar... wier duur bare nagedachtenis door hun oud front kameraden steeds in ere blijft gehouden. OPGEPAST Het bestuur maakt hier bij onze leden attent dat het ten zeerste noodzakelijk is. de lidkaarten van onze bond der laatste drie jaren te bewaren, ten einde alle onaangenaamheden te ver mijden en gebeurlijk van de vrijgevigheid der Federatie te kunnen genieten. Wie deze drie lidkaarten niet behoudt, stelt zich bloot aan allerhande moeilijkheden, daar deze bij de aanvraag dienen gevoegd om aan de Federatie te worden overge maakt. Voor het onderhoud van uw wagen Smeren, wassen simoniseren. Wendt U in volle vertrouwen tot de garage (bijhuis der firma MOTTRIE) KIEKENMARKT 4 IEPER Tel. 149 Zorgvuldige en spoedige bediening Matige prijzen SERVICE STATION MARFAK Bergplaats voor auto's per dag en per maand Dépannage dag en nacht (8523) N. S. B.-NIEUWS - Ibis-wezen te leper 27 SEPTEMBER 1953 Wie kent ze niet. die 80 matroosjes van 6 tot 12 jaar. die te Oostende te Sas- Slijkens verblijven Voor hen geen vacantie. geen school reis. geen familie, alleen de muren van dit sombere gebouw, waar de kelders en speelplaats nu nog in dezelfde staat zijn als op 1 Februari, alswanneer de ge weldige storm er zoveel schade aanrichtte, i Ze slapen in hangmatten en kruipen langs een touw naar hun bed. Om te verhelpen J aan deze wantoestand in onze zó moder ne 20e eeuw. werd een comité van pe terschap opgericht. Het heeft als onver moeibare voorzitter de Heer Majoor Fos- saert. die overal aanbelt en onbeschaamd de hand uitsteekt voor zijn kleine be schermelingen. zonen van vissers en zee lieden. die dikwijls een heldendood stier ven Nu komen ze naar leper, uitgenodigd door de Belgische Nationale Beweging. Voorzitter Tytgat Fr. neemt de verant woordelijkheid op zich om die jongens een mooie dag te laten beleven. Het stads bestuur. het Verstandhoudingscomiteit der oudstrijders en reeds enkele particulie ren boden hun medewerking aan. Te 11 uur worden ze opgewacht aan de Haig laan om stoetsgewijze naar de markt te trekken alwaar ze om 11.40 uur voor de overheden zullen defileren. Om 13 uur zullen zij hun buikje vullen in de zaal Lido en om 14 uur ontvangt ieder weesje een souvenir-pakvan een waarde van 75 fr. aangeboden door sympathisan ten. Stadsbezoek. de Kemmelberg en dan te rug naar Oostende, waar de kristalhel dere lachjes zullen opgaan bij het ope nen van hun pakket. Een dag van evenaasteliefde tegenover de meest ver laten weesjes van het land. D» personen die denken hun liefdadig heid te laten spreken, kunnen zich wen den bij de verantwoordelijke inrichter Tytgat Fr.. Statiestraat 11. leper. Post checknummer 4851.22. Bevlagt uw huizen voor die kinders var. helden. CERE MONIEKOSTU MES te huur 't Spinnewiel Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorten (6969) Kon. leperse Schaakkring Algemene Vergadering van 15 Sept. 1.1. Een talrijke opkomst, zoals verwacht, gezien de belangrijke dagordehet daal- systeem diende inderdaad besproken te worden. Dit voorstel dat van de jongeren uit ging en dat telkenjare terug te berde wordt gebracht werd evenals de vorige keren na een lange en interessante be spreking verworpen. Er werd ook besloten dat de ere- en de eersteklassers zouden in een reeks optre den De winnaar van deze reeks is club koning en clubkampioen. De eerstgerang- schikte van de le klasse gaat op naar ereklasse. De verdere punten van de dagorde wer den vlot besproken. Banketavond Op aanvraag van meerdere clubleden zullen we ons familiefeest verdagen tot Dinsdag 20 October 1953 te 19.30 uur. Clubkampioenschappen 1953-54 Indeling der reeksen(volgorde door loting). Ere- en eerste klasse1. Kaesteker 2. Benoot3 Jude4. Baert5. Du Brulle 6 Dewilde 7. Laconte 8. Gits 9. Grimonprez O.10. De Roo11. Bollaert Tweede klasse1. TJonck 2. Mennens 3 Decorte4. Grimonprez M.5. Pyck 6 Vandenhoven 7. Lemenu8. De poor ter 9. Knockaert10. Duhameeuw. Derde Klasse1. Lammens2. Have- gheer3. Baudewijn B.4. Vandaele E. 5. Grimonprez A.6. Devos R.7 Beer- naert8. Devacht Gh.9. Boudry10. Baete. le Ronde: Dinsdag 6 October 1953 om 20 uur stipt. Jaarboek Zal verschijnen Zaterdag 3 October e.k. Aux amis de la langue Francaise Le Comité a le plaisir de vous inviter a une Conférence, illustrée de projections lumineuses originales en couleurs natu relles qui aura lieu le lundi 28 septembre 1953 20 heures précises au ThéStre Communal d'Ypres. SujetAu coeur frais de la Savoie. La conférence sera donnée par Monsieur Georges Dopagne, secrétaire de l'Associa- tion des écrivains beiges d'expression frangaise. Administrateur de la Presse Périodique Beige. Secrétaire du Prix lit téraire des Amitiés Francaises, vice-pré- sident de lUnion Beige des Écrivains du Tourisme. Cette soirée nous est offerte par les Services Officiels du Tourisme Francais. Entrée gratuite sur présentation de la carte de membre. Prochain articleJ'ai réussi 5 intervie wer Alain de Prelle. Les Conférences de l'U.L.B. LTSx tension de lUniversité Libre de Bruxelles a le plaisir d'annoncer un nou veau cycle de conférences de choix. I La nouvelle saison débutera le 2 oc- tobre 1953 avec une conférence par Mr. Frans Van Kalken, l'historien bien connu dans toutes nos écoles. Le titre en est De la soirée de la muette aux journées de septembre 1830» Nous avons d'autre part. songé a sa- j tisfaire les goüts les plus divers et les sujets choisis seront aussi bien scientifi-1 ques que littéraires. Chaque fois que cela sera possible, la conférence sera accom- pagnée de nombreuses projections. Nous avons également tenu a répondre 5 un désir souvent exprimé et auquel nous pouvons enfin donner suite, c'est celui d'une conférence en flamand. C'est pourquoi nous avons invité comme deux- ième conférencier, le 30 octobre 1953. Mr Herman Bekaert. Procureur Général a la Cour d'Appel de Gand. dont le nom est aussi trés connu. lis nous pariera, en fla- mand. de ses Souvenirs de Cour d'As sises j Les conférences suivantes aborderont les sujets les plus variés. Une d'entre elles nous initiera aux mystères de l'Energie Atomique». un su jet de brülante actualité. Elle sera accom- pagnée de projections et aura lieu le 15 janvier 1954. Une autre fixée au 12 février 1954 nous apprendra quelques secrets des «Tunnels Européens Deux enfin, agrémentées de nombreuses projections nous entraineront dans un voyage Africain et nous feront goüter. Tune les beautés de l'Afrique du Sud, l'autre les attraits du Maroc. Elles auront lieu, la première, le 27 novembre 1953. et la deuxième le 19 mars 1954. Nous_ espérons que ce programme ten tera même les plus difficües de nos mem bres, que nous espérons voir plus nom- breux que jamais au cours de cette an- née- LE COMITÉ. STAD YPER DONDERDAG 1 OCTOBER 1958 te 19.30 u. stipt in de Stadsschouwburg VOLKSCONCERT door het Nationaal orkest van België Werken van W A. Mozart. J Haydn en A. De Boeck. LeidingLodewijk De Vocht. CommentaarPiet Nuten van het Kon. Vlaams Conservatorium Antwerpen. SolisteMevr. Antoinette Dethoor, cello. Dit Concert is ingericht door de Har monie Ypriana. Kunstkring Richten en het Davidsfonds Afd. leper, onder de auspiciën der Muziekakademie leper. V August De Boeck (1865-1937). August De Boeck werd geboren te Merchtem op 9 Mei 1865 en overleed er op 9 October 1937. Op jeugdige leeftijd ging hij studeren aan het Kon. Conservatorium te Brus sel. Hij had er Mailly als leraar voor orgel. Dupont voor harmonie en Kuffe- rath voor contrapunt en fuga. Hij nam ook privaatles bij Paul Gilson. Na het verlaten van het Conservato rium werd De Boeck organist in de Kar melieten- en Bonifaciuskerken te Brus sel. nadien leraar aan het Antwerps Con servatorium en eindelijk bestuurder van de Muziekschool te Mechelen. August de Boeck heeft de invloed on dergaan van Peter Benoit. hoewel ook de omgang met Gilson merkbaar is. Naast vele mooie liederen heeft De Boeck vooral veel muziek bij toneelwer ken geschreven. Van zijn werken noe men we vooral de Orkest-suite Rhapso- die. Dahoméenne. Theroigne de Méricourt. Winternaohtsdroom. Rijndwergen. Fran- cesca en het ballet La Phalène. Lodewijk De Vocht, geboren te Ant werpen op 21 September 1867. studeerde er aan het Koninklijk Vlaams Conserva torium. Ere-Kapelmeester van de Kathe draal te Antwerpen waar hij in 1950 werd gt\ ierd voor zijn 50 jaren werkzaamheid bij het kathedraalkoorDirigent van de beroemde Koninklijke Chorale Caeci- lia die hij stichtte in 1916 en waarmede hij reeds talrijke triomfen mocht bele ven Directeur van het Koninklijk Vlaams Conservatorium van Antwerpen en diri gent van haar concertvereniging. Lodewijk De Vocht is wel de meest ge vierde Vlaamse dirigent. Wie herinnert zich niet zijn grandiose vertolking van Honegger's Jeanne d'Arc au Bücher zijn meesterlijke uitvoeringen van de Mattheus-Passievan Bach, van de e Rubenscantatevan P. Benoit en van zoveel andere grote werken voor koor en orkest. Hij componeerde een Jaarkrans van geestelijke liederenop tekst van Aug Cuppens Fabelsop tekst van Jozef Simons en vele andere typische Vlaamse liederen en koren, veelkleurig en fris verschillende missen waaronder de En- gelenmis de Feestmis en de St Jo zefsmis wel de meest bekende zijn verder tal van koorbewerkingen, con certo's. symphonieën. enz. Lodewijk De Vocht dirigeert de Volks concerten met het Nationaal Orkest se dert drie jaar. m En een woord nog over Mevrouw An toinette Dethoor. oud-leerlinge der Mu ziekakademie van leper alwaar zij onder de kundige leiding van de Heer Adolf De Vlaemynck haar eerste vorming ver worven heeft. In 1938 haar studies te leper volein digd zijnde, begaf zij zich naar het Ko ninklijk Conservatorium te Brussel en behaalde er volgende onderscheidingen In 1939Tweede prijs met onderschei ding voor cello. Tweede prijs met onder scheiding voor Kamermuziek. In 1940Eerste prijs met grote onder scheiding voor cello. Eerste prijs met on derscheiding voor Kamermuziek., In 1941De prijs Van Cutsem. Het di ploma van virtuositeit voor cello. Het diploma van virtuositeit voor Kamermu ziek. In 1942De Grote Nationale Prijs (25 mededingers). Het is een enige kans voor alle muziek liefhebbers onze stadsgenote in ons mid den te mogen beluisteren. Bespreekt tijdig uw plaatsen in het Café BoerenholVandenpeereboom- plaats leper. Tel. 246. Eenvormige prijs30 fr. Prijsvermindering op 20 fr. aan de le den van voornoemde verenigingen en aan groepen van minstens 20 personen. Galaavond van Zaterdag 10 Oktober Het feest gaat een grote bijval te ge- moet. want de verkoop der kaarten vor dert snel en indien het zo voortgaat, zal het feest met gesloten deuren kunnen gegeven worden Dat de liefhebbers van variétévertoningen of van dansen niet langer uitstellen zich kaarten aan te schaffen daar er slechts weinige schone plaatsen overblijven. Het is immers ACCORDEOLAen Berthe Vanhyfte. le soprano aan de Koninklijke Vlaamse Opera van Antwerpen die komen Door plaatsgebrek moeten wij het ver slag over de algemene vergadering van Zondag 20 September tot ons eerstko mend nummer verschuiven. MATRASSEN ALBERT SLOSSE 27. Vandenpeereboompl. leper - Tel. 461 j (8511)I Nieuws van de Optimisten Na de succesvolle opvoeringen van de laatste revue Lekt dao eke an en met het vooruitzicht van het tienjarig bestaan van De Optimistenwas het niet an ders of de Optimisten zouden niet bij de pakken blijven zitten. En dit was in derdaad zoTerwijl velen van ons zich deze zomer ten volle te goed deden aan de vreugden welke de voorbije vacanties boden, werd er bij het revue-gezelschap De Optimistenhard gewerkt. Plan nen werden gesmeed, nieuwe spelers wer den aangeworven, nieuwe decors ontwor pen. plaatselijke toestanden en gebeur tenissen werden met de meeste aandacht gevolgd, enz. enz. In één woord alle krach ten werden aangesproken. Ter gelegenheid van het tweede lustrum zullen de Optimisten dus voor de pinnen komen met een revue dewelke alle vo rige met klank zal overtreffen. En dat is reeds een hele prestatie. Want wie de opvoeringen van Lekt dao eke an heeft meegemaakt, zal volmondig moeten toe geven dat hij ervan gesnoept heeft, dit zowel figuurlijk als letterlijk. Aan het succes der komende opvoerin gen dient niet meer getwijfeld, want ve len vroegen ons reeds de data der opvoe ringen te willen kenbaar maken, teneinde zich in staat te kunnen stellen de nodige schikkingen te treffen om die data vrij te houden. Daar de aanstaande revue-opvoeringen in het kader vallen van een bijzondere gebeurtenis in de leperse toneelwereld, zullen er op financieel gebied zware of fers van het gezelschap gevraagd wor den. Maar deze offers zullen er juist toe bijdragen van de nieuwe leperse revue een parel meer te maken aan de Opti- mistenkroon. Uit een schitterend spervuur van melodieuse muziek, sierlijke ballet ten. oogstrelende decors, luimige sket ches. zullen onze gevierde leperse figuren. LERTEN. FIETE PAMPHIEL met hun opbeurend spel tot ons komen, zullen ze terug onze zorgen doen vergeten en één onzer aangenaamste avonden doen door brengen. Na het overweldigend succes van Lekt dao eke an». werd er thans beslist vijf achtereenvolgende opvoeringen van de nieuwe revue te geven, en wel in de stadsschouwburg te leper op Zaterdag 5. Zondag 6. Maandag 7. Zondag 13 en Maan dag 14 December aanstaande. Iedereen houdt deze dus die data vrij. iedereen moet aanwezig zijn op de viering van het tienjarig bestaan van het gezelschap De Optimistenwant. we moeten het bekennen, ze verdienen het T» Aan de Kleermakers en Kleermaaksters van leper en Omliggende POELMAN-RONDREIS De patronale Federatie van Meester- Kleermakersverenigingen van Westvlaan- deren. aangesloten bij het N.C M.V., no digen U uit de voordracht bij te wonen van de Hr Poelman, met het onderwerp; ii Rationalisatie en de practische toepas sing in de kleermakerij Na de schitterend geslaagde Poelman demonstratie te Gent in 1952 gehouden, ontbrak alleen nog een klare aanschou welijke voorstelling van wat rationalisatie is en hoe deze werkwijze toch nog maat werk kan zijn. De Heer Poelman treedt op te leper, op Dinsdag 29 September, te 14-30 uur stipt, in de.zaal van het Gasthof 't-Zweerd. Grote Markt 2. te leper. Toegang gratis voor leden van het N. C M.V op vertoon van hun lidkaart Niet-leden betalen 20 fr. inkomgeld. Helpt met ons de maatkledij behouden EN TOCH zijn de meubels in de galerie A.V.D. Boterstr. 13, leper (8242) Piwe miw DE IEPERSF NACHTEGAAL Algemene bond van Vogelliefhebbers aangesloten bij de A.O.B. Op Zondag 27 September te 3 uur na middag in het lokaal Christen Volks huis St Jacobstraat 28. leper, grote jaarvergadering voor alle leden. De laatste Zondag vóór het begin der vogelvangst houden de vogelliefhebbers van het leperse hun statutaire jaarver gadering. Op de dagorde 1. Jaarverslag door de secretaris2. Bijzonder belangrijke voor dracht Onze vogels in tuin- en park landschap met passende lichtbeelden en zangopnamen op fonoplaten. door Mees ter Surmont uit Ardooie. beheerder van de A.O.B.3. Vernieuwing van het lid maatschap 1953-'54. Alle vogelliefhebbers, zo mannen als vrouwen, zo vangers als kwekers, zijn zeer hartelijk welkom. Ieder vogelliefhebber en vogelvanger is lid van De leperse Nachtegaal HERZIENING DER KIEZERSLIJSTEN Neerlegging der voorlopige lijsten. Het College van Burgemeester en Sche penen, brengt ter kennis van het publiek dat de voorlopig vastgestelde lijst der kie zers voor 1954-1956 ter inzage der inwo ners is neergelegd van 23 September tot 10 Februari 1954. in het Gemeentesecre tariaat. in het Arrondissementscommis sariaat en in het politiecommissariaat alle dagen van elke week van 9 tot 12 u Het nodigt -de belanghebbenden uit om. ten laatste op 20 November 1953 en af zonderlijk voor elke kiezer, bij het Col lege van Burgemeester en Schepenen de klachten in te dienen waartoe de lijst zou kunnen aanleiding geven. Geen en kele vordering tot de inschrijving van een kiezer zal door het Beroepshof aan vaard worden, indien ze niet voorafgaan delijk werd onderworpen aan het College van Burgemeester en Schepenen met alle bewijsstukken. De Secretaris. De Burgemeester. A. Versailles. J. Vanderghote. VRIJE BEROEPSSCHOOL SINT JOZEF IEPER vormen elk jaar een groot aantal Auto-Mechaniekers, die zowel theoretisch als praktisch onderlegd zijn. THEORETISCH: Omdat de leerlingen een grondige studie doormaken over de werking van vier- en tweetaktmotoren. de diesel en semi- diesel. de meercylindermotoren. ontstekingsinrichtingen, pompen en injectoren. carburatoren, smeer- en afkoelstelsels, koppelingen, versnellingsbakken, stuur- en reminrichtingen. enz... PRAKTISCHTwaalf motoren op voet. van verschillend type worden door de leerlingen gedemonteerd, nagezien en hersteld, en dan terug gemonteerd en afgeregeld tot voldoende werking. Bij zondere aandacht wordt besteed aan de afstelling van de ontste king bij essencemotoren en het afregelen van pomp en injectoren bij de diesel. RIJLESSENUiterst zware rijlessen vergen van de leerlingen ware krachtinspanning. Elk geval wordt aangeleerd en ingeoefend, o.a het gaan van lagere naar hogere versnelling het gaan van hogere naar lagere versnelling dubbele ontkoppeling aan zetten bergop achteruitoefeningen (kijkend door achterruit, kijkend door geopende deur (camion), kijkend in de achteruit kijkspiegel) oefening aan een kruispunt. Aanvang van de leergangen: ZATERDAG 3 OCTOBER 1953. PRAKTISCHE AVONDLESSEN Electrisch- en G^ssmeltlassen Vlaklassen vertikaal lassen lassen boven het hoofd lassen van de verschillende metalen en legeringen (staal, gietijzer, enz...) Soldeer- lassen van de verschillende metalen snijden. Aanvang: MAANDAG 5 OCTOBER 1953. Draaien Langs- en dwarsdraaien kegeldraaien schroefdraad snijden (uit wendig en inwendig, rechtse en linkse, één- en meergangig) uitboren profieldraaien. Aanvang: MAANDAG 5 OCTOBER 1953. AVONDLEERGANGEN Sculpteren (Houtsnijwerk) Theoretische cursus Meubelstijlen Praktische cursussculpteren (stijlwerk. enz.). Aanvang: MAANDAG 5 OCTOBER 1953. Radiotechniek Theorie Studie van de wisselstroom in het algemeen Hoogfrekwentie- stromen Volledige studie van een radiotoestel (type Super- Heterodyne) Geluidsversterking Televisie. Praktijk De leerlingen bouwen zelf radiotoestellen en geluidsversterkers Aanvang: MAANDAG 5 OCTOBER 1953. Snit en Confectie B5/B6 wordt gegeven elke MAANDAG van 8.30 u. tot 14 45 uur Aanvang: MAANDAG 5 OCTOBER 1953. Voor al deze Cursussen INSCHRIJt IN'GEN en INLICHTINGEN Elke werkdag van 8 30 tot 12 u. en van 13-30 tot 17 u-, SINT JACOBSTRAAT 5, IEPER. (8551)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4