ÜTT DE STBEER ANTICRIS VLAMERTINGE Het kon erger zijn BRIELEN «LES AMIS DE L'HOTEL-MUSEE MERGHELYNCK» KWAMEN IN VERGADERING BIJEEN STADEN verwijdert alle in gnjxe 10 dagerr haren. Ets. KIGGEN Cr C° N. Beverenstraat 13-15 ROESELARE V. HET B.N.B. CONGRES TE IEPER (Vervolg van blz. 1) ZONNEBEKE GROTE VEEPRIJSKAMP *v Geheimzinnige ontploffing in het Ieperse I u HET YPERSCH NIEUWS Biz 2 3-18-1933 VOETBAL S-K.V. - F. C. Komen 5-2- Het mooiste van deze wedstrijd kregen wij te zien in de eerste 20 minuten waar onze jongens met een snel passénspel uit pakten. en weldra toonden de bezoekers meester te kunnenregelmatig vertoef den zij dan ook voor net Komense doel doch zonder gevaar. Middenvoor De man die nochtans een zeer goede partij speel de. vergat op doel te schieten. Zo moes ten wij de 22e min. afwachten om het openingspunt te zien netten langs Notre- daeme die een center van Hoflack be nutte. Enkele minuten later werd De- bruyne uit zijn doel gelokt, een onvolle dig afwerken en de gelijkmaker was er <1-1) Aan het halfuur zou J. Vandromme met een verre hoekschop de keeper ver schalken. doch de scheidsrechter floot bui tenspel zodat Notredaeme verplicht was een ander doelpunt te fabriceren wilden de bordjes aan de rust 2-1 zijn. In de tweede speelheift toen het spel amper 10 min oud was. kreeg Jules een prachtcenter in de voeten en kende geen genade (3-1). De Komenaars verzwakten zienderogen en Bertje Messiaen maakte er dankbaar gebruik van om met een ver schot de stand tot 4-1 op te drijven Bei de ploegen zouden er nog eentje bijlap pen J Vandromme zorgde voor onze kleu ren terwijl het tegenpunt het gevolg was van een te korte pas naar de doelwach ter De 5-2 cijfers zijn niet overdreven vooral daar Komen niet heel zwaar was Nochtans was onze ploeg veel beter dan tegen Poperinge. met F. Decadt als inside R Cauliez en Hoflack in de halflijn. plaat sen die ze ieder match zouden moeten bekleden. Zondag hebben wij spijtig genoeg ter gelegenheid van de kermis geen match met onze eerste ploeg op de Pothem. Het bestuur heeft nog een poging gedaan maar Bissegem was echter niet te over halen. KERMISPROGRAMMA Zondag 4 October Om 11 u Groot Muziekconcert op de kiosk van het gemeenteplein. Om 14 u.Grote Schieting aan de staan de pers bij Camiel Hahn. Om 3 u Voetbalmatch op de Pothem Maandag 5 October Om 9.30 u Plechtige Mis voor alle parochianen. Om 2.30 u.Velokoers voor Nieuwelin gen BWB 2 500 fr. prijzen. Dinsdag 6 October Om 2.30 u. Prijsschieting voor de le den van de St Sebastiaansgilde bij Ca miel Hahn. Om 19 u Grote Cabaretavond in de Familiezaal voor het voetlicht gebracht door Die Ghesellenuit Brugge onder de auspiciën van het Davidsfonds. Woensdag 7 October Traditionele Kaarting bij A. Depuydt in de Zorgvliet en bij C. Baelde in de Groene Jager. Donderdag 8 October Traditionele Kaarting op de wijk Het Hoekje Gedurende de kermis worden de bewo ners vriendelijk verzocht hun huizen te bevlaggen Allerhande vermakelijkheden en dans gele; enheid in verschillende zalen. VELOKOERS Kermis-Maandag koers voor Liefhebbers-Nieuwelingen B.W.B. in gericht door de Wielerclub Het Vliegen de Wielen begiftigd met 2.500 fr. prijzen en talrijke premiën over een afstand van 70 km of 6 maal de omloopDorpsstr. Poperingestr.. Gr. Branderstr.. Bellestr. RodehbachstrHazewindstr. en Ieperstr InschrijvingHerberg De Visser bij R. Simoen. vanaf 13 u Aankomst: Her berg A la ville de Lille bij M. Chaerle Vertrek aan het Statieplein om 14.30 u Uitbetaling Herberg De Claironbij C. Logie DUIVEN Uit Breteuil: 1. Merveille G.2. Deplaecie J.3. Stroobant M 4 Worme M 5. Devos6. Deplaecie J 7. Devos J. 8 Taillieu O.9 Devos J 10 Worme M Jongen: 1. Merveille G 2. Huyghe M Auto tegen mazouttrein te Boezinge De paardenhandelaar Riem Rerm. uit Oostvleteren reed Woensdagmorgen om streeks 8 30 uur met zijn personenauto en aanhangwagen van Boezinge weg. in de richting van leper. Gekomen ter hoogte van Boezinge-Station. minderde hij mer kelijk zijn snelheid om de onbewaakte overweg over te steken, doch op dat ogen blik kwam de mazouttrein van de lijn Oostende-Ieper bestuurd door Vanfleteren Daar de Roger uit Kortrijk. afgereden trein juist ging stoppen en misschien nog w aan 5 km per uur reed kon de aanrij- schilderijen eigenhandig door hem gepen- ding die volgde tot een minimum herleid sey,j Z-E H. M. DELANOTE GAAT HEEN Na 7 jaar vruchtbaar apostolaat op ons dorp werd ZE.H Pastoor door Z Hoogw. Exc. Mgr De Smedt benoemd te Poperin ge O L- Vrouw- Met lede ogen doch God dankende om het vele goede dat hij op onze gemeente verricht heeft, zien we onze geliefde priester heengaan. Graag willen we hier zijn voornaamste werkzaamheden vermelden de opbouw der patronaatzaal. de stichtingen van het patronaat voor jongens en meisjes, van de studiekring voor jongelingen, van de toneelgroep «De Patronaatjongenshet aanbrengen van vloertapijten gedurende de wintermaanden, het plaatsen van een nieuw orgel en de gift van 4 prachtige worden zodat beide voertuigen slechts geringe schade opliepen Vooral de kinderen en jongelingen, zijn beste vrienden zoals hij hen zelf noem de. zullen het meest zijn heengaan be treuren. doch met hen wensen we Z. E.H. Pastoor in zijn nieuwe parochie een even Zondae trok on-vruchtbaar apostolaat en frisse werk-1 cultureel attacne dij net mmistene van atshfe naar het kracht zoals hij in ons midden gekend openbaar onderwijs, die minister Harmei VOETBALNIEUWS le ploeg op verplaatsing naar De vereniging Les amis de l'hótel- musée Merghelynck hield Zaterdag 1.1. haar algemene vergadering in het Mer ghelynckmuseum te leper. Deze verga dering werd voorgezeten door de h. Cop- pieters de Gibson omringd aan de be stuurstafel door de hh Toumeur. onder voorzitterHeursel schatbewaarder en van Renynghe de Voxvrie. secretaris en tevens conservator van het Merghelynck museum. Naast de aanwezigheid van verschillen de leden van de vereniging, oa. Mr en Mevr. J van der Mersch de h. burge meester van Boezinge en Mevr. Roger de Thibault de Boesinghe. Juffr. Ryckaert. Juffrouwen Tack. Mevr. barones Jean Ker- vyn de Lettenhoven. de h. advocaat Willy van Hille uit Gent. de h. advocaat en Mevr. Joye uit Brussel, bemerkten we ook nog in de zaal de aanwezigheid van tal van vooraanstaande genodigden, waaron der de hh. letterkundige Maurits Roelants. cultureel attaché bij het ministerie vallen werden langs weerskanten opge bouwd. Bij onze jongens schoot Staes- sens 2 maal op de deklat. wanneer de lokale keeper telkens gevloerd was. Geen geluk kenden onze gesternden en moes ten dan ook met lede ogen aanzien dat Wakken aan de 15e min de scoor opende langs hun middenvoor8 min. later maak te dezelfde speler er 2-0 van. Onze S.K - ers gaven echter niet af en vielen ver woed aan doch dame fortuna was niet met hen en met Wakken in 2-0 meerder heid moest gedraaid worden. Na de koffie was Wakken voortdurend in veldmeerderheid en onze jongens be rustten in hun nederlaag. De verdediging kon echter Wakken's forwards in bedwang houden en pas aan de 55e min. konden de lokalen de stand op 3-0 brengen. Met deze cijfers werd het einde gefloten. Wak ken won verdiend, vooral hun tweede helft bewees de klasse, onze S. K ploeg verdiende echter voor haar flinke eerste helft toch de ere-goal. Onze 2e ploeg die speelt in Ille bijzon derde G was op verplaatsing te Geluwe en overklaste de tegenstrevers om liefst met 2-5 cijfers te winnen. Zondag e.k. krijgt onze fanionploeg Pittem op bezoek, hopen wij dat de tra ditie voortgezet wordt en de punten aan huis blijven. Onze juniors krijgen Vlamertinge te bekampen en kunnen hun forme ere aan doen. ONZE RENNERS Onze jonge begin neling Roger Geirnaert is in prachtforme en te Houthulst wist hij te winnen en een fraaie 5e plaats in de wacht te slepen te Werken fZarren). •s GRAVEN-EIKE KERMIS Zondag j.l. was het volop feest op 's Graven-Eike. Zoals telken jare was eT veel volk. De muziekmaatschappij Ste Cecilia was er van de partij De jonge muzikanten waar van verscheidene van de wijk afkomstig, voerden in open lucht, enige stukjes op, onder de kundige leiding van muziekbe- stuurder Jules Lerov Het voltallig muziek bracht vervolgens het beste naar voor en het dansorkestje onder leiding van Jozef Vandeperre zorg de voor de rest De koning van 's Graven- Eike. Petrus Vanlerberghe. Maurits en Michel Trybou, Omer Vandamme en de lokaalbaas brachten zonder verpozen het heerlijk nat weldaad der droge muzi kanten. Tot laat in de avond werd er ge zongen en gesprongen, 's Graven-Eike had weer zijn goede oude leute gehad BURGERSTAND Overlijden: André Boone, z v. Remi en Maria Phlypo. Brou werijstraat. Huwelijksban Gerard Vanderghote. Kazerne St Elooi. en Monique Louagie. Houdeng-Goegnies. CINEMAPROGRAMMA Cine Pa- tria vertoont deze week op Zaterdag te 20 u.Zondag te 14. 17 en 19.30 u.en Maandag te 30 u. de spannende fllm Malaya met James Stewart en Spencer Tracy. ze le ploeg op verplaatsing naar het sterk geheel van Wakken. Een overgrote heeft, belangstelling en met Wakken die de Als openlijke dankbetuiging nodigen we toss won. werd gestart De beide ploegen I a"e inwoners der gemeente uit aanwezig waren elkaar waard en prachtige aan-te zijn op zijn plechtige aanstelling te Po peringe op Zondag 4 Oct. a s om 14 30 u ZE.H. Pastoor, de Brielenaars zullen in htm hart en geest een dankbare her innering aan U bewaren NIEL"WE HERDER Door Z. Hoogw. Exc. Mgr De Smedt werd Z.E H. Maurits Van Maele. die gedurende 20 jaar onder pastoor was *e Roeselare. als nieuwe her der verkozen. De plechtige aanstelling zal plaats heb ben op Zondag 18 October te 15 uur. On ze nieuwe herder heten we hartelijk wel kom. BOEKERIJ De lezers der Openbare Boekerij worden vriendelijk verzocht de uitgeleende boeken terug te bezorgen op Zondag 4 October, ten einde het nodige nazicht te verrichten tegen het a s. win terseizoen. VOETBAL Brielen Sp. - S. C. Zon- nebeke 6-3. De bezoekers traden met 3 - e- serven in het veld. zodat ze zich dan ook aan de nederlaag verwacht hadden. Het vertoonde spel kon evenwel niet bekorjn. toch verdiende Sport de overwinning ten volle om zijn uitgesproken veldmeerder heid gedurende bijna de ganse wedstrijd. Onder impuls van de zeer bedrijvige Boullet hebben de aanvallers terug de weg der netten gevonden en met een tikje meeval kon de uitslag nog afgetekender geweest zijn. De le helft zagen we Sport onverpoosd ten aanval om tot 2-0 uit te lopen. Jam mer genoeg werden een viertal open scoorkansen onbenut gelaten, zoniet zou de zege reeds gedurende de le helft vastge legd geweest zijn. Bij onze verdediging liep het niet zo gesmeerd en de gasten wisten telkens op misverstand voor de rust tegen te doelen 2-2 Na de rust bracht Zennebeke de stand op 2-3. Sport wijzigde zijn halflijn en de tegenaanval werd ingezet De bezoekende verdediging werd voortdurend uit ver band gespeeld en moest zich nog 4 maal gewonnen geven 6-3. De leiding van de Hr G. Verhaeghe was zeer correct en autoritair Zondag a.s. derby op het terrein van S. K Elverdinge. iiuaiiwwwpwipinrixfioiii. Te Koop Apothekers. Coiffeurs en Coiflfeusen. Groothandel Toiletartikelen - Reukwaren (8476) Onze beiaard was ook van het feest, en de Heer H. Vierstraete vergastte ons. tijdens het middaguur, op een puik con cert Om 13 uur namen 330 man plaats aan de feesttafel in de zaal Lido. Een zeer goed verzorgde maaltijd werd er opge diend Het was kermis bij de weesjes, die zoveel kiekenbillen peuzelen konden als ze maar wilden. Na het banket richtte de voorzitter Fr. Tytgat het woord tot de Ibis-matroosjes en legde htm uit wat dit Congres bete kende en vervolgens, dat de pakketten die hun overhandigd zouden worden een geschenk waren van alle secties van Bel gië en in het bijzonder der Ieperse oud- strijders. Eén voor één betraden zij het toneel om een pak in ontvangst te nemen. Hun oogjes straalden van geluk, ja zelfs St Maarten had er een gestuurd. Hun pette.i hoog in de lucht zwaaiend en na een drie dubbele hip hip hoera verlieten zij de zaal om onder geleide van de Heer G Odent de stad te bezoeken en het Bel fort te beklimmen. Dat zij die ons steun den uit ganser harte bedankt wezen, zeg de majoor Fossaert. en vooral de H. FY. Tytgat die het gedacht heeft gehad en uitgewerkt ze naar leper te laten komen. Jonkheer Vanderstichelen opende ver volgens het congres. In de eerste plaats overhandigde hij. namens het Nationaal bestuur een prachtig geschenk aan voor zitter Tytgat. om zijn onverpoosde ijver ten voordele van zijn leden en nu in het bijzonder voor de inrichting van de luis terrijke feesten van vandaag. De sectie Brussel sloot zich aan bij deze hulde en overhandigde een Manne ken-Pis in uhiform aan de voorzitter, terwijl de sectie St Gillis er een overhan digde aan de sectie leper. Nadat het geestdriftig applaus wat bedaard was. dankte voorzitter Tytgat in pittige woor den Vervolgens lazen de Heer Vandeven in het Nederlands en de Heer Deslaeve in het FYans de besluiten van het Congres, die na twee interpellaties met algemene stemmen aanvaard werden. Generaal Thonnon gaf terloops enkele aanwijzin gen nopens de invaliditeiten. Na de rede van de door ziekte afwezige voorzitter voorgelezen te hebben, werd de vergadering om 17.15 u. geheven. Een dansavond besloot deze wel gevul de B.N.B.-dag tot eenieders voldoening- Om 21 uur vertrokken de laatste cars en aldus heeft onze stad op vaderlands en commercieel gebied een mooie dag be leefd dank zij een handvol mensen van goede wil. Uitslag Tombola der vooruitverkochte kaarten voor het bal 391 304 330 436 369 356 426 127 275 339 362 147 148 309 393 79 65 57 88 314 266 310 200 109 178 406 121 84 10 402 De prijzen mogen afgehaald worden bij de Heer Fr. TYTGAT Statiestraat 11 te leper ONZE RENNERS In 'n lastige koers te Vichte behaalde onze Georges een 20e plaats na bandbreuk op 72 deelnemers In de omloop der Vlaamse gewesten te Brussel behaalde hij. na tegenslag de 32e plaats op 111 vertrekkers. Te Passendale behaalde onze nieuwe ling B W B. Delhaye Jean de 9e plaats Te Houthulst sleepte onze nieuweling Decroix Michel eveneens de 9e plaats in de wacht op 17 deelnemers. VOETBAL Brielen - Zonnebeke 6-3. De 4e match van dit seizoen werd voor ons een zware nederlaag Brielen liep dadelijk van stapel en na 10 minuten spel doelde Vanoverberghe het eerste doel voor de thuisploeg. Gedurende een half uur speelde Brielen boven en werd de Zonnebeekse verdediging het vuur aan de schenen gelegd. Op de 30e min., na algemene aanval van Brielen. kon Boulet de cijfers op 2-0 brengen. In het laatste kwartier van de le helft werd de toestand omgekeerd en even later hadden Delhaye Antoon en Delbeke August voor een 2-2 stand gezorgd. Rust kwam ook met deze cijfers. Na de koffie was het Zonnebeke die de eerste aanvallen opbouwde en na enige minuten bracht Tresy de stand op 2-3 in 't voordeel van Zonnebeke. Brielen zette dan alle zeilen uit en beheerste gans het veld Enige minuten kon de bezoekende verdediging volhouden en daarna volgde een doelenregen Nadat Vanbeselaere voor Brielen de stand met drie doelpunten op 5-3 had gebracht wist Dequick de cijfers op 6-3 vast te leggen. Vermelden we nog dat Zonnebeke speel de zonder haar beste spelers Doolaeghe Roger en Mollez Raymond. ONGEVAL De 11 jarige Denise Viaene wonende Lotegatstraat brak zich op de speelplaats van de school de lin kerarm BURGERSTAND Geboorten: Lena- Maria Lermytte. d. v. Cyriel en Agnès VerbruggheRita-Maria Marreel. d v Julien en Diana Demuynck Maurice Le grand. z v. Jerome en Maria Bouten Claudine Vanderplancke d. v Marcel en Andrea VandewieleAlbert Dekeyser. z v Robert en Maria Baute. HuwelijksbeloftenGerard Delanghe van Zonnebeke. met Andrea Calis. van BeselareMarcel Debruyne. van Poelka- pelle. met Georgette Noyez. van Zonne beke André Verhanneman. van Zonne beke. met Georgette Vercaigne. van Pas sendale. HuwelijkenGerard Wittouck. van Zandvoorde, met Maria Bryon. van Zon nebeke Lucien Vanhollebeke. van Lich- tervelde. met Madeleine Vandevyvere. van Zonnebeke vertegenwoordigde Taulegne. Frans con sul te Gent. die de FYanse ambassadeur te Brussel vertegenwoordigdeprofessor Mayence van de Koninklijke Academie, deken Verhaeghe. abbé Lescroart. afge vaardigde van het Comité flamand de FranceDesbuquois. burgemeester van HazebroekLegrand, burgemeester van Belle Drapié. burgemeester van St Win- noksbergen Van Coillie burgemeester van Diksmuide en notaris Delahaye. conser vator van het museum Van Hee. burge meester van Veurne en Huyghe. stadsse cretaris van deze stad Van Walleghem. burgemeester van PoperingeGombert. burgemeester van MenenBerquin. con servator van het museum van Nieuw- poortRobyn. schepen van leper. De h. Coppieters de Gibson opende te 11 10 uur de vergadering en verleende da delijk het woord aan de h van Renynghe de Voxvrie In een welsprekend betoog be lichtte deze de drievoudige werking van de vereniging. Vooreerst de gedachtenis van Arthur Merghelynck voor het nage slacht bewaren om dit doel te bereiken werden tal van spreekbeurten gehouden, zowel te Brussel. Luik en Antwerpen, als te Rijsel. Kortrijk. Brugge, enz... als di rect resultaat van deze actie boekte men een enorm succes bij de viering van het eeuwfeest van Arthur Merghelynck op 13 Juni 1.1. Er mag dus wel gezegd worden dat dit eerste deel van het programma verwezenlijkt werd Als tweede punt noemt de h. van Re nynghe de Voxvrie. de heropbouw van het Merghelynckmuseumhij zegt dat men zich na afloop van deze vergadering, tijdens een rondgang in het gebouw, zhl kunnen rekenschap geven van de voor uitgang der werken. Het derde doel dat de vereniging zich stelt is de stichting en de uitbreiding aan moedigen van musea in het gewest Om dit doel te bereiken werden tal van per soonlijkheden op deze vergadering uit genodigd. Hij weidt uit over de rol en de plicht die de elite in ons land en in het noorden van Frankrijk, te vervullen heeft voor het voortbestaan van de Wes terse beschaving Het oprichten van mu sea moet blijvend bijdragen om dit doel te bereiken Aldus zou er te Poperinge een museum dienen ingericht te wordenals geschik te plaats daarvoor noemt de h. van Re nynghe de Voxvrie het prachtige gebouw aaarin thans het vredegerecht is onder gebracht. Ta! van schenkingen die aan de stad Poperinge gedaan werden, zou den hierin kunnen ondergebracht worden. Vervolgens vernoemt hij de verschil- Gemeente NTEUWKERKE (leper) op Maandag (Nieuwkerkfees*) 5 Oktober voorafgegaan door een bijgevoegde stie renkeuring. op de weide van de heer Van- delanotte Norbert. met de welwillende me dewerking van het Veekweeksyndikaat. gemeentebestuur, handels- en nijverheids inrichtingen. 12000 frank prijzen en Eremetalen. De bijgevoegde Stierenkeuring gaat eerst en vooral door om 8.30 uur zeer stipt. Daarna de grote Veeprijskamp welke om 10 uur zal aanvangen lende mogelijkheden die bestaan voor plaatsen als Diksmuide en Menen. Hij kan verzekeren dat de steun van de pro vincie zou verleend worden voor het ver wezenlijken van deze initiatieven. In Noord-Frankrijk bestaan er ruime mogelijkheden voor St Winnoksbergen. Ha zebroek Kassei en Belle. lot slot verheugt de h. van Renynghe de Voxvrie er zich over. dat de vereni ging Le: Amis de l'Hötel-Musée Mer ghelynck vandaag enkele waardevolle giften Kan overmaken aan enkele steden en hij drukt de wens uit dat zij door an dere zovden mogen gevolgd worden. Een merkwaardig vrijgeleide, daterend van 1648 bij het beleg van Nieuwpoort en gericht door Lodewijk XIV aan de prins van Condé overhandigt hij daarop in naam van de h. Coppieters de Gibson a ir. de h. Berquin. afgevaardigde van de burgemeester van Nieuwpoort. In zijn eigen naam overhandigt de h. van Renynghe de Voxvrie vervolgens aan de stad Veurne patentbrieven voorzien van het zegel van Maria-Theresia. die Jean-Francois Tandt tot erfelijk notaris in deze stad benoemen en in naam van Juffrouw De Man. wonende te Varsenare. een schilderij dat Ferdinand De Man, bur gemeester van Veurne. voorstelt te mid den van zijn familie, terwijl de stadsbode hem een brief overhandigt. Dit werk uit 1781 is van de hand van de Duinkerkse schilder Truit. Vervolgens kondigt hij aan dat drie schilderijen die eertijds aan het stadsmu seum van leper toebehoorden, terugge schonken werden, terwijl aan de stad het aanbod gedaan werd van een monumen tale trap en houtsnijwerk voor het Nieu- werek. Het is echter nog wat voorbarig om over deze laatste gift meer uit te weiden. Deze uiteenzetting, benevens de over handiging der giften werd warm toege juicht en de h. van Renynghe de Voxvrie werd daarop beurtelings door de hh Cop pieters de Gibson en Tourneur in harte lijke woorden bedankt en geprezen voor zijn onvermoeibare activiteit. De vergadering werd geheven en de ge nodigden deden vervolgens een rondgang in het museum om de vordering der wer ken te kunnen vaststellen. De h. van Re nynghe de Voxvrie maakte er gebruik van om de h. Ernest Siroux voor te stel len, wiens kunstvol stukadoorwerk alom geprezen werd. Ook het kunstig houtsnij werk dat door de h Mahieu geplaatst wevd. viel in de smaak. De h Tourneur dankte dan ook de h. •conservator van het museum voor het welslagen van deze heropbouw. Een noenmaal verenigde de genodigden in het hotel Britannique. op de Grote Markt De h. Mayence nam hierop het woord, om in naam van de Academie en in naam van alle genodigden, de h. van Renynghe de Voxvrie te bedanken voor zijn schitterende activiteit. Deze activi teit is des te meer uitzonderlijk, zegde hij. omdat conservators gewoonlijk met een jaloers egoïsme hun bezit verdedi gen terwijl de h. van Renynghe ook aan anderen denktIn naam der Fransen sloot de h. Desbuquois. burgemeester van Hazebroek. zich bij deze hulde aan en verzekerde dat dergelijke bijeenkomsten de meest hoopvolle vooruitzichten bieden in het teken van het meest volmaakte humanisme. Tot slot werd nog een bezoek gebracht aan de Sint Maartenskathedraal. waar Z.E.H. Deken Verhaeghe aan de bezoekers de vele merkwaardigheden liet bewonde ren en tevens voor een gesmaakte uiteen zetting zorgde Enkele personaliteiten gekiekt tijdens de rondgang in het Merghelynckmuseum. Yaa links naar rechts ide trap afdalend) de hh. prof. Mayence, V. Tourneur, Taulegne, Frans consul te GentMaurits Roelants, afgevaardigde van het ministerievan Renynghe de Voxvrie. Coppieters de Gibson. Heursel, Abbé Lescroart, afgevaar digde van het Comité flamand de France» en Gombert, burgemeester van Menen. Waarschijnlijk straaljager welke geluidsmuur doorboorde. Zondag namiddag, omstreeks 18.15 uur. werd de bevolking van de stad en het omliggende opgeschrikt door een gewel dige knal welke uit Zuidelijke richting scheen te komen. Mensen welke zich op straat bevonden, beweerden een dubbele losbranding te hebben gehoord. Aanvankelijk dachten we te doen te hebben met een ontploffing van oorlogs tuig. Inwoners van Zillebeke verklaarden echter dat de slag uit de lucht scheen te komen Bij Rijkswacht noch politie van gans de streek werd een of andere ontploffing van oorlogstuig gemeld Te Bondues-bij-Rijsel had Zondag na middag echter een vliegfeest plaats. Daar bij was aangekondigd dat vliegeniers van de FYanse luchtmacht zouden beproeven de geluidsmuur te doorboren Dit schoot ons te binnen toen we te Zillebeke ver namen dat het geluid uit de lucht scheen te komen. 's Anderendaags hebben we de beves tiging van onze vermoedens kunnen be komen In het begin van het vliegfeest deed Kapitein Tesson op een toestel Dassault 452 een poging om sneller te vliegen dan het geluid. Hij haalde in een duikvlucht van méér dan 12.000 meter een snelheid van rond de 1.700 km. per uur Hij slaag de dus volkomen in zijn poging, maar door de laaghangende bewolking hoorde het publiek de verwachte dubbele knal niet Op het einde van de meeting, dat was ongeveer 18 uur tot 18.15 uur, zou Kapi tein Muselli. eveneens met een Dassault 452. op zijn beurt een poging wagen. Het publiek volgde de vlucht van het begin tot het einde langs de luidsprekers. Opge stegen tot 13.000 meter, dook het toestel in razende vaart naar de grond Na en kele seconden hoorden de toeschouwers de stem van de Kapitein die langs zijn boordradio uitriep dat hij het punt Mach O (geluidsgrens) bereikte en overschreed De verwachte knal werd echter door het publiek weer niet gehoord. We kunnen gerust aannemen dat de knal welke we te leper en omliggende hoorden en voelden, want de muren trilden veroorzaakt werd door het vliegtuig van Kapitein Muselli. Aan mensen welke onze bewering i®l twijfel zouden kunnen trekken, omdat dej slag zó geweldig was. kunnen we n< zeggen dat Kapitein Muselli Zaterdag h zijn aankomst op het vliegveld van Bo~ dues de geluidsmuur eveneens doorboo de De knal werd dan echter zeer duid' lijk boven de streek van Rijsel gehooi Te Bondues zélf werden in méér dan 1 huizen ruiten gebroken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2