IN EEN ENKELE DAG VACUPAN-GEBIT EVIPAN VERENIGING, HOLLAND Huis FANTASIA Bl) DE VUURKRUISEN Aux amis de la langue Francaise Kon. Ieperse Schaakkring vervaardigt de EVIPAN VERENICINC 21, Claes de Vrieselaan, Rotterdam voor U het IDEALE, niet van echte tanden te onderscheiden ZONDER CEHEMELTEPLAAT (Octrooi Nr 171930) Vraagt alle inlichtingen per brief, per telefoon of mondelings aan het BIJHUIS DER Rijselstraat, 3, KORTRIJK - Tel. 219.50 (rechtover het Stadhuis - le verdiep) Sportman onderscheiden SOCIAAL BUREAU, v. z w. d N. S. B.-NIEUWS POSTZEGELCLUB YPER Nieuws van Richten EN TOCHzijn de meubels la de galerie A.V.D. Boterstr. 13, leper BETER EN GOEDKOPER. A. W. T. RUBRIEK HUISMOEDERS Wacht niet langer Koopt nu een TEDDY manteltje voor uw kleinen bij het welgekende Tempelstraat 16 IEPER HET YPERSCH XKTWS BU 4 3-18- ONDERSCHEIDINGEN Nogmaals ko men twee onzer leder namelijk Rosser Juli en. Plumerlaan 29 te leper en De- croix Richard. Zonnebekestraat 2 te Ge- luveld benoemd te worden tot Ridder in de Leopold II orde met zwaarden. Aan deze beide frontkameraden die gans de oorlog 1914-1918 in de Vuurlinie stonden bieden we onze hartelijkste ge lukwensen PROVINCIAAL CONGRES Morgen Zondag 4 Oktober trekt onze Voorzitter met een afvaardiging naar het provin ciaal Congres te Roeselare. ten einde de eisen der Ieperse Vuurkruisenafdeling voorop te brengen en te verdedigen, in voorbereiding tot het Federaal Congres dat op Zondag 29 November é.k- te Brus sel zal gehouden worden. Wij wensen hen een groot succes in hun vruchtbaar werk ONZE IJZER RATTEN Welke kranig heid hebben onze soldaten van 1914-1918 niet aan de dag gelegd en met welke ver betenheid wisten zij zich vast te klampen aan de boorden van de Ijzer, ternauwer nood 15 20 meter breed Overtreft deze daad van een zedelijk bovennatuurlijke waarde die de bevestiging was van een reusachtige lichamelijke inspanning door de lange duur en het offer, niet merkelijk, dit van de Spartanen tegenover de Ther- mopylen Kan men in de wereldgeschiedenis een ridderlijker en meer verrassend wapen feit vinden Kan de terugtrekking van de tiendui zenden die bij de Oude Grieken zulk een grote weerklank vond. vergeleken wor den bij deze andere terugtrekking van de veertig duizend, die gans Europa hebben gered van het vuur en de vernieling r De Duitse stroom is zó machtig, dat er een dijk nodig is om hem tegen te hou den zegden de Italianen der Middeleeu wen die bevreesd waren voor de steeds toenemende eerzucht en de ontwikkeling van het Germaanse ras. Deze «machtige dijkbouwden onze soldaten van 1914 mét hun borsten en mét hun bajonnetten. achter een rivier van enkele meter breed en diep. Dóór. te midden de vlakte, stre den ze gedurende 48 maanden tegen het machtigste leger met de modernste oor logstuigen Ze streden met het wapen welke de vooruitgang nooit zal kunnen onderschatten en dat geen enkele werk plaats ooit zal vervaardigen, namelijk met het hart. De dijk van de Ijzer, die de Duitse stroom tegenhield, werd inderdaad veel meer verwezenlijkt door het samenkoppe len van wilskracht en hart. dan door de wapens. Weten, willen en sterven, dit was het ordewoord dat de zegepraal met gouden vleugels versierde. De verdedigers van de laffe aanval, waarvoor geen naam schoon genoeg te vinden is. hielden zich niet tevreden met deze woorden uit te spreken, maar ze prentten ze in hun dagelijks leven dat hierdoor schitterde van ridderlijkheid, edelmoedigheid en oprechtheid. Aan de grenzen van het Vaderland ge komen. wisten ze dat de redding van het Land op het spel stond en dat er geen tijd meer overbleef om achteruit te kij ken. Koning Albert heeft het gezegd Hij die nog éénmaal het woord «terug trekken» uitspreekt, zal aanzien worden als verrader van het Vaderland Vlaan deren is thans het hart van België en ze zullen zich laten doodschieten, liever dan het te verlaten. Het zal de enige plaats zijn op de wereld, waar er het meest bloed zal vergoten worden maar ook waar er meest liefde zal zijn. (wordt vervolgd) DEZE VAN 1940-1945 STRIJDF.RSKAARTEN Volgende le den worden vriendelijk uitgenodigd, zich morgen Zondag 4 Oktober, tussen 10 en 12 uur. in ons lokaal. Menenstraat 6. aan te melden ten einde uit handen van voor zitter Jef Soete. hun strijderskaart in ontvangst te kunnen nemen Lefever Jo seph, Wytschate Lelong Richard. leper Buysse Roger, Brielen en Samyn Gerard. Eonnebeke. J'ai réussi a interviewer ALAIN de PRELLE. Ce n est pas une tache facile que de mettre la main sur Alain de PrelleCe reporter dynamique fatiguerait les plus obstinés tan: ses activités multiples I'obli- gent a une vie effrénée. Néanmoins je suis parvenu a l'immobiliser un instant entre deux trains faut-il le dire pour lui poser quelques questions En voyage Monsieur de Prelle 7 Evidemment. je me prépare a séjour- ner pendant deux semaines a bord d'un sous mar in britannique pour participer aux grandes manoeuvres navales de l'O- T.A.N Avez-vous des projets pour le pro- chain avenir Pour 1954 je compte réaliser deux reportagesJe partirai au printemps pour un reportage vécu au sujet des «Mau-Mau» au Kenya. Fin 1954 j'espère pouvoir entreprendre un immense périple Terre de Feu Alaska etc...» Vers quelle époque avez-vous débuté comme reporter Cela. je me le rappelle encore fort bien. c'était en 1941 en écrivant la rela tion d'une invitation a Downingstreet 10 chez Monsieur et Madame Winston Chur chill L'année de votrè évasion de Bel- gique CLUKKAMPIOENSCHAP 1953-54 Dinsdag 6 Oktober om 20 uur le Ronde le Klasse Benoot - Bollaert Jude - De Roo Baert - Grimonprez O. Du Brulle - Gits Dewilde - Laconte Kaesteker bye. 2e Klasse T'Jonck - Duhameeuw Mennens - Knockaert Decorte - Depoorter Grimonprez M - Lemenu Pyck - Vandenhoven 3e KlasseLammens - Baete Havegheer - Boudry Baudewijn B. - Devacht Gh. Vandaele - Beirnaert Grimonprez A. - Devos R. JAARBOEK UITGAVE nr 4 Een rijk verzorgd Jaarverslag komt uit de pers De inhoud is zeer verscheiden en bevat 38 bladzijden met betrek op het schaakleven. Het bestuur dient waarlijk geloofd zich zulk een inspanning getroost te hebben om de leden aangenaam te ver rassen Dinsdag 6 October 1953 De grote start van het Clubtornooi verdeeld in 3 klas senEre en Eerste klasse: 11 deelne mers Tweede en Derde klasse, met elk 10 deelnemers. Niemand daalt! Maar dit jaar is de inzet heel belangrijk 2 eerste klassers. 3 tweede en derde klassers mogen volgend speeljaar promo veren Verleden jaar hadden wij in onze pro- nostiek de bal niet misgeslagenslechts voor de 2e klasse werden wij in het on gelijk gesteld. Wij wagen opnieuw onze vooruitzichten voor dit speelseizoen Ere klasLaconte W. EersteDr De Koo. TweedeDuhameeuw J Derde Ha vegheer Chr. Intussen wensen wij allen veel geluk. Dat Caïssa U genadig moge zijn BANKET Het wordt gehouden in het lokaal op Dinsdag 20 October om 19.30 u. Inschrij ving vóór 13 Oct. Prijs100 fr BEKERWEDSTRIJD le Ronde Zaterdag 10 October Loting zal geschieden Dinsdag 6 Octo ber 1953 e.k. FormuleWie 2.5 punt verliest wordt uitgeschakeld TiritiiRii will im HP Na enige jaren onderzoek is het gelukt een kunstgebit te vervaardigen dat zonder gehemelteplaat in practisch iedere mond geplaatst kan worden. (De patiënt be houdt dus ten volle zijn smaak). Door gebruik te maken van speciaal daarvoor ver vaardigde holle elementen wordt bereikt, dat zich onder de prothese een hoeveelheid lucht bevindt. Met behulp van een zuigsysteer» is het mogelijk de lucht onder het kunstgebit weg të zuigen, dus te ver dunnen. Louter door de atmosferische druk (volgens het prin cipe als de Maagdeburger halve bollen) wordt het kunstgebit onwrikbaar op zijn plaats gehouden Deze prothese biedt veel meer voordelen dan wij in dit korte bestek kunnen vermelden, daarom vragen belangstellenden gratis inlichtingen die verstrekt wor den door 't Sekretariaat. Vraagt tevens inlichtingen over de voortreffelijke Evipan-Methode. die het mogelijk maakt in één keer al Uw slechte tanden absoluut pijnloos te trekken en nog dezelfde dag een VACUPAN-GEBIT in Uw mond te plaatsen, zodat er geen tijdverlies kan ontstaan en U van alle nutteloze last. moeite, angst en kosten ge vrijwaard blijft. Ruim 150.000 tevreden patiënten. Steunt ons werk. Wordt lid. (8558) Alain de Prelle. Précisément. J'avais dix-huit ans ce moment. Je m'étais évadé avec mon fidéle compagnon X... II fut malheureu- sement abattu la Ligne de Démarcation par une patrouille de policiers allemands. Je m'engageai comme docker-charbonnier Marseille oCi je trouvais bientót l'occa- sion de me cacher bord d'un navire en partance pour l'Amérique. Je fus tou- tefois découvert et ce n'est qu'ó la der- nière minute que je parvins m'échapper des mains de la police de Vichy. Je pas- sat les Pyrénées... pour aboutir dans les prisons d"Espagne. Je réussis toutefois de m'engager Gibraltar dans la Royal Na vy. Je traversais l'Atlantique Nord. la Mér des Caralbes. la Méditerrannée etc. oü je connus maintes aventurestorpil- lages. attaques aériennes et sous-marines, naufrages etc. En juin 1944 j'eus le pri- vilège de participer au débarquement en Normandie. Démobilisé. je ne pouvais plus me passer des voyages, et je me suis lancé dans le grand reportage. Quels ont été vos principaux exploits de reporter J'ai fait des reportages sur la Guer re Civile en Grèce. sur les guerres d'In- donésie. d'Indochine. de Palestine. J'ai même réussi passer clandesttnement le Rideau de Fer et séjourner durant un mois en Pologne occupée En 1951. je débutai mon Tour du Mondeentre pris avec mille francs, ceci pour répondre un pari journalistique. Ce furent quin- zc mois d'aventures de tous les genres Aux Etats-Unis. au Mexique. au Japon, en Corée oü je devins correspondant de guerre des Nations Unies Formo- se. Hong Kong. Indonésie. Malaisie. In- dochine. aux Philippines, en Birmanie au Siam aux Indes. au Pakistan, en Perse. Arabie. Jordanië. Syrië. Liban. Egypte. Israël. Turquie. Bulgarie. etcetc... J'eus l'occasion d'y rencontrer de nombreuses personnalités ea le Shah de Perse, le Pandit Nehru. l'Amlral Mountbatten. le général Ridgway. le Président Soukarno. etc. etc. C'est surtout ce périple sensationnel qui fera l'objet de votre prochaine con férence Ypres En effet. Les aspects cocasses et in- attendus de cette aventure bon mar- chéje l'ai constaté plusieurs re prises intriguent toujours vivement le public. Enfin dites simplement aux mem bres des Amis de la Langue Francaise que je viens avec un programme trés chargé et que j'espère. lors de mon pas sage Ypres. leur faire sentir le eóté passionnant et extraordinaire de la vie du reporter Aan Georges Van den Broele. de ge kende sportman uit Boezinge die zich eertijds op athletiekgebied zo verdienste lijk wist te maken, werd bij Koninklijk besluit de zilveren medaille voor sport- verdienste verleend. Onze hartelijkste gelukwensen Voor het bijhonden hunner SOCIALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, enz, zich tot Lange Torhoutstraat 13, te IE PER (Soc. Sekret. aangenomen bij M. B. van 7-3-46. onder Nr 515) GALA-AVOND Ontspanningsmuziek. zang. humor, zie daar wat het gezelschap Accordeola van Radio Hilversum zal te horen geven tijdens het Variété-feest ingericht door onze afdeling op Zaterdag 10 Oktober om 20 uur in de zaal Lido Het optre den van Mejuffer Berthe Vanhyfte. le so praan aan de Koninklijke Vlaamse Ope ra van Antwerpen, zal een grote en aan gename verrassing wezen Ingangsprijs40 en 30 fr. Locatie bij Mijnheer Maes. de Stuersstraat 34. leper. Algemene Vergadering van Zondag 20 September 1953 De zitting wordt, voor een bomvolle zaal. om 10 30 uur geopend door de voor zitter. die een minuut ingetogenheid vraagt ter nagedachtenis der overleden leden Hij verwelkomt de opgekomen ka meraden en stelt makker Seeldrayers voor. oudstrijder 1914/18-40/45 en erken de officier van de weerstand, voorzitter der afdeling Antwerpen en Beheerder dezer provincie. Hij bedankt hem omdat hii hier heeft willen het goede woord komen voeren. Het verslag der voorgaande vergade ring en het moreel verslag, in hetwelk er in 't bijzonder gewezen wordt op de be langrijkheid der strijderskaart. worden zonder bemerkingen goedgekeurd. De fi nanciële toestand der verschilllge kassen wordt uiteengezet en geeft geen aanlei ding tot opmerkingep. Voor wat het steun fonds betreft, geeft makker Gits een breedvoerig overzicht van de werking en het doel dezer inrichting en verklaart dat reeds een aanzienlijke som besteed werd om talrijke noodlijdende oudstrij ders van beide oorlogen te helpen en bij te staan. Hij voegt eraan toe dat deze kas gespijsd wordt met de opbrengst der fees ten door onze afdeling ingericht, wakkert de leden aan hun milde medewerking te verlenen om het wellukken ervan te ver zekeren. ten einde dit liefdadig werk zo doeltreffend mogelijk te maken, ten bate van de ongelukkigste der ongelukkigen. Een warm handgeklap onthaalt deze schone rede Makker Seeldrayers neemt vervolgens het woord en bedankt de afdeling voor haar uitnodiging, te meer dat hij een goed aandenken van leper heeft bewaard se dert de oorlog 1914-18. Wij hebben ge leefd vóór en bachten de kupe en wij herinneren ons nog altijd het goede onthaal dat ons bachten de kupe voor behouden werd. Een stellig bewijs Ant werpen was dit jaar met 600 man op het huldebetoon aan Koning Albert te Nieuwpoort tegenwoordig en na de plech tigheid brachten de deelnemers een be zoek aan de inwoners der gemeenten die hun enkele aangename uurtjes hebben verschaft, telkenmale ze van de loop grachten terugkwamen. Hij richt een warme broedergroet aan de strijders 1940-45. die geenszins erkend worden door de regering, maar geacht zijn door de ouderen, want deze laatsten zijn overtuigd dat ze volledig hun plicht hebben gedaan. Hun plaats is in de Natio nale Strijdersbond Velen zijn aangetast door een minderwaardigheidsgevoel, daar de strijd slechts 18 dagen heeft geduurd Het is ook de openbare mening. Nochtans hij duurde werkelijk vier jaar. aange zien bijna allen in het verzet waren. Vol gens de documenten door 'n Franse Maar schalk gepubliceerd heeft het Belgische leger gans zijn plicht gedaan en het bloe dig gevecht aan de Leie gevoerd geduren de 2 dagen en 3 nachten heeft het in schepen der geallieerde troepen mogelijk gemaakt, wat een grote invloed uitgeoe fend heeft op het verder verloop van de oorlog. Hulde dus aan de strijders van 1940-45! De rol door N.S3. gespeeld tussen bei de oorlogen heeft belet Vlaanderen van België te zien afscheuren. De weerstand, de betogingen, de talrijke verenigingen van oudstrijders, een broederstrijd zon der politiek noch taalkwestie, het vormen der Staten Generaal begrijpende de drie grote organisaties van oudstrijdersN.S.B. N.V.I. en de O. Krijgsgevangenen, heb ben grotelijks bijgedragen tot het ver spreiden van het Nationaal gevoel en de eerbied voor het Vaderland. Voor wat onze materiële eisen betreft, moeten wij ons geen illusies maken en slechts rekenen op ons eigen werk. We moeten zoveel mogelijk druk uitoefenen op de Ministers en de Volksvertegen woordigers. Het programma vooruitge- bracht in het congres van 1953 behelst het wederinvoeren der afgeschafte wetten in zake frontstrepenrente. het behouden der verworven rechten, het verdubbelen der frontstrepenrente voor al de oud- strijders. zonder onderscheid, alsook voor de weduwenaanpassing der pensioenen, gelijkstelling der pensioenen voor de in- valieden 1914-18 en 1940-45 en eveneens voor de oorlogsweduwenverbetering van het statuut der krijgsgevangenen rekening per maand en niet per zes maan den krijgsgevangenschap, frontstreep voor de geïnterneerden in Holland en voor de zeelieden, gelijkheid onder oogpunt van afleveren der vuurkaart. Voor de jongeren eerbiediging van het voorkeurrecht voor het bekomen ener betrekking bij de openbare diensten, vermindering op het spoor. Ons moreel programmaEerbied voor het Vorstenhuis, het Vaderland en het legerstaatsburgerlijke opvoeding der jeugd en strijd voor de wereldvrede. Met dit doel werd het wereldverbond der oud- strijders ingericht waarin N.S.B. verte genwoordigd is. Men moet er toe komen dat de volkeren van al de werelddelen zich verstaan en samen streven voor het behoud van de vrede en het vrijwaren der vrijheid Een langdurig applaus begroet deze prachtige uiteenzetting. De voorzitter bedankt hartelijk mak ker Seeldrayers. wenst hem nog lange jaren goede gezondheid en drukt de hoop uit hem nogmaals in ons midden te mo gen zien. Op voorstel van het bestuur wordt de bijdrage van het dienstjaar 1954 op 50 fr. behouden. Daar niemand meer het woord vraagt wordt de vergadering in de geestdriftig- ste stemming om 12.15 uur geheven. ALGEMENE VERGADERING De Maandelijkse vergadering zal door gaan op Zondag 4 October 1953 om 14.30 u in het gewoon lokaal Hotel des Bras- seurs Colaertplaats te Yper Dagorde 1) Verslag der vorige vergadering. 2) Nieuws over nieuwigheden en mede delingen. 3) Inzage der verzamelingen van de Heer Decock 4) Ruilen. 5) Tombola. HET BESTUUR. Zondag 1.1. te Rumbeke in de provin ciale Declamatieprijskamp wist J Lesage op een prachtige vijfde plaats beslag te leggen, terwijl J. Morisse en M. De Clercq een eervolle vermelding bekwamen. Har telijk Proficiat De Koorafdeling van Richten bereidt zich voor op een nieuwe muzikale kunst prestatie. Ditmaal wordt het 'n «KERST AVOND voor mannenkoor, vrouwen koor, gemengd koor, knapenkoor en ka merorkest. (8242) Uitslag Declamatiewedstrijd te Rumbeke Niettegenstaande we er niet in slaagden te Rumbeke de eerste prijs weg te kapen zijn we toch als het beste geheel uit het strijdperk gekomen. Mejuffer M. Witte- bolle uit Brugge gaf nu eenmaal een zo schitterende exhibitie van diep doorvoel de en technisch knappe voordrachtkunst dat er aan haar meesterschap niet te tor nen viel. Bij het innemen van de Ereplaatsen waren de onzen echter de productiefsten en we citeren R. Bafcop (2e), J. Lesage (5e). G. Vermeersch (7e). E. Hardeman (10e) terwijl J. Morisse en M. De Clercq een eervolle vermelding bekwamen Har telijk proficiat aan onze vertegenwoordi gers. Peegie Ingericht door en ten voordele van het A.W.T.. gewest Ieper-Poperinge-Wervik op Zondag 8 Nov.. te 17 u. en op Maan dag 9 Nov.. te 20 u., in de Ieperse Stads schouwburg op Zondag 29 Nov.. te 19 u., en op Maandag 30 Nov., te 20 u.. in de Zaal Belfort te Poperinge door de gunstig gekende Toneelkring Volksveredeling uit Roeselare. Regie Herman Vander Meulen. Wie zou er beter Peegie kunnen ver tolken dan de Roeselarenaars zelfEen brok Vlaamse leute en gezonde Volks kunst. Houdt één van die data vrij. wij rekenen ook op U. Speelkalender leper Zondag 4 October en Dinsdag 6 October telkens te 20 uur in de Feest zaal Coliseum opvoering van Pen sion les Crevettes». vrolijke comedie in 3 bedrijven door Jos Janssen door de Kring De ThuynegildeRegieBert Vandoorne OostvleterenZondag 11 October te 19.30 u. zelfde opvoering, in de Feestzaal Rhetorika Wytschate Zondag 18 October te 17 u. zelfde opvoering in de Gemeentelijke Feestzaal. Poperinge: Zondag II en Maandag 12 October telkens te 19 uur in het Christen Volkshuis, opvoering van De Gouden Clowntoneelspel in 4 bedrijven van v. d. Berg - Grosfeld. door de Kring Volkstoneel in Deugd en Vreugd Wij bezitten een grote keus van Teddy manteltjes in prima Teddy. Zeer verzorgde snit Verder grote keus van ESKIMO-PAKJES en allerhande KINDERARTIKELEN. Alles gewaarborgd le kwaliteit aan zeer voordelige prijzen. Aarzelt nietKomt zien aan onze etalage. 5 Afslag voor grote gezinnen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4