INDUSTRIEPARKEN WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 6e JAARCANC Nr 47 ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 VERSCHIJNT ELKE WEEK *S ZATERDAGS «THE BICCEST IN THE WORLD» DE FAMILIE EISENHOWER TE CHICAGO ^1; EEN SNAPSHOT PRIjS 3 Fr. YPERSCH NIEUWS gSSTLTR EN REDACTIE: 34. BOTÖtSTRAAT, YPLR ltL biK> Postcheckrek.4«1.73 (L. DUMORTIEB) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR135 fr. I MAANDfr. De Winter staat vóór de deur en ons land telt een respectabel aantal werklozen. De vooruitzichten zijn dus weinig rooskleurig, want de vries- periode brengt steeds seizoenwerk- loosheid mede en er kan dan ook verwacht worden dat het werklozen leger nog met enkele duizenden een heden zal aangroeien. In zake werk loosheid steken we spijtig genoeg menig land de loef af en dan mag niet eens de vergelijking gemaakt worden met het aantal inwoners, want dan zouden we fantastische cij fers bereiken. Onze Westhoek heeft dan nog de triestige vermaardheid tot de meest geteisterde gebieden te behoren, zo dat het werkloosheidsvraagstuk ons meer dan om het even wie aanbe langt. Tal van voetstappen werden ieeds ondernomen, langs alle kanten werden comiteiten opgericht om een oplossing te zoeken voor dit pro bleem de bereikte resultaten zijn echter mager gebleven. Iedereen hoopt op een tussenkomst van de re gering om fabrieken en werkplaat sen te laten oprichten, terwijl de re gering zelf wil trouw blijven aan de gedragslijn die steeds gevolgd werd en wacht op de plannen en verwe zenlijkingen van het privaat initia tief om zijn tussenkomst te verle nen. En intussen komt het werkloos heidsvraagstuk geen stap dichter van de oplossing. Men blijft ter plaatse trappelen en men troost zich met op wekkende verklaringen en het voor spiegelen van nieuwe vooruitzichten. Het is daarom goed eens na te gaan wat in andere landen gedaan werd om de werkloosheid te bestrijden. Vooral Engeland eist onze aandacht op. met zijn experiment van de in dustrieparken of zoals men ze in het Engels noemt, de Trading Es tates De Trading Estate is een onder neming die zich tot doel heeft ge steld. op uitgestrekte terreinen en dan liefst in streken waar de werk loosheid overwegend is, fabrieken op te richten die dan later aan industrië len worden verhuurd. Het is dus zo iets als een bouwmaatschappij, want van de productie of de verkoop der afgewerkte producten trekt ze zich niets aan. Deze industrieparken be vatten alles wat voor de uitbating van een moderne onderneming nodig iseen flink wegennet, water, elec- triciteit, kantines voor het personeel, zonder dan te spreken van de uitrus ting zelf van de werkplaatsen. Alhoewel deze werkplaatsen opge richt worden volgens een welbepaald plan. wordt rekening gehouden mct de aanwijzingen en behoeften van de toekomstige huurders. Tevens wor den ze zodanig gebouwd, dat men steeds verder kan uitbreiden, inge val de zaak een onverhoopte vlucht zou nemen. De huurprijs bedraagt gemiddeld 188 fr. per m2. Een over eenkomst op lange termijn kan af gesloten worden, alhoewel er steeds mogelijkheid bestaat mits de wet telijke termijn in acht te nemen het contract op te zeggen. Denk nu niet dat de Trading Es tate een liefdadigheidsinstelling is, die zich louter om het lot van de werklozen bekommert. Niets is min der waar. want aan de aandeelhou ders wordt een dividend van 7,5 uitbetaald, terwijl op 15 jaar tijd een reservefonds van 900.000 kon aangelegd worden. Dit initiatief geniet de volledige steun van de regering, in die zin dat de Staat zich beijverd heeft deze industrieparken door flinke wegen met de grote industriecentra te ver binden. terwijl hij ook instaat voor de verbinding met het electriciteits- en waternet. Deze industrieparken bieden het grote voordeel dat de firma, die zich op een nieuwe onderneming wil toe leggen, niet verplicht is enorme ka pitalen bijeen te zamelen om de no dige gebouwen op te richten, gezien ze deze van de Trading Estate kan huren. Verder hoeft ze niet be zorgd te zijn om de vereiste werk krachten te vinden, vermits deze par ken opgericht worden in streken die erg van de werkloosheid te lijden hebben. Indien de zaak niet vlot, is de schade steeds beperkt, want het volstaat het huurcontract op te zeg gen en alles is opnieuw zoals voor heen. En zoals hoger gezegd, in geval van bijval, bestaat steeds de moge lijkheid verder uit te breiden, daar deze werkplaatsen op een dergelijke manier opgevat zijn, dat er gemak kelijk kan aangebouwd worden. Het eerste industriepark werd in Engeland opgericht op uitgestrekte terreinen in de nabijheid van Lon den, waar aanvankelijk opslagplaat sen stonden. Het heeft een opper vlakte van 243 Ha. en bevat 550 fa brieken die allen actief zijn. De groot ste daarvan heeft een oppervlakte van 18.500 m2 en de kleinste 140 m2 225 verschillende maatschappijen be trekken deze fabrieken, waarin 24.000 arbeiders aan het werk zijn gesteld. Door de regering werden de werk plaatsen opgericht voor de behoeften van de oorlog, voor dat doel even eens ter beschikking gesteld en om gevormd. Deze hebben een gezamen lijke oppervlakte van 295 Ha. en worden door een kleine 1000 onder nemingen gehuurd, die niet minder dan 130.000 man te werk stellen. Men hoopt zelfs dit getal tot 180.000 te kunnen opdrijven. Voorwaar een initiatief dat navol ging verdient en waarbij de private 'sector en de regering nu eens de krachten samengebundeld hebben. elk op hun domein, om de wagen aan het rollen te brengen. i 1' v et grootste oorlogsschip ter wereld vertoeft momenteel in Deense wateren. Het is de Amerikaanse kruiser Iowa, die 300 m. lang is, met 45000 ton. 212.000 HP. en 1.850 bemanningsleden. Hij beschikt over 9 kanonnen met grote draag- kracht, die elk 20 m. lang zijn en 50 snelvuurkanonnen. DE KWESTIE TRIEST. j proberen nu en dan op de velden te ge- Er is nog steeds een betreurenswaardige raken die hun vroeger toebehoorden en er spanning tussen Zuid-Slavië en Italië, en enkele vruchten mee te nemen. Worden D. Eisenhower president der Verenigde Staten, met zijn familie °P de ladder van rijn vliegtuig «The Colombine te Chicago. Op de foto bemerkt mee de president en mevrouw Eisenhower: hun zoon. majoor Eisenhowerdezes echtgenote en hun kinderen Dwight David, 5 jaar Barbara. 4 jaar, en Susan. 20 maand. wel door de kwestie Triest Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten hebben aangekondigd, dat zij zone A van Triest zouden ontruimen en over laten aan de Italianen als gevolg van de I n beroering, die in de laatste tijd opnieuw l' werd opgewekt. Men kan dit besluit als lichtvaardig be stempelen maar men kan het ook be grijpen Waarom, inderdaad, zouden Brit ten en Amerikanen tot het einde van hun leven in Triest moeten blijven om dat de belanghebbenden niet tot overeen stemming kunnen komen Zuid-Slavië heeft stellig geen reden tot klagen vermits de mogendheden toegela ten hebben dat zone B feitelijk in de Zuidslavische economie werd opgenomen, maar anderzijds is het een feit. dat de havenstad Triëst zelf de hartstochten be roert De oorspronkelijke bevolking was Slavisch, maar de Italianen zijn zich ko men vestigen in de stad en haven, waar zij thans in de meerderheid zijn. Triëst is echter niet alleen een betwiste haven tussen Italië en Zuid-Slavië. het is gedurende eeuwen ook de natuurlijke uitgangspoort op de Adriatische zee ge weest van het zuidelijk gedeelte van Oostenrijk. Er wordt thans daarover wei nig gesproken omdat Oostenrijk andere katten te geselen heeft, maar het feit kan niet ontkend worden. HOE DIT PROBLEEM ONTSTOND. Toen destijds het vredesverdrag met Italië werd gesloten werd daarin bepaald dat een vrij grondgebied Triëst zou ge schapen worden onder leiding van een gouverneur aangesteld door de veilig heidsraad van de Verenigde Naties. Verschillende candidaten werden voor gesteld voor het gouverneurschap, waar onder de Belgische oud-minister Buisse- ret. maar de Russen wilden geen enkele ervan aanvaarden Zij lieten toen de Zuid- Slaviërs in de steek, alhoewel zij bond genoten waren en steunden Italië om de communistische partij in dit land te be vorderen. Sedertdien werd Zuid-Slavië in de ban van Moscou geslagen, maar wellicht wil Rusland de Zuidslavische hartstochten vleien om zijn invloed te herstellen. Thans eist Moscou. dat het verdrag zou toegepast worden terwijl het de toepas sing ervan in 1947 onmogelijk heeft ge maakt blijkbaar om Zuid-Slavië op te stoken tegen Italië en de Westerse mo gendheden. Maarschalk Tito heeft zijnerzijds voor gesteld een regeling na te streven door middel van een conferentie waaraan Zuid- Slavië. Italië. Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten zouden deelnemen. Dit voorstel en het vraagstuk van Triëst in zijn geheel zullen de Amerikaanse. Britse en Franse ministers van Buiten landse Zaken nu te Londen onderzoeken GESPANNEN TOESTAND AAN DE JORDAANS - ISRAËLISCHE GRENS- Joodse troepen pleegden een overval op het Jordaanse dorp Kybia. waar een zes tig Arabieren, waaronder vrouwen en kin deren werden vermoord. Sinds de bestandsgrens tussen Israël en Jordanië in 1948 is vastgelegd werden aan beide zijden 866 grensschendingen ge pleegd Israël heeft de Jordaniërs officieel van 128 grensschendingen beschuldigd. 421 Joodse burgers zouden hierbij het leven hebben gelaten. Tussen Juni 1952 en Juni 1953 heeft de gemengde bestandscommis sie Jordanië schuldig bevonden aan 159 en Israël aan 25 schendingen. Waar het aan Arabische zijde meestal gaat om in dividuele gevallen trokken de Joden ge woonlijk de grens over in gewapend ver band om een strafexpeditie in te richten en de Arabieren te terroriseren Dat de Arabieren over de grens komer, ligt in de eerste plaats aan het arbitrair karakter van 'n linie die overeenstemt met de gevechtsposities in 1948. maar die de Arabische dorpen in veel gevallen van hun landerijen en hun waterbevoorrading j afsnijdt. De meeste Arabische vluchtelin gen zijn doodarm en sommigen onder hen zij betrapt dan verdedigen zij zich met de wapens waarover zij beschikken. In de meeste gevallen zullen zij wel niet ge snapt worden en de nieuwe Joodse eige naars willen daarom nu en dan een straf- xpeditie inrichten waarbij dan natuur lijk alleen maar onschuldigen worden ver- allieerde kringen verklaren, accoord met het voorstel van Adenauer. Hij stelde voor dat Francois Poncet als bemiddelaar zou fungeren tot hij en Adenauer zelf gele genheid krijgen elkaar te ontmoeten. Zowel Adenauer als Bidault hebben de noodzakelijkheid aangevoeld deze onder handelingen uit de handen van zogezeg de deskundigen in buitenlandse politieke aangelegenheden te houden daar een der gelijke procedure waarschijnlijk slechts de besprekingen zou vertragen. PEKING AANVAARDT CONFERENTIE moord Elizabeth Monroe die in het tijd- TE PANMOENDJOM. scl'i.it «International Affairs» over dit j Communistisch China heeft ingestemd conflict een goed gedocumenteerde stu- met een U. N. O-voorstel aangaande een die wijdt, haalt cijfers aan ontleend aan een Joodse bron waaruit blijkt dat voor ee i bepaalde periode in de lente van dit jaa' over de tweehonderd Arabieren met h-in leven moesten betalen voor 14 ver moorde Joden. Zolang de grens blijft wat ze is en zo lang het probleem der Arabische vluchte lingen geen oplossing krijgt valt de zaak technisch t niet te regelen. Goed ingelichte kringen verklaren dat de Verenigde Staten Israël doen weten hebben dat zij financiële steun zullen stop zetten indien de werken aan de Jordaan conferentie, op 26 October te houden om schikkingen te treffen voor een politieke conferentie over Korea, meldde radio Pe king vandaag. De radio maakte bekend dat premier Tsoe en Lai de datum heeft goedgekeurd. Noord-Korea zou eveneens de conferentie bijwonen. Men wees er te Tokio op dat de Verenigde Staten. Enge land en Frankrijk, in hun jongste nota tot de Sovjetunie betreffende een minister conferentie der grote vier. het Kremlin er van op de hoogte gebracht hebben dat de vijf grote mogendheden op de Kore aanse politieke conferentie vertegenwoor- niet worden onderbroken. Zoals bekend, j digd kunnen worden. Dit zou betekenen overwegen de Israëliërs het water van de dat naast de belligerenten. waaronder de Jordaan in de sector van de Syrische grens te leiden. Het Staatsdepartement beschouwt deze Israëlische plannen als een inbreuk op de wapenstilstandsovereenkomst die bij het einde van de Palestijnse oorlog werd getekend. WORDT HET SAARGEBIED GEEUROPEANISEERD De Duitse kanselier Konrad Adenauer en de Franse Hoge Commissaris André Francois Poncet zullen onmiddellijk na de samenstelling van de regering Ade nauer. besprekingen beginnen strekkende tot regeling van de netelige Saarkwestie Beide mannen van wie Poncet optreedt ter vervanging van de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Georges Bidault. zul len trachten de europeanisering van het Saargebied te regelen, oplossing die de scheiding van dit gebied van Duitsland Westerse Grote Drie en hun U.N.O.-bond genoten. ook Sovjet-Rusland de conferen tie zou kunnen bijwonen. De Amerikaanse regering blijft tot op heden in beginsel gekant tegen de deel neming van onzijdige landen aan de in uitzicht gestelde conferentie. Maar uit goe de bron wordt vernomen, dat zij bereid zou zijn op dit gebied toegevingen te doen. Om redenen van binnenlandse poli- tiek zou zij evenwel niet in staat zijn haar voornemen om tot een compromis te komen, bekend te maken Uit doorgaans goed ingelichte bron. meent men echter te weten dat President Eisenhower zijn verlangen zou hebben te kennen gegeven blijk te geven van ver zoeningsgezindheid tijdens een onderhoud dat hij onlangs met mevr. Pandit, voor zitter van de algemene U N.O.-vergade- ring. op het Witte Huis heeft gehad. zal omvatten echter zonder dat het bij DE WESTERSE NOTA. Frankrijk zal worden geannexeerd. De nota die de drie Westelijke mogend- Daar de Franse Nationale Vergadering heden naar Moskou hebben gestuurd en op een regeling van het Saargeschil aan- j waarin zij de Russen uitnodigen op 9 dringt vooraleer tot de bekrachtiging van November naar Lugano te komen voor het Europese legerverdrag en de bekrach- het bespreken van de Duitse en Oosten- tiging van het vredesverdrag met Duits- rijkse kwesties wordt zowel te Londen land dat in Mei 1952 werd ondertekend als te Parijs beschouwd als een goed over te gaan. trachten beide regeringen diplomatiek werkstuk dat gunstig afsteekt zo vlug mogelijk een accoord over de tegen vorige nota's waarin de propaganda Saarkwestie te bereiken. een ruimer aandeel toegemeten kreeg. oor de verkiezingen van 6 September Sommige Londense waarnemers zijn daar- 11 scheen Adenauer niet geneigd tot on- om van oordeel dat de Russen wellicht derhandelingen. 0p de uitnodiging zullen ingaan. Te Nadat hii echter zegevierend uit de Washington meent men integendeel dat ■pr'vioyir, oon 4a ,>An«/>k:in i a-n verkiezingen te voorschijn is getreden schreef Adenauer naar Bidault dat hij er op gesteld was de besprekingen over de Saar te heropenen Bidault antwoordde nagenoeg drie we ken geleden en verklaarde zich. naar ge- de Russen zullen weigeren omdat zij op het ogenblik af te rekenen hebben met een voor hen ongunstige ontwikkeling in Duitsland (weerslag van de gebeurtenis sen van 17 Juni en van Adenauers ver kiezingsoverwinning). SPECTATOR. Een der jongste foto s van de Engelse koningin Elizabeth met haar gemaal- - prins Philip en haar zuster Margaret.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1