L'AMOUR DES QUATRE COLONELS B11 DE VUURKRUISEN Over lachen gesproken Kon. leperse Schaakkring N. C. Middenstandsverbond Un miracle d audace et de fanraisie: Le conté merveiiieux et actualifré LF THEATRE NATIONAL DE BELGIQUE présente pour vous MERCREDI, le 11 NOVEMBRE 1953 a 20 heures précises au Théatre Communal d Ypres de Peter USTINOV. Aux amis de la langue Francaise B.M.C.E. VOOR HET VOETLICHT SOCIAAL BUREAU, v z. w d A. THOMA - BOLLAERT MATRASSEN ALBERT SLOSSE HET YPERSCH VIEEWS Bit 4 31-10-1953 ONDERSCHEIDING NA OVERLIJDEN Bil Koninkliik besluit werd de Heer Eric Merlevede. gewezen Schatbewaarder en Ere-schatbewaarder onzer afdeling ten posth urnen titel benoemd tot Ridder in de Leopold II orde met zwaarden dit om zijn uitzonderlijke verdiensten tijdens de oorlog 1914-1918 die hij in de Vuur linie heeft meegemaakt eerst bij het 10e Lïnieregimert om vervolgens overge plaatst te worden naar het 13e Linieregi ment waar hij door zijn moed en dapper heid in de vreselijke strijd, meermalen op de legerdagorde werd vermeld en hier door talrijke eretekens verwierf Aan Me vrouw Merlevede en Kinders bieden Ere voorzitter Voorzitter, bestuur en leden hun hartelijkste gelukwensen bij deze ho ge onderscheiding dewelke helaas, de edele borst van onze duurbare afgestor ven frontkameraad nooit heeft mogen ver- HF.LDEN HULDE Door het stadsbe stuur worden wij uitgenodigd deel te nemen aan de plechtige Heldenhulde wel ke plaats heeft op Allerheiligen, morgen Zondag 1 November Het bestuur doet een dringende oproep tot al onze Vuurkrui- senleden om zo talrijk mogelijk op te ko men. Verontschuldigingen houden hier geen steek en zullen dan ook niet in aan merking genomen worden Wij waren één in de strijd en het orde woord ons thans opgelegd is ook één te zijn bij de hulde gebracht aan hen die hun jong leven gaven voor Land en Volk. waardoor zij het opperste offer hebben gebracht Geven wij zelf het goede voor beeld dit weze een aanwijzing aan de algemeenheid, die maar al te vaak ver geet wat zij aan die koene strijders en hun gevallen kameraden te danken heb ben. Verzameling in ons lokaal te 10 uur. van waar wij de andere oudstrijdersgroe- peringen zullen gaan vervoegen op de Kiekenmarkt Vuurkruisen als één man in 't gelid en dat niemand ontbreke. 8 NOVEMBER JAARMIS De jaar lijkse H Mis met gelegenheidssermoen opgedragen ter nagedachtenis van onze duurbare afgestorven Federale Voorzit ters Co* en Vuylsteke. Ere-Voorzitter Van Thorenburg Voorzitter Arthur Baert, Ere- Schatbewaarder Eric Merlevede en alle afgestorven Vuurkruisenleden 1914-1918 en leden 1940-1945. waarvan wij er dit jaar nogmaals zóveel te betreuren heb ben zal plaats hebben op Zondag 8 No vember te 9 30 uur in de kerk der E E P P Karmelieten Paterstraat Vergadering in ons lokaal Menenstraat nr 6. te 9 uur zeer stipt. Een bijzondere oproep zal daartoe wel overbodig zijn. daar niemand hieraan zal willen ontbreken, want bij ieder vrome hulde bewijzen onze Vuurkruisen. dat ze hun Doden weten te eren De slijkratten van de Ijzer vergeten hen niet DE KLAS 1919 De leden geboren tussen 1 Januari en 31 Maart 1899 wor den vriendelijk, doch zeer dringend ver zocht. zich in het lokaal aan te bieden, voorzien van hun Vuurkaart samen met de lidkaart 1953 waar onmiddellijk het nodige zal gedaan worden om voor het komende kwartaal reeds van de verdub beling te kunnen genieten. Het bestuur moet begin November in bezit zijn van de gewenste bescheiden van belangheb benden Wie deze oproep verwaarloost zal onvermijdelijk drie maanden moeten wachten op zijn verdubbeling. Vuurkruisen. in uw eigen belang dus. deze richtlijnen te volgen. Zou leper soms een stad van lachende gekken geworden zijn Needat kan eenvoudig niet. dat is de reinste onzin die men aanhalen kan Maar ik kan je toch verzekeren dat hier gelachen wordt Overal zie je glun derende gezichten, op straat, in de win kels en zelfs in de herberg waar de man nen 's avonds gemoedelijk hun pintje dronken en een kaartje trokken, ook daar hoor je nu dat uitbundige schaterlachen. Het is zowat een besmettelijke ziekte geworden waar je zelf eenvoudig weg niet aan ontsnappen kunt. zodat je dan ook je gezicht tot een stralende glimlach plooit. En als je eindelijk een van die lachers aan de mouw tikt en hem vrien delijk vraagt wat dan wel de reden voor dit optimisme mag wezen, hoor je Maar beste man. hoe kun je nu nog zo simpel wezen Hoe durf je zoiets vra gen. Weet je waarom wij nu lachen, daar., kijk!» en zijn vinger wijst je een zonnige affiche aan. En ja. nu schiet het je te binnen, want daar zijn de Optimistenbij gemoeid. Nu zal je ook zoals de anderen in je herinnering hun vorige revue herleven. Lekt doa eki anWas dat niet een knalsucces, daverend van levensblijheid en plezier Weer zie je Fiete. Lerten. Pam- fiel en hun vrienden in je verbeelding zoals zij je toen die avond zo kostelijk geamuseerd hebben. Weer zie je die bon te wemeling van kleurige balletten, door frisse meisjes uitgevoerd, in een betove rend decor en weer hoor je de klank van lach en lied in je oren. En wie weet Misschien herinner je ook nog hoe je die avond pijn in je buik hadt. want zodanig heb je toen gelachen. Zo verkneukelt iedereen zich reeds bij voorbaat over hun nieuwe revue. Maar Allez. gif moa goazeDat zal nog eens iets anders worden Iets van de bovenste plank waar je als rasecht Ie- perling van houden moet. Dat wordt een tintelend gegoochel met licht, decors, muziek, dans en spel. zoals alleen de t Optimistenhet kunnen. Dat zal een reuze-revue wezen, die niemand missen mag. want er zullen vijf opvoeringen gegeven worden. Allez. gif moa goaze dus. noa de t Boe- renhol» achter je koarten want je goat moeten zien da je antieden komt. anders je vut dan de schonste plekken oltied 't eest goan utevochten zien. CHRIS. DE HEER BAERT AAN DE EER NA DE 3e RONDE In de hoogste klasse nam godin Caissa onze secretaris onder de arm en gaf hem vleugelen om daverende capriolen op het bord te tekenen. Door zijn 2 opeenvol gende overwinningen prijkt de heer Baert los aan de leiding De kalender is hem tot nu toe buitengewoon gunstig geweest maar volgende ronde zal hij het zwaar der hebben want de heer Kaesteker is een lastige klant dat ondervond de heer Jude nu onlangs Dr Du Brulle is flink ge lanceerd en speelt weer zo snijdend lijk een mes in de boter De heer La conté had het niet zo gemakkelijk en dient vooral op de uitkijk te blijven om de stoten van de heer Gits op te vangen. Bij de ex- kampioen Dewilde komt de forme stil aan terug en hij speelt even gedecideerd als voorheen In de 2e Klasse neemt de debutant de heer Depoorter de teugelsVerrassend niet waar maar Camiel is een sterk spe ler als hij het wilOnze schatbewaarder kreeg weer van zijn bevliegingen en blitzte zijn partner in 5 minuten van het bord Een rekord voor de 2e klasse, niet De heer TJonck doet het zeer goed en plaatste zich in de leidersstelling In de 3e Klasse luidt de klok steeds voor Havegheer en Devacht Gh. die thans los aan de leiding prijken. De heer Beer- naert zorgt ditmaal voor de verrassing zodat de zwartspelers een complete triomf vierden. Onderlijnen wij vooral de spor tieve geste van de heer Vandaele die met een te laat komende tegenstrever nog een match durfde aanbinden en spijtig genoeg aan het kortste eind trok Uitslagen matchen van 27 Oct. (3e ronde) le KlasseJude - Kaesteker J-j Baert - Bollaert 1-0 Du Brulle - De Roo 1-0 Dewilde - Grimonprez O. 1-0 Laconte - Gits 1-0 2e Klasse: Duhameeuw - Mennens 1-0 Decorte - T'Jonck 0-1 Grimonprez M.-Knockaert uitg. Pyck - Depoorter 0-1 Vandenhoven - Lemenu 1-0 3e KlasseBaete - Havegheer 0-1 Baudewijn B - Lammens0-1 Vandaele - Boudry 0-1 Desmaricaux - Devacht 0-1 Devos - Beernaert 0-1 Matchen voor 3 Nov. om 20 u. (4e Ronde) le KlasseGrimonprez O. - Laconte De Roo - Dewilde Bollaert - Du Brulle Kaesteker - Baert Benoot - Jude bye Gits 2e KlasseLemenu - Duhameeuw Depoorter - Vandenhoven Knockaert - Pyck T'Jonck - Grimonprez M. Mennens - Decorte 3e KlasseBeernaert - Baete Devacht - Devos Boudry - Desmaricaux Lammens - Vandaele Havegheer Baudewijn B GEWEST IEPER Wat voorbij to?... En wat nog komt Ieper-Stad. Op Maandag 26 October, trad de Heer Pezie op in de zaal van het Gasthof 't Zweerd. voor een uitgelezen publiek In tegenstelling met zijn optre den van vóór twee jaar. demonstreerde hij niet inzake het moderne etaleren, maar droeg een grondige en zeer belang wekkende lezing voor. betreffende de vele vormen van publiciteit en reclame, het geen hij illustreerde met enkele schetsen op het bord. Niettemin behandelde hij ook theoretisch het vraagstuk van de etalage Cursus in etaleren. Na de voordracht werd overgegaan tot de inschrijving van diegenen die begeren een etaleer-cursus te volgen, die zou plaats grijpen te leper, vanaf half November, nl. 2 uur les om de 14 dagen met een totaal van 20 les-uren voor de prijs van 300 fr. ongeveer. De prijs zal enigszins afhangen van het aantal ingeschrevenen. Men kan zich voor deze lessen-cyclus la ten inschrijven vóór 8 November, op het Secretariaat van het NCMV.. Grote Markt. 2. te leper Bikschote. Een algemene vergadering ging door bij dhr Camiel Verhaeghe. al waar een 40-tal middenstanders het woord aanhoorden van dhr Tessier. die sprak over de overdrachttaxes en het pen sioen der zelfstandigen Warrik. Op Dinsdag 27 trad ook al daar dhr Pezie op. met het onderwerp Etalage, publiciteit en reclamein het N C M.V -lokaal 't Kapittel. Er was zeer veel belangstelling. Cursus in etalerenVerscheidene aan wezigen lieten zich onmiddellijk inschrij ven. Voor verdere inschrijving, zich wen den tot de plaatselijke bestuursleden vóór 8 November, of tijdens de zittijd, op Vrij dag 6 November in 't Kapittel Speciale zittijd fiscaliteitMen vergete niet. dat voortaan onze leden dhr Desplen- ter gratis kunnen raadplegen te Wervik. de eerste Vrijdag van de maand, van 9 30 uur tot 10.30 uur in 't Kapittel. Langemark. Buitengewone belangstel ling voor de spreekbeurt van dhr Degadt. die handelde over het Pensioen en de Overdrachttaxes Ongeveer 110 aanwe zigen. op Dinsdag 27 October. Boezinge. Meer dan 40 aanwezigen in ons lokaal, voor het aanhoren van Dhr Tessier die uitvoerig het vraagstuk van de verschillende taksen behandelde. Woensdag 4 November te Le Bizet, be stuursvergadering voor Le Bizet en Ploeg- steert. te 19-30 u. in het Café Central Donderdag 5 Nov. te Wervik spreekt de heer Degadt. te 19-30 u. in 't Kapittel. Ooievaarstraat 33. over het regeringsont werp inzake het Pensioen der zelfstan diger. Vrijdag 6 Nov. te Geluwe spreekt dhr Degadt te 19.30 u. in ons lokaal Jeru- s.- 'em23. Beselarestraat. over het pro bleem der t Overdrachttaxesen het Pensioen der zelfstandigen Ne manquez pas d'assister a cette realisation intéressante de notre première scène de comédie, venez applaudir les excellents comédiens du Théatre National, l'admirable et féerique mise en scène de Raymond Geróme et venez voir, comme la Belle au Bols dormant, les scènes galantes que jouent les Quatre Colonels. La Belle au Bois dormant Location Boerenhol. Place Vandenpeereboom. Ypres (téi. 246) Prix des places60, 50 et 30 frs avec réduction de 50 aux membres des Amis de la Langue Frangaise Les abonnements sont valables pour cette representation. LE THEATRE NATIONAL PRESENTE L'AMOUR DES 4 COLONELS. Les contes de fées exercent toujours sur nous leur merveiiieux pouvoir. C'est que leur valeur est essentiellement poétique. lis sont en nous comme le reflet de tout un univers supranaturel dont nous éprou- vons confusément la présence Les contes de fées. en principe, on n'y crolt plus. mais que vienne un grand artiste, un ad mirable conteur. qui les mette en valeur. et ils prennent sous sa plume un pouvoir nouveau, exceptionnel. Qui done, même aujourdTiui. en reli- sant les contes de Perrault. n'a pas été véritablement envoüté. par le conteur. croyant dur comme fer a l'existence de Peau d'Ane. du Chat Botté, de la Belle au Bois dormant et du Méchant Loup qui prend la voix de la Mère-Grand Ces contes sont si parfaits, que leur histoire nous parait définitive daps la forme com me dans le fond. Or et nous arrivons ainsi a la représentation de la nouvelle pièce présentée par le Théétre National un auteur dramatique a eu l'idée de re- prendre un de ces contes merveiiieux. d'en maintenir la donnée et le personnage principal, mais de le placer notre épo que avec la plus grande fantaisie dans le développement Cet auteur dramatique n'est autre que le grand écrivain anglais Peter Ustinov D'ascendance russe. comme son nom l'in- dique. Ustinov, a qui l'on doit déjé des pièces d'importance. allie dans ses oeuvres l'imagination du slave a I'humour poéti que de l'anglo-saxon. II en résulte le mélange le plus heureux. dont témoigne la réussite éclatante des Quatre Colonels de par le monde. L'Amour des Quatre Colonels est en fait une Belle au Bois Dormantmo derne Elle est la dans son chéteau mys- térieux. telle que Charles Perrault l'a dé- crite Par qui va-t-elle être réveillée Vous l'avez devinépar quatre colonels et. comme la pièce se passé dans l'Alle- magne occupée quadripartite d'aujourd'hui. ceux-ci sont un francais, un anglais, un américain et un russe. journellement ré- unis dans leur kommandaturaEt il va leur arriver la plus sensationnelle des a ventures... Vous imaginez bien que la pièce s'ouvre par une de ces assises quotidiennes des quatre colonels. On devine sans pei ne qui est la tête de turc des trois au- tres... mais il n'y a jamais de bagarre ouverte. tout se passe en ironie souriante Et voilé que ces colonels apprennent l'existence d'un chateau inacessible. voi lé qu'ils estiment de leur devoir de s'y rendre. et qu'ils y sont conduits par un étrange voyageur et une ATS. vous vous souvenez les charmantes auxiliaires fé- minines de l'armée anglaise. Et celle-ci va se révéler non moins étrange et déli- cieuse. Les Colonels vont en effet décou- vrir la Belle au Bois Dormant et chacun d eux va la réveiller et. pour chacun d'eux. la Belle va se révéler la Femme Idéale. Et chacun des colonels, qui a comme tout homme. la nostalgie d'un cer tain passé, va se trouver devant la Belle pareil a un personnage de Théétre. et- gréce la Bonne Fée ATS il va jouer ce personnage idéal devant la plus idéale des créatures. Un mauvais génie hélas va s'ingénier a troubler tout celaCom ment? Vous le saurez.Comment tout cela finira-t-il Nous ne vous le dirons pas. nous ne voulons pas gécher votre plaisir. Car vous prendrez un plaisir ex tréme a voir cette pièce extraordinaire qui triomphe actuellement dans plus de 15 pays différents, admirablement adap- tée en frangais par Raymond Geróme C'est Raymond Geróme aussi qui a assuré la mise en scène, dans le décor féerique de Denis Martin. Et vous verrez l'inter- prétation de tout premier ordre du Théa tre National de Belgique qui se classe une fois de plus. comme la toute première scène de comédie de Belgique Réservez done aujourd'hui encore vos places pour ce spectacle exceptionnel. La location est ouverte au Boerenhol Place Vandenpeereboom. tél. 246. Prix des places60. 50 et 30 frs avec réduc tion de 50 aux membres des Amis de la Langue Frangaise- Les abonnements sont valables pour cette représentation. Zondag 11. trad de Vriendenkring Gazelec-B.M G.E. in de Stadsschouwburg op met het toneelwerk Bazin en Knecht Met deze prestatie nam de Vrienden kring deel aan de wedstrijd uitgeschreven door het Richard Pycke-Fonds. De Heer Heynderickx. hoofd van het Personeel verwelkomde de personalitei ten waaronder we bemerkten, de Heer Directeur van de B.M.G.E en Mevrouw Riciiard Pycke. de Heer Burgemeester en Mevrouw Vanderghote. de Heer Ch. Bay- art. de Heer Robijns. Afdelingshoofd te leper en Mevrouw Robijns. de heer Cop- pieters fWallant. Secretaris van de Maat schappij. Juffrouw Smis. Burgemeester van Oostvleteren. verschillende Burge meesters en Schepenen uit hel omliggen de. alsook het bijna voltallig ingenieur- korps van de B M G.E. Hij had tevens een speciaal woordje van lof voor de inrichters, en voor de Jury- leden. nl. de Heren André Demedts. let terkundige Marcel Sercu. landelijk en provinciaal voorzitter van het Katholiek Toneelverbond en Jef Vandaele. eveneens letterkundige. Voor een bomvolle zaal zette de ouwe J Jacob dan het spel in met de woorden We kunnen beginnen...» Onmiddellijk was er actie en spanning, en in een tempo dat wij zelden bij liefhebbers terugvin den speelden de gelegenheidsacteurs en actrices, hierbij geholpen door een be wonderenswaardige rolkennis. dit volkse en ontroerende toneelspel. Dat regisseur Staf Bruggen er de ver eiste samenhang zou in krijgen, konden wij ons best voorstellen, maar dat deze gelegenheidsgroep het tot zulk een buiten gewone verrichting zou hebben gebracht hadden wij niet durven verwachten. Het bezielend enthousiasme van de spe lers zette zich over op het publiek en de spanning en ontroering waren bij ogen blikken als het ware voelbaar. Het suc ces was navenant en het applaus na lie en Ille bedrijf was werkelijk niet van de poes. Uitblinkers vermelden zou tactloos zijn want elk had binnen het bereik van zijn (of haar) mogelijkheden het maximum gegeven. De technische verzorging was eveneens uitstekend en in alles vonden we de ver trouwde leidershand terug van de Groot meester-regisseur. Meester Staf Bruggen had hier de juiste toon gevonden om een schier braaklig gend terrein vruchtbaar te maken. Veel succes met de uitslag D. toneelafdeling van de Vriendenkring Gazelec-B.M.G.E., na de opvoering van Bazin en Knecht Verder bemerkt men. rechtstaande de Heer Pycke, directeur van de B.M.G.E.. Mevr. Pycke. dhr Heynderickx, Hoofd van het Personeel en Mevr. Heynderickx, dhr Afdelingshoofd en Mevr. Robijns, Regisseur Staf Bruggen, de h.h. Durieu en Morisse, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van de Vriendenkring. Voor het bijhouden hunner SOCIALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, enz. zich tot Lange Torhoutstraat 13, te IEPER (Soc. Sekret.. aangenomen bij M. B van 7-3-46. onder Nr 515) IEPER ONTVANGT PEEGIE Zoals U het reeds overal hebt gehoord en ook hebt kunnen bemerken komt Peegie op het toneel naar onze Stads schouwburg Zoals algemeen verwacht werd. heeft de komst van deze jeugdige Nieuwmarktenaar de grote massa op de been gebracht. Alles laat voorzien dat de Stadsschouw burg te klein zal zijn op die dagen. Te meer gezien Peegieslechts tweemaal deze verplaatsing kan maken en dit op Zondag 8 November te 17 u. en Maandag 9 November te 20 uur. Er zijn nog enkele goede plaatsen, maar toch raden we de laatste liefhebbers aan niet te talmen. Anderen konden wel eens voor zijn. Optredende kring Volksveredeling uit Roeselare Organisatie: het A. W T Gewest le per - Poperinge - Wervik. LocatieCafé Boerenhol. tel. 246 Profiteert van de St Maartens feesten om U een NIEUWE FIETS aan te schaffen aan de prijs van een occasie. Ook kleine fietsen verkrijgbaar. Komt zien en overtuigt U. in het welgekende huis Basculestraat 48 IEPER Emaiilage Chromage Sablage (8664) AAN DE KINDERS VAN YPER Nog slechts enkele dagen scheiden ons \an het bezoek van de grote Sint Maar ten aan onze stad. Op Dinsdag 10 November te 18.30 uur komt hij aan. aan de Rijselpoort en wordt daar ontvangen door het Sint Pietersfeest- comiteitvan daar vertrekt hij, voorafge gaan door de Harmonie Ypriana bege leid door bovengemeld comiteit. omringd door de Sint Martinus Scouts en gevolgd door al de kinders drager van een lan taarn naar de grote Markt, tot aan het Stadhuis, alwaar hij zal ontvangen wor den door de Heer Burgemeester en de heren Schepenen. Na deze ontvangst spreekt hij enkele woorden tot de kin ders en neemt dan plaats op zijn troon om er al de kinders te ontvangen en een lek kernij an Hora uit te delen, dank zij de medewerking van de firma G. Laroye. "Wij rekenen op prachtig weder en op veel kinderen met een LANTAARN Dat is alles wat de grote kindervriend van L vraagt, geeft hem voldoening zoals hij dat doet met U. Tal van maatschappijen van de stad nebben ons hun medewerking verleend het zal ons aangenaam zijn na het feest, de lijst dezer langs de pers aan hun le den kenbaar te maken met onze beste dank. Het Sint Maartensommegang Comiteit Yper 27. andenpeereboompl. leper - TeL 461 (8511)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4