Sympathieke Patroonheiligen WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 6e JAARGANG Nr 51 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 SINT NIKLAAS twee loten van twee en een halt millioen DE SINT NIKLAAS DER GROTEN STORT 15 Fr. HET YPERSCH NIEUWS i BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT, YFER Tel. 500 Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) VERSCHIJNT ELKE WEEK S ZATERDAGS XBONNEMENTSPRIJS 1 JAAR135 ft. 6 MAAND70 fr. Stilaan naderen de donker zes weken hetgeen betekent dat we de somberste periode van het jaar in gaan. dit althans wat het weder be treft. Want naast lange winteravon den, mistige en koude dagen, staan meteen de vele feestjes vóór de deur. Sommige worden in gezellige huis kring gevierd, andere maken onaf scheidelijk deel uit van het vereni gingsleven en vinden dan ook in vriendengezelschap hun beslag. Deze feestjes kunnen we wel enigs zins als een compensatie beschouwen voor de vreugde waarvan de natuur ons thans verstoken houdt en tevens als een welkome afleiding in deze weinig opwekkende wintermaanden. Werd tijdens de oorlog noodgedwon gen van deze gedragslijn afgeweken, om een volkomen black-outin acht te nemen, d^n zagen de naoor logse jaren een immer stijgend suc ces. Nochtans kunnen we de toestand zeker niet rooskleurig noemener heerst nog steeds een verwarde in ternationale atmosfeer, steeds weet men niet waar de wereld werkelijk naartoe wil en ook op economisch ge bied vooral dan wat ons gewest betreft is het ver van schitterend. Dezelfde geest echter, die de boer tige tonelen van Breughel inspireer de, blijkt thans ook ons volk te lei den De gewone man geeft er de brui van, zich als een speelbal van de ene onzekerheid naar de andere te laten rollen en lacht dan ook om alles. En al heeft die lach soms wel iets pijnlijks, hij heeft dan toch de verdienste de meest onmiddellijke zorgen te doen vergeten. Ten andere, zorgen die met de lach gedragen wor den, vallen steeds minder zwaar. De reeks van die feesten werd reeds ingezet ter gelegenheid van Sint Maarten. Want alhoewel bij uitstek een kinderfeest, beleven de ouderen er zeker evenveel vreugde aan, om dat zij er iets in terugvinden van een vervlogen tijd. Leven we tenslotte allemaal niet een beetje van en voor onze herinneringen Morgen Zondag komt Sinte Cecilia aan de beurt. Geen patroonheilige wordt ongetwijfeld zo zeer gevierd als deze heilige. Daarvoor is ze dan ook de beschermster van alle muzi kanten en muziekliefhebbers en wie wordt er nu daartoe niet gerekend De muziek maakt immers onafschei delijk deel uit van ons leven. Bij geboorte, huwelijk, zelfs sterfgeval, steeds komt er muziek bij te pas om dat zij, beter dan wat ook, toelaat de gevoelens te vertolken. Honderden muziekverenigingen worden naar Ste Cecilia genoemd en daar zal haar feest dan ook bijzonder gevierd worden. Deze muziekvereni gingen spelen trouwens een niet te onderschatten rol in onze maatschap pij. Want naast het gevoel van samen horigheid en hechte kameraadschap, die er ontwikkeld worden, verhef fen zij de mens boven het gewone alledaagse. Lid zijn van een muziek vereniging is zeker niet altijd een verzet, want er zijn daar de vele herhalingen die moeten bijgewoond worden, het slopend bestuderen van moeilijke uitvoeringen, de nooit ver flauwende ijver die gevergd wordt, doch daarboven en als bekroning is er de vreugde van een perfecte uit voering. het genot de gevoelens weer te geven van de toonkunstenaar, zo als hij ze op het ogenblik van zijn begunstigde inspiratie onderging. Het brengt de uitvoerders vreugde, niet alleen voor henzelf, doch ook om de overtuiging dat ze aan anderen iets verhevens brengen, dat ze hun toe hoorders in een taal aanspreken, die van hart tot hart gaat en die er sna ren laat trillen, die door niets anders kunnen beroerd worden. Op dat ogen blik wordt er werkelijk aan kunst gedaan met een grote K en dan ver schaft de uitvoering evenveel genoe gen aan muzikanten èn aan luiste raars. Woensdag, 25 November, komen dan de kleermakers, naaisters en... jonge meisjes aan de beurt. Immers, op die dag wordt Sinte Catherine gevierd Geen feestdag draagt zoveel sym pathie weg als Ste Catherine, omdat hij voor de meesten zoete herinnerin gen oproept. Door de ganse jeugd wordt dit feest als dit der jonge meisjes gevierd en wie denkt er niet met welgevallen terug aan de eer ste kaart, die hij op die dag met man nelijke heldenmoed en... doodsver achting aan zijn geliefde stuurde. Er hoefde immers moed toe, niet voor wat de geliefde betreft, maar voor de daarbijhorende verklaringen en commentaar thuis. Deze kaart is voor velen wellicht de eerste stap gewor den van een grote beslissing in hun leven, de aanvang van een idylle die bewerkte dat ze later het leven als man en vrouw zouden ingaan. Daar om alleen reeds moeten we deze dag als de feestdag bij uitstek bestempe len en dat zal ieder jonkman met ons zeker willen beamen. Naast November worden ook in December nog tal van patroonheili gen gevierd. De eerste dag reeds komt Sint Elooi aan de beurt, feest van allen en alles wat met metaal te maken heeft, en dat zijn er velen Een dag die wel als een tweede feest van de arbeid kan beschouwd, om het volkse karakter dat eraan ver bonden is, en een viering die alle tijden en moeilijkheden heeft ge trotseerd. Spijt oorlog en rampen, werd hij ononderbroken in ere ge houden, wellicht ook omdat het een heilige betreft, die het eerst de weg naar onze gewesten heeft gevonden en misschien ook omdat zijn feest de verpersoonlijking is van de man nelijke kracht, het feest van gespier de smeden en metaalbewerkers. Enkele dagen daarna komen de pompiers aan de beurt met Sinte Barbara, gelegenheid om aan deze mannen, die vaak ten koste van hun leven het onze moeten redden of be veiligen, onze welgemeende dank te betuigen. En tenslotte is het Sint Niklaas, die waardig deze reeks besluit. Want naast het kinderfeest in veel gewes ten, vormt hij een flinke tegenhan ger van Sinte Catherine, omdat hij het feest der jongelingen is. Voor velen worden op die dag de gevoe lens bevestigd, die door de kaart van Sinte Catherine tot uiting kwamen en een aanmoediging om op de in geslagen weg voort te gaan. De meis jes dienen dit dan ook niet te ver geten Op die manier komt dan vlug Kerstdag en het Nieuwe Jaar in het zicht en gaan we haast ongemerkt een kleurloze tijd voorbij, wat we aan onze mooie volksgebruiken te danken hebben. POW-WOW-IN DIANEN IN BELCIE Ziehier enkele schilderachtig uitgedoste leden van de groep Roodhuiden die thans voorstellingen geven in ons land. komt reeds op 5 December naar Edingen en verdeelt er de 24 millioen van de KOLONIALE LOTERIJ 45.410 loten van 200 frank tot een half millioen en bovendien een lot van een millioen en <8800> WEER EEN STAP VOORUIT TE PAN MOEN" DJ OM De Amerikaanse afgevaardigde op de voorconferentie, Arthur Dean. heeft de communisten voorgesteld dat de politieke conferentie over Korea op 15 December zou beginnen. Hij heeft voorgesteld dat ze te San Francisco. Honoloeloe of Genève zou plaats hebben Hij heeft er echter op gewezen, dat de geallieerden bereid zijn elk desbetreffend communistisch voorstel in overweging te nemen. De afgevaardigden hebben Maandag ochtend gedurende 73 minuten vergaderd. Zij hebben besloten dat de subcommissies dadelijk aan het werk zullen gaan vol gens de agenda van de voorbereidende besprekingen waarovér reeds een akkoord is bereikt. De Amerikaanse afgevaardigde. Arthur Dean. zal met de Chinese vertegenwoor diger Hoeang Ha en de Noordkoreanen Ki Sobok in een subcommissie de kwestie van j de samenstelling en de datum van de conferentie verder bespreken. Een tweede subcommissie waarin de IWestelijken vertegenwoordigd zijn door Edward Martin, deskundige van het staats- departement en kolonel Stanton Bab Cock, (militair adviseur zal de kwestie van de datum der conferentie behandelen Na de vergadering van de voorbespre kingen van hedenochtend heeft Arthur Dean. de journalisten medegedeeld tijdens de vergadering andermaal te hebben ver- i klaard dat de UNO de deelneming aan I de politieke conferentie wenst te beper- i ken tot de landen die aan de oorlog in 'Korea hebben deelgenomen De commu- Jnistische afgevaardigden hebben geen com- Imer.taar verstrekt Dean zei voorts dat de voornaamste af- gevaardigden. die aan de voorbesprekingen 1 hebben deelgenomen zullen zitting heb ben in de subcommissie belast met het bespreken van de samenstelling en de plaats van de politieke conferentie De subcommissie die zich zal bezig houden met de datum zal bestaan uit de advi seurs die gedurende een week met geslo ten deuren zijn bijeengekomen. OP 4 DECEMBER BIJEENKOMST DER GROTE DRIE OP BERMUDA. President Eisenhower en eerste minis ters Churchill en Laniel zullen op 4 De cember bijeenkomen op de Bermuda eilanden. Aldus wordt een ontmoeting verwezen lijkt. welke reeds in Juli had moeten plaats hebben, maar toen niet doorging wegens de langdurige Franse regerings crisis. gevolgd door de ziekte van Sir Winston Churchill. Sedertdien is veel veranderd en feite lijk betekent de conferentie in December een nieuwe poging om een verbetering van de internationale toestand te bereiken Zodra Rusland de overtuiging had dat de Grote Drie zonder Rusland toch op Bermuda zullen samenkomen, trachtte Molotov de betekenis der jongste Sovjet nota te milderen maar herhaalde tevens alle strenge Russische voorwaarden o a. deelneming van Communistisch China om in een bijeenkomst der Grote Vier te gelukken. Washington wenst echter niet toe te geven en verklaart dat de Sovjets niet alleen de uitnodiging van de drie Wes terse bondgenoten tot een conferentie over Duitsland blijven verwerpen, doch dat de Russen tevens een reeks voorafgaande- lijke eisen blijven stellen, die voor de Ver enigde Staten onaanvaardbaar waren en blijven. Molotov blijft trachten verdeeldheid te zaaien onder de Westerse bondgenoten. De indruk wordt nu gewekt, dat er op verdere onderhandelingen tussen Oost en West niet meer moet gerekend worden, zolang de Sovjets geen ernstige bewijzen van werkelijke toenadering geven. Het gevaar dreigt, dat de wereld thans toch in twee opposante werelden uiteen zal vallen en daar kan niets goeds uit voort komen. DE EUROPESE VERDEDIGINGSGEMEENSCHAP. Lord Ismay. secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Raad was te Brussel Als antwoord op de vragen van de i journalisten heeft lord Ismay, o.m. ver- j klaard. dat zo de Europese verdedigings gemeenschap tot stand gebracht wordt, de duur van de diensttijd eenvormig zal moeten gemaakt worden. Er is geen spra- ke van. zo zei hij nog, dat de duur van de Navo op 50 jaar zou gebracht wor- j den. Zo anderzijds een ander land in de Navo wenst ingeschakeld te worden. dan zal zijn opneming de eenparige in- stemming van al de andere leden moeten wegdragen Ten slotte zei hij dat de strijdkrachten die de landen-leden van de Navo voor 1954 te harer beschikking zullen moeten stellen, op de conferentie van de minis ters in December zullen worden bepaald. De bekrachtiging van de Europese ver dedigingsgemeenschap blijkt nu meer waarschijnlijk. In ieder geval zal het po litiek gezagsorgaan van de E.V.G nauw met de Navo moeten verbonden zijn. hoe wel het raderwerk van die samenwer king nog niet is uitgewerkt geworden. Lord Ismay verklaarde nog De volgende zitting van de Raad van Ministers zal van 14 tot 16 December a s. te Parijs gehouden worden De voornaam ste punten van de agenda zullen gewijd zijn aan het jaarlijks onderzoek van de militaire behoeften en de politieke en economische mogelijkheden Tijdens deze zitting zullen wij in staat zijn de vorde ringen te tonen bij de verhoging van onze defensiekracht, waarvan de hoedanigheid is vastgesteld door meer dan honderd ge mengde manoeuvres van de N.A.T.O -strijd krachten gedurende het afgelopen jaar Hij verzekerde ook. dat de inspanningen niet mogen verminderd worden Rusland heeft sedert de dood van maarschalk Stalin zijn verlangen te ken nen gegeven de spanning tussen het Oos ten en het Westen te doen verminderen. Dit heeft sommigen in hun wensdromen er toe gebracht de hoop te koesteren dat wij nu gerechtigd zouden zijn onze in spanning te verslappen Geen enkel N A T O -lid is voornemens dit te doen. Wij moeten voortgaan ons tot het uiter ste te bewapenen, om binnen het kortst mogelijke tijdsbestek zo sterk mogelijk te zijn. evenwel zonder daarom het nationaal bankroet tegemoet te gaan Doch het kan niet genoeg herhaald won-den dat ons bondgenootschap een louter defensief ka rakter heeft WORDEN DE AMERIKAANSE TROEPEN UIT EUROPA TERUGGETROKKEN Een Amerikaans blad maakt in een be richt van zijn Europese correspondent. Blair Bolles, bekend dat admiraal Ar thur Radford. voorzitter van het comité van Stafchefs van de Verenigde Staten, van oordeel is dat de Verenigde Staten hun troepen uit Europa zullen terugtrek ken. zodra de Duitse divisies in het ka der van het Europese Leger zullen zijn gevormd. In een door Stars and Stripeshet blad van het Amerikaanse leger, gepubli ceerd vraaggesprek, beweert kanselier Adenauer dat een zelfs beperkte "terug trekking van Amerikaanse troepen uit Europa, door Rusland zou geïnterpreteerd worden als het begin van een algemene overgave van de Verenigde Staten in de koude oorlog. Daardoor zou onder de door Rusland bedreigde volken, vrees en ma laise ontstaan. In zijn eigen belang mag Amerika de verdediging van Europa niet prijsgeven. Door het wegvallen van het vrije Europa, van zijn bevolking en van zijn productie vermogens. zou het Sovjetblok zijn mili tair potentieel zodanig kunnen opvoeren, dat de Verenigde Staten en de rest van de vrije wereld werkelijk in gevaar zou den komen te verkeren De instelling van de E.V.G. en het lichten van Duitse contingenten voor het Europees leger kunnen niet opwegen tegen de noodzakelijkheid van de bestendige aanwezigheid van Amerikaanse en Britse troepen op Duits grondgebied Alle Duitsers weten dat de Russen in het door hen bezette gebied klaar staan met een grote troepenmacht. Derhalve is het van vitaal belang dat er in Duitsland sterke Amerikaanse strijdkrachten voor handen zijn om als tegengewicht te die nen v-oor die Russische macht. c Wij Duitsers, weten bovendien dat die strijdkrachten moeten dienen voor de ver dediging en niet voor de aanval. Elke ver sterking van de Amerikaanse eenheden in Europa, zal door het Duitse volk met goede gevoelens worden onthaald. Aan de andere kant zal elk gerucht over een mogelijke terugtrekking, om de zelfde reden, ongerustheid en malaise ver wekken MINDER SPANNING TUSSEN ROME EN BELGRADO In diplomatieke kringen te Belgrado is men van oordeel dat de kansen op een spoedige bijeenroeping van een conferen tie voor de regeling van de kwestie van Triest zijn toegenomen ingevolge een on derhoud van meer dan anderhalf uur dat Zondagavond heeft plaatsgevonden tussen de staatssecretaris voor buitenlandse za ken Popovotisj en de diplomatieke ver tegenwoordigers der westelijke mogend heden. Het feit dat de nieuwe Amerikaan se ambassadeur te Belgrado Riddelberger die pas Maandag zijn geloofsbrieven aan maarschalk Tito overhandigde de Ame rikaanse zaakgelastigde vergezelde schijnt op het uitzonderlijk belang van het onder houd te wijzen. Maarschalk Tito verklaarde dat Zuid- Slavië bereid is een rechtvaardige verde ling van zone A tussen Italië en Zuid- Slavië te aanvaarden teneinde het vraag stuk Triëst billijk te regelen. Tito zei dat de verdeling van zone A het belangrijkste punt is dat op een conferentie gewijd aan Triëst zou dienen te worden behandeld. De maarschalk voegde eraan toe thans over de zekerheid te beschikken dat deze conferentie zal plaats hebben. Zuid-Slavië wenst geen oorlog voor Triëst, aldus Tito, maar het zou niet aarzelen naar de wa pens te grijpen indien inbreuk gepleegd wordt op zijn rechten. FRANKRIJK IS ONTEVREDEN. In Frankrijk is men zeer ontevreden, dat de bijeenkomst van Bermuda nog geen twee weken voor de presidentsver kiezing gehouden wordt. Welk gezag, re deneert men, hebben zo goed als demis- sionnaire ministers Voor de betrokkenen liggen de'problemen echter nog anders: Wie zal zijn kansen op het Elysée willen verspelen door te zwichten voor Ame rikaanse en Engelse druk Want zowel Laniel als Bidault behoren tot de grote groep van degenen, die zich geroepen menen. Ook minister Queuille behoort hiertoe. De candidatuur van Herriot. de oude president van de Nationale Verga dering. wordt door diversen gepropageerd, terwijl, naar verluidt, ook Daladier. zijn radicale rivaal, een gooi naar de hoogste waardigheid zou willen doen. Of het om deze reden is of om andere, het is een feit. dat Daladier in zijn strijd tegen het Euro pese leger niet zo principieel is in zijn keuze van bondgenoten als men zou mo gen verwachten van de man, die in 1939 de communistische partij onwettig ver klaarde welke dit in 1946 vergold met een felle actie tegen het kamerlidmaat schap van de moordenaar Daladier ZWARE BESCHULDIGINGEN TEGEN TRUMAN. Een bijzondere correspondent van El- seviers Weekblad seinde thans uit New York aan zijn blad Een jaar van Republikeins president schap is nu voorbij, en in de toekomst (1954) liggen verkiezingen voor het Ame rikaanse Congres. Enkele tussentijdse verkiezingen (in een paar staten: gou verneurs. in New Yorkeen burgemees ter) konden dus uitstekend dienen als waardemeter voor het verleden en als basis voor een prognose voor de komen de congresverkiezingen. De uitslag van de tussentijdse verkiezingen (welke uitleg men daar ook aan mag geven) was aller minst onzekereen zeer grote Democrati sche zege New York kreeg Robert F. Wagner Jr als (Democratisch) opvolger van (de eveneens Democratische) Impel- litteri. Doch deze sensatie werd onmid dellijk verdrongen door een nóg grotere. De minister van Justitie, Brownell, be schuldigde tweemaal- binnen enkele da gen oud-president Truman ervan dat hij Harry Dexter White destijds op de hoge post van directeur van het Internationale Monetaire Fonds had toegelaten, hoewel hem uit rapporten van de F.B I. bekend was dat White voor Rusland spionneerde Truman ontkent dat. maar James Byrnes, minister van Buitenlandse Zaken onder Truman, heeft verklaard dat hij en en kele anderen een afschrift van het F B.I.- rapport gekregen hebben. Truman is nu gedagvaard voor de commissie voor on Amerikaanse activiteit Truman weigerde echter voor die com missie te verschijnen, daar een oud-presi dent niet kan verantwoordelijk gesteld worden voor zijn daden tijdens een af gelopen presidentschap Wel verdedigde hij zich tijdens een persbijeenkomst. En president Eisenhower John O'Donnel schrijft in de New York Daily News dat president Eisen hower zich nooit meer voor de presidents verkiezingen zal voorstellen en bereid is het Mac Carthysme aan te kleven. Volgens de Amerikaanse journalist doet het gerucht in Washington de ronde dat Eisenhower dermate het ambt van presi dent beu is. dat hij graag het Witte Huis zou verlaten, zo zijn raadgevers hem kon den aanwijzen hoe hij dat elegant zou kunnen doen. wat natuurlijk onmogelijk is. SPECTATOR. VluX'ji'HlUüKMWWMMMWmi op Postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt eHet Ypersch Nienws» elke Zaterdagmorgen vanaf a s. week tot einde Dee. 1953.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1