KOENTGES Boterstraat 9 SPROKKELINGEN Ververij - Droogkurserij BljHUIS TE YPER Tel. 942 AANDACHT Sinds 9 November 1953 is er nog slechts EEN bijhuis der Ververij- Droogkuiserij KOENTGES te YPER IMMER SNELLER EN SNELLER Grote keus Geschenken voor alle gelegenheden ter Drukkerij Dumortier, 34, Boterstraat, Yper steeds het ideale geschenk. Drukkerij DUMORTIER OPENSTAANDE WERKAAN BIEDINGEN (8828) Platina om de Aga Khan te wegen. Een afvaardiging van de Ismaëlische ■emeensehap van Pakistan is per vlieg- 'uig naar Nice vertrokken om haar lei der de Aga Khan. te verzoeken zijn ge wicht in platina te aanvaarden ter gele genheid van de 70e verjaring van zijn re aring over deze gemeenschap. In een hierover door de Ismaëlische gemeenschap uitgegeven communiqué wordt er aan her innerd. dat de Aga Khan zijn gewicht in goud in 1935 heeft ontvangen en in diamanten in 1946. resp. ter gelegenheid van zijn vijftigjarig en zestigjarig jubi leum als Iman. Hij had toen deze schat aan de Ismaëlische gemeenschap terug gegeven om te worden verdeeld onder de 1-maëlische werken voor onderlinge hulp verlening en culturele instellingen. Vol gens een onlangs bekend gemaakt pro gramma zal de Aga Khan zich in 1954 raar Pakistan begeven om er de plechtig heden van zijn jubileum voor te zitten. Na zijn gewicht .in platina te hebben ontvangen, zal hij dit aan de gemeen schap terugschenken zoals hij voorheen heeft gedaan voor het goud en de dia manten. Verwarmde winkelstraat te Bremen. De stad Bremen zal de eerste Duitse stad zijn die over een verwarmde straat tal beschikken. Van nu af kunnen de in woners van Bremen in een handelsstraat van de middenstad hun aankopen doen tonder overjas te dragen. De verwarming werd uitgedacht en uitgevoerd door een tasmaatschappij. De door gasbranders 'oortgebrachte warmte zal weerkaatst worden door reflectoren die boven de winkelramen zijn aangebracht op een loogte van drie meter. De op deze wijze erspreide warmte zal voelbaar zijn tot n het midden van de straat, zodat de ïehele straat zal verwarmd zijn, daar aan >eide zijden reflectoren zijn aangebracht. Volgens de gasmaatschappij zouden de mkosten voor elke reflector slechts 150 D. M (ongeveer 20 fr.) per uur bedragen. De spellingcommissie. De Belgisch-Nederlandse spellingcom missie, die tot taak had regels te ont werpen voor het gebruik van voornaam woorden en van tweede-naamvalsvormen ils der, dezer, zijnervoor de schrijf wijze van bastaardwoorden, alsmede de ;ussenklanken in samenstellingen, heeft lierover een leidraad en een daarbij be korende woordenlijst samengesteld die vermoedelijk omstreeks half Februari zul len gepubliceerd worden. Dit deelt dhr. uals, Nederlands minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede in een to juist aan de Tweede Kamer gerichte sota over zijn beleid. Het ligt in de be- ioeling dat tegelijkertijd in België en -ederland het besluit zal worden gepu- iliceerd waarbij voor beide landen deze eidraad en de woordenlijst geldend zal 'orden verklaard. De subcommissie voor Ie regeling van de schrijfwijze van histo- "ische namen heeft haar werkzaamheden •02 niet geëindigd. Over de schrijfwijze fan aardrijkskundige namen is het over- met provinciale- en gemeentebesturen, |an wie hun zienswijze is gevraagd, nog l'ande Dit geldt echter uitsluitend voor Ie Noordnederlands - aardrijkskundige na tten Men weet dat in België immers reeds nkeie jaren geleden officieel een regeling lerd aangenomen, waarbij de regels van 'ereenvoudiging, die gelden voor de alge mene taal, tot de Belgische aardrijkskun de namen werden uitgebreid. 'ec°rd verbeterd. Een Amerikaanse B-47-bommenwerper eeft de overtocht van de Atlantische eeaan (7.200 km.) afgelegd in 8 uur 53 f inuten en aldus het record met 14 minu et verbeterd. Koloniaal journalisme. Door de Internationale Jaarbeurs der aanderen werden in 1953 prijzen voor 0 oniaal journalisme ingericht, voor de *j>te reportage of de beste reeks artike- van een journalist, gewijd aan onze 1 or'e E)e voorzitter van de Jaarbeurs, i- El- Morraye, en de h. Dutry, van de 1 ^ikaar.se Koloniale Studiedagen, omring- n zicfl door de hh. F. Vanderlinden, Le- /r,e ^elle, J. Gers. G.-D. Perrier en Urice v-°or het toekennen van de prij- I en .bekroonden de hh. Georges Sion 'n de rechten uit Leuven, en Her- iet ow u" New-York. Deze laatste het Amerikaans tijdschrift For- een belangwekkende reportage over r verschijnen. De h. Sion. die drie- ,In Congo vertoefde, ontving tijdens len .'•leen'colnst te Brussel, uit de han- itën^a" Elequae. minister van Kolo- -e 2de prijs van 10.000 fr.. die werd ;aar tijdens de Internationale Afri- Studiedagen te Gent, op 25 Sep tember jlDe minister prees de laureaat en de inrichters. De hh. Morraye. als voor zitter Detaille. voorzitter van de Brus selse pers Stijns, ondervoorzitter van de Internationale Federatie van Journalis ten; Vanderlinden. voorzitter van de In ternationale koloniale pers, en Périer, na mens de koloniale schrijvers, wezen op de verdiensten van de h. Sion, die in harte lijke woorden dankte voor de blijken van waardering en die de lof maakte van de ontwerpers der studiedagen en prijzen, waarbij hij tevens hulde bracht aan het grote werk, dat in de Belgische kolonie op het gebied van beschaving en ontwik keling wordt verricht. De Hubert Krains-prijzen toegekend. De Hubert Krains-prijs voor dichtkunst 1953 werd toegekend aan mevr. Marie Jo Gobron. uit Eeklo, voor haar bundel Hou- lesmet 3 stemmen tegen 1 voor de h. Robert Moreau, uit Boussu, voor Mesu- res des Vents en 1 stem voor Carlos de Radzitsky, uit Brussel, voor Ophélie De Hubert Krains-prijs voor proza 1953 werd toegekend aan mevr. Hélène Beer, voor haar roman Les Enfants de Ju dith met drie stemmen tegen 1 voor de h. Robert Manduau, uit Loupoigne, voor Conrad Ranson ou Mémoires d'Aneen 1 voor Paul Latour, uit Brussel, voor «Le Mirage et la Promesse». Geldige pas voor Duitsland nodig. Nu men voor het reizen naar Duitsland, geen Duits visum meer nodig heeft, zijn talrijke reizigers met passen, waarvan de geldigheidsduur is verstreken aan de Duit se grenzen verschenen. Men heeft hen te rug moeten sturen, daar iedereen, die in dividueel naar Duitsland reist, in het be zit van een geldige pas dient te zijn. Europese kinderen zijn gezonder dan de Amerikaanse. De Europese kinderen zijn levenskrach tiger en beter tegen ziekte bestand dan de Amerikaansetot dit besluit is men gekomen na een in de Verenigde Staten aan die vergelijking gewijde studie. De studie bestond uit een vergelijking van lichamelijke geschiktheden en de ontwik keling der spieren van 4.458 leerlingen van 6 tot 19 jaar in de steden en op het platte land van de Verenigde Staten met die van nagenoeg 2.000 Europese kinderen van de zelfde leeftijd uit overeenstemmende stre ken in Italië en Oostenrijk. De Ameri kaanse kinderen zijn niet geslaagd in 78.3 t h. der van hen gevergde proeven, ter wijl de Europese kinderen slechts misluk ten in 8,3 t- h- der proeven. Dit onderzoek werd gedaan door twee geneesheren van het medisch centrum Bellevue van de uni versiteit van New-York, en de resultaten zijn verschenen in het tijdschrift van de Amerikaanse vereniging voor gezondheid en lichamelijke opvoeding. In hun beslui ten zijn de geneesheren van oordeel dat het verschil te wijten is aan het feit dat de Europese kinderen niet de voordelen genieten van een ver doorgedreven mecha nisatie van de samenleving. Zij hebben geen wagens en autocars om hen naar school te brengen en geen liften. Zij zijn verplicht veel te voet te gaan en bij hun ontspanning wordt veel van hun lichaam gevergd Wintertelling van wad- en watervogels. Tijdens de wintermaanden krijgen on ze vijvers, meren en rivieren bezoek van verschillende soorten wad- en watervo gels die, naar gelang de strengheid der weersgesteldheid, soms vrij lang op de zelfde plaats blijven pleisteren. Ten einde een zo trouw mogelijk beeld te hebben van hun aantal en hun verspreiding, wordt een telling georganiseerd van de in België pleisterende of overwinterende vogels ge durende de maanden December Januari en Februari. Al degenen die in de moge lijkheid verkeren hieraan hun medewer king te verlenen worden uitgenodigd zich te wenden tot dhr J. Nagels, Maria Loui- zasquare. 72, Brussel IV, die hun alle gewenste inlichtingen zal verstrekken. Deense T. V. In Denemarken zal nu. na een proefpe riode van drie jaar, de televisie een per manente instelling worden. Het ministe rie van onderwijs, waar zij onder ressor teert heeft de minister van financiën fond sen gevraagd voor een uitbreiding van de zendtijd van drie tot zes uur per week en het bouwen van nieuwe zenders te Ko penhagen, Aarhus en Odense Gedurende de drie jaar dat de uitzendingen plaats hebben gevonden, hebben 855 mensen zich een ontvangsttoestel aangeschaft. Aan kijkgeld moeten zij 50 kronen per jaar betalen, hetgeen dus in totaal 42750 kr. is. De minister van onderwijs stelt nu voor. dat de radioluisteraars het bouwer, van een televisienet over het gehele land zou den financieren door de opbrengst van de HET YPEBSCH NIEUWS Blz. 11 19-12-1953 luistervergunningen ir. totaal met 5 mil- lioen kroon per jaar te verhogen. Het radiofonds waarin het overschot van luis terbijdragen wordt opgenomen zal 5,5 mil- lioen kroon voor het goede doel moeten lenen. Hiervan zal voor 4.7 miilioen kroon nieuwe zenders en andere apparatuur wor den gekocht. Het nieuwe dagelijkse pro gramma van een uur zal een drie miilioen kroon per jaar gaan kosten. De financiële commissie 'van het Deense parlement zal moeten uitmaken, of het verantwoord is drie miilioen kroon per jaar uit te geven om 855 kijkers op kosten van de luister aars een plezier te doen. De wenende madonna van Syracuse. De kerk heeft officieel erkend dat het aarden Lieve Vrouwebeeld op bovenna tuurlijke wijze geweend heeft. De wenen de madonna was gevestigd boven het bed van een Siciliaanse vrouw. Antonia Gius- to, die zwanger was. Zekere nacht, zo ver klaarde de vrouw, voelde zij druppels op haar voorhoofd lekken. Zij stelde vast dat tranen bolden over de geverfde wangen van het terra-cotta-beeldje. Gedurende vier dagen weende de Madonna en duizenden bedevaarders kwamen naar Syracuse om het mirakel met eigen ogen te zier Daar na verklaarden gelovigen dat zij op bo vennatuurlijke wijze genezen waren door de bemiddeling van de wenende madon na. Het beeldje werd voorlopig in een nis geplaatst onder het venster van Sig- nora Giusto. daarna werd het naar de grote markt van Syracuse overgebracht. Het aantal bedevaarders steeg dagelijks en zowel Italianen als buitenlanders ver klaarden dat zij van ongeneesbare ziek ten plotseling genezen werden door be middeling van de wenende madonna. De Kerk legde grote omzichtigheid aan de dag en talrijke vergaderingen werden te Palermo belegd om er de getuigenissen onder ede te onderzoeken Na een laat ste concilie van de Siciliaanse bisschop pen heeft Kardinaal Ernesto Ruffino. aarts 1 bisschop van Palermo verklaard dat de Kerk het bovennatuurlijk karakter van de wenende madonna officieel erkend heeft. Het beeldje, zo zei hij. heeft wer- kelijk geweend op 29. 30 en 31 Augustus j alsook op 1 September. De tranen, die ontleed werden zijn als authentieke men- sentranen erkend. Derhalve hebben de bisschoppen eenstemmig besloten dat er I aangaande de werkelijkheid geen twijfel meer mogelijk is. Daarna besloten de bis- schoppen een heiligdom op te richten voor de Wenende Madonna van Syracuse. Zij spraken zich echter nog niet uit over de wonderbaarlijke genezingen. De aandacht wordt er op getrokken dat de Kerk het mirakel te Syracuse erkend heeft vier da gen na de opening door de Paus van het mariale jaar dat aan de Heilige Maagd toegewijd is. Het nieuwe prototype X-3 van de luchtmacht der Verenigde Staten. Het toestel va» revolutionnaire opvatting, werd gedurende een jaar getest op de Edwards Air Base. Het is uitgerust met twee straalmotoren en werd speciaal voor de snelheid bestudeerd. Het toestel weegt meer en is langer dan de DC-3 tweemotoren, die 26 passagiers ka» vervoeren. Zijn vleugelwijdte is echter geringer dan die van 't DC-3 transportvliegtuig- misnsMMM De grootste keus in alle modellen vindt U ter 34. Boterstraat, IEPER BUITEN HET GEWEST: Mijnwerkers voor de ondergrond. Ver plaatsingsmogelijkheden met verschillen de autobussen voor de dag- of nachtploeg, naar de mijnen uit de streek van Mons. 100 fr. abonnementsgeld per week. Aan- vangsloon196 fr. per dag. Wekelijkse kosteloze autobusdienst uit leper naar Waterschei (Limburg). 4 plafonneerders, effen werk (Antwer pen). 6 bekwame vloerleggers (Luik). 10 meubelmakers-monteerders (Vorst- Brussel). 4 electriekers. tweetaligheid vereist (Brussel). 1 monteur van centrale verwarming (Aalst) 1 eerste bakker, goed loon logement en voeding (Nijvel). 1 kok voor spijshuis, vast werk (Bergen) Steenbrekers voor kalksteen, stukwerk (Luik). Snijders-bijwerkers en polijsters van spiegels (Gilly). Marmerbewerkers (Kortrijk). Steenhouwers voor witsteen (Kortrijk). Bedienden1 technisch ingenieur voor hijstoestellen (Hoei). 1 technisch tekenaar, metalen stijgers (Brussel). 1 gediplomeerde verpleegster voor kli niek (Tubeke). Belg. Congo1 betonwerker voor het maken van geprefabrikeerd betonnen ma teriaal. 10.000 fr. per maand en premies. Voor alle verdere Inlichtingen zich wen den Gewestelijk Bureau van de Rijks dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werk loosheid. Vandenpeereboompl. 47. leper. Tel. 501. Bureel open van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur. De Zaterdagnamiddag ge sloten. Verleden jaar omstreeks deze tijd schreven wij een en ander naar aanlei ding van het Kerstspel te Vosselaar in de Antwerpse Kempen. Wij zullen niet herhalen wat wij daar toen over vertel den, maar na ontvangst van een rond schrijven hieromtrent delen wij, ten be hoeve van diegenen welke het toch zou den wagen de verre tocht naar de Kem pen te ondernemen, de data mede waar op dit jaar dit spel wordt opgevoerd. Dit gebeurt op Dinsdag. 22 December, Zaterdag 26 Dec., Zondag 27 Dec.. Dins dag 29 Dec. en ten slotte op Driekonin gendag, Woensdag 6 Januari, telkens te 7 uur 's avonds, om te eindigen omstreeks 21.30 uur. De aanvragen voor kaarten voor een dezer vertoningen kunnen van heden af gericht worden naar Kerstspel Vosselaar». Tramstraat 11. Vosselaar: de prijzen zijn voor alle plaatsen gelijk 30 frank. De regie van dit spel staat onder de leiding van de E. H. Remi Lens, onder pastoor te Vosselaar. die niet alleen be kend staat al de schrijver en de ontwer per van het spel, maar die daarbij ook een van onze beste moderne kunstschil ders is. Wie het spel nog nooit zag moet bepaald eens naar Vosselaar gaan. en wie het reeds zag zal er voorzeker naar ver langen om een tweede maal de ontroe ring van dit schoon-naïeve spel te on dergaan. Volgens de telling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek waren er op 1 Auaustus 283.023 bromfietsen in Neder land in gebruik. In vergelijking met een jaar vroeger betekent dit een stijging van 65.000 of 30 en in| het jaar vóór 1 Au gustus 1952 nam het aantal met 70.000 toe. Sedert 1 jaar is het aantal brom fietsen vooral gestegen in Nederlands- Limburg (ruim 43 het geringst was de toeneming in Zeeland (21 Ziehier ook enkele cijfers voor het verlopen jaar, wat de steden betreft: Amsterdam 24.119 (stijging 33 Rotterdam 20.381 (33 Den Haag 15.397 (28 Utrecht 5 364 (29 Daar kunnen we dan nog meer dan 4 miilioen fietsen bijvoegen, en dan mo gen we wel de Nederlanders een fietsend en brommend volk heten Reeds dikwijls zijn wij in de bres ge sprongen om de schoonheid van onze land schappen te verdedigen en ons te verzet ten tegen elke schending er van. Ook op het gebied van de kunstwerken is zulks nodig, maar van een andere kant worden vele schone hoekjes bedorven door schreeuw-lelijke affiches en reclamebor den. In het laatste nummer van het bul letin der Association pour la Défense de l'Ourthe et de ses affluents welke ge leid wordt door de ijverige voorzitter Louis Gavage, lazen wij het volgende omtrent t schone affiches t Men heeft deze zomer in vele stations een affiche kunnen zien. die de toeristen zogezegd uitnodigde om Luik te komen bezoeken. De artist, welke dit wonder heeft gemaakt, stelde hier een industrieel centrum voor, met zoveel schoorstenen dat ze elkaar bijna raken. De hemel zag er zwart van. de rook bedekte alles. Op het voorplan, een spoorlijn en twee vro lijke toeristen met gezichten uit het aards paradijs. Het papier is verduldig... Deze affiche is een domme leugen. Nergens in de streek van Luik bestaat er een der gelijke samenhoping van schoorstenen. In dien ze bestonden dan was het leven on mogelijk in de fabrieken en in de om streken. Alle bewoners zouden dan naar de sanatoria moeten ontruimd worden. Deze affiche zou een eerste prijs van lelijkheid, van dwaasheid en van leugen verdienen. Stel u een vreemdeling voor, welke deze affiche ziethij zou er voor zorgen tegen elke prijs dergelijke hel te vermijden. Laten wij de maker van dit wange drocht afkeuren, maar laten wij vooral die ambtenaren afkeuren welke ze heb ben aanvaard en diegenen welke ze heb ben betaald... Er is aan dit korte epistel geen letter toe te voegen of af te doen De stedelijke Dienst voor Toerisme te Gent heeft een nieuwe folder uitgege ven over het Museum voor Oudheidkun de. gevestigd in een deel der lokalen van de vroegere Bijlokeabdij. «Een der rijk ste musea van België in een schilderach tige abdij luidt het. Zo is het inderdaad en de prachtige foto's welke deze nieuwe folder illustreren zijn er een bewijs van. Het is werkelijk een uitnodiging tot be zoekin deze «Wintertijd - Museumtijd kan dat met meer genot en voldoening geschieden dan in de drukke zomermaan den Wie belangstelling heeft voor de zaak kan de folder gratis bekomen bij de Stedelijke Dienst voor Toerisme. Em. Braunplein, 6, te Gent. Een goede gids bij het bezoeken van een stad of van een gebouw is veel waard. Een vriend van mij, voorzitter van een Gidsenbond uit een onzer Vlaamse ste den vertrouwde mij onlangs toe met welk een geestdrift en oplettendheid soms een voudige mensen naar de uitleg van de gids luisteren wanneer zij in een stad werden rondgeleid. Om op dit belang rijke element in het toeristisch leven nog even te wijzen veroorloven wij ons te onderstrepen wat de heer Danmaille. al gemeen schatbewaarder van het Syndi caat der Hoteliers van Marokko hierom trent verklaarde Wij moeten ook goe de gidsen zijn... en tevens de geschiede nis van onze steden kennen, de natuur lijke schoonheden welke zij bevatten en de landschappen die haar omringen en die het waard zijn. Dat alles zal de geest van onze bezoekers stofferen, die na der gelijk bezoek de beste propagandisten voor onze stad of ons gewest zullen zijn. VIATOR,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 11