T0TOIM01K KOENTCES Boterstraat 9 SPROKKELINGEN Ververij - Droogkurserij BljHUIS TE YPER: Tel. 942 AANDACHT Sinds 9 November 1953 is er nog slechts EEN bijhuis der Ververij- Droogkuiserij KOENTCES te YPER Grote keus Geschenken voor alle gelegenheden ter Drukkerij Dumortier, 34, Boterstraat, Yper OPENSTAANDE WERKAANBIEDf NCEN SOCIAAL BUREAU, v. z. w. d. «HET YPERSCH NIEUWS Blz. 11 26-12-1953 (8828) Op zoek naar de sneeuwmens. Een expeditie naar de Himalaja. waar van het doel zal zijn de identiteit van Jeti of afschuwelijke sneeuwmensdie in de hoge regionen van het dak der aarde rondwaart, vast te stellen, zal begin 1954 worden ondernomen, zo meldt de Daily Mailhet Londense blad dat de expeditie zal financieren. De regering van Nepal heeft haar offi ciële toestemming gegeven en de over heidspersonen \r,an Nepal en India hebben tot de voorbereiding van de tocht mild bijgedragen, zo voegt het blad er aan toe. De onderzoekingstocht van de Daily Mail» zal uit zes geleerden en bevoegde technici bestaan. De expeditie, die hoopt dat geleerden of waarnemers uit Nepal zich bij haar zul len voegen, zal tot Mantsje Bazar, de hoofdstad van de Sjerpa's. gelegen op een 20-tal kilometer van de Everest dezelfde weg volgen als de Britse expeditie naar de Everest. Van daaruit zal ze door de onbekende gebieden van de Himalaja op zoek gaan naar de Jeti of zijn schim. De ontdekkingsreizigers die met het mo dernste materieel zijn uitgerust, zullen ook het dieren- en plantenleven in die gebieden bestuderen. Tslam wil de kruistochten voortzetten. De leider van de Egyptische Mosleip- broederschap verklaarde, dat de Moham medaanse wereld de kruistochten onvol tooid acht zolang de Joden niet uit Pa lestina verdreven zijn Sajed Koetoeb voerde het woord tijdens een vergadering van Mohammedaanse leiders te Jeruzalem Tevoren brachten ze een bezoek aan het Arabische dorp Kibia. waar in October tijdens een gewa pende overval door Israëlische soldaten talrijke dorpelingen gedood werden. Zo als men weet lokte deze Israëlische over val in de UNO een krachtige motie van afkeuring uit. De nieuwe wetgeving op de wissel. Sedert 15 September is de wet van 1872 op de wisselbrief en het ordebriefje op geheven en is een nieuwe wetgeving in voege getreden die de toepassing beoogt van eenvormige bepalingen geldig in de landen die het Verdrag van Genève van 7 Juni 1920 zijn bijgetreden. De N. V Kredietbank heeft de nieuwe bepalingen samengevat en toegelicht in een kleine brochureDe nieuwe Wet geving op de Wissel en het Ordebriefje. Wat ieder koopman en Industrieel er over moet weten». Nu de wissel opnieuw meer en meer gebruikt wordt is dergelijke toelichting van het grootste nut voor zakenlieden. De tweetalige wereld. De beweging die de tweetalige we reldvoorstaat heeft in Frankrijk en Engeland proefsteden opgericht. In de lagere scholen worden lessen ingericht voor de kinderen, terwijl voor volwasse nen avondcursussen worden gegeven. Op militair gebied zou. volgens de indi catie-afnemers. de verwezenlijking van 't doel van de tweetalige wereldde band tussen de Westelijken nog nauwer toehalen en de samenhang in een even tueel Europees leger tegenover de een taligheid van de eventuele tegenstander verhogen. Analphabeten mogen te Navalcan (Span je) niet meer dansen! De jonge lieden van beider kunne die lezen noch schrijven kunnen, zullen niet meer toegelaten worden tot het openbaar bal van Navalcan in de provincie Toledo. Dit verbod dat door de burgemeester van de plaats werd uitgevaardigd om het analphabetisme te bestrijden, had een di recte uitwerkinghet aantal ingeschreve nen voor de avondleergangen ten behoeve van volwassenen is sedert de aankondi- gine van het besluit voortdurend aange- zroeid. De blijde gebeurtenis aan het Luxemburg se hof. Vernomen wordt dat de blijde gebeur tenis van Erfgroothertogin Josephine- Charlotte voor de eerste helft van Fe bruari wordt verwacht. De Erfgroothertogin verkeert in goede gezondheid. Onlangs begroette zij voor net Paleis van Betzdorf de dorpsfanfare, die ter gelegenheid van kermis de tradi tionele x Hemmelsmarsch speelde. Deze marsch handelt over de schapen, die op de kermis als premie worden toegekend aan de beste haakbusschutters. Het nieuwe verkeersreglement- Het is gebleken, dat er bij sommige au tomobilisten verwarring heerst betreffen de de toe te passen verkeersregels. Men wijst er op dat sommigen reeds re gelingen toepassen waarvan werd aange kondigd. dat zij zouden worden opgeno men in het nieuwe verkeersreglement, dat eerlang zal van kracht worden. Er moet met nadruk worden op gewe zen dat er nog niets gewijzigd is aan de oude regeling, zolang het nieuwe regle ment niet in het Staatsblad is verschenen. De verminderde spoorwegtarieven voor grote gezinnen. De houders van kaarten van grote ge zinnen, geldend voor 1953 en rechtgevend op vermindering van de spoorwegtarie ven. worden er aan herinnerd dat de kaar ten moeten vernieuwd worden vóór 15 Januari 1954. Ze moeten zich te dien einde in betrek king stellen met de plaatselijke afdeling van de bond. Nieuws op atoomgebied In Ierland zou in overvloed een erts voorhanden zijn, dat niet alleen een we zenlijk bestanddeel is bij de vervaardi ging van de atoom- en waterstofbommen, maar dat voor vreedzame doeleinden kan worden aangewend. Een jong Iers geleer de zou reeds' in Groot-Brittannië en in de Verenigde Staten een afzetmarkt hebben gevonden. Die onthulling werd gedaan op een bij eenkomst van het verbond van Ierse nij- veraars door senator Frank Hugh O'Don- nel. die weigerde nadere inlichtingen te verstrekken over de aard van het erts of de identiteit van de geleerde. Nochtans deelde hij mede dat deze laatste reeds se dert verscheidene jaren onderzoekingen deed betreffende de aanwending van de zonnewarmte en dat hij zelfs een toestel had ontworpen en beproefd, waarbij het erts wordt gebruikt. Dat apparaat maakt het mogelijk de zonnewarmte aan te wen den voor de voortbeweging samen met gelijk welke andere brandstof. Muziekjury van België. De Muziekjury van België onder de ho ge bescherming van Koningin Elisabeth en gesticht door Arthur De Greef, zal haar eerstkomende zittijd voor het afne men der examens op 26 Februari 1954 houden onder voorzitterschap van mees ter Toussaint de Sutter. De inschrijvingen worden van heden tot 18 Januari inbegrepen aangenomen. 20. Treurenbergstraat te Brussel. Telefoon 17.97.80 Postcheckrekening nr 119.53. Alle inlichtingen kunnen aldaar beko men worden, alsook het volledig program ma der examens (klavier, viool, violoncel, notenleer. voordracht, kamermuziek, enz.) dat er te kopen is tegen de prijs van 10 fr. 'Wereldtentoonstelling te Brussel in 1958. De Wereldtentoonstelling van Brussel, die oorspronkelijk voorzien was voor 1956 zal plaats hebben in 1958. De oprichtingsacte van de naamloze ven nootschap. die de tentoonstelling zal in richten. verschijnt in de loop van de maand Januari in het Staatsblad. Het aantal vleugelslagen in de seconde bij vogels hangt van de lengte der vleu gels af. De vlugheid van de beweging neemt toe met het afnemen van de lichaamsgrootte der vogels. Kolibries slaan zo snel met de vleugels dat het oog slechts een nevelig wiel ziet. Per seconde slaat een pelikaan in vlucht met zijn vleugels 1.6 maal. De ooievaar slaat 2 maal. De meeuw 3 maal. De kraai doet die vleugelbeweging 5 maal. de duif 8 maal. de grote kolibrie 30 maal en de kleine kolibrie 50 maal. De memoires van de Gaulle. In de omgeving van generaal de Gaulle wordt vernomen, dat deze laatste voor nemens zou zijn in de loop van de eerste semester van 1954 het eerste gedeelte van zijn Mémoires te publiceren. Tal van pas sussen zouden een antwoord zijn op de mémoires van Sir Winston Churchill. Het laatste toneelwerk van Shaw. Het British Museum te Londen zal de tekst erven van het laatste toneelwerk van G B. Shaw «Why we would not» (Waarom wij niet wilden). Dit hebben de testamentuitvoerders van de grote schrijver beslist, nadat zij uitgemaakt had den dat het werk vrij kort en vrij on volledig is. Hoeveel mensen kan de aarde voeden Een benauwende vraag, want wij mer ken verschrikt op. dat de wereldbevolking niet alleen absoluut maar ook relatief snel toeneemt. In 1650 bedroeg het ge schatte inwonertal der ganse aarde 470 millioen in 1750 694 millioen. in 1850 1094 millioen en in 1950 2406 millioen. d. w z. bijna 2 1/2 milliard. En dan nog te bedenken, dat nu reeds millioenen aan de rand van de verhongering levenHoudt men rekening met de mogelijkheid, dat het in cultuur te brengen oppervlak on zer planeet op zijn gunstigst van 21 op 44 van het totale oppervlak kan wor den gebracht dan nog ziet men de (naaste) toekomst met zorg tegemoet, immers tegen het begin der komende eeuw zullen er 4 milliard en in 2050 reeds meer dan 7 milliard mensen op aarde wonen. Waar moet dat heen zo hebben velen zich ang stig afgevraagd. Volgens anderen zal het zo 'n vaart niet lopen, omdat men in staat zal zijn voedingsstoffen (onafhankelijk van cultuurgrond) langs chemische weg te bereiden en wel reeds vóór 2010. Dan zul len wij nog allerlei voedingsstoffen uit de zee kunnen betrekken (denk aan de vet- producerende algen). Pearson en Harper achten een wereldbevolking van 5 mil liard mogelijk, zonder dat deze met ar moede en honger behoeft te kampen Fawcett gaat tot 7 milliardKuczijnski tot 11 milliard en Penck meent als uiter ste grens 13 1/2 milliard te moeten nemen. Eigenaardige berekeningen. Iemand die waarschijnlijk veel tijd heeft, heeft eens uitgerekend dat een man die naar evenredigheid van zijn gewicht zoveel kracht bezit als een meikever, een gewicht van 850 kilogram zou kunnen voorttrekken. Iemand wiens kniehoog in verhouding even sterk was als die van een vlo. zou gemakkelijk tot een hoogte van 150 maal zijn lichaamslengte kunnen springen. Men heeft de kracht berekend die de menselijke stem zou krijgen wanneer het geluid dat zij voortbrengt in evenredig heid was met de omvang van het lichaam, vergeleken met dat van de sprinkhaan. De sprinkhaan laat zich horen tot op een afstand van 100 meter. Een gewoon mens weegt evenveel als ongeveer zes of zeven duizend van die diertjes. Als zijn stern- werking even machtig was als die van de sprinkhaan zou die man gehoord kun nen worden tot op een afstand van 1.600 kilometer, zodat hij van Parijs uit tot voorbij Mouskou zou kunnen roepen... Al le verhoudingen in acht genomen, zou ie mand met zulke adem. zijn huis op zijn hoofd krijgen als hij het waagde bin nenshuis te niezen... En volgens dergelijke berekeningen is men tot de vaststelling gekomen dat. als de mens de drukking kon uitstaan die de kleine mier op haar hoofd kan verdra gen alvorens verpletterd te worden, de mens het gewicht van een locomotief zou kunnen dragen. Een bibliotheekdienst voor Singapoor- Een nieuwe openbare bibliotheek zal gebouwd worden te Singapoor, dank zij de goede zorgen van een private orga nisatie. de Fondatie Lee. die aangebo den heeft de kosten van inrichting 250.000 dollars te delen met het gou vernement van de kolonie. Werken in het Engels en in verschillende Europese talen, evenals in het Chinees, in het Maleis en meer andere Oosterse talen, zullen in de bibliotheek te vinden zijn. die een eerste element van een openbare dienst zal zijn, terzelfdertljd bestemd voor de urbanisti- sche concentraties als voor de rurale stre ken van de kolonie. Een Carthaagse Factory ontdekt. Er is in Algiers, bij Oran. een Car thaagse stad ontdekt die zich uitstrekt over 15 kilometer en van ongeveer zes eeuwen voor Christus' geboorte dateert. Deze stad bevindt zich langs het strand van de Andalouses. Men vermoedt dat het een oude handelsnederzetting betreft. Reeds in 1935 hadden de ploegen in de wijnbergen enkele voorwerpen en potten omhooggewerkt, maar men had nog geen idee. dat er zulke belangrijke ruïnes onder verborgen waren Bij de nieuwe opgra vingen kwamen amphora's en potten aan het licht, evenals een grafsteen, waarop een neo-Punisch grafschrift was gegra veerd. "We zouden misschien beter doen ook niet te blijvenzeggen de communistische secretarissen, die in Korea waren belast met de terugkeer van hun gevangene*^ BUITEN HET GEWEST: Mijnwerkers voor de ondergrond. Ver plaatsingsmogelijkheden met verschillen de autobussen voor de dag- of nachtploeg, naar de mijnen uit de streek van Mons. 100 fr. abonnementsgeld per week. Aan- vangsloon196 fr. per dag. Wekelijkse kosteloze autobusdienst uit leper naar Waterschei (Limburg). 15 stukadoors lijsten, effen werk (Brus sel). 2 granitobekleders (Antwerpen). 8 meubelmakers-monteerders voor ra diomeubels (Brussel). 1 vormer in aluminium-schalen (Fon taine l'Eveque). 1 schippersgezin. 4.150 fr. per maand (Seilles). Kraangeleider, moet kunnen herstellin gen doen (Kortrijk). Handvormer voor ijzergieterij. Plaatbewerker voor carrosserie, nieuw- werk (Kortrijk). Wever-monteur voor katoentapijten. Steenhouwers voor wit- en blauwsteen (Kortrijk. Moeskroen). Steenbrekers voor kalksteen, stukwerk (Luik). Bedienden1 technisch ingenieur voor hijstoestellen (Hoei). 1 technisch tekenaar, metalen stijgers (Brussel). 1 gediplomeerde verpleegster voor kli niek (Tubeke) Belg. Congo1 betonwerker voor het maken van geprefabrikeerd betonnen ma teriaal. 10.000 fr. per maand en premies. Voor alle verdere inlichtingen zich wen den Gewestelijk Bureau van de Rijks dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werk loosheid. Vandenpeereboompl. 47. leper Tel. 501. Bureel open van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur. De Zaterdagnamiddag ge sloten. Een nieuwsje dat misschien aan enkele belanghebbenden is ontsnapt luidt dat de Britten welke voortaan in het buitenland zullen reizen, over 50 pond per jaar zul len mogen beschikken, in plaats van 40 vroeger, wat een vermeerdering van 5.600 tot 7.000 fr. uitmaakt. In elk geval een goed vooruitzicht voor het komende sei zoen. Ook het aantal landen waar de En gelsen zich mogen begeven, werd ver hoogd. Wij hebben reeds vroeger gewezen op de voor de toeristen zo interessante streek van Oost-België niet alleen 's zomers is daar heel wat te zien en men kan er een rustige vacantie doorbrengen, doch ook 's winters kan het er even mooi en aan genaam zijn en wel ter gelegenheid van de wintersport. Inderdaad, elk jaar wordt in deze streken het succes van de winter sport groterniet dat het aantal centra verhoogt, maar de uitrusting van deze centra wordt elk jaar degelijker en steeds meer faciliteiten worden aan de sportlief hebbers aangeboden. Voor wie deze sport aanbelangt delen wij hier de plaatsen me de waar skisport kan gedaan worden Bullange. Francorchamps (2 pisten), Man- derfeld (2 pisten), Robertville (2 pisten), Saint Vith. Sart-lez-Spa. en ten slotte Spa. Belangrijk is natuurlijk te weten of er voldoende sneeuw ligthier komt de ra dio ons ter hulp. Zodra er sneeuw in de Ardennen is gevallen, en de laatste be richten hebben het feit reeds aangekon digd. worden de inlichtingen over de dik te van het sneeuwdek elke dag uitgezon den door het N.I.R. op de golflengten 483 en 267 (behalve 's Zondags). Het toeval heeft ons de gelegenheid ge geven in een oude krant van de maand Augustus een zeer pittig verhaal te lezen dat een schril licht werpt op sommige toe standen in ons land. Het houdt speciaal verband met toerisme en wij geven het dan ook in zijn geheel hieronder weer Ik besloot maar eens naar Damme te gaan. Damme immers is de geboortestad van Uilenspiegel, en het zou heel wel kun nen dat ik in dat sluimerende Damme iets van de lucht zou inademen, die Uilenspie gel maakte tot wat hij was. Met al de ge volgen van dien. Nu ligt bamme op weg van Brugge naar Sluis en ik dacht natuurlijk, dat men het beste zou doen. om de stad van Uilenspiegel van uit Brugge te benaderen. Het is ten slotte maar anderhalf uur gaans, en er zou wel een bus lopen. Voor alle zekerheid ging ik naar het informatiecentrum in de Noordstatie in Brussel, de avond te voren, en informeer de naar de verkeersmiddelen die naar Damme voerden. Met een resoluut gebaar greep de meneer de treingids en zocht onder D. Damme werd niet vermeld. Hij pleegde overleg met de andere balinezen (spottend voor inboorling)en ten slotte kreeg ik een heel goede raad. Ik moest naar Brugge gaan, want het was niet uitgesloten dat men daar zou weten hoe Damme te bereiken is. Het is toch altijd verblijdend, wanneer men als leek zijn mening bevestigd hoort door deskundi gen. Zonder commentaar De kunst van het toerisme is in de eer ste plaats een kwestie van geld. In alle landen heeft men het feit vastgesteld dat do gemiddelde toerist een heel andere reiziger is dan degene die tientallen ja ren geleden zijn land verliet, nl. bijna uitsluitend de rijke mensen. Thans leren de statistieken ons dat de grote meerder heid der toeristen niet rijk en ook niet arm is en tot een soort middenklasse be hoort. De toerist heeft een bepaald be drag voor een reis beschikbaar, in som mige gevallen een minimum-bedrag van zijn regering bekomen, en daarmee moet hij het stellen. Hij heeft over het alge meen geen reserves, hij smijt niet met geld. ook niet meer de Amerikaan van .vie men wel eens na de oorlog zegde dat hij de dollars te grabbel gooide. Zo levert het toerisme van onze tijd, en dat ver schijnsel doet zich voor in alle toeristi sche landen, een heel ander beeld dan voorheener heeft een soort revolutie plaats gevonden. De gewone man ver drong de aristocraat Men rekent ook de fooien uit. men behelpt zich met een klein, doch voor zijn prijs goed restaurant of hotel. Dat is een der nieuwe aspecten van het toerisme van onze tijd. Een ander aspect is ontstaan door de overmacht van de auto. In Italië b.v. ver tellen de statistieken dat nog slechts 40 der toeristen per trein komtde rest per eigen auto of per bus. Dit is natuurlijk het gevolg van de algemene motorisering van de gemiddelde toeristook de scoo ter heeft hierin een rol gespeeld. Het is een kunst geworden, ik zou haast zeggen een wetenschap, om van de grote massa toeristen er steeds zo veel mogelijk naar eigen land te trekken, want het loont steeds de moeite. Elk jaar verlaten onge veer veertig millioen mensen hun land om voor enkele tijd naar het buitenland te trekkenvoor de oorlog was dit aantal nooit hoger dan tien millioen. Waardoor men begrijpt dat ieder land zich tot het uiterste inspant om een zo groot mogelijk deel van deze koek te krijgen VIATOR. 'Il II I"i n r>|ir M.!1». Voor het bijhouden hunner SOCIALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, enz. zich tot Lan§:e Torhoutstraat 13, te IEP ER (Soc. Sekret. aangenomen bij M. B. van 7-3-46. onder Nr 515) irr» niirii~Tr»TiTm>w»nwn"iii«i i r*,** st-ws&osö

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 11