Het Hovaardig Sparreboompje CHEVRON ft HET YPERSCH NIEUWS Blz 9 2«-12-1953 VAN 27 DEC. 1953 TOT 2 JAN. 1954 NAAMDAGEN Zoodag 27 Dec.Jan Maandag 28 Dec Onnozele kinderen Dinsdag 29 Dec.Thomas. Woensdag 30 Dec.Sabinus. David. Ro ger- Donderdag 31 Dec-Silvester, Melanie Vrijdag 1 Januari Osmondus. Zaterdag 2 Jan.Concordius, Narcissus MESDAGEN. 27 Dec.H- Jan. mesdag der perkament- makers. 31 Dec.H. Silvester, mesdag der zout- zieders en zeepfabrikanten. 2 Jan. H. Adelardus. mesdag der ho veniers. MAANSTANDEN. 28 Dec Laatste kwartier te 6 u. 43 m IN DE NATUUR. 29 Dec.Dag van het jaar. waarop de barometerdruk gemiddeld het hoogst is. 30 Dec.Normale datum van de eerste grote koude 10° minstens). 1 Jan.Van deze datum tot de 10e daalt de gemiddelde temperatuur met 1*A 2 Jan.Dag. waarop de barometrische druk gemiddeld het hoogst is in Januari (758 mm 5). VOLKSE WEERKUNDE. Beter een dief op zolder, dan mooi weer in Januari (Gezegde uit Frankrijk) GEDENKDAGEN. 27 December 1595 De Engelse zeevaarder-ontdekkings reiziger John Hawkins, sterft aan boord van zijn admiraalschip. 28 December 1822Geboorte van Louis Pasteur, de Franse bacterioloog en scheikundi ge. die de entstof tegen de honds dolheid ontdekte. 29 December 1881 De Sint Gothard-tunnel in Zwit serland wordt ingewijd. 30 December 1865Geboorte van de Engelse schrijver Rudyard Kipling, auteur van een hele reeks beroemde werken, waar onder «Kim». 31 December 1803Keizer Napoleon schaft de sinds 1793 in voege zijnde republikeinse kalender af en herstelt de Grego riaanse in ere. 1 Januari 1926Prins Carol verzaakt aan zijn rech ten op de Roemeense troon. 2 Januari 1926Mohammed Riza. de oudste zoon van de Sjah van Perzië. wordt tot kroonprins uitgeroepen. DE ASTROLOGISCHE WEEK KOM NIET TE LAAT Bestel nu reeds uw ZAKAGENDA KANTOORAGENDA MEMO-BLOC ter Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat leper WIJSHEIDSDRUPPELS. De duivel zou menigeen vroeger komen halen, als hij niet dacht, nog iets van hem te kunnen leren. Sirius. Het belang van elk individu kan nooit werkelijk gescheiden worden van het be lang der andere mensen. Pogingen in de ze richting zijn handelingen van vijand schap tegen het mensdom, die zich onver mijdelijk. vroeg of laat op de bedrijver wreken. Cabanis. WIE Wie was W. E. Gladstone De Britse staatsman Gladstone werd op 29 December 1808 te Liverpool geboren. Hij was eerst lid van de conservatieve partij, doch werd in 1865 leider van de Liberale partij in het Lagerhuis. Hij on derscheidde zich door buitengewone staat kundige bekwaamheden, was herhaalde lijk minister en minister-president, ver zette zich tegen de besluiten van het Vati- kaanse Concilie evenals tegen de aanslui ting van Transvaal in het jaar 1881. In 1884 was hij het die de hervorming in het kiesrecht tot stand bracht. Hij werd ten va] gebracht doordat hij Ierland home- rule wilde geven Hij overleed in 1898 op negentigjarige leeftijd. WAT? Wat is de oorsprong van het woord guil lotine ii Het woord guillotine is de naam van het tuig. dat gedurende de Franse revo lutie werd ingevoerd om de ter dood ver oordeelden te onthoofden. Het ontleende zijn naam aan de uitvinder Dr Joseph Ig- nace Guillotin. Reeds vroeger was de val bijl in Italië en in Duitsland in werking gesteld, doch op 20 Maart 1792 werd zij in Frankrijk door de wetgevende vergade ring ingevoerd als het tuig. waarmede de doodsvonnissen ten uitvoer moesten ge bracht worden (O. - P Verwoeste Gewesten 1923 EEN LOT VAN 250.000 FR. Trekking van 19 December De uitslag van de 367e trekking van de Verwoeste Gewesten 1923 luidt: 250.000 fr.Reeks 254.966 nr 5. 3 loten van 50.000 fr- Reeksen 60 307 nr 1 204.621 nr 5 257.074 nr 5 VAN 27 DEC. 1953 TOT 2 JAN. 1954 Algemene kenmerken der week. Deze week wordt gekenmerkt door de zeer veranderlijke gemoedsgesteldheid, waarin de mensen zich bevinden. Vooral gunstig voor mensen geboren tussen de jaren 1924 en 1928. RAM 21 Maart tot 19 April. Gezondheid laat veel te wensen over. U zoudt er goed aan doen een beetje min der te roken. Goede verstandhouding met vrienden en kennissen. STIER: 28 April tot 20 Mei- Succes bij vrouwen. Uw finantiële toe stand laat wel ietwat te wensen over. U vertoont trouwens een grote neiging om meer te kopen dan uw budget, dat wel toelaat. TWEELINGEN21 Mei tot 21 Juni. Sterke neiging tot overdrijven en ver fraaiing van de waarheid Gunstig voor beroepsaangelegenheden. Geluk in het huisgezin. KREEFT: 22 Juni tot 21 Juli. Let wat meer op uw woorden. Opvlie gendheid. Steun van vrouwen is te ver wachten. Het einde van de week is gun stig op allerlei gebied. VrouwLichte sentimentele ontgoochelingen. LEEUW22 Juli tot 21 Augustus- Laat U niet overhalen tot het kopen van zaken, waar U niets voor voelt. De laat ste dagen van de week zijn gunstig voor het bezoeken van vrienden en bekenden. Vrouw Geluk in het spel. MAAGD22 Augustus tot 21 September Gunstig voor buitenlandse reizen. Te vens geschikt voor studie en wetenschap pelijke opzoekingen. Einde van de week gekenmerkt door een onverklaarbare ze nuwachtige stemming. Geluksgetalnegen. WEEGSCHAAL22 September tot 22 Oct. Diegenen, die nog in September geboren zijn grote werklust. Kleine teleurstellin gen op het een of ander gebied niet uit gesloten. Finantiële toestand laat te wen sen over SCHORPIOEN 23 October tot 22 Nov. Goede gezondheid verbetering in geval van ongesteldheid. Twist met vrienden of geburen zeer waarschijnlijk. Vrouw U doet er goed aan niet teveel vertrou wen te stellen in uw omgeving. SCHUTTER: 23 November tot 21 Dec. Ongerustheid aangaande sentimentele kwesties. Op zakelijk gebied is het beter eventjes te wachten alvorens belangrijke beslissingen te treffen. U doet er goed aan een beetje ontspanning te nemen. STEENBOK 22 December tot 28 Januari Begin van deze week is gunstig voor arbeid en het uitvoeren van nieuwe plan nen. Verbetering op flnantieel gebied. Ein de van de week humeurigheid. Vrouw Steun vanwege uw kennissen. WATERMAN 21 Januari tot 19 Februari Verlies uw zelfbeheersing niet Het ein de van de week is bijzonder gunstig voor ontspanning. Beperking in uw uitgaven zou wenselijk zijn. VISSEN: 20 Februari tot 28 Maart. Gebrek aan werkelijkheidszin. Kleine onenigheden in het huishouden niet on waarschijnlijk. Pas U meer aan bij de omstandigheden. Vrouw Interessante ken nismakingen. Ongeluk in het spel waar schijnlijk. BIN NAJOEWA (Nadruk verboden) In het bos stond «n sparretje, o. zo "n aanlig itleln boompje Het had een goede plaats, zon en lucht zoveel het maar wou en om hem heen stonden een heleboel grote kameraads, dennen en sparren maar het sparretje had zo'n erge haast om te groei en. He» dacht helemaal niet aan de war me zoi. en aan de frisse lucht, en 't gaf ook rde:s om de kinderen, die er liepen te babbelen als ze bosbessen en frambozen zochten. Soms hadden ze een heel pannetje vol. of ook wel aardbeien aan een strootje ge regen eu b-m gingen ze bij het boompje zitten en zelden Och wat Is het aar dig klein En dat kon het boompje nu juist niet uitstaan. Het volgende jaar was hij een hele scheut langer en een jaar daarna was er weer een bijgekomen want bij een pijnboom kun je altijd tellen aan de scheuten, hoe veel jaren hij gegroeid is. Ach. was lk toch maar een grote boom zoals dte anderen zuchtte het sparre tje, dan kon ik mijn takken zover uit breiden en met mijn top de wijde wereld inkijken. De vogels zouden hun nesten bou wen tussen mijn takken en als de wind er tegen aanblies, zou lk net zo voornaam kunnen knikken als de anderen En het voelde de zonneschijn niet. en het lette niet op de vogels en op de rood- getintc- wolkjes, die 's morgens en 's avonds er overheen zweefden. Als het winter was en de sneeuw schit terend wit over alles lag uitgespreid, kwam er soms een haas en sprong recht over het boompje heen. O, dat was verschrikke lijk Maar er gingen twee winters voor bij en toen de derde kwam was het boompje zo gegroeid, dat de haas er om heen moest lopeD. O. groeien, groeien! groot en oud worden dat was het enige en ware geluk, meende het boompje. In het najaar kwamen altijd de houthak kers en velden enige van de grootste bo men dat gebeurde leder jaar. en de jonge spar. die nu geheel volwassen was. zag het met angst aan want de grote prachtige bomen vielen met gekraak op de grond de takken werden er afgehouwen, ze zagen er naakt en lang en smal uitze waren haas» niet te herkennen. En dan werden ze op wagens gelegd en de paarden trok ken ze voort, uit het bos weg. Waar zouden ze heengaan Wat stond hun te wachten In het voorjaar, als de zwaluwen en de ooievaars kwamen, dan vroeg het boompje Weet Je niet waar ze heengebracht zijn Heb Je ze nergens gezien De zwaluwen wisten er niets van. maar de ooievaar keek bedenkelijk, knikte met zijn kop en zei Ja, ja, lk geloof het wel lk ben een heleboel nieuwe schepen tegen gekomen op mijn weg naar Egypte er waren prachtige masten op die schepen het waren zeker de bomen wel, ze roken naar hars ik moet Je groeten van ze. O. wat zijn ze trots Vertelling van Andersen tapijt. De boom trilde Wat zou er wel ge beuren Dames en bedienden begonnen hem toen te versieren. Aan de takken hin gen ze kleine netjes, die geknipt waren van gekleurd papier ze waren allemaal gevuld met suikergoed vergulde appelen en noten hingen alsof zij er aan gegroeid waren en meer dan honderd gekleurde lichtjes werden in de takken vastgezet, rode, witte en blauwe. Poppen die er als echte mensen uitzagen en zoals de boom ze nog nooit gezien had, zweefden in het groen, en boven, heel boven in de top. werd een ster gezet van klatergoud. Het was alles wonderbaar prachtig. Vanavond, zeiden ze allemaal. van avond. dan zal hij schitteren O,dacht de boom. was het toch maar avond werden de lichtjes toch maar aangestoken En wat zou er dan gebeu ren Zouden dan de bomen uit het bos komen om mij te zien Zouden de mussen tegen de ramen vliegen Zou ik hier mis- schien vastgroeien en winter en zomer zo versierd blijven staan i Hij kreeg eindelijk schorspijn. van ver langen. en schorspijn voor een boom is net zo erg als hoofdpijn voor ons. Nu werden de lichtjes opgestoken. O. wat een glans, wat een pracht De boom beefde er van in al zijn takken, en daar door kwam er brand, want een van de lichtjes raakte het groen. Lieve hemel riepen de dames en ze blusten het gauw. Nu durfde de boom niet eens meer be ven dat was verschrikkelijk Hij was zo bang om maar iets van al zijn pracht te verliezen hij was verblind door zijn eigen glans. Daar gingen de beide vleugel deuren open. en een menigte kinderen kwam binnenstromen alsof zij de boom wilden omverlopen de grote mensen kwamen be daard achteraan. De kinderen waren één ogenblik helemaal stil, maar niet langer dan één ogenblik, toen jubelden ze weer, dat de zaal er van galmde ze dansten om de boom en het ene geschenk na het andere werd er afgetrokken. Wat doen ze nu dacht de boom wat zal er gebeuren De kaarsjes brand den op tot bijna aan de takken, toen wer den ze allemaal uitgedoofd en de kinderen kregen verlof de boom te plunderen. O. wat vielen ze er op aan het kraakte in al de takken en als hij niet met de gouden ster aan de zoldering was vastgemaakt ge weest, zou hij zeker omgevallen zijn. Lening tot Wederopbouw le SCHIJF EEN LOT VAN 1.000.000 FR. Treking van 19 December De uitslag van de 315e trekking van de Lening tot "Wederopbouw (le schijf) luidt: 1.000 000 fr.Reeks 3159 nr 921. De andere obligaties van die reeks zijn betaalbaar met 1.000 fr. 3e SCHIJF EEN LOT VAN 1.000 000 FR. Trekking van 21 December De uitslag van de 190e trekking van de Lening tot Wederopbouw (3e schijf) luidt 1.000.000 fr.Reeks 10312 nr 234 250.000 fr.: Reeks 9286 nr 827. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1 000 fr. Binnenlandse Premielening 1933 EEN LOT VAN 1.000.000 FR. Trekking van 19 December De uitslag van de 243e trekking van de Binnenlandse Premielening 1933 luidt 1.000 000 fr.Reeks 396 206 17 loten van 25.000 fr.Reeksen 101 193 127.850 156.727 169 471 214 675 215.710 219 499 225.002 228.702 246.524 262.886 267.746 300.534 366 594 380 498 394 401 397 584 Lotenlening van 1953 EEN LOT VAN l.OOOOOO FR. Trekking van 19 December De uitslag van de 38e trekking van de Lotenlening 1953 luidt 1.000.000 fr.Reeks 2321 nr 005. 500 000 fr.Reeks 1181 nr 303. Was ik toch maar groot genoeg om ook zo over de zee te gaan Wat is toch eigen lijk de zee, hoe ziet ze er uit Ja, dat is zo moeilijk uit te leggen zei de ooievaar en toen ging hij weg. Verheug Je in Je jeugd zelden de zonnestralen, en ln Je groei en ln Je fris se. Jonge leven En de wind kuste het boompje, en de dauw weende over hem, maar dat begreep hij niet. Als het tegen Kerstmis was. werden altijd heel Jonge bomen geveld, soms waren ze niet eens zo groot of zo oud nog als het Jonge sparretje, dat altijd zo onrustig was en altijd weg wou. Die Jonge bomen moch ten hun takken houden het waren ook altijd de allermooiste ze werden op wa gens gelegd en de paarden trokken ze weg uit het bos. Waar gaan ze toch heen zei de spar. ze zijn niet groter dan lk, er was er een bij, die veel kleiner was en waarom hou den ze al hun takken, o, waar rijden ze toch naar toe Dat weten wij dat weten wij sjilp ten de musjes. Wij hebben ln de stad door de ruiten gekekenWIJ weten waar ze naar toe gaan O. ze komen tot de grootste pracht en heerlijkheid, die je maar denken kunt We hebben door de ramen gekeken en we hebben gezien, dat ze ge plant werden midden in de warme kamer en ze werden versierd met de heerlijkste dingen vergulde appelen, koekjes, speel goed en honderden lichtjes En dan vroeg de spar en al zijn takken beefden. En dan Wat gebeurt er dan Ja. meer hebben wij niet gezien, maar het was prachtig Misschien zal het mij zo wel gaan Jubelde het boompje. misschien heb ik daarom moeten wachten Dat is nog beter dat over de zee te gaan. O. hoe verlang ik, hoe verlang ik Was het toch maar Kerstmis Ik ben nu hoog genoeg en strek mijn takken ver uit zoals de anderen, die verleden Jaar weggingen. O. was ik maar op die wagen was ik toch in die warme kamer, met al die pracht en heerlijkheid en dan Ja. dan wordt het zeker nóg beter, nóg mooier, waarom zouden zij mij anders zo versieren Dan komt er zeker iets nóg mooiers, nóg heerlijkers Maar wat wat O. Jk verlang, ik verlang Ik weet zelf niet meer wat ik voel Wees blij. wees gelukkig zelden de lucht en de zonnestralen. verheug Je toch j in Je Jonge leven en in de heerlijke buiten- I lucht Maar dat deed het in 't geheel niet het groeide en groeide het was groen, winter en zomer, mooi donkergroen en de mensen, die er voorbijkwamen, zei den Wat is dit een mooie boom En toen Kerstmis kwam. werd hij het eerst van allen geveld. Diep ging de bijl door het merg de boom viel met een zucht neer op de grond hij voelde een pijn en een smart, hli kon helemaal niet aan ge luk denken hij was bedroefd, dat hij zou weg moeten van zijn thuis, van de plek waar hij was opgeschoten en opgegroeid hij wist dat hij nooit zijn oude kame raads meer zou terugzien en de lieve bos jes en bloemen om hem heen. ja. misschien niet eens de vogels. En het weggaan was ook niet prettig HIJ werd pas zichzelf weer. toen hij werd uitgepakt met de andere bomen en een man hoorde zeggen Die is prachtig wij hebben geen andere meer nodig Toen kwamen er twee lakeien in volle statie en droegen de spar ln een grote, mooie zaal De muren waren met grote familieportretten behangen en bij de por seleinen kachel stonden Chinese vazen met leeuwen op de deksels Er waren schommel stoelen. met zijde beklede sofa's en grote tafels vol boeken en speelgoed, voor wel honderdmaal honderd rijksdaalders ten minste, dat zelden de kinderen. En de spar werd geplant ln een groot vat met zand maar niemand kon zien. dat het een vat was. went het werd met groen doek be hangen en het stond op een mooi Smyrnaas De kinderen dansten rond met al hun prachtig speelgoed. Niemand lette op de boom behalve de oude kindermeid, die heel oplettend naar de takken keek maar dat was alléén om te zien of er soms nog een vijg of een appel vergeten was. Een verhaaltje, een verhaaltje rie pen de kinderen, en ze trokken een kleine, dikke man naar de boom toe hij ging er dadelijk onder zitten. «Want,» zei hij, dan zitten wij in het groen en voor de boom is het misschien ook wel eens goed te luisteren maar jk vertel maar één ver haaltje. Wat moet het zijn Ivede Avede. of Klompe Dompe, die van de trap viel en toch op de troon kwam en de prinses kreeg Ivede Avede schreeuwden sommigen. Klompe Dompe riepen anderen 't was een geraas en getier om je oren dicht te houden alléén de spar stond heel stil en dacht bij zich zelf Zou ik nu niet mee mogen doen heb ik niets meer te zeggen Maar hij had meegedaan en ge zegd wat hij te zeggen had. De man vertelde van Klompe Dompe. die van de trappen viel en toch op de troon kwam en de prinses kreeg.En de kinderen klanten ln de handen en rie pen Vertellen vertellen want ze wil den ook Ivede Avedehebben en ze hadden alleen maar Klompe Dompe ge had. De spar stond stil en in gedachten. Zo iets hadden de vogels in het bos nog nooit verteld. Klompe Dompe viel van de trap en trouwde toch met de prinses Ja. Ja. zo gaat het in de wereld toe En hij dacht dat het allemaal waar gebeurd was, omdat het zo 'n deftige heer was. die het verteld had. Wie zal 't zeggen, mis schien val lk ook nog eens van de trap en trouw een prinses en hij verheugde zich op de volgende dag, dan zou hij wel weer opgesierd worden met lichten en speelgoed, goud en vruchten. Morgen zal lk niet beven dacht hij. Ik zal mij alleen maar recht verheugen ln al mijn glans en heerlijkheid. En morgen zal lk ook weer horen van Klompe Dompe. en mogelijk ook wel van Ivede Avede. En de boom stond stil en ln gedachten de hele nacht. 's Morgens kwamen de knecht en de meld binnen. Nu begint de pracht weer dacht de boom. maar zij sleepten hem uit de kamer en de trappen op naar de zolder, en daar zetten zij hem ln een donkere hoek, waar nooit de zon scheen. Wat zou dat bedui den dacht hij. wat moet lk hier nu doen Wat zou lk hier nu weer te zien en te horen krijgen En hij hees zich op tegen de muur tot hij recht stond en dacht en dacht En hij had er al de tijd voor. want dagen en nachten gingen voor bij, en er kwam niemand boven. En toen er eindelijk iemand kwam, was het alleen maar om een paar zware kisten te bergen. De boom stond helemaal verstopt, men zou denken, dat hij glad vergeten was. Nu is het winter buiten dacht hij De grond is hard en met sneeuw bedekt ze kunnen mij nu niet planten daarom moet ik hier zeker bewaard worden tot het voorjaar. Wat ls dat goed bedacht Wat zijn de mensen toch zorgzaam Was 't hier nu maar niet zo donker en zo akelig eenzaam Niet eens een klein haasje Dat was toch zo gezellig bulten lr het bos als er sneeuw lag en er sprong een haas voorbij. Zelfs al sprong hij over mij heen maar dat vond lk toen niet prettig. Hierboven ls het toch verschrik kelijk eenzaam Piep. piep kwam het uit een hoek en er sloop een muisje voor de dag en toen kwam er nog eentje. Ze snuffelden om de boom en kropen tussen de takken door. Het ls gruwelijk koud zelden de muisjes anders ls 't hier wel een heer lijk verblijf Niet waar, ouwe spar De ben ln 't geheel niet oud zei de spar, er zijn er een heleboel, die veel ouder zijn dan ik Waar kom je vandaan vroegen de muisjes. en wat weet Je te vertellen Ben Je dèAr geweest Ben je ln de provisie kamer geweest, waar kazen op de planken liggen en hammen aan de zoldering han gen Waar Je danst op de kaarsen, en waar je mager ingaat en vet uitkomt Daar weet ik niets vanzei de boom, maar het bos ken lk. waar de zon schijnt en de vogels zingen en toen vertelde hij alles van zijn Jeugd en de muisjes hadden nog nooit van zulke dingen gehoord, en ze luisterden heel aandachtig en zeiden O, wat heb je veel gezien Wat ben je gelukkig geweest Ik zei de spar, en hij dacht er nog eens goed over na wat hij zelf verteld had Ja. 't was eigenlijk een heel prettige tijd en toen vertelde hij van de kerst avond. toen hij zo mooi gemaakt was met kaarsjes en lekkers. Ozeiden de muisjes. wat bén je toch gelukkig geweest, ouwe spar Ik ben zo oud niet zei de boom. t ik ben nas in deze winter uit het bos geko men ik ben in de kracht van mijn leven Wat kun je toch mooi vertellen zei den de muisjes, en de volgende nacht brach ten zij vier andere muisjes mee, die de boom ook moesten horen vertellen en hoe meer hij vertelde, hoe beter hij het zich alles herinnerde en hij dacht Het was toch een erg prettige tijd maar heO kan wel weer terug komen Klompe Dom pe viel van de trappen en kreeg toch een prinsesmisschien krijg ik ook wel een prinsesEn toen dacht de spar aan een klein allerliefst berkeboompje, dat in het bos groeide, dat was voor hem zo goed als een echte prinses. Wat is Klompe Dompe vroegen de muisjes. En toen vertelde de spar het hele sprookje, want hij herinnerde zich nog ieder woord er van en de muisjes hadden wel tot in de top van de boom willen springen, zo mooi vonden ze het. De vol gende nacht kwamen er nog een heleboel muizen bij en 's Zondags zelfs twee rat ten maar die zeiden dat het hele verhaal eigenlijk niets waard was, en dat was jam mer voor de muisjes, want die vonden er ook zoveel niet meer aan. Ken Je niets meer dan dat éne sprook je vroegen da ratten. Neen dat maar alleen dat heb ik ge hoord op mijn gelukkige avond, maar toen wist ik zelf niet hoe gelukkig ik was 't Is een zeldzaam onnozel verhaaltje Ken je er geen met spek en vet en kaarsen er in. geen provisiekamersprookjes Neen zei de boom. Nu. dan gaan we maar weg zeiden de ratten en ze maakten rechtsomkeer. De muizen bleven eindelijk ook weg en toen zuchtte de boom Wat was het toch gezellig, toen al die aardige muizen om mij heen zaten te luisteren als ik vertelde Nu ls dat ook weer voorbij Maar ik zal wel oppassen, dat ik plezier heb als lk hier weer vandaan kom Maar wanneer gebeurde dat Ja, dat was op een vroege morgen, toen kwamen er mensen op zolder rommelen. De kisten werden verschoven en de boom werd uit zijn hoek gehaald ze gooiden hem wel wat hard tegen de vloer, maar heel gauw daar na kwam er een knecht en sleepte hem naar de trap toe. waar het wat lichter was. Nu begint het leven weer dacht de boom hij voelde weer de frisse lucht, de eerste zonnestraal, en zo kwam hij buiten op de plaats. Alles ging zo gauw hij ver- gat helemaal op zichzelf te letten, zo veel was er om hem heen te zien. Aan het eind van de plaats was een tuin en daar stond alles ln bloei. Over het hekje hingen ro zen. fris en geurig, de linden bloeiden en de zwaluwen vlogen rond en zongen wi- dewidewlet, mijn man zal komen maar de sparreboom meenden ze niet. Nu zal ik leven juichte hij en hij spreidde zijn takken wijd uit, maar ze wa ren allemaal geel en verwelkt. Hij lag in een hoek tussen onkruid en brandnetels. De gouden ster zat nog ln de top en schit terde ln de zon. In de tuin speelden een paar vrolijke kin deren ze hadden met Kerstmis om de boom gedanst. Een van de kleinste liep er heen en trok de ster er af. Kijk eens wat er nog aan die lelijke oude kerstboom zit zei hij, en hij stapte op de takken, dat zij onder zijn schoenen kraakten En de boom keek naar al de frisse kleu rige bloemen in de tuin. en hij keek ook naar zichzelf en hij wenste, dat hij maar in zijn donkere hoek op zolder gebleven was hij dacht aan zijn jeugd in 't bos, aan de vrolijke kerstavond en aan de klei ne muisjes, dje zo aandachtig geluisterd hadden naar de historie van Klompe Dompe. Voorbij, voorbij zuchtte de arme boom had lk toch maar mijn geluk ge voeld toen het tijd was Voorbij, voorbij Toen kwam er een knecht en hakte de boom ln kleine blokjes. Er lag een hele stapel Mooi vlamde ze op, onder de grote brouwketelen ze zuchtten Iedere zucht was als een schot daarom kwamen de kin deren, die bulten speelden, binnenlopen, en gingen in het vuur zitten kijken en riepen pief paf Maar bij iedere knal, die eigenlijk een diepe zucht was, dacht de boom aan een zomerdag in 't bos. en aan een winternacht daar buiten als de sterren lichtten hij dacht ook aan de kerstavond en aan Klompe Dompe, het enige sprookje, dat hij ooit gehoord had en vertellen kon en toen was hij opgebrand. De jongens speelden ln de tuin en de jongste had op zijn borst de ster van goud papier. die de boom op zijn mooiste avond gedragen had. Nu was dat uit, en de boom was uit, en de geschiedenis is ook uit uit. uit, uit zo gaat het met alle geschiede nissen. Eén naam Eén enkele naam het Belgisch mineraal water met natuur lijke gassen. Depot-houder M. Knockaert Frenchlaan 50 IEPER TeL 139 (8865)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 7