AUSTIN 59.900fr. Een jaar gaat ten einde... WERELDGEBEUREN Garage G. Vandermeersch CHEVRON HET YPERSCH NIEUWS MJU ill» *.<«*- wenst ïijn geachte Lezeressen en Lexers een gelukkig en voorspoedig 1954 Weer gaat er een jaar ten einde en dan past het dat we aan iedereen on ze beste wensen sturen. We doen het dan ook meteen en we hopen dat het jaar 1954 voor onze lezers hetjaar moge zijn, waarop al hun verlangens ingewilligd worden. Voor ieder van hen zal dat iets verschillends zijn en daarom willen we ook niet nader omlijnen en zullen we al even vaag blijven als het jaar dat heden aan vangt. Want het staat ons vrij te wen sen en te verlangen, doch hoe zal de werkelijkheid worden Welke ver rassingen goede en ook slechte zullen ons te beurt vallen Op de drempel van een nieuw jaar. willen we resoluut met het oude ge daan maken. We hebben effen lei gemaakt en kunnen van voren af aan opnieuw beginnen. Want weer zal de winter plaats moeten maken voor de lt nte het zal Pasen worden en Pink steren en al die dagen zullen komen opdagen die we als de hoogtepunten van een jaar beschouwen. Telken jare komen ze terug en telkens zijn ze weer anders... of zijn wij het slechts die veranderden We willen resoluut gedaan maken met het oude jaar en dat zou mis schien ook wel zo zijn. ware het niet dat we allen van nature uit herkau wers zijn. Want al onze belevenis sen. al onze indrukken en gevoelens, kunnen we zo maar niet zonder meer van ons afzetten. Ze zijn ons onver vreemdbaar bezit en daarom schep pen we er vreugde in ze als dusda nig te behandelen. Het kan dan ook niet anders bij het verscheiden van dit oude jaar, of we moeten even stil staan om terug te blikken naar het geen achter de rug ligt. Dat zijn zo wel kwade als goede dagen en naar gelang hun verhouding, zullen wij dit jaar bij de goede of de slechte catalogeren. Dat kunnen we nu nog, omdat alles nog zo dichtbij ligt. doch wat is tenslotte één jaar in 's men- sens leven Zal dit jaar ook niet ver dwijnen tussen de vele waaraan we geen vastbepaalde herinneringen kun nen vastknopen en waarvan we thans nog alleen weten dat we toen geleefd hebben, zonder meer Want ons le ven bestaat niet uit jaren dat geldt alleen maar als naar onze ouderdom gevraagd wordt doch wel uit voor vallen die ons helder bijgebleven zijn en die, al duurden ze slechts en kele minuten of uren, in ons le ven een merkteken gelaten hebben dat niet meer kan uitgewist worden. a H Zo zal het ook het jaar 1953 vergaan. Thans beseffen we dat nog niet. doch later pas, als we ons van alle sub jectiviteit zullen ontdaan hebben \ooi zover dit mogelijk is zullen we in staat zijn dit onderscheid te nr.i Ven. Wat voorbij is, daaraan kunnen we mets meer veranderen en het helpt dan ook geen zier te weeklagen of spijt te hebben. Want spijt is alleen goed. als zij er ons voor behoedt in herhalingen te vallen, doch gewoon lijk duidt zij slechts op het verleden en richt zij zich niet naar de toe komst Als dusdanig heeft zij dan ook niet het minste nut. Wat we echter wel kunnen, dat is de bilgn maken van dat jaar en daaruit onze conclu sies trekken. Dat doen we elk voor onsze'f en als we eenmaal zover zijn, kunnen we beter begrijpen dat het alleen van onszelf afhangt of het jaar 1954 goed of slecht zal zijn. althans wat ons eigen persoontje betreft. Want er zijn daar nog altijd de in vloeden van buiten uit, invloeden die de wereld regeren en die onze levens- koers bruusk kunnen wijzigen, zon der dat wij daaraan iets kunnen ver helpen. Laat ons echter hopen dat pok het jaar 1954 ons van dergelijke koers- en klimaatwijzigingen zal spa ren. Op dat gebied was 1953 zeker niet volmaakt, doch zo lang het maar bij praten blijft, is nog niets verloren. En een gouden stelregel kunnen we daarvoor wel aanprijzen trek het u niet te veel aan, maak u geen zor gen waar ze er nog niet zijn en alles zal beter verlopen dan ge wel denkt. We gaan 1954 in met nieuwe voor nemens. met betere inzichten. Dat deen we elk jaar. doch gewoonlijk houden we ook niet lang vol, omdat we te veel hooi op onze vork willen nemen. Immers, voor alles blijven we mens, d. i. een vat van tegenstrijdig heden. Eén voornemen echter kunnen we maken, met veel kans op slagen, namelijk dat we wat meer aandacht zouden besteden aan hetgeen ons ver bindt en ons niet steeds zouden blind staren op wat ons scheidt. Dat is de sleutel van het succes STORT 135 Fr. op Postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt Het Ypersch Nieuws elke Zaterdagmorgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1954. ZO WORDT HET IN HET JAAR 2000 Dit beeld, dat uit Amerika komt. geeft ons een beknopt overzicht van de vooruit - lichten voor het jaar 2*00 De televisie zal daarin een overwegende rol spelen. Een kunstmatige planeet zal dienen als terugkaatsing voor de radar. Drie van deze pla neten op regelmatige afstanden geplaatst, zouden voldoende lijn om de uitzending vaa kleurentelevisie in 3D. over gans de wereld mogelijk te maken. Alhoewel de wereldbevolking dan zal verdubbeld zijn. zal bet een gouden tijdperk zijn wat de landbouw betreft. De luchtvaart zal de hoogste vlucht genomen hebben en de post zal door geleide projectielen verspreid worden. De geneeskunde val ©en langere le - vensduur mogelijk maken. Tenslotte zullen wis- en natuurkunde een grotere plaats innemen in de schoolopleiding. DE VEBELL POLITIEKE TOESTAND BEGIN' 1954. Het politieke gezicht van de wereld is gedurende 1953 weinig veranderd De Ver enigde Staten hebben hun militaire steun punten buiten Amerika weten uit te brei den en beschikken nu tevens over ba ses in Spanje (na jarenlange onderhan delingen en voorts in Griekenland en Turkije Verwacht kan worden, dat de Verenigde Staten dezer dagen tevens de beschikking zullen krijgen over steun punten in Pakistan In Afrika zien wij Libye als onafhan kelijke staat optreden en de nieuwe staat werd reeds opgenomen in de Arabische Liga. Dit zijn eigenlijk de belangrijkste wijzigingen en deze zijn al niet bijzonder ingrijpend. Spanje is misschien nog het belangrijkste. Op de politieke wereldkaart vallen twee grote invloedssferen waar te nemen, na melijk die der Verenigde Staten en die der Sovjet-Unie. De randgebieden van die machtssferen, alsmede andere strategisch belangrijke plaatsen, zijn versterkt door militair»» steunpunten. Langs de Aziatische Zuidgreps van de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek ligt een groep van Aziatische en Arabische landen, welke zich meer en meer als een neutraal blok manifesteert. De landen van de Arabische Liga en Perzië (Iran) zijn van bijzondere betekenis door de rijke aardoliebronnen. Daar Rusland (in tegen stelling met de Verenigde Staten) zelf een sterk onvoldoende olieproductie heeft zou de Perzische petroleum voor de Sovjet- Unie naar verhouding belangrijker zijn dan voor het Westen. Een ander strategisch belangrijke grond stof. het uraniumerts, (grondstof voor de atoombom) komt evenmin overvloedig in de Sovjet-Unie voor. De rijkste ertslagen worden aangetroffen in Canada, in de Verenigde Staten en vooral in Belgisch Kongo. Ten Noordoosten van Iran zouden de belangrijkste Russische uraniumlagen liggen. Ten Westen en Zuidwesten van het ge bied. dat onder invloed staat van de Sov jet-Unie. liggen als een gordel de landen van de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie In het Oosten hebben de Verenig de Staten hun positie versterkt door vei ligheidsverdragen met Japan, de Philip- pijnen. Australië. Nieuw-Zeeland en. in het afgelopen jaar. aan de vooravond van de wapenstilstand, met Zuid-Korea. Een zwakke plek blijft de politiek min of meer onevenwichtige groep van Arabi sche en Aziatische landen. BELANGRIJKE AMERIKAANSE MAATREGEL IN KOREA. Te Augusta, waar president Eisenhower de kerst- en nieuwjaarsdagen doorbrengt, heeft de president in een mededeling o.m. verklaard Aan de gevechten in Korea is een einde gekomen met een wapenstil stand. die nu reeds 5 maanden duurt. Thans hebben wij daar zoveel landstrijd krachten niet meer nodig, des te meer daar het leger van de Koreaanse repu- bliek tijdens de oorlog aanzienlijk is ver sterkt geworden. Bovendien beschikt on ze luchtmacht over een tot dusver nooit gekende bewegingsvrijheid en geveehts- waarde Derhalve heb ik het bevel gege ven de Amerikaanse landstrijdkrachten in Korea geleidelijk te verminderen. Twee legerdivisies zullen weldra naar de Ver. Staten worden teruggebracht. Deze divisies zijn niet bij name ge noemd. maar verklaard wordt, dat hun getalsterkte 32.000 man bedraagt De president verklaarde verder dat de Ver Staten te goeder trouw handelen om de wapenstilstand te vrijwaren en de doel. stellingen er van te bereiken. De geno men beslissing brengt niet onze mogelijk heid to) reageren in het gedrang om elke aanrander te ontmoedigen. In Washington- beschouwt men de be slissing van de president om twee divi sies van het Amerikaanse leger binnen kort terug uit Korea terug te trekken als een belangrijke maatregel in verband met het plan om de Amerikaanse strategie' te herzien en meer rekening te houden met de mogelijkheid van atoomwapens De beslissing van d,e president lokte on middellijk de vraag uit. die evenwel voor lopig onbeantwoord bleef, of de Ameri kaanse regering er naar streeft uiteinde lijk alle Amerikaanse strijdkrachten uit Korea terug te trekken In een verklaring werd het terugtrekken van twee divisies een aanvankelijke stap genoemd en te vens verzekerd dat de landstrijdkrachten geleidelijk zullen verminderd worden. Militaire zegslieden beschouwen de te rugtrekking als een waarschuwing aan het adres der communisten, dat een her- opflakkering van de oorlog in Korea te vens bombardementen waarschijnlijk atoombombardementen aan de overzij de van de Jaloe. zou betekenen FOSTER DULLES NIET TOT TOEGEVINGEN AAN RUSLAND BEREID Te zeggen dat wij de vertegenwoor digers van de Sovjet-Upie willen ontmoe ten om een oplossing te vinden voor de vraagstukken die de wereldvrede versto ren zou een euphemisme zijn. Men zou mogen zeggen dat wij Sovjet-Rusland ach tervolgd hebben op de kaart van Europa en Azië in onze pogingen om zijn leiders tot onderhandelingen te brengen. Nu be gint het er naar uit te zien dat wij ze te stekken hebben gekregenzo schrijft de Amerikaanse staatssecretaris Dulles in een artikel dat Maandag gepubliceerd werd. De Sovjetleiders aldus Dulles, zijn in diplomatiek opzicht op verdediging ge drongen. De vrije wereld heeft nu het diplomatiek en moreel offensief in han den. Wij hopen het te bewaren Wij zijn bereid en zullen het blijven om met de Russische bewindvoerders van gedachten te wisselen over alle concrete punten die aanleiding geven tot meningsverschillen. In dit artikel, het eerste van zijn hand sedert hij een jaar geleden op het staats- departement is gekomen, schrijft Dulles t De Sovjetleiders zouden moeten weten, dat wij nooit het prijsgeven van de NAVO. van de Europese verdedigingsgemeenschap es van onze verdedigingsbasissen zullen aanvaarden als voorafgaandelijke voor gaarde tot de onderhandelingen. Wij, noch onze bondgenoten van de Na- vo. zullen dulden dat Europa wordt bloot gegeven als voorwaarde tot besprekingen met een totalitair land dat uitgerust is met het grootste militair apparaat ter we reld en een verleden van volstrekte bru taliteit achter de rug heeft Van meet af zuilen wij een stelling van kracht en niet van zwakheid betrekken Evenmin zullen wij ons onderwerpen aan eisen van de Sovjet-Unie die als voor- gaandelijke voorwaarde tot elke samen- spreking stelt dat de Verenigde Staten het communistisch regiem erkennen als gezag van China, en dat land wordt bin nengelaten in de UNO en de lichamen der grote mogendheden RUSSEN STELLEN VIER LANDEN- CONFERENTIE OP 25 JANUARI VOOR De Sovjet-Unie liet Zaterdag aan de drie Westerse mogendheden een nota over handigen. waarin zij antwoordt op hun voorstellen aangaande de Berlijnse con ferentie van 4 Januari. Bevestigd wordt, dat de Sovjetregering, in de nota die zij Zaterdag op de drie Westelijke ambassades heeft laten afge ven. voorstelt dat de conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken op 25 Januari zou worden gehouden te Berlijn. Het voorstel om de conferentie uit te stellen kwam niet als een verrassing. Te voren had de Russische pers reeds laten uitschijnen, dat het Kremlin walde wach ten op de oprichting van de nieuwe Fran se regering, alvorens met het Westen te onderhandelen. De Sovjetnota volgde op een drukke di plomatieke bedrijvigheid en belangrijke gebeurtenissen in het geschil tussen Oost en West. Het Russisch antwoord op het voorstel van de Westerse mogendheden betreffen de een conferentie der «Vier» te Berlijn werd in politieke kringen te Bonn. zowel door de regering als de oppositie, gunstig onthaald. OPTIMISME IN OOSTENRIJK. De Oostenrijkse regering hecht het giootste belang aan het feit dat Rusland er in toestemt aan de conferentie deel te nemen en 25 Januari als datum'voorstelt zo heeft de woordvoerder van de bonds- kanselarij verklaard nadat hij kennis had genomen van de Sovjet-nota. t Het feit dat in de nota gewezen wordt op de noodzakelijkheid de Europese vei ligheid te verzekeren, schijnt te beves tigen dat Rusland bereid is alle hangende Europese vraagstukken te bespreken, al dus de woordvoerder, die de hoop te ken nen gaf dat Rusland het standpunt zal bijtreden van de Westelijke mogendheden volgens hetwelk de Oostenrijkse en Duit se kwesties bij voorrang moeten geregeld worden. DE OORLOG IN INDO-CHINA. De Vietminhstrijdkrachten in Indo- China hebben op Kerstdag een nieuw of fensief ingezet. Als Illustratie van de jongste vredes- aanbiedingen der rebellen kan dit kerst geschenk voor de Frans-Vietnamese troe pen tellen. Het offensief, waarvan tot op heden noch het onmiddellijke doel noch de kracht nauwkeurig te overzien zijn. betekende in elk geval géén verrassing Sedert de oorlog in Indo-China. begon is het de gewoonte dat bij elk van de twee vochtige seizoenen van het jaar een hevige communistische aanval ontketend wordt. Ditmaal kwam het offensief later dan verwacht, doordat ook het vochtige sei zoen lang op zich liet wachten. Het zwaar tepunt van de Vietminh-aanval ligt op nieuw in Loas. De strategisch waarde volle stad Thakhek. ten Zuiden van Dien Bien Phoe. lag in het onmiddellijke be reik van de communisten en werd reeds door de Fransen ontruimd. Verondersteld wordt, dat de rebellen aoör hun oprukken naar de Mekhong. aan de grens van Siam. zullen trachten het langwerpig gebied van Laos in twee te splitsen en de Franse troepen, die onlangs Dien Bien Phoe veroverden te omsingelen. De Franse opperbevelhebber in Indo- China. generaal Navarre, verzamelt zijn strijdkrachten teneinde de Vietminh-re- bellen die tijdens een verrassend hevig kerstoffensief de op de grens van Thailand gelegen historische stad Thakhek inna men terug te slaan. Dakota- en Bristol- toesteilen voeren zonder onderbreking ver sterkingen naar de thans bedreigde stad Savannakhet, die met haar 20 000 Franse inwoners een hindernis is op de commu nistische invasieroute naar Cambodja. Het zal van twee tot drie dagen duren, u> werd in Franse kringen verklaard, vóór de communistische "bevelhebber Vo Nguyen Giap zijn winst zal weten te verstevigen en beslissen zal. welke richting hij zijn rebellen en guerillero's zal uitsturen. SPECTATOR. Drinkt water zo of water zus Doch indien u smaak hebt vraagt dan natuurlijk bij de Depothouder M. Knockaert Frenehlaan 59 IEPER Tel. 139 Provinciale Wedstrijd 1953 voor Economische Monografieën over Westvlaanderen Bekendmaking van de uitslag. De plechtige bekendmaking van de uit slag van de provinciale wedstrijd voor het schrijven van verhandelingen die bijdra gen tot de kennis en bij voorkeur tot het bevorderen van het bedrijfsleven in West vlaanderen. gehouden in 1953. had plaats op Vrijdag 18 December tl., te 1130 u., in de Balconzaal van het Provinciaal Hof te Brugge, ter gelegenheid van een re ceptie welke aangeboden werd aan de laureaten. De ontvangst werd voorgezeten door de Heer Gouverneur Ridder Pierre van Out- ryve d'Ydewalle. in aanwezigheid van de heren Professor Dr J. Storme, uit Gent. voorzitter van de juryProfessor Dr J. Van Houtte. uit Leuven, en Ingenieur Demeyere uit Kortrijk. leden van de jury de heren Ollivier. Storme. Smissaert. Gil- lon. Loncke en Bossuyt. leden van de Be stendige Deputatie de heer A. Lommez. provinciaal griffierde heer ir. Duthoy. Provinciaal Hoofdinspecteur-Directeur van het technisch onderwijs, lid van het Uit voerend Comité en de heer Bockstaele. provinciaal landbouwingenieur, secretaris, alsmede de bekroonde schrijvers en af gevaardigden van de pers. In zijn toespraak wees de Heer Gou- verneur er op dat onder de vele initiatie ven die door de Provincie Westvlaande ren genomen zijn geweest met het oog op de bevordering van het bedrijfsleven, de provinciale wedstrijd voor economische monografieën een voorname plaats in neemt Hij onderlijnde de noodzakelijk heid van het wetenschappelijk onderzoek met het oog op het bevorderen van de werkverschaffing, en noemde de Provin cie de meest aangewezen overheid om. in meerdere omstandigheden, dergelijke op zoekingen uit te lokken, te promoveren en ruchtbaar te maken. Voor de wedstrijd gehouden in 1953. werden zeven monografieën ingediend- Vijf hadden betrekking op het haven probleem Op voorstel van de jury en het Uit voerend Comité van de wedstrijd, heeft de Bestendige Deputatie de hiernavol gende schrijvers bekroond A Voor het onderwerpToekomstmo gelijkheden van de Westvlaamse Havens 1 Een eerste prijs van 25.000 fr. aan de Heer Fernand Rogiers. uit Brussel. 2. Een tweede prijs (ex-aequo) aan de Heren Raymond Frickel uit Berchem (Antwerpen) 'en Edmon'd Lambert, uit As- sebroek. B Voor het onderwerpMen vraagt een survey over een "Westvlaamse streek Een aanmoedigingspremie van 3 000 fr aan de Heer Joseph-Constant Platteau, uit lepër. De Heer Gouverneur wenste de laureaten van harte geluk. Hij dankte de Heren le den van de jury en de afgevaardigden van de pers en deed een oproep om de aandacht van de betrokken instanties te vestigen op het probleem van de werk verschaffing in Westvlaanderen. DE NIEUWE 5 P.K. 1954 IS ZO PAS AANGEKOMEN ZEER WEELDERIG EN RUIM 4 CYL. MOTOR KOPKLEPPEN 30 P K 4 VERSNELLINGEN VOORUIT SYNCHRO 5 BELASTBARE Pk OPHEFMAKENDE PRESTATIES Off. Verdeler Steenweg op Dikkebus I 1 - IEPER (Statie) - Tel, 108 1 Mfc.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 2