Burgemeester"Jan Van der Qhote is niet meer HUIS BONTE CHEVRON EEN ONTROERENDE GEMEENTERAADSZITTING de Stuersstr. 27 - IEPER - Tel. 352 B11 DE VUURKRUISEN Nieuwe Was- en Zelfwasserij ACKE CAILLIAU Kon. leperse Schaakkring Leergang in Uitspraakleer en Voordrachtkunst MATRASSEN Ai p,rpT S10SSE Eén naam Eén enkele naam Depothouder M. Knockaert Frenehlaan 59 IEPER Tel. 139. Aux amis de la langue Francaise A. W. T. RUBRIEK HET YPERSCH NIEUWSBit- 4 2-1-1954 (Vervolg van blz. 1) 'Woensdagavond te 18 uur kwam de leperse gemeenteraad in voltallige verga dering bijeen om een ontroerende hulde te brengen aan de nagedachtenis van de h Van der Ghote Het voltallig gemeen- tepersoneel was hierop aanwezig Achter de raadstafel stond het levens groot schilderij van de h- Van der Ghote opgesteld terwijl zijn zetel onbezet bleef Beiden waren met een rouwfloers bedekt De h Albert Dehem. waarnemend bur gemeester opende de vergadering en hield volgende toespraak Mijne Heren Het is met een gevoelen ton de diepste verslagenheid dat wij gisteren morgen het bericht ontvingen van het plotse overlij den van onze goede burgervader Soa geen twee jaren geleden waren wij hier in deze zaal bijeen om ter gelegen heid tan de inhuldiging van het Portret ran onze Burgemeester hem onze dank en hulde te zeggen voor de ontzaglijke dien sten. die hij aan onze stad. zijn gelief koosde stad. bewezen heeft en hem nog een lange en voorspoedige loopbaan als Burge meester toe te wensen Toen beseften wij niet dat dit huldebetoon als het ware een afscheidsfeest zou geworden zijn Burgemeester Van der Ghote is niet meer een leven ran opoffering en edelmoedigheid is voorbij Toen hij bij de verkiezingen van Okto ber 1932 tot gemeenteraadslid verkozen werd en kort daarop bij Kon. Besluit van 2-1-1933 tot Burgemeester van leper be noemd werd. luidde dit de aanvang in van een ononderbroken periode van ijveren en Zi-oegen voor de bloei en welvaart van de stad Zijn aandacht ging van meetaf naar de op dat ogenblik ontredderde gemeentelijke finanties But gemeester Van der Ghote begreep maar al te best dat zonder gezon de financies een goed beheer onmogelijk wc Dit zou dan ook de grote bekommer nis rijn die tcij gedurende gans zijn man daat terugvinden een degelijk financieel beleid Het mag dan ook bevestigd indien onze stad op dit irnnt op een uitzonderlijk gunstige toestand mag boven, dan is dit in de eerste plaats zijn werk. Zi in zorg ging daarnaast vooral naar het Toerisme Burgemeester Van der Ghote was er ran bewust dat het Toerisme ren be langrijke factor vormde pan welvaart en welstar.-l van onze bevolking Vandaar zijn angstvallig waken op al hetgene met urba nisatie en stedeschoon betrekking had. zijn ooridurcnd streven naar de verfraaiing van onze itad. zijn grote bekommernis om de heropbouw van de Hallen, sieraad van onze stad. beéindigd te zien Vooral aan dit laatste werk zal zijn naam onafscheidbaar verbonden blijven. Tijdens de bezetting en onmiddellijk daarna zien wij onze Burgemeester, zoals hij steed was een man vol plichtsbesef. Gedurende de woelige Meidagen van 1940. bleef hij trouw op zijn post hij wilde het lot van zijn medeburgers delen Toen de bezetter kwam. weigerde hij. bewust van zijn verantwoordelijkheid, ontslag te ne men en bleej moedig en koelbloedig op post In April 1942 werd hij uit zijn ambt ontzet en toch week hij niet hij bleef in voeling met het Bestuur der Stad en met zijn medeburgers, en als Voorzitter van hel -linde KruLs Afdeling leper en van meerdere Comiti's pan steun en bijstand aan rlr minvermogenden, lenigde hij nood. waar hij kon. Ook in de moeilijke dagen na de bevrijding, was hij op post en irist orde i; tucht te handhaven Burgemeester Van der Ghote was echter nier alleen een groot en plichtbewust be heerder hii was tevens een mens met een uitzonderlijk goed hart. Wij. die dagelijks contact met hem hadden, kunnen dit best getuigen Minzaam in zijn omgang met al len. begrijpend tegenover het standpunt van anderen was hij de vriend pan iedereen en werd hij alom geacht en bemind, zowel door arm als rijk. door nederige als door personen in aanzien, evenzeer door zijn po litieke tegenstrevers als door zijn eigen partijgenoten. Burgemeester Van der Ghote zullen wij thans niet meer in ons midden hebben wij zullen zijn fiere en rijzende gestalte hier niet meer zien. Zijn geest blijft echter, zijn ge 1st. stralend uit het grootse werk dat hij verwe.-enlijkt heeft, stralend niet in het minst uii de Hallen en het Nieuw werk, wier heropboutc ziin werk was. Hij zal ons de wea wijzen bij ons streven naar welvaart en bloei voor onze stad en onze medebur gers. Dat sulks een troost weze voor zijn ge waardeerde echtgenote, kinderen en familie. In naam van de Socialistische fractie in de gemeenteraad kwam de h. Edgard Missiaen vervolgens aan het woord. Hij zegde dat dit plotse overlijden van de h Van der Ghote hem diep had getroffen, cmdat hij hem tijdens de lange jaren dat hij hem kende, had leren waarderen als burgemeester en als mens. Als burgemeester loofde hij vooral zijn onpartijdigheid en de voorbeeldige manier waarop hij de gemeenteraadszittingen leid de Alhoewel hij voorstander was van een andere levensbeschouwing dan de zijne, eerbiedigde de h Van der Ghote altijd het techt van de minderheid om ook haar me ning te verkondigen en vaak wist hij. als de gemoederen soms wat gespannen wa ren. door een of ander schertsend woord de gemeenteraadsleden aan het lachen te brengen. Ook hield hij er aan. voor zover hij het met zijn overtuiging kon overeen brengen. de voorstellen van de minderheid te doen aannemen. Als mens. zegde de h. Missiaen. had hij hem eveneens leren waarderen, want hij w-as een goede huisvader en een goed mens Hij sloot zich dan ook aan bij de hulde door de meerderheid gebracht en zegde dat hij de nagedachtenis van de h. Van der Ghote. hoog in aanzien zou bewaren- Vervolgens hield de h. Hilaire Lahaye. namens de Liberale gemeenteraadsleden, volgende hulde M'n waarde Collega's. De Liberale partij heeft zich evenzeer als de katholieke partij, getroffen gevoeld door het schielijk overlijden van de Heer Bur gemeester Van der Ghote. De rouichulde die ik namens mijn libe rale vrienden aan de nagedachtenis van de Heer Van der Ghote wens te brengen zal kort zijn. maar de gevoelens die ik hier bij wens te uiten, zijn. geloof me. oprecht en genegen De Heer Burgemeester is in de politieke uereld van het leperse een zeer vooraan staand en volksgezind figuur geweest. Ik herinner mij. en het is mij vandaag een troost, herhaalde malen publiek, en in deze vergaderingen gezegd te hebben, dat de Heer Vanderghote. ontegensprekelijk de meest aangewezen persoon uit onze stad was om het burgemeestersambt te bekleden. Hij was in de jaren die hij in het par lement heeft gezeteld, een flink volksver tegenwoordiger Zijn optreden in de ver scheidene commissies waarvan hij dcelmiek. baarden opzien, en hij kon zich op de sym pathie bogen ran zijn tegenstreven Spijtig genoeg moest hij pon zijn man daat in de Kamer afzien ik zeg spijtig genoeg want hij had zekerlijk nog heel wat voor het land. en ons arrondissement in het bijzonder, kunnen presteren De Heer Van der Ghote. «pas een fijne jurist, en zijn pleidooien aan de balie maak ten indruk. Het is moeilijk, heeft hij mij heel dik wijls bekend, én het beroep ran advocaat, én het ambr ran burgemeester samen te la ten gepaard gaan met moet onwillekeu rig het eyp of het andere verwaarlozen Daar hij zijn stad en zijn stadsgenoten IOC wenste te dienen, wat hij tenslotte steeds gedaan heeft, moest hij zijn advo caten-beroep. en dit te zijne nadele, ver waarlozen Hij heeft zich heel en al opgeofferd aan de stadszaken. Hif heeft het gedaan zonder enig winstbejag, en te goede ran alle in woners. tot welke partij ze ook mochten be horen Het was een geracerrd politieker, wars van alle sectarisme. en daarom had hij bij d1 liberalen eerder bondgenoten, dan oppo- sitiepolitiekers gevonden De Heer Van der Ghote wist. en dat heeft hij kunnen ondervinden, dat hij op de steun ran de liberale partij mocht reke nen. telkens hij een suggestie een foor stel. of een beslissing wou doen doordrij ven die het gemene best moest dienen Hij was een correct man. Hij was een knap diplomaat en niemand zal het mij ten kwade duiden indien ik vandaag durf bekennen dat hij nooit of nooit een belang rijke beslissing in deze zittingen ter stem ming zou gebracht hebben, zonder voorat de oppositiegroep te polsen of te raadplegen De meerderheidspartij verliest tn de Heer Van der Ghote een waardevol leider een tactvol burgemeester, een mens die zich In z'n politiek leven voornamelijk wist te on derscheiden door zijn onafhankelijkheids- geest Het Ij wellicht die onafhankelijkheids- geest die het leren van de Heer Van der Ghote het meest heeft gekenschetst, en pan hem de grote burgemeester heeft gemaakt waarvoor alle feperlingen innig veel sym pathie gevoelden. Hij was eenieders vriend. Ik zou mij moeilijk kunnen inbeelden dal zo'n mens vijanden kende Hij was de werkende klasse zeer gene gen alhoewel hij in deze raad. niet alleen de katholieke middenstand, maar ik voeg rr zelfs graag bij, het grootste deel der mid denstanders van leper, vertegenwoordigde Voor zijn wijs beleid, zijn onbaatzuchtig beleid zijn vriendelijke omgang tegenover eenieder zijn kenschetsende hoffelijkheid tegenover zijn politieke tegenstrevers zal leper hem steeds en blifvend dankbaar zijn. leper verliest in hem een beste zoon De Katholieke partij een groot leiderdr li berale partij, en in het bijzonder ikzelf, ren waardevolle vriend. Ik bied de meerderheid in deze raad. ter- wille pan dit onherstelbaar verlies, m'n ge voelens van sympathie aan. en ik denk in het bijzonder aan Mevrouw Jan Van der Ghote en haar geëerde kinderen Ik denk aan de toestanden door dit afsterven ge schapen Ik denk aan de diepe smart die deze geeerde familie treft. Woorden van troost en van medevoelen zijn ontoereikend om hun diepe smart te lenigen Zij kunnen er niettegenstaande van ver zekerd zijn dat niet alleen de katholieke partij, doch ook de liberale partij rechtzin nig rouwt om htie vroegtijdig afsterven van een zeer bemind, zeer correct en recht schapen politiek leider. Ik bied de geëerde familie Vanderghote, dr rechtzinnige rouwbetuigingen van de li berale partij aan De h Albert Six namens de C V P - groep, voegde zich bij de gebrachte hulde, in volgende bewoordingen Mijnheer de Voorzitter. Mijne Heren, Namens de CVP-groep sluit ik mij aan bij de rouwhulde uitgesproken door de Heer Voorzitter Deze laatste heeft gewezen op de vele hoedanigheden welke de Heer Van der Gho te ten dienste heeft gesteld van de Stad leper. Wij onderlifnen in het bijzonder het Jo viaal en goedhartig karakter tan onze be treurde Burgemeester, die in alle omstan digheden. met zijn medeburgers en met al len die met hem in aanraking kwamen, gulhartig wist om te gaan. Als politieker heeft hij nimmer of nooit zijn kristelijke levensopvatting onder stoe len of banken gestoken, maar ze evenmin tot fanatisme herleid. Hif was voor onze groep een waar voorman, omdat hij door zijn ruim denken velen kon overtuigen van het goede dat in zijn politieke overtuiging, leven en werken tot uiting kwam Hij was omzichtig en wijs. Steeds ver meed hij kwetsende woorden of scherpe houdingen aan te nemen, overtuigd als hif was. dat het goede, het rechtvaardige en het oprechte steeds de bovenhand haalt en voor zichzelf getuigt Van hem mag er gezegd worden er is een ooed mens gestorven. Als christelijke mensen buigen wij eer biedig voor de raadsbesluiten van de God delijke Voorzienigheid, en bidden voor de zielerust van de grote afgestorvene. Aan zijn diepbeproefde echtgenote en zijn talrijke kinderen bieden wij de verzekering aan pan ons oprecht kristelijk medevoe len in hun zware bejrroeving In naam van het stadsbestuur stelde de h. Dehem daarop voor volgend blijk van deelneming te sturen aan Mevrouw Jan Van der Ghote Mevrouw. Wij werden ten diepste ontroerd bij het vernemen van het overlijden pan de Heer Jan Van der Ghote. uw dierbare echtgenoot Burgemeester onzer Stad. Als zijn dichtste medewerkers in het stadsbestuur beseffen de leden van onze Gemeenteraad, maar al te goel welk ont zaglijk verlies het heengaan van de Heer Burgemeester voor de Stad Yper betekent. De Heer Vanderghote was een waardig en Slichtbewust Burgervader, gedurende zijn mge loopbaan als Burgemeester stond hij steeds ten dienste van zijn geliefde stad en van gans de bevolking. Om zijn vastberaden optreden tijdens de Meidagen 1940. zijn moedige houding tegen over de Duitse bezetter, zijn tussenkomst bij allerlei hogere instanties in de moeilijke na oorlogse periode, zijn onverdroten ijver om de algehele heropbouw van de Yperse Hal len te bewerkstelligen, had hij de waar dering en de dankbaarheid van al zijn me deburgers gewonnen Van nu reeds heeft hij plaats genomen in de rij der grote Burgemeesters die aan het hoofd onzer Yperse stede hebben gestaan. Wij bidden U. Mevrouw, onze innige ge voelens van deelneming te willen aanvaar den bij het pijnlijk afsterven dat U en gans de Stad Yper komt te treffen Namens de Raad. De Secretaris. De Wd. Burgemeester. A Versailles A. Dehem Hierop werd de zitting geheven ftO UW Gexichtkuadige Specialist Lid van de beroepsvereniging der Optiekers van Belgie DE NIEUWSTE BRILLEN Alle modellen aanstonds gereed MERKGLAZEN SPECLALE GLAZEN tErkend door de Mutualiteiten; Rijke keus van Juwelen en Edelgesteenten - Gewaarborgde Merkuurwerken Zilverwerk - Westminsters - Koek-Koeks - ReveiUen. eaz_ GOEDKOOP MAAR KWALITEIT TER TROL ,i in .1 -i ri IIWWUÉU1 ONS 40e AFGESTORVEN LID IN 1953 Verleden week gaven we een In Me- moriamover onze 39 leden die in de loop van 1953 uit onze rangen werden weggerukt Dinsdag 11. kwam als een donderslag de droevige mare dat nog een achtbaar lid aan deze hoge cijfers diende toegevoegd, namelijk de Heer Bur gemeester onzer Stad Vuurkruiser Jan Vanderghote- Onze Voorzitter doet hierbij een bijzon dere oproep tot alle Vuurkruisenleden om zo talrijk mogelijk op de begrafenis tegen woordig te zijn welke zal plaats hebben op Maandag 4 Januari 1954 te 11 uur. in de St Maartenskathedraal Wij rekenen op een voltallige aanwezigheid NIEUWJAARSWENSEN In een korte boodschap wenste onze Voorzitter aan Be stuur en leden een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar. Een jaar van gezondheid voor allen, eveneens voor de leden van hun gezin Geluk en goede overeenkomst in 't huis houden Vooruitgang in hun zaken en een grote dosis optimisme. Voorspoed door nieuwe triomfen voor deze die dit het meest nodig hebben en verdienen, waarbij de 10 invaliditeit, ten titel van voorbarige sleet, met alle krachten moet worden Boorgevoerd en ver overd voor alle Vuurkaarthouders Daarbij zal ons groen boek dit jaar de doorslag geven. De oorlogsverminkte Willy Coppens van Houthulst die geduren de de oorlog 1914-1918. zulke schitterende heldendaden heeft verricht en waarvan ieder man in de vuurlinie, zo menigmaal getuige is geweest, wist ons toen naar de Weet U Merroaw. dat de Dikkebiustw. 1J6 IEP KR - Tel. 142 Uw was wast. het werk en al de produc ten levert, winddroog naar huis voor 7.58 fr. het kilo. Wij doen ook de halfklare en kastklare was. Doe een proef en U zult zeker kliénte blijven Wij aanvaarden ook Droogkuis. eindzege te leiden. Ook nu heeft hij het op zich genomen, om samen met andere Helden, als een Vandekerckhove. als een Defraipont en nog anderen, ons opnieuw, doch ditmaal, naar de zege van het Recht te leiden Dat elkeen van ons hierbij zijn plicht vervulle. zowel leiders als leden Deze plicht is er vooral een van propaganda, van rechtvaardigheid en van waarheid. Daar de tijd dringt, is dit des te gebie dender en het doel dat wij ons moeten op leggen. loont de moeite nagestreefd te worden Daarom zullen we dat doel. t de grote Familie s noemen de grote familie van de mannen uit de Vuurlinie, gegroe peerd in de schoot van onze mooie fede ratie. De grote familie van de mannen uit de Vuurlinie met hun invalieden. met hun weduwen verenigd in de verering van hun Doden. Dat in deze grote familie. Recht en Bil lijkheid heerse. 't is te zeggen, dat elkeen er behandeld worde volgens zijn waarde en verdiensten. Vertrouwt er op. waarde Vrienden, dat bij deze vurige wensen van geluk, noch uw gezondheid, noch uw dierbaren, noch uw ondernemingen over het hoofd wor den gezien, doch daar wordt een privaat en meer intiem gebied betreden, waar ook eenvoudig, de harten moeten veroverd worden. Maar. zult U zeggen zie daar een hele hoop zaken die te verwezenlijken te be hoeden en te gelukken zijn. 't Doet er niets toe. er is ons Geloofhet Geloof in ons ideaalhet Geloof waaruit de nodige kracht zal geput worden, het geluk van eenieder afzonderlijk en van allen na te streven't Geloof dat ons hartstochtelijk en opstandig tegen het Onrecht doet op vliegen het Geloof dat ons overigens in alle eenvoud doet zeggen Zalig en Ge lukkig Nieuwjaar Voor hem zelf. het geluk en het genot om samen ,met de nodige kracht en ge zondheid. voor t zijn jongens zich voort te kunnen ten dienste stellen en onver moeibaar het zijne er toe bij te dragen om hen verder te leiden naar de door ons allen gewenste en beoogde zegepraal Moge God hem nog lang voor ons be hoeden en bewaren in fleurende gezond heid en kordate rechtvaardige strijd DIT is de diepgemeendste en vurigste wens van de Vuurkruisenleden aan x hun i Voorzit ter. DEZE VAN 1940-1945 STRIJDERSKAART Door vergetel heid werd ons lid Delahave Gerard, wo nende Elverdingestraat. 4. niet vermeld op de laatste lijst der toegekende strij- derskaarten. niettegenstaande hij er moest op voorkomen. Deze zal hem dan ook per soonlijk overgemaakt worden. CLUBKAMPIOEN SCHAP De heer Laconte slaat de aanval van de heer Jade af. Een geladen heer Jude boordevol strijdlust deed in de 9e ronde een aan val op de leiderspositie gehouden door de ongeslagen kampioen Laconte Deze aanval werd op een verbluffende en auto ritaire wijze door de kampioen afgesla gen Met deze nederlaag voelt de heer Jude zijn tweede plaats bedreigd wor den door de revelatie van het jaar. de heer Bollaert die onomwonden verklaar de dit doelwit te beogenVoorwaar een stout gesproken taalDeze rivaliteit zal meteen de interesse en spanning tussen de sterk aan elkander gewaagde compa ranten doen verhogen De heer De wild? had het lastig om de heer Baert op af stand te houden. Deze laatste daalt maar steeds bergaf en kende meerdere ronden de vreugde der zegepraal niet meer. Nu blijkt meer en meer hoe zwak de heer O Grimonprez acteerde in de hoogste klasse en nochtans speelt onze rode lan taarndrager danig goed. maar om de in- z»; te veroveren krijgt hij veel last met de zenuwen. De heenronde voor de tweede klasse is thans practisch beëindigd en de heer Du- hameeuw kroonde zich tot herfstkampioen De strijd gaat onverminderd verder te meer daar de heer Knockaert steeds in het zog van de leider blijft hangen. Ook de heren TJonck en Lemenu kunnen voor de opwekkende noot zorgen De heer M Grimonprez vermag ook veel en behoudt met de laatste overwinning zijn kans De heer Mennens herpakte zich ten nadele van de heer Depoorter In de derde klasse boekte juffrouw De- vacht een spectaculaire overwinning op de ambitieuze jonge heer Havegheer en verovert de leiding De spanning in de 3e klasse is dermate toegenomen dat we ons aan een heftig duel Devacht-Have- gheer. met de heer Devos als outsider, mogen verwachten. Uitslagen 9e Ronde le Klasse Dewilde - Baert 1 Laconte - Jude 1 Gits - Benoot R O. Grimonprez - Kaesteker 2 De Roo - Bollaert 2 M P 7 6 1 *0 6} 8 5 1 2 5} 8 5 0 3 5 8 2 5 1 4} 8 4 9 4 4 8 3 2 3 4 6 2 3 1 3} 8 2 3 3 3} 7 2 1 4 2} 8 2 15 2} 8 0 17 In onze stad wordt door de zorgen van het Algemeen Westvlaams Toneel (A-W T.) een leergang in Uitspraakleer en Voor drachtkunst ingericht LesgeverAntoon Vander Plaetse. LokaalStadsmeisjesschool. St Elisa- bethstraat. leper Aantal lessen tien. telkens van 9 30 u. tot 12 30 u. op volgende Zondagen 17. 24 en 31 Januari. 7 en 28 Februari 7. 14. 21 en 28 Maart 11 April. De cursus wordt besloten met een de clamatieprijskamp tussen de deelnemers op Zondag 2 Mei Voor deze prijskamp za! beroep gedaan worden op een zeer bevoegde Jury. Bij de opening van de cursus op 17 Ja nuari zullen verscheidene vooraanstaan den uit de culturele middens van West- Vlaanderen aanwezig zijn De leden van het A W.T. schrijven in via de kringbe- sturen De individuele inschrijvingen wor. den aanvaard mits betaling von 50 fr. op het secretariaat. Masscheleinlaan 52. leper. De cursus is toegankelijk voor ieder een 27. Vandenpcereboompl. leper - Tel. 461 (851II het Belgisch mineraal water met natuur lijke gassen (8865)1 Klassement 1. Laconte 2 Jude 3. Bollaert 4. Kaesteker 5 Du Brulle 6. Dewilde 7 Benoot 8 Baert 9 Gits 10. De Roo 11. Grimonprez 2e KlassePyck - Duhameeuw Vandenhoven - Grimonprez 2 Lemenu - Decorte R Depoorter - Mennens 2 Knockaert - T'Jonck 1 Klassement M P 1. Duhameeuw 9 7 117} 2. Knockaert 8 6 0 2 5 3. Grimonprez M. 8 4 2 2 5 4. TJonck 9 4 1 4 4} 5 Lemenu 8 4 0 4 4 6. Depoorter 9 3 2 4 4 7. Pyck 9 4 0 5 4 8. Vandenhoven 9 3 0 6 3 9. Decorte 8 1 3 4 2} 10. Mennens 9 2 1 6 2} 3e KlasseDesmaricaux - Baete 1 Devos - Vandaele R. Beernaert - Baudewijn R Devacht - Havegheer 1 Boudry - Lammens 1 Klassement M P 1. Devacht Gh. 9 8 0 1 8 2 Boudry 9 7 0 2 7 3. Havegheer 8 6 0 2 6 4. Devos 8 6 0 2 6 5. Vandaele 7 4 0 3 4 6. Beernaert 7 3 0 4 3 8. Desmaricaux 7 3 0 4 3 9 Baudewijn 6 10 5 1 10. Baete 9 0 0 9 0 Matchen van 5 Januari 1954 (10e Ronde) le Klasse Kaesteker - De Roo Benoot - Grimonprez O. Jude - Gits Baert - Laconte Du Brulle - Dewilde byeBollaert 2e Klasse Achterstallige partijen Grimonprez Knockaert Lemenu - Decorte 3e Klasse Achterstallige partijen Desmaricaux - Baudewijn Havegheer - Beernaert Baudewijn - Devos Vandaele - Desmaricaux Devos - Vandaele Beernaert - Baudewijn B. KERSTAVOND In een stemmig versierd lokaal en voor een goede opkomst had op 23 Dec 1.1. onze jaarlijkse Kerstavond plaats. De Heer Trouvé uit leper vergastte ons op onge ziene goochelkunsten en aan de verbou wereerde gezichten konden wij aflezen hoe handig zijn voorstellingen waren. Tus senin werd een teerlingenprijskamp ge houden met als inzet een waardevol Chi nees schaakspel dat door de heer Gits werd gewonnen Natuurlijk ontbraken de geschenken niet. De tevredenheid der aan. wezlgen moedigt ons aan voor een nieuwe editie Le Theatre National de Belgique annonce LE CORBEAU Le Théatre National de Belgique repré- sentera le lundi. 18 janvier 1954 dans notre ville une pièce d'un intérêt exceptionnel t LE CORBEAUou l'enchanteur de Damas de Carlo Gozzi On sait que notre première scène nationale s'est donnée pour mission de donner des représentations de grande classe dans toutes les provinces beiges Le choix de ses programmes est f basé sur la valeur littéraire des pièces. j leurs qualités dramatiques ou comiques. l'intérêt de la mise en scène etc... Mais elle ne veut pas omettre les valeurs cultu- relles. quand elles se conjuguent avec l'in térêt artistique. SI l'on feuillette la collec tion déja si importante des programmes du Théêtre National de Belgique on con state qu'ils constituent un répertoire des grandes valeurs théStrales. depuis l'Anti- quité jusqu'a nos jours, et qu'il n'est pas de domaine qui n'ait été exploité par lui. II en est un pourtant qui n'avait pas été abordéle genre si séduisant de Ia co- médie féerique. Les plus grands auteurs l'ont cultivé mais le maitre du genre est l'Italien Carlo GOZZI II est l'auteur de nombreuses comédies oü interviennent sans cesse des créatures surnaturelles. Mais ces interventions sont si charmantes. le climat de la pièce est tellement envoü- Jtant. si particulier, que tout ce fantas- tique semble naturel, admissible. Le spec- tateur est ravi. enchantéau moins autant que les personnages par ces ac tions aux multiples péripéties qui ne las- sent jamais l'intérêt. LE CORBEAU qui est la pièce la plus célèbre de Gozzi a été adapté par Luc André avec beaucoup de verve et d'esprit. II a maintenu toutes les traditions du jeu italien. sa vivacité. ses traits comiques et la part qu'il fait l'improvisation des comédiens Ce spec tacle brillant et exceptionnel sera joué par Mmes Line Jacques, Claude Nadine. MM René Hainaux. Michel Ghaye. Ge rard Vivane. Serge Michel. Jose Géal. Billy Fasbender. Cette pièce contient de nombreux pas sages de u commedia dell'arte Ce terme italien. un peu déconcertant. signifle non pas comédie de l'artmais bien plutöt parodie de l'artII s'agit en effet de ce qu'on appelait si joliment en vieux francais la comédie l'improvisade e'est a dire d'une pièce dont plusieurs scènes sont laissées l'improvisation des comédiens. Ces passages que l'auteur ne se donnait pas la peine d'écrire. étaient de véritables intermèdes comiques. oü les acteurs se déchainaient plaisir. inven- tant leur texte et leur jeu et se livrant mille fantaisies On retrouve d'ailleurs toujours les mêmes personnages dans ces comédies. personnages-types devenus cé- lèbres et dont les plus populaires sont Arlequin et Colombine Dans LE COR BEAU Gozzi a fait une part trés importan te ces passages donnant ainsi libre cours a la fantaisie du metteur en scène. II en est de même des interventions du ballet qui animent Taction jusqu'a la danse- Nous disions xun conté de féesMais gardons nous de croire qu'il y a dans le Corbeau des éléments simplistes ou en- fantins L'action est pleine de surprises et nous entrons dans un monde d'enchan- tements et de poésie. La location s'ouvrira au Boerenhol. Place Vandenpeereboom a Ypres (tél. 246) a partir du 5 janvier 1954. Prix des pla ces 80. 70 et 40 francs. Réduction de 50 aux Amis de la Langue Francaise- La location pour les abonnements 1954 est toujours ouverte. Wij wensen aan al onze leden een heer lijk Jaarwisselingsfeest Vergeet niet. dat wij rekenen op vele inschrijvingen voor onze Leergang in Uitspraakleer en Voordrachtkunst. SPEELKALENDER leperZondag 31 Januari en Dinsdag 2 Februari telkens te 20 u. in de feestzaal c Coliseum opvoering van De Kat en de Kanariemysterieus spel in drie be drijven van John Willard door de kring De Thuynegilde Zondag 7 en Maandag 8 Februari res pectievelijk te 17 en te 20 uur in de Stadsschouwburg, opvoering van De Mens wikt...drama in drie bedrijven van A J. Cronin door de leperse Kunst kring 1 Richten

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 4