SPROKKELINGEN De DRUKKERIJ DUMORTIER beveelt zich aan wïek van 17 tot 23 januari naamdagen. maanstanden. volkse weerkunde. gedenkdagen. DE ASTROLOGISCHE WEEK - f// \v w msxeu Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat - IEPER Laning tot Wederopbouw Lotenlening van 1953 Verwoeste Gewesten 1922 wijsheidsdruppels. wie? vanwaar OPENSTAANDE WERK AAN BIEDINGEN a HET YPEKSCH NIEUWSBiz 9 16-1-1954 Zondag 17 Jan.An toni us- Maandag 18 Jan St Pieters stoel te Home. Dinsdag 19 Jan.Canutus Woensdag 20 Jan.Sebastianus Donderdag 21 Jan Agnes. Vrijdag 22 Jan.Vincentius. Anastasius Zaterdag 23 Jan.Raymondus. Volle Maan op 19 Januari te 2 u. 37 m IN de natuur. Van 18 tot 25 JanuariSedert twintig jaar is deze periode van het jaar het minst zonrijk geweest 22 JanuariNormale datum van de laat ste grote koude 10 minstens). St An toon en Sint Sebastiaan Gaan met 't hardste van de winter aan (Gezegde uit Vlaanderen) 17 Januari 1(60Geboorte van de Russische letter kundige Anton Tschechow. die grote roem verwierf door zijn novellen. 18 Januari 1100: Overlijden te Jeruzalem van God fried van Bouillon, hertog van Lo tharingen. Zijn laatste levensjaar was hij koning van Jeruzalem. 19 Januari 1940Duitse verkenningsvliegtuigen over vliegen het Belgische grondgebied. 20 Januari 1783Frankrijk en Groot-Brittannië on dertekenen een verdrag, waarbij zij de onafhankelijkheid van de Ver enigde Staten erkennen. 21 Januari 1581Overlijden van de Vlaamse rechts geleerde Joost de Damhoudere, die dank zij verschillende rechtskundi ge werken wereldfaam geniet. In werkelijkheid schreef hij ze over van de miskende rechtsgeleerde Wielant. 22 Januari 1249 Geboorte van de Zweedse roman- en toneelschrijver August Strind- berg. wiens stukken gekenmerkt worden door een hevig pessimisme. 23 Januari 1926 Overlijden te Brussel van kardinaal Mercier. Japanse boeren verkopen hun kinderen om te kunnen blijven leven. Boeren verkoper, in het Noorden en het midden van Japan hun kinderen om in le ven te kunnen blijven, maakte het UNO- fonds voor hulp aan de kinderen bekend In het verslag van het Fonds wordt ge zegd. dat het verkopen van kinderen meestal voorkomt in de streken waar de oogst mager was en waar de wervelstor men van September het ergst huis hiel den. Het Fonds deelde mede. dat het tracht een einde te maken aan die praktijken die vroeger gewoon waren in Japan door een speciale toewijzing van 132.000 dollars. Met dit geld zal melkpoeder ge geven worden aan nagenoeg een millioen kinderen, die door hun familie niet meer gevoed kunnen worden. In het naoorlogse Japan werd het verkopen van kinderen door de wet verboden Britse expeditie voor het merken van wal vissen. Door het Brits nationaal oceanografisch instituut zal eerlang, in samenwerking met het Noors instituut voor het onder zoek in zake walvissen, een expeditie uit gerust worden, die een kruistocht zal on dernemen in de zuidelijke IJszee. Tijdens deze tocht zullen een aantal walvissen ge merkt worden ten einde aanduidingen te bekomen betreffende de verplaatsingen en de verdeling van deze vissen over de we reld. Het merken geschiedt door het af schieten met een kanon van een genum merd teken, dat in of onder het spek van de walvissen blijft steken. Vóór de oor log werden door een expeditie, ingericht door toedoen van het Britse Colonial Officealdus 5 000 walvissen gemerkt. Verscheidene honderden hiervan werden teruggevonden. In Lawrence's voetspoor. De jonge Amerikaanse schrijver Tru man Capote heeft zich op Sicilië geves He: bevat eveneens alle adressen waar toe de deelnemers zich voor het bekomen van inlichtingen kunnen wenden. De vijf jaarlijkse tentoonstelling zal geopend wor. den van 23 April tot 1 Mei 1955. Braziliaans meisje met twee hoofden stelt het wel. I Een meisje met twee hoofden dat eind December 1953 werd geboren, stelt het goed en heeft veel kans om in leven te blijven, zo verklaarde de dokter die zich met het geval bezig houdt. Dr Mario Riberio de Silveira. die het kind van het bergdorp waar het werd geboren naar de pedriatische kliniek van Belo Horizonte bracht noemde deze eigenaardige geboor- te een geval van identieke tweelingen die onvoldoende gescheiden zijn. Uit het on derzoek is tot dusver gebleken dat het meisje, dat Anna-Maria werd genoemd twee afzonderlijke magen en kleine dar men heeft, maar slechts één grote darm en één endeldarm. Er is ook slechts een uro- genitaal systeem, maar alle andere inwen dige organen, zijn dubbel, aldus de arts. Dr de Silveira noemde de ouders van het kind José Coelho. 54 jaar, en Francis- ca de Jesus, 25 jaar personen met be perkte ontwikkeling en opvoeding. Hij zei dat de ouders niet ongelukkig sche nen over de geboorte van het kind. maar dat de moeder er eerder over voldaan scheen een kind op de wereld te hebben gebracht dat zoveel opschudding heeft verwekt. «Ze is thans de belangrijkste persoon uit het dorpvoegde hij er aan toe. Nieuwe metaalsoort. Het agentschap A.D.N., met Russische vergunning, meldt dat een nieuwe metaal- soort het magnadur dat tot 90 lood bevat, en wellicht het monopolie van het tin kan verbreken, door een groep spe cialisten van het electrotechnisch kombi- naat van Bitterfeld in de Russische zone voor het leveren van Trouwbrieven. Spijskaarten. Geboorteaankondigingen. 4 Briefhoofden. Briefomslagen. Rekeningen (los of in boeken). Alle handels- of reclame drukwerk. Rouwbrieven en Rouwgedachtenissen in minimum tijd tigd. Hij kocht te Taormina het huis waar i gefabriceerd werd. Het magnadur ver eens D. F. Lawrence woonde, en heeft j klaart het agentschap A.D.N. verder, be- verklaard zich daar blijvend te zullen J vat noch tin. noch antimonium. VAN 17 TOT 23 JANUARI 1954 vestigen en niet naar Amerika terug te keren. Edinburg 1954. Op het programma van het Edinburg Festival 1954 staan o m. uitvoeringen ver meld van de zelden gespeelde opera van Rossini Le comte Ory door de Glynde- Algemene kenmerken der week. Deze week wordt en vooral in het midden gekenmerkt door meningsver «r 10 «f 25 hr Bi WAARBORG Komt ze beproeven zonder verbin tenis ter Een culturele vereniging van Congolezen. Te Elizabethstad werd een Cultureel Verbond van Katangaopgericht waar- van alle Congolezen, die in Katanga wo- schillen van min of meer ernstige aard. nen. kunnen lid worden. De doeleinden die echter meestal vlug bijgelegd worden, van het verbond zijn 1) zich in het bij- Gevaar voor ongelukken. - zor.der bezig houden mot alles, wat ver- 1 bourne Opera, te regisseren door Carl band houdt met het cultureel en technisch RAM 21 Maart tot 19 April. Ebert- De buitenlandse orkesten die zul- I leven van de Congolezen. en, eerst en Kleine moeilijkheden van allerlei aard len optreden zijn dit jaar het Radio Sym- vooral, ijveren voor de ajgemene vorming bemoeilijken de dagelijkse gang der za- phonieorkest van KoDenhagen. het orkest Van zijn leden2) de Congolese kunste- kenmen laat zich hierdoor echter niet van de Nordwestdeutscher Rundfunk en naars hebben hun werk bekend te maken al te zeer ontmoedigen. Gunstig op senti- het orkest van de Scala te Milaan. De en de Congolese letterkunde te steunen menteel gebied. Old Vic zal opvoeringen geven van Sha- door het uitgeven van een tijdschrift3) ,n M„ kespeare's Midsummernight's dreamdoor dit tijdschrift de betrekkingen tussen pr - met Robert Helpmann. Stanley Hollo- de Congolese ontwikkelden van Katanga' Over 't algemeen zeer kalme week. be- way en Moira Shearer en de Comédie en de verschillende culturele kringen, zo halve tijdens de twee laatste g Francaise zal enkele klassieke Franse Congolese als Afrikaanse en ook Europese, «nantiele toestand ziet er met erg stukken opvoeren. Brief uit Romeins tijdperk teruggevon den. Onlangs werd bij een Londense hande laar in oude voorwerpen een brief opge- brengen tussen de Europese doken, die naar men aanneemt 1900 jaar kringen en de Congolese, oud is. De brief zou afkomstig zijn van De priester-arbeiders. een zakenman in Romeins Brittannië en I in Franse katholieke kringen heeft een gericht zijn aan zijn personeel te Londen, grote gewetensstrijd plaats gehad in ver- De brief is geschreven in het Latijn en band met de priester-arbeiders. Dit zijn v e met een stift zo krachtig op een met was een honderdtal jonge priesters, die in de KREEFT22 Juni tot 21 Juli. overdekt stuk hout gekrast, dat de let- fabrieken werken zoals andere arbeiders, I Laat U niet bepraten voor het aanschaf- ters in het hout zelf zijn doorgedrongen. in de hoop door hun voorbeeld het geloof fen van dingen, die U in werkelijkheid Prof. I. A. Richmond van de universiteit jn arbeiderskringen te versterken. Sommi- best kunt j^sen. Het einde van de week ge van deze priesters gingen zodanig in bijzonder gunstig voor ontspanning, hun apostolaat op dat zij ook medededen aan betogingen zonder er zich rekenschap GUiiKUlCbe dia maanac cii VJWXV uuiupcoc, in de hand te werken. Het verbond doet kleurig uit: U zoudt er goed aan doen uw een beroep op de goede wil der Blanken uitgaven tot meer nuttige dingen te e- om het te helpen zijn ideaal te bereiken perken. en bijgevolg nauwe banden tot standje TWEELINGEN 21 Mei tot 21 Juni. Lichte verbetering in uw finantiële toe- j stand te verwachten. In geval van ziekte of ongesteldheidverbetering Niet gun stig op sentimenteel gebied. Gevaar voor culturele i van Durham heeft er de volgende verta ling van gegeven Rufus zoon van Calli sunus. groet Epillicus en al zijn medewer kers. Ik neem aan dat gij weet dat ik het Van te geven dat zij aldus betrokken wer- LEEUW22 Juli tot 21 Augustus. Neiging tot jaloersheid zowel bij man le SCHIJF EEN LOT VAN 1-000-000 FR. Trekking van 9 Januari De uitslag van de 318e trekking va» de Lening tot Wederopbouw (le schijf) luidt: 1000 000 fr.Reeks 2581 nr 462. De andere obligaties van die reeks stja betaalbaar met 1.000 fr. 2e SCHIJF EEN LOT VAN 1.000 000 FR. Trekking van 13 Januari De uitslag van de 258e trekking va» de Lening tot Wederopbouw (2e schijf) luidt 1.000 000 fr Reeks 5094 nr 454. 500.000 fr.Reeks 4189 nr 704. De andere obligaties van deze reeksea zijn terugbetaalbaar tegen 1000 fr. 3e SCHIJF EEN LOT VAN 1.000.000 FR. Trekking van 11 Januari De uitslag van de 193e trekking van de Lening tot Wederopbouw (3e schijf) luidt 1.000.000 fr.Reeks 7702 nr 732. 500.000 fr.Reeks 7016 nr 315. De andere obligaties van die reeksea zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. EEN LOT VAN 1.000.000 FR. Trekking van 8 Januari De uitslag van de 41e trekking van de Lotenlening 1953 luidt 1 000 000 fr.Reeks 3291 nr 236. 500 000 fr.Reeks 1035 nr 870. De andere obligaties van die reeksea zijn betaalbaar met 1000 fr. best maak. Als gij de lijst gemaakt hebt, den in communistische drijverijen. Op als bij vrouw. Geschillen van ernstige i en 183-530 weest dan zo goed die te sturen. Zorgt zeker ogenblik was er sprake van dat de aard kunnen hieruit voortvloeien. Over EEN LOT VAN 250 000 FR. Trekking van 9 Januari De uitslag van de 357e trekking van de Verwoeste Gewesten 1922 luidt: 250.000 fr.Reeks 168.105 nr 10. 100.000 fr.Reeks 168.105 nr 1. Reeks 168.105 nr 14. Reeksen uitbetaalbaar zonder lot: 79.114 't algemeen weinig gunstige atmosfeer. MAAGD 22 Augustus tot 21 September. Teleurstelling op zakelijk of sentimen- nauwlettend voor alles. Tracht dat slaven- bisschoppen de toelating zouden intrek - meisje tegen contant geld van de hand te ken, die aan de priesters gegeven was om doen Later heeft iemand het hout ge- het werkpak aan te trekken. Een vergelijk bruikt als onderlaag voor een notitieboek- kon echter getroffen worden. Deze ver- je. dat in het warenhuis van de handelaar wikkelingen werden ook In België gevoeld teel gebied niet uitgesloten. Mijd U voor in oude voorwerpen is terechtgekomen. aj doet zich hier niet hetzelfde vraagstuk stijfhoofdigheid U zoudt er zelf het meest Oostduttse boeken. I voor. Naar verluidt zijn er in het bisdom onder lijden. Gunstig voor het spel De boekenproductie van de Duitse Oost- Luik acht priester-arbeiders en in het zone bedraagt voor het jaar 1953 6565 bisdom Doornik drie. titels met een gezamenlijke oplage van De parkeerroeters in Groot-Brittannië. 73.5 millioen exemplaren. De wetenschap- De minister van Verkeerswezen van pelijke literatuur is. op het geheel, sinds Groot-Brittannië, de h. Lennox-Boyd, 1951 van 44 op 79 gestegen. De S.E.D. heeft onlangs zijn inzicht te kennen ge- heeft richtlijnen uitgegeven speciaal geven de wettelijke schikkingen te treffen voor de bellettrie waarin het heet dat voor het gebruik van parkeermeters, naar men niet minder aandacht moet gaan be- Amerikaans voorbeeld, in de grote Britse WEEGSCHAAL 22 September tot 22 Oct. U vertoont deze week een neiging tot onredelijkheid en zelfs kwaadwilligheid. Moeilijkheden met uw omgeving. Geluk in het spel. SCHORPIOEN 23 October tot 22 Nov. U vertoont deze week een neiging tot willoosheid: het is noodzakelijk hiertegen Cl6 te reageren. Gunstig voor studenten. Ge- Wie een brood steelt, komt in de gevan genis wie een kroon steelt, komt in de wereldgesch iedenis. Baer-Oberdorf. Het is gemakkelijk de knapste mensen te bedriegen door bij hen met dingen aan te komen, die hun verstand voorbijgaan en tot htm hart spreken. Vanvenargucs. Wie was Louis Braille Louis Braille werd op 4 Januari 1806 te Couperroy in Frankrijk geboren. Hij is de uitvinder van het thans algemeen geldende blindenschrift, dat naar hem ge noemd werd. Hij zelf was reeds op 3-jari- ge leeftijd blind geworden en kwam op tienjarige leeftijd in het Blindeninstituut te Parijs, waar hij in 1828 zelf leraar werd. In 1829 gaf hij zijn blindenschrift uit en in 1838 gaf hij een boek over reken kunde ten behoeve van blinden uit. Hij overleed op 18 Januari 1852 op 46-jarige leeftijd. Vanwaar komt het woord karabijn Karabijn is de naam van een handvuur wapen. waarvan de loop wat korter is dan het geweer, waarmee de infanterie is ge wapend. De bouw van het wapen is ge lijk aan die van het repeteergeweer. Het woord karabijn is afgeleid van het Ara bische woord karab. dat wapen betekent- i Karabiniers waren oorspronkelijk ruiters, bewapend met een karabijn en toegevoegd aan de zogenaamde zware ruiterij. In Ita lië wordt nog heden een keurkorps der politiemacht carabinieri genoemd. (O.-P) dan aan wat zij moeten lezen en voorts organisaties van automobilisten hun leden boeken moet produceren waarin jonge opgeroepen om hun stelling in deze zaak 1 mannen die aan de fascistische oorlog heb- bekend te maken. Van de 40.000 deelne- ben deelgenomen de juiste weg wordt ge- mers aan het referendum hebben ruim wezen Koningin Elisabethwedstrijden. vaar voor ziekte niet denkbeeldig. SCHUTTER 23 November tot 21 Dcc. Concentreer U meer op uw werklaat twee derden zich uitgesproken tegen het u niet verwarren door kleinigheden. Niet gebruik van parkeermeters Zij zijn van gunstig op sentimenteel gebied. -Eerder In Mei 1955 zullen de Koningin Elisa- oordeel dat zij al genoeg belastingen be beth-wedstrijden openstaan voor de vio- talen voor de weinige parkeergelegenheid listen. Het totaal bedrag van de prijzen die zij krijgen, bedraagt 600 000 Belgische fr. De wed- De waterleidingen en de vorst, strijd voor de pianisten zal gehouden wor- Voor het personeel van de waterdienst den in Mei 1956. De deelnemers moeten zjjn bij hevige vorst lekke buizen en ge- tussen 17 en 30 jaar oud zijn op 1 Januari sprongen watermeters dagelijkse kost. van het jaar van de wedstrijd. Nadere in- Door doelmatige beschermingsmaatrege- lichtingen kunnen verkregen worden op ien te treffen kan men nochtans derge- het secretariaat, 11. Baron Hortastraat. te lijke ongelukken en de grote en kleine Brussel. kosten, die hiermee gepaard gaan. ver- Komeet kruist de baan der aarde. mijden. Bij het huidige vriesweder is het Het Duitse blad «Die Welt» meldt dat dus geraadzaam de watermeters te dek- een komeet, de H. 1953 op het punt jcen en de buizen van de waterleiding voor staat de loopbaan van de aarde te kruisen de nacht te laten leeg lopen, en dat haar luminositeit op 22 Januari e k. De nieuwe nummerplaten voor auto's, haar maximumkracht zal bereiken. De H. Eerlang zullen de nieuwe nummerpla- 1953» zal zich alsdan op ongeveer 100 ten voor auto's uitgereikt worden. De millioen kilometer van onze planeet be- nieuwe platen zullen een getal van vier vinden. Tegen het einde van de tweede cijfers dragen voorafgegaan van een let- helft van Januari verwachten de sterre- ter. De Ietter A zal gebruikt worden voor kundigen een overvloedige sterrenregen, de auto's van de ministers, de letter C Die komeet zou voor het eerst ontdekt zijn is bestemd voor het diplomatiek corps. I op 7 December j.l. door mevrouw Pajdoe- en de letter P werd voorbehouden aan de gunstige stemming voor de personen ge boren tussen 1910 en 1921. STEENBOK 22 December tot 2» Januari Gebrek aan practische geest bezorgt U enkele moeilijkheden. Gunstig voor het drijven van zaken met het buitenland en vooral met overzeese gebieden. Vrouw neiging tot jaloersheid, die ongegrond is. WATERMAN 21 Januari tot 19 Februari U wekt om een of andere reden bewon dering in uw omgeving. Gunstig voor het uitwerken van nieuwe plannen. Ongunstig voor het ondernemen van verre reizen. VISSEN: 29 Februari tot 20 Maart. Belangrijk nieuws te verwachten. Ziek te in de familie. Finantiële toestand laat te wensen over. Maak U niet nodeloos zorgen voor onbelangrijke kwesties. BIN NAJOEWA. (Nadruk verboden). sakova. een Tsjecho-Slowaakse sterrekun- dige- De Gentse floraliën 1955. In 1955 zullen te Gent de wereldberoem de floraliën plaats hebben Het ijverig In richtend comité heeft van nu af aan een eerste uitgave in het. licht gezonden van het programma der wedstrijden. Dit boek deel dat 400 bladzijden telt. geeft de sa menstelling van de verschillende comité's het reglement van de tentoonstelling, het orogramma van de prijskampen, en de lijst van de 908 prijzen die worden uit geloofd in de verschillende afdelingen. parlementsleden De eerste reeks van de nieuwe nummerplaten draagt de letter R. I geven, waar hij verscheidene weken zal Waarom het betrokken departement zijn blijven. keuze heeft laten vallen op deze letter Is Boorproeven voor tunnel tussen Japanse een van de vele administratieve raadsel tjes. De komiek Buster Keaton te Parijs. De Amerikaanse komiek. Buster Kea ton, is met de lie de Francein gezel eilanden. De eerste proeven voor het boren van een onderwater-tunnel tussen het voor naamste eiland van Japan, Honsjoe en het eiland Hokkaido, hebben plaats ge- schap van zijn echtgenote, in Le Havre had op het strand van Hakozaki te Hok- aangekomen. Hij zal gedurende een maand in een groot Parijzer Cirkus op treden en zal zich dan naar Brussel be- (vervolg onderaan volg. kolom) kaïdo. Deze timnel zal onder de engte van Tsoegaroe over een lengte van 20 km. doorlopen. De totale voorziene lengte van de tunnel is 38 km. A. IN HET GEWEST: 1 leerjongen-timmerman (Langematik). B. BUITEN HET GEWEST: Landbouwgezin zonder kinderen, gratis woonst (Seilles). Mijnarbeiders voor de ondergrond. Mo gelijkheid tot verplaatsing met verscha lende autobussen, voor de dag- of nacht ploeg naar mijnen in de omgeving vaa Mons. 100 fr. abonnementsgeld per wedt. Aanvangsloon 196 fr. per dag voor onge schoolden. Wekelijkse kosteloze dienst rrtt leper naar Waterschei. 1 zager-splijter in zagerij (St Pieters- Leeuw). Trappenmakers, rechte en slingertrap- pen (Laken). 1 volle en 1 halve gast koperdrijver op draaibank (Gent). 10 plaatwerkers voor fijne en dikke plaat (Nijvel). 4 bouwsmeden-bankwerkers (Burcht). 1 stoffeerder-kartonwerker (Molenbeek- Brussel). 1 linotypist voor smoutwerk. tweetalig (Brussel). Machineborduursters (Kortrijk). Steenhouwers voor wit- en blauwstee» (Kortrijk). Steenbrekers voor kalksteen (Luik). Belg. CongoPakhuisknechten-Pointeura en Markeerders aan de kaai, op de hoogte van het werk. Middelbare Studies ver eist referenties. N. Frankrijk1 metaalpolierder (Rij- sel). Voor alle verdere inlichtingen zich wei den Gewestelijk Bureau van de Rijks dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werk loosheid. Vandenpeereboompl. 47 leper Tel. 501. Bureel open van 9 tot 11 uur en va» 14 tot 16 uur De Zaterdagnamiddag ge sloten

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 9