HUMOR KOLONIALE LOTERH OPENSTAANDE WERKAAN BIEDINGEN Plechtige zitting in de Schooi voor Bestuursrecht te Brugge Leest en verspreidt «HET YPERSCH NIEUWS» I HET YPERSCH NIEUWSBit 11 23-1-1954 CINEM A COLISEUM KAPITEIN KIDD met Charles Laughton. Randolph Scott en Barbara Britton. Onder de heerschappij van de Koning ran Engeland Willem III en van Konin gin Mary zijn er veel aanvallen op zee gemeld van Piraten, en bij Koninklijk Bevel is de Kapitein William Kidd be last de boot Avontuur Galley in orde te brengen om de piraten te vervolgen. Onder de bemanning welke uit galeiboe ven bestaat is er een zekere geleerde Adam Mercy, die gewantrouwd wordt door de kapitein- De kapitein zelf is niemand anders dan een zeepiraat, die in t bezit is van een lijst van zijn slachtoffers. Om geen ge tuigen te hebben bij zijn daden, doet hij zijn twee officieren en Adam Mercy ver dwijnen. Onder deze vermomming steelt Kidd een rijke buit aan juwelen die de ambassa deur Sir Falconer onder zijn bewaking had. De ambassadeur en zijn dochter Lady Anne worden gevangen genomen. Lady Anne en Mercy, worden bij een ontsnapping als verdronken gewaand en Kapitein Kidd kan gerust naar Engeland varen, waar hij hoopt In glorie ontvan gen te worden. Anne en Mercy, die echter niet dood zijn gaan de afgrijselijke daden van Kidd. aan de Koning vertellen. Bij zijn aankomst wordt Kidd ter dood veroordeeld, en hij eindigt zijn leven, de mensheid vervloekend. CINEMA COLISEUM: DE VROLIJKE KWAKZALVER (Le Joyeux Charlatan) met Dan Dailey en Diana Lynn. In 1904 vlucht het 13 jarig weesje. Tad Bayliss. uit het wezenhuis van Springville. dat een ware ongezonde gevangenis is en slaagt er in zich in de woonwagen van een reizende kwakzalver. DoeTilbee. en zijn helper Enoch te verstoppen. Dank zij de hulp van deze laatsten ontsnapt Tad aan de opzoekingen van de Maatschappe lijke Assistente. Zerelda Wing. Zerelda stelt de Sheriff, alsook haar verloofde. Chilton Corr Gemeenteraadslid er van op de hoogte dat een kind verdwenen is. Om zijn post te behouden, tracht haar verloofde. Pete McCoy als Burgemeester te doen herkiezen, ofschoon de oneerlijk heid van deze laatste klaarblijkelijk is. De kiezers weten niet dat Pete McCoy een groot deel van het geld dat voor de we deropbouw van het wezenhuis was be stemd. heeft gestolen. Beloningen worden uitgeloofd aan de gene die het kind zal leveren en Doe Tilbee plaatst zijn beschermeling in veilig heid bij Clara Brink, een schone danse res van het Café Wonderland die sinds lange jaren op hem verliefd is. Zerelda. steeds op zoek naar Tad. ont moet herhaaldelijk c DoeTilbee en de liefde zou zeker tussen beiden zijn ont staan indien Zerelda. Tilbee er niet van had verdacht, de knaap te verbergen. Corr i slaagt er in door sluwe trekken het kind I te ontvoeren. Zerelda geeft zich reken- I schap van de huichelarij van haar ver loofde en zal Tilbee en de plaatselijke uitgever Billy Gray, helpen de stad van de twee oneerlijke politici te bevrijden. Tilbee krijgt de toelating Tad aan te nemen en het kind kiest Zerelda als moe der. Zijn wens zal worden verhoord. TöfflISllSMiOM ECHT GEBEURD Kort na de oorlog. Daar waren in zeker hotel enkele Britse officieren gelogeerd en de meid had de handen vol. Het meisje was wat vermoeid, had mee moeten drinken en dat was %en beetje op haar ingewanden ingeslagen. Op zeker ogenblik liet zij nu er eentje vliegen in tegenwoordigheid van drie Brit se officieren, en haar madame sprak ver wijtend Marie zijt ge niet beschaamd Och. madame, zei Marie, wat kan dat geven Die mannen verstaan immers toch geen Vlaams. ONBEKEND MAAKT ONBEMIND Mevrouw Zwaarrijk heeft als gedien stige een nieuw meisje zo van het land aangenomen en mevrouw vindt het heel verstandig, om maar eerst eens een rond gang door het huis met haar te doen en haar alles aan te wijzen en te verklaren. Nadat ze het gehele huis een beurt ge geven hebben, komen ze ook in de was keuken en daar zegt mevrouw: Kijk eens. Grietje, dat is onze elec- trische wasmachine. Grietje bekijkt het ding eens critisch en zegt dan Prachtig, mevrouw, doen ze dat nu ook al electrisch Prachtig hoor. maar mij krijgt u daar niet in. Ik ga in de tobbe. FLAUW Jones Wat verschil is er tussen een radio en een citroen Bones Dat weet ik niet Jones Koop dan maar nooit een radio of men geeft U een citroen. Jones En nu wat hebben trouwen cn telefoneren gemeen Bones Nu. dat weet ik ook niet Jones Dat is. dat men met trouwen en telefoneren dikwijls de verkeerde krijgt. OOK EEN BEROEP Sus Zeg. Lus. wat doet U tegenwoor dig Lus Ik verkoop duiven. Sus Zo. en brengt dit nogal wat op Lus Dat zou ik geloven, de duiven die ik 's morgens verkoop zijn 's avonds terug thuis. HIJ EN ZIJ! Hij Luister eens meisje, wat zegde U die jongen met wie ge zoeven gedanst hebt? Zij Hij zei mij dat. vooraleer me te ontmoeten, de wereld voor hem een woes tijn. geleek. Hij (kwaad) Dat geloof ik ook. want hij danst als een kameel VRIENDEN Een boer ging met zijn ezel. die luid balkte, naar de markt, en ontmoette enige studenten- Waarom schreeuwt uw kameraad zo vroeg een der studenten, om de boer voor 't lapje te houden. Wel. was het leuke antwoord, hij is zo blij dat hij zijn vrienden ontmoet! EEUWIG VERSTROOID De professor komt tamelijk laat thuis en na geavondmaald te hebben besluit hij om maar te gaan slapen daar hij zeer vermoeid is. Hij arriveert op zijn slaapkamer en bemerkt een vrouw in z'n bed. Verschrikt en uiterst uit zijn humeur over zulke onbeschaamdheid, roept hij met donde rende stem Wat doe jij hier verduiveld in MIJN bed Als je niet maakt dat je hier als de bliksem buiten bent bel ik de politie op En. a propos, waarom komt U eigen lijk hier slapen Wel. zei de dame op sarcastisch spot tende toon. ik hou van dit huis. ik hou van deze kamer, ik hou van dit bed en bovendien wil ik tot je stomme hersens laten doordringen dat ik uw vrouw ben. jij driedubbele idioot. Wij vestigden vroeger reeds de aan dacht op de muzikale gebeurtenissen in Duitsland in de loop van het jaar 1954. Voortgaande hiermede en na de Karna valfeestelijkheden te hebben aangestipt, is het wel de moeite enkele oude tradities in herinnering te brengen welke de Mei maand inluiden. Te Bochum in het Ruhr- gebied hebben de 30 April grootse volks feesten te dier gelegenheid plaats, doch de schoonste zijn wel deze van de Wal purgisnacht in het Harzgebergte. en voor namelijk op de hoogste top. de Broeken welke jammer genoeg thans in de Russi sche zone gelegen is. Ook in de maand Mei beginnen de spe len en feestelijkheden te Hameln, het stad je dat wereldbekend is door de mooie le gende van de Rattenvanger van Hameln, Stippen we verder nog aan het schilder achtige feest van de Meistertrunkte Rothenburg aan de Tauer. waar die da gen een wedstrijd wordt gehouden om in een trek een pot wijn uit te drinken met een inhoud van niet minder dan drie li' terTrouwens Rothenburg is een van de mooiste stadjes die Duitsland kent. In Juli zijn er enkele feesten welke speciaal voor de kinderen zijn voorbehouden en wel te Dinkelsbühl. te Würzburg (het Ki- liar.ifeest dat meer dan 8 eeuwen oud is), te Geisenheim (het Lindefest). te Kauf- geuren (het Tanzelfest. waar honderden kinderen aan deelnemen in nationale en historische klederdrachten). Omstreeks die tijd worden ook in vele plaatsen, zo kleine als grote, de bekende Schützen- teste gehouden, de schuttersfeesten waar aan dikwijls prachtige optochten zijn ver bonden. Zo komen we dan stilaan aan het einde van de zomer we kunnen niet alles noemen en dan is het de beurt aan de Winzerfeste de feesten ter ge legenheid van de wijndruivenoogst. Geen wijndorpje of het heeft zijn feest, en het gaat er doorgaans uiterst gemoedelijk aan toe. Zij vinden hun bekroning in de ver kiezing van de Wijnkoningin te Neustadt. Hoe zouden wij ook verder geen allusie maken aan het St. Maartensfeest, dat vooral in het Rijnland en in het bijzon der te Düsseldorf wordt gevierd. En de laatste apotheose, vóór de wintertijd aan breekt is dan te Miinchen. met de fameu- se Octoberfeste. die van 18 September tot 3 October worden gehouden, en waar elk jaar honderden hectoliters bier naar bin nen worden gespoeld, mitsgaders duizen- asn kippen en worstjes! Het Octoberfeest te Miinchen is het rendez-vous van alle vrolijke gasten en smulpapen van het Westen. En hiermede kunnen we dan dit korte overzicht, althans wat Duitsland betreft, beëindigen. En laat ons dan maar eens weer naar leper terugkeren. Wat zeggen de statis tieken over het aantal overnachtingen te leper verleden jaar Wij durven het jaar niet schitterend hetener is inderdaad geen voldoende of zelfs geen stijgende lijn waar te nemen. Voor het gehele land im mers stelden wij ohlangs vast. was er voor de gemiddelde periode 1947-1951 een verhoging waar te nemen van 96 voor de Belgen, en van 102 voor de buiten landers. Daar leper tijdens de laatste oorlog geen schade heeft geleden zou het aan te nemen zijn dat het overnachtings- TREKKING DER le TRANCHE 1954 VAN ZATERDAG 16 JANUARI De biljetten waarvan Eenheden het nr eindigt op winnen 0 240 1.000 fr. 56640 25 000 fr. 04350 25 000 fr. 493260 1.000.000 fr. 18880 25.000 fr. 84590 25.000 fr. 1 4601 5.000 fïT 07621 25.000 fr. 392541 2.500.000 fr. 51 500 fr. 79281 50 000 fr. 8481 10.000 fr. 2 32102 25.000 fr. 5252 2.500 fr. 31552 25.000 fr. 9572 2.500 fr. 3 141953 500 000 fr. 94083 100.000 fr. 4 30834 25.000 fr. 64454 25.000 fr. 7454 5.000 fr. 486284 2.500.000 fr. 53984 100.000 fr. 13594 25 000 fr. 5 48025 25 000 fr. 57255 25.000 fr. 9775 2.500 fr. 6 421346 500.000 fr. 7 22407 50.000 fr. 5427 5.000 fr. 6337 10.000 fr. 947 1.000 fr. 5457 2.500 fr. 9687 5 000 fr. 8 8 200 fr. 45918 25.000 fr. 76128 100 000 fr. 29878 100000 fr. 72998 25.000 fr. 9 8119 2.500 fr. 9969 5 000 fr. 88679 50.000 fr. 28879 50.000 fr. 6699 2.500 fr. cijfer de algemene stijging zou gedeeld hebben. Welnu, deze lijn gaat eerder ach teruit ten bewijze hiervan de volgende cijfers 19471793 overnachtingen 1948: 1329 1949: 1608 1950: 1402 1951: 1010 s 1952: 1212 1953: 1366 Dit zijn dan de officiële gegevens tel kens voor de maanden Juni tot Septem ber. dus voor het toeristisch seizoen. Ze zijn niet bemoedigend. Nu weten wij wel dat leper in hoofdzaak doorgaand toe risme heeft en we zullen de duizenden auto's en autocars niet negeren welke in de zomertijd onze stad aandoen. Het zou trouwens interessant zijn ook van dit toe risme een statistiek op te maken en we zouden de volgende suggestie in verband hiermede willen doen, nl. dat elke Zon dag in de zomermaanden door de politie diensten een telling zou geschieden van alle stationerende auto's en autocars op de Grote Markt, en wel 's morgens te 10 uur en 's avonds te 7 uur. En dit niet één enkele maal. maar gedurende de hele sei- zoentijd, dus eveneens van Juni tot Sep tember. Na enkele jaren zou dit een uit stekende basis zijn. waarop men zou kun nen steunen bij het bepalen van de in spanning om eventueel meer propaganda te gaan voeren. Zaterdag 16 Januari werd te Brussel het 37e Auto- en Rijwielsalon officieel geopend. Het duurt tot 27 Januari, zodat er voor de liefhebbers nog tijd is om even deze tentoonstelling te gaan bezoeken. Het succes van dit autosalon heeft alle vorige overtroffen, want de inrichters werden verplicht, ten einde alle deelnemers te kunnen aanvaarden, de reeds toegekende ruimten te verminderen. Wij kunnen er dan ook de volgende exposanten aantreffen 80 merken van toerisme-auto's (paleizen 5 en 11). 73 merken van vrachtwagens (pa leizen 4 en 6). 19 fabrikanten van carros serieën (paleis 6bis), 108 merken van rij wielen en motorrijwielen (paleis 3) en 380 merken allerlei toebehoren. Een kinder hoekje is voorzien in de galerij van paleis 3. waar ook. door de zorgen van de Brus selse politie en Touring Wegenhulp een onderrichting van het wegverkeer zal plaats hebben. Ten slotte nog. in aansluiting op een vorige mededelinghet aantal bromfiet sen in Nederland bedroeg 1 Augustus 1953 het aantal van 283.023 eenheden. Wij ver nemen thans dat in dit cijfer twee mer ken begrepen zijn voor ruim 39 en wel de merken Solex en Berini, die samen het respectabele getal van 111.952 eenhe den vertegenwoordigen. Deze mededeling, het weze tussen haakjes gezegd, is van mijnentwege niet als reclame voor deze merken bedoeld, want ik brom(fiets) niet! VIATOR. Alle Handels- en Familiedrukwerk wordt met zorg uitgevoerd ter Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat, 34 - IEPER BUITEN HET GEW EST Mijnarbeiders voor de ondergrond. Mo gelijkheden tot verplaatsing met verschil lende autobussen, voor de dag- of nacht ploeg naar mijnen in de omgeving vaa Mons. 100 fr. abonnementsgeld per week Aanvangsloon 196 fr. per dag voor onge schoolden. Wekelijkse kosteloze dienst uit leper naar Waterschei- Meubelmakers en polijsters voor radio- meubels (Vorst). 1 Tinlasser (Vorst-Brussel). 1 volle en 1 halve gast koperdrijver op draaibank (Gent). 4 bouwsmeden-bankwerkers (Burcht). Plaatwerker voor carrosserie, nieuw- werk (Kortrijk) 10 plaatwerkers voor fijne en dikke plaat (Nijvel). Conducteur voor steendrukkerij (Kort rijk). Epingléwevers (Kortrijk). Machineborduursters (Kortrijk). Steenhouwers voor wit- en blauwsteen. Steenbrekers voor kalksteen (Luik). BediendenElectrotechnicus met erva ring inzake scheepselectriciteit, plan le zen (Oostende). Belg. CongoPakhuisknechten-Pointeurs en Markeerders aan de kaai. op de hoogte van het werk. Middelbare Studies ver eist referenties. N. Frankrijk: 1 metaalpolierder (Rij- sel). Voor alle verdere inlichtingen zich wea ken Gewestelijk Bureau van de Rijks dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werk loosheid. Vandenpeereboompl. 47, leper Tel. 501. Bureel open van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur. De Zaterdagnamiddag ge sloten. Proclamatie van het schooljaar 1952-195* De jaarlijkse uitreiking van diploma'» aan de leerlingen van de School voor Be stuursrecht te Brugge en Kortrijk. werd Zaterdag 9 Jan. plechtig omlijst met een academische zitting in de Balkonzaal va» het Provinciaal Hof. De vergadering werd voorgezeten door de H. J. Bernolet. voor zitter van de raad van beheer van d« school, in het bijzijn van de heren Rid der Pierre van Outryve d"Ydewalle. gou- I verneur der Provincie. Gillon en Smissaert. leden van de Bestendige Deputatie. Lom- mez. Provinciaal griffier, directeur va» de school. Picavet. Griffier der provin cie Antwerpen. Herman, voorzitter va» de Bond van de gemeentesecretarisse». het leraarskorps, en verder talrijke ge meentesecretarissen. oudstudenten en stu denten. Nadat de H. Bernolet een welkomwoord had uitgesproken, waarin hij de Provin cie voor haar steun dankte, bracht de Heer Schepens. secretaris van de School, verslag uit nopens het schooljaar 1952- 1953. Hij stipte aan dat het aantal stu denten aanzienlijk vermindert naarmate ce studie vordert, hetgeen aantoont dat de mislukking van velen te wijten is aaa hun verkeerde studiemethodes. Aldus slaagden slechts 40 van het oorspron kelijk getal ingeschreven studenten in he# examen van het eerste jaar, terwijl resp. 1 en 22 (7- van de in de vorige jare» oorspronkelijk ingeschreven studenten de proeven van het tweede en het derde jaar volbrachten. De gelegenheidsrede werd uitgesproken ooor de H. Picavet. Griffier van de Pro vincie Antwerpen, over het onderwerp a Het tijdelijke in de eredient Proeve var, vergelijking tussen de Belgische e» de Franse wetgeving». Spreker beschreef vooreerst de geschiedkundige ontwikke ling van de wetgeving naar vorm en in houd. bepaald wat betreft de katholieke eredienst. Hij wees op de tegenstelling tus sen het oud recht vóór 1789. en de gron dige wijziging die intrad na de Franse omwenteling. Hij toonde tevens aan hoe deze nieuwe wetgeving oorspronkelijk, d.i. van af 1784 tot omstreeks de Belgische zelfstandigheidsstrijd. tussen Frankrijk e» België parallel in voege bleef, doch hoe de toestand hierna in Frankrijk werd toegespitst tot een volledige scheiding tussen kerk en Staat, een scheiding welke ook wel in ons land bestaat doch echter de erkenning van zekere kerkelijke rech ten niet uitsluit. De Heer Picavet trok insgelijks voor de beide landen de vergelijking op het gebied van de inrichting van de kerk fabriek. (oorsprong en ontwikkeling) haar patrimonium, de verplichting van de open bare besturen te haren opzichte en ten slotte het recht van voogdij dezer orga nen op het beheer van de kerkfabrieken. Hij illustreerde dit laatste punt met de actuele vraag nopens de financiële tussen komst van het gemeentebestuur aan passing van de begroting van een kerk fabriek. betwisting waaraan momenteel de grootste aandacht wordt geschonken naar aanleiding van een zaak die bij de Raad var State aanhangig is. Nadat de Heer Bernolet de spreker had bedankt en tevens de nadruk had gelegd op het belang van de juiste lezing van de wettekst, werd overgegaan tot de pro clamatie en de uitreiking van de diplo ma's door de Heer Gouverneur. 'Ziehier de uitslag Derde Studiejaar Met Grote OnderscheidingDewulf Ro ger. leper Hardeman Benoit, Westouter. Met Onderscheiding: Caestecker André. BruggeDe Nolf Robert. St Andries D'Hondt Marcel, Ingelmunster Van Acker Lucien. ArdooieVandecasteele René, Ize- gem: Vanhoutte Camiel. Moere-Gistel Vincke Antoine, Wevelgem Willaert Ro ger. Koekelare. Met VoldoeningAerbeydt Roland, Roe- selare Bonny Maurits. Eernegem De Bal Robert. ZonnebekeDesender Charles. Leke Desoete Omer. HeistDevynck An dré. ZwevegemHoorens André, Oost kamp Lantsoght Jacques, Assebroek Maertens Alfons, St MichielsMartens Guido. IchtegemOsselaere Marcel, Lop- pem Staelens Roger, Zwevegem Valcke Raymond, DammeVan Eecke Roger, BlankenbergeVanluchene Aurele. Oost- rozebeke. Tweede Studiejaar Met Voldoening: De Baecke André. SnellegemDe Blieck Maurits, Brugge Declercq Gustaaf. RoeselareDecock Al fons. Brugge; Depraetere Alfons, Kort rijk Fierens Joseph, Waregem Goemae- re Raymond, Kortrijk: Joye Albert, Roe selare: Lapere Hendrik. Heist: Ledure Raoul. MenenMaertens Gilbert, Bavik- hoveMeire Robert. AssebroekSamyn Frans. Roeselare; Seys Joseph, Moere; Van Simaey Fernand, GullegemVerhelle Carlos. Lotenhulle Wullus Fernand, Oost- kamp. In aansluiting aan deze proclamatie richtte de Heer Gouverneur zich recht streeks tot de studenten. Hij beklemtoon de dat het diploma niet alles is, doch dat de dragers ervan zich moetén inspannen om in hun hoedanigheid van gemeente lijke ambtenaren, blijk te geven van veel toewijding, vooral voor de minst bevoor rechten hunner medeburgers, de noodlij denden. de zieken en behoeftigen. de ge- brekkigen. de jeugd. - ot slot richtte de Heer Lommez, Direc teur der school, een dankwoord tot de ver gadering. in het bijzonder tot de gemeente secretarissen die in groot aantal van hun belangstelling hadden laten blijken. Hij drong tevens erop aan dat allen de aan houdende ontwikkeling van het administra tief recht aandachtig zouden volgen, al dus in het spoor tredend van de traditie welke door de School voor Bestuursrecht sinds 31 jaar in Westvlaanderen werd ge vestigd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 11