AVONDGLOED door PAMELA WYNNE STOKKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGZalmbroodjes Kippensoep Gekookte kip (uit de soep) met witte sau» en champignons Gekookte aardappelen Koffiepudding. MAANDAG Gehakt Witloof Ge kookte aardappelen Fruit ■INSDAGGebraden kabeljauw Ge bakken aardappelen Deense rijst WOENSDAG Roereieren Spinazie Aardappelpuree Pannekoekjes. DONDERDAG: Biefstuk Aardappel- rand met doperwtjes (uit blik) Griesmeelsoufflé- VRIJDAGGebakken tong of schol Frites Karoemelkpap. 2ATERDAGLamsragout met witte bo nen Pane montate la acue Spijskaart Tan rorige week werd bij Tergissing een visschotel roonien toot ét Diasdag en een vleesschotel voor de Woensdag, ais wanneer iedereen weet dat ét Woensdagen van de Vasten vlresloie Asgen rijn en dan teker Aswoensdag. Het Merendeel Tan ome lexers gullen echter Ai misverstand wel self rechtgezet hebben. ▼OOR DE LEKKERBEKKEN. Koffiepudding Benodigd 3/4 liter melk. 1 stokje va nille. 15 gr. witte gelatine. 60 gr. suiker oa 1 dl. zéér sterke koffie. BereidingLaat de melk met het va nillestokje aan de kook komen. Week In tussen de gelatine in koud water, knijp ae uit en laat ze op een zacht vuurtje met het aanhangende water even smelten, maar niet koken Voeg de gelatine bij de melk. die intussen van het vuur ge nomen is. Roer hierdoor vervolgens de suiker en het zéér sterke koffie-extract •n laat de pudding, af en toe roerende, afkoelen Doe het mengsel in een met koud water omgespoelde puddingvorm en laat stijf worden. Desverkiezend kan men. wanneer de pudding nog niet helemaal is afgekoeld, wat gemalen noten, fljn gebrokkelde bit terkoekjes en dergelijke er doorheen roe ren. Na storting de pudding garnieren met droge biscuits en slagroom. Aardappelrand met doperwten Benodigd 1 1/2 kg. aardappelen, zout. peper, muskaatnoot. 1 dl. melk. 1 ei. 40 gr. boter, paneermeel en een blik doperwtjes BereidingSchil de aardappelen, was ze In koiid water en zet ze met water en zout op. Kook ze gaar in ongeveer 20 mi nsten Giet het kookwater af en maak de aardappelen fljn met een pureestamper of knijp ze door een pureeknijper. Ver meng ze met de boter, de melk. het ei. peper, zout en nootmuskaat. Klop de pu ree op een zacht vuurtje glad en luchtig. Besmeer een rijstrand met wat boter en strooi er een dun laagje paneermeel in. Druk de puree er in en laat ze even in de oven opstijven. Stort de puree daarna op een verwarmde schotel en vul de bin nenkant op met de doperwtjes, die even In boter gestoofd zijn. Lamsragout met witte bonen Benodigd 1/2 kg. lamsschouder. 300 gr. witte bonen. 1 ui. wat boter. zout. peper en knoflook. BereidingSnijd de lamsschouder in kleine brokjes en hak ui en knoflook sa men zéér fljn. Kook de witte bonen, die een nacht ge weekt hebben, in water en zout tot ze half gaar zijn. Giet ze af. doch laat een gedeelte van het bonennat in de pan blij ven Smoor het lamsvlees met gehakte ui en knoflook in de boter. Voeg dit daarna bij 6e witte bonen, doe er zout en peper bij en laat alles geruime tijd zachtjes gaar stoven (liefst op een hoekje van het for- auis. daar de bonen licht aanbranden). Voeg. indien nodig, van tijd tot tijd een stukje boter en wat water bij. Pane montate Benodigd1/2 kg. kastanjes. 1/4 liter slagroom. 1 pakje vanillesuiker en koekjes. BereidingKruis de kastanjes, kook ze in ruim water, ontdoe ze van de schil en laat ze koud worden Maak ze met een vork niet al te fijn en doe ze in een glazen schaal. Klop de room met de vanillesuiker zeer stijf en bedek hiermede de kastanjes Gameer het schaaltje met koekjes. KEUKENGEHEIMEN. Vastentijd In deze vastentijd wordt er weer meer aandacht besteed aan visschotels en iedere I huisvrouw tracht hierin zoveel mogelijk afwisseling te brengen. Vis behoeft wer- j kelijk niet altijd in water gekookt of in de pan gebakken te worden. Evenmin is i het noodzakelijk hem steeds weer op te dienen met eeuwig dezelfde witte saus. Men kan bijvoorbeeld vis ook braden in de oven. Deze toebereiding past uitste kend voor grote stukken, waar de graat uitgenomen is. Nadat de vis is schoonge maakt en gewassen, wordt ze goed afge droogd en in een braadpan gelegd, die tevoren is ingesmeerd met olie of boter. Daarna bestrooit men de vis met peper en zout. legt hier en daar een klontje bo ter en een schijfje citroen. Voeg een scheutje water toe en desgewenst een tak je tym en veutel om het visnat discreet te kruiden. Schuif de braadpan nu in een matig warme oven en bedruip de vis van tijd tot tijd met het vocht. Goed laten door bakken tot de vis mooi bruingekleurd is. Voor ronde vis rekent- men 20 ft 40 minu ten braadtijd voor platte soorten 15 ft 20 minuten. Grote vissen snijdt men voor deze bereiding in moten. Bij deze gebra den vis vormt het visnat een heerlijke saus. die men desgewenst nog kan opwer ken met citroensap, fijngehakte kruiden en verse boter. Met aardappelpuree of ge bakken aardappeltjes vormt dit gerecht een heerlijke en tevens voedzame schotel. Een halve liter melk per dag Resultaten van proeven, in de jongste twintig jaren door deskundigen genomen, hebben uitgewezen dat mensen op leeftijd iedere dag een hoeveelheid kalk nodig hebben die overeenkomt met de hoeveel heid kalkstoffen aanwezig in een halve liter melk. Voor personen op ouderdom ls het dus aan te raden in hun dagelijkse voeding een melkgerecht in te schakelen of pro ducten te gebruiken waarin melkpoeder verwerkt ls. Uien schoonmaken zonder tranen De lucht van ulensap werkt op de traan klieren daarom is het moeilijk uien schoon te maken zonder tranen. Dit euvel is echter te verhelpen door de uien on der water schoon te maken. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. Geen wijn voor Madame Coty Madame Coty drinkt, in tegenstelling met de meeste Fransen, geen wijn maar wel bier bij haar maaltijden. Dit was te zien op een foto die gemaakt werd van haar eerste lunch op het Elysée. Voortaan zal op haar verzoek bij elke maaltijd bier gereserveerd worden. De President, de eerste in Frankrijk's geschiedenis zon der baard of snor. geeft echter de voor keur aan wijn of cider. Een vrouw is vijftig vossenvellen Volgens berichten in de Engelse pers. zou een Groenlandse firma in Birmingham een tractor besteld hebben. Zij wilde be talen met twee vrouwen of honderd vos senvellen. Venus van Londen Men heeft in Engeland 500 vrouwen de maat genomen ten behoeve van de kle- HET YPERSCH NIEUWS - Bli II 6-1- dingsindustrie. Het bleek dat de maten van de gemiddelde Engelse vrouw onge veer overeenkomen met die van Venus van Milo Voor het gewicht bestond geen vergelijkingsmateriaal. En ik. die altijd gedacht heb dat de Venus van Milo het toppunt van schoon heid was a. zuchtte mijn echtgenoot, toen hij dit stukje gelezen had. Hatelijk, hé Op goud getrouwd Een bruidje in Firredon (Engeland) is niet met lood, maar met goud in de schoe nen het huwelijksbootje ingestapt. In elk schooltje had zij een gouden munt gestopt- Volgens een oud volksge loof in haar woonplaats zal zij nu nooit last van geldgebrek hebben. Kan een vrouw Presidente worden der Ver. Staten Een journalist heeft aan president Eisen hower gevraagd of een vrouw presidente van de Verenigde Staten zou kunnen wor den Half ernstig, half schertsend, antwoord de de president dat hij veel eerbied had voor het verstand van de vrouwen en dat hij hun andere hoedanigheden bewonder de Hij voegde er aan toe dat de vraag gebeurlijk een uitstekend onderwerp voor een debat zou zijn en dat hij van oordeel wat dat de vrouw te veel gezond verstand bezit om de functie van presidente te ver langen Hij maakte echter een einde aan dit kort debat met te zeggen dat hij niet in zag waarom de vrouw met haar verstand en haar hart niet zou kunnen dingen naar het hoogste gezag. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Laat jonge kinderen nooit alleen Te Hamburg is een zesjarig jongetje uit een venster op de vierde verdieping van een appartementsgebouw gesprongen. Het werd daar badend in zijn bloed, aan getroffen door een agent, wie het nog kon toefluisteren We waren zo bang. omdat moeder niet thuis was. De agent richtte zijn zaklamp op het bewuste venster en zag daar het vijfjarig zusje klaar staan voor de fatale sprong. Terug naar bed brulde de agent. Het meisje ging gelukkig snel naar bin nen. De politieman floot om versterking en liep naar boven, doch vond de deur ge sloten Het slot werd haastig opengebro ken. en de wetsdienaar trof het meisje nog gezond en wel. doch schreiend aan. Moeder is weg.zo snikte zij. en Dieter heeft me gezegd na hem uit het venster te springen. Later bleek, dat de moeder uit werken was gegaan na de kinderen te bed te hebben gelegd. 1954 1) i Er zijn zoveel ongelukken gebeurd, lerwijl kinderen alleen thuis waren, dat de ouders dienen te beseffen welke risico s ze lopen. Is dat risico voor een kaart avond je wel verantwoord 2) z Juist de Zaterdag- en Zondagavon den zijn zo bijzonder geschikt om een gezinsbond te scheppen. De kinderen mo gen wat langer opblijven, vader is thuis en heeft wat meer tijd voor hen. In hun later leven zullen ze aan deze avondjes met genoegen terugdenken. Er is al veel ie weinig gezinsverband tegenwoordig. Een kaartavondje is van minder belang dan het welzijn van het gezinsleven. 3) «Mijn ouders waren erg goed voor ,-nij. Toch kan ik me nog herinneren koe ik "ïij voelde, als ze mij een enkele keer alleen thuis lieten. Ik staarde dan maar in het donker en hoorde allerlei angstigs Mijn kinderen heb ik later nooit alleen thuis gelaten. 4) «Vinden die jonge mensen de uit gangsavondjes zó gewichtig Hoelang kun nen ze nog van hun kinderen genieten Als die 18 of 19 jaar zijn. gaan ze meestal de deur uit. Geniet van uw kinderen zo lang het kan. Later komt er in het leven tijd genoeg om de vervelende avondM door alleen zijn» met kaartspel te do den Enkele autoriteiten op het gebied vaa opvoeding en kinderbescherming ant woordden ons Jonge kinderen nooit al leen laten. Wij menen dat eenieder uit hetgeen hier gezegd is wel een gevolgtrekking ka* maken Laat kinderen nooit alleenzorgt wan neer U samen uit wilt gaan. voor een flinke oppas. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) Hoe dikwijls leest men in de dagbladen dat. tijdens de afwezigheid der ouders, kinderen door een of ander ongeluk om het leven zijn gekomen. Nu eens is het brand, die ontstaat door een onvoorzich tigheid aan het verwarmingstoestel. Dan weer hebben de kinderen, vóór het slapen gaan. aan het gasapparaat geknoeid... en het verraderlijke gas doet zijn moorde naarswerk terwijl de peuters in hun bed jes liggen. Wanneer kinderen alleen thuis zijn maken zij graag een ontdekkings tocht doorheen het huiszij proeven uit de vele doosjes en flessen die zij op zo 'n tocht vinden. Doosjes en flessen, die maar al te vaak vergift bevatten. Heeft U er wel eens aan gedacht hoe een alleen- thuis-zijnde kind zich moet voelen, dat ziek wordt Uren. die een eeuwigheid schijnen, ligt het. soms. In de hevigste pijnen, te wachten op vader en moeder. Zo zou men door kunnen gaan O. zeker, ook ouders hebben recht op een verzetje. Maar vergeet nooit dat uw kinderen in de eerste plaats recht hebben op verzorging. Het is nu eenmaal niet verantwoordelijk, kinderen, wier leeftij den variëren tussen 6. en 12 jaar alleen thuis te laten. Onlangs werd dit probleem voorgelegd aan een viertal moeders en er hun me ning over gevraagd. Gelukkig getuigden alle vier van een gezond verstand, want. beknopt weergegeven, kwamen hun me ningen hierop neer LETTERLIJK OPGENOMEN Maar ik dachtbegon de dactylo verlegen. Ge hebt niet te denken, snauwde de patroon. Ik betaal U er voor om mijn brieven op te nemen, precies zoals Ik ze dicteer, woord voor woord en zonder iets weg te laten of er iets van uw eigen vin ding aan toe te voegen Die namiddag kreeg de patroon volgen de brief te tekenen Geachte heer Hijmans schrijf het met een lange ij en niet met ei een goede vent. z'n vader was geloof ik timmerman. In beleefd antwoord op uw schrijven van. zie maar even naar de datum van de brief van die vent want zulke dingen kan ik onmogelijk onthou den kan ik U de volgende prijzen noe men. Hé. Jansen, wat zullen we die Hij- mar.s berekenen Hij zit er vrij goed in, en we kunnen er dus best een schepje bijdoen. Wat zegt gij. tweehonderd frank per dozijn Maak er maar driehonderd van. juffrouw. GoedIn afwachting van uw antwoord hebben wij de eer... ziezo, goddank, dat is weeral gedaan HET ONGELUK Maar mevrouw Janssens wat is er toch gebeurd Je ziet zo bleek zegt me vrouw Peters. OvreselijkMijn man heeft een ongeluk gehad met onze open Chrysler, 't Is nog wel een twintig cylinder, met radio, hydraulische remmen, speciale kop lampen en de rest RAAK ANTWOORD Mevrouw, huilde en klaagde: Je maakt me het leven ondraaglijk, riep ze uit. -- Ga dan naar je moeder! zei meneer koud. Maar 't goeie mens is toch al jaren dood Dat weet ik PECH Pol Pampels is met zijn supportersclub- makkers aan het feestvieren geweest, zo dat hij het uur vergeten heeft en 's nachts om twee uur met een ferm stuk in zijn kraag thuis komt. Hij trekt zijn schoenen uit en wil zo stil als een muis naar boven. Juist als hij de deur opent schiet zh'n vrouw Melanie wakker, maar Pol schiet naar de wieg van de kleine en doet of hij hem wiegt. Wat doet ge daar vraagt Melanie hem. Zwijgt, antwoordt Pol, ik zit hier al twee uur de kleine te wiegen die maar niet wil slapen. Dat kan zijn. grinnikt Melanie, maar de kleine ligt al de ganse nacht bij mij. DE SPOOKKAMER Bill Blackwood was door zijn vrienden weer eens in hun kasteel aan de Hudson uitgenodigd. Zekere Zaterdagavond kleedt hij zich dus aan en komt op het kasteel, waar reeds vele andere gasten zijn. Het is niet te loochenen dat op bedoelde avond niet enkel limonade gedronken werd. Te gen het einde van de «zitting» treedt de huisheer op Bill toe. Mijn arme Bill, ik moet je helaas 1> de spookkamer inkwartieren. Alle andere zijn reeds door de overige gasten bezet Well, meende Bill gelaten, het zal voor mij een genoegen zijn. Oh! Mister Blackwood, riepen enige dames bewonderend, hebt U dan in 't ge heel geen angst U weet toch, dat daar een arme vrouw spookt, die vóór dertig jaar in deze kamer zelfmoord gepleegd heeft... Hoe weet men dat, daar heeft todi nog niemand in die kamer willen slapen Wat is er dan aan En daarbij, ik geloof niet aan zulke kindersprookjes. Goede nacht, mijne damen. Een kwartier daarna ligt Bill in pyjama in het bed van deze beruchte kamer. Al tijd heeft hij zijn browning op de nacht tafel liggen en laat hij de nachtlamp bran den. Bij het inslapen bemerkt hij plotseling vijf kleine zwarte vingers die zich lang zaam aan het voeteinde van het bed be wegen... Bill trekt zijn ogen open. sluit ze. opent ze weer... De vijf kleine zwarte vinger» zijn nog altijd daar... en nu zijn het er plotseling tien geworden Bill verheft zich een beetje. Laat die misplaatste scherts zegt hij. Toont uw gezicht, of ik schietHij grijpt koel bloedig en bewust naar zijn browning. De kleine zwarte handen bewegen zich bijna smekend, maar geen gezicht komt te voorschijn. Ik zal niet herhalen, roept Bill. Bij drie schiet iken hij begint zorgvuldig te tellen. De kleine zwarte handen blijven stok stijf. verroeren zich niet. Staat op. of ik schietschreeuwt Bill. De kleine vuile vingers beginnen een beetje te sidderen. Eén!, roept Bill... Twee! Drie! en drukt af. Sindsdien hinkt Bill Blackwood met de linkervoet. Verantwoordelijke uitgever: L. DUMORTIER, 34. Boterstraat. leper Feuilleton «Het Ypersch Nieuws» 64 t Ja, maar het moet,zei mevrouw Hastings en zij sprak met een beslist heid. die heel zonderling in haar was. «Je mag niet om een domme gedach te van je zelf, je eigen leven vernie len. zowel a's het leven van een an- d~r. Margaret. ik heb het bijna zelf ook gedaan en kan er dus over oor delen. Wacht even. dan ga ik naar mevrouw Stobart om haar te zeg gen. dat we een intercommunale aan sluiting wensen. Ik heb de shilling in mijn zak. Als een meisje snelde mevrouw Hastings de kamer uit Margaret staarde haar na. Haar wangen gloei den en haar hart klopte alsof het bar sten wilde. Hij had haar in alle geval bemind. Waarschijnlijk zou hij dus blij zijn als zij hem zei dat het haar speet en dat zij wel met hem wilde trouwen. Als zij telefoneerde, zou zij ziin stem horen zijn dierbare stem Mevrouw Hastings was alweer te rug. Ik gaf haar de shilling en zij zei «Natuurlijk.» En Margaret, de tele foon is in de eetkamer, daar kun je dus alleen zijn. Gauw, lieveling Mevrouw Hastings duwde haar dochter de gang in. En vijf minuten later hoorde Dud ley, die bezig was zijn witte das om te strikken de scherpe klank van de telefoonbei in de hoek van zijn ka mer. Eerst had hij het al beneden gehoord in de hall en gehoopt, dat het niet voor hem zou zijn. Maar, ver draaid, nu was het toch voor hem Dudley wierp zijn das op zijn toilet tafel en liep naar de telefoon. «Ja!» Zijn stem klonk geërgerd, terwijl hij 7ich in de lage stoel bij de telefoon liet neervallen. Dudley, ik ben het.Zo'n kleine angstige stem en zo ver weg. Ik spreek hier in Alfriston bij Eastbour ne. Je zult het niet kennen. MargaretDudley leunde voor- rver. bleek tot aan zijn lippen. Het spijt me zo, ik wil met je trouwen, als je mij nog wilt hebben. «Je hebben wil? God! Waar ben je Mijlen ver weg. Margaret huil de. Ik kan alles nu niet verklaren, zei zij snikkend maar zie je, moe der is hertrouwd. Hertrouwd Ja. Huil niet. O, jou, lieveling, huil toch niet.Dudley leunde met zijn elleboog op de tafel en zijn gezicht stond strak onder zijn emotie. Ik kom naar je toe, nu dadelijk. Dat kan niet, het is te laat, mor gen. «Verlangt u een nieuwe aanslui ting De uiterst beschaafde stem van het hoofdbureau kwam tussen beide. Ja, loop naar de maan en val me niet in de rede. Dudley's wenkbrau wen trokken samen door de hevigheid van zijn gevoel. Margaret, snel geef me je adres. Dudley zocht naar het boekje en het potlood en begon te krabbelen, bijna onbewust. Maar nauwelijks had hij het adres opgenomen of de bel klonk opnieuw. Wat drommel De juffrouw van het bureau te East bourne haalde zwaar adem en beet op haar rode lippen. BESLUIT Mevrouw Stobart was een vrouw met een zeer goed humeur, want toen de auto inderdaad voor het witte hek van het kleine huis te Alfriston stil hield, was het bijna middernacht. Ook had er nog een slaapkamer klaar gemaakt moeten worden voor de onverwachte gast. En nu, lieve,zei mevrouw Stobart haar stevige arm om het slan ke middel van mevrouw Hastings slaand, nu schiet er voor ons niets anders over. dan ons uit de voeten te maken. Er zullen tranen zijn en verklaringen en mensen van middel bare leeftijd als wij moeten dan maar liever uit de weg blij^n. Het enige dat ik hoop, is dat de jongelui een beetje vlug zullen zijn, zei mevrouw Stobart en zij trok wijd gapend me vrouw Hastings mee naar de eetka mer en sloot de deur achter haar dicht Maar als twee mensen elkaar wer kelijk beminnen, hoeven zij zoveel niet te zeggen. Margaret stond aan de voordeur terwijl Dudley het besteen- de pad kwam opgelopen. «Het spijt me...» begon zij zelfs voordat Dud ley dicht genoeg bij was om haar behoorlijk te verstaan. Stil maar.Dudley was in avond kostuum. Zijn witte overhemd maak te een helle vlek in de geurige zo merse duisternis. Stil. breng me er gens waar ik je kussen kan zei hij. Hier.en het zachte lamplicht in de met bloemen gevulde zitkamer toonde Dudley het meisje, dat hij be minde. Zo angstig en bleek en be vend Hij sloot de lage witte deur dicht door een duw met zijn brede schouders en toen mevrouw Hastings het geluid hoorde, greep zij de vrien delijke hand van haar vriendin en begon te wenen. Mijn lieve ziel waarom huil je Mevrouw Stobart sprak ferm en ver standig, maar ook haar blik was on zeker en zij knipte een paar maal met haar ogen. Omdat ik zo wanhopig gelukkig ben,snikte mevrouw Hastings. Dat dien je te zijn,zei mevrouw Stobart flink nog heel verstandig sprekend, maar niet zo vast meer als eerst. VerdraaidWat heb ik toch met mijn zakdoek uitgevoerd Waar heb je die voor nodig vroeg mevrouw Hastings ondeugend, terwijl zij haar hoofd na een korte pauze ophief en h^ar ogen droogde. «Voor hetzelfde als jij hem nodig had. lieve,zei mevrouw Stobart doodbedaard. Omdat ware liefde het wonderlijkste en mooiste ding ter wereld is en het zijn de wonderlijke en de mooie dingen, die mensen van onze leeftijd aan het huilen maken. eindigde mevrouw Stobart, steeds wanhopig grabbelend naar haar zak doek, en hem gelukkig eindelijk vin dend, weggestopt in haar mouw. EINDE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 12