MODESHOW ARC COUTURE AU ROI DU CAOUTCHOUC Leiestraat, 2, KORTRIJK Tempelstraat, 4, IEPER HOSTELLERIE St NICOLAS IVIanteïs, Tailleurs en Vesten Popelines, Gabardines, Regen-, Sport-, Reis- en Stadsmantels. zullen hun nieuwe Lente- en Zomercollecties 1954 op Zondag 14 Maart 1954 in de salons van de G de Stuersstraat. 6. te IEPER. te 15.00 u. en te 20.00 u. aanbieden. VRIJE TOEGANG. CHEVRON HET VPEBSCH NIEUWS Blz. 5 6-3-1954 Adjunct-Commissaris COEMAERE ten grave gedragen Verleden week meidden we het afster- ven van de h. Maurice Goemaere. adjunct- politiecommissaris. De begrafenis ging Maandag 1-1 door en spijt de voortdu rende sneeuwvlagen en het gure weder, hadden talrijke vrienden en bekenden er aan gehouden de afgestorvene een laatste hulde te brengen Het dient gezegd dat de h- Goemaere zich alom bemind had weten te makennooit werd tevergeefs op hem beroep gedaan, terwijl hij ook zeer minzaam was in zijn omgang Wijlen heer Maurice GOEMAERE. In de St Maartenskathedraal. waar de plechtige lijkdienst te 9.30 uur opgedra gen werd. bemerkten we naast talrijke oudstrijders en politieke gevangenen, de aanwezigheid van de hh. burgemeester De- hem schepenen Muiier en Robynge meenteraadslid Pattynstadssecretaris A. Versailleskapitein der Rijkswacht Bel- iangé en adjudant Deboi. samen met een afvaardiging van de Rijkswacht. Verder nog het voltallig politiekorps van onze stad. geleid door politiecommissaris Huy- ghebaert en zijn adjunct Debel. benevens dc politiecommissarissen van Brugge. As- sebroek. Roeselare. Kortrijk. Menen, Wer- vik Poperinge. Komen, en afvaardigin- ge van andere steden brigadier Dekeuwer met een afvaardiging van veldwach ters en tal van anderen. De lijkkist was bedekt met de driekleur. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid begaf de rouwstoet zich naar het stedelijk kerkhof Voorop al de vlaggen van de va derlandse groeperingen aangesloten bij het verstandhoudingscomiteit van oudstrijders en gelijkgestelden. gevolgd door het lepers uolitiekorpsde lijkwagen, die bedekt was met talrijke bloemkransen, werd om ringd door politiecommissaris Huyghebaert en adjunct-politiecommissaris Debel. Ach- tei de familie volgden dan de talrijke overheidspersonen, vrienden en bekenden, die er aan gehouden hadden de afgestor vene tot aan zijn laatste rustplaats te be geleiden. Op het stedelijk kerkhof hield de h. bur gemeester Albert Dehem volgende toe spraak Geachte Familie, Geachte Toehoorders, Als Burgemeester en Hoo/d der Politie dezer Stad valt mij de droeve taak te beurt een laatste hulde en afscheidsgroet te bren gen aan de heer Maurice Goemaere, adjunct- politiecommissaris van onze Stad. Voor mij is deze taak des te pijnlijker, daar het nieuws van het overlijden van de heer Goe maere het eerste bericht was dat ik ontving bij mijn terugkeer Woensdag 1.1. na mijn eedaflegging te Brugge en deze taak hier als het ware mijn eerste officiële ambts plicht is. Met het heengaan van de heer Goemaere verliest de Stad niet alleen een voorbeeldig politieofficiermaar tevens ook een voor naam stadsgenoot en goed mens. Beroepsmilitair sedert 3 October 1910, heeft de heer Goemaere gans de oorlog 1914- 18 meegemaakt. Op 't einde van de oorlog werd hij te Ramskapelle zwaar gekwetst en Heef ervan een ernstige invaliditeit over houden. Op 1 Januari 1920 trad hij toe tot de Politie hij werd speciaal agent van de Politie te St Jans Molenbeek negen maan den nadien werd hij tot adjunct-politiecom missaris benoemd te Watermaal-Bosvoorde. Hij trad in dienst der Stad leper als spe ciaal agent-secretaris op 1-7-1923 en werd alhier bevorderd tot adjunct-politiecommis saris op 5 Juli 1937. OPENBARE VERKOPING met eigenaardige afloop In een Oostenrijks dorpje nabij Wenen werd onlangs overgegaan tot de openbare verkoping van een stuk weiland, groot 2 ha., waarvan de waarde, volgens des kundigen. maximum 2000 kronen geschat wordt. Slechts twee personen waren op de ver koping aanwezig, namelijk Baron von der Dühnen G.. een edelman met gevestigde faam. en een zekere C. A. Brinckmeyer. melkerijeigenaar. In hun koppigheid tegenover mekaar, dreven ze het zo ver steeds een hogere prijs te bieden, tot het resultaat het fan tastische cijfer van 500 000 kronen bereik te wat daaromtrent de waarde van circa 5 a 6 modern geïnstalleerde burgershui- zen vertegenwoordigt Wij konden niet verder vernemen wie van de twee kooplustigen het weiland toe gewezen kreeg. De Toneelafdeling van t Richten weet er echter méér van. en nodigt U uit naar haar opvoeringen van «Het Duistere Punt i> blijspel in 3 bedrijven op Zondag 28 Maart a.s. te 17 uur., en Maandag 29 Maart a. s. te 20 uur in de Ieperse Stads schouwburg. De omstandigheden hebben meegebracht dat hij tijdens zijn loopbaan veel moeilijke perioden heeft doorgemaakt de jaren na de oorlog 1914-19 de mobilisatie van 1939 de invasie de pijnlijke jaren van de be zetting die de leden der politie voor zoveel delikate opdrachten en toestanden plaat- -y Ae tToehele dagen bij en na de be vrijding de daarop volgende tijdspanne die aan al de politiekorpsen van het land een zware bijkomende last bezorgde In al deze omstandigheden bleef de heer Goemaere de plichtbewuste ambtenaar die hoewel door de oorlog in zijn leven 'gete kend, zijn voornaam ambt met onverdroten Ijver en toewijding heeft waargenomen. On partijdig was zijn optreden, maar ook steeds taktvol en moeilijk. De heer Goemaere u-as een goed mens. die niet beter vroeg dan voldoening te geven waar hij kon. die minzaam was voor al wie met hem om- wng.^ offervaardig, voor iedereen, wel weten de dat het de hoogste bestreving moet zijn van een ambtenoor te zijn de dienaar én rahzijn oversten én van zijn medeburgers. Was de heer Goemaere een toegewijde ambtenaar, hij was niet minder een nobel patriot. Hoewel reeds door de oorlog 1914-18 diep in zijn lichaam getekend, heeft hij niet geaqrzeld tijdens de laatste wereld oorlog opnieuw zijn volle verantwoordelijk heid te nemen. Van meetaf stond hij in de rangen van de weerstand en iedereen ken de in hem de patriot, die zijn gedachten en gevoelens niet verborg. Ook niet voor de bezetter, die hem op de lijst der gijzelaars van leper bracht en hem op 10 Juni 1944 in de gevangenis opsloot. De heer Goemaere werd op 6 September 1944 bevrijd de in validiteit die hij reeds opliep was echter in aanzienlijke mate verergerd. •Va een ziekte van acht maanden, is deze voorname ambtenaar heengegaan, zijn r f- sterven heeft ons allen gegriefden met diepe dank denken wij terug aan hem die steeds de dienaar was van zijn land. zijn volk en zijn stad. Geachte Familie, in naam van het Stads bestuur en de Ieperse bevolking bied ik U mijn innige gevoelens van oprechte deel neming. Het moge voor V een troost zijn te weten dat de nagedachtenis van uw dier bare overledene in ons allen zal voortleven als de nagedachtenis van een trouwe ambte naar, een nobel burger en een goed mens. En moge God zijn ziel opnemen in de rust van zijn eeuwige Heerlijkheid. De h. Fernand Merlevede, namens de politieke gevangenen, hield daarna vol gende toespraak Geachte, diep treurende Familie. Waarde makkers politieke gevangenen. Stil en stom bogen wij het hoofd toen wij vernamen dat de klamme hand van de dood haar ijzige vingers naar onze bemin de Voorzitter had uitgestrekt. Hoe verras send trof het nieuws van zijn overlijden zijn talrijke vrienden en kennissen, al de bewonderaars van zijn grote rondborstig heid en trouwhartige vrijmoedigheid, de vereerders van zijn blije levenslust, zijn on baatzuchtige mensenliefde en zijn offervaar dige gedienstigheid. Wij bewaren van de betreurde overledene vooral de herinnering aan een loyaal en ridderlijk karakter, een openhartige kameraad, iemand van beproef de trouw, die ongemaakt en onverbloemd voor zijn mening vooruitkwam. Hij was een opgeruimd man, met zon in het hart en fleurigheid in heel zijn wezen. Wat ieder een die met Maurice in betrekking kwam trof, was zijn gezelligheid en warme ge moedelijkheid. zijn geestigheid, schalksheid en nooit uitgeputte toegeeflijkheid. Wat had hij er de kunst van om een gezelschap op te vrolijken en voor allen steeds te zijn een ware volksvriend, een sociabel man in de beste zin. De bond van de politieke gevangenen ver liest in Maurice de rechte man op de rechte plaats, een onvervangbare voorzitter. Waarde vriend Maurice, V was een mens verheven boven duizenden anderen omdat U als ideaal had opgevat uw Land en Volk te dienen. Toen de noodklok over ons landje weer klonk, toen ongebreidelde machten hun hel se vangarmen, hun grijpende klauwen naar ons klein België hadden uitgestrekt, stond U paraat, als dappere strijder, als koene kamper, midden de ontketende storm, mid den het gruwelend oorlogsgeweld om aan die afgrijselijke tragedie het hoofd te bie den. Grijnzend sleurde de vijand U naar ge vangenissen en kampen, chaos van diepe ellende. Beter dan wie ook begrijpen wij, ontsnapten en bevrijden van die moorde naarsholen, het bitter lijden van de echt genoot en vader die. niet wetende wat de dag van morgen hem brengen zou, daar naartoe werd gesleept. Edele vriend Maurice, in de serene stilte die zweeft over deze weidse dodenakker, bij de geopende schoot van moeder aarde die U straks zal ontvangen, durf ik U toe roepen dank, o grootse figuur, beste onder alle besten, dank in naam van het Vader land. Vaarwel Maurice, trouwe goede vriend, rust in vrede. Aan Mevrouw Goemaere. kinderen en familie, biedt «Het Ypersch Nieuws» zijn innige blijken van deelneming aan. SCHEEPVAART TE IEPER Binnengekomen t Adrianaschipper Vanoeveren met 80 ton zand voor Firma Dejonghe - Van- dermarliere. c Liquenda schipper Yzen. met 100 ton rogge voor Firma Blootacker - Vermeersch. Alro schipper Vandenberghe Robert, met 153 ton rogge voor Firma Vandeputte Alidor. Liliana schipper Suivier Oscar, met 252 ton cement voor Firma Dumon - Van- dervenne. Helmarschipper Dewilde. met 251 ton cement voor Firma Depuydt Albert. t Onderneming schipper Huizinga. met 100 ton rogge voor Firma Vandeputte Ali dor. t Lejan schipper Vandenbogaert. met 180 ton kolen voor Firma Vandendries- sche. c Wilvinaschipper Bonduewell. met 250 ton zand voor Firma Albert Depuydt. Geladen t Liquenda schipper Yzen. met 100 ton erwten voor Firma Omer Igodt. Poperin ge. Rosalieschipper Vansteen. met 41 ton erwten voor Firma Omer Igodt. Pope ringe. (9277) De Algemene Statutaire Vergadering van de Handel en Nijverheidskamer van het arrondissement leper Onder voorzitterschap van de h. Eugèneaangesloten zijn. Glissoux werd op Donderdag 25 Februari 1954 te 20 uiir in het lokaal Au Sultan op de Grote Markt, de jaarlijkse alge mene statutaire vergadering gehouden van de Handel en Nijverheidskamer van het arrondissement leper Er was een flinke belangstelling voor deze vergadering, wat zeker verheugend mag genoemd worden. Na een inleidend woord van voorzitter Glissoux. werden de punten van de dag orde behandeld, namelijk het verslag der laatste statutaire vergadering, dat door de h. Edouard Toussaert. algemeen secre taris, voorgelezen werd. Vervolgens bracht hij een rijkgedocu- menteerd verslag over het beheer tijdens het afgelopen jaar. waarna de h. Omer Robyn. schatbewaarder, de financiële toe stand belichtte Na goedkeuring van de balans werd ont lasting gegeven aan schatbewaarder en beheerders, waarbij ze tevens bedankt werden voor hun diensten. Hierop hield de h. Albert Boone een spreekbeurt met als onderwerpDe zeer doeltreffende werking der Handelskamers van België Spreker begon met erop te wijzen dat er in menige kringen twijfel bestaat om trent het nut van de Handelskamers. Het doel van de Handelskamers bestaat noch tans in de verdediging der belangen van alle zelfstandige geest- en handarbeiders, doch dit eist een lange noeste, geduldige en ondankbare werking, welke soms enkel na jaren haar vruchten oplevert. De h. Boone belichtte vervolgens de organisatie der Kamers, namelijk op lo kaal. provinciaal en tenslotte nationaal plan De lokale kamer bevat in haar comité de vertegenwoordigers van handel en nij verheid uit het arrondissement. Zij ko men regelmatig bijeen om de verdediging waar te nemen van al wat hun stad of arrondissement op economisch gebied be treft. Zij verzamelen alle grieven, vragen, wensen en suggesties, die ze na bespre king aan de bevoegde overheid overmaken. Een bestendig secretariaat verstrekt al le mogelijke inlichtingen op sociaal en fiskaal gebied. Verder is de Kamer ook vertegenwoordigd in de schoot van de Werkrechtersraden en in de commissies voor bestrijding en beteugeling van de misbruiken inzake werkloosheid. Ten slotte verleent de Handelskamer haar steun aan betogingen van economi sche aard. o.a de Handelsfoor en stuurt zij afvaardigingen naar alle manifestaties in de provincie, die handel en nijverheid betreffen. Wat nu de Provinciale Handelskamer betreft, deze is samengesteld uit vertegen woordigers van ieder lokaal comité. Het werk van de verscheidene kamers wordt hier samengebundeld en besproken en dan voornamelijk de punten die de ganse provincie aanbelangen. De provinciale ka mer kan men best aanzien als een schakel tussen de lokale groeperingen enerzijds en de Nationale Federatie der Kamers van Handel en Nijverheid van België an derzijds. Tot slot weidde de h. Boone nog uit over dit laatste organisme dat beheerd wordt door een bestendige bestuurder en verscheidene secretarissen en bedienden. Het Comité van de Federatie beschikt over zeer grote invloed, zodat bij iedere ministeriële beslissing betreffende de eco nomie het bureau geraadpleegd wordt Met een oproep tot meer samenwerking en verstandhouding, besloot de h. Boone deze gesmaakte uiteenzetting. De h Edouard Gruwez hield vervolgens een spreekbeurt overDe Nationale Fe deratie der Handel en Nijverheidskamers van België verenigt en verdedigt de belan gen van alle Zelfstandigen n. De h. Gruwez bracht vooreerst hulde aan de voorzitter, secretaris, penning meester. algemene secretaris, alsmede aan het ganse comité der Handelskamer en aan dit der Handelsfoor voor hun werk kracht. Hij wees er vervolgens op dat door de prachtige uiteenzetting van de h. Boo ne de werking en de vertakkingen van de Handelskamer meer duidelijk gewor den waren. Hij verheugde zich over de aanwezig heid van de voorzitter van de Juweliers- bond. omdat hij dit als een voorbeeld aan zag. daar tal van vakbonden langs de in terprofessionele zijde bij de Federatie Vervolgens besprak hij de werkelijke positie der Handelskamers. Uit de Fede ratie vloeit rechtstreeks het comité van middelmatige en kleine ondernemingen voort. Dit comité geeft toegang tot de Hoge Raad van de Middenstand, terwijl het ook vertegenwoordigd is in het In ternationaal Comité der kleine en mid delmatige ondernemingen. Hierdoor zijn de Handelskamers in alle mogelijke instanties, binnen en buiten ons land vertegenwoordigd. Naast de Hoge Raad van de Midden stand maakt de Federatie nog deel uit van de nationale arbeidersraad en van de centrale raad van het bedrijfsleven. Wat nu de morele positie van de Han delskamers betreft, merkt de h. Gruwez op dat de huidige economische structuur berust op het evenwicht tussen de gesyn- diceerde werknemers langs de ene kant en a'. wat middenstand, of liever zelfstan dig is. langs de andere kant. De Handelskamers bieden de beste waarborgen om alle zelfstandigen te ver enigen. omdat ze niet door politieke doel einden beïnvloed worden en omdat ze met wijsheid en beradenheid streven voor het algemeen belang der zelfstandigen. Daar om is het dat ze veel invloed hebben in regeringskringen en bij alle leidende in stanties. De h. Gruwez somt dan de vraagstuk ken op voor de verwezenlijking waar van de Federatie en het Comité van mid delmatige en kleine ondernemingen hun steentje hebben bijgebracht, namelijk ver plichte boekhouding der kleine onderne mingen, vestigingswet, inschrijving in het handelsregister, de vereenvoudiging van het fiscaal stelsel, gewaarborgd weekloon, grendelwet. krediet voor de middenstand, pensioen der zelfstandigen. Telkens geeft de h. Gruwez enkele woor den uitleg over deze vraagstukken, ter wijl hij de voor- of nadelen daarvan laat blijken. Tot besluit doet spreker een oproep op dat alle leden intens met de Handels- kamer zouden meeleven, om zodoende de aktie van de Handelskamer te steunen. Na deze twee spreekbeurten, die tel kens op een flink applaus onthaald wer den. ging men over tot de verkiezing van 5 bestuursleden. De uittredende leden, de hh. Glissoux Eugène. Craye Prosper. Boo ne Albert en Monkerhey Leon werden herkozen, benevens de h. Seys Ernest Jr, die voorgesteld werd door het Comité. Na enkele mededelingen betreffende het bulletijn van de Handelskamer en de diensten van het secretariaat, verstrekte de h. Aimé Gruwez nog enkele inlichtin gen aangaande de aanstaande Handels- foor. waarna de vergadering in de beste stemming geheven werd. MATRASSEN ALBERT SLOSSE 27. Vandenpeereboompl. leper - Tel. 461 («611) TURNEN KAMPIOENSCHAPPEN TE IEPEB 1954 zal voor leper en bijzonderlijk voor de lokale turnkring het jaar der organisa ties betekenen want het programma ver toont een drukke bedrijvigheid. Benevens de grote 2 daagse internationale feesten op 30 en 31 Mei komt er nog in 't kort iets anders voor de pinnen. Gisteren werd ons vanwege het bondsbureel te Brussèl de officiële toekenning gemeld voor het inrichten van het Kampioenschap der bei de Vlaanderen te leper. In feite zijn er 5 titels te betwisten t.w.bij de scholie ren. juniors en seniors, en voor het zwak ke geslachtin de juffers- en damesklasse. Deze kampioenschappen worden op Zon dag 28 Maart in de turnzaal, Lange Meers 26. door de beste elementen uit West- en Oostvlaanderen betwist. Gezien het offi cieel karakter van deze wedstrijden 't is tevens zifting voor het kampioen schap van België zullen de oefeningen gekeurd worden door het nationaal jury- korps wat een degelijke waarborg is voor de juiste beoordeling der prestaties. Onnodig er op te wijzen dat enkele clubgenoten van plan zijn flink figuur te slaan in eigen midden. Een 3 tal scholie ren zullen er voor zorgen dat de titel in hun kategorie een lepers eigendom wordt. Bij de juniors is het een certitude, wij bezitten een onklopbare juniordaarover zullen we het later hebben in onze voor uitzichten. Wat betreft de seniors, daar zullen onze gekende kleppers hun rivalen lelijk de duivel aan doen en... wie weetT Spijtig is één onzer mannen voor het ogenblik aan 't sukkelen met een spier- verrekking, iets dat misschien zijn deel name zal beletten. Anders heerst er een gewettigd optimisme in de St Michiel»- turnkring. de tegenstrevers mogen zich verwittigd achten Deze kampioenschappenindividueel turnen op 28 Maart, vormen aldus ee» waardig slot der Kattefeesten en zijn te vens een flinke propaganda voor de turn- sport in onze stad. A. G Drinkt water zo... of water zus Doch indien u smaak hebt vraagt dan natuurlijk bij de Depothouder M. Knockaert Frenchlaan 50 IEPER Tel. 13S BIJ DE MANILLECLUB «HE DOORGANG» De Manilleclub «De Doorgang», geves tigd in het café De Doorgangwas in feest bij gelegenheid van de viering van Koning en Koningin 1953. Deze viering ging door tijdens het jaarlijks feestmaal dat in het lokaal opgediend werd en dat bijgewoond werd door een groot aantal Wen met hun echtgenote. Het was voorzitter Arsène Vermeersch die hulde bracht aan de Sire 1953 de hr Achille Titeca en de Koningin Mevr. Geor ges Lecleir Beiden werden hartelijk toe gejuicht door hun makkers. Het Bestuur van deze bloeiende Kaar- tersclub is samengesteld als volgtVoor zitter de hr Arsène Vermeerschonder voorzitter Paul DevicksecretarisDé- siré Ghisqulère schatbewaarderJulie* TitecacommissarissenBenoni Calle- waert. Adrien Salomé en Bruno Ver- straete. R. De feestvierende leden van de kaartersmaatschappij De Doorgang

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 5