FR/G/M/RF STEVENS Gebr. HUIS DEVICK PENSIOEN SslS'" u a» CHEVRON rtZkè. I 'wgm/tUÊÊÊmbhebhr Een echte cv CLIPPER - OLMA - IVY Te huur 'f Spinnewiel DE GOEDE KOOP HEI YPEKSCH NIEUWS Blz 4 *«-3-1954 WITTIG GIDtfONllRO De KLEINE Koelkast met GROTE inhoud Sleed-» 12 verschillende modellen in voorraad. Traag onze speciale voorwaarden Rechtstreeks off. Verdeler Vanc'c-npe*reboomplaats 7 IEPER Tel. 202.49 (9359) BIJ DE VUURKRUISEN DUBBELE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk besluit werd ons trouw Ud Nevejans Paul. Waterkasteelslraat 20. be noemd tot Ridder in de Leopold II orde met zwaarden, terwijl hij eveneens ver eerd werd met het Oorlogskruis met Palm. dit om zijn uitzonderlijke verdiensten tij dens de oorlog 1914-1918 Aan deze vriend uit de Vuurlinie, bieden we bij deze dub bele onderscheiding, onze hartelijkste ge lukwensen. ONZE VUURKRDISENDAG Zoals we verleden week hebben medegedeeld, werd onze Vuurkruisendag. die telkenjare plaats heeft op de Zondag die volgt op 8 April, uit oorzaak van de parlements verkiezingen. verschoven tot 25 April a.s. Op die dag moeten al onze leden samen met hun Voorzitter en bestuur naar Brus sel optrekken, om deel te nemen aan het Rassemblement der Vuurkrulsen dat. vuuieerst ïiuidc hrpntffin aan onze Doden, aan Koning Albert en aan de On bekende Soldaat. Daarna zullen we ons beschermend comité gezamenlijk kunnen toejuichen, daar het ons ter gelegenheid van onze Vuurkruisendag zal voorgesteld worden. We verwachten heel veel van dit be schermend comité Het is ieders achting en dankbaarheid waardig om het indruk wekkend aantal heldendaden die zij al len hebben volbracht. Het is in het bij- zondef onze achting en dankbaarheid waardig om de onschatbare elementen die het ten dienste van ons ideaal bijbrengt. Zijn samenstelling is zo goed als voltrok ken en het is dan ook tijd. het aan de leden voor te stellen. De geschikte dag daarvoor is wel de Vuurkruisendag. om dat op die dag duizenden Vuurkruisen on ze hoofdstad bezetten en. dit jaar krijgt onze dag wellicht een vitaliteit die hij nog nooit heeft gekend- Gezien de ver wachte grote toeloop, zal er dit jaar geen banket plaats hebben. Dit ware onmoge lijk. Niettemin wordt het grootst mogelijk lokaal in Brussel opgezocht, waar de voorstelling zal geschieden. Speciale trams zullen de Vuurkruisen naar de plaats van bestemming voeren en d&èr zullen we allen te zamen. broodjes met hesp en een goede demi gebruiken aan de maxi mum prijs van 30 fr. per persoon (ook de tramreis inbegrepen). Het weze dus een enige gelegenheid 1) om het grootst mogelijk aantal Vuur kruisen te verzamelen 2) om onze man nen toe te laten met hun Provinciale en Federale Leiders in voeling te treden 3) om aan eenieder te laten zien hoe zeer wij aan ons Vuurkruisenideaal ge hecht zijn 4) om de nieuwe krachten te bedanken die het beschermend comité medebrengt. Met zekerheid delen we hier bij mede dat de grote Oorlogsheld Rid der Willy Coppens van Houthulst van de partij zal zijn en diens aanwezigheid vol staat voor het volledig slagen van het groot t Rassemblement 5) de Pers zal uitgenodigd worden voor een indrukwek kende vergadering om de uiteenzetting van ons ideaal te aanhoren en vooral ook om de huidige wilskracht en kordaatheid der Vuurkruisen te leren kennen. Dit we ze een eerste gebaar van een meer en meer noodzakelijke oproep tot de open bare opinies. Wie er nog zal uitgenodigd worden, zullen de aanwezigen vol ver wondering en bewondering mogen besta- tigen Vrienden Vuurkruisen. laat ons dus allen samen een bijzondere krachtinspan ning doen tot het wellukken. én van ons Rassemblement en van onze Vuurkruisen dag Het moet het grootste succes worden dat we tot nog toe hebben gekend, want dit zal er veel toe bijdragen om de pas gekozen parlementairen te overtuigen, dat him eerste werk zal moeten zijn. recht te doen geschieden aan de mannen uit de Vuurlinie, die door hun strijd en met hun bloed, het hun mogelijk hebben ge maakt. om. in ons vrijgevochten land. nog parlementairen te kunnen worden. Daarom allen naar Brussel op 25 April. Verdere richtlijnen zullen volgen. Kon. lenerse Schaakkring CLUBKAMPIOEN SCHAP Eerste Nederlaag Onze clubkampioen Heer La con te door worstelt thans een moeilijke periode- Zijn forme gaat sinds de laatste weken in da lende lijn en nu kreeg hij de eerste ne derlaag te incasseren van niemand min der dan de maar steeds verbluffende Heer Bollaert die nu een hele baas is gewor den. De heer Jude maakte van deze ge legenheid gebruik om de leiderstok over te nemen en pronkt thans op de troon, maar verbergt zijn ongerustheid over het gevaar daar de heer Bollaert hem dicht op de hielen zit De eerstgenoemde re kent fel op de thans in prachtconditie verkerende heer Gits die Dr De Roo op veilige afstand hield om hem de helpende hand te reiken Intussen wringt zich de heer Dewilde steeds maar de hoogte In en een prachtige finish ligt in het verschiet. In de tweede klasse moeten we vooral de heer Morris Grimonprez voor het ogenblik in militaire dienst compli menteren om 3 zware matchen met goed gevolg te beëindigen. Leider Duhameeuw weet nu hoe laat het ls! Heer Vanden hoven heeft hard en lang moeten zwoe gen om zijn voordelige positie tegen heer Mennens te zien verliezen, maar onze schatbewaarder heeft voor het ogenblik zijn handen vol en vooral zijn opgewekt heid is veelbetekenend 1 In de derde klasse gaat het duel De- vacht - Havegheer ongestoord verder. De Heer Devos moest zich ook neerleggen bij het meesterschap van deze laatste Uitslagen le Klasse(17e ronde) Gits - De Roo 1 La conté - Bollaert 2 Dewilde - Kaesteker 1 Du Brulle - Benoot 1 Baert - Jude 2 V 4 Si 2 Si 7 Bi Bi 8 10 »i 131 gewonnen punten V verloren punten. 2e Klasse(16e ronde) Grimonprez M - Duhameeuw R 2 1 1 1 Statiestraat 28 IEPER Klassement M W 1. Jude 15 10 2 3 11 2. Bollaert 16 8 5 3 101 3 Laconte 12 9 2 1 10 4 Dewilde 14 6 5 3 81 5 Kaesteker 15 5 6 4 8 6. Du Brulle 16 7 1 8 7 De Roo 15 5 3 7 61 8. Gits 14 5 2 7 6 9. Baert 16 4 4 8 6 10 Benoot 15 4 3 8 11. Grimonprez 14 0 1 13 4 N. B. - vetdruk ereklassersW Decorte - Pyck Mennens - Vandenhoven TJonck - Lemenu Knockaert - Depoorter Uitgestelde partijen Knockaert - Grimonprez Grimonprez - T'Jonck Mennens - Grimonprez Klassement M W V 1. Duhameeuw 14 11 2 1 12 2. 2. Grimonprez 14 9 2 3 10 4 3. Knockaert 14 8 1 5 Bi 5i 4. TJonck 16 8 1 7 Bi Ti 5. Lemenu 15 7 1 7 7i Ti 6 Mennens 13 6 2 7 7 7. Pyck 15 7 0 8 7 8 8. Vandenhoven 15 5 0 10 5 10 9. Decfcrte 14 3 3 8 41 9i 10. Depoorter 16 3 2 11 4 12 3e Klasse Vandaele - Baete 1 Opening sinds 20 Februari l.l. ALLEENVERKOOP van de alomgekende en geprezen echte Zwitserse uurwerken 2 jaar verzekerd tegen verlies, diefstal, enz. Het Welsprekendheidstornooi van Westvlaanderen een groot succes geworden te leper De laatste Propaganda-avond van het volgd en allen werden met een lang u- Welsprekendheidstornooi voor beschaaf- ng applaus begroet oor de Jury en j de omgangstaal, ingericht door het Pro- was het een zeer moeilijke taak om e vinciaal Bestuur van Westvlaanderen in uitslag van dit welsprekendheidstornooi de Stadsschouwburg te leper, kende een op te maken dit gezien de deelnemers verbazend en bemoedigend succes Wan- zeer aan elkaar gewaagd waren Tij en- neer de heer Storme bestendig afgevaar- de beraadslaging van de Jury werden on- digde en voorzitter der Jury. het inlei- der leiding van Meester Guido V an Over- denó woord voerde tot de toehoorders beke enkele mooie Vlaamse liederen ge- waren alle plaatsen in de schouwburg zongen door het aanwezig publiek a reeds volledig bezet. Onder de aanwezi- I ongeveer 25 minuten verschenen de Jury- gen bemerkten wij oun.de heer burge- leden op het podium voor het bekendma- meester Albert Dehem: Z E H Debruy- ken van de uitslag. Volgens de verkla- ne. Principaal van het Collegede heren ringen van de heer Storme stond deze schepenen Robyn en Muiier: en de he- wedstrijd op het hoogste peil van ae vijf ren gemeenteraadsleden Jozef Pype en propaganda-avonden voor beschaafde om- Albert Six. Na de toespraak van de heer gangstaa'. die ingericht werden in de Pro- Stnrme volgde dan de prachtige rede van I vincie Westvlaanderen. Hij wenste dan de heer Dr Michel Vandekerckhove uit Kortrijk. die handelde over de beschaaf de omgangstaal. Vervolgens werd met het welsprekendheidstornooi een aanvang genomendit werd ingericht onder de studenten van het Hoger Middelbaar On derwijs. hier te leper het Sint Vincen tiuscollege en het Koninklijk Atheneum Achtereenvolgens traden volgende deel nemers op het podiumPattyn André (Kon. Atheneum). Vivey Egide (St Vin- centiuscollege). Masschelein Willy. (Kon. Atheneum). Vanderschraeghe Jan (Sint Vincentiuscollege). Ledaine Frans (Kon Atheneum) en Linclau Jozef (St Vincen tiuscollege) Met veel aandacht werd het optreden der verschillende deelnemers door de aanwezigen in de schouwburg ge- ook al de deelnemers aan dit Tornooi ge luk en overhandigde aan de Laureaten zes prachtige boeken, die respectievelijk geschonken werden door het Provinciaal Bestuur van Westvlaanderen en het Stads bestuur van leper Een dreunende Vlaam se Leeuw, door al de aanwezigen mede gezongen. besloot deze geslaagde Propa- ganda-avond voor beschaafde omgangs taal. De einduitslag luidde als volgt 1. Ledaine Frans. Koekelare (Kon. Athe neum) 2. Vanderschraeghe Jan. Hand zame (St Vincentiuscollege) 3. Pattyn André. leper (Kon Atheneum) 4 Ex- aequoLinclau Jozef. Langemark (Sint Vincentiuscollege) en Masschelein Willy. Zonnebeke (Kon Atheneum) 6 Vivey Egide. Beerst (St Vincentiuscollege). Baudewijn - Desmarlcaux Havegheer - Devos Lammens - Beernaert Boudry - Devacht Gh. Klassement 1 Devacht 2. Havegheer 3- Devos 4. Desmaricaux 5. Beernaert 6. Vandaele 7. Boudry 8 Baudewijn 9. Baete 10 Lammens M 14 13 0 1 14 12 0 2 16 9 0 7 15 8 1 6 16 8 I 7 14 7 0 7 16 7 0 9 13 6 0 7 16 2 0 14 16 2 0 14 W 13 12 9 81 81 7 7 6 2 2 2 1 2 2 V 1 2 7 «1 71 7 9 7 14 14 Matchen van 23 Maart om 20 uur le Klasse (18e ronde) Jude - Du Brulle Benoot - Dewilde Kaesteker - Laconte Bollaert - Gits De Roo - Grimonprez O. 2e Klasse (17e ronde) Lemenu - Mennens Depoorter - T'Jonck Duhameeuw - Knockaert Vandenhoven - Decorte Pyck - Grimonprez 3e Klasse(17e ronde) Baete - Boudry Devacht - Lammens Beernaert - Havegheer Devos - Baudewijn Desmaricaux - Vandaele BEKERTORNOOI Spannende finales! Zoals voorzien bleven de 6 overleven den steeds in koers. Inderdaad slaagde ook de hr Gits erin Jude te counteren zo dat de 9e ronde als volgt uit de bus komt Gits (21) - Bollaert (21) De Roo (21) - Jude (11) Laconte (1}) bye Du Brulle (2}) bye Voor de eerstgenoemde partij zal de valbijl zeker werken terwijl ook de Hr De Roo het niet gemakkelijk zal hebben tegen de Hr Jude. Deze partijen zullen gespeeld worden op Zaterdag 27 Maart eJc. DUINKERKE - IEPER De torpedo's zijn gereed. De kapitein staat Zaterdag 20 Maart aan de peris coop om naar Duinkerke te stevenen... Spelers op postVertrek om 17 uur. De laureaten van het welsprekendheidstornooi te leper. Van links naar rechts de hh. Willy Masschelein. Zonnebeke: Frans Ledaine, Koekelare: Jan Vanderschraeghe, HandzameAndré Pattyn, leperJozef Linclau, Langemark Egide Vivey, Beerst. WIE KRIJGT EN HOEVEEL... Gewezen ZELFSTANDIGEN of de weduwen er van, die 65 jaar oud zijn of meer. kunnen inlichtingen bekomen op het N.C.M.V.-Secretariaat1, Grote Markt 2, te IEPER, gedurende de speciale zitdagen in April, elke Maandag en Donderdag, van 14 tot 16 uur. Lees verder elke week onze mededelingen in dit blad. Toekomende week publiceren wij de lijst onzer verschillende zitdagen buiten leper. Het Gewestelijk Bestuur N. C. Middenstandsverbond. (9362) Weet U Mevrouw, dat de Nieuwe Was- en Zelfwasserij ACKE-CAILLI AU Dikkebusstw. 138 - IEPER - Tel. 14? Uw was wast. het werk en al de produc ten levert, winddroog naar huis voor 7,54 fr. het kilo Wij doen ook de halfklare en kastk'.are was. Doe een proef en U ruit zekere kliënte blijven. Wij aanvaarden ook Droogkuis. N. C. Middenstandsverbond GEWEST IEPER Secretariaat gesloten op Zaterdag 27 Maart PLOEGSTEERT en BIZET Zoals reeds werd medegedeeldspeciale zitdag op Maandag 22 Maart, te Le Bizet van 14 tot 15 30 uur en te Ploegsteert. vanaf 16 uur MESEN De gewone zitdag van 23 Maart a s. zal wellicht maar aanvangen te 14.30 uur of nog iets later, in plaats van te 14 uur. KOMEN Speciale zitdag op Maan dag 29 Maart, vanaf 14 uur. voor het in vullen van aangiften. Aan alle leden van het Gewest Weet gif dat de stortingen, gedaan in geld aan het Nationaal Rampenfonds van het Rode Kruis van België of aan het Gemeentebestuur der tijdens de overstro mingen van Februari 1953 geteisterde ge meenten en steden, mogen gevoegd wor den bij het belastingsvrij gedeelte, dat reeds van vroeger bestond uit gezinsbij dragen. bijdragen aan zieken- en pen sioenkas. e.a. Vergeet niet., uw bewijs van vervroeg de betaling van belastingen te voegen bij uw aangiftedocumenten, bij het voorbe reiden uwer t Aangifte i. De Gewestsecretaris. CEREMONIEKOSTUMES Zuidstr. 75 - ROESELABE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorten (8771) SCHEEPVAART TE IEPER BINNENGEKOMEN Eben Haezerschipper Nyhuis J., met 60 ton veevoeders voor Firma Lefere- «Teintje», schipper Blom J., met 120 ton fijn zand voor Firma Dejonghe-Van- dermarliere. De Ymertschipper G. Vanstraeten. met 83 ton fijn zand voor Depuydt Albert. St Jeanschipper Bulens, met 251 ton cement voor Depuydt Albert. leper. Albatrosschipper V. D. Werf, met 100 ton haver vooT Firma Blootacker-Ver- meersch. Rosaschipper Leeuwestein C.. met _18 ton zand voor Dumon-Vandervenne Kemmelberg). Evaschipper Paserez. met 220 ton -:eien voor Dumon-Vandervenne (Kem melberg). Martha schipper H. UU. met 100 ton rogge voor Firma Blootacker-Vermeersch. L'Ami de Dienschipper Clooster- :nan. met 100 ton gerst en 75 ton rogge voor Firma Blootacker-Vermeersch. Mariaschipper De Souter, met 200 :on graan voor Firma Vandeputte Alidor. GELADENGeen. ^8 Drinkt water zo... u water zus bij de Depothouder M. Knockaert FrenchLxan 50 IEPER Tel. IJS weet «jruutt) zich netecns^ smqokvollez kleden kpn 1 PON b'j: Diksmuidestraat 40 - IEPER REUSACHTIGE KEUS Herenk os tuinen Communiekost urnen Vesten, broeks, enz. Alle maatwerk Beste kwaliteit - Laagste prijzen 's Zondags open (9282) STAD YPER Reglement betreffende het verlenen van bouwpremies Art- 1. Aan de gezinnen die op l-i- 1953 te Yper gehuisvest zijn en in aan merking komen voor het bekomen der toelage verleend voor het bouwen of ko pen van goedkope woningen, hetzij door de wet van 29-5-1948 en de verschillen de besluiten in uitvoering van deze wet genomen, hetzij bij besluit van de Pro vinciale Raad van Westvlaanderen dd 4-10-1950 en volgende, zal het stadsbe stuur van Yper, zo het gebouw te Yper gelegen is. een toelage verlenen ten be drage van 4 000 fr. per wettig Belgisch minvermogend gezin. Art 2. Deze toelage wordt verhoogd met een som van 2.000 fr. per descendent, fiscaal ten laste op het ogenblik der aan vraag. wat de eerste drie kinderen be treft. alsmede eenzelfde toelage van 2 000 fr. per ascendent, fiscaal ten laste voor zoveel deze gedurende het fiscale dienst jaar. dat de aanvraag voorafgaat, ten laste was en het bleef tot op het ogen blik der aanvraag. Deze verhoging wordt gebracht op 4.000 fr. voor elk der vol gende kinderen fiscaal ten laste van het gezinshoofd. Art. 3. In geval van aankoop van een goedkope woning die gebouwd werd vóór 10 Mei 1940 voor rekening van de nationale maatschappij voor goedkope woningen of van de Nationale Maatschap pij voor de kleine landeigendom of van een vennootschap aangenomen bij deze laatste maatschappij, wordt het bedrag der premie voorzien in Art. 1 en der ver goedingen voorzien in Art. 2 terug ge bracht op 1/4 van dit bedrag. Art. 4. Deze toelage zal verleend worden aan al degenen die ze zullen aan gevraagd hebben vóór 31-12-1954. Art. 5. De aanvraag dient te ge schieden per aangetekend schrijven ge richt tot het Schepencollege en dient ver gezeld van al de volgende bewijsstukken a) bewijsstuk afgeleverd door de be voegde dienst van Staat of Provincie waaruit blijkt dat de aanvrager in aan merking komt voor de Staats-of Provin cietoelage. b) uittreksel uit het bevolkingsregister betreffende de samenstelling van het ge zin. c) een verklaring van de controleur der belastingen betreffende het aantal per sonen fiscaal ten laste van de aanvrager d) wanneer het. het bouwen van een nieuwe woning betreft, een verklaring uit gaande hetzij, van de aannemer, hetzij van de bouwkundige der betrokken wo ning waaruit blijkt dat het ruw werk van het woonhuis voltrokken is. Ofwel, wanneer het gaat om het aan kopen van een bestaande woning, een be wijsstuk afgeleverd door het verkopend organisme, waaruit blijkt de datum van aankoop van het gebouw en de verkla ring dat betrokkene aan al zijn finan- tiële verplichtingen voldaan heeft. Art. 6. Het Schepencollege onder zoekt ieder aanvraag en beslist er over De toelage wordt echter slechts uitbe taald aan de aanvrager op het ogenblik dat hij het huis in feite betrekt. Art. 7. De terugbetaling van de stadstoelage kan geëist worden, wanneer de terugbetaling door de Staat, hetzij door de Provincie geëist wordt. Art. 8. De uitbetaling der bouwpre mies is steeds afhankelijk van de jaar lijkse uittrekking op de gemeentebegro ting der daartoe nodige kredieten. Gedaan in zitting van de Gemeente raad van 5 Maart 1954. Bij bevel de Secretaris, de Burgemeester-Voorzitter A. Versailles. A. Dehem. Vereniging voor Sterrenkunde en Meteoorwaarnemers van Westvlaanderen Afdeling leper - Poperinge De Vereniging voor Sterrenkunde en Meteoorwaarnemers. afdeling leper - peringe. richt op Woensdag 24 Maart e om 20 uur in de zaal der Hostellerie St NicolasG. de Stuersstraat te IePer een filmvoorstelling in, waarop eenieder uitgenodigd wordt. Volgende filmen zullen afgerold ff°r* den Van alchemie tot atoomsplitsing. Het geheimschrift der Electronen. Verra Incognita. Spectrum. Ingang vrij voor iedereen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 4