DE POLITIEKE TOESTAND AUTO-PALACE YPROIS Service Station Marfak De 24s" leperse Handelsfoor N. S. B. - NIEUWS Huis A. De Meyere-Braem NOC RECORDPOCINCEN TE IEPER Opnieuw een accordeonist Ock een saxofoonspeler VOOR HET ONDERHOUD VAN UW WAGEN SMEREN, WASSEN, SIMONIZEREN wendt U in volle vertrouwen tot de Bijhuis der Firma CESAR MOTTRIE Kiekenmarkt 4, IEPER - Tel. 201.49 Zorgvuldige en spoedige bediening Matige prijzen BERGPLAATS voor auto's per dag en per nacht DEPANNAGE bij dag en bij nacht «HET YPERSCH NIEUWSBlz. 5 17-4-1954 (Vervolg van blz. 1) waagstuk thans te hernemen. Het is can oordeel dat in het kader van de politiek van verkeer schat ting, die het wenst te voe ren, deze vaart van essentieel belang is omdat het graven en uitrusten ervan gedu beiders, omdat deze vaart nieuwe industrie- naar maatschappelijk welzijn. 'ia nog in het Frans de Franse persona liteiten begroet te hebben, die er aan ge houden hadden op deze opening aanwe zig te zijn. verklaarde de h. gouverneur de handelsfoor voor geopend. een bloemenhulde men met de h. A. Gruwez begaf de "ebieden schept en de mogelijkheid ver- «Juveroeur zich daarna naar het lepers ,'ooat nUfuff ""verheden in onze streek te gou rn krijgen, niet in het minst omdat ze onze oorlogsmonument, om er Dloemen neer te stTrek verbindt met de Leie en aldus met leggen 'iel industrie-centrum van Noord-Frankrijk, Het flink muziekkorps van de St Jozefs hetgeen voor onze stad en de streek ran Vrije Beroepsschool dat voor deze ope- overwegend belang kan worden, wanneer nine zijn medewerking verleende, hief men ermede rekening houdt dat een ster- daarou de 3rabangonneaan. stroming bestaat bij de volkeren ran n,~. h gouverneur verontschuldigde zich West-Europa om zich meer en meer te per- vervolgens en nam plaats in zi;n auto. om f"'"" .f» a'U !™'"t™tio,e a> de^erugreis aan te vatten 'cha"en Men hft standpunt voor rondgang in de tentoonstelling De overige genodigden bezochten daar op de verschillende standen waar ze zich met de tentoonstellers onderhielden en deze gelukwensten voor het geleverde werk. Aan de stand van de leperse schaak kring had nog een korte plechtigheid plaats. Dr. De Roo. voorzitter van de schaakkring, hield een korte toespraak, waarin hij de werking van de schaakkring schetste, waarna hij burgemeester Dehem verzocht het nieuwe embleem van de kring dat met de driekleur bedekt was. te willen onthullen. Deze ging graag in op dit verzoek en wenste daarna nog deze bloeiende vereni ging alle succes. de ontvangst ten stadhuize Na afloop van het bezoek aan de han delsfoor. werd op het stadhuis, in de grote bovenzaal, een ontvangst gehouden. Om ringd door schepenen en gemeenteraads leden. hield burgemeester A. Dehem. vol gende toespraak Mijnheer de Voorzitter van het Comité van de Ypers: Handels/oor, Dames, Mijne Heren, Het is voor mij een aangename taak U allen ter gelegenheid van de opening van de 24e Handels/oor op ons Stadhuis te mo gen ontvangen en welkom te heten. De heer Voorzitter van het Comité der Handelsfoor heeft U zoéven de gevoelens van dank vertolkt voor uw aanwezigheid op de opening van de foor. Ik houd er aan mij in naam van het Stadsbestuur bij deze gevoelens aan te sluiten. Voor de Yperse gemeenschap is de Handelsfoor ieder jaar een uitdrukking van levenswil, een uiting van haar drang om opnieuw te worden wat zij eens was een bloeiende, welvarende stad. Het fa dan ook voor ons een bijzon der genoegen te mogen vaststellen dat U allen voor deze krachtinspanning uw steun en medewerking hebt willen verlenen. Voortgaande in het Frans wenste de h. Dehem de Franse genodigden welkom en in het bijzonder Mgr Detrez. Daarop vervolgde hij Heren Senatoren en heren Volksverte genwoordigers, heren van de Bestendige De putatie en van de Provinciale Raad, ik houd er .aan V gans in 't bijzonder welkom te heten. Ik ken uw st/mpathie voor onze stad en uw medevoelen met haar noden en ik weet dat de werkverschaffing en het toe risme twee problemen zijn die U als ver tegenwoordigers van de Westvlaamse ge meenschap zeer nauw aan het hart liggen. Daarom precies durf ik het aan uw wel willende aandacht en steun te vragen voor twee problemen die zeer actueel zijn voor onze stad en van ongemeen belang voor haar toekomst. Er is het probleem van de vaart Yper - Komen. Dit vraagstuk dat zich sinds meer dan 30 jaren stelt, kreeg tot op heden geen oplossing in de eerste plaats omdat in eigen milieu daaromtrent niet de nodige eensgezindheid bestond en er aldus geen sprake kon zijn van een gecoördineerd en doorgezet Optreden bi) de hogere instan ties Het stadsbestuur, daarbij aansluitend bij het standpunt ingenomen door de Yper- ze Handel en Nijverheidskamer, wenst dit 1 aanvraag mogen doen om hun kinders dit Wetsvoorstel zou axgeke-.d worden, en naar een vacantiekamp te sturen. ik vraag aan het Bestuur om volgende Het werk verleent ook steun in natnra. Motie aan de bevoegde Heer Minist op "t is te zeggen, wanneer een beneficiant fe sturen, opdat dit voorstei zou verme- 1 kleren, kolen, ondergoed verlangt voor tigd worden ten bate onzer makkers 4ü o. j het gezin, lakens, dekens, zelfs wol om En nu, beste vrienden, aa mij :e breien wenst te ontvangen, hij dit alles een woord van dank te sturen o Het is mij toegestaan door Uw bestuur ;._an bekomen in de plaats van geldelijke bestuur van Uw bond. voor de nuip om als afgevaardigde van het N W.OS steur. het verleent, met het bezorgen van om- U in korte woorden een uitleg te geven Ziedaar, waarde makkers, in korte slagen en postzegels, opdat abe dossiers renae een lange periode werk zal verschaf- )ver het N W. O S. en haar werking. Het -.voorden hoe het N.W.O-S. zijn steun ver- zouden kunnen verzonden worden zonder •en aan tientallen van onze werkloze ar- y w q s staatsinstelling die door eent aan onze noodlijdende makkers. kosten voor de beneficianten. verslag uitgebracht door makker bories, afgevaardigde n-wos-, tijdens de algemene vergadering van 4 april 1954 opgezet ware het niet beter de gelden no dig voor het graven en gsitrusten van de vaart roor andere doeleinden aan te wen den. die economisch interessanter zijn voor de streek. Wij menen dml. abstractie ge maakt van de grond der zaak. dit stand punt onhoudbaar geworden is omdat wij eenvoudig geen gelegenheid of mogedik- hrid van keus hebben. Komt de vaart er niet. dan krijgen wij toch niets in de plaats de ondervinding van het verleden heeft dit ten overvloede reeds bewezen. Waarom dan niet eendrachtig gewerkt en gestreden bij de overheden van dit land om de zaak erdoor te krijgen En er is een tweede probleem, dat ons Stadsbestuur bekommert en dat zich thans zeer acuut stelt. Wij mochten ver nemen dat het project om een ringbaan rona leper aan te leggen meer en meer vorm neemt. Ons bestuur houdt eraan te verklaren dat het zich op de meest uit drukkelijke wijze verzet tegen welkdanige ringbaan dan ook rond orpse stad wij kun nen niet aanvaarden dat om motieven van verkeer, die dan nog op zichzelf van zeer twijfelachtige waarde zijn. een doodsteek gebracht wordt in 't hart van onze stad en onze bevolking beroofd wordt van een har er voornaamste bronnen van inkomsten. ll'f' zijn bereid te zoeken met de bevoegde instanties naar een mogelijke betere rege ling van het verkeer door onze stad de oplossing door het aanleggen van een ring baan verwerpen wij beslist. Ziedaar de twee problemen waarvoor ik wilde uw aandacht vragen ik durf een beroep doen op uw steun en medeirerking, alsmede op de steun ran alle overheden, ambtenaren en neringdoeners hier aanwe zig, om samen met ons Stadsbestuur dit opzet te doen slagen. Ik eindig met de wens dat deze Handels- joor, evenals de voorgaande, een machtig succes zou mogen kennen en dat zij er toe moge bijdragen in stad meer voorspoed en welstand te scheppen. Deze toespraak werd langdurig toege juicht. waarna de h. Dehem een heil dronk bracht op het succes van de 24e leperse Handelsfoor. Het programma der Handelsfoor, het programma der Concerten, de lijst der tentoonstellers en de lijst der prijzen voor de tombola, vinden onze lezers op ons JijvoegseL Wegens uitscheiding van bedrijf TOTALE UITVERKOOP aan factuurprijzen van UURWERKEN en JUWELEN aller aard. De beste kwaliteit en merken. Een enige gelegenheid voor Pa sen en de Plechtige Communie. Surmontstraat 5 IEPER (9543) Sedert Vrijdag 16 April :e 8 uur is onze stadsge noot Camiel Blanckaert jan een poging begon- ïen voor het wereldre- ord accordeonspelen. in iet Café de l'Yser ochlaan 24. bij Achiel iocarren. Camiel. die thans zijn ijd verslijt bij de troep- oldaatjes. heeft van het erlof rond Pasen ge- .ruik gemaakt om ook jns zijn kunnen te tonen. Deze poging staat ou ter toezicht van de deur- vaarders A. Van Cappel a Roegiers. terwijl Dr togiers voor de medische .erzorging instaat. Als ge- zigen treden op de hh. Mahieu. H. Creus en A. Odent- Een aangepast podium s voorzien, wat het roken n het café mogelijk zal ïaken. Verder zullen allerlei attracties deze poging op- Jisteren. We wensen Camiel veel iucces Camiel BLANCKAERT. Zoals vorige week reeds aangekond'gd waarders. zullen toezicht uitoefenen. Dr *al Julien Bogaert, uit leper, heden Za- Rogiers staat in voor de medische ver- lerdag te 17 uur. zijn poging aanvatten zorging. terwijl de hh- Bruno Verstraete voor saxofoon in het Café Francois, bij en Eugène ToOenaere als verzorgers zul- Leon Bogaert D'Hondtstraat. te leper. len optreden. De hh. Van Cappel en Roegiers. deur-1 We wensen hem eveneens veel succes! dt staat gesteund wordt om alle noodlij- i kan U met gerust geweten verklaren. Heer voorzitter en leden van het be- dende Oudstrijders 14-18 en 40-45 die niet ia« het opmaken van een dossier gans stuur, in naam der beneficianten a'so° genieten van een pensioen als verminkte geheim gehouden wordt, en dat het op- in mijn persoonlijke naam. harte'ijk dank. of invalied der beide oorlogen, een tus- -naken niet mag geschieden in het bijzijn Om te eindigen, waarde makkers, doe senkomst toe te staan, naar gelang de van derden of vierde personen, en hier ik een oproep tot U allenindien U in huiselijke uitgaven en inkomsten. druk ik erop, dat geen enkel dossier van uw omgeving O. S. kent die in nood ver- Het N W O- S. bestaat uit een Hoger beneficiant mag opgemaakt worden in keren ook gij zelf en die door eer- Bestuur dat gevestigd is te Brussel, onder ^en gelagzaal of herberg waar er ver- gierigheid niet durven komen tot de af- het voorzitterschap van de Heer Herinckx. scheidene personen tegenwoordig zijndit gevaardigde. laat het mij weten en ik Het is verdeeld in negen Provinciale is ten strengste verboden door het Hoofd- zeif zal er persoonlijk naartoe gaan om Comiteiten waarvan de zetel gevestigd is bestuur van het N.W.O.S. in elke hoofdstad der Provinciein onze Laat mij toe nog enige woorden te spre- Provincie is het Voorzitterschap waarge- een tot onze Makkers van 40-45. nomen door de Heer Kolonel Janssens de Koe dikwijls is er door Uw bestuur van Bisthoven. j Ie Bond. in de vergaderingen en zelfs in Het Provinciaal Bestuur stelt de afge- net Strijdersblad. niet aangedrongen ge- vaardigden voor aan het Hoofdbestuura eest om uw Strijders kaart aan te vra- deze Afgevaardigden worden benoemd iei vóór het einde van het jaar 1953. en door Koninklijk besluit. op heden moet ik het U bekennenna De Afgevaardigden hebben tot taak het pas drie maanden in het jaar 1954 zijn onderzoek te doen om een dossier op te maken van elk Oudstrijder. Politiek Ge vangene. Krijgsgevangene. Werkweige- raar van 40-45. weggevoerden van 40-45 alsook de vrijwilligers uit Korea, zonder onderscheid van Bond of kleur, en die in nood verkeren. De vraag is nuhoe kan men als bene ficiant van het werk aanzien worden 1. Alle Oudstrijders, weerstanders, enz., die in hun huisgezin, hetzij vader, moeder of kinders. door een grote ziekte ofwel door een heelkundige bewerking (opera tie) getroffen worden, die vele uitgaven vergen voor geneesheer en geneesmid delen voor wat dit betreft is er een ge tuigschrift van de geneesheer nodig. 2. Alle Oudstrijders 14-18 die zelfstan dig arbeider geweest zijn. en die niet kun nen genieten van een ouderdomspensioen en die heel moeilijk hun oude dagen kun nen doorbrengen zoals het behoort. 3. Alle Oudstrijders die op 65 jaar hun ouderdomspensioen ontvangen, maar die door de huiselijke uitgaven maar heel moeilijk kunnen leven. 4. De weduwen van alle Oudstrijders. Weerstanders, enz., der beide oorlogen, die niet terug in het huwelijk zijn getreden. 5. Een tussenkomst voor begrafeniskos ten kan ook toegestaan worden aan de weduwen wanneer hun echtgenoot komt te overlijdendaarvoor moet men alle rekeningen voorleggen van schrijnwerker, kerkfabriek, drukker, stad, enz. 6. De werklozen komen ook in aan merking voor een aanvraag tot steun. 7. Er bestaan ook studiebeurzen voor de kinderen van alle oudstrijders, weerstan ders, enz.deze kunnen genieten van een steun, om hun kinderen verder hun stu dies te laten voortzetten. De steun wordt berekend op de toe stand van het gezin, door de uitgaven en inkomsten. Bijvoorbeeld Een gezin bestaande uit man en vrouw alleen, waarvan de man werkloos is. hebben aan huishuur, licht en verwarming, storting voor mutualiteit, syndicaat, verzekering tegen brand of le ven. enz. een globale som van 1200 tot 1300 fr aan uitgaven, en als werkloze ont vangt de man 1850 fr. per maand, welnu, dit gezin kan van een zekere steun ge nieten naar gelang de uitgaven en inkom sten van dit gezin. Een ander voorbeeldEen huisgezin met verscheidene kinders. waarvan de vader werkloos is en er kinders zijn die werkendan moet men een bewijs van werkloosheid van de vader voorleggen- met opgave der ontvangen som van de laatste maand, door zijn vereniging afge leverd. alsook een loonbewijs van elk werkend lid van het gezin, dat bij de ouders inwoont. Dit loonbewijs moet door de werkgever afgeleverd worden en door hem ondertekend. Om als beneficiant aanzien te worden, moet men de volgende stukken kunnen voorleggen 1. Voor de O. S. 14-18 een afschrift der frontstreeprente, of Vuurkaart. gewettigd door het Gemeentebestuur. Indien men niet in het bezit is dezer stukken, dan een officieel stuk van gedane legerdienst aan vragen aan het Gemeentebestuur, en ook doen wettigen 2. Voor de O. S. 40-45, een alschrift der Strijderskaart of van de Krijgsge- vangenkaart. 3. De Weerstanders. Weggevoerden. Po litieke Gevangenen. Werkweigeraarseen afschrift van het officieel stuk van de uitspraak door de Rechtbank, met aan duiding van het getal maanden dat in aanmerking werd genomen voor de toe kenning van deze titel. Er bestaat ook nog een vacantiekamp voor de kinders van 6 tot 17 jaar voor alle O S., Weerstanders. enz., en hier druk ik erop, dat deze vacantiekampen ten zeerste aanbevolen zijn aan de ouders voor hun kinderen. Weest verzekerd, waarde makkers, dat deze instellingen tot i.i al de puntjes zijn verzorgd er bestaat geen vrees voor de ouders want de kin deren staan er onder toezicht van Sociale Assistenten, terwijl ieders gedacht ge ëerbiedigd wordt. Ik kan er aan toevoegen, dat wanneer ik verleden jaar 3 maal naar Brussel ben medegegaan met k:nders, en om kinderen uit leper en omliggende te gaan halen, allen even tevreden waren over hun ver- bliit in deze kamoen. want de algemene vraag wasMijnheer, mogen wij toe komend jaar terug naar een vacantie kamp gaan Wij waren er zo goed ver zorgd. en hebben een goede vacantie ge had. ons wel vermaakt. n:ets ontbrak er ons Deze kampen zijn afzonderlijk in gericht voor jongens en meisjes in de Kempen en de Ardennen. Om aan deze vacantiekampen te kun nen deelnemen zijn het dezelfde voor waarden zoals voor steun, maar deze aan vragen moeten geschieden vóór 31 Mei van he» lopende jaarhet is wel begrepen dat alle O. S.. Weerstanders. enz., een er nog makkers die deze oproep verwaar loosd hebbenvandaar dat het N.W.O.S. geen voldoening kan geven aan deze mak ker.- omdat zij niet in regel zijn met de vereiste militaire stukken. Wakkert zoveel mogelijk uw kamera den aan om zich aan te sluiten bij de Bond om te kunnen protest aantekenen teger. het wetsvoorstel bij hetwelk de O. S. 40-45 niet meer zullen kunnen genieten van het werk met ingang van 1-1-55. Wsrti niemand kan beweren of zeggen ik zal nooit het N.W.OJS. nodig hebben, en daarom raad ik alle makkers aan Sluit U aan bij onze Bond, ik als Afge- v; ardigde zal geen moeite sparen opdat een dossier op te maken. Komt tot Uw afgevaardigde, die aange steld is door uw bond in volle vertrou wen ik ben altijd bereid U te helpen zoveel ik kan om aan uw noodlottige toe stand te verhelpen. Blijft getrouw aan uw bestuur van uw bond. die altijd paraat staat om zijn le den te helpen, schaart U allen onder het zelfde vaandel met als leuzeEendracht maakt macht- En als besluit wordt volgende motie neergelegd die met algemene stemmen wordt goedgekeurd motte Het Bestuur en leden van de Nationale Strijdersbond, afdeling leper, in vergade ring van 4 April 1954 tekenen heftig pro test aan tegen het Wetsvoorstel bij het welk de O. S. 40-45. met ingang van 1-1-55. niet meer zullen kunnen genieten van het N.W.O.S. en vragen een herziening van dit Wetsvoorstel ten voordele van onze makkers 40-45 en gaat over tot de dag orde WINST EN VERLIES. initiatief te nemen. Maar vooraf dient er De uitslagen van de verkiezingen, die spoedig een volledige inventaris opge verleden Zondag in ons land werden ge- maakt te wordenHet is normaal dat de houden, hebben de grootste verscheiden- gebeurlijk te nemen verantwoordelijkhe- heid van gevoelens opgewektvreugde, den vooraf duidelijk worden bepaald- teleurstelling, woede, verwondering. Regeren is in de eerste plaats een kwes- Doch het volk heeft zijn wil doen ken- tie van programma, en het is slechts daar- nen... en hoe men ook tegenover die uit spraak moge staan, zij dient geëerbiedigd te wordendoor iedereen, die de demo cratie en het welzijn van ons land ge negen is. Voor de volledige uitslagen zowel voor Kamer. Senaat als Provincie, verwijzen wij naar ons bijvoegsel. HET POLITIEKE SPEL. Door de vooruitgang van de socialisten en de liberalen is de eenvormig katho lieke regering omvergeworpen. Er zal thans ofwel een nationale regering ge vormd worden door de drie grote partijen (C.V.P., B.S.P. en Liberale Partij) ofwel een tweeledige regering (C.V.P. en B.S.P. of C.V.P. en Liberalen of B.S.P. en Libe ralen). Er zijn dus vier mogelijkheden. De C.V.P. kwam nog als de sterkste partij uit de kiesstrijd. Aan haar komt het toe het eerst een nieuwe formule te onderzoeken. Men voorspelt in politieke kringen te Brussel, dat eerst zou beproefd worden een bondgenootschap C.V.P. - so cialisten op touw te zetten, vermits ener zijds de C.V.P. de sterkste partij blijft in Kamer en Senaat en anderzijds de so cialisten de grootste overwinning behaal den en de tweede sterkste partij van het land vormen. Mocht de formule C V P. - B.S.P. echter geen resultaat opleveren, dan zouden andere formules worden be proefd. Het uiteindelijk resultaat zal van het nu aan de gang zijnde politieke spel af hangen. JE C.V.P. Bij de C.V.P. doen zich drie strekkin gen voorde enen willen, dat de partij in de oppositie zou gaan tegen een libe raal-socialistische coalitieregeringande ren zijn voor het voornoemde samengaan C VP. - socialisten, terwijl gematigden betogen, dat de grondwetsherziening p.eit voor een Unie van de drie nationale par tijen. Dhr Van Cauwelaert zou deze laat ste formule zeer genegen zijn. terwijl dhr Eyskens de voorstander schijnt te zijn van een samengaan met de socialisten. DE SOCIALISTEN. De socialisten zien in de C.V.P. niet de sterkste partij van het land, doch de ver liezende partij. Wij zijn de enige overwinnaars, zo heeft dhr Larock, lid van het hoofdbe stuur van de socialistische partij. Maan dagochtend verklaard. Het is dan ook lo gisch dat wij geroepen worden om het na, aldus Larock, dat de kwestie Van par tijen in aanmerking kan komen. De socialisten spreken zich aldus nog niet klaar uit. Men weet nog niet met wel ke partij zij het liefst zouden samenwer ken. DE LIBERALEN. Ondervraagd over de vorming van de regering, antwoordde de h. Liebaert Wij zijn niet de sterkste partij. Het past dus niet, dat wij iets zouden onder nemen. Een aantal leden waren er niet voor te vinden dat de liberalen in de regering zouden treden. Zij vormen niet de meer derheid. Wel was men het er algemeen ever eens, dat het toetreden tot de rege ring enkel zou kunnen geschieden op grond van het liberaal kiesplatform, dat ik heb uiteengezet tijdens de voorlichtings vergaderingen te Gent en te Luik. EEN C.V.P. - B. S. P. COALITIE De Standaard schrijft over de even tuele C.V.P. - B.S.P. coalitie o.m. Het komt ons voor, dat die verschui ving naar links de bezorgdheid van de C.V.P. moet gaande maken. Gewis een eventuele linkse regering zou totaal on bekwaam zijn om het vraagstuk van de structurele werkloosheid op te lossen. De liberalen zijn in dat opzicht nog minder bruikbaar dan onze Waalse conservatie ven. Het is de taak van de Vlaamse C.V.P.- ers een opbouwend program uit te wer ken en door de regering te doen uitvoe ren. Het nieuwe program van de C.V.P. bevat reeds aanwijzingen in die zin. De vraag is. of het mogelijk zal zijn een re gering samen te stellen, die voldoende waarborgen biedt in dat opzicht want het tijdperk van de coalities is weer aange broken. Wij vrezen, dat een coalitie C.V P. - B.S.P. op grote moeilijkheden zal stui ten want de socialisten zullen door hun overwinning overmoedig geworden zijn. LANGDURIGE ONDERHANDELINGEN VOORSPELD. In poiitiexe kringen voorspellen sommi gen dan ook. dat de vorming van een re gering lang zal duren. De Koning heeft de voorzitters der drie grondwettelijke partijen ontvangen, na dat hij vooraf over de toestand was inge licht geworden door de aftredende eerste- minister. de heer Vanhoutte. De Koning heeft daarna zijn raadplegingen voortge zet. door de voorzitters van Kamer en Senaat te ontbieden en andere vooraan staande personen. TIJL.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1954 | | pagina 5