=fe= bijvoegsel SUPPLÉMENT YPER THUINDAG Jaargang, N 16. - 7 AUGUSTUS 1920 1re Année, N 16. 7 AOUT 1920 e Oud-Strijdersbond YPER op Zondag 8 Oogst is het de WIJDING en IN HULDIGING van het vaandel der oud-strijders van Yper. Alle Yperlingen moeten er aan houden dit feest door hunne tegenwoordigheid op te luisteren 't moet stroppen van 't volk in Yper, dien dag. Het geldt immers ook 't herleven van onze beminde moederstad. Om 10 ure in de nieuwe voorloopige kerk, El- verdinghestraat, wordt de HOOGMIS van Perosi uitgevoerd, waaronder VADERLANDSCH SER MOEN en na de mis WIJDING van het vaandel. Om 2 V* ure 's namiddags vorming van den stoet door de verschillende deelnemende oud-strijders bonden en muzieken op de Statielaan, om rond 3 ure van daar te vertrekken naar de Groote Markt alwaar het vaandel in naam van de Yperlingen door den Heer Burgemeester Colaert, aan de oud-strij ders zal overhandigd worden. Daarna O-PTOCHT door de stad. Na den stoet CONCERT op de Groote Markt door de harmonie varrden Katholieken Kring van Poperinghe en om 7 uren Statieplaats CONCERT door de harmonie van Rousbrugge. Wij kunnen niet genoeg onze stadsgenooten, die n )g hunne bijdrage voor 't vaandel niet gezonden hebben, aanwakkeren hunne milde gift te sturen vóór 15 Oogst, dag waarop de inschrijving zal gesloten worden. Inschrijving voor het Vaandel Vorige lijst 723 Braem-Fleury, Yper 2 Bollein Joseph 5 Van Neste Modeste juwelier Hazebroek 10 Beckaert Robert, Zonnebeke 20 76Ö Duizenden menschen uit de frontstreek hebben Zondag laatst te Yper den Thuindag gevierd. Midden de puinen der verwoeste stad overal vaan dels, bloemen 't was feest 1 Feest in het hart der diepbeproefde geteisterden 1 Het feest der herwor ding Yper en gansch het front moeten en zullen herleven Die levensblijheid, die wilskracht, staan op ieders aangezicht te lezen Eerbiedig en ingetogen aanschouwt de talrijke menigte de eeuwenoude Thuindagprocessie en de ontroerde Yperlingen herdenken, niet zonder treurnis, de pracht en den luister van voorheen.... Van de Diksmudestraat tot aan het Gasthuis overal barakken, gebakkramen, paardjesmolens, een cirkus. Aan den Vijfhoek en aan de Statie ten ten voor het verkoopen van herinneringen en over al omhalingen ten voordeele van het werk der Ypersche oorlogsweezen. Hulde en dank aan de lieve damen en juffers die zich zoo bereidwillig voor dat schoon, liefdadig werk geofferd hebben Een prachtig concert door de Philharmonie van Poperinghe, onder de kunstige leiding van den heer Eug. Van Elslande, bekomt een ongehoor- den bijval. Dreunend handgeklap en begeestering 't Is puik In de Victoria Palace een Music-Hall programma symphonie, zang, deklamatie. De zaal bomvol. Luidruchtig applaus begroet de symphonie <l Ypriana en zijn begaafden geleider den heer A. Gaimant, de lieve juffer Wittouck, de ven A. Louwyck, J. Tasseel en een engelschcii kunst zanger. Ook dit feest is ten Late der Ypersche oorlogsweezen ingesteld. Dank uit ganscher harte aan allen,.j&ïar bijzonderlijk aan den heer Dewan- nijveraar van Luik, die de inrichting van dit prachtig weldadigheidsfeest op zich genomen heeft en tot zulke mooie uitslagen heeft weten te bren gen. Hulde aan al zijne Ypersche medewerkers 1 En wat gezegd van het Volksbal aan het Statie plein Wat een leven en wat van vreugde Een onvergetelijke dag Het KONGRES der Geteisterden Om ÏO'A in Victoria Palace Ruim 500 afge vaardigden der verschillige geteisterde gemeenten. Voorzitter Heer Advokaat Butaye opent de verga dering. De beteekenis en het doel van dit kongres is de inrichting van vereenigingen en bonden in al de gemeenten van ons geteisterd arrondissement. Deze gemeentelijke bonden moeten dan onderling e :n algemeenen bond stichten. Deze laatste zou, in maandel.ijksche vergaderingen, den toestand be spreken en naar middelen uitzien om dezen te ver beteren. Wij moeten een massa vormen, alleen kunnen wij niets, vereenigd kunnen wij alles. Wij moeten bij de leden van Kamers en Senaat aandrin gen omdat zij onze belangen zouden verdedigen en onze zoo rechtvaardige eischen steunen. Wij zijn geen oproermakers, maar eischen met klem ons RECH1 (Langdurige toejuichingen). De Heer Geuten van Wervik zegt dat de arron dissementen Yper en Veurne in alles en voor alles de voorrang moeten bekomen. Op meesterlijke wijze hekelt hij de noodlottige tusschenkomst der vreemde bouwmeesters die enkel hun persoonlijk belang inzien en het werk van den heropbouw dwarsboomen. Hij maant de Senators en Kamer leden aan alle kredieten te verwerpen zoolang de ongelukkige geteisterden hunne woningen niet terug gekregen hebben. Aan hooger hand is men ziende blind. Men wil het vluchtelingsgeld afschaf fen en daar staat de winter voor de deur werke loosheid, kolengebrek, buitengewoon duur leven De Regeering speelt met vuur. Rampen moeten en zullen vermeden worden. Daarom moeten wij ver eenigd blijven en krachtdadig optreden voor ons heilig Recht Geld moeten en zullen wij bekomen. Waar men 500 millioen gevonden heeft voor de Waalsche nijverheid daar zal men orvs toch, in ons verwoeste Vlaanderen, met 15 millioen niet meer mogen blijven paaien (storm van toejuichingen). De heer Butaye drukt zijn leedwezen uit dat de geteisterden niet genoeg door de Brusselsche dag bladpers ondersteund worden. De heer Colaert, volksvertegenwoordiger en bur gemeester van Yper verklaart Wij zijn allen mis noegd, gij, geteisterden, en wij ook, uwe vertegen woordigers in het Parlement. Die misnoegdheid hebben wij herhaaldelijk uitgedrukt aan de Minis ters Jaspar en Ruzette. 't Gevaar is groot in ons land, zoo groot als dit der oud-strijders, dat Don derdag laatst te Brussel tot uitbarsting is gekomen. Oproermakers en revolutionnairs zijn wij niet. Kalm zijn wij en kalm willen wij blijven. Maar de Regeering moet haar woord houden. Men vindt wel geld voor feestpaleizen en voor de verbinding Zuid- Noord te Brussel. De Brusselhaars hebben altijd den mond vol Nous avons tant souffertomdat hun matrassen en hun koper door de Duitschers opgeëischt werden, maar van 't lijden dat wij, ge teisterden, geleden hebben, daar weten zij niets van. Ik mag u verzekeren dat het nieuw wetsontwerp van Minister Jaspar niet zal gestemd worden zoo als het voorgesteld is. Ik wensch u geluk met uwe betooging gij hebt wel gedaan. Te Brussel heeft men mij gevraagd of ik voor de orde in stond (Spotgelach). Ja, voor de orde sta ik in, maar het is niet meer te loochenen dat er hier eene beweging bestaat, die erge gevolgen kan hebben. (Geroep Naar Brussel In de Kamer, maar zonder ruitenbrekerij). Neen, dat zal niet noodig zijn, niet in de Kamer, maar als het dan toch zóo ver moet komen, ja, te Brussel wel, en 't is te hopen dat M. Max, die weet dat wij vredelievende Vlamingen zijn, onze betoo ging niet zal verbieden. De regeering hadde moeten beginnen met degenen te vergoeden, die nu geen steen meer hebben om hun hoofd te laten rusten (Geestdriftig gejuich). De zitting wordt ten 12 »/2 ure geheven. Om 2 wordt eene nieuwe vergadering gehou den. De zaal is proppensvol.Buiten staan duizenden geteisterden vuui de opene deuren. Aan het bureel de heeren Colaertvoorzitter, senator Bruneel en volksvertegenwoordigers Glorie en Van Dromme. De heer Van Dromme schetst den erbarmlijken toestand waarin de landbouw verkeert. Na 20 maanden vrede is de uitslag bedroevend 't geteis terd Vlaanderen is nog altijd als eene woestenij obusputten, pindraad, loopgrachten alom en over al vernieling en verlatenheid. En maakt eens dë vergelijking met hetgeen nu reeds in Frankrijk ver wezenlijkt is Vooraleer in 't niet verwoeste ge deelte van België gróote openbare werken aan te vangen had men hier eerst en vooral moeten begin nen aan den heropbouw. Wij hebben noch wonin gen, noch hoeven, noch stallen, noch velden. Onze landbouw, de grootste en nuttigste nijverheid van ons land moest eerst hersteld worden en dat heeft men, ongelukkiglijk, niet gedaan. Men zegt dat er geen geld is. Onzin In het binnenland bouwt men paleizen, nieuwe spoorwegen, heeft men 7 miljard uitbetaald 1 't Is waar, schreeuwend onrecht werd ons aan gedaan van in Versailles tot in Spa. België trekt 8 per cent en Engeland 22 per cent. Welnu, na al de schoone redevoeringen, na al de plechtige be loften waarmede men ons gepaaid heeft had men aan België 22 per cent en aan Engeland maar 8 per cent moeten toestaan. (Bravo De Belgische Staat is en blijft onze schuldenaar en moet ons de volledige verzekering van onze herstelling geven. Geen beloften, geen lapmiddels, maar daden 1 Wij willen ons niet verrijken, wij eischen alleen ons Recht Wij eischen voor onzen landbouw den voorrang in het bekomen van vee en werktuigen dat men aan onze boeren het terug- keeren vergemakkelijke met voor hun bedrijf wo ningen, stallingen en schuren op te trekken dat men de terugkeeringspremie niet afschaffe, ten minste voor wat ouderlingen, kinderen en gebrek- kelijken aangaat. (Geestdriftig gejuich.) Wij willen gezond water in de streek, de ver dubbeling der spoorwegbaan Yper-Meenen, de uit breiding der statiën, het leggen en de uitbating der lijnen Waasten-Nieuwkerke-Belle en Adinkerke- Poperinghe-Belle en het herstellen der vaarten en waterloopen. Algeheel recht en schadevergoeding willen wij op de volle waarde van het oogenblik waarop de werken uitgevoerd zijn. Welaan, allen eensgezind en eendrachtig vooruit voor ons Recht. (Dreunend handgeklap.) De heer Glorie komt dan aan het woord en zijn dreunende stem galmt door de menschenzee Dank voor uwe overtalrijke opkomst. Met dui zenden zijt gij hier aanwezig, om aan heel België te doen hooren, dat er nog duizenden Belgen zijn,, die geen huisje hebben om in te wonen.! Duizen den dakloozen Uwe opkomst, uwe betooging is een noodkreet En die kreet moet door het land gehoord worden Men wil het vluchtelingsgeld af schaffen, zoogezegd omdat er misbruiken zijn, ge pleegd door vluchtelingen, die te Brussel, te Gent, te Antwerpen, enz. verblijven. Dat is niet waar, vooral niet in het verwoeste gewest. En indien den 15 September aanstaande het vluchtelingsgeld wordt afgeschaft, welnu, dan zul- len er wanhoopsdaden gebeuren Ja, wanhoops daden, en dat kan verschrikkelijk worden. (Toe juichingen). Wij eischen het behoud van het vluch telingsgeld, ten minste voor ouderlingen, kinderen en zieken. Men wil de wederbeleggingspremie beperken. Onlangs zegde M. Jaspar in den Senaat dat een konijn vroeger 3 fr. kostte en nu 10 frank. Waar om wil hij voor de Vlaamsche geteisterden de ver houding op 2 V» brengen De volle waarde moet ons worden uitbetaald. M. Glorie hekelt vervolgens geweldig de nieuwe wet Jaspar over de oorlogsschade. Al de volksver tegenwoordigers der verwoeste streek hebben die wet bekampt. M. Jaspar, zegt hij, heeft gevoeld dat het ge vaarlijk is met de geteisterden den spot te drijven. Gij, geteisterden, moogt op ons rekenen. En gedu rende deze vakantie zullen wij ons bezig houden met eenige belangrijke onderzoeken in de oorlogs schade, in de rechtbanken, in al de organismen, waar er gekonkelfoesd kan worden. Welk werk wordt daar verricht wat wordt er daar gedaan, maar vooral, wat wordt er daar niet gedaan Volle klaarte en licht eischen wij Vrienden, rekent op ons, wij zijn allen met u (Ovatie.) Daarna neemt de heer Bruneel het woord. Hij heeft de vaste overtuiging dat onze rechtmatige eischen zullen verwezentlijkt worden. De heer Jas par heeft hem beloofd dat de reeds gesloten kon trakten zullen uitgevoerd worden. Ten andere is de Minister zinnens zich ter plaatse rekening te komen geven over onzen treurigen toestand en om de noo- dige maatregelen te nemen om daarin te verhelpen. Blijven wij eendrachtig Dit is onze macht (Langdurig applaus.) De Dag-orde. Na eene korte gedachtenwisseling tusschen de Heeren Colaert en Glorie wordt de volgende dagorde onder stormend handgeklap aangenomen Na onderzoek der vereischte maatregelen voor de tandbouwherstellingvoor den toestand, verwekt door de beperking en afschaffing der vluchtelings- gelden gezien de schikkingen betreffende het nieuw ontwerp der oorlogsschade Verscheidene duizenden geteisterden, vereenigd te Yper, op 1 Augusti 1920, bestatigen Dat er in sommige gemeenten een stelsel is in gevoerd, hetwelk het landbouwherstel vergoeden wil volgens eene bepaalde som Drukken den wensch uit dat er overal een stel sel zou in voege komen, hetwelk de bijzondere werking aanmoedigt Beschouwen de wederbelegging der regeering als onvoldoende Herinneren de regeering den grooten nood der gevluchte geteisterden en vragen ten hunnen voor deele het behoud der vluchtelingsgelden, minstens voor ouderlingen, zieken en kinderen Verzoeken de regeering de eerlijke uitvoering der wet van 10 Mei 1919 op de oorlogsschade en de spoedige herstelling der verwoeste streken. Betreuren het nieuw ontwerp der oorlogsschade en beslissen door alle wettige en met de openbare orde overeenkomende middels te wérken tegen alle wet, die de geteisterden zou schaden en eene onge lijkheid tusschen de geteisterden zou daarstellen Herinneren de vroegere wenschen der Ypersche kringen ten voordeele eener betere inrichting der rechtbanken voor oorlogsschade De heer Colaert brengt om te eindigen hulde aan de dagbladen die bewijzen geven van genegenheid ten opzichte der geteisterden. De heer Vanhaesendonck, bijzondere afgevaar digde van Het Nieuws van den Dag verklaart dan «Dezen morgend reeds heeft men over de Brussel sche Drukpers gesproken en heeft men deze ver weten, dat zij geen tijd vond om zich het lot der geteisterden aan te trekken. Als afgevaardigde van Het Nieuws van den Dag van Brussel, moet ik daartegen verzet aanteekenen. Immers, iedereen van u weet HOE Het Nieuws van den Dag van den eersten dag der wapenstilstand af opgetreden is ten voordeele onzer geteisterden uit de Vlaande ren.Onzeverschilligeonderzoeksreizen, in deFront- streek, getuigen daarvan. En ik mag u verzekeren dat wij in de toekomst, zooals in het verleden, zul len voortgaan met uwe belangen ter harte te nemen en te verdedigen tegenover, gelijk wie. Het is te betreuren, ja, dat de Brusselsche Drukpers hier niet talrijker vertegenwoordigd is, maar ik mag u j verzekeren dat mijne konfraters hier tegenwoordig ten uwen opzichte met de beste inzichten bezield zijn en steeds uwe belangen hebben verdedigd en nog zullen verdedigen. Reken op ons Het is echter te begrijpen, dat uwe belangen tot hiertoe in de Drukpers min of meer verwaarloosd werden. Im mers gij waart niet vereenigd, er was geen voeling, geen eensgezindheid onder u. Van overal komen er ons klachten toe, waarvan wij de echtheid en den ernst niet kunnen nagaan. Nu gij vereenigd zijt in gemeentelijke bonden en in eene federatie, kunt gij alle berichten verzamelen en ons opsturen weest verzekerd dat u steeds het gulhartigste onthaal zal te beurt vallen. (Storm van toejuichingen.) Daarmede eindigde de zoo merkwaardige verga dering. De Betooging Een ware menschenzee Kalm, bedaard maar indrukwekkend en grootschZoover het oog reiken kan/ volk en nog altijd volk Voor 't minst een 15.000 man 1 Voorop Wervick met duizenden De Fanfare Les Amis Réunis opent den stoet. Dan volgep banderollen Geeft de geteisterden dak en meubels, vooral eer de Zentrale leveraars te betalen. Ons geduld is ten einde. Nood dwingt. Herstel der woonhuizen. Hoogere en spoedigere voorschotten. De opgeëischten van Wervick eischen vergoe ding voor hunne opsluiting. «Vergoeding en herstel is plicht. Geeftonswerk. En verder de oud-strijders (F. N. C.) en de Tur- nersgilde Eendracht maakt macht met een prachtig vaandel. Passchendaele volgtWerkliedenbond Recht en Plicht met kartel Op onze schadevergoeding Eischen wij ook voldoening En zonder ons te geneeren Komen wij ook manifesteeren, Tot spijt van wie 't benijdt Dan nog Becelaere met Twee jaren zijn voorbij met beloften. Wij eischen vergoeding en heropbouw. Onze woningen vernield. Onze zonen gesneuveld. Onze rechten verkracht. En daarna de Harmonie van Komen Moorslede: «Eischt geld enspoedigenheropbouw; de Philharmonie van Poperinghe met vaandel. En nog altijd stroomt het volk honderden en nog honderden mannen en vrouwen van Gheluwe, Poperinghe, Yper en omliggende gemeenten. Van heinde en ver zijn de Yperlingen samen gekomen Bravo 1 't Deed ons zooveel deugd aan 't hart, was een pakkend schouwspel zooveel leven te zien midden dier grauwe, doode dingen van onze zoo geliefde moederstad. Ja, Yper zal herleven 1 Die heuglijke dag zal zijne'vruchten dragen Een laatste groet Rpurtelings nemen de heeren Colaert, Glorie en n BZ noe het woord op de kiosk van de Groote 1+ BHiven wij vereenigd, sterk in eendracht M ii OP hoop van zegen Dan zegt men eens V s zooals van ons roemrijk voorgeslacht van wi|den wat was recht En wonnen wat zij wilden HET YPERSCHE O LA REGION D'YPRES MORGEN DZITTING NAMIDDAGZITTING

Het Ypersche (1925-1929) | 1920 | | pagina 1