De Gelsisterdeo iiij Minister Van de Vyvere Handels- en Nijverheidsbond van Yper Algemeene vergadering ^p Signalons pour finir que, sur la demande qui lui en a été faite, M. Van de Vyvere a démenti le bruit répandu par la presse qu'il est question de prélever des sommes sur le milliard des sinistrés pour le creusement d'un canal entre Roulers et Bruges. La Fédération des Coopératives des sinis- strés ne disposera de eet argent qu'en faveur des sinistrés. Aucun doute ne peut subsister a ce sujet. Ont défendu le point de vue des sinistrés outre M. Beaupain, président de la Fédération des sinis trés et M. Geuten MM. Timmermans, Ledoux, Panier, Van Alleynnes, Depuydt. Une part trés active a été prise a eet échange de vues par MM. les députés présents et, tout particulièrement, par M. Colaert, qui a rappelé notamment en termes énergiques le scandale de la perception des con tributions et par M. Glorie, qui, en appuyant les revendications exprimées par les délégués et en ex- primant lui même de multiples désirs des sinistrés, s'est révélé une fois de plus un ardent défenseur de notre cause. Au moment de se séparer, M. Beaupain, en excellents termes a remercié Af. Van de Vyvere de son accueil bienveiltent, en exprimant le dési'r que non seulement il sera tenu compte des voeux émis, mais que la base est jetée d'une collaboration, si désirable a tous points de vue, entre le Gouverne ment et les sinistrés. Af. le Afinistre s'est déclaré de son cöté, enchanté de la réunion et espèrequ'elle portera ses fruits. Belangrijke Verklaringen Donderdagmorgend, 20 Januari 1921, werd de afvaardiging der Nationale Federatie der geteister- den door Minister Van de Vyvere ontvangen. Deze afvaardiging, door de HH. Volksvertegen- woordigersGlorieenTschoffen voorgesteld, bestond uit de HH. Beaupain (voorzitter), Barré, Ledoux en Panier (Namen en Dinant), Timmermans (Leuven), Van Alleynnes (Yper), Geuten (Wervik). Op het zelfde öogenblik ontving de Minister eene voorname afvaardiging van geteisterden welke bestond uit de HH. Degroote, Leroux, Depuydt (Kemmel), Van- denbulcke en anderen. Namen ook deel aan de vergadering de HH. Volksvertegenwoordigers Colaert en Vandromme. De afvaardiging heeft aan den Minister der Ver woeste Gewesten kennis gegeven van talrijke wen- schen waarvan wij hieronder kortbondig verslag zullen geven. le Lijnrichtingen. De plané, hun belang en de gevolgen voor de geteisterden wanneer het opma ken of de-goedkeuring ervan achterwege blijft. Goede nota werd genomen der uitgedrukte wenschen. 2' Eene nieuwe en plechtige verklaring der Re geering, bevestigende ten stelligste het recht van eiken geteisterde op de algeheele vergoeding zijner schade, en erkennende het grondbegin der nationale solidariteit voor het werk der schadeloosstelling. Dé Minister verklaart De Regeering zal de eerste gelegenheid waarnemen om een onomwon- dene verklaring af te leggen ten einde al de geteis terden gerust te stellen betreffende hun recht op herstel en het princiep der nationale solidariteit. De Minister zegt ook dat hij het wetsvoorstel Jaspar zoo maar eenvoudig weg niet kan intrekken. Onderhandelingen zijn aangeknoopt met de Com missie der verwoeste gewesten met de hoop tot een volmaakt akkoord te geraken voor wat, onder andere, het herbeleg der koopwaren aangaat. 3é Samenwerking tusschen de Regeering en de geteisterden. De Minister aanvaardt dit voorstel. Afgevaardig den der Natidnale Federatie zouden zich met de Regeering in betrekking stellen en met haar naar middelen uitzien die tot grondslag zouden dienen voor eene nauwere medewerking. Die afgevaardig den zöudèn vooreerst met de verschil!ige bevoegde diensten in voeling komen. 4e Vertraging in de betalingen. De, Minister bevestigt dat in sommige bureelen duizenden zaken onopgelost bleven. Krachtdadige maatregels-werden sedert dien genomen en zullen, naar-het schijnt, voor gevolg hebben spoedig het achterstel te vereffenen. 5e Rechtbanken voor Oorlogsschade. De Minister verklaart immer voorstaander ge weest te zijn van eene groote decentralisatie in den dienst der rechtbanken. Er moet echter rekening gehouden wórden van den bestaanden toestand. Hij zal onderzoeken in welke verhouding hij die decentralisatie nog zal kunnen uitbreiden zonder nochtans inbreuk te doen op de goede werking dezer rechtbanken. 6e Scheidsrechterlijke Commissies. De liberale en socialistische partijen zijn niet genoegzaam vertegenwoordigd, zelfs niet in die raden die in de groote gemeenten zetelen. Eene gelijke vertegenwoordiging der politieke groepee ringen is hoogst wenschelijk. 7e Belastingen voor 1916. Protest werd aangeteekend tegen het innen dezer belasting, in de streek Komen-Wervik, onder andere. 8e Het stelsel Renkin voor het vereffenen der landerijen. Wenschen over het voortzetten van het stelsel dat verwaarloosd werd niettegenstaande de verkla ringen van Minister Jaspar op 21 September 1920. 9e Heropbouw door den Staat. In 't algemeen verklaren de afgevaardigden zich tegen dit stelsel, maar allen zijn het eens om de algeheele uitvoering der gesloten verbintenissen te eischen. Indien de ambtenaars, belast met het nazicht der gelijkwaarde zich bedrogen hebben of de geteister den aangespoord hebben onjuiste verklaringen af te leggen, zoogezegd om beter de gelijkwaarde te bereiken, of indien men herstelbare huizen tot den grond heeft doen afbreken om naderhand tot den heropbouw over te gaan, is het aan de Regeering de gebreken te ondergaan van een stelsel door haar ingevoerd en de misslagen der ambtenaars door haar betaald en onder haar toezicht geplaatst. De Minister is echter van gevoelen dat, wanneer men de wettelijkheid te buiten is gegaan men ertoe moet terugkeeren. Men doet hem opmerken dat die begrippen over wettelijkheid wat laat koinën en men doelt op een omzendbrief waarvan de toepasssing de misslagen der ambtenaars op den rug der geteisterden werpt. De Minister verklaart daarop dat, voor de ge teisterden wier heropbouw nog niet begonnen is, de waarde van 1914 door den Staatscommissaris zal moeten vastgesteld worden. Een hevig protest wordt aangeteekend tegen de aanmatigingen der bouwmeesters die pas de hulp der Regeering ingeroepen hebben om nog meer hunne diensten aan de geteisterden op te dringen. De Minister verklaart die aanmatigingen onaan- neemlijk en zal goede nota houden van het protest. Een afgevaardigde merkt op dat, wanneer een geteisterde, op raad der Staatscommissarissen, af ziet van het voordeel eener verbintenis met den Staat, de bouwkundige hem daarom niet minder zijne rekening ter betaling aanbiedt. M. Van de Vyvere is van gevoelen dat de uitbe taling van dit eereloon ten laste van den geteisterde niet mag vallen en hij onderzoekt de zaak der ver effening dezer loonen. 10'' Gemeentemagazijnen. Het ware hoogst voordeelig, volgens een lid, de gemeentemagazijnen te vervangen door een aan koop- en verkoopkantoor. De Minister volgt, met veel belangstelling de uiteenzetting van dit voorstel. lle Vaart van Roeselaere naar de zee De Minister logenstraft dit bericht als zou een gedeelte van het milliard voor de geteisterden dienen voor het graven van eene vaart tusschen Roeselare en Brugge. Het Verbond der Samenwerkende Maatschap pijen zal enkel over dit geld beschikken ten voor- deele der geteisterden. Daaromtrent blijft niet de minste twijfel over. Hebben krachtdadig de belangen der geteisterden verdedigd buiten den heer Beaupain, voorzitter van het Verbond, en M. Geuten de HH. Timmer mans, Ledoux, Panier, Van Alleynnes, Depuydt. Namen ook'werkdadig deel aan die gedachten- wisseling, de aldaar aanwezige volksvertegenwoor-' digers en voornamelijk M. Colaert die in'striemende bewoordingen onder andere het schandaal van het heffen der belastingen herinnerde en M. Glorie, upaiNe, die de eischen der afgevaardigden steunde nog menigvuldige wenschen der geteisterd^' drukte en zich eens te meer als de hardj l"'" verdediger onzer zaak openbaarde. Alvorens te vertrekken dankte M. Beau heer Van deVyvere, in welgemeende bewoordin om het gulhartig onthaal en drukte de hoop Ujt' er niet alleen rekening zal gehouden worden uitgesproken wenschen, maar ook nog dat taan nauwer samenwerking zal heerschen tussch de Regeering en de geteisterden. De heer Min S" verklaarde zich hoogst voldaan over die verga(] ring en hoopte dat zij vruchten dragen zal. YPER OP De VERGADERING der Ypersche geteisterden die morgen moest plaats hebben is verschoven tot Zondag 6 Februari om 2 ure namiddag, gewo° lokaal, uit reden dat morgen om 1 uur namiddagj, de Kazerne van 't voetvolk eene andere belangrijk vergadering zal plaats hebben waar de Heer Mini ter der verwoeste gewesten, M. Van de Vyvere den heer Voorzitter der Federatie van de Cooperj tieven, M. Levie en andere zullen spreken. Medegedeeld. Op Zaterdag 5n Februari om 6 ure 's avonds Ieder handelaar van stad wordt er verwacht. Het Bestuur Gheluvelt Maandag .25 Januari hebben wij het feest v S* Sebastiaan gevierd. Om acht ure werd er eene mis gezongen voorde overledene leden der maatschappij en om één ure was er een goed middagmaal opgediend in het kaal Het Nieuw Gheluvelt Een veertigtal leden lieten zich de lekkere spijzen goed smaken. Volgende rede werd er uitgesproken Namens de bestuursleden der maatschappij S4 Sebastiaan stuur ik U allen een hartelijk welkom toe 1 Na zes lange jaren in ballingschap vertoefd te hebben en nadat velen onder U in het geweld der bommen gestreden hebben, verheugt het buitenmate zooveel onzer goede vrienden hier vei- eenigd te zien. Het is te hopen dat onze geliefde maatschappij weldra haar vorigen bloei zal bereiken. Zij werd in 1837 gesticht door wijlen den W edelen Heer Frans Keingiaert de Gheluvelt die dan ook voorzitter van was tot in 1876. Vervolgens hadden wij Heer Jules Delaveleye en dan den Edelen Heer wijlen Bruno Keingiaert de Gheluvelt. Na zijn overlijden heeft Mevrouw de douairière Keingiaerl de Gheluvelt het voorzitterschap waargenomen tof op heden toe met den heer Aloïs Beyls als onder voorzitter der maatschappij. Nogeens, vrienden, allen wel gekomen en 1 het feestmaal U lekker smaken 1 Een lid der S' Sebastiaansgilde. Gevaarlijke plaatsen Hoeveel ongelukken zullen er nog moeten I treurd worden eer men tot het gedacht zal komen overal, waar er gevaar is, schutsels te plaatsen Ziet maar eens den dam aan de Rijselpoortenii sommige straten. Of is een menschenlever. .v®1 geener waarde meer sedert den oorlog Uitvoering der werken t' Yper Wij dringen er ten zeerste op aan opdat er, (tó verantwoordelijke personen, een streng toezicht zon uitgeoefend worden over de werken, voorafd® in regie die tegenwoordig te Yper uitgevoer worden. Moeten wij punten op de i's zetten Bericht aan wie het aangaat Treinverkeer Meenen-Tourcoin£ Het spoorverkeer tusschen Meenen en HaW* zal rond 1 Maart aanstaande kunnen hervat wordf®' De laatste werken worden thans aan de ijzerenbr"? over de Leie uitgevoefd. dei ervo0t.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 2