JSS SS* «.<*•- B A L fr. Gemeente OOST-NIEUWKEKE Ferdinand Ir. „p Fdmonu NopP Gemeente ZONNEBEKE pegandtAuguste Dda Henri Vanlerberghe CyriHe 5000 Commune de ZANTVOORDE Lanierand Jules H jules Develter-Derekx peheni Emile pewitte Edmond Y Behaeghel-Verkindere pesmadril Léon Bruynbroeck Francois Vandermarliere Marie Vave Charles-Louis Gemeente ZUYDSHCOTE "Beke Honoré fr. Theirssen Hector Capoen Petrus Corre Petrus Storme Jules Vandenberghe Leon Haerebrouck Aloïs Verstraete August Tierssoone Servaas Gemeente ZILLEBEKE Alidor Speybrouck-Joye fr. 1615 565 1175 1650 2230 1240 15.350 1860 14.690 22.285 19.530 2820 4210 1709 998 23.105 9756 2300 585,20 1290,24 1797,50 418,60 2937,50 2735,60 1100 580 2640 STAD YPER - KATTEFEEST De Burgemeester der stad Yper maakt bekend dat de KATTEFEEST zal plaats hebben gelijk voor dezen op den 20" Februari aanstaande en volgende dagen. Yper, den 12n Februari 1921. De Burgemeester, R. COLAERT. Harmonie Ypriana Zondag aanstaande 20 Februari, om 2 v% ure namiddag, geeft de harmonie serenaden gevolgd van wandelconcert in stad. De eereleden worden vriendelijk uitgenoodigd bet muziek te willen vergezellen. De vergadering zal plaats hebben ten 2 »/2 ure i bij M. MAERTENS, Veemarkt. Ter gelegenheid der KATTEFEEST in het bijhuis der CASINO Statiestraat te YPER, 's Zondags van af 4 uren en :den Maandag en Dinsdag van 7 ure. Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Terslag der Vergadering yan 13 Februari 1921 De zitting werd door den Heer Butaye geopend, «dieden Heer Hoofd Commissaris Esquelinbedankte in naam der tegenwoordige geteisterden en aanwe zige overheden voor den ijver en de welwillend heid door M. Esquelin aan den dag gelegd ten bate ■onzer door den oorlog zoo diep beproefde landge- ..rnooten. Daarna werd overgegaan tot de bespreking der ■dagorde Mededeelingen Het ministerieel bezoek van 30 Januari 11. heeft den indruk achtergelaten dat de Heer Minister A. Van de Vyvere ons werkelijk ge negen is en met de beste bedoelingen bezield. Wij zullen nu op zijne werken wachten en hopen dat in onze verwachtingen niet zullen teleurgesteld worden. Er werd verder gesproken over den goeden uitslag leening. Deze is meer dan gedekt1.400.000.000 r.' wei(f onderschreven. Men zal denkelijk een nieuwe wet uitvaardigen om tot het tweede milliard geraken. De geteisterden mogen dus de zalige 0oP koesteren dat 't nu werkelijk rapper zal gaan e 'verstrekken der hun toekomende schadever goeding. De Heer Geuten handelt verder over 't bezoek dat de afgevaardigden der federatie den Heer Mi nister der Verwoeste Gewesten gebracht hebben. Er werd daar gevraagd dat twee afgevaardigden der geteisterden toegang zouden hebben tot de Bureelen van den Dienst der Verwoeste Gewesten» en dat die afgevaardigden zouden gekozen worden onder die personen die zelf geteisterde zijnde in de verwoeste frontstreek verblijven. Over de acht-uren- wet werd ook een woord gerept de draconische toepassing dier wet zou een erg beletsel zijn tot het goed vooruitgaan der zoo noodige herstellings- en herbouwingswerken. Er is geen geld, zoo klaagt men. De gemeentemagazijnen hebben den Staat een verlies van 5.000.000 fr. doen ondergaan. Waarom die magazijnen niet ontbonden Laat het privaat initiatief werken, desnoods van 's Staats wege gecontroleerd. Zendt de werkloozen van 't binnenland naar de frontstreek om te werken in stede van alom werkloozenfondsen in te richten en gelde lijk te steunen die niet werken wil. Mogelijk is er in 't binnenland werkeloosheid hier kan van werkloozen geen spraak wezen. Voor die voorschotten verkrijgt zijn er veel te veel loopingen te verrichten en moeilijkheden te boven te komen. Het bureel der Overdrachten en Waarborgen werkt nu goed maar de Dienst der uitbetalingen is nu nog niet heelemaal ingericht en letterlijk overrompeld. Voor Yper alleen zou er een achterstel van circa 5.500.000 fr. wezen. Vele nutteloos geloop zou ons gespaard worden kwame er een Bureel van Overdrachten en Waarborgen te Yper in voege. Ook de lamlendige traagheid waarmede de zoo broodnoodige lijnrichting in onze steden en dorpen wordt geregeld werd ferm over den hekel gehaald. Na een korte woordenwisseling tusschenM. Max Glorie en M. Geuten werd 't woord gegeven aan M. Colaert die vooruitzette dat er te Yper maar weinig onteigeningen moesten geschieden reden hiervan de al te stiefmoederlijke behandeling der verwoeste steden door den Staat. Verders verklaart de Heer Colaert dat iedereen mits in goeden vorm zijn aanvraag te doen aan 't stadsbestuur onmiddelijk bouwen mocht, in die gedeelten der stad waar het plan goedgekeurd is geworden. Voorstel Barré over forfaitaire vergoedingVol gende klubs hebben hierover gehandeld te Wer- vik werd dit voorstel met eenparigheid van stemmen verworpen. Een krachtdadige dagorde legt die hou ding uit; te Yper ook vond dit voorstel geen ingang, Waasten weigerde het in aanmerking te nemen, Gheluwe was er ook tegen. Al die klubs hebben gevraagd dat de wet, het hoofdgrondbeginsel der algeheele vergoeding ons door den Staat plechtig erkend vooruitzetter.de, onaangetast 'wórde toege past. Nu de kwestie der scheidsmuren. Netelig'vraag stuk verklaart Heer Hallaert Hij geeft er eene oplossing van die aannemelijk schijnt maar dat toch erg besproken wordt. M. Colaert waarschuwt tegen 't gevaarlijke van rechtsgedingen in zake scheidsmuren. Een vriendelijk akkoord met den gebuur is altijd aan te bevelen. Aan te hevelen is het pok, alvorens zelf te her bouwen, dat men den gebuur dwinge te verklaren of hij herbouwen zal of niet. Indien neen, stelt de Heer Esquelin voor dat dien gebuur, welke niet herbouwen wil gevraagd worde afstand te doen van zijn recht, mits wel bepaalde voorwaarden. De Heer Hallaert stelde de Heeren volksverte genwoordigers de vraag zich met die kwestie te willen onledig houden. Het zou ons te ver leiden uitvoerig hierover uit te weiden.—Een verslag over deze kwestie alleen zal eerstkomend stof geven tot een hoofdartikel onzer gazet. Daarna gaf de Heer Esquelin, de zoo sympa- tieke Hoofd Commissaris, ons een zeer belang rijke voordracht over het vraagstuk van 't wederbeleg. Toekomende week zullen wij het hier in het vlaamsch onzen lezers voordragen. Wij geven in 't tegenwoordig nummer den fran- schen tekst ervan. Na afloop dezer bespreking dankt de Heer A. Butaye den Heer Hoofd Commissaris nogmaals voor den ijver waarmede hij zich ten dienste aller geteisterden stelt. De Heer Glorie verhaalt dat de Belgische Staats schuld van 4.000.000.000 fr. tot 40.000.000.000 fr. gestegen is. Hij spreekt over den onzekeren toestand der Roeselaersche nijveraars die het wederbeleg hunner machienen gedaan hebben na voorafgaan- lijke verzekering van den Staat, in nadeelige voor waarden ten gevolge van te hoogen wisselkoers. Weder zal het misdadig wetsvoorstel Jaspar, door Minister A. Van de Vyvere eenigszins gewij zigd te berde komen Woensdag aanstaande zal dit besproken worden in de Commissie der Ver woeste Gewesten en de voorzitter M. Mechelynck zal vragen dat het daarna onmiddellijk door de kamers afgehandeld worde. Onze volksvertegen woordigers zullen ongetwijfeld al hunnen invloed te gebruiken hebben en aanwenden om die noodlot tige wet, die den geteisterden allernoodlottigst wezen zou en een niet te herstellen ramp voor onze gewesten met zich medeslepen zou te beletten de goedkeuring onzer wetgevers weg te dragen. Moet die wet gestemd worden dan zal 't werke lijk mogen heeten dat de nationale solidariteit hier .den doodslag heeft gekregen M. Van Nieuwenhove spreekt verder over de ma nier waarop de geteisterden die den moed hebben zelf te herbouwen door 't Staatsbestuur aangemoe digd worden. Als voorbeeld en eenieder tot les, vertelt hij wat hem zelf is overgekomen Sedert 23 November 1920 wacht hij te vergeefs op de hem toegekende som die hem tot rechtmatige ver goeding van 't dqor hem zelf reeds voorgeschotene geld zoude moeten strekken. Deze belangrijke zitting wordt gesloten rond vijf ure nadat de volgende protestatie op voorstel van den Heer Voorzitter op algemeen handgeklap aan genomen is De afgevaardigden der Clubs van geteisterden van het arrondissement, vereenigd te Yper in maande- lijksche zitting op 13n Februari 1921, Vernomende hebbende dat er kwestie is het min of meer gewijzigd voorstel Jaspar binnen kort aan de Wetgevende Kamers te onderwerpent Teekenen eens te meer protest aan tegen de strek kingen van dit voorstel, En belasten hunne wettige Vertegenwoordigers zich tegen dit voorstel te verzetten met de grootste hardnekkigheid en door alle middels. Vee-Vergoeding Op Woensdag 9 Februari laatst, was er zitting der Kamerleden die de Kommissie van oorlogs schade uitmaken. Onze volksvertegenwoordiger, M. Vandromme, heeft er verslag gemaakt over de ongenoegzaamheid der vergoeding toegekend aan' de landbouwers der frontstreek, die hun vee aan spotprijzen hebben moeten leveren of dit hebben moeten verlaten, tijdens de vlucht. Al de leden en Minister Van de Vyvere hebben erkend dat het hedendaagsch coefficient voor her- beleg van vee onvoldoende is. M. de Minister heeft verklaard dat hij zich seffens met die zaak zóu bezig houden, en dit coefficient verhoogen. Het ware eene' onrechtvaardigheid te min', eri wij zullen M. Van de Vyvere daardoor bedanken dén dag dat zijne belofte zal verwezenlijkt zijn. Beheer van Bruggen en Wegen Bij koninklijk besluit van 21 Januari 1921, is het burgerlijk eerêteeken verleend A. Voor vijf en dertig jaren dienst Het Kruis le klas, aan den heer Froidure, E. E. J. C., hoofd-ingenieur bestuurder, te Poperinghe. De burgerlijke medaille 1e klas, aan de heeren Van Isacker, A., kantonnier te Westvle- tèren en Deboutte, A., kantonnier te Yper. B. Voor vijf en twintig jaren dienst De burgerlijke medaille le klas, aan den heer Jansens, C., eerstaanwezend conducteur le klas, te Oostende (vroeger te Yper) en aan den heer Patfoort, G.J. M., bureelhoofd te Poperinghe. De burgerlijke medaille 2C klas, aan den heer Breyne, A., kantonnier, te Poperinghe. De burgerlijke medaille 3e klas, aan' de heeren Gillioen, A., kantonnier, te Woesten, Pattyn, Ch., kantonnier te Yper en Rousselle, H., kantonnier ie Meessen. Onze beste gelukwenschen aan allen.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 5