U Leest en verspreidt HET YPERSCHE I {e ianrgaiiS'. V W- - 5 MAAKT 1021 Weekblad voor het Arrondissement Yper Sre Aiim'm', i\° 4(5. 5 MAKS 1021 Journal Hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Handalc- po Mijverheidshond m Yper Algemeene Vergadering Or gaan der Vereeniging der Geteisterden, der Ypersche Clubs, enz. Beheer, Opstel en Aankondigingen Yperstraat, 21, POPERINGHE Abonnement 8 fr. per jaar. Buitenland li fri Men kan, ten allen tijde, inschrijven in alle Belgische postkantoren Organe de I'Association des Sinistrés, des Clubs V pro is, etc. Redaction, Administration et Publicité Rue d'Ypres, 21, POPERINGHE Abonnement 8 fr. par an Étranger n fr. Federatie der geteisterden van de verwoeste streek De naaste MAANDELIJKSCHE VER GADERING der afgevaardigden van Bon den zal plaats hebben te Yper, in eene der zalen van den Rechtbank voor Oorlogs schade (Voetvolkskazerne), den Zondag 13 Maart a. s., om 2 uren. DAGORDE 1) Mededeelingen. 2) Benoeming van den sekretaris. 3) Over de prijzen der uit Duitschland inge voerde landbouwartikelen, metbetrek tot de heden- daagsche belgische marktprijzen zelfder waren, 'alsmede met betrek tot de coëfficiënten voor weder- beleg (club van S' Jan). 4) Over het herbeleg voor rijwielen en muziekin strumenten (Ypersche club van Poperinghe). b) Propaganda. 6) Wenschen der bonden. De gemeenten, waar dergelijke maatschappij nog niet bestaat, zijn verzocht Zich voorloopig te doen vertegenwoordigen door een lid van den gemeente raad. Fédération des sinistrés de la Région dévastée Laprochaine REUNION MENSUELLE des délégués des Clubs aura lieu a Ypres, dans une des salles du Tribunal des Dommages de Guerre (caserne d'infante- rie) le Dimanche 13 mars, a 2 heures. ORDRE DU JOUR 1) Communications. 2) Election d'un secrétaire. 3) Du prix des machines agricoles iinportées d'Allemagne au point de vue des prix actuels du marchéetdes coefficients de remploi(clubde S'Jeaf1) 4) Du remploi pour les vélos et les instruments de musique (club Yprois de Poperinghe). 5) Propagande. 6) Voeux des clubs. Les communes oü n'existe pas encore de ciub de sinistrés sont priées de se faire représenter par Un déléguéde l'autorité communale. De Voorzitter,Le Président, Arth. BUTAYE. Op Saterdag E" Maart orn 6 ure 's avonds ln ons lokaal Café Continental Statieplaats. eder handelaar van stad wordt er verwacht. Het Bestuur. Ja, Vlaandren ZAL herleven Gevloekt zij hij door de eeuwen heen, Die Vlaand'ren heeft geschonden, En die ellende en noodgeween, Vol snoodheid heeft gezonden De Heer, die onzen haatzang hoort, En ziet onz' wraakgebaren, Bestraf hem, die hier brand en moord Volbracht met zijn barbaren Er woonde eens hier een koen geslacht, Dat God vereerde in vrijheid, En dat in werk en eêl gedacht Zijn welvaart vond en blijheid De wereld was zoo rijk en schoon, En Vlaandren stond verheven 1 Onz' Heldenvorst zat op zijn troon En kwam ons voorspoed geven 1 Daar rezen belforts fier omhoog Al op onz' weidsche hallen Men vierde Vlaandrens heilbetoog, Al waar de roem mocht schallen Dan heerschte vreugd in dorp en steê, En 't koren zong ter velden 1 Al over land en over zee Men hoorde onz' grootheid melden Ja, dan was Vlaanderen schoon en groot Helaas hoe is het heden L... Het ligt daar gansch verwoest en dood, Tot puinen plat getreden Het zonk, na heldenmoed en nood, Als redloos in 't verleden Doch neen hoe diep ons Vlaandren viel, Het MOET, en 't ZAL wcêr opgeheven 1 Wie Vlaming is zwere op zijn ziel, Dat Vlaandren ZAL herleven 1 Dat Vlaandren MOET herleven Gevloekt zij hij door de eeuwen heen, Die Vlaandren heeft geschonden 1 Doch na des volkes smartgeween, Herworden blijdre stonden Uit moed en werk, rijst zegepraal Van Leikant tot de duinen 1 Zoo spreekt ons volk in fiere taal, En recht zich uit zijn puinen Komen. P; DENYS. Een droom Ik heb gedroomd 'k Was op het einde van 1918. Ik zat nog in ballingschap. Vrienden waren de streek komen bezien en ontmoedigd kwamen zij terug er was niets meer te doen, Yper zou nooit meer herbouwd en hare vroegere zóó vruchtbare streek zou met bosschen beplant worden... 'k Was in 1919. Ik bezocht mijn geboortegrond en ik werd er onbeleefd aangesproken door een gegaloneerden vreemdeling, die ik de Yperlingen zag wegjagen onder den kreet hier komt gij nooit meer terug, Koni ng Al bert heeft ons Yper beloofd 'k Was in 1920. Ik zag mannen met lange haren, mannen met groote baarden, mannen met zware portefeuilles, mannen met groote rollen onder den arm en aan hun stap bemerkte ik dat het mannen van belang waren. Eil ik zag ze bijeen komen, het plan van Yper nemen, eene roode lijn rechts, eene blauwe links trekken en besluiten dat dit moest in puinen blijven, dat daar èen doode straat moest bestaan, dat ginder het Ypertje moest open blijven en bevolkt worden met roode vischjes en witte zwanen en... en... en gedurende twaalf maanden zag ik die mannen de Yperlingen beletten naar hunne stad terug te keeren... 'k Was in 1921Ik zag nu dat na twee jaren strijden de Yperlingen opnieuw waren meester ge worden in hunne stad en ik zag ze besluiten over de plans ervan. Overal bestatigde ik teekens van herleving. Alle openbare diensten waren reeds in Yper gevestigd. Voorden rechtbank van schadever goeding zag ik de zaken met spoed behandelen. Weldra kwamen de geteisterden in het bezit van hunne titels. Eene groote leening werd in het land gedaan en de heeren Ministers Van de Vyvere en Levie kwamen naar Yper aan de geteisterden de verzekering geven dat deze leening tot den laatsten cent zou dienen om hen toe te laten hunne, woonst te herbouwen, hunnen welstand terug te vinden en opnieuw Belgen te worden gelijk al de andere Belgen... 'k Was in 1930. 't Was Thuyndag. Overal in België was men aan het vieren der honderdjarige onafhankelijkheid. In het schoone en nijverige Yper waren de feesten opgeluisterd door het onthullen van het denkmaal door de Yperlingen op de Groote Markt opgericht, rechtover het vroegere Gasthuis, reeds herschapen in eene bloeiende vak-, handels- en nijverheidsschool, die den bloei en roem van Yper uitmaakte. Eene massa volk, zooals ik nog nooit had gezien, was toegestroomd. Overheden uit de verscheidene verbonden landen namen deel aan de feesien. Het denkmaal, werk van eenen Yper- schen jongen, verbeeldde den Yperschen Thuyn, daarachter den Belgischen Leeuw omringd van sol daten, die vóór Yper streden, den blik en dewapens gericht naar den komenden vijand. In vier talen en in gouden letters aan den voet van den Thuyn Tot hier en niet verder Beneden, rondom, de namen der eenheden die hier aan de slagen deelnamen en... eene herinnering aan de Ypersche jongens die voor het Vaderland vielen en de Yper lingen, die uitliefde voor hun plekje grond, onder de puinen gedood werden... Daarna zag ik de inhuldiging van den toren, de noordzijde der Hallen en het Nieuwwerk en boven, hoog in de lucht, hoorde ik de nationale liederen der verbondenen klinken en... het Thuyndagliedje. Ik weende van geluk. Dat, is mijn droom. Een Ypersch kind. j I I iij V A lil ,IU!!|:J im HET~ TPERSCHE Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'TPRES On' peut s'abonner, en tous temps, dans tous les bureaux de poste Beiges Les articles non signés sont refusés Na het bezoek van Koning Albert met Minister Van de Vyvere, in de puinen van Vlaanderen Indien gij gewoonlijk uw blad zonder band krijgt, klaagt aan uwen briefdrager als gij het niet regelmatig en op tijd ontvangt. TSj Htfii 1 IJIi M

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 1