Oude menschen en gemeentebesturen en provinciale prijskampen voor slieren qu Royanmc de Bclgipe. Notre pays tout plein de souvenirs, de rêve, Aux sillons tout gonflés d'incomparable sève, Dont nous chassa le barbare germain Nos larges horizons, toujours voilés de brume Et nos plages d'or fin toutes ourlées d'écume Nos beaux ciels changeants oü célant l'azur Passent de blancs flocons en leur course éperdue Semant des tons changeants sur la plaine étendue Qu'en vagues d'or, ondule le blé mur Nos collines dressant leur croupes arrondies, Notre féconde plaine et nos vertes prairies Oü s'épaipille un rouge et lourd bétail Nos hauts moulins a vent, ces bons géants dociles Qui, pres de 1'horizon tournant leurs bras agiles Peinent en geignant dans leur dur travail. Et le sombre miroir de nos lentes rivières Ou se mirent les toits moussus de nos chaumières Aux volets verts aux murs crépis et blancs Nos forêts oü le vent vient murmurer sans trève Oü dans la brume au loin se perd l'ombreuse drève Sous le haut dóme aux arbres frissonnants Nous n'y reverrons plus notre cité si fiere, Oü le glorieux passé de notre race altière S'évoque a chaque pas devant les yèux, Nos antiques remparts, notre beffroi, nos halles, Nos gothiques pignons, nos vieilles cathédrales Holocaüstes des vandales odieux Loin des êtres aimés, tristes et solitaires, Chassés de nos foyers, en terres étrangères Oü ne nous attache aucun souvenir Et dont l'indifférence hostile et déprimante Meurtrit des exilés la pauvre arae dolente, Tristes nous songeons a notre avenir. Et pourtant, il nous faut garder la confiance, Espérer que bientot notre dure souffrance Et tous nos malheurs auront une fin Et ne point oublier, si la justice est lente, Que malgré les échecs, malgré la longue attente, Inexorable elle poursuit son chemin. Zoetenaaie Zitting van dan Gemeenteraad Passeerde week moest ik naar Zoetenaaie gaan no pens het effenleggen van een vette weidetje dat Eudoxie, mijne vrouw, in den tijd gedeeld had van haren peter. Als ik goed alles c.rrangeerd had met den schacht van den dienst van het effenleggen, bleven er mij een paar uren over voor den trein. Ik wist niet wat gedaan, Dê cinemas zijn nog niet herbouwd en er is weinig ander amusement, daar het streng verboden is van te zingen of muziek te maken in de herbergen, Haritje, het zoontje van den baas van rechtover de statie, dat medegekomen was om mij den weg door al die tranchées aan te wijzen, zegde mij dat er nu geen ander amusement meer bestond als de zitting van de gemeenteraad bij te wonen. Een wakker mannetje, dat Haritje Hij is nu een vijftal jaren oud, en zijn vader zal hem doen studeeren om later Staatskommis- saris te worden bij de tribunalen van oorlogschade. Zijn broodje is dus voor zijn leven gebakken, want, na 40 jaren goeden dienst, zal hij een aangenaam pensioentje trekken. Hij leidde mij dus naar de barak van het gemeente huis. Deze barak ligt in 't middèn van een goed bevaar baar plein. Charel, een oude patriot, die nu sedert meer dan 50 jaren op de gemeentewateren rondvaart, braoh er ons naartoe met zijn schuitje. Een talrijk publiek zat reeds in de zaal te wachten. Op de tafel van den raad stonden flesschen bier en korven met pistolets, om de ge meenteraadsleden toe te laten zich wat te versterken na hunne lange en vermoeiende reis. Weldra begonnen de gemeenteraadsleden af te komen. Zij stroopten hunne pardessus af en zetten zich rond den tafel. Allen, uitge nomen een der schepenen, haalden hunnen monter uit en legden hem voor hen op den tafel. Haritje fluisterde mij toe dat het was om zeker te zijn van hunnen trein niet te missen. Nadat de burgemeester, een schoone oude man, die er niet te vermoeid uit zag, spijts zijne verre reis, de zitting geopend had, werd het woord verleend aan den schepen die zijnen monter niet uitgehaald had. Haritje fluisterde mij toe dat die schepen reeds in Zoetenaaie woonde en dat hij daardoor stijf au courant was van de wenschen Her Zoetenaaienaars. Hij stelde voor van, om de markt te doen herleven en de kost van hel leven te doen verminderen, een taks te leggen van 5 fr. op ieder ei en van 20 fr. op ieder kieken. De boter zou 10 fr. de kilo taks betalen en aan ieder kalf zou eene taks van 5 centiemen toegepast worden. Dit werd met eenparigheid van stemmen aangenomen. Haritje fluisterde mij weer in 't oor: te naaste week zullen zij wederom vergaderen om dit af te schaffen zegde hij, doen en ontdoen is ook werken Daarna riep dezelfde spreker de aandacht op het ge vaar dat de veterinairs, die tegenwoordig uit de veteri naire Hoogeschool van Cureghem kwamen, voor onze streek opleverden. Daar het onderricht te Cureghem in het fransch gegeven is, verstaan die veterinairs de taal niet van onze nieuw ingevoerde Durhamsche koeien die allen in 't Engelsch opgebracht geweest zijn. Een wensch tot de verengelsching der veterinaire Hoogeschool van Cureghem werd met algemeenheid van stemmen aange nomen. Nu stelde hij voor een protest aan te teekenen tegen een verbond met Frankrijk. De oorlog, zegde hij, is voor onze streek eén zoo groot profijt geweest, dat wij van geen vredestraktaten moeten weten. Veel beter ware het, van eenen wensch uit te drukken, dat men den oorlog aan Frankrijk zou deklareeren. Zoo zou onze streek wederom de schoone dagen van 1914-1918 kunnen herleven. Op stemmen gelegd, werd dit voorstel met eene stem meerder heid verworpen. De burgemeester deelde mede dat hij de grond, waar op de school vroeger stond, verkocht: had aan de melkerij St-Antonius, om er eene kaasfabriek op te richten neffens de reeds bestaande boterfabriek. Scholen waren er niet noodig, maar zonder boter en kaas kan men moeilijk le ven. Dit werd eenparig goedgekeurd. De burgemeester deelt mede dat de route, die loopt van 't kerkhof naar Mannekensvere-'t Hoogé, zal verleid worden in Kaoutchoek. Dit werk zal eeri curiositeit zijn en zal veel volk aantrekken, 't Is daarvoor te hopen dat dit werk lange zal deuren. Strenge maatregelen zijn genomen om aan de aanpaal- ders de passage op die route voor geheel het zomer-seizoen te doen verbieden. Dit zal niet veel miskommen aangezien ze ten naasten winter toch al den tijd gaan hebben om het bouwen van huider huizen te hernemen. (Bi/val) Een gemeenteraadsheer^vroeg dat men de waterleiding ?ou herstellen, daarmede de Zoetenaainaars zich einde lijk eens goed zouden kunnen wassehêil, Dé burgemeester deed opmerken dat veel geld zoude kosten, en dat er bo vendien geen noodzakelijkheid daaraan was;, aangezien er een citem op wieltjes alle dagen rondreed met gesterelt- seerd water van uit den Blankaert, en dat dit maar schaarsoh 1000 fr. daags koste. Een ander gemeenteraadslid stélde voor een kinquet te doen plaatsen in de straat die naar de statie loopt. Eens dat hij 's avonds n4ëtr Zoetenaaie gekomen was, had hij, in den donkerèïi, bijna in een gracht, genaamd de Boter- gracht, gfeioöpen. De burgemeester deed opmerken dat zoo een kinquet 47.85 fr. zou kosten en dat het nu geen oogenblik was om de gemeente in schulden te brengen. Het voorstel werd verworpen. Nu kwam de burgemeester wederom aan het woord, om zijn voorstel te doen, van eene leening aan te gaan van vijfhonderd millioen franken, bestemd tot het heropbou wen van Parnassus Hof, waiar het lokaal was van den Veehandelaarsbond, en van de groote Veehalle, door de voorouders gebouwd, ten tijde dat de beestecommercie zoo straf floreerde. Daar het uur van den trein naderde;, werd dit voorstel zonder bespreking en met geestdrift eenparig aangenomen. De gemeenteraadsleden aten rap eenige pistolets, dronken eenige glazen bier, staken hunnen monter in hunne gilet- beurs en de zitting werd geheven. Bij het naar de statie trekken zag ik eene groote ver andering. Een vijftigtal arbeiders waren hard bezig met de dikke laag mooze van de straat weg te.vagen. Haritje zegde mij dat men dat zoo alle zes of zeven maanden deed, ieder keer dat de Koning of een minister de streek kwam bezichtigen. SlSSEN VAN 't HooRENWERK. Mogen wij de vrijheid nemen een eenvoudig gedacht voor te stellen waarover al de geteisterden het eens zullen zijn Wij weten niet volgens welke orde de rechtbank van oorlogschade de zaken onderzoekt. Het is zelf alsof een blind geval alléén zou bevelen dat degene vandaag be diend zijn en de andere niet. Of liever schijnt het een stormloopen der kommissariaten te zijn, waar de eene helft der aanvallers de andere dood trappelt. Helaas dit zal duren zoolang wij ons rechtbankspersoneel per ge meente niet zullen verkregen hebben, aangezien de be staande inrichting gansch onbekwaam is met eene lede- 'MSfflf lijke snelheid de aanvragen te onderzoeken Nochtans, zijn er onder de geteisterde lukkigen aan dewelke het betamen zou dat ^ttf schenliefde een voorrang geve. Hit Dat zijn die oude mannen en vrouwen 7 wachten! 'K Hunne aanvragen in den hoop van die h0 H reeds bestaande uitzoeken is een onmogelijk men kan anders te werk gaan. Waarom z0u meentebestuur, uit eigen initiatief, de lijst 6 der meest qoodlijdende ouderlingen der par aan den H. Hoofdkommissaris te zenden 6,1 Wij zijn overtuigd dat deze niet zou We;g ongelukkigen zijn medelijden te bewijzen met I"* gen seffens en bij voorrang te doen oplossen l""1 Wat denken de gemeenteoverheden daarover Keuring der stïeren te Yper, op 27 April 1921 PREMIEN. A. Stieren zonder landen van volwat Eerste premie van 75 frank en bronzen Lebbe Jules, te Woesten. Tweede premie van 50 frank en bronzen eerenut Frans Vandeputte, te Rolleghem-Capelle. Derde premie van 50 frank en bronzen Deconinck Jules, te Reninghelst. Vierde premie van 50 frank en bronzen Lamerant Henri, te Dickebusch. Vijfde premie van 50 frank en bronzen 1 Deconinck Jules, te Elverdinghe. B. Stieren van een of twee tanden Van vfi Eerste premie van 100 frank en zilveren Claereboudt August, Vlamertinghe. Tweede premie van 75 frank en bronzen Soenen Constant, Reninghelst. Derde premie van 50 frank en bronzen Pannekoucke Georges, Voormezéelè. C. Stieren met ten minste drie tanden van voltooit Eerste premie*van 150 frank en zilveren eeremeti Delporte Victor, Komen, Tweede premie van 100 frank én bronzen éèrèmel: W' Gheysen, Dadizeele. Derde premie van 75 frank en bronzen eeiesi Steelandt Emile, Vlamertinghe. D. Koeien. Eerste premie van 100 frank en zilveren eeremeti Kinders Verhaege, Reninghelst Tweede premie van 75 frank en bronzen eeremeti Rommens Henri, Vlamertinghe. Derde premie van 50 frank en bronzen eeremeti Lebbe Jules, Woesten. Vierde premie van 50 frank en bronzen eeremtli Dejaegher Edouard, Elverdinghe. Vijfde premie van 50 frank en bronzen eeremet: Pannekoucke Georges, Voormezeele. Zesde premie van 50 frank en bronzeil eeremeti Lamerant Henri, Dickebusch. Administration de la Tresorerie et de la publique Avis aux pensionnés Les titulaires de pensions militaires d attente, Ordres nationaux d'attente, d'allocations <w< dants, frères et sccurs de militaires décédés ou hf d'allocations aux victimes civiles de la guerre, &P aux veuves et orphelins de militaires et de rentes j vrons ne seront plus astreints, a l'avenir, a se chez 1'Agent du Trésor, ni a la Banque chez un receveur des impots. lis n'auront plus qu'a se présenter, ma1118 brevet ou dp la déclaration tenant lieu de du Département de la Défense nationale, a tion communale de leur residenceaux nns certificat de vie et d'y indiquer clairemenl ear exact (commune, rue, n°) En ce qui concerne le paiement du 3" ^irneS^ les intéressés seront admis a accomplk aux dates suivantes du mois de juillet A partir du 14, pour les pensions mil'taires et les rentes Ordres nationaux d attente A partir du 16, pour les allocations tf» frères et soeurs de militaires décédés ou 18Pa A partir du 19, pour les allocations aux les de la guerre e|!ü: A partir du 20, pour les rentes de c evr sions aux veuves et orphelins de militaireS'

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 2