Une Boutade Oorlogsschade-Dommages de guerre Oorlogsinvaliden van het Arrondissement Yper gr wordt ter kennis gebracht der obrlogsinva- den da4 de volledige geneeskundige en apothe- iézórgenVerleend worden.' /pe dien einde zal aan eiken invalide'op zijne an vraag een boekje voor geneeskundige bezoeken ln voorschriften uitgedeeld worden. De invalide die begeert dit boekje te ontvangen zal aan het arrondissementskomiteit te Yper laten geworden. 1» De volgende inlichtingen Naam, voornamen, plaats en datum zijner ge boorte, verblijfplaatsen adres, stand, graad, regi ment, nummer van het stamboek, invaliditeitsper- ceat, nummer van het pensioenbrevet. (Indien hij van de Depót des Invalides afhangt de kompagnie en het peloton). 2° Eene invaliditeitsverklaring uitgaande van den Dépót des Invalides of van de S. P. S. P. (service des pensions, secours, prévoyance), rue delaGharité, 15, Bruxelles. Dienst der pensioenen, hulpen voorzienigheid, Liefdadigheidstraat, i5; Brussel. Zondag 21 Oogst, om 10 ure 's morgens, (IVfinneplein in de voorlopige kerk) uitdeeling.van 200 vareuzen en broeken ten voordeele der oor- logsmilitaire invaliden van het arrondissement Yper. Voor het arrondissementskomiteit, De Voorzitter, R. Cunckemaille. Yper Tuin 1921 Zaterdag avond gaf de harmonie Yprianaons een puik concert, 't Was de opening van onze Tuin dagfeesten. Tuindag 1921 is immers de eerste kermis door de stad gegeven. Het programma wel vervuld, bevatte voor den eersten Zondag, benevens de processie, eene groote schieting door De Ver- eenigde Liefhebbers gegeven, en waar, met groote geestdrift, de jubilaris C. Van Nieuwenhuyze <werd gevierd. Het groet turnfeest gegeven door La Libre Wervicquoise en de Concordia van Wevel- ghem, dat op de Groote Marktplaats had, genóót veel bfjvalèn viel ten volleh in den smaak van 'tvolk. Samenoefeningen, pyramiden, werking met den stok, werden meesterlijk uitgevoerd. Onze oude Ypersche turners van de Infatigables en de-Sint Michiels Turners waren de eerste om toe te juichen. Eene bijzondere melding voor de acrobaten van Wervick. De ballet des Matelots gedansd door de pupillen van Wervik. (20 meisjes en 20 knechten) behaalde ■den grootsten bijval. De sectie der trompetten van La Libre Wer vicquoise gaf ons een schoon concert, 't Was lang geleden dat' wij het genoegen hadden zoo eene prachtige trompettenmaatschappij te bewon deren. De uitgevoerde stukken werden inderdaad meesterlijk bewerkstelligd. De heer burgemeester Colaert, omringd door de heeren schepenen Sobry en Vandèr Mersch, wist in eene aangename rede de voorzitter van La Libre Wervicquoise M. Paul Castelain, geluk te wen- schen voor de prachtige uitvoering van het program ma, De Concordia werd insgelijks gecompli menteerd. De heer Colaert bracht hulde aan de heeren moniteurs van Wervik en'Wevelghem en een aan genaam woordje aan den bestuurder' der Trom petten, eindigde het schoone feest. Vergeten wij niet onze lieve Ypersche juffers die zoo knoddig en zoo aangenaam de bloemen aan beide voorzitters overhandigden en de kleine snaken van Wervik en Wevelghetn gelukkig maakten met menige lekkernijen. Wervik, bravo Schoone; prachtige maatschappij die met bijzondere snelheid uit de puihen is verre zen, tot de grootste bewondering van eenieder dank voorzeker aan uwen ièverigen Voorzitter, Mr ,au! Castelafh. We velghem, proficiatJonge maatschappij, dap- P.ere knapen gij schijnt gemaakt om eene groote maatschappij te worden. De nummers, meésterlijk Ul4gevoerd, geven u recht op fierheid. Uw voor- -Zlt^r,, M. Achille De Coninck haalt er eer van. Wervik, Wevelghem met moed vooruit 'Per bedankt u. Ypersch Kind. Done, dernièrement, des délégués s'en furent tfouver M. Neujean'pöuf lui demander de rnainte- nir en activité la ligne Warneton-Neuvê-Eglise - ce qui a été accordé et le prolongement de la dite ligne vers Poperinghe ce qui fera l'objet d'un examen bienveillant. Au cours de eet entretien, le. fonGtionnaire qui assistait M. Neujean, fit observer, notamment en réponse ce què venait de dirë M. Glorie, que l'administration comptait utiliser la gare dü Zwij- nebak pcrur y garer des wagons a réparer venant d'Allemagne. Mais, M. Glorie aussitót de répliquer Elle est bonne celle la. li ne manquerai't pius que ga. L'année dernière le gouvernement a trouvè bón d-y amener dés cëntaines de bovidés rnalades au risque d'intfoduire la pieste- dans toutè la region. A présent on songe a y garer dés wagons pourris venant d'Allemagne. II ne faut pas cependarit que notre contrée devienne le réceptacle de tout ce dont le reste du pays ne veut pas Nous atrssi, nous demandons a vivre. Le fonctionnaire sè Ie "fint póur dit, tandis que le ministre, lui, se laissa volpntiers convaincre. YPER Ge moet eens gaan kijken I. Móéder zet de pot op 't vier de Reus is hier Men vertelt in Yper dat de óvêrblijfsels van den grootsten en bijzondersten Burger onzer stad, wedergevonden zijn geweest onder de püinen der Halleen. daar op de plaats waar die groote held, onder de overmacht,, bezweken is. Ter gelegenheid van Tuindag die vroeger voor onzen Reus de triomffeest was, komt er mij iets te binnen van de gebeurtenissen in den beginne der beschieting var, Yper. Vroeger zat jk in 't toppeltje van de karillon- torre in mijn campanilla, vanwaar ik vrij en vrank zoo dikwijls mijn bronzen stemme liet hooren, maar ten tijde der beschieting, moest ik zwijgen, en men sneëd mij deii string af, want, ik zou soms de aandacht kunnen aangetrokken hebben van den duitsch, zegde men, met daar boven van mijne neus te maken. Zoo in machteloosheid ge bracht kon ik onmogelijk storm luiden en dat, binst de slechtste dagen; toen ik aan mijn voeten Yper zag worstelen om leven of döod ook. was ik zoo in mijn gedachten verslonden wanneer ik al met eens een donderend gedruisch op de trappen hoorde ik rekte mijne ooren brrr, ik kwam geheel in hennevleesch eri dorst niet roeren. Mijn eerste gedacht was dat de duitschers doorgebroken waren, maar gelukkiglijk neen, want door het gat van de valle onder mij, zag ik een ferme bollekop te voorschijn komen. Och mensch lief, wie dat we daar nu hebben Och gotte toch, 't was Reusje, bleek lijk een doode 't schuim op de lippen, die zoo met eens in mijn klokkekot binnen kwam ge stormd al tierende Luid klokke 1 storm Poorte- klokke Yper is in gevaar roep de wegloopers weder in den rang en hij wilde rapen naar den string, maar'die was af. Vervloektbruischte hij, men laat mij alleen, moederziele alleen en geen middel van om' hulp te roepen. Hemel help) hiij 1 Na een poos voegde hij er kalmer bij Thur en zijne matjes zijn nog göéië, maar mogen wij reke nen op de Engelschen om ze te behouden en mijne twee voorposten aan de Meenenpoort Wel is waar, die Leeuwtjes.iijn wel sterke kerels, die tegen eenen duw kunnen,maar tegen de overmacht wat gedaan Hij wierp zijn blik naar buiten en zijn tanden kraakten aan stukken toen hij naar het front zag en onwillekeurig greep hij naar zijn zweetd maar hij wierd razend alswanneer hij naar den overkant zag, naar l'arrière Hij stond schier te bersten van kolerië en hij riep Ziet ge ze loopen, is 't niet juist lijk om prijs Ze zitten met den dunnen voor een obus hadden ze maar vlerken, ze zöuden. vliegen wat voor scheten van mannen,, ah ah Ik bezag den Reus in geheel zijn gestalte, en nog wel grooter, want hij was zeker nog een kop gegroeid op dit oogenblik en ik, ik en dorst niet piepen nochtans 'k sloeg een 'oog langs de Vla- mertingsche kalsijdeen 't was inderdaad de moeite weërd ó:m dien 'sauf 'qui 'peut te zien. Ik zag alle slach van menschen, groote'erf"kleine, vette en magere rechte ën kromme, de eene met vareu zen en frakken aan, de andere in sleunzen en ber- lierengekleed enfin eene geheelekollectie, die wed ijverde om onder zeerst te ioopen; debarrjer van den ijzerweg aan 't Rozelaarskasteeltje juist toe geweest en niet rap genoeg opengedraaid zijnde, sprongen velen erover en menigen zelfs, in hunne haast, rollebolden over den grond men zou voorzeker eên kwart gelache'n hebben had het niet geweest dat de'toestand zoo ernstig was. Ik, rischierde toch te vragen aan Reusje waarom mert tóch k)0 liep. Omdat ze de poepérs hebben antwoorde hij barsch. Is het soms niet, antwoordde ikom eén deko ratie te bekomen Waarschijnlijk, zei de Reus, en degenen die daar het meest loopen voor een obus, zullen zeker later, a|s 't gevaar voorbij is, oók meest looping doen om de palmen te bekomen ja, ja klokke, 't is zoo hedendaags, er is. voor geen cent couragie meer in 't volk. In mijn'tijd bestond het écht rid derschap eh de kopstukken vochten schier hm de gevaarlijkste postjes te bekleeden zij vonden maar heel schoon en redelijk dat,- indien mèri de" gemakken van den gemakkelijken tijd waar nam, men ook de ongemakken van den ongemakkelijken tijd moest onderstaan maar tegenwoordig is er geen bloed meer in, 't is al kernmelk. Ook we zijn er wel meê. De Reus liet het hoofd hangen en. scheen verder te peinzen of dat zijn neus lang was, want in eens sprong hij óp en zei vastberaden Moesten Thur en sijne makkers gedwongen zijn uit te wijken, ik eh mijn twee' Leeuwtjes blijven hier, blijven hier houden ofsterven en zoo sprekende, Stoof hij, als een schicht de trappen af met drie-vier tre den in 'nen keer. Poorteklokxe. (Wordt voortgezet in ons naaste nummer.) In de laatste zitting der Scheidsrechterlijke Kommis sies werd de schade, waarde 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Dans la dernière séance des Commissions fyrbitrales la valeur des dommages 1914 a été fixée comme suit pour les personnes ci-dessous Gemeente GITS Wydooghe Jérome fr. 555 Noppe Pieter 435 Claeys Henri 5434 - Bruynooghe Emma 4642 Delanghe Benoit 4585 Gemeente HOOGHLEDE We Vandeputte-Delameilleurè Charles 1592 Vandewalle Henri 563 Desimpel Victor 1533 Van Issacker Victor 43,400 Vansuppeene Emile 1665 Onraedt Alois 1592 Kimpe René. 1695 Terryn Edmond 1050 Gemeente KEMMEL We Jules Carre-Ghesquiére 2220 Vrielynck Camille 2115 Gemeente KEMMEL en WESTOUTRE Victoor Aloïse 6968 Victoor Robert 2236 - Ville de MESSINES Alleman Frangois 4511 Couvreur Jean 2706 Bossue Hector 3397 Commune de NEUVE-ÉGLISE Alleman Julien, 1138 Knockaert Cyrille 4226 Gemeente OOST-NIEUWKERKE Tommelein Eleonora 8160 Dooms Nathalie 11 459 Wittouck Jérome 48 210 Verpoórt Félicie 21,840 Decadt Alois 10 310 Ghëkiere Alois 17,159

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 7