HET YPERSCHE LA RÉQION D'YPRES Bijvoegsel - Supplément Uit Qheluvelt 2Jaargang, N' 28. - 29 OCTOBER 1921 2e Année, Nü 28. 29 OCTOBRE 1921 De Weledele Jufvrouw Keingiaert de Gheluvelt ter gelegenheid Harer Inhuldiging 'als Burgemeesteres van Gheluvelt, eerbiedig opgedragen. 's Burgemeester es' Inhuldiging Wie kan er dat beschrijven V00r wie 't gezien heeft hoe het ging 't Zal in 't geheugen blijven Boe 't kleine, lieve Gheluvelt Zoo eensgezind, in feestgeweld Haar Edelheid kan vieren Die 't dorp nu zal bestieren o Van aan den Zandberg tot Kruiseek' Was het als eenen hemel Aan eiken kant der baan een reek Van bloem- en vlag- gewemel En praalbogen met groen en lint Zoo schoon en sierlijk opgepint Met dicht of jaarschrift binnen Aan Haar die wij beminnen I Gedichten haast aan elke woonst Zoo bondig en zoo knedig Elk had geïeverd om ter schoon,st, Om koddig en om snedig Men bood het een of ander aan 't was zoo eenvoudig om verstaan Bedoelend waar, of kunste, Aan lufvtouw Hare gunste o— En wat ik nu nog zeggen moet, - Ik, zal. niet ov.érdrijven Zoo prachtig-schoone was de Stoet Dat ik 't niet kan beschrijven De ambachtslieden, kloek en sterk Op wagens neerstig aan het werk Toonden hun kunst en streven Om 't dorp te doen herleven o— 't Muziek van Becelaer' was hier En liet zijn deuntjes hooren. Ruiters en peerden reden fier Als hoofd des stoets al vooren. Schoolkinders met hun Meesters bij Zwaaiden hun kleine vlagjes blij, En lazen ook hun dichtje Met open, lief gezichtje o Aan wie den eersten prijs nu dan Voor het versier gegeven Is het aan Ko, aan Cies of fan, Aan Karei, Styn of Seven Of is 't aan Triene of aan Griet Horkt hier... 'ken weet het zelve niet DusElk een Eerebloeme En bestDat 'k niemand noeme o— Burgemeesteres, Uedelheid Waart door het Feestbewogen Gij hebt gezien wat Dankbaarheid En Eendracht hier vermogen Op Uwen steun rekent en telt Het weer-ven ijzend Gheluvelt: Moge God U veel jaren Aan 't hoofd van 't dorp bewaren Pieter GHESQUIERE Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper ^9erneene Vergadering der Afgevaardigden op Zondag 16" October 1921 De heeren Senatoren Bruneel enNolfenM. Glorie, olksverfegenwoordiger, waren aanwezig. De heeren °laert en Vandromme, belet zijnde, hadden zich doen verontschuldigen. peen afgevaardigden genoeg woonden de maan- Kpsche vergadering bij. Zeker hebben de inhul- S'ngen van nieuwe burgemeesters en burgemeeste- I Ssen, zelfs ook van pastoors, die thans zoo overal plaats hebben, menigeen, tegen zijnen wil. belet op te komen. Laaf ons voor de naaste vergadering meer bijval verwachten, niettegenstaande den kiesstrijd De beer voorzitter Bufaye herinnert dat hef verslag der laatste bijeenkomst in HET YPERSCHE was verschenen. Niemand maakt opmerkingen over dat verslag. In uitvoering van het besluit genomen in die bijeenkomst heeft de Voorzitter aan Minister Wauters geschreven om eene opschorsing der 8 urenwef en aan Minister Vandervelde om spoedige benoe mingen van twee ondervoorzitters bij onze rechtbank, te bekomen. De Minister van Justitie heeft er nog geen antwoord op gegeven, en de Minister Wauters heeft geschreven dat hij niets aan die wet kon ver anderen... Lezing wordt gegeven van zijnen brief. "Vervolgens bracht dé Voorzitter hulde aan de heeren Senatoren en Volksvertegenwoordigers, wiens mandaten nu ten einde gekomen zijn, die de verde diging van de rechten der geteisterden zoo wel hebben utfgevoerd dat zij het hatelijk wetvoorstel Jaspar in eene treffelijke en aanneembare wet hebben weten te verbeteren. Allen gelijk, zonder uitzondering, hehben onze vijf mandatarissen dé dankbaarheid van de geteisterden verdiend. M. Nolf, Senator, dankte voor de gebrachte hulde en verzekerde dat de werking tot handhaving der rechten van de oorlogsgeteisterden steeds onver poosd zou worden voortgezet. Hij bekende tevens, dat de wet, zooals zij thans; verschenen is, wel voor 't algemeen voldoening geven mocht, dank aan de wijzigingen die aan het oorspronkelijk ontwerp, door middel van de door onze verdedigers voorgelegde amandementen, waren aangebracht. Ook besloot hij dat er zou moeten uitgezien worden naar middels en maatregels om de thans bestaande rechtspleging in zake oorlogsschade te overzien en te verbeteren ten einde het regelen der zaken te.bespoedigen. Zoo, bij voorbeeld, stelde hij vóór de bevoegdheid van de heeren Staatskommissarissen uit te breiden, om hen toe te laten overeenkomsten tusschen partijen te sluiten tot een bedrag van 30.0.00 fr. (weerde 1914), hetgeen in princiep een vlugge verhandeling der zaken mogelijk maken zou. Edoch opperde hij wat vrees dat dit systeem ook schipbreuk mocht lijden zoolang de Brusselsche Commissie van fransactiën de overeenkomsten zal goed te keuren hebben, en deze zal afwijzen gelijk zij nu doet, voor ongegronde en zelfs dikwijls zonder aangehaalde redens. Spreker eindigt met de;verzekering dat de geteisterden op hunne Sénatoren mochten betrouwen, dat hun streven steeds met ijver zou voortgezet worden. M. Glorie, Volksvertegenwoordiger, zegde nog maals hoe hevig de kamp was geweest om de wet Jaspar voor de geteisterden aanneembaar en voor- deelig te maken bij de bespreking in de Kamers. Hij bekent dat de werking van den Bond der geteisterden in groote mate heeft meêgewerkt tot verbetering van het wetsvoorstel. M. Bruneel de Montpellier, Senator, bevestigde de gezegden van M. Glorie en maande aan tot samenwerking, tot solidariteit, daar het slechts door de eendracht is dat het doel zal bereikt worden. M. Geuten stipte enkele gevallen aan van geld verspillingen dewelke toch wraakroepend zijn op tijden als nu. op welke alle geldelijke middels zouden moeten bezuinigd worden en aangewend tot herop bouw van de Verwoeste Gewesten en tot den herop bloei van het land. Hij vroeg ook dat, in Senaat en Kamers, op die verkwistingen zou gewezen worden. M. Glorie, aangaande het antwoord van Minister Wauters aan den voorzitter M. Butaye, voorziet nochtans dat het verwoeste West-Vlaanderen binnen kort van een bevoordeeligend regiem zal genieten, met meer redens dan de provincie Luxemburg, daar alhier alle werkkrachten noodig zijn gedurende een onbeperkt getal uren per dag, om met ijver te arbei den aan den heropbouw der woonhuizen. De verachtering in het benamen van den plaatsvervanger vanM. De Tavernier, is misschien wel te wijten aan de tijdelijke afwezigheid van den Koning. Spreker deelt ook de vrees van M. Nolf nopens den uitslag van hef systeem der overeenkomsten. Deze weg werd immers vroeger reeds gebezigd door de geteis terden en de Staatskommissarissen Maar, ziende dat het meerendeel der Kommissie van fransaktiën die overeenkomsten terug zond, werd er eenvoudiglijk van deze wijze van yereffening afgezien en de zaken worden rechtstreeks aan de Rechtbank overgemaakt. Spreker verhoopt dat eene Kommissie van transactie per Arrondissement betere uitslagen geven zou. Aan het tweede punt der dagorde komend, de Voorzitter gewaagt van de aanvragen tot fusschen- komst, en de oppositiën tegen de uitbetalingen der schadevergoedingen, bij het Hoofdbureel van ver pandingen te Brussel. Op die kwestie is Verledenè week in HET YPERSCHE,, een artikel verschenen, waarin-de onrechtvaardigheid van het tegenwoordig systeem breedvoerig uitgelegd is. Hierdoor zijn vele uitgesprokene vonnissen niet uitgevcèrd gedurende maandën en maanden zonder dat er iemand wefe waarom! M. "Butaye heeft van vele geteisterden klachten daarover ontvangen en wierd gevraagd de bespreking over dat punt op de dagorde der tegen woordige zitdag te brengen. Hij is van oordeel dat de geteisterde, tegen wien zulke oppositie ingezonden is, seffens erover zou moeten ingelicht worden, hetgene hem zou toelaten eene overeenkomst te sluiten met den schuldeischer, of mogelijks ook, want zulks is al te dikwijls het geval, eene misgreep van namen te ontdekken'. Ook zou de oppositie niet mogen dragen op hoogere sommen dan deze die gevraagd zijn. Een schuldeischer die nu de betaling weet te vragen van alléén 100 franken zal door zijn enkele oppositie voor maanden en maandenlang den geteisterde' beletten voor. duizende franken schadevergoeding te ontvan gen En dit zo.ider nut voor den schuldeischer zelf, want deze niet meer dan de geteisterde, heeft kennis van hetgeen er omgaat Enkele dergelijke gevallen, zelfs van misgreep tusschen namen, worden aange stipt door den spreker. M. Esquelin, Hpofdkommissaris, vindt ook dat in zake oppositie, de aangeslagen som zou moeten beperkt worden tot het bedrag der verschuldigde som, anders wordt dit systeem noodlottig. Er wordt dus besloten dat onze Federatie eene vraag tot voordeelige oplossing dier kwestie zou indienen. M. Geuten komt terug op het vraagstuk der 8 uren wet, en wenschf de vrijheid van werk voor het Verwoest Gewest, eenig redmiddel voor het oogen- blik want het is niet met het te leveren werk te beperken dat men de opbrengst ervan grooter kan maken. Bij de vraag gesteld door den Voorzitter of het misschien wel gepast zijn zou de naaste maand, in vollen kiéssfrijd, de gewone vergadering te houden, de algemeenkeid der aanwezigen zich voor de ver gadering verklarende, zal deze dus, zooals gewoonte, de toekomende maand gehouden worden den 2" Zondag, dus op 13" November. De vergadering wordt geheven om 16.30 ure. De Schrijver, De Voorzitter, H. Verbeke. Arth. Butaye. Paiement des Pensions de Vieillesse Le Receveur des Contributions a Ypres paiera les pensions de vieillesse a Neuve-Église le vendredi 4 novembre a 10 h. Messines le vendredi 4 novembre a 2 h. Le paiement s'effectuera dans les locaux de la maison communale. Betaling der Ouderdomspensioenen De Ontvanger der Belastingen van Yper zal de ouderdomspensioenen betalen te West-Nieuwkerke den Vrijdag 4 November om 10 uur. Meessen den Vrijdag 4 November om 2 uur. De betaling zal geschieden ten gemeentehuize.

Het Ypersche (1925-1929) | 1921 | | pagina 3