LA REGION D’YPRES eI het YPERSCHE Bijvoegsel Causerie du Lundi Gewettigd Prioriteitsrecht Supplément 2' Jaargang, N1 38. 7 JANVIER 1922 Année, N° 38. - 7 JANUARI 1922 yoor onze geteisterden Zal Duitschland betalen al die Les elections Présentation des candidats La journée électorale Les résultats Ce que dit le bonhomme Noël 2' we er bij, dat hij met dit geld huizen zal bouwen. Een reden te meer om hen, die niets anders bezaten dan hun woning, in staat te stellen ze op te richten. Als we dit schrijven .denken we nog niet alleen aan ’t Yze.r- en Yperleeland, maar ook aan Dendermonde, Mechelen, Waalhem, Duf- L. N. Depuis quelque temps déja, je n’ai plus eu l’occasion de bavarder avec les lecteurs de la Région d’Ypres Je n’ai pas même racon- té mes impressions au sujet de la période électorale qui vient de se terminer pour nous- de singuliêre facon. Peut-être n’est-il pas trop tard d’en parler. Une élection est toujours intéressante. Première phase presentation des candir dats. Chez nous, il s’en présente de toutes les couleurs politiques. Le rouge est représenté par M. Messiaen, un ouvrier de Menin, que personne ne connait et que personne n’a ja mais vu. Il sera le défenseur de la classe ouvrière libéraux et catholiques ne sont que d’infames capitalistes. Arrière les conserva- teurs, place a la démocratie Le jaune est représenté par MM. Colaert, Vandromme et par M. Bruneel, députés et sénateur sortants. MM. Glorie et Nolf défendront le drapeau bleu. Un candidat d’un parti innomable prend résolument comme emblème le drapeau du séparatisme. M. Ghesquière renonqant aux emblèmes et aux couleurs se borne a laisser dire, trés mo destement, qu’il est le plus démocrate de tous les démocrates. Autour de ces quelques candidats se dë- mènent des lieutenants et des caporaux. On distribue des tracts. On chante les mérites de son parti respectif. QuelquCs-uns même re- courent a la calomnie, comme celui qui impri- mait tout vif que M. Glorie auraitdit que tous les Flamands sont des bodies. M. Butaye toujours lui annonce qu’a la Chambre son parti fera entendre des paroles verigères- ses qui seront entendues non seulement a l’intérieur du pays mais aussi au dehors. Ce jour-la, c’est ce que nous avons lu dans un de ses manifestes le Roi n’aura plus qu’a rougir de la couronne qu’il porte Jusqu’ici, M. Butaye, l’élu du parti innomable, ne s’est pas encore essayé a prononcer, a la Chambre, les paroles si ficrqment annoncées. Quoi qu’il en soit, cette attitude contraste singulière- ment avec celle des candidats libéraux et catholiques qui ont su rester, on Fa reconmi déja, dans la note de dignité. Que voulez- vous De tous temps, en période électorale, on a eu recours a des möyens singuliers que le fanatisme approuve et que la raison con- damne. Ainsi done, chez nous, comme ailleurs, avec la période électorale, s’est ouverte la foire aux promesses, aux mensonges et aux calomnies. Pouah 1 Deuxième phase c’est le jour des élec- tions. Les électeurs, le crane bourré des pro messes alléchantes servies a souhait par les prometteurs de beaux jours, s’en vont avec une belle yaillance au devoir qui les- appelle. Leurs convictions sont faites. Le bulletin électoral c’est leur arme et ils sauront s’en servir, tandis que les candidats, en belle ran- gée, attendent avec resignation les coups qui leur sont portés. Vous connaissez comment se pratique, a la foire, le massacre des inno cents. Aux élections, c’est tont pareil. Les coups portés par des mains inexpertes frap- pent au hasard, Eh bien le jeu commence. Les paris sont ouverts. Qa ne tarde guère. Culbuté ce brave M. YVie er het eerst op schadevergoeding mag aanspraak maken Er heerscht een gevoelen in het land, of de fel, Lier, Aarschot, Leuven, enz. nood van het verwoeste Vlaanderen nu gele nigd is. Reeds eenigen tijd geleden betitelde eeIi Fransch-Brusselsch blad een reisschets in 't Ypersche Voormalig verwoest Vlaan deren Eenige officieele reizen moesten dien indruk versterken- Wij willen hier gaarne hulde bren gen aan onze Vlaamsche, zelfs West-Vlaam- sche ministers Ruzétte en Van de Vyvere, die zeker een nieuwen en krachtigen stoot hebben gegeven aan het herstel en ook deugdelijke uitslagen bereikten. Maar weet men in hoeveel aangegeven ge- vallen bij de oorlogsrechtbanken uitspraak werd gedaan Zes ten honderd Er is zeer veel gebouwd en niet alleen in verwoest West-Vlaanderen, maar bijvoor beeld ook te en rond Mechelen, te Lier, te Leuven, met geleend geld... op te verwachten toelagen. En zeer veel geteisterden beleven nu moeilijke dagen, angstige dagen zelfs. Ook staan veel huizen half opgebouwd. Men kan den arbeid niet voltooien. De h. Debunne heeft iirde Kamerzitting van 23 December den woningnood in een stad als Meenen geschetst. Gezinnen met 6 kinderen inéén kamer. Oude kazernen, vervallen kloos ters volgepropt Kortom, er blijft nog oneindig veel te doen... En veel geteisterden leven nog steeds op be- I loften. In de zitting van 23 December han- I (lelde de h. Buyl over ons prioriteitsrecht. Hij I betoogde, hoe .bij de schaderegeling in ons I' land ook zulk een voorrang moet gaan tot I hen die alles verloren hebben. De spreker verklaarde Zelf in de onaannemelijke veronderstelling, I dat de Duitscher niet betaalt, moeten wij toch I nog herstellen, en in dat geval zouden wij na- I tuurlijk de vergoedingen geven aan hen^ die I het meest in den nood zijn, die het zwaarst I getroffen werden, want anders kunnen wij met I handelen de ekonomische opbeuring van het I land hangt er van af. Daarbij, de grondregelen der billijkheid leg gen het ons op. Het is onaannemelijk, dat men vergoedingen toekent voor opeischingen, die sommigen te ondergaan hadden, terwijl dui zenden pngelukkigen nog in barakken en voor lopige schuilplaatsen wonen. Er moet een rangschikking van de geteister den geschieden en voorop moeten degenen hersteld worden, die het zwaarst benadeeld werden. Het recht op de volle schadevergoeding moet blijven bestaan voor allen, maar het moet in de eerste plaats uitgevoerd worden ten gunste van hen, die het meest belangstelling verdie- I nenen moet op zekeren dag dat recht betwist worden, dan kan het in geen geval geschieden kn nadeele van de zwaar geteisterden. Die rangschikking is niet moeilijk te maken, I v°or de eerste kategorie vooral. Het volstaat Ier de bewoners van de aangenomen gemeenten Iln te rangschikken. I Zoo is het inderdaad... Het gaat niet aan, ^voorbeeld een in 1914 opgeëischte auto te betalen, als er nog menschen zijn, die geen dak op het reeds aangevangen huis kunnen e?gen, en erger, die wachten om den grond- dag van hun huis te leggen. Onlangs hoorden I ''e van een edelman, die millioenen kreeg j ^°Or gerooide bosschen. Tot zijn eer voegen Zulks is wellicht eene vraag door meer dan een gesteld, nu de vervaldag, waarop Duitsch land ons betalen moet,- met rasse schreden nadert. Zal Duitschland betalen Briand en Lloyd George houden sinds dagen zich met het vraagstuk bezig eene algemeene conferentie zal gehouden worden tot Cannes, om uit te zien naar de middels, hoe Duitsch- land zal betalen, en wat het betalen zal. Al de dagbladen geven dagelijks lange kolommen vol met nieuws hierover, en iedereen vraagt zich af wat de einduitslag zijn zal van besprekingen, van al dat geschrijf. Eene zaak is zeker ’t is dat Duitschland moet betalen. Maar er bestaat min of meer eene wrijving van gedachten tusschen de bondge noten om te weten wat het betalen zal, hoe het betalen zal, en hoe men alles zal verdeelen. Duitschland, van zijnen kant, beweert, en zal blijven beweren niet te kunnen betalen. De som, die Duitschland ons te betalen heeft, is verschrikkelijk groot. Menhoeftslechts na te gaan wat één milliard is en zeggen dat het hier eene som geld van 125 milliard. Kan Duitschland zulks betalen ’t Is een rijk land, ja een der rijkste der heele wereld. Het heeft eene groote, werkzame bevolking. Zijn rijkdomris gedurende den oor log niet uit het land verdwenen, zooals bij de verbondenen doch is binnen zijn grenzen ge bleven. Ja, ’t is waar, de wisselkoers van de mark staat laag, maar grootelijks ligt de schuld hiervan aan Duitschland zelf ’t is eerder een gewilde stand om te toonen aan de wereld dat het land rijp is voor de bankroet. Zal Duitschland betalen Dat is iets anders. Dat Duitschland tegenstribbeld is zeker dat het niets doet om sommen uit te sparen ten voordeele der bondgenoten is even zeker, en ten bewijze hiervan Waarom betaalt Duitschland aan zijne eigene landgenoten de intres ten der oorlogsleeningen welke het binst den oorlog in zijn eigen land aangegaan heejt terwijl het steeds beweert zijne buitenlandsche schulden niet ie kunnen betalen ’t Is gansch het Duitsche volk dat gevoelen moet dat het overwonnen is, enzij zouden geen reden van klagen hebben moest hun die betaling dier intresten afgehou den worden.Hoe dikwijls hebben de Duit sche generaals Hindenburg, Ludendorf, en andere niet geschreven, dat het een Vol- kerenkrieg was, oorlog van een volk tegen een ander volk En daar het Duitsche volk overwonnen is, zoo moet,volgens de Duitsche leer zelf, gansch dat volk de gevolgen ervan dragen, en medehelpen tothet betalen.Ware het dan een onrecht die intresten voor die oor logsleeningen aan hetDuitsche volk niet meer te laten betalen Duizendmaal neen En weigert Duitschland steeds te betalen, dan blijft er niets anders over, dan de ijzere hand te gebruiken. Hopen wij dus dat de verbon dene landen op hunne bijeenkomst tot Cannes alle noodige middelen zullen vinden om Duitschland tot het betalen zijner schuld te dwingen. In de schikkingen die tot Cannes zullen getroffen worden, zal er zekerlijk spraak zijn van ons prioriteitsrecht ’t is eveneens te hopen dat onze vertegenwoordigers daar, er de hand zullen op houden om ons recht onge schonden te bewaren.

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 3