i Oorlogssciiade-Dommages de guerre YPER OP WERVIK 2450 2542 fr. fr. 3755 fr. 1355 fr. 1915 1745 6865 1745 3575 10.340 5370 1210 988 2505 1024 3855 897 2522 2815 1705 1900 6925 1415 6235 1195 Herstellingen en Oorlogsschade 2510 9310 2175 1540 Wanneer en waar krijgen wij een standbeeld voor onze gesneuvelde helden Dat was de vraag welke ik mij, op eenen zekeren dag, stelde. Ik wist dat er een Komiteit bestond dat samengesteld was uit vier of vijf gemeen teraadsleden en uit de bestuurleden van den Oudstrijdersbond. Ik ben dus gegaan waar het vast houdt en ik heb een bestuurlid oudstrijder ondervraagd. Hetgeen ik vernomen heb, heeft mij aardig doen opkijken. Ziehier, in ’t korte hetgeen hij mij vertelde Het Komiteit voor het standbeeld wierd gesticht in Juli- of Oogstmaand van verleden jaar. Vooreerst is er besloten geweestvan eene inschrijvingslijst te openen, daarna van eene toelage van stad af te vragen én eindelijk van eene plaats voor te stellen waar men het standbeeld zou oprichten. De inschrijvingslijst heeft bijzonder veel bijval gehad, nog eenige wijken te lande moeten gedaan worden, en men heeft reeds voor ongeveer twintig dui zend franken rondgehaald. Wat de toelage van stad betrefthet Komiteit vroeg eene som van 20.000 franken en de Gemeenteraad heeft, minderheid tegen meerderheid, eene som gestemd van... vijf duizend fr. ’t Schoonste van al, dezelfde Gemeenteraad schonk eenige weken later, eene toelage van twee duizend franken (jaarlijks voor de muziekmaat schappijen van stad, en eéne toelage van twee duizend franken voor een turnfeest dat zal gehouden worden te naaste Zomer. Hoe rijmt men dat te zaam De grootste moeilijkheid van al, is het aanduiden van de plaats waar men het standbeeld zal oprichten Het Ko miteit stelt het Steenacker 'voor. De Gemeen teraad moet nog beslissen, doch het valt buiten'twijfel dat de hreeningen fel uiteenloo- pen eenigen willen het Steenacker, anderen, Sint Maartensplaats, sommigen spreken van het Halletje, en daar zijn er die begeeren het standbeeld te zien in den hof van het Geest huis. Moesten de heeren van den Raad eens ’t akkoord vallen om te beslissen dat het geplaatst worde, ofwel in de Balokken, ofwel aan de Klijtschool, watzouden deWervikanen daarvan denken Intusschentijd duren de besprekingen en de studiën voort fr. 10.098 10.925 2025 6585 4525 5970 1575 5805 6038 Gemeente WESTOUTRE Brysaert Emile fr. Decrock René Gemeente WYTSCHAETE Volcke Auguste fr. Barbez Henri Gemeente Z1LLEBEKE Bollaert-Leire Charles fr. 1070 1371 115 1045 1955 1838 47.346 25 1210 1450 1240 265 1141 1610 312 De heropbouw gaat goed vooruit, niette genstaande het slecht seizoen. Men beweert dat er binnen kort twee groote aanbestedingen zullen uitkomen. Zooveel te beter Oü il y a de la gêne, il n’y a pas de plai- sir zegt een fransch spreekwoord, en de aannemers die gebouwen in stad heropstichten passen het gedurig toe. De straten van stad dienen vooral om moortel te maken als er revers steengruis uit te voeren valt, dan gooien ze het soms tot in het midden van de straat Des avonds, wanneer de inwoners eene bood schap moeten doen, gebeurt het dat ze sukke len in eenen hoop moortel, en naar huis keeren gansch bekliesterd, ofwel dat ze eenen pierelaar maken over eenen steenhoop, het geen echt plaisant is. De toestand is een. Billiet Jules 8acquart Victor Coffyn-Claeys Louis Schreel Eugène 8*ornie-Lauwers Jules ^nuxem Charles ^mortier Hilaire ^e-Debaere Alois r°ndal Charles Brand. Het standbeeld der gesneuvelde helden. De heropbouw onbewustheid van sommige aannemers. Verleden week, het was op tweeden nieuw jaardag, geloof ik, is er brand ontstaan in eene afhankelijkheid van de statie van Wervik. Het vuur dreigde op een zeker oogenblik, van eene groote uitbreiding te nemen, en de hulp van de pompiers wierd ingeroepen. Gelukkiglijk zat de wind in eene gunstige richting, anders zou de voorloopige statie zelf een prooi der vlammen geworden zijn. Het duurde immers lang, vooraleer de pompiers, die geen voldoende materiaal bezitten, en die genoodzaakt waren water te trekken met hunne moto-pomp uit de beek van het Gaze- straatje, erin slaagden het vuur uit te dooven. Ik heb willen bemerken dat de Kommandant van de pompiers buiten humeur was In de zitting der Kamer van 23 December verdedigde de heer Buyl, volksvertegenwoor diger van het Yzerland, Belgie’s voorkeur recht. Hij drong er op aan dat de’vergoedingen eerst aan de oorlogsgeteisterden ten goede moeten komen. Die menschen van de ver woeste gewesten hebben immers alles verloren. De heer Buyl zegde dat hun een voorkeurrecht dient gegeven te worden. Het roept inderdaad wraak dat die ongelukkigen den vierden Winter na den wapenstilstand,nog in loodsen, houten woningen en zelfs in puinen moeten doorbrengen. Zooals de burgemeester van Elsene het voorstelde, dient een klasseering te gebeuren. De armsten moeten dus eerst aan de beurt komen, zonder dat daarom het recht op vergoeding voor anderen in het gedrang komt. Dit klassement is niet moeilijk. Men zou eerst moeten beginnen met de inw.o- ners van de aangenomen gemeenten. Heeft de heer Buyl vermoed dat zijn idee een paar weken later ter gelegenheid van de conferentie van Cannes ingang zou vinden De Parijzer Matin meldde inderdaad, verledene week, dat het idee besproken wordt. Het zou hierin bestaan de volstrekste voorkeur verleenen aan de herstelling van de verwoeste gewesten. Duitschland is i32 mil liard goud-mark schuldig, doch de betalingen aan de geteisterden zouden de voorrang heb ben op de anderen d.w.z. dat de gezamenlijke betalingen van Duitschland zullen dienen tot het herstellen van hetgfeen verwoest is, d.i. tot wanneer de verwoeste Belgische, Fransche en Italiaansche gewesten zullen heropge bouwd zijn. Deze herstellingen worden op circa 5o milliard fr. geraamd. Belgie en Fran krijk zouden dus op den voorrang staan voor het meerendeel van hun schuldvorderingen. Eens te meer heeft de heer Buyl klaar gezien. N. G. In de laatste zitting der Scheidsrechterlijke Commis si werd de schade, waarde 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Dans la dernière séance des Commissions Arbitrales la valeur des dommages 1914 a été fixée comme suit pour les personnes ci-dessous Gemeente BEVEREN-bij-Rousselaere Manhave Jules fr. Gemeente DRANOUTRE Vanderbrigghe kinders y'anpeteghem Louis Dauchy Henri Lempierre Emile Pardieu Théophile Gemeente GITS Vandycke Aimé Demeester Hector Gemeente KEMMEL Leterme Arthur Gemeente HOOGHLEDE Couvreur Amand en kinders fr. Nuttens Cyrille Vansevenant Victor Bruggeman Camille en deelgenooten Wittouck Joachim Van Issacker Rosalie Leagre Leopold Moyaert Henri Baert Bernard Ville de MESSINES Braem Hubert Braem-Colson Charles Delangre Clara Scherpereel Léon Vanleene René Commune de NEUVE-ÉGLISE Polley Hippolyte fr, Lussaert-Dervys I Pourchelle Louis Gemeente OOST-N1EUWKERKE Degryse Hilaire fr. Verstraete Petrus Gemeente OUCKENE Boudrez Henri fr. Gemeente STADEN Breyne Marcel falleman-Bol Liévin Ameel-Walleghem Alois Willemyns Constant Vergote Jules Jacquet-Reverez Henri Öesnouck-Vergote Henri ^erryn Rosalie, wc Pieter Mazeure en deelgenooten Everaert-Jacques Alois Stad YPER Une nouvelle priorité les sinistrés avant tout Ainsi que nous l’avons annoncé dans notre dernier numéro, M. Buyl a revendiqué, en ce qui concerne la réparation des dommages de guerre, un droit de priorité en faveur des sinis trés des regions dévastées. C’est avec plaisir que nous avons appris que la proposition du député de l’Yser a trouvé des défenseurs au sein de la Conférence de Cannes. En effet, dans le courant de la semaine dernière, nous avons lu dans les jour- naux Selon le Matin une idéé commence a poindre dans les entretiens des délégués. Cette idéé est celle de la priorité absolue accordée a la reconstruction des régions dévastées. On dirait ceci l’Allemagne doit et continue a devoir l32 milliards mark-or, mais les paye- ments aux sinistrés auraient le pas sur tous les autres, c’est-a-dire que la totalité des paye- ments allemands sera attribuée aux repara tions jusqu’a compléte reconstruction des régions beiges, franqaises et italiennes détrui- tes. Ces reparations doivent coüter a peu prés 5o milliards. Ni les pensions, ni les allocations, ni les autres dommages ne seront considérés avant que les répartitions ne soient complètes. II résulterait d’une telle decision que le pour- centage actuel serait complètement modifié et qu’en fait l’Angleterre reculerait de plusieurs années ses propres revendications qui ne con- cernent pas les régions dévastées. La France et la Belgique viendraient au premier rang pour la majeure partie de leurs créances. pe aanstaande vergadering zal plaats hebben wdag 15 Janüari 1922‘ °m 2 114 ure’ in de Kazerne vleugel langs de Studentenstraat „ét ingang langs de Esplanade. DAGORDE T, Verslag der voorgaande vergadering. j. Verslag der laatste vergadering van den Bond. 3,i Inlichtingen en mededeelingen. 4, Verkiezing van ’t Bureel. 5, Betaling der bijdragen. BEM. Gezien de belangrijkheid der vergade- fjng verwacht het Bureel er al de leden der gilde en zoo mogelijk vele nieuwe. De Schrijver, De Voorzitter, G. DESAVER. Ch. HALLAERT. ■i I

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 7