eenige Nominations YPRIANA La conférence de Cannes Wat zal Duitschiand betalen? Tarwe de 100 kilogrammen Ir—- Z 1 1 Al 1- 1 id. id. id. Conformément a la decision prise par I’as- sefflblée mensuelle des délégués dimanche passé, le télégramme suivant a été adressé jnercredi dernier. M. Theunis, président conseil ministres Belgique. Cannes (Alpes maritimes.) Sinistrés arrondissement Ypres, en assem- fclée générale dimanche dernier, protestent indignés contre toute réduction paiement nar Allemagne beaucoup moins a plaindre m’eux, et vous demandent opposition irré- ductible. Pour Federation sinistrés arrondissement Ypres, Le Président, Arthur BUTAYE, (Avocat). Le fait de l’envoi de ce télégramme a été ^rté a la connaissance de quelques grands journaux de Bruxelles. sprak over zijne brullende, brieschende leeu wen M. Oscar Werrebrouck wist zich heel van zijn delicate taak te kwijten alsmede MM. Léon Sinaeve, J. De Brouwer en J. Waterbley en andere, gaven heel goed hunne rol wêer. Met een woord de rolverdeeling was gansch gepast en met een kleine toets aan de bijzonderheden, met den toeleg en de aandacht van de tooneelliefhebbers, zal den goeden uitslag de aangewende pogingen steeds bekronen. Ook een woordje lof voor den onverpoos- den arbeid van heer Emiel Vanderghote, die met een weinig geschikt maleriaal toch eene mooie scène weet af te maken. Het blijspel O Mijnheer bracht luimige stemming teweeg en deed eens hartelijk lachen, na al de verkropte droefheid door het drama verwekt. Doet zoo voort, gij werkt rechtstreeks mede tot de heropleving van onze stad Een Toeschouwer. Messieurs Deriemaecker, Kirsch et Dros- sart ont été nommés inspecteurs principaux prés les Commissariats d’État, les Cours et Tribunaux des dommages de guerre. Bravo Et maintenant nous demandons des contro leurs pour ces inspecteurs, puis ensuite des vérificateurs pour ces controleurs. II va de soi que plus il y a de roues inutiles a un cha riot, mieux et plus vite celui-ci roulera. Mais si les bureaux óbtiennent ainsi satisfac tion, ne pourrait-on quand même rien faire pour nous, sinistrés Si nous recevions les titres, qu’on doit nous remettre en vertu des juge- ments prononcés, a la date fixée pour cette délivrance des titres, cela serait réellement une belle amelioration et cela nous ferait sürement beaucoüp plus dé plaisir que de voir pulluler deplus en plus de rats autour de nous. Puinentroost Zondag 8” en Maandag Januari laatstle den voerde de tooneelafdeeling Puinen troost Vlaamsche Oud-Strijdersb.ond van YperKermisklok Doodsklok op, drama in 4 bedrijven door F. Vandesande, alsook een blijspel in één bedrijf O Mijn heer Gesticht in abnormale omstandigheden, einde 1919, wanneer Yper nog onder de nare puinen van den oorlog begraven lag, heeft Puinentroost door zijne bedrijvigheid, zijnen noesten vlijt, feitelijk zijn doel bereikt en troost en verstrooiing gébracht daar waar de levenlooze gedaante der puinen ons niets dan droefheid en neerslachtigheid inboezem de. De ijverige leiding van M. Jeroom Bertier heeft er zeker aan bijgebracht alsmede de dienstvaardigheid der tooneelspelers die graag een deel van hunnen ledigen tijd besteden, zelfs uren van hun werk opofferen tot welsla gen der aangewende pogingen, tot bloei van de tooneelafdeeling en tot voldoening van iedereen. De welwillende medewerking van de sna renmaatschappij Ypriana onder de leiding van den verdienstelijken Heer Arthur Gai- mant, kwam ons ook met enkele puike muziekstukjès vergasten. Toonde het publiek niet door zijn talrijk opkomen, dat het smacht naar geestelijke opbeuring Dat Puinentroost steeds voort ijvere om den levenslust onder het volk wak ker te houden en het streven naar goede, eigene geestesontwikkeling te doen ontkie men. Immer vooruit weze onze leus Dat dus alwie neiging gevoelt voor tooneel en aanleg of geschiktheid meent te hebben voor letterkunde zich bij «Puinentroost» aansluite wat de afdeeling steviger maken zal, en, met milliard moeten betalen, dan hadden j de aanpassing van ieders goeden wil, ten nutte I zal komen aan de bevolking. Kermisklok Doodsklok een roe rend liefdedrama; werd gretig en met geboei den aandacht gevolgd. Mejufvrouw Irma Claeys vyist hare rol zoowel te spelen en weer te geven dat zij bij menigeen tranen heeft verwekt.Mevrouw Caroline Roman vertolkte heel goed de listige, baatzuchtige Trui Goet- gebuur De "heer Emiel Werrebrouck ver persoonlijkte in «vader Manks» wel de bevoor oordeelde,. geldzuchtige ouder, die wreed weg het geluk van zijn kind offeren zou voor eén sohijn van welstand. Met veel gevoelen en heel treffend speelden de heeren Jeroom Bertier en Karei 'Witterbécq, en ’k dacht waarlijk bij dezen.laatstevonken in zijne o ogen-te-ontwaren toen hij* met zooveel vuur min gevaarlijk, van sedert er 'ebékken de menschen min of meer op het !hte- pad kunnen houden. feCn de Nieuwestraat was er een aannemer jo. vóór een tweetal maanden, met eenen Jder te Sraven de werken duurden, en I Lrden, want het ging er van langzaam, lang- 'pni. Het vroos, het dooide-, en de trottoir ^rtte in. Het sneeuwde, het regende, en de 5.erken zijn thans stop gezet. Eh welden CIien of den andeien dag, wanneer er eenen e'varen vrachtwagen voorbijrijdt zal een ge- leelte van de straat mede instorten. Dit zal prachtig gebeuren, als de aannemer seffens ne voorzorgen neemt. En de politieregle- ten, tot wat dienen die jjet Verloren Maandag waren er velen, jie'al wiggewaggelen, de smalle straten van ifervik afmeetten het zou mij in ’t geheel fljet verwonderen, als zouden er, onder de feestvierders, geéne.geweestzijn die getuimeld hebben in den kuil welke men, heel waar schijnlijk, ter hunner intentie gegraven had jn de Nieuwestraat. eene gelegenheid moeten zijn, niet om de be lastingen te verminderen, maar wel om te vermeerderen. knap Wachten wij met geduld den einduitslag der conferentie van Cannes afonze belangen zijn er goed vertegenwoordigd en hardnekkig verdedigd. Alle oogen zijn thans gericht op wat er dit «ogenblik tot Cannes gebeurt. Daar zijn al de afgezanten der verbondene landen bijeenge komen. België telt er onder zijne afgevaar digden de Ministers Theunis en Jaspar. /Tan ’t begin af wierd ons prioriteitsrecht in ’t gedrang gebracht. Een recht dat ons op het Vredescongres van Versailles toegekend werd, stond op het punt ons ontnomen te worden ■doch dank aan de kranige houding van onze vertegenwoordigers hebben wij ons recht on geschonden kunnen bewaren. Toch is er voor ons iets verschrikkelijks gebeurd. Volgenseene vroegere overeenkomst moést Duitschland op l5 januari 2 milliard goud-mark betalen doch ,’t scheen thans, tijdens de besprekingen tot Cannes gevoerd, dat Duitschland niet bij machte zou zijn die sonï te betalen, en daarom hebben de bondge noten zich min of meer tevreden verklaard met eene som vart ~5o millioen mark-goud. ■Zulks- is voor ons Belgen, eenen grooten tegenslag. En inderdaad, hadden de Duit- schers 2 1 'v'j, dank aan ons prioriteitsrecht 1 milliard 25o millioen ontvangen, en nu zouden wij hechts 53o millioen ontvangen. Gelukkig'is er nog niets bepaald vastgesteld; "Jen wacht op de aankomst der Duitsche afge- 'teerdigden óm eene definitieve beslissing te 'lemen Duitschland KAN betalen, zoo het zich ®aar enkele besparingen wil getroosten. In "La Libre Belgique van 12 dezer, staat ernog, zwart op vit, dat de belastingen in Puitschland voor 12 milliard verminderd zijn. is het .thans een oogenblik voor Duitschland 0111 zijne belastingen te verminderen, thans, "unneer het volgens zijne eigene verklaringen ^teh in de onmogelijkheid zou bevinden zijne ^'tenlandsche schuilden -te-betalen ’t Zou La Commission de la Société Musicale Ypriana sachant que ses nombreux amis et membres honoraires n’ont pu entendre son concert du 26 décembre ou en goüter tout le beau a décidé de leur donner une légitime sa tisfaction en faisant une seconde exécution des pièces exécutées alors. Cette exécution aura lieu maintenant dans la belle salie de concert de l’Hótel Excelsior a la Grand’Place, mise gracieusement a la disposition d’Ypriana, par l’hótelier M. R. Fischer Le Dimanche 22 Janvier a 6 heures du soir pour les membres executants et leur familie le Lundi 23 Janvier a 8 heures du soir pour les membres honoraires et leur familie. Ainsi chacun pourra avec facilité passer une couple d’heures agréables dans une salie pro- prette, bien chauffée et éclairée. L’entrée se fèra du cóté de la Grand’place par l’allée a cóté de l’Hótel Excelsior. Nous donnerons le programme, Dimanche prochain. Une carte de membre sera envoyée a cha- que membre exécutant et membre honoraire. Cette carte donnera accès a toutes les fêtes donnéespar Ypriana pendant l’année. Puisque des cartes particulières ne seront plus en- voyées,- chaque membre est prié instamment a bien conserver sa carte de membre et de la présenter lors de chaque fête a laquelle on désire assister. La Commission. Yper Schielijke dood Vrijdag 6 dezer kwam Jufvrouw Desramaudt Alixe, 62 jaar oud, van Poperinghe met den trein van 11 uren, zij keerde terug naar hare kamer alhier, Waterkasteelstraat bij Godderis, bij wiën zij inwóondé. Zondag morgen, rond 8 ure, haar,niet meer ziende sedert twee dagen, ging Godderis naar boven, geen antwoord krijgende, verwittigde hij de politie, die aanstonds de deur open deed en die Jufvrouw' Alixe tegen de deur liggen vond. Volgens den geneesheer, moet zij overleden zijn van Vrijdag, op het oogenblik dat zij hare kamer binnengetreden,was. Hetlijk werd naar het gasthuis overgebracht. STAD POPERINGHE Vitte de POPERINGHE MARKT MARCHÉ 13 JANUARI 1922 MIDDELPRIJZEN PRIX MOYENS Froment les 100 kilos Rogge Seigle' Haver Avoinè id. Aardappelen de 100 kilogrammen Pommes de Terre les 100 kilos Boter de kilogram Beurre le kilo Eieren de 25 (Eufs les 25 Hoppe de 50 kilogrammen HoublonFles 50 kilos 70 fr. 68 fr. 60 fr. 52 fr. 13.50 fr. 16,25 fr. 340 fr. lVeiniö

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 9