I Il M II y Jaargang, N»40 21 JANUARI 1922 2™ Année, N» 40 21 JANVIER 1922 Beheer, Opstel en Aankondigingen Yperstraat, 21, POPERINGHE Rédaction, Administration et Publicité Rue d’Ypres, 21,. POPERINGHE 1 i Journal hebdomadaire de 1’Arrondissement d’Ypres Organe de l’Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. Abonnement Etranger 11 rr. ii 11 L 1 - - Weekblad - - voor het Arrondissement Yper Orgaan der Vereeniging der Geteisterden, der Ypersche Clubs, enz. 8 fr. par an 11 fr. (nouveau port compris) pour dommages de guerre Bond der Geteisterden van de verwoeste streek leandeiijlfsche vergadering van Zondag 8 Januari 1922 De zitting wordt geopend om 2 1/2 ure, in de ge- ■e zaal van de Voetvolkkazerne. De opgekomenen tijn menigvuldig en de zaal is vol. Abonnement'. 8 fr. per jaar Buitenland 11 fr, (nieuw port inbegr.) Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren T HET LA REGION D’YPRES Naamlooze artikels geweigerd Les articles non signés sont refusés voor oorlogs- de schatters kunnen vast- On peut s’abonner dans tous les bureaux de poste Beiges over het December, M. Arthur tot het VPERSCHE i ÏOn dies COOpératlVëS afgevaardigden der gesteisterden, gelukkig zijnde i beiges I La Federation tiendra D'IMANCHE PROCHAIN, 22 janvier courant, a 2 1/2, a Charleroi, un Congres des cooperatives de la Province du Hainaut. Cette réu- nion se tiendra a 1 Auditoire de FUniversité du Travail. II n’est pas douteux que ce congres tout, comme les precedents congrès qui se sont successivement tenus Fan dernier a Ypres, a Dinant et a Termonde, ne fournisse a la Direction de la Fédération l’occasion de faire des declarations officielles de la plus haute importance pour Its sinistrés en général. Nous remercions le Comité d’avoir bien voulu, comme les autres fois, inviter la a Region d’Ypres» a y être ifésente, et nous ne manquerons pas de tenir nos lecteurs incourant de ce qui s’y sera passé de matquant. volksvertegen- van den Dienst den landbouw, vergezeld van ver zijn personeel, M. Esquelin en an- in den Senaat in zijnen persoon eenen Verdediger te hebben be houden, die er desnoods met welsprekendheid hunne rech ten zal kunnen verdedigen. (Toejuichingen) M. Nolf dankt de vergadering en den Voorzitter, en verklaart dat hij zooveel te meer wilskracht zal beste den tot verdediging der gesteisterden daar hij alleen zijn zal om het arrondissemet te vertegenwoordigen ten ge volge der ongelukkige niet-herkiezing van M. Bruneel de Montpellier. Eertijds politieke tegenstrevers, maar eer lijke en rechtschapen tegenstrevers die elkander weder zijds achting toedroegen, M. Colaert en hij zullen hand in hand gaan, zooals bij de laatste wetgeving, voor de verdediging van de rechten der geteisterden. M. Colaert voegt ook enkele woorden bij. Hem wordt de taak in de kamers vermoeilijkt door het verdwijnen van MM. Glorie en Vandromme, maar hij zal toch al zijne' wilskracht gebruiken, tot verdediging van het arrondissement. Het was e.i groot ongelijk voor de Rechterzijde van den Senaat van geen rekening te hebben gehouden van het rekwest van den Bond en van ons M. Bruneel niet te hebben teruggegeven. Wat er ook van zij, de geteisterden mogen altijd en in alle omstandig heden op hem rekenen. Deze twee aanspraken werden luidruchtig toegejuicht en er werd overgegaan tot het volgende punt, dat ook het hoofdpunt van de dagorde uitmiek. De heer Voorzitter, na hulde te hebben gebracht aan M. Boereboom, aan wie grootendeels de zoo wonderbare heropleving van den landbouw te danken is, meldt dat M.-Boereboom eerst beknopt uitweiden zal over het vereffenen van den grond, de afsluitingen, de vetten, enz. en daarna zal antwoorden óp de vragen welke de afgevaardigden soms noodig zullen achten hem te stellen. M. Boereboom (toejuichingen) zegt dat de gebrachte hulde eerst en vooral toekomt aan M. den Minister van den Landbouw, wiens bevelen hij toch maar kan uit voeren, en dat deze dus lof verdient voor de genomen maatregels tot bevoordeeliging van den landbouw in de Frontstreek. In zijne taak is M. Boereboom krachtdadig bijgestaan geweest door de plaatselijke diensten, name lijk door den dienst van Yper onder het bestuur van M. Deboeck. Het werk der landsvereffening vervolgt M. Boere boom, die iedere verklaring in de twee talen herhaalt, maar waarvan wij slechts eene beknopte samenvatting kunnen geven, is door drie factors uitgevoerd geworden. Eerst viel de private initiative aan het werk. De land bouwers kwamen alleen terug, zonder officieelen steun, te midden de granaatkuilen en het verwoeste, eenzame veld, en zochten een onderdak in abris of barakken. Het waren ook de moedigste en meest belangwekkende wroe- ters. Weldra echter richtten Koninklijke besluiten de middels in om hen ter hulp te komen ,’t zij door voor schotten, of door betaling voor het gedane vereffenings- werk. Om de waarde ervan vast te stellen werd eene schat- tings-kommissie benoemd in elke gemeente. In elke ge meente deed deze drie maal dienst. Zóó werden vijftien duizend schattingen opgemaakt en ingediend, waarvan er 11.000 reeds onderzocht werden en geregeld mogen worden. Ongelukkiglijk is het te betreuren dat de uit betaling der toegekende sommen zoo traag wordt gedaan. Het is de schuld niet van M. Boereboom wiens taak zich beperkt tot het opmaken der berekeningen. Deze traagheid is wel dikwijls te wijten aan de eigenaars van vereffende gronden, die verwaarloozen de hunne pachters noodige volmachten te teekenen. De betaling moet wor den gedaan door het Ministerie van Economische Zaken. Men heeft aangedrongen in bevoegd midden, beslissingen zijn genomen geworden en de gedane beloften zullen binnen kort volle uitvoering krijgen. Ware het anders, de plaatselijke clubs zouden wel doen tusschen te komen ten voordeele van de wroeters van het eerste uur. Na dezen vatte de Staat ook het werk aan. De Front streek werd in sektors verdeeld die elk het voorwerp waren van bijzondere ondernemingen. Deze ondernemin gen beperkten zich tot de vereffening. In drie of vier maanden zullen al deze voltrokken zijn. Deze doenswijze nochtans aanleiding gevende tot zware hindernissen, werd er overgegaan tot de herstel ling bij middel van kontrakten. In den beginne hield het Ministerie van Binnenland er zich meê bezig. Het machtigde de gemeenten om zelf kontrakten te sluiten met bijzondere ondernemers, mits afstand door den eigenaar zijner rechten op vergoeding voor .oorlogsschade, uitzondering gedaan voor de vetten en de minderwaarde. Dit stelsel moest weldra opgegeven worden uit oorzaak zijner gelijkenis met voorafgaande systeem. Eindelijk nam het Ministerie van Landbouw de zaak aan en hield zich uitsluitelijk op met het vereffenen, uit sluiting gedaan van alle voltooiingswerk. Het voegde er nochtans eene eerste kostelooze bewerking aan toe, bij middel van de motorbewerking. Dit stelsel leverde de grootste diensten. Ongeveer 20.000 hectaren werden zoo opgeruimd, en de daartoe uitgegeven som beloopt bij de 35 miljoen. Dit systeem zal in voege blijven zoo lang er vereffeningen zullen moeten gedaan worden. In dien er thans nog land onvereffend is gebleven, ligt de schuld aan de zorgeloosheid, aan de afwezigheid of het afsterven der eigenaars. Het Ministerie van Landbouw houdt zich sinds enkele maanden op met de afsluitingen en de andere te doene werken. Deze maken het voorwerp uit der Voltooiings- kontrakten. dewelke alle werk begrijpen noodig om de gronden hunnen voor-oorlogschen staat terug te geven. Deze kontrakten worden met de eigenaars gesloten, maar, de pachters zich met het werk belastende, is de tusschenkomst der drie partijen noodzakelijk Het is niet mogelijk de minderwaarde te bepalen, deel per deel. Schatters-komiteiten hebben het front in sek- ties verdeeld volgens den algemeenen staat van vernie ling, en zij stellen voor iedere verdeeling de voor min derwaarde toe te kennen som vast, alsmede voor de vol- tooiingswerken. In deze worden voorzien de afsluitingen, de waterleidingsduikers, de toegang tot de landerijen, en gebeurlijk het herdoen van zekere werken die door de aannemers van den Staat slecht zouden afgedaan zijn geweest (hetgeen soms wel is gebeurd)Nutteloos werk ware het, en nuttelooze geldverspilling, van zich van nu af met de draineeringsleiding bezig te houden. Dit zou te veel kosten vergen en de grond is ten andere nog niet voldoende gezet. Dus daar waar er draineering be stond heeft de eigenaar het recht er de herstellings- waarde van aan te vragen bij de Rechtbank schade. Dat zij er nota van nemen, maar van den dienst zouden toch de kost ervan stellen. M. Nolf, Senaatheer, M. Colaert, roordiger, M. Boereboom, Bestuurder M het herstel van cheidene leden van ■ere, zijn aanwezig. I Niemand klacht of opmerking inbrengende l'ersla'g van de vergadering van joutaye, advokaat te Yper, Voorzitter, gaat over Teede punt van de dagorde. Ij Mededeeiingen.- Bij de vergadering van December *etd de tekst vastgesteld van een plakbrief, uit te plak- ffl in al de gemeenten, met het doel de uittredende olksvertegenwoordigers en Senaatheeren te bedanken en den spijt uit te drukken over het feit dat zij niet Hen herkozen werden. Deze plakbrief is nog niet kun- verschijnen. Immers, kort op deze vergadering, werd k zetel van M. Vandromme, onzen zoo verkleefden dksvertegenwoordiger, bedreigd door het uitwerksel van T1 aPparentement, en later toch ontnomen ten bate van F andere kandidaat. Daarna moest nog gewacht wor- fc op het uitwerksel der rekwesten, gericht door onzen l®d tot de Rechter- en Linkerzijde van den Senaat, den Senaat zelf, ten einde ons door coöptatie onze Fee Senaatheeren te zien teruggeven, die bij de recht- jttksche herkiezing uitvielen. Het valt te betreuren dat |(t Rechterzijde van den Senaat, die nochtans over 10 H beschikte, geene rekening heeft willen houden met r "’enschen van de verwoeste streek, de Linkerzijde 1 ler> die slechts drie kandidaten aan te wijzen had, |’n’ M. Nolf, onzen uittredenden Senaatheer, onder Iaan. Zoo wordt deze laatste ons door coöptatie te- r’^onken. En ’t is de afwachting, veroorzaakt door |j/Ze on^erhandelingen, die de aanplakking van de I r*ef belet heeft. De parlementstoestand thans voor I,.. Gegeid zijnde, zullen de plakbrieven onlangs ver- r'M Voor wat betreft het ministerieel verhoor moes- 'e terugkomst van M. Theunis afwachten. "L Na dezen uitleg te hebben gegeven, L Voorzitter de aanwezigheid van M. Nolf J °m hem de gelukwenschen aan te bieden van de

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 1