I 11 lilBi temps rappelé On construit en Allemagne De Transmissie-taks 4 de \U heerschte is I Yper ’heHeefS HandeSs- De Belasting op den tabak heeft 82 millioen opgebracht heden 14 duizend milliards roebels injbank- briefjes gedrukt 1 Dat is wat erger dan bij ons. Ook. is een aan- Onze Congoleesche kolonie hoeft in 1921 voor 5o millioenen franks steenen geleverd aan de Antwerpsche diamantslijpers. Eene redelijke som om te beginnen. De helft der winsten komt aan den Belgischen Staat toe. onmogelijk. Talrijke leden hadden hunne beentjes onder eene goed voorziene tafel ge plaatst, en een lekker avondmaal werd hun meesterlijk opgediend door de zorgen van het vorige maatschappijen zijn naars De vrede is aanyeerd geweest door het .lersche parlement met 64 .stemmen tegen 5y. Daarmeê is een groote doorn uit John Bull’s voet vertrokken. Er blijft nu te hoopen dat onze lersche vrienden goed gebruik zullen maken van hunne jonge onafhankelijkheid. M. Griffith is voorzitter genaamd der nieuwe Republiek. Onze Rechtbanken van Oorlogsschade ko men verwittigd te worden dat zij geene eere- loonen voor architecten meer moeten verlee- nen indien het geldt landelijke gebouwen die in 1914 niet meer dan 7000 fr. herbou- wingswaarde hadden. van Yper De duitsche staalfabriek Krupp heeft .in 1921 eene netto winst., alle, belastingen ook betaald, van 267 millioenen mark verwezent- lijkt. Arme Duitschland waarde nijverheid bloeit, alles goedkoop is en de werkman meer dan 8 uren wilt werken ’t Is toch beter ’t onzent in dit opzicht hier mag men maar 8 uren werken, wij mogen ten minste alles duurder en onze nijverheid moet het maar weten als men duitsch goed koopt, zij mag om... zeep. Een werkman vertelde ’s morgens aan zijne vrouw en aan zijn dochterken dat hij van rat ten gedroomd had «Vier ratten zwierden rond hem, de eene dik en vet, twee andere magere, magere, en de vierde was blind. Wat kon In de Departementen van ’t Noorden en Bas-de-Calais hebben de koolmijners eene vermindering van loon aanveerd van 2 franken daags nu, en van 3.25 daags te rekenen met 1 april toekomende. In Engeland is het reeds sedert een jaar gebeurd. Hi^r in België blij ven onze kolen altijd even duur. i i millioen 1 - - hedendaagsche roebel niets meer waard, gezien 100.000 papieren roebels maar 1 roebel zulke droom wel beduiden Zeker niets goed en Nijverheidsbond voór'ons huisgezin. De man was er geheel ontsteld van, en de vrouw ook.* Maai' de kleine Lieze had het vast G’hebt gelijk vader: niets goed. De dikke vette rat is de herbergier waar gij al uwe centen altijd ver teert de twee magere ratten zijn moederken en ik, die zoo dikwijls moeten vasten, en dó i blinde rat, dat is gij die dat niet en ziet. Liezeken had gelijk van voor dezen waard zijn, hetgeen wil zeg gen dat 1000 papieren roebels maar 4 centiem van 1914 uitmaken. Oh wat schoon lei en zouden wij hebben onze communisten aan het beheer waren In Noord-Amerika, had dé Sta-at, al de ijzerwegen overgenomen gedurende den oor- zoodat niemand meer belang had goed en Le Soir reproduisait dernièrement une constatation bien suggestive. L’Allemagne, qui ne sait pas payer a la France et a la Bel gique ce qu’elle lui doit pourréparer les ruines qu’elle y a faites, sait cependant bien payer chezelle toutes les reconstructions qu’elle veut. Voici ce que dit ce journal On annonce qu’en Allemagne, pendant le mois d’aoüt, 3ooo maisons out été construi- tes, ainsi que a5o batiments pöur usines et fabriques. En septembre, 2600 maisons ont été construites et réparées, ainsi que 190 batiments pour fabpiques. Sans avoir l’intention d’incriminer ni de critiquer en’ rien les offices chargés de la reconstruction de nos régions dévastées, j’avoue que cette constatation me laisse une pénible impression l’Allemagne, qui n’a rien dedétruit, et qui, au contraire, a perfectionné et augmenté ses constructions pendant la guerre, construit et batit avec ardeur, alors que dans bien de nos régions dévastées une grande partie de la population est encore forcée d’habiter des baraquements et autres abris de fortune. Sans commentaires. bien Que cela soit de temps en tehips rappelé ceux qui s’en f... avec trop d’insblence. Rous ne pouvons supprimer entièrement [aboue, soit, mais tachons de ne pas l’exagé- rer dans de trop fortes proportions. Il faut que les matériaux soient disponibles a pied- j’oeuvre, soit, mars qu’on ne les y dépose pas des inois d avance et qu on réserve un passage aux gens- Les camions et les autos doivent circuler, c est claiimais qu ils circulent avec plus de consideration pour les passants. La police doit être tolérante en ce moment, c’est clai.r, mais elle ne doit pas être délibérément aveugle et permettre tous les excès, sinon il serait plus économique de supprimer tout siinplement les agents. Voila ce que je voulais vous écrire, monsieur l’Editeur. Peut-ètre l’insertion de ma présente léttre engagera-t-elle les autorités locales a raettre une fin a de criants abus. En vous.remerciant, je vous présente etc... Un Wervicquois a bout de patience. A. J. De dienst voor tol- en accijnsrechtefi heeft de opbrengst van de belasting op den tabak als volgt vastgesteld De kostprijs der bandjes bedraagt 3 millioen 832,180 frank, waarvan 2,001,480 voor de fabricatie dier bandjes. De opbrengstenbeloopen 5i,557,000 frank. De belasting op de tabak heeft in 12 maan den tijds fr. 82,510,654.60 opgebracht. Men weet dat de fabrikanten van tabak 4° millioen frank aan den Staat aanboden indien de belasting afgeschaft werd. huis Burgho-Ducorney, Hotel Continental, hun lokaal. Zes-en-zeventig handelaars zijn in den bond ingeschreven, zes-en-zeventig werkers, die de stad willen doen herleven door handel en nij verheid die mannen slaven en wroeten in de puinen en brengen het leven weder daar waai de dood scheen meester te zijn voor altijd. Mooie bijeenkomst, deftig gezelschap. Me nige aloude sympathique.' figuren smulden de lekkere plaatjes binnen en de jongere nieuwe Ypersche binders lieten hun in niets achter steken. Aan het nagerecht werd het woord gevraagd om Voorzitter en bestuurleden te bedanken voor hun iever en hun werk gedurende het verloopen jaar. Algemeen handgeklap be groette die woorden van dank. Daarna begon de reeks liederen van alle slag en soort. De eene of de a.ndere van die zangers, in ’t bij zonder melden, is nutteloos, want allen zon gen om ter liefst en behaalden even veel bijval. De commis-voyageurs hebben daar het hunne bijgebracht, ’t was ’t vak van de blagueurs». Daar was niets te kort, benevens kluchtzangers had men beste kunstzangers, ons tot heden onbekend. Dat deze die belet waren het feest bij te ■wonen, maar jammeren, want men heeft daar een schoonen avond doorgebracht. Het feest eindigde in volle geestdrift en tot ieders vol doening. Het eerste jaar bestaan van den Handels- en Nijverheidsbond is voorbij, het tweede hardnekkig begonnen. Handelaars der stad, aarzelt niet U bij uwe medeburgers te voegen, volgt hunne maandelijksche vergaderingen en gij zult al rap' zien welk groot nut die maat- schappij bijbrengt voor de stad en voor de I neeringdoeners. Daar wordt niet gewerkt voor eigenbelang maar voor ’t algemeen welzijn. Alle handelaars moeten er deel van maken, en het is niet genoeg zich te doen inschrijven, maar elk moet het zijne bijbrengen voor den bloei van den bond, alle vergaderingen moe ten bijgewoond worden als aanmoediging voor deze die aan ’t hoofd staan. De Handels- en Nijverheidsbond bewerkt de herleving onzer stad. Ypersch Kind. Belgie had, einde December laatst, voor 6 milliards 335 millioen frank bankbriefjes in omloop" Dat ware, in gewone tijden, 5 milliards te veel. Het bestuur en de Belgen' ook kunnen dat overvloed papier inkorten met meer te sparen en meer op te brengen. Maar ja... de cine ma’s, de cigaretten, den drank, het achturen werk bijzonderlijk, de wërkloozenfondsen, de groote nuttelooze openbare werken, de autos, de mode... enz., dat alles is zoo aantrekkelijk En sommige beweeren dat de mensch een redelijk schepsel is Ja, dat is waar voor rvat de lezers van Het Ypersche aangaat, maar de andere... betalen Het boljevistische bestuur in Rusland heeft Overal in België is de prijs van het brood beginnen te dalen. Maar hoe komt het dat de prijs van het geslegen vleesch nog altijd zoo hoog blijft De beesten zijn nochtans merke lijk verminderd van prijs. Brussel en zijne' voorsteden telden te samen, op einde 1921, eene bevolking van 782.926 inwoners. Het ware belangwekkend te weten hoe hoog het getal beloopt der uitgewekenen van Vlaanderen die daarin begrepen staat. log. Men zag seffens de opbrengsten schrik kelijk verminderen, en het kwaad is er zoo erg geworden dat heden de staat aan de op beuring der ijzerwegen xerzaakt heelt. _De er wederom eige- van hunne lijnen geworden, en de toe stand zal snel verbeteren. De slechten toestand van de bestuurlijke exploitatie is officieel toegeschrevèn geweést aan de volgende oorzaken in de werk huizen waren de lieden betaald per uur 'en niet meer volgens hun dagelijksche opbrengst veel werk te doen en de werklieden-syndi- caten waren de eenige meesters geworden, zoodat de overheden geen gezag meer hadden op hun volk. Iedereen werkte zoo weinig mo gelijk en gehoorzaamde als... het hem pastte. En... de molen draaidde niet meer. Wij herhalen het, het is in Noord-Amerika dat dit is gebeurd, ’t Onzent.., wel ’t onzent.., ’t is op gang hetzelfde te worden. Bij het invoeren van de transmissie-taks raamde het Ministerie van Financiën de jaar- üjksche opbrengst ervan op 2oomillioen frank. Na zes weken toepassing van de wet is geble ken, dat de transmissie-taks ruim frank per dag opbrengt. Het dubbele van de: raming. in dien Zaterdag 14 dezer was er feest voor de handelaars van stad, ter gelegenheid van het etrste jaar bestaan van hunnen Bond. Hier de geestdrift beschrijven die er K, j rli^. u L

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 5