i ware I r I Alzoo werden de eerst vastge'stelde punten der dagorde afgehandeld, doch nu komen er nieuwe’zaken op het tapijt. Vooreerst vraagt heer G. Billet het woord. Hij wenscht den Beheerraad geluk, brengt hulde aan den Beheerder-Afgevaardigde voor de uitstekende uitslagen en drukt den wensch. uit dat de wettiging der handteekens voor de bijdrage tot de algemeenc onkosten niet zoude geëischt worden de aardrijkskundige ligging van Wërvick rechtover’Fr ank rijk, de verplaat sing in de naburige gemeenten brengen moei lijkheden mede en vertraging in de uitbetalin gen. Gansch de vergadering steunt deze juiste opmerking. En laat ons lezen Aan al degenen, die het kunnen, is het eene plicht van algemeen belang, aan de nieuwe Leening der Federatie der Coope- ratieven te onderschrijven, want indien deze niet gélukte ware het den ondergang der verwoeste streken en van gansch België Maar, het Belgisch volk zal zijne glorierijke nationale leus niet verloochenen Eendracht maakt macht Het zal den raad aanhoóren en volgen van Minister Theunis, die. ons toeroept Komt te.r'hulp aan al dezen die door den oorlog ge leden hebben. Op onze tijden van menschelijke Ziedaar, Mevrouwen en Mijne Hceren, het meesterstuk van eigene wilskracht de Coöperatieven wedijveren grootelijks tot de herleving onzer streek. Indien, tegen onze onzer van ven duren Nevens de werken der Coöperatieve die aan vele onge- lukkigen hun mobilair teruggevende, aan anderen hun alaam, aan anderen hunne dieren, meer dan 600 huizen werden door middel der Coöperatieve opgebouwd, zonder rekening te houden van de vragen tot vonnis, aflevering van titels, enz. enz. De openbare Besturen hebben hun ver trouwen gesteld in de Coöperatieven en hunne taak vergroot en verbreed overeenkomsten tot 5o.ooo frank mogen gesloten worden, nochtans moeten wij alleman verwittigen dat iedereennietterzelvertijd kangediend worden; Deltour, en deze bedankende belooft stipt de En zeggen, Dames en Hèeren, dat gij waarschijnlijk niet weet dat de Algemeene Raad nooit een cent getrokken heeft, zelfs niet I de verplaatskosten Mag zulks voortaan blij- afwachting, de leening Federatie niet zoude vernieuwd worden waar zou het geld komen Het ware I zooveel dienst bewezen heeft, onzen ondergang. Zal Duitschland betalen Wat droef I vraagstuk 1 De geallieerden, onder voor wendsel van menschlievendheid, bezuinigen dit land, maar zien zij wat in onze verwoeste streek omgaat, waar ongelukkigen nog in hollen wonen Ja de Belg is grootmoedig en goed, hij vliegt nog ter hulp van andere landen die misschien de schuld zijn van hun eigen onge luk, terwijl onnoozele slachtoffers in onze streek krielen bij duizenden Nochtans moeten wij niet eeuwig gefopt blijven, laat ons sterk zijn in de verdediging onzer billijke rechten en met alle macht strij den om ze niet te laten verminderen. Een goll van ikzucht, geldverkwistingen, overdrevene praal heeft de wereld overrom peld, men zal overgaan tot een tijdstip van spaarzaamheid maar dit mag niet gebeuren op onzen rug de duitscher heeft onze streek in puinen veranderd, hetgeen ons overbleef van onze nijverheid gestolen, en onze werklieden slaven gemaakt, met onze landbouwers serven j komen en op het oogenblik der verantwoordelijkhe den, hij zou ons zeggen geen geld terwijl nog nooit zooveel geld in Duitschland gevon den is geweest en de groote kapitalen in vreemde landen overgegrensd zijn Wij vragen onze gesteltenis van voor den oorlog terug, wij zullen hem ten geschenke onze 7 jaren lijden geven en onze onrecht- streeksche schade, het is te zeggen onze broodwinning. En de Conferentie van Cannes Wat heeft ze voortgebracht? Menzegt 58o millioen! Zijn het de interesten van de 7 milliards die in de kassen van den Staat slapen, voortkomen de van de oorlogswinners en de smokkelaars? Ik ben misschien buiten het voorstel getreden met U te lang te onderhouden van de bochen, maar het is eene noodzakelijkheid van tijd tot tijd de oorzaak.onzer ongelukken te herinneren er zijn er veel te veel, die het vergeten Om terug te keeren tot hetgeen ik U zegde aangaande de bekomene uitslagen door onze Coöperatieve, het is aan uwen Beheer raad te danken. Onze voorzitter, de heer Van Elslande, heeft een van de eerste geantwoord aan onzen oproep. Gekomen aan eenen ouderdom waar velen de rust zoeken, heeft hij.niet geaarzeld zich in eene barak te huisvestigen te midden eener woestenij het is daar dat de ongeluk kigen hem gaan raad vragen op iedere ver gadering, goed weder, slecht weder, komt hij ons helpen in onze werkzaamheden met eene onbegrensde belangloosheid en met won derbare kennissen van de zaak heëft hij recht aan onze bewondering en ik neem de vrijheid hem onze hartelijke bedankingentoe te sturen. Onze ondervoorzitter, de heer Dumont J.-B., is de ziel onzer Coöperatieve en dage lijks onderzoekt en teekent hij al de stukken en ze zijn groot in getal met eene standvastigheid en eene hardnekkigheid die hem eigen zijn. Hij heeft recht op onze erken telijkheid. Onze beheerder, de heer Vermeulen J., komt van Gheluwe op iedere vergadering zijn ideaal is dienst bewijzen aan de geteis terden en zijn princiep is, alles voor andeien niets voor mij De inwoners van Gheluwe mogen met fierheid hem noemen de yadei der geteisterden Aanvaardt, M. Vermeulen,. °nze innige gelukwenschen Onze kommissarissen, Jieeren Aug. d En- verleden al zijne krachten in te spannen om het werk der schadevergoeding te helpen ver wezenlijken. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een nieuwen Beheerder. De heer Voorzitter, naar de raadgevingen wan Staatsminister Michel Levie, deed cle vergadering opmerken dat alle politiek uit de. werkzaamheden der Coöperatieven gesloten moet worden. Om dezen raad werkstellig te maken, zou men alle politieke gezindheden (alhier uitge doofd 1) in den schoot van den Beheerraad aanvaarden, opdat de Coöperatieve, naar de figuurlijke uitdrukking van Michel Levie een glazen huis zij, waar ieder van langs buiten alles zien kan wat er van binnen omgaat Alzoo stelt de heer Voorzitter de kandida tuur voor van Bruno Deltour, soc. raadslid van Komen. De Vergadering kiest dus Bruno Op zijne beurt neemt de heer Leon Desbon- nets het woord ep spreekt in het vlaamsch gemoedelijk, toeneigend voor dezen, die hij zou begeeren te zien ter hulp komen. Hij ver geet niet eerst en vooral eene welgemeende en hoogstverdiende hulde te bewijzen aan den heer Geuten eri zijn werk. Op de groote, nieuwe voorrechten wijzend van de Coöperatieven, duidt hij de hooge noodzakelijkheid aan van het herstellen of op bouwen van werkmansbuizen. Hij roept ver volgens de aandacht op de weduwen en weezen der gesneuvelde soldaten, om de Coö peratieve verder aan te zetten om de kleine neeringdoeners niet te vergeten, die zoo noodig opgebeurd en stoffelijk ondersteund dienen te worden. Dit alles zoo toeneigend, qpenherdg en medeslepend voorgedragen, wordt door de vergadering met ware belangstelling bejegend en dadelijk bijgetreden. Het derde en laatste onvoorziene punt ïs een feit van nieuw belang. Het is dé leening van 2.000.000.000 fr. waar over de Ministers Van de Vyvere en Theunis zijn overeengekomen,, om de herstelling dér verwoeste streken te verzekeren. Het is de aan de opbeuring der gesiacntotierde mede- Federatie der Cooperatieven,, die bemachtigd menschen toe wijden f is deze nieuwfi en beslissende leening aan te I §aan’ Het volgend punt der dagorde was de her- I kiezing van een Beheerder. Het lot viel op den heer voorzitter Van Elslande, die herkiesbaar, is. Zoo aanstonds nam Beheerder Geuten het woord en stelde de Vergadering voor met hoeveel zörg en toewijding en met welke voor beeldige nauwgezetheid de uittredende, heer Van Elslande zijn mandaat had vervuld, dat gansch de vergadering alseen man rechtstaan de, de handen omhoog, den wakkeren en schranderen heer Van Elslande weder tot Beheerder-Voorzitter herkoos Deze, zeer ontroerd, bij deze eerbetuiging, overmeesterde .zijne gemoedsaandoëning en netières et P. Vandenbulcke zijn gansch ver- "ene taaj zoo dankbaar als toeneigend. bc- j dankte de vergadering'uit den grond zijns harten, belovende, in de toekomst als in’t solidariteit zouden zij geen misdadigers heeten kleefd aan de zaak der geteisterden, en mogen ^00 ook op onzen dank rekenen. wij zullen het mogelijke doen om dossiers van verminkten, oud-strijders en talrijke huisge zinnen af te werken, de andere zullen volgen, gedragslijn te volgen, wélke hem de heerk oor- en iedereen zal zijne beurt hebben. zitter komt voor te schrijven. Bij ons, Dames en Heeren, geene voor liefde. Degene die den dorpel onzes lokaals overschrijden, moeten politiek aan de deur laten. Wij kennen alleenlijk geteisterden In zake van oorlogsschade duldt geen invloed van buiten, en ’t is gelijk van waar zij mag. Uw Beheerraad moet kunnen beraden in een luchtkring van gerechtigheid en van billijkheid. Het is de taak die zij zich heeft opgelegd en welke zij aan een goed einde zal brengen met de medewerking van alle goede imzichten. Wij drukken op dit punt onze zorgen voorde dossiers van de kleine geteisterden. Het klein aandeel dat zij betalen, kan zelfs de onkosten niet dekken. Het is wel de proef van het menschelijk doel der Coöperatieve. Het eerste orgaan van oorlogsschade dat in het kanton is gevestigd geweest, is de Coö peratieve; wij hebben gestreden voor te beko- men eene kamer den rechtbank van oorlogsschade, een bureel van Staatskom- missarissen, het Hoog Commissariaat. Alles werkt steeds met overleg, toe te danken aan de zelfopoffering zonder grenzen van de hee ren Esquelin en Serruys, aan wien ■wij, het is eene plicht, hulde toe dragen. Wervik is de wieg geweest van de Clubs der geteisterden, zoo noodwendig tot verde diging onzer rechten. Wij zijn er fier over wij drukken den wensch uit dat weldra ons kanton de eerste oasis zal zijn der woestijn van Vlaanderen waarer nog zooveel te doen is. Aan allen, die gewerkt hebben of zullen medewerken aan deze taak in naam der onge- lukkigeh Dank Het is nutteloos en onmogelijk insgelijks den indruk te beschrijven van deze treffende redevoering. De uiterste dankbaarheid ver smolt hier met de hoogste begeestering der bewondering laat mij het zeggen, men is waarlijk gelukkig aan zulke uitingen der erken telijkheid en hoop te mogen deelnemen, en zulken toe te juichen die zich in harte en geeste j de opbeuring der geslachtofferde mede- T i

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 5