11 Jaargang, -V1 44 18 FEBRUARI 1922 2™ Année, N» 44 18 FÉVRIER 1922 e Aankondigingen Yperstraat, 21, POPERINGHE Redaction, Administration et Pablicité Rue d’Ypres, 21, POPERINGHE SF Journal hebdomadaire de 1’Arrondissement d’Ypres Organe de l’Association des Sinistrés, des Clubs Yprois, etc. ■stol L'Yprois, depuis la guerre accoutumé d' attendre, Reprendra son chemin, tranquille, heureux d’apprendre Quil aura des pavés sans fange sous ses pas. Le chef de la cité désormais immortelle Lui dira Vous voyez quil faut m’être fidele. Pour plaire aux habitants que ne ferais-je pas tout est bien qui finit bien. ma rue un mystère a boue a Ypres... et aiileurs Nous apprenons de source sérieuse que l’Autorité fliuunale d’Ypres et le Haul Commissariat Royal se itentendus pour remédier aux abus dont tout le monde st plaint. Ma ville eüt un secret et Ce cloaque effrayant par notre hiver conga Le mal est guérissable, et notre commissaire, Un jour sortant a pied, s’en est vite apergu. Hog over de vergadering van Charleroi Redevoering van M. Beaupain Abonnement 8 fr. per jaar Buitenland 11 fr. (nieuw port inbegr.) Ainsi le sinistré, cessant d’ëtre dégu Et nétant plus crotté, deviendra débonnaire, Et la rapide auto du puissant fonctionnaire N’éclaboussera plus ceux qui n ont rien regu. Opstel en - - Weekblad - - voor het Arrondissement Yper Orgaan der Vereeniging der Geteisterden, der Ypersche Clubs, enz. Abonnement 8 fr. par an Etranger 11 fr. (nouveau port compris) HET LA REGION D’YPRES Naamlooze artikels geweigerd Les articles non signés sont refuses "den. vreugde de overeenkomst vast die Iepens (Je voordeel en der transakties. er be- met meer spoed te vereffenen officines die men den onoplettende slagen bega, over de toekomst. Ik heb met aandacht van den Heer Kestemont geluisterd. En f'i hierin t meest getroffen heeft is de fierheid der V11 uitslagen, de milde bezorgdheid nog meer goed De leus van de Federatie der Coöperatieven f Beter te doen. Hare leus is Excelsior f’ booger.» Ik breng haar de genegene hulde der Qès le dégel, on enlèveta Ia boue existante, on dé- dra de transformer les rues en fabriques de mortier et dépots de sable et de chaux, on soignera le bon fonc- inement des égoüts, on engagera les entrepreneurs a loyer tous les samedis les abords de leurs travaux, on limitera a 5 kil. a l’heure la vitesse en ville des os et autos-camions qui tous devront être pourvus de tboues. La police désormais veillera. Si cela se réalise, F Beaupain spreekt met klare langzame stem. fcl in deze vergadering woorden van verzoening laten I®. En vooreerst ik dank de Federatie der Coo- l'Wen voor de minnelijke aandacht welke zij gehad fis Nationale Federatie der Geteisterden, die ik IWegenwoordig, uitgenoodigd te hebben. I') zijn hier te Charleroi, middenpunt eener streek die gevechten gekend heeft en tevens de grofste mis- I; der Sadisch-verwoed-zinnelooze en wreedhartige heeft te verduren gehad.. Iiar dat behoort tot het verleden dat zijn oude Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren W(1 is waar roepen zij treurige en hartverscheurende F® voor den geest, maar wat ons hier te doen I spreken Iel verslag lil ce sera parfait Non que cela nous donnera des rues propres comme avant la guerre. Chacun sait que ce n’est pas possible en ce moment de reconstruction générale. Mais au moins sera-t-il permis aux habitants de vaquer a leurs occupations sans avoir a chausser des bottes d’é- goütier. Nous n’en demandons pas plus. Les autres communes-de 1’arrondissement devraient en faire autant, car l’abus est général. Aussi est-ce avec le plus grand plaisir que nous in- sérons un droii de réponse qu’on a envoyé a la «Region d’Ypres et qui se trouve rédigé également sous la forme d’un pastiche du sonnet d’Arvers. Le voici zij spoedig en doelmatig moeten te werke gaan. Indien men zoo handelt zal een dossier wanneer het te Brussel toekomt in het vervolg hoogstens enkele stoffelijke feilen en onvolmaaktheden in den vorm kunnen opleveren. En ik ben overtuigd dat wanneer dit stelsel in vollen zwang zal wezen, iedereen met verbazing zal geslagen worden door de bekomen uitslagen, het meerendeel der coöpe ratieven hebben immers het bewijs hunner krachten en werkvermogen getoond Eveneens het meerendeel onzer Staatskommissarissen. De Federatie weet anderzijds dat Toezicht geen synoniem wezen moet van formalisme Zij weet dat zij geen dossier moet veroordeelen tot wederonderzoek voor een niksmendalletje En ik denk dat voortaan vele misverstanden, waarvan de geteisterden meest al de onkosten te betalen heb ben uit den weg zullen geruimd worden indien men er toekomt in ieder arrondissement de vereenigingen tusschen coöperatieven en Staatskommissarissen te vermenigvul digen. Wij hebben vooral de gevoelloozen of onverschil ligen wakker te schudden en wij moeten eveneens onze tegenstanders tot onmacht brengen. Wij moeten niets over hebben voor hen die een post aanvaarden in gelijk wélken dienst der oorlogschaden met het wel vastgezette inzicht dien nooit meer te verla ten. Die menschep zijn de ergste vijanden der geteisterden. Gij hebt in den loop der huidige vergadering ver nomen dat er nog meer dan een millioen zaken op hunne oplossing wachten en dat de Federatie der Coöperatie ven majr meer beschikt over 270.000.000 franken. Deze twee cijfers zijn sprekend wanneer men ze bij mekaar stelt. Zij zeggen ons dat een nieuwe Leening van- doene is, en dat het bedrag ervan grooter moet wezen dan dat der eerste. Het ware waarachtig nutteloos en hemeltergend, het onderzoek der dossiers te verhaasten, indien er geen geld in kas is om de geteisterden te be talen wat hun werd toegewezen. Er is dus geld noodig. Het vereffenen der oorlog schaden tot het onbepaalde uitstellen ware effenaf nood lottig en misdadig. Het evenwicht dient ras in België hersteld te worden dit is een vraagstuk van het grootste economische belang. Laat ons aan het land dezelfde panden geven die wij het vroeger hebben gegeven en ’t Land zal onzen oproep beantwoorden en een volledig welgelukken staat onze tweede Leening en onze herstellingstaak te wachten. In deze orde van gedachten kan ik niet nalaten mijne redevoering te sluiten zonder eventjes te zinspelen op een lokaal toevalletje Een Staatskommissaris geeft zijn ontslag. Waarom wij zijn niet bevoegd hem dit te vragen. Maar ik heb het recht en den plicht in den naam der geteisterden, die ik hier vertegenwoordig, te verklaren dat dit ontslag geen aanleiding geven mag tot aanvallen tegen een hooggeplaatst persoon dien wij allen hebben leeren kennen en hoogschatten. Ik bedoel M. Orban, Bestuurder van den dienst der oorlogschaden en die hier den Heer Minister van Eco nomische Zaken vertegenwoordigt. M. Orban geniet ons aller achting. Ik heb hem leeren kennen. Verieden jaar vergaderden de geteisterden in Kongres. M. Orban heeft dit kongres bijgewoond en maakte deel van de Commis sie die destijds werd ingesteld. Wij hebben in hem ge- Het doel is. groot het komt er op aan de Tri bunalen te ontlasten, de kwesties der oorlogsschaden en vooral die gevaarlijke zegge wachtzaaltjes te Vermijden naam geeft Greffies der Tribunalen waar en langzame afschrijvers schadelijke mis- an. Maar wij moeten den Staat, die betaalt, voldoende controol of toezicht vergunnen opdat hij er mede genoegen nemen kunne met onze werkzaamheden. Welke zullen die middelen van toezicht wezen 1het initiaale werk der coöperatieven, dat bestaat in het opmaken van dossiers en het leiden van onder zoeken. 2) daarbij voege men Bet verder onderzoek en het visa van de Staatskommissaris 3) En ten slotte dienen vermeld te worden de dien sten van Toezicht en Betwiste zaken der Federatie. Is het aanvangswerk goed verricht en de tabel der aan vraag tot transakties met zorg en nauwkeurigheid inge vuld, zijn bij het dossier al de noodige bewijsstukken gevoegd geworden, dan zal het verdere toezicht uiterst gemakkelijk en spoedig uitgeoefend gunnen worden. Tot dit werk zullen de Coöperatieven moeten worden opgeleid en wij zijn er bewust van dat dit de taak der Federatie wezen zal. Maar ook dén Staatskommissaris sen zullen nuttige praktische wenken ten bate komen hunne opvoeding is ook tot volmaking vatbaar, zij hoeven te weten wat men van hen verwacht en daarna zullen VPERSCHE On peut s’abonner dans tous les bureaux de poste Beiges

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 1