J Leest en verspreidt HET YPERSCHE IS I r - ij Nos remparts en danger - mogen handelen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Het 2e punt betreft de wagens die in de me- bij het hof van beroep die zou uitspraak doen over de beroepen betreffende zaken uit de Het ie punt betreft het vee. Wij hebben in onze streek 3ooo koeien noo- Deze toestand zou kunnen verholpen wor- Personae n’ignore que les travaux d’abatage des arbres morts ou mütilés de nos remparts ont causé plus de dégatsaux murailles histo- riques de Vauban que les.qbus de Bochie. Ce travail prématuré entrepris il y a deux ans malgré les vives instances de la Commis- rion Royale des Monuments et des Sites-fut critique amèrement tant par les touristes que par de nombreux concitoyens. L’écroulement des murs s’accentue en plu- sieurs endröits, et le mal'sera irreparable si l’on tarde encore d’y remédier. On nous signale d’autre part que nombre de briques blanches sont enlevées des murs entre les portes de Lille et de'Meriin. Ces vols constituent ün odieux attentat centre ces reliques du passé que le Conseil Communal d’Ypres s’est e'ngagé a conserven religieusement. Nous espérons que la‘police sauna décou- vrir les voleurs doublés-de;vandales. L’autorité communale ferait oeuvre d’oppor- tunité en faisant procéder d’urgence, aux tra vaux de consolidation avant d’entreprendre la replantation de ces glorieux vestiges historic ques devenues célèbres par la grrnde guerre. Contre les gas^illages ons, zegt wij zijn M. Boereboom frontstreek. Paardenkweekers in West-Vlaanderen Ten einde eene vereeniging van al de kwee kers van West-Vlaanderen tot stand te bren gen wordt eene ALGEMEÈNE VERGADE RING belegd voor al de kweekers en heng- stenhuurders van de Provincie op Dinsdag 21 Februari te 2 uur in «Den Hert «Zuidstraat ROESELARE. Onze belangen staan op ’t .spel dus allen op post. YPER OP Zondag eerstkomende VERGADERING om 2 ure namiddag in de Kazern. Ingang langs de groote poort, op het ic verdiep in eene zaal van den vleugel langs dé Studentenstraat. DAGORDE 1. Verslag der voorgaande vergadering.-»1 2. Aanspraak van den Heer Voorzitter. Bijzondere beroepskamer voor oorlogsgeteis- terden van ’t Ypersche. 3. ' Voorname inlichtingen, mededeelingen en ondervragingen. 4. Inning der verachterdc bijdragen. De Schrijver, De Voorzitter, G. DESAVER. Ch. HALLAERT. misrekend had, en teisterde aanraadde in natuurlijk gedaan wierd. Welnu die zaak kreeg slechts eene oplossing van Zulke gevallen zijn eene ware schande. MVan Alleynnes meent dat het rekwest eene andere mistoestand betreft. Het is geweten dat de twee bijzondere Kamers te Brugge en te Gent ingesteld om de zaken der geteister den van het front te vereffenen hun werk voor meer dan de 3/4 gedaan hebben en dat het oogenblik nabij is dat die twee. Kamers zullen mogen afgeschaft worden. Zulks valt natuur lijk niet in de goesting van sommige heeren aan die Kamers gehecht en die dezelve zouden willen doen voortduren. Om hun bestaan te verlengen wordt er dus jacht gemaakt op ge- teisterden ten einde hunne zaken van ’t tribu naal van Yper af te trekken en voor de Kamers van Brugge of Gent te brengen, onder voor wendsel dezelve vroeger te zien oplossen. Dit leidt al tot misbruiken want die bijzondere Kamers zijn min in state die zaken met kennis te oordeelen en zijn ook dikwijls geneigd het wederbeleg toe te staan in andere plaatsen dan in deze waar de schade gebeurde zulks tot groot nadeel der geteisterde plaatsen. Er bestaat dus hier eene mededinging en afdin- ging die niet zou mogen bestaan. Spreker stelt diensvolgens voor dat de Fe deratie den wensch uite de twee bijzondere Kamers van Brugge en Gent ten gauwsten te zien afschaffen de Staatskommissarissen die vrij komen kunnen naar Yper overgezet wor den waar zij werk genoeg zullen vinden om de zaken der frontstreek te bespoedigen. De spreker haalt het feit aan van een geteis terde van Yper die alzoo door de Kamer van Brugge naar Lichtervelde werd gedaagd om er zijne zaken te hooren oordeelen. M, Colaert steunt het voorstel van M. Van Alleynnes. M. Van Nieuwenhove zegt niet te hebben gesproken van kamer van ’t tribunaal van 001- logsschade, maar van ’t hof van beroep waar dedossiers der groote geteisterden eerst ondei- zocht en vereffend worden en de onze geblok keerd liggen oor een jaar of nog meer. oOk dat Ministers van Landbouw en Econo- mische Z t, no^ öeen raste be- j den door het instellen eener bijzondere Kamer slissingen hebben genomen; laat on« I L Janome wamei hij, n°g eene maand wachten, dan zullen wij zjen of het niet goed zou te vragen nog eens naar Yper te komen. Een afgevaardigde doet bemerken dat de eerste pionniers nog altijd op voldoening wachten niettegenstaande de gedane beloften. Wanneer komt toch hun vergoeding Er wordt verder overeengekomen dat het bestendig Comiteit Zaterdag naast om 4 ure juist in deze ze!Lie zaal zal bijeenkomen om de voorgaande besproken antwoorden op te stellen, de lijst der klachten op te maken, schikkingen te nemen wegens gen verhoor, enz. M. Van Nieuwenhove wenscht terug A diverses reprises nous ..avoirs mené cam pagne dans ce journal contre les gaspillages. C’est a ce titre que nods 'avons dénoncé le projet de reconstruction immédiate de l’Église St Martin. Nous savons et nous ne pouvons pas oublier que la situation financière du pays est loin d’être brillante. Comment sortir de cette. situation MTheu-- nis, ministre des finances, ne voit que deux moyens Le premier maintenir énergiquement l’inté- gralité des droits que nous tenons des traités. Les Chambres peuvent, a ce sujet,-, faire confiance au Gouvernement qui, pleinement conscient de ses res- ponsabilités exigera le paiement de la créance beige dans sa totalité. Le second réduire dans l’extrême limite du pos sible, sans égards pour certaines convenances ou facilités, souvent sacrées obligations impérieuses, les dépenses n’ayant pas un caractère de minimum indispensable, qui seul, peut les justijier dans les circonstances présentes, II faut s’en tenir aux dépënses strictemèrit nécessaires nous sommes d’accord. Toute- fois, ce n’est pas assez d’énoncer cette régie, il s’agit de la mettre en application. Et, lors- qu’on dénonce un abus criant qu’on veut faire des deniers publics, ne nous empressons pas de mettre du coton sacré dans nos oreilles 1 tribunaal voor oorlogsschade in beroep wordt gegaan ’tzij door den geteisterde, ’t zij dooi den Staatscommissaris, dan zal de zaak dik wijls maar na een jaar eene oplossing krijgen bij het hof van beroep en intusschen is de geteisterde in de onmogelijkheid eenige ver goeding te verkrijgen om zijne oorlogsschade te herstellen ’t zij in roerende of onroerende goederen. Zulks is een toestand 'waaraan een einde zou moeten gesteld worden. Spreker haalt het geval aan van een geteis- M. Geuten steunt het gezegde van den spreker. De voorzitter zegt dat hier nu twee ver- schillige toestanden aan ’t licht, gebracht worden. ie Wegens de bijzondere Kamers van Brugge en Gent die van nu al dienen afgeschaft le worden 2e Wegens het beroepshof van Gent waar eene bijzondere Kamer zou dienen ingesteld een aan te vra- ten behoeve der frontstreek. De Federatie zal wegens beide punten wen- schen bij den bevoegden Minister neerleggen. M. Colaert wenscht nog over twee punten eenige woorden te zeggen. Zij gaan eigentlijk den landbouw aan en aangezien M. Var- dromme daar niet meer is, zal hij zelf zich meer persoonlijk met de landbouwkwestie bezig houden en met den Minister heeft hij zondere Kamer aan te-stellen om uitspraak te erover reeds gesproken. doen over de beroepen betrekkelijk de geteis terden van ’t front. Welk is nu de toestand Wanneer over een vonnis geveld door het dig bijzonderlijk komende uit Frankrijk, best uit het noorden ten einde ons voormalig Cassels ras te herstellen. Frankrijk wil geen vee laten uitgaan maar wij hebben peerden over voor de voortbrenging zoo gij het goed vindt zou ik u voorstellen den wensch te uiten dat ons Gouvernement van het Fransch Gou vernement koeien tracht te verkrijgen in ruiling van paarden. Ingezien den tijd van ’t jaar, is het hoog tijd zulks te bewerken, wil men niet hebben dat de koeien met gevaar de reis moe- ten doen en wat mij aangaat, ik moet door u terde in wiens zaak de Staatscommissaris zich gesteund worden om over de zaak verder te het bestatigende den ge- i beroep te gaan, ’t geen I i5 maanden. tocultuur verkocht worden aan 3ooo, 25oo, 1800 fr. volgens goede of slechte hoedanigheid. Eene stem Er zijn geen goede allen zijn van slecht hout* gemaakt. M. Colaert. Ik heb er aan den Minister over gesproken die zegde zulks niet te ge- looven. Spreker vraagt dat men hem de gevallen aanhale waar personen slechte wagens ge kocht hebben aan 1800, 25oo, 3ooo of zelfs 36oo fr. Hij begeert daarover duidelijk inge licht te zijn. M. Vermeulen zegt dat de Minister kome zien en de verf doet afschrabben hij zal zien dat het gewoon hout voor de verschillige deelen niet gebruikt is zoo zijn er wagens waarvan de boom van populieren is in plaats van eiken, ’t Ware weerd, zegt hij, te weten wie daarvan de commande heeft gedaan, of die persoon wel bevoegd is in de zaak en of er soms geen donkernis in ’t spel is. Immers die prijzen zijn alleszins overdreven. M. Geuten vraagt zich af hoe het komt dat al de misbruiken en verkwistingen re^ds zoo dikwijls aangeklaagd, blijven voortduren. Het kan niet anders, volgens hem, of het is het eigenbelang van eenigen dat voorgetrokken wordt en het algemeen belang in den steek laat. Eindelijk M. Geuten stelt voor dezen zomer eenige vergaderingen te houden in landelijke gemeenten Wytschaete, Kemmel of andere. In den beginne der Federatie werd zulks afge sproken zulks zal meehelpen zegt hij om meer leven nog in de Federatie te brengen. De voorzitter stelt voor dit voorstel op de dagorde te brengen der naaste vergadering (in Maart). Goedkeuring. Na een laatste woord over de vergadering van ’t Bestendig Comiteit, Zaterdag naast te houden om 4 ure namiddag wordt de zitting om 4 1/2 ure geheven. keeren op het rekwest dat gelegenheid heeft gegeven tot herschrijven van M. Butaye. Hij is van oordeel dat het uitgaat van een der Clubs van Ypersche geteisterden te Brugge, Gent of Oostende en dat het aan den Minister vraagt bij het beroepshof van Gent eene bij- w i;

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 5