|jr II Dernière Heure Comines Funérailles de M. E.-D. Collie Y P R I A N A Aan onze gesneuvelden5 Staatstuinbouwschool te Gent I met droevigen YPER STAD BERICHT D’YPRES VIL.LE AVIS den YPER - KATTEFEEST op Zondag 19 Maart 1922 Burgerlijke stand van Poperinghe van 10 tot 17 Maart 1922 Zondag 19n dezer, ter gelegenheid der KATTEFEEST, zal de Harmonie een uit stapje doen in stad, als het weder gunstig is, ten 3 ure namiddag. Het Bestuur. Gemeente Reninghelst Burgerlijkenstand der maand Februari 1922 Employee «Je bureau demandée pour Ypres. Position stable pour dame ou demoi selle connaissant le frangais et le flamand. Bonnes conditions. d’Ypres, 21, Poperinghe. LeBUREAU dePOLICE etlaCASERNE DES POMPIERS sont transférés de la Plaine d’Amour a la rue Courte de Thourout. Cependant une pompe a incendie reste a la Plaine d’Amour. Lijst der aantrekkelijkheden Cirkus Demeyer Carrousel-salon Bande let Théatre des Variétés2 balancoires Paardenmolen Madame Mika, de waarzeg ster Schietkramen Frituren-, Lekker nijen-, Speelgoedkramen, enz. ongeveer 7 hectaren Au moment de mettre sous presse, on nous rapporte que le bureau de l’Enregistrement d’ Ypres sera transféré d la fin de ce mois dans une des salles de la Caserne a Yrpres. Cela prodüira un immense soulagement parmi nos gens d’affaires. Merci Gemeente Westouter Burger lijkenstand van Januari en Februari 1922 Geboorten Decrock Robert.Barbry Lucien. Delbeke Joseph. Caron Gaston. Quaghebeur Albert. Deberdt Lucien. Dehandt Maria. Ecrire F. N. B., rue 408 Herinrichting De Commissie van toezicht en van beheer der Staatstuinbouwschool te Gent, onder de voorzitting van den Wel Edele heer Graaf Joseph de Hemptinne, heeft op hare laatste vergadering besloten de school te verplaatsen naar Melle bij Gent. De instellingen der huidige tuinbouwschool zijn verspreid en beantwoorden niet meer aan de hedendaagschê noodwendigheden haar verplaatsing is een vereischte om aan de leer lingen eene moderne en volledige vakopleiding tc kunnen geven. De plannen der nieuwe op te richten school begrijpen belangrijke instellingen voor de ver schillende vakken de noodige serren voor bloemen-, sieraad- en koloniale planten het toepassen der meest geschikte stelsels van den Gcntschen omtrek. Voor de praktische werken worden uitge- breide proeftuinen aangelegd voor bloemen- teelt, fruit-, sier-en boschboomteelt, groenten teelt onder glas en in volle lucht. De gansche nieuwe inrichting, bestaande uit eene oppervlakte van zal beschikken over‘al wat noodig is om aan de leerlingen eene volledige opleiding te geven voor het bestuur van privaat eigendommen of het uitbaten van moderne handelsbedrijven van bloemen- of plantenteelt, moes- en fruit teelt. Het onderwijs is volkomen kosteloos voor de Belgen vrije leerlingen kunnen ook aan genomen worden. Voor het bekomen van programma’s en ver dere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den heer Bestuurder der school, i5, Hof- bouwlaan, te Gent. Het POLITIEBUREEL en de KAZERN DER POMPIERS zijn overgebracht van het Minneplein naarde Korte Thouroutstraat. Nogtans blijft er eene brandspuit op ’t Min neplein. Lundi dernier, i3 mars, ont eu lieu a Comines les funérailles solennelles de M. E.-D. Collie-Pernelle, victime de l’effroyable ouragan qui a sévi sur la Belgique entière et particulièrement sur la contrée dévastée. Une affluence cle monde qu’on ne voit guère qu’aux enterrements des grands de cette terre, assistait a cette triste cérémonie. C’est d’un cóté une preuve de la sympathie et de l’estime dont jouissait le regretté Défunt, et en même temps un témoignage public des condoléances générales suscitées par le senti ment de la solidarité humaine en présence des I catastrophes et des malheurs. Tous ces beaux et profönds sentiments du coeur trouvaient ici leur expression la plus sincere. Au cimetière, un seul et modeste discours fut prononcé, au bord de la tombe, par M. A. d’Ennetières, au nom de la Société Colombo- phile de Comines. L’orateur, quoique ne par- lant que comme chef de sa corporation, profita de l’occasion bien favorable pour faire ressortir les qualités éminentes et bien recon- nues de M. E. Collie comme homme de société, autant que comme ami de tous, oü la bonté, la droiture de coeur et le patriotisme, sans ostentation, mais profond et sincere, le recommandaient a l’estime et la sympathie de chacun. Pour terminer son discours, M. A. d’Enne tières se fit l’interprète de toute la population cominoise et étrangère accourue pour dire les sincères condoléances a la familie éplorée, lorsqu’un fait extraordinaire se présenta un pigeon voyageur descendit du haüt des airs, et vint s’abattre au milieu de la foulerecueillie sur le cercueil de l’homme qui avait tant aimé cette sorte d’oiseaux domestiques. Mais, ce n’est pas ici la place de relater et de commenter l’apparition étrangè de ce pigeon messager. Nous préférons en rester a nos adieux éternels en disant Repose en paix! cher et regretté ami Collie (Ibis) suffisante soit assurée a ses délibérations et decisions que le memorial adopté soit choisi parmi les oeuvres présentées en un concours public ouvert a tous les artistes beiges, l’interven- tjOn de l’Administration Communale se bor- nant a l’octroi d’une subvention suffisante, a la concession du terrain requis et a l’organisa- ition du concours. Tels sont les déèidérata que formulent bon npmbre de citoj ens que eet hommage a nos Morts ne laisse pas indifferents. Le bon sens est parait il l’apanage «des populations beiges. Le Comité du Monu ment aux Morts aurait grand tort en une ques tion si importante de prendre aveccette qualité .ancestrale trop de libeftés. Un Ancien Combattant. 'Zaterdag I. 1. besliste het Komiteit ingericht tot ’t oprichten van een gedenkmaal onze Ypersche gesneuvelden ter eere, een bas- relief op te richten. Het schijnt wonderbaar en niet passend dat jzonder voorafgaande studie en bespreking, deze zoo gewichtige zaak alzoo weggecijferd •werd. Wil men de oor bieden aan gezegden van links en rechts, vele der tegenwoordige leden, verrast door dit onvoorzien voorstel, vroegen uitstel om na rijp onderzoek oordeel daarover ie strijken, wat zeer redelijk is. Dit voorstel werd nochtans om reden van vertraging ter kant gezet. Er werd zelfs aan de leden een voorstel van -ontwerp van dusdanig ge Jenkteeken door een Doornijksch kunstenaar tot ziens gegeven. In izich zelf heeft dit weinig belang de gevoe lens daarover uitgedrukt, zijn niet min dan besluitend en daarover worden zeker nog vele woorden de nek gekraakt. Maar het is niettemin merkbaar en moet onze aandacht treffen, want daardoor is vast besteld dat, buiten het Komiteit, gewrocht en .gehandeld .wordt met vasten wil en stellig tloeMoor onbekenden. En dat is onverdragelijk. Het gedenkteeken moet het werk zijn van alle Yperlingen en opgericht door een onaf hankelijk Komiteit waarin de oud-strijders zeker hun onbetwistbaar recht en gedacht mogen doen gelden en niet uitsluitelijk door de officieele zorgen van het Gemeentebestuur. Zij die de gevaren en de ontberingen van verdwenen en gesneuvelde wapenbroeders kenden en deelden, hebben meerder en onbe twistbaar recht het heilig gedenkteeken op te richten die ten eeuwige dage hunne onschat bare zelfsopoffering zeggen zal. En er moet niet gezegd worden dat persoonlijke zaken mogen té berde komen en zoo dit dank- en liefdewerk bezoedelen. Alles ingezien schijnt ons het vat niet goed ontstoken en de zaak zal met beknibbeling aanvaard en uitslag bekroond worden. Van nu af en vooraleer verdere misstappen gezet worden, ware het vvenschelijk dat aan oud-strijders en bloedverwanten der verdwe nen strijders een meer doordragenden invloed in het Komiteit worde toegekend, dat alle be sprekingen en beslissingen in volle mate rucht baar wezen, dat het aan te nemen memoriaal vastgesteld worde per keus tusschen menige ontwerpen door alle belgische kunstenaars voorgesteld, en dat onder waarborg van gel delijke tusschenkomst van het Stadsbestuur. Dat zijn de wenschen van vele onzer mede burgers die zich om deze zaak bekommeren. Gezond oordeel schijnt altijd eene gave geweest te zijn van ons volk. De Kommissie ingesteld met doel onze gesneuvelden eer aan te doen zou zeker en vast falen, moest zij die goede oude hoedanigheid misprijzend boven het hoofd zien. Een'Oud-Strijder Eerste Communie Gedachtenissen met of zonder druk te bekomen -21, Yperstraat, 21, Poperinghe (nevens Franschen Soldaat). Geboorten Vandevoorde Hector, Pottestraat Onraedt Victorine, PottestraatLogie Julien, AbeelesteenwegDeroo Jeanne, Abeelesteenweg Ooudeseune Maria, Wijk A. Sterfgevallen Dervyn Georges, 23 j, agent van policie, echtgenoot van Louise Matten Plancke Anna, 2 m. Cassel- straat. Huwelijk Creus Louis, schoenmaker en De Coninck Rosalie, huishoudster. Geboorten Hennebel Blanche.Vanspranghe Marguerite. Schier Albert. Delestrez André. Houwen Albert. Coopman Omer. Huwelijken Maelbrancke. Maurice van Vlamértinghe en Goemaere Christine van Reninghelst. Masson Gasto» van Reninghe met Martha Vermeulen van Reninghelst.Vander- marliere Gaston en Maria Descamps, beide van Reninghelst. Deprince Jules van Vlamertinghe en Martha Deberdt van Reninghelst. Overlijdens Vierstraete Marcel, 8 maanden. Huwelijken Dochy Al. en Hoornaert Emma.’—Fonteyne Romain en Hardeman Agnes,. Vandromme Omer en De- schepper Marie. Specenier Maurice en Coene Gabriella. Croes Remi en Platevoet Augusta.Walbroujer. en Savaete Felicie. Huwelijksbeloften Croes Florent en Deweerdt Maria. Legrand Marcel en Deroo Germana. Sterfgevallen Barbé Agnes, 3 m. Van Elslande Nata- I lie, 81 j., Caron Gaston, 20 d.

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 11