Ill I 111 hm 1 III I slllMIL ll I Oorlogsschade - Dommages de guerre 1 It 4 Groote keus Kerkeboeken I I M si I 1 S i Le sacrifie la partie du jardin la plus rap- I 4205 Y P R I A N A Hooge Bezoekers Me X. X. 4doo i3.5oo 17.663 14.580 4i65 i835 8730 8635 7881 fr. 437 gi3 658 2.5 02 2640 800 ig58 i'r. 82go 4361 i3oo 8855 2500 fr. 873 1435 2375 92° 2355 810 3o63 9445 1170 2273 3835 258o 3173 680 4870 1438- 27 io ioo3 1275 pour violon Frankrijk te verloochenen om die ’t menschdom, moordenaars en 7. Het liedeke van den Schilder, door ’t Vancoillie René D’ Hondt Antonius Henri Karei Breyne-Vannieuwenhuyse j Vandeportaele Jan- Heyman, Joseph Cappoen Jules Carton Henri Gouwy Florent Spillebout Théophile Faes Maurice Carton Cyrille Cafmeyer Arthur Decaestecker Godelieve Gemeente STAD EN Hoste Basiel fr. 64.345 Camille Develter-Lefevre Cuffez Pieter fr. 2845 iog5 36.o85 4360 g4oo 2835 ,5o55 625o Vanpeteghem Louis Gemeente VLAMERTINGHE Cardon Arthur fr. 55ö Lemahieu Emile 20.700 Pinceel Henri 74P.~ Vansevenant Justin 3025 Vancollie Mathilde 2025 Gemeente VOORMEZEELE J Bauden Rosalie 2040 Menu Julienne 33.102 Lippinois Sophie 880 g. a) Jetix d’eau, pour piano b) Soleildmidi (par Mad. M.-J. Callewaert) 10. koor. 1 I CONCERT Den eere- en werkende leden aangeboden op Zondag 30 April ten 71/2 ure’s avonds in het Excelsior Hotel, door de Afdeelingen Symphonic en Gemengd koor, met de wel willende medewerking van Mejuffer Marie- Jeanne CALLEWAERT, pianiste, ic prijs der Schola Cantorum van Parijs en juffer Godelieve CALLEWAERT, violoniste le prijs van het Koninklijk Conservatorium van Gent beiden afkomstig van Yper. FEESTWIJZER Les Pages d’Artois, marche militaire J 111 we en ©El !Patei*n€S>Sters, ten bureele dezer, 21, Yperstraat, Poperinghe. Genua, is Lloyd George bezig met te sympha- j I thiseeren met onze ergste vijanden, de duit- schers en bolchevisten bezig met oneenigheid Lemahieu Auguste G. Allier. 2. Les diamants de la Couronne, ouverture Auber. 3. Ik ken een lied, door’t Gemengd koor. W. Demol. I 4. ’ Fantaisie en Fa mtneur, pour piano (Mad. M.-J- Callewaert). Fr. Chopin. 5. Menuet des Mousquetaires, pour Sym- j phonie. Fr. Simon. 6. Symphonic Espagnole, pour violon (Mad. G. Callewaert). E. Lalo. I sies werd de schade, waarde 1914, als volgt vastgesteld voor de hiernavermelde geteisterden Dans la dernière séance des Commissions Arbitrates la valeur des dommages 1914 a été fixée comme suit pour les personnes ci-dessous Gemeente BEVEREN (bij Rouselaere) Vancoillie Jean Van Thurnout Emile Degrendel Cyrille Vanneste Edmond en zuster Vergote Victor. I Vanoverbeke Henri Cauwelier Cyrille Gemeente BOESINGHE Leopold Vangheluwe-Lauwers fr. 1704 Gemeente DICKEBUSCH Leeuwerck-Théophile fr. 2igo Houvenaeghel Julie Gemeente GITS Vanacker Jules fr. 442 Gemeente HOOGLEDE Dupuis Alphonse I Vandenbussche Cyrille Selschotter Francois Maes Louise, dochter Fideel Decock Alidor de we en dochter Vandevoorde Edmond Persyn Yvonnes Vandepitte Félix de we en kinders Gemeente LANGEMARCK Aloïs Bourgeois-Dekindt Vandenbroucke Emeric Dewancker Henri Bultinck Camille Amand Crombez-Ameloot De kinders Van Wamme Henri, voogd Vierstraete Henri Vierstraete Henri Gemeente OUCKENE Witdouck Pieter fr. 2026 Depotter Arthur 26.835 Gemeente RENINGHELST Dumortier Gustave Huysser Edmond Vangheluwe Jéróme Leurelle Jules Meèrsseman Jéróme Rossy Charles Tant Cyrille Vercruysse Henri Gouwy Jules Jardin public et le Palais de Justice d’Ypres Les plans d’aménagement du Jardin Public sont déposés a l’Hótel de Ville. De grands changements sont proposés. Toutes les maisons sises rue Surmont entre l’ancien jardin et la maison de l’Échevin Sobry seront englobées dans le nouveau jardin. On propose de leur donneren échange des terrains nième contenance et de même front-a-rue 4 emprendre du cóté Est du jardin, soit face a la rue Surmont, soit face a la rue Jansénius. L’emplacement de l’ancien palais de Justice, de la bibliothèque et les maisons formant le cóté Est de la place du Cloitre disparaissent •lussi. En somme on déplace simplement le jardin en le portant jusqu’a la place du Cloitre, et ons - - PI Het staat dus vast, we krijgen hier in België in’t begin, ja in de eerste dagen der maand Mei een nieuw vorstelijk bezoek en deze keer is ’t niemand minder dan Zijne Majesteit Koning George, koning van Engeland en keizer van Indie. pour Symphonic. Na eerst enkele dagen in Brussel doorge bracht te hebben, zal zijne Koninklijke Maje- pour Symphonie. steit ne keer komen zien hoe het hier zooal staat in Yper en in de verwoeste streek. Te Brussel is men reeds bezig met al de feestelijkheden die ter dezer gelegenheid zullen plaats hebben te schikken de stralen worden schoon gemaakt, de huizen geschilderd, ja zelfs de aanplakbrieven, waarmede het Noord- station versierd is, moeten verdwijnen. Men zal te Brussel jubelen en feesten, dineeren en soupeeren, redevoeringen en toasten zullen er niet te kort zijn, dat alles om Engeland’s koning te vieren, om de vriendschapsbanden usschen België en Engeland nauwer toe te halen. En dan zal hij overkomen naar Yper, en hierook zal er gespeecht worden, hier ook zal men die trouwe vriendschap huldigen, en hier °ok zal er gesproken worden van liefde en 'Wederliefde. Maar hier, zal de geteisterde die iet of wat denken wil, zijne schouders ophalen, 'efde en getrouwheidsband in woorden ja, maar waar de daden NU En hij zal zijne °ogen wenden naar de Conferentie van Genua, mi met een minachtende blik zal hij op die 1 lefde en getrouwheid nederzien, liefde en ge- j trouwheid, woorden die op de lippen zweven, Och niet in het hart vastgenageld zijn. en zal hier schooné woorden spreken, Sc oone beloften doen, doch intusschen te tuiging, want zeker is ’t, en buiten twijfel valt het, dat onze vluchtelingen daar een gulhartig onthaal gekregen hebben, dat, had Engeland ons in den strijd niet bijgesprongen, wij thans overwonnelingen zouden geweest zijn in plaats van overwinnaars. Doch zulks belet ons piet met eene bitterheid in ’t hart op te zien naar ’t geen thans tot Genua gebeurt, bitterheid die des te heviger wordt omdat wij weten, wat al woorden thans de nek zullen gekraakt worden om vriendschapsbanden te huldigen, vriend schapsbanden, waarvan er vooralsnu, weinig te bemerken valt. Zulks zal nochtans, ons, Yperlingen, niet beletten op dien dag Engeland’s koning te huldigen om in hem aan de Engelsche natie dank te betuigen voor ’t geen wij haar ver schuldigd zijn jammerende nochtans over ’t geen thans gebeurt, en spijtig dat thans die zelfde bevriende natie hand in hand gaat met duitschers en bolchevisten. te verwekken tusschen de verbondenen bezig In de laatste zitting der Scheidsrechte! lijke Lommis- Belgie en Frankrijk te verloochenen om die I vijanden van - bloedvergieters, aan te kleven. Liefde en getrouwheid Huichelarij en fop- perij Och ja Engeland heeft veel gedaan. Enge land heeft zijne zonen naar hier afgezonden om ons land te redden, om ons te helpen, maar waarom nu laat het ons los, nu het erop aan komt de duitschers te doen betalen om al de gruweldaden die zij hier gepleegd hebben, duitschers die in den ban van ’t menschdom I moeten geslagen worden Of zou alles dan licht vergeten worden Engeland heeft veel gedaan voor ons, Enge- ,r0'chée de la rue de Dixmude- i land heeft recht °P onzen dank en onze eerbe’ Dans ce pare amsi remame on rcconstruira le Palais de Justice avec fagade principale sur la rue Surmont, du cóté Ouest du nouveau jardin. Les maisons qui se trouvent entre l’ancien petit passage voüté et la maison Sobry formeront une place de 2a mètres de large reliant la place du Cloitre a la rue Sur- mont. La bibliothèque et la Justice de paix seront, nous le supposons du moins on n’en parle pas encore,, baties face a la place du Cloitre. Ce projet ne manquera pas d’etre présenté comme artistique Reste a savoir si le Con- seil communal l’adoptera. On peut se deman- der quelle est l’utilité de tout ce chambarde- ment On ne l’aperqoit guère. Le palais de Justice sera porté plus loin encore du centre, dans un emplacement moins paisible, et la physionomie de cette partie de la ville s’en trouvera toute bouleversée. Quoiqu’ilen soit, le dépot de ce plan semble indiquer que l’on commencera encore cette année les travaux de reconstruction du Palais de Justice. II est temps Pourvu que le nouveau palais de Justice soit aussi pratiquement conqu que l’ancien, et que la manie du Monumental ne fasse pas perdre de vue les nécessités du service, c’est l’essentiel. Gemengd koor. E. Hullebroeck. 13 minuten tusschenpoos. 8. Les Bluets, pour symphonie M. Ravel. J. Jongen. Ons Vaderland, lied door ’t gemengd J. Blockx. Valse Réjane, pour symph. B. Runof. a) Elégie, pour violon G. Fauré. b) Rondo Capricioso (par Mad. G. Callewaert). 13. Fantaisie sur l'Operette Phi-Phi, pour symphonie Christiné. 14. Sous l’Étendard, chanson pa- triotique par la Chorale mixte, (soliste M. Hil. Verbeke) Th. Botrel. Onder het feest zal er eene omhaling gedaan worden ten vöordeele der Oorlogsweezen van Yper. ft... -jraeaaMMMoasHattxa I r le G. Saint-Saëns 11. 12. i i 'In UHIIBfl MUI 1 is 1; i» I Ir f

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 7