I r leu 4- Tent te Koop in dubbel berd, uiteenneembaar, vier plaatsen beneden, zolder gedekt met pannen. Genadige prijs. Over Pannen beetje koninklijke Bezoeken YPER art: het Slachthuis geheel Algemeene Vergadering van Zondag 7 Mei 1922 Le Pont d’ Houplines fT onver- Kunst te Yper iiif rhd' lucht in den mond zullen vallen, zonder daar- 1. 0,' iellt eo I Hg: DOF het Cl' honderd bundels reeds onderzocht, en meer dan tachtig akkoorden geteekend voor rond de 55o.ooo frank. Met wat gewonnen ervaren heid, zulleri’die werkingen veel meer kunnen bijbrengen. Enkel 5 personen hebben het voorgestelde akkoord geweigerd en hunne zaak zal door de rechtbank moeten beslist worden. Het sluiten van akkoorden, iedereen moet het begrijpen, is een geheele kiesche zaak. Maar menige personen willen geen redens verstaan en stellen zich nooit in de plaats van diegene die de verantwoordelijk heid der toegekende schaden over zich moeten nemen. 5) De uittredende leden worden al herkozen ondanks de pogingen door hun zelven gedaan ten einde sommige nieuwe elementen te doen bijtreden. 6) Eindelijk is er een wensch uitgedrukt geweest, welke op het dagorde der naaste maandelijksche vergadering der Federatie der geteisterden zal verschijnen. Wij wenschen aan onze vrienden van Staden alle geluk in hunne werkingen Staden herleeft spoedig, en zulks is de beste beloo- ning voor al degene die de moeilijke taak der Coöperatieven op zich nemen. Welk een voorspoed indien al onze gemeenten wedijver den met Staden Zoo wij vernemen zullen wij dezen Zomer zoo wat een dertigtal groote koppen onze stad zien doortrekken ten einde hun een gedacht te kunnen geven der vernielingen door den duitsch veroorzaakt. Wat wij te wenschen hebben, is dat elkeen dier hooge katten een verschillige weg volge. Zoo zullen wij de eene na de andere onze tot nu toe ontoereikbare wegen in staat zien stellen alsook meerendeels der straten der stad zien kuischen. Echter is dat wel het middel om de aandacht te doen trekken op den echten toestand der streek en verbeteringen aan te brengen Ik geloof het niet al te maal, want die Heeren moeten na hun speelreisje echter denken dat de geteisterden toch geheel en al niet gelijk hebben zoo altoos op alles hunne ontevreden heid te betoonen. Laat hun eens een omreisje doen, als gids een geteisterde hebbende die hun zoo eens het gedane maar ook het niet gedane noodige werk zal laten bezichtigen en niet alleenlijk de ten hunnen dienste voorbe reide wegen. Wij vernemen uit goede bron dat het Ge mengd Koor Ypriana» dezen zomer Gloria Fiori van August De Boeck zal opvoeren. Een prachtwerk dat zonder twijfel een onge- hoorden bijval zal bekomen (August De Boeck, leeraar aan het Konink lijk Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen is de schrijver der Opera’s Reinaert De Vos en Winternachtsdroom en van verscheidene andere werken). Men verzekert ons dat er in ’t geheel geen pannen meer te verkrijgen zijn. Zij zijn alle maal O, P, op. 't Is de schuld van Sissen van 't Hoornwerk met zijn laatste artikel in ’t Ypersche over de Vliegende pannen Dat artikel werd sedert dien geheel ’t land door gelezen met het treurig gevolg, voor óns, dat al de stocks weggevochten werden. En nu staan wij daar De helft van de bél- gische duivenmelkers zijn nu pannemelkers geworden. Er blijft ons nu niets anders meer over, als het regent, een lacher monstre te doen en de duiven de plaats der verdwenen pannen te doen in nemen. Een ander keer, vriend Sissen, een voorzichtiger hé Zich wenden bij Nestor BOUDRY, Neerstraat, te YPER. 456 De belangrijke coöperatieve van Staden gevormd onder den naam van Staden’s Her- I wording heeft verleden Zondag hare jaar- lijksche vergadering gehouden. Hier zijnde gewichtigste der besproken punten 1) De schrij ver heeft daar een kort overzicht .‘gedaan der werken van de coöperatieve ’■sedert hare inrichting. Wij vernemen alzoo l-datzij op 1" Mei 1921, 304 leden telde, terwijl ■er nu, op in Mei later, 527 leden bestaan dat |,-er 202 voorschotten toegestaan geweest zijn xoor een totaal van 2.768.000 frank, en dat er l. in den loop der twaalf laatste maanden 271 titels uitgewisseld zijn geweest beloopende op K7.073.000 frank. Voorwaar dat is een schoo- nen uitslag Voegen wij bij deze sommen het bedrag van den heropbouw door den Staat, de admi- rnistratieve voorschotten, en vooral de voor- I schotten van 3o tot 5o duizend frank voor den I heropbouw toegestaan door het II. K. K. van 1 Roeselaere, wij zullen verre de i5 millioenefi lu«j -overtreffen, en iedereen zal begrijpen waarom A Staden zoo rap is kunnen wederopkomen. I Uit al de gemeenten van het arrondissement, f is Staden tot den eersten rang gestegen. 2) Die coöperatieve heeft in kas, alle lasten betaald, omtrent 54.000 frank zij zal er 4°-°oo frank van inschrijven in de nieuwe leening van één milliard voor de verwoeste gewesten. Bravo 3) Het 1/2 per honderd korting op de titels Is afgestaan aan de Federatie dercooperatieven }an 1 Mei 1922 tot het einde van het jaar. Dat 18 ook opperbest. 4) Overeenkomsten. Het sluiten van 'Overeenkomsten is te Staden feitelijk begon nen den i5 Januari laatst. In het begin, was een geheel moeilijke taak, maar dank aan den Heer Billiet, staatskommissaris, is alles raP geschikt geweest. Heden zijn boven de II est dommage que la Région dévastée ne se trouve pas aux portes de Bruxelles- Que d’abus n’auraient osé se commettre, que de retards auraient été épargnés Ainsi, si le pont d’Houplines avait été a Laeken, il y a beau temps qu’il eüt été reconstruit, et en pierres blanches encore, avec des statues dessus en costume de bain ou même sans costume (pour l’économie). Mais voila, le pont d’Houplines est a Houplines, comme 1’arrondissement d’Ypres est ici, bien bien loin de Bruxelles Aussi, n’est-ce qu’a force de crier en chceur que nous parvenons a nous faire entendre de temps en temps et a attirer i’attention sur nous. Le personnel central s’en montre bien un peu surpris d’abord, mais comme au fond il est bon diable, une fois que le ministre l.’a mis en mouvement il lui arrive parfois alors de se mettre de tout cceur a la besogne. Puisse-t-il en être ainsi pour le pont d’Houp lines .Nous apprenons en effet que des ordres ont été donnés pour examiner d’urgence la ques tion de sa reconstruction. Celane veut pas dire que, pour demain midi, le pont sera la, a la disposition du trafic, mais il faut un commencement a tout. Aux inté ressés maintenant a ouvrir l’ceil, a veiller ace que 1’on continue, et a ne pas se contenter de 1’assurance qu’on va examiner. Il ne peut être satisfait que quand il verra qu’on travaille. Espérons donctoujours et veilions voor iets of wat uit te richten. Gelukkig dat andere mannen, klaarziende!' alsdeze, het hoofd bijeenstaken en onverpoosd streefden om de hindernissen uit den weg te ruimen die onzen herlevenden handel in zijne -gti -eerste poging bedreigde. Handelaars en nijveraars van Yper die nog [geen deel maakt van den bond, wacht geen llldag meer van u tc doen inschrijven, gaat naar |<le vergaderingen en doet er uwe grieven uit- rteij -een, waar ze altijd met welwillendheid aan- kci| hoord zullen worden. Zoodoende zult gij lijnachtig medehelpen om onze stad tot zijnen Iwroegeren bloei terug te brengen. Handelaar. aget -- zooi- “Staden’s Wanneer... WANNEER zal men vqn de puinen der Staats middelbare school de hoopen steenen wegnemen die daar sedert maanden tusschen hemel en aarde blijven hangen en bij het minste windje dreigen neer te storten Hoe in die drukke straat nog geen ongelukken gebeurd zijn blijft een raadsel. WANNEER z-A men en gansch heropbouwen Dat duurt te lang, vee] te lang. Ernstige maatrëgélen dienen daar bij onmiddellijk genomen te worden om de openbare gezondheid te vrijwaren. W ANNEER komt nu eindelijk de zoolang verwachte auto-pomp Bluschtoestellen en watertanks kunnen, bij kleine branden, heel zeker doelmatig werk verrichten, maar eenegoede auto-pompis te Yper volstrekt onmisbaar. Zonder gruwelen kan men er zelfs niet aan denken wat verschrikkelijke ramp een brand met hevige westerwind op het Minneplein zou kunnen te weeg brengen. In het Ministerie kan men daaraan niet onver schillig zijn. Wij zullen dus blijven aandringen, poosd, tot wij voldoening bekomen. WANNEER krijgen wij eene overdekte kiosk op de Groote Markt en wanneer het eerste muziekfeest in open lucht De harmonie Ypriana is gereed. De gevierde bestuurder M. Georges Van Egro heeft een puik programma samengesteld en de heeren Aimé Gruwez en Armand Donck- Vermeulen, Voorzitter en Ondervoorzitter van het muziek vragen niets beters dan het kunst minnend publiek eenige genoeglijke uurtjes te laten doorbrengen. Dat is heel lief van hen... maar er is nog geen kiosk. Allons un bon mouvement, en vooruit, voor de herleving van Yper WANNEER begint men de werken aan de vaart Yper-Yzer arl-t zou geplaatst worden om toe te laten L boter te wegen. 1 7 ]fde Heer klaagt ook over de wijze waarop voorlanden weêrom toegelegd wórden, waar ze door sommige ondernemers en f^a.al nC]erIijk nu door deze van de waterwer- „pengebroken werden om de waterleiding hoHn de huizen te leggen. I °\V'are het niet geraadzamer, vraagt de heer iGlissoux hierop, het water, gaz en rioolen eens te doen leggen in de huizen Dit zou I r één maal het openleggen van het voor- 'Snoodig maken. I pe heer Voorzitter belooft daarop, die ïverschill'ge wenschen in de bestuursvergade- t te onderzoeken en zoo het mogelijk is er voldoening voor te vragen. De vergadering ging uiteen rond 10 ure. Mochten alle Ypersche handelaars en nijve re verstaan, wat al nut zij kunnen trekken 1*3-3-1 o v'-z t soortgelijke vergaderingen en besprekin- j Konden sommigen maar beseffen hoe, door eendrachtig werken zij veel rapper en emakkelijker onzen vooroorlogschen toestand gouden toelaten te herwinnen. Maar neen, velen klagen meestal putten in de steenen en au; denken dat de kiekens hun gebraden uit de nd’ tt effie tij

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 7