1111 „J I IL. I™ ip hl |1 Nil 1 1 H Oli Jill 11 i i Le Comité 1 f De Conferentie van Genua I Une affiche de propagande Il li 11 La caté Lig^ ¥pr>es Les Amitiés Franpaises d’Ypres Tot voltooiing van ons voorstel en ons ont werp Appel a to us ceux qui s’intéressent a I’avenir de notre cher Ypres HO Rendu visite dernièrement a la cité Ligy, Porte de Menin. Comme aspect extérieur, comme charme champètre, comme residence hygiénique, c’est bien, c’est trés bien, c’est parfait Tout le long de large’s avenues empierrées les doubles maisons se suivent coquettes et riantes, chacune pourvue d’un beau jardin dont 1’entretien occupe les loisirs de 1’habi- tant. Les cottages sont pratiques et bien conqus, les occupants que nous avons vus s’en déclarent tons satisfaits. Deux grandes places formées de vastes pelouses ajoutent a 1’attrait de la Cite. Quel- ques pompes fournissent 1’eau, d’autres puits seront encore creusés sous peu, car certains ménages doivent courir vraiment trop loin k pour aller remplir leurs baquets d’eau. Tous les arrangements sont simples et charmants. Bref, une promenade a la cité Ligy est vivement a recommander a tous ceux qui vien- nent. visiter la ville d’Ypres. C’est un village inodele, unique en Belgique, plein de tranquil- lité et de poësie. Dans l’état actuel de la ville, la reconstruc tion produit parmi le commerce local une prospérité temporaire, que nous devons,-par nos effqrts, travailler a maintenir et meme a augm enter. C’est pourquoi I’avenir de notre cité exige que des maintcnant des mesurcs soient prises envisageant la situation future du commerce local. line des principalcs sources de ce bien être consistéra dans 1’attraction des étrangers et c’est en vue de cette éventualité que 1’Admini- stration Communale a propose de répandre dés cette année une affiche r appelant aux tou- risteslenom de notre ville célèbre et évoquant a leurs yeux nos ruines glorieuses. Un artiste, aussi modeste que capable, a bien voulu se charger de la confection de cette réclame qui nous n’en doutons pas constituera un petit chef-d’oeuvre. L’associatiori Commerciale et Industrielle a décidé de seconder l’Administration Commu nale dans son bel effort et s’est chargé? de re- cueillir les fonds nécessaires a cette propa gande. C’est dans ce but qu’elle se permet de faire appel a tous ceux qui ont a coeur de voir notre cher Ypres devenir plus grande et plus pros- père que jamais et qu’elle les prie de bien vouloir par leurs souscriptions aider a attein- dre ce but. Tout souscripteur, d’au moiris 20 francs aura droit a une affiche comme souvenir. La Ville a souscrit pour mille francs, le Handelsbond pour cent francs et nous sommes convaincus que tous les entrepreneurs, négo- ciants, hoteliers et cafetiers de la ville, vou- dront contribuer a couvrir les frais des 5ooo affiches a imprimer. C’est le commerce local tout entier qui en profitera. Toute souscrip- tion est un placement rémunérateur. Les affiches paraitront dés les premiers jours de juin, et seront exposées dans toutes les gares d’Angleterre, de Hollande, des Etats- Unis, du Canada, de France et de Belgique. Le Secrétaire, Le Président, R. DECLERCQ. H. VERMEULEN. f 1 i ii I Quelle difference, avec la cité ouvrière du Kalfvaart oü il n’y a ni bon air, ni jardin, ni isolement, ni rien de ce qui peut rendre une demeure agréable, et qui doit avoir coüté cher, cher... Nous avons trop souvent a critiquer les oeuvres du Haut Commissariat Royal pour ne pas lui décerner, a l’occasion, des éloges mérités. C’est une.cfeuvre hygiénique, utile et en mème temps artistique, que cette cité Ligy. Maintenaht que l’été a verdiles emplacements destines aux gazons, couvert de légümes les jardins potagers, et fait ouvrir les roses et les fleurs le long des chemins et sous les fenétres, les habitants peuvent se croirc campés dans* le plus beau des pares. Nous ne nous imagi- nons guère qu’il s’y rencontrera beaucoup d’habitants capables de préférer les senteurs des cabarêts aux charmes de leur home cham pètre et a J’attrait de leur foyer domestique. La cité Ligy sera une promenade favorite des citadins. Mais toute médaille a son revers, et les meilleures choses önt leurs défauts. Nous- mêmes avons bien souvent critique, pour le principe, l’établissemcnt prés de la ville, de pareils agglomérés. Ils sont coüteux comme établissement,comme éclairage, comme pava- ge, comme entretien, comme police, antiso- ciaux comme conception. Mais quand a cóté de ces inconvénients on constate l’existence de tant de mérites,.il faut bien admettre que les défauts sont presque compensés. 1 I llll llll Jeudi, lcr juin prochain, a 8 heures du soir, aura lieu a 1’ Hotel Ypriana Porte de Menin, une soirée dansante au cours de laquelle sera tirée une tombola réservée aux Llanres présentes. Pa carte de membre sera exigée a l’entrée. Ir P. S. N. d. R. 'De opstelraad van ’t Ypersche vindt dit alles wel en zeer wel, maar dringt bij hooge noodzakelijk heid er opaan dat, moet dit groote werk erdoor ons allen ten bate, eerst en vooral de vertakking van Yper Kaai en Statie naar den Yzer weder bevaarbaar worde gemaakt. DIXIT is ook van meening dat men al veel te lang heeft gewacht dit zoo broodnoodig werk aan te vangen en te voltooien. De herstelling van Yper en omstreken had hiermede moeten beginnen. Vele millioenen zouden in ’s Lands kas gebleven zijn, en onze schippers zouden hun wederbeleg niet elders moeten gaan doen Eindelijk heeft de Conferentie van Genua haren laatsten snik gegeven, en zij mag aan zien worden als heelemaal afgeloopen. De verschillende afgeveerdigden zijn nu t’huis en hebben hun rekening aangeboden aan hunne regeering, die zooals gewoonlijk hun. reis en onkosten betalen mag. ’t Blijft nu te zien of de uitslagen kunnen opwegen tegen de onkosten. En inderdaadals wij nagaan welke vruchten die conferentie afgeworpen heeft, dan moeten wij, ongelukkig genoeg, bekennen dat er niets, absoluut niets, uit dat alles voortgekomen is, tenzij ’t vooruitzicht van enkele bijeenkomsten van experten in Den Haag, en wellicht van eene nieuwe conferentie. Al het voordeel is gegaan naar onze vijanden de Sovietten en de Duitschers. Zij hébben ervan gebruik gemaakt om zich aan de verbondene landen op te dringen. En of zij erin gelukt zijn Jammer voor hen, dat België daar vertegenwoordigd was 1 Anders ware deze conferentie voor hen geweest: ’t grootste succes, dat zij hadden kunnen droomen, ’t ware geweest de erkenning, ja de officieele erkenning.van ’t sovietsch Rusland door de Europeesche mogendheden, erken ning der bolchevistische princiepen over de socialisatie der eigendommen. Op het einde der conferentie heeft België eene overwegende rol gespeeld, en zonder aarzelen mogen wij verklaren, dat de princie pen van recht en vrijheid door België 's afge vaardigde voorgestaan, de bovenhand behaald hebben. Inderdaad, al de vroegere bondge- nooten zijn overeengekomen geen afzonderlijk verdrag met Rusland te maken, en geen con cessies in Rusland, die vroeger aan vreemde lingen toebehoorden, te aanvaarden, ’t Is ten slotte een onrechtstreeks aanveerden der Bel gische princiepen. De Russische kwestie,, of liever de oplos sing ervan, is op de lange baan geschoven nieuwe bijeenkomsten zullen plaats grijpen in Den Haag, en wanneer de definitieve oplos sing komen zal blijft steeds een raadsel. Wij mogen dus besluiten, dat de Conferentie van Genua hoegenaamd niets bijgebracht heeft om het Europeesch raadsel op te lossen, noch om Europa uit den finantieelen warboel te verhelpen. Enkel dit hebben wij kunnen opmaken, dat Lloyd Georgezichheelnuchter getoond heeft ten opzichte der Russen. Zulks heeft niet zonder weerklank geweest in Enge land, alwaar hij schrikkelijk veel zijner popu lariteit verloren heeft. Wat zal de Engelsche natie erover zeggen Intusschen blijft alles hangen, en op vredes- gebied zijn wij geen enkelen stap vooruitge gaan. zouden dan enkel 1° de 22 km. lange vaart van Diksmuide naar Roeselare in groote sektie moeten worden gegraven, terwijl men nderzijds tezelfdertijd de vertakking Dik- smuide-Fort van Knocke-Yper weder bevaar baar zou maken. yan waar de besparingen zouden komen zal men gemakkelijk uitmaken. Indien men Roeselare rechtstreeks verbindt met Zeebrugge zal men, rekening houdende met de reeds bestaande zeevaart van Zeebrugge tot Brugge-stad, 32 km. nieuwe vaart moeten uitgraven, dus 32 km. ver onteigeningen doen wat machtig veel geld kosten zal we hebben gezegd dat de afstand tusschen Roeselare en Diksmuide maar 22 km. bedraagt, dus zouden hier de uitgaven voor onteigeningen maar op 22 km. dragen, dus op een derde minder. Eveneens voor de andere uitgaven. Men neme nu nog aan dat het verbreeden van den Yzer tot Diksmuide ook behalve ont- eigeningskosten, meerdere uitgaven met zich medesleepen zou dan het maar even herstellen in zijn vooroorlogschen toestand van boven genoemd gedeelte van den wereldberoemd geworden waterloop, nooit zal men kunnen volhouden dat dit verbreeden zooveel ledige ruimte in ’s Lands kas maken zou als het uit- <rravèn op 10 km. ver van een gansch nieuw zeekanaal. Integendeel ieder weldenkend mensch zal van oordeel wezen dat men met het verschil van kosten tusschen de twee werken in vergelijking genomen in vorig alinea, grootendeels de her stellingswerken der vaart van Diksmuide naar Yper zal bezoldigen. Handelskamer van Yper, Bonden van ge- teisterden van Yper en omstreken, weest even zoo goed dit mijn voorstel in overweging te nemen en zoo gij het goed vindt, het te onder steunen, zooveel dit in uwe macht is. Rechtvaardige behandeling, onzer zoo diep geteisterde streek, is er evenzeer de basis van als mijn verlangen eindelijk de gezonde rede en de wel begrepen geest van spaarzaamheid ten dienste en ten bate der oorlogsbeproefden aangewend, te doen zegevieren over non-sens en lichtzinnige geldverkwisting De uitvoering van dit voorstel bevat uwen zielewensch het zoo spoedig mogelijke her stel der vaart naar den Yzer alsmede dien van Midden-W est-Vlaanderen Roeselare doelma- matige verbinding met de zee aan te schaliën. Mogen wij hopen, dat ditmaal de Heeren Ministers van Geldwezen en Openbare Wer ken niet meer verklaren zullen, dat .zij voor dit grootsche werk den geest van gelijkheid, rechtvaardigheid en bezuiniging opgevat, een levensvereischte voor de ganschestreek geen geldmiddelen beschikbaar hebben Dixit.

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 3