i De Burgemeesters van ons arrondissement r II i I I doen, vijf Gevolg van Bizet Monsieur Leclercq, président du club du Bizet, a requ de M. le ministredes Affaires Economiques la lettre suivante OBJET Reconstruction du pont dit d’Houplines. En réponse a votre lettre du io avril der nier, j’ai l’honneur de vous faire savoir que les communes de Ploegsteert et d’Houplines out chargé M. de Brabandere, ingénieur en chef, directeur des Fonts et Chaussées a Coür- trai, de préparer les pièces et plans nécessai res a la reconstruction du pont dit d’Houplines. D’après les renseignements qui m’ont été fournis par ce haut fonctionnaire, le projet est trés avancé et il est done permis d’espérer que dans un avenir rapproché, tous les ren seignements nécessaires pourront done étre; donnés aux sinistrés qui désirent reconstruire leurs immeubles dans le voisinage de cè pont. Pour le Ministre Le Directeur Général. De burgemeesters van ons arrondissement ®?aren bijeengeroepen op Zaterdag 3 Juni 1. 1., om au., in het Hotel des Brasseurs, te Yper, door de HH. Colaert (Yper) en Vandromme (Westoutre), om te beraadslagen over den laatsten ministerieelen omzendbrief, nopens de afstanden van rechten op oorlogsschade. .Een dertigtal waren aanwezig. Andere, belet pijnde, hadden zich doen verontschuldigen. LM- R- Ciinckemaille, arrondissementskommis- jsaris en het schepenkollegie van Yper met den isekretaris, M. Versailles, woonden de verga dering bij. I M. Vandromme neemt het voorzitterschap waar. Hij geeft verslag over dien omzendbrief. Hij- toont hoe die circulaire tegenstrijdig is met de wet en met den vorigen omzendbrief 'van 23 Juni 1920 die de rechten van de koopers [erkent. Vele geteisterden kunnen niet zelf hunne goederen herstellen, omdat zij bijvoor beeld zich intusschentijd elders hebben moeten vestigen om hun brood te verdienen. Het ge- ■volg van dien omzendbrief zal den ondergang jüijn onzer verwoeste streek. I M.Vermeulen (St J au). Volgens dien om zendbrief mogen degene, die een huis koopen voor hun eigen gebruik, herbouwen. Dat is zeker een groot punt Maar indien de omzend- brief spreekt «gelijk of men zegt, is hij recht streeks gericht tegen den heropbouw van deze [streek. M. Deleu (Meessen). Erzijnmenschcn die niet kunnen wederkeeren, cenige zijn te oud, andere zijn dood en laten vele erfgenamen. De wet laat hen toe zich te doen vervangen ■door koopers die in hunne plaats herbouwen. Sommige maatschappijen hebben zich inge richt om oorlogsschaden te koopen en kunnen -dus veel herbouwen. Gemeenten kunnen ook dn liet geval zijn schadevergoedingen te moeten koopen. Te Meessen moeten wij een nieuw ■stadhuis oprichten, maar indien wij daarvoor snaar een oorlogsschade mogen koopen kunnen wij zulks niet doen. M. Vermeulen (St Jan).—Wij hebben ook •oorlogsschaden gekocht om een gemeentehuis te maken die geen herberg meer zal zijn. En Avij zouden geen vonnis kunnen verkrijgen M. Vandromme geeft lezing van de artike len der wet, die stellig het recht tot aankoopen van oorlogsschaden toekent. M. Butaye (voorzitter der bonden van ge teisterden) legt uit hoe het komt dat er zoovele geteisterden zijn die niet kunnen herbouwen oude, overleden, minderjarige, andere die in onverdeeldheid zijn en al degene die niet meer Avenschen terug te keeren. Zij mogen hunne rechten verkoopen aan anderen, die ze willen aankoopen. Deze hebben er maar belang in a 001zooveel zij seffens den heropbouw mogen aanvangen. Het herleven van onze streek hangt meestendeels van hun af, en men moet ap- aanmoedigen in plaats van ze tegen te wef- <en. De omzendbrief wil van hen niet, uit reden at zij speculateurs zijn. Welnu dat is goede speculatie 1 Wij allen speculeeren de eis die hunne kinders naar de hoogescho- en en, de landbouwers die eene hofstede Wij vernemen dat deze week, de tweede Kamer van de Rechtbank geen zitdag zal hou den dat de derde (Poperinghe), de vijfde /We’rvicq), de zesde Langemarck) en de acht te Kamer (Waasten) maar elk één enkelen zitdag zullen houden. I Is het toevallig dat zulke buitengewone omstandigheid voorkomt Of ware het niet eerder het gevolg van den ministerieelen omzendbrief I In dit geval, zoude men mogen zeggen dat de Brusselsche bureelen seffens erin gelukt fijn de regeling der oorlogsschade voor eenige jarente doen vertragen. bewerken, de kooplieden die beesten koopen, al de menschen die werken, doen het om geld te winnen. Wij zijn al speculateurs en de fonctionnarissen ook. Die speculatie is de grond van het privaat initiatief. Waarom koopt men oorlogsschade en verkoopt men oorlogs schaden Om profijt er uit te trekken. Het is dus onbegrijpelijk waarom het nu verboden wordt. De wet laat het toe en wij mogen niet dulden dat men ons dat recht ontneme. Die omzendbrief is onbegrijpelijk, en kan maar eeti doel hebben het herleven van onze streek voor jaren te vertragen omdat de fonctionna rissen zooveel te langer in hunne voorloopige bedieningen zouden mogen blijven. Hoe meer men speculeert hoe rapper men herbouwd. M. Colaert is gekomen om te luisteren en te hqoren waarover men te klagen heeft. Als hij van die circulaire heeft hooren spreken, heeft hij seffens een onderhoud gehad met den minister Van de Vyvere, zijnen vriend. Deze heeft hem geantwoord dat er misbruiken voor gekomen waren, dat fonctionnarissen en kom- missarissen gronden kochten om geld te win nen. De minister wilt alleen dat beletten en niets anders. Dit is het eenige doel van de circulaire. M. Butaye onderbreekt en geeft lezing van de circulaire. M. Colaert. Zoo gij hoort is er maar kwestie van «prioriteit en niets anders. Dat is juist, en die prioriteit moet herkent zijn aan de oude eigenaars die zelf willen herbouwen. Men mag niet gelooven al wat er in sommige gazetjes gedrukt wordt, dewelke eenige weken nadien bestrijden 'juist hetgene zij vroeger recht vonden. Maar ik zal nog eens erover spreken met den minister en hem vragen dat hij klaarder zou uitdrukken wat hij zeggen wil. M. Colaert is geen partisan van het Koning Albert’s Fonds. Maar de maatschappijen voor het bouwen van werkmansbuizen moeten aan- gemoedigd zijn. De minister wil alleen dat de fonctionnarissen niet speculeeren, ’t is slechts dat, wat hij bedoelt.' De -eerlijke speculatie moet bestaan. Nu, er zijn vele circulairen die voor den dag komen, de eene zijn beter dan de andere. In dit tegenwoordig geval, ligt er een misverstaan. M. Vandromme. De maatschappijen voor werkmansbuizen moeten niet meer voor rechten hebben dan de bijzondere. Iedereen is gelijk voor de oorlogsschade. M. Butaye. Indien die omzendbrief alleen het speculeeren aan de ambtenaars wilde ver bieden, was hij gansch onnoodig. Er bestaat alreeds eene circulaire van Juli 1921 die hen zulks verbiedt, en men moest enkelijk dit ver bod doen eerbiedigen. M. Colaert vraagt enkelijk om ingelicht te zijn. Het ware misschien geraadzaam eene kommissie in te richten bij het ministerie die over moeilijkheden, gelijk de tegenwoordige, zou te beslissen hebben. M. Butaye. Die kommissie bestaat, maar is nooit geraadpleegd. M. Vandromme. De geteisterden, die zelve willen bouwen, moeten de voorkeur hebben. Maar al de andere moeten samen gelijk gesteld zijn. M. Colaert. Wij moeten praktisch te werk gaan, en het is eene groote fout altijd den minister te keer te gaan. M. Vermeulen. Nu, eindelijk, wie mag koopen Ten alle kanten roept men Alle man, al gelijk en het wordt eenigen tijd onmogelijk iets, door het gerucht, te begrijpen. M. Colaert. Maar die circulaire zegt het tegenovergestelde niet. Ik heb den minis ter gesproken en weet het dus beter dan een ander M. Sobry (schepen, Yper). Het vloeit uit den omzendbrief dat er abussen bestaan van wegens fonctionnarissen. Dat is de grond van den omzendbrief, en wij moeten aanvaar den dat zulks niet mag bestaan. Het gesprek wordt nog eens algemeen en het is onmogelijk het te volgen. MM. Versail les, Vandromme, Bayaert, Colaert en andere burgemeesters spreken al door een. M. Deleu. Wij moeten een wensch uit drukken. De kleine geteisterden die voor hun zelven willen herbouwen moeten de prioriteit hebben. Maar geen voorkeur en nog veelmin monopolium aan het K. A. F. die ook maar speculeert. M. Vermeulen brengt hulde aan het K. A. F. die veel goed verricht heeft met aan ontelbare ongelukkigen toe te laten eene voor loopige woning te hebben. De woorden van M. Vermeulen brengen vele protesten bij Het K. A. F. heeft tijdelijk deugd gedaan, maar nu is het maar een enkel abus meer. M. Versailles. Het privaat initiatief moet voor iedereen op denzelven voet gesteld worden. Er moet geen voorkeur bestaan. Het K. A F. kan misschien nuttig zijn ook voor het herbouwen, maar het is alleszins niet mo gelijk aan die maatschappij het monopoliunn ervan te geven. M. Vermeulen deelt dezelfde gevoelens, maar men moet hulde brengen aan het K. A. F. voor haar werk in het verleden. M. Butaye stelt voor eene dagorde te stem men waarin er protest aangeteekend wordt tegen den omzendbrief en tegen de misbruiken van sommige ambtenaren. M. Colaert is van gedacht dat burgemees ters in vergadering zulke beslissingen niet mogen nemen, dit is volstrekt tegenstrijdig met de wet. Maar niets belet van een wensch uit te drukken. M. Clinckemaille bekrachtigt het gevoe len van den achtbaren burgemeester van Yper. M. Deleu stelt dan een andere dagorde voor die met algemeene toejuichingen aan- veerd is. Het luidt aldus De vergadering van eenige burgemees- ters van het arrondissement Yper, Overwegende den ministerieelen omzend brief van 27 Mei 1922, Drukt hare voldoening uit nopens het streng verbod gegeven aan alle ambtenaars den dienst der oorlogsschade, door eigen daad of door tusschenkomende per- sonen, oorlogsschade te koopen, om het her- gebruik daarvan toe te passen, tenzij voor eene woning voor eigen gebruik, En drukt den wensch uit dat alle zaken voor heropbouw, zoowel van degenen die oorlogsschaden koopen als van degenen die voor zich zelven herbouwen, zouden regel- matig en zoohaast mogelijk onderzocht worden, Met alleen eene voorkeur voor kleine eigenaars die voor zich zelven herbouwen, En geene voor welkdanige maatschap pijen M. Vandromme, voorzitter bedankt zijne aanwezige kollegas, alsook den heer Colaert die onze gedachten zal kenbaar maken aan den heer minister M. Colaert verzekert dat hij zulks zal en de vergadering wordt gesloten om uren.

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 7