mi HET YPERSCHE LA RÉGION D’YPRES Bijvoegsel Supplément d I 3' Avis Bericht One Interpellation 3e Année, N° 29 4 NOVEMBRE 1922 dag, beminde Zonen, zijne kinderen gered i, Jaargang, Nr 29 - 4 NOVEMBER 1922 vat en tevens om den welgemeenden dank van al de Yperlingen toe te sturen aan allen die zoo bereidwillig het hunne hebben bijgebracht voor het welgelukken dier grootsche betooging! Hier volgen de redevoeringen uitgesproken op de graven onzer Helden en die onzer Fransche en Engelsche Bondgenooten. telken jare, op gestelden dag, eene dergelijke betooging zal plaats grijpen, met dezelfde eensgezindheid, dezelfde dankbaarheid en denzelfden eerbied. Wij nemen deze gelegenheid te baat om onze rechtzinnige hulde te bieden aan hem die het ontwerp van die plechtigheid heeft opge- School de Redevoering van M. COLAERT Burgemeester van Yper. Damen, Heeren, Het is de dag der overledenen. De zon, die dit jaar hare stralen wist te sparen, zendt nu en dan hare laatste blikken op de graven onzer afgestorvene, alsof zij wilde deel nemen in onze.droefheid. Dag van rouw en beklag voor dezen die denken dat het graf voor eeuwig alle hoop moet insluiten. Dagvan betrouwen voor dezen die geloven en hopen in een ander en beter leven. Dag van nagedachtenis voor allen die iemand van de hunnen verloren hebben. Het Gemeentebestuur is het eens, met de Oudstrijders, om elk jaar dezen dag te vieren, in de ruimte dezer rustplaats, bij de stoffelij ke overblijfsels onzer Ypersche soldaten, onder de schaduw van het Kruis dat moord dadige tuigen hebben kunnen martelen, maar niet ten gronde krijgen. Het is vooral uw die het Vaderland en hebt, ten koste van uw edel bloed en uw jong leven. De eer van dit treurig feest komtu toe! Een hatelijke vijand, trotsch over zijne macht, die zijn belang en goedvinden stelde boven Recht en Reden, verklaarde ons den oorlog. Het kon hem weinig schelen dat hij onze onafhankelijkheid gewaarborgd had. Hij achtte ons te klein om hem te wederstaan. De koning, het Staatsbestuur en de Kamers antwoordden hem, met vaderlandsche fier heid Gij zult België niet doortrekken om een land aan te vallen waarmede wij in vriendschap en vrede leven, eene natie die ook onze onafhankelijkheid gezworen heeft, maar die aan het gegeven woord getrouw is gebleven. i) Wat er al gebeurde is u bekend, Heeren en Damen. Op ’t laatst van September Ï914. verliet ons leger de versterkte plaats van Antwerpen en trok Zuidwaarts, toen de Duit- schers toesnelden, en aan het fransch leger den tijd lieten om, met buitengewone snelheid, de Marne op te trekken en, in een toevallig gevecht, den slag te behalen die gekend is onder den naamvan «het mirakel der Marne kier aan België en aan Erankrijk Wel is waar was de oorlog niet gewonnen, maar de finale zegepraal lachtte ons toe van uit de verte van den blauwen hemel. Onze dappere soldaten bleven vechten, een tegen tien en beantwoordde de uitslag niet altijd aan onze verwachting, het woord van Julius Cesar wierd toch verwezentlijkt van alle de Galliërs zijn de Belgen de dap perste. De oneindige vijandelijke legerbenden moesten eindigen met België te overwinnen. Het land werd bezet door eene macht die zich overgaf aan gruweldaden die aan Willem de Tweede den verdienden naam gaven van Attila de Tweede. België was overwonnen maar niet onderworpen. De vijand wrreekte en verzette zich met te plunderen, te verwoesten en te moorden. God zij gedankt, kende Yper de bezetting maar twee dagen. Angstige uren op 7en en 8en October 1914, die de voorbode moesten zijn onzer toekomende rampen en smarten 1 Een leger van meer dan dertien duizend mannen kwam de stad innemen. Ze sloten ons Nos députés, MM. Messiaen et Colaert, ont interpellé le ministre des Affaires Écono- j iniques au sujet de plusieurs points, entr’au- tres de la liste noire et le ministre leur a répondu. Nous avoirs reproduit le discours de M. Messiaen. Nous le remercions bien vivement pour sa bonne volonté et nous espérons bien toujour s pouvoir compter sur lui a l’avenir. Nous regrettons seulement que le député p socialists perce encore trop, au détriment du député des sinistrés. Parmi ceux-ci il y a les trés riches, les moins riches, les pas riches, les pauvres et les trés pauvres tous sont également sinistrés, tous ont également a se plaindre, et tous ont le même droit a être indemnisés. Quoiqu’en pense notre député’ socialistc, chez nous les uns ne sont ni plus I ni moins bien traités que les autres. Quant ■ala «liste noire», ils’agit de toute autre chose. ■Les victimes du fonctionnarisme Bruxellois ■soutune douzaine de citoyens des plus actifs et des plus méritants, auxquels on a, en haut I lieu, décidéd’e ne pas délivrer les titres aux- I ’quels il ont droit en vertu de jugements ren- I dus. Voilal’abusque nous signalions. Il ne s’agis- I sait pas de négligences, de lenteurs adminis- tratives, mais d’une mise hors la loi. M. le ministre Van de Vyvere a répondu a MM. Messiaen et Colaert quela«liste noire» n’existait pas. II a joué sur les mots, et il aurait mieux fait de dire que la liste noire n’exis- isitplus. En effet, certains renseignements nous font penser qu’on s’est décidé au ministère a exé- cuter les jugements rendus, et que sous peu nos concitoyens seront en possession de leurs titres. Si réellement le Ministre rentre dans la lé- galité, nous pourrons annoncer a notre tour que la liste noire n’existe plus. II n’en restera pas moins qu’elle a existé, et que le retour de ce même déni de justice res tera a craindre tant que certains éléments c°ntinueront a jouir de la confiance ministé- i Helle. Samedi prochain, 11 Novembre, anniver- sajre de l’armistice, jour férié légalservice de Dimanche a la poste. Enconséquence nous prions MM. les No- I ta;reS et Correspondents de bien vouloir nous faire parvenir les annonces et articles pour jeudi 4 heures au plus tard. Zaterdag a. s., n November, verjaring van jen wapenstilstand, wettige feestdag en Zon dagdienst in de post. Wij bidden dus de HH. Notarissen en Correspondenten ons te willen hunne aankon- j digingen en artikels toe zenden ten laatste voor Donderdag 4 uur. Heldenhulde O? Woensdag in November 11. (Allerheiligen) eeit Yper eene plechtige hulde gebracht aan e dierbare nagedachtenis der Helden gesneu- Veld voor het Vaderland. udrukwekkend en grootsch was die betoo- waardig van de stad, waardig van hare kinderen. Oe Yperlingen hebben eens te meer bewe- en Wat eendracht en verdraagzaamheid ver- Al de maatschappijen, zonder de minste lt2°ndering, hebben van harte hun plicht gekweten hun plicht van innige dankbaar heid en van diepe erkentelijkheid tegenover de roemrijkste slachtoffers van den grooten oorlog. Reeds lang voor 11 uur werd de machtige stoet gevormd waarin wij talrjke prachtige kronen en bloemengarven ontwaren, de mooie omfloersde vlaggen van de Oorlogsinvalie- den de Vlaamsche, Oud-Strijders den Nationalen Strijdersbond den Ouderlin gen Bijstand der Oud-Leerlingen der Stads school het Nationaal Syndicaat van Yzfer- wegen, Post, Telegraaf. Telefoon en Zeewe zen het Socialistisch Syndicaat der Bouwwerkers», den CercleSportif Yprois», de Engelsche Oud-Strijders, evenals Vlaam sche, Fransche en Engelsche banderollen en kartels met de namen van al de gesneuvelde Ypersche strijders. Onder het spelen van treurmarschen begon om 11 uur de optocht naar het gemeentekerk hof, voorbij een ingetogen talrijke menigte. Stap voor stap, stil en plechtig, volgen de Rijkswacht, de Geestelijke Overheid, de Harmonie «Ypriana», de St Jozef’sschool, de Mariaschool, de Heilige Familie de Rousbrugge Damen de Stads Meisjes school, de Weezenschool, de St Aloysius’ school, de St Michiels’school, het St Vincen- tius’ College, de Stads Jongensschool, de Staats Middelbare School, de St Jozef’s Beroepschool, de St Michiels Turners, de Football-Club C. S. Y. het Nationaal Syndikaat Y. P. T. T. Z., de Schuttersgilden, de Visschersgilden, de Rapid-Club de Katholieke Ziekentroost, het Syndicaat der Bouwwerkers, de Handel- en Nijverheids- bond, Yper Op de Boerenbond, het Kris ten Syndicaat, deDuiv'enmelkersgilde, de Maatschappij van Ouderlingen Bijstand De Oud-Leerlingen der Stadsschool de Club Hilariter (Staatskommissariaat), de «Ami ties Franqaises de Bond der Oud-Leer lingen van het Koninklijk Athenaeum, het Gemeente-College en de Staats middelbare Club H. C. R. (Koninklijk Hoog Commissariaat), de groep met de namen der gesneuvelden, de Bond der Oorlogsin- valieden de Vlaamsche Oud-Strijders, de Nationale Strijdersbond, de Fransehe en Engelsche Afvaardigingen, de Pompiers en de Gemeenteraad dan de heeren Robert Clinckemaille, Arrondissementscommissaris, Moreau, Koninklijke Hoog Commissaris, Biebuyck, Toegevoegd Koninklijke Hoog Commissaris, Esquelin, Hoofd-Staatscom- missaris, Masschelein, Provincieraadslid, het Bureel van Weldadigheid, de beheerders der Burgerlijke Godshuizen en het Bestuur der N ij verheidsschool Troostend was het te zien hoeveel Yperlin gen, tijdelijk uit de stad verwijderd, eraan gehouden hadden opzettelijk naar hier te komen om hun eenvoudigsten plicht te ver vullen zooals zij het zoowel noemden. Zoo zagen wij, onder meer, met buitengewoon veel genoegen, den heer Arthur Stoffel, de heldhaftige ziel van het lijdende en strijdende Yper, de man die met den Z. E. H. Pastoor Deken Delaere en eenige andere onversaagde burgers bewezen heeft dat hij Yper meer dan zijn eigen zelven beminde. Ypersche kinders, vergeet nooit uwe lieve dooden Vergeet ook nimmer uwe weldoeners 1 Wij hopen dat, naar dit heugelijk voorbeeld, r-a«SMMBaMiarejasn^,iign3a^ 0

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 9