TE VELDE j leest en verspreidt HET YPERSCHE. I Yprcs 11 Werk van den akker Hoefsmederij Distinctions l^orss»2®ëfis|sj®s Nécroiosie 15 16-12-22 ’t Ypersche VII. (7 Vervolgt). voorbij ^agboek-Roman uit het laatste offensief door Lodewijk Arend. Plechtige wijding van de Heropbouwwerken onzer Kathedraal hebben zetten. 1 On nous prie d’annoncer le décès de EVIonsieur* LtON VAN RAES Un Service solennel pour le repos de son ame sera célébré en l’église paroisgfale de Wervicq, le lundi 18 décembre, a 10 h. II n’a pas été envoyé de lettre de faire part, le présent avis en tenant lieu. klaar en ik kan niet onderscheiden of het vrienden of vijanden zijn. Ik ga den luitenant opzoeken om hem daar van kennis te geven. De luitenant komt meê, de opkomende morgen doet alles wat klaarder schijnen en met zijn verrekijker kan hij onder scheiden dat het karabiniers zijn. Er moet nieuws op handen zijn. Inderdaad, na eenige oogenblikken komen er nieuwe bevelen. Onze verkenningen hebben medegedeeld dat de vijand geweken is en dat wij kunnen vooruitgaan. In dezen zin worden er nieuwe maatregelen genomen. Er blijft mij maar één korporaal meer over van de drie. Wij gaan weer op weg ip de richting van Passchendaele. Op korten afstand van onze stellingen vinden wij een der machien- geweren dat ons gedurende den nacht heeft beschoten. De twee man die eraan stonden liggen dood ernaast. Eene ontzaglijke hoe veelheid afgeschoten patronen liggen er nevens en op verschillende ander plaatsen. Dit geeft te kennen dat zij het stuk verschei dene malen hebben van plaats veranderd. De twee duitsche soldaten liggen daar uitgestrekt als wassen beelden. Ah de bandieten grinniken de mannen in ’t voorbijgaan. Dat zijn ze, die ons zoo beschoten h*1»- ben 1 Ze zullen het niet meer doenzegt er een. Weldra zijn wij weer in ’t open veld v«c- spreid en zoo trachten wij op ,’t spoor van den vijand te geraken. M. le Docteur Arthur Delie, d’Ypres, vient d’être nommé Chevalier de l’Ordre de Léopold, en reconnaissance de son travail scientifique et de son dévouement profession- nel pendant une carrière de 42 ans. Toutes nos felicitations a notre éminent concitoyen pour cette distinction bien méritée. Bij Koninklijk Besluit wordt het burgerlijk kruis van Ist3 klas verleend, voor bewezene diensten, aan den den Heer A. Vermast, gewezen onderwijzer en geheimschrijver van den Bond der Yperlingen te Oostende. De leergangen van hoefsmederij zullen geopend worden in Januari 1923 te YPER door M. Scharlaken L., veearts te Rous- selare. Zullen tot de lessen aangenomen worden al de hoefsmeden en personen die ervan aan hem de vraag zullen gedaan hebben. Zij zullen bij hunne vraag een uittreksel uit hun geboor- teakt moeten voegen. Deze vraag moet ge daan worden voor 20 December 1922. Zij zullen daarna eene bijzondere uitnoodiging ontvangen. De hoefsmeden moeten zich voor zien van de kleine werktuigen welkezij noodig om het hoefijzer te maken en aan te Maandag, 11 December laatst, heeft Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge, de plechtige wijding gedaan van den voornaamsten steen onzer nieuwe Sint Maartenshoofdkerk. Die grootsche liturgische ceremonie werd begunstigd door een kalm en zacht weder onder het hooge hemelsgewelf. De noodige maatregelen onder het bestuur van den Heer Hubert Lantsheere aangeleid lieten toe aan een talrijk publiek die zielroe rende plechtigheid te midden de puinen in de beste voorwaarden bij te wonen. Eerst wierd denJioogaltaarsteen, ondereen houten kruis geplaatst, ingewijd daarna wierd ’t einde de koor een gebeitelde steen door den bisschop ingemetseld met het histo risch perkament door al de overheden onder voorzitterschap van den Heer Minister Van. de Vyvere, geteekend. Eindelijk gaf de Bisschop, processiewijze de kerk door, de inwijding aan de nieuwe fon- datiën der Kathedraal. Onze vurige gelukwenschen aan den ver dienstelijken Kanonik Delaere, deken van Yper, en aan de leden der Kerkfabriek. De godsdienstige bevolking van Yper wenschtdat dié prachtige werken door den aannemer heer AlbericVande Kerckhoveen zoon uitgevoerd, dapper zouden vooruitgaan onder de kundige leiding van den heer ingenieur Coomans. la veille de changer de concessionnaire l’éclairage, notre ville semble traverser jepuis unehuitaine de jours, une période qu’on peut appear critique. Depuis que l’autorisation de raccorder de j jouveaux abonnés a été donnée, la petite cen trale y va de toutes ses forces et produit ce ,qUe raisonnablerrent elle ne peut produire en marche normale ses machines tournent a des vitesses qui frisent 1’imprudence pour arriver H jalimenter les lampes des rues et celles des particulars. Aucun moteur tenu en réserve pour suppleer en cas de panne il en résulte que pour quinze jours encore, nous sommes a rjamerci du moindre accident de ces vieilles denü-fixes a bout de souffle. Samedi et lundi dernier vers 6 h. arrêt momentané des deux machines du charbon .demauvaise qualité, n’arrivait pas a tenir sous pression suffisante les générateurs. Mardi, les -mecaniciens lors de leur inspection journalière, trouvent un piston démoli dans le cylindre de la petite machine, reparation qui nécessite le travail sérieux de plusieurs jours. La grande génératrice seule, ne suffisant pas, il a fallu faire face a la situation et durant plusieurs ■soirees n’éclairer les rues que lorsque l’ampè- rage destine aux abonnés devint disponible. Petite centrale de fortune, installation an- -cienne sans programme, étendant de jour en jour son réseau, suivant les besoins, 'vous avez rendu de grands services a la ville qui grace a votre concours, sortait des ténèbres le soir et ceci depuis 1919, alors que d’autres ■centres importants et non détruits y allaient I pour l’éclairage des rues, de lampes a pétrole oun’étaient pas éclairés du tout. I Sur le point de cesser vos services, nous devons vous rendre eet hommage de recon naissance et vous adressons un merci sincère. fores possède actuellement dans ses raurs 1420 maisons habitées, votre production ne permetplusde leur fournir l’éclairage indispen sable a leurs besoins, lalogique parfois cruelle, vous oblige a faire place a d’autres plus puis- sants et plus modernisés. R. I. P. VI. De hoogten van Passchendaele. (vervolg) Brankardier Brankardier Aaah Moeder help... ik sterf... help 1 Bran cardier Arme gekwetsten, die weerloos in den regen tysgen te lijden, in dien donkeren, konden nacht Wie zal u helpen Debrankardiers, door kogelregen en onder artillerievuur gaan op zoek en leggen de groot- S^e zelfopoffering aan den dag. De uren kruipen zoo traag, traag voorbij, anneer zal die morgen aanbreken Onze kanonnen beginnen ook vuur te geven schieten zoo kort bij ons, dat wij daarvoor ‘Ook schrikken. De twee gebroeders zijn wakker geworden. Ustavè neemt de plaats in van Bleske. Wie roept zoo vraagt Karei, half wakkeX^ t Zijn gekwetsten die achtergebleven ’ijnl Wij denken aan huis, aan allen die onsduui- aar zijn. Doch niemand laat den moed zak- ,en- Wij moeten lijden om den vijand weg te 'Igen, om hen te bevrijden van het juk, die 'ï?61 naar de verlossing zitten te wachten. rraag, heel traag kruipen de uren voorbij Doolaars Eindelijk begint de gezichteinder lichtjes te verbleeken. 't Is eene ware verlichting voor ons. Sedert een uur schieten de machienge- weren niet meer, alles is in de grootste stilte vervallen. Mijne gedachten gaan natuurlijk naar mijn broeder. De granaten zijn veel naar den kant uitgegaan waar hij lag dezen nacht. Wij wachten met ongeduld naar de klaarte van den dag. Hoe laat is ’t, sergeant vraagt Kareels. Vier uren. Hebt gij geen cigaret, sergeant Neen, maar ik heb tabak en blaadjes hier, maak er een De twee gebroeders Versteen liggen nog tegeneen, men ziet er niets van dan de beénen, ’t overige is weggedoken onder hun tent-vel- letje. Bleske wrijft zijne handen die blauw zijn van de koude, hij bibbert en zegt dat hij bijna dood is. Kareels rookt zijne cigaret en stampt met de voeten. Eindelijk sta ik recht, loer voorzichtig rond en word niets gewaar. Ik plof mijne handen diep in mijne zakken, na eene cigaret opgestoken te hebben en stamp ook met de voeten om de koude en de stijf heid uit mijn lichaam te jagen, want ik heb pijn in de heupen en ben stram gelegen. Geen schot wordt meer gelost. Die stilte verwondert mij. Hier en daar ziet men van onze mannen rechtstaan, die ook verwonderd rondzien. Op een paar honderd meters rechts zie ik troepenbewegingen, ’t Is nog niet heel Algemeens vergadering Op Zondag 17 December 1922, om 2 1/2 uur namiddag, in het Hotel des Brasseurs, Maloulaan en Statie- plaats, Yper, voor al de landgebruikers van de omstreek. Er wordt eene bijzondere op roep gedaan aan al degene die zich bezig houden met den hofbouw, fruit-, groenten- en bloementeelt. DAGORDE 1Verslag der werkzaamheden gedurende het verloopen jaar. 2- Bespreking tot herinrichting der Konink lijke Hof bouwmaatschappij van het Arrondis sement Yper. o. I oor dracht over Groententeelt door den heer Hector Casier. Inspecteur éVtérinaire Principal au Katanga, né d Wervicq, le 7 février 1884 et décédé d Elisabethville (Congo-Belge), le2 décembre 1922. Te 11 ure vertrok de godsdienstige stoet uit de Dekenij der Elverdinghestraat te mid den eener dubbele haag stadsgenóoten, naar de puinen van het onvergetelijk prachtgebouw over zeven eeuwen opgericht en in 1914 door den vijand vernield.

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 13