4 I I I /f' Il jUiiiUls- en Nijverheidsbond van Yper Pour vos Cartes de visite adressez-vous au bureau de ce journal» I v, ^dde] Y P R E S !M -1 bronze, le représentant, talent du sculpteur gantois Sinia, et sera placée ensuite dans l’école reco-n- Les inscriptions et cotisations sont recueil- lies dès a présent chez 1’architecte Albert Leclercq, rue Courte du Marais, h Ypres. Des renseignements complémentaires au sujet de 1’organisation de la manifestation parviendront ultérieurement. van den talentvol- len Gentschen beeldhouwer Sinia, zou dan naderhand, op de gewenschte eereplaats, in de heropgebouwde Nijverheidsschool als ge denkplaat opgesteld worden. Het Stadsbestuur, op de hoogte van het ontwerp gebracht,- is gansch t’akkoord met de inrichters van het feest. Het blijkt nochtans bepaald dat de orid-leer- lingen alleen diehuldebetooging op touw zetten. Geen enkele van hen verzuime dus onmid dellijk met zijn adres zijne bijdrage te sturen aan bouwkundige Albert Leclercq, Korte Meebsch, te Yper, of bedoelde bijdrage aan hem of aan een der volgende oud-leerlingen (allen leden van het voorloopig bestuur), te overhandigen Eugène Beddeleem, Emile Beirnaert-Vandaele, Georges Braem, Camille Cornillie, Gustaaf Delahaye, Daniël Delhem, Robert Lacante, Hubert Landtsheere, Joseph Mahieu, René Schmidt, Cyrille Schmidt, Marcel Soete, Jules Soete, Arthur Soete, Jules Tasseel, Georges Van Egroo, Auguste Verbeke of Albert Werrebrouck. Al de namen der medewerkers zullen in het Gulden Boek» geschreven worden dat even eens aan den jubilaris zal geschonken worden. Zoohaast mogelijk worden allen verwittigd van plaats, datum en uur waarop het demo- kratisch banket zal plaats grijpen opdat allen die daaraan wenschen deel te nemen aan tijds daarvoor hunne toetreding zouden kunnen laten geworden. Het Voorloopi'g Bestuur. Naschrift. Vele makkers oud-leerlingen der omliggende steden en gemeenten, hebben er ook aan gehouden aan het welgelukken der huldebetooging mede te helpen. Dat is heel lief van hen. Onze goede Waalsche vrienden van Waas ten, Komen en Houthem, blijven ook «iet achterwege. Eene prachtige, gemoedelijke betooging in ’t vooruitzicht. inrichting van den aanstaanden jaarlijkschen souper op zich te nemen, eene commissie van vijf leden aan te stellen. Dit wordt eenparig- lijk aangenomen en het avondmaal wordt vastgesteld op den derden Zaterdag van Januari. Een lid vraagt dat men het noodige zou doen om te bekomen dat in ’t vervolg, voor aleer de modder in de straten samen gevaagd worde, men de zekerheid zou hebben die seffens te kunnen weghalen, hetgene nu laatst het geval niet geweest is. Een ander lid zegt ook nog, dat door den Heer Housiaux, volksvertegenwoordiger, een wetsvoorstel nedergelegd is om de 8 urenwet in de verwoeste streek te verdagen voor vijf jaar. Een brief van dank en de ondersteuning van den bond zou aan dien heer moeten toe- gezegd worden. Dit voorstel wordt door de vergadering goedgekeurd. Daarop eindigde de vergadering rond g ure. Ijlj ii Huidebetaoging J. Coomans -- - Reeds meer dan vijf en twintig jaar is de Ingenieur-Bouwkundige M. J. COOMANS, bestuurder der Ypersche Nijverheidsschool. Een prachtige, heerlijke loopbaan, gewijd aan de kunstopleiding van ons volk. Tellen wij niet, onder onze stadsgenooten, eene gansche menigte ervaren werkbazen en knappe stieldoeners die hun vakonderwijs in de Nijverheidsschool genoten hebben Aan den heer J. Coomans en zijne ievervolle medewerkers hebben zij grootendeels hunne beroepsbekwaamheid te danken. Hulde aan hen. Hulde vooral aan den be gaafden kunstenaar die hier, vóór den oorlog, een ware Volkshoogeschool heeft geschapen en aan de herinrichting van die school thans crachtdadig en onverpoosd zijne beste krach ten besteedt. - Hun diepe erkentelijkheid voor al het goede dat hij deed en nog altijd doet, willen de Oud- Leerlingen der Nijverheidsschool aan den heer Coomans openbaar betuigen en door een blij vend aandenken vereeuwigen. Een komiteit, pas samengesteld, zag met innige vreugde de toetredingen aanstroomen. Allen doen mee. Eenparig willen de Oud- Leerlingen hun plicht van dankbaarheid ver vullen. Bravo. Zoohaast mogelijk moet de ontworpen hul debetooging plaats grijpen. Besloten werd te dier gelegenheid een demokratisch banket in te richten, waarbij aan den gevierden bestuur der een bronzen borstbeeld in médaillon De Heer Voorzitter stelt dan voor, om de 'zal aangeboden worden. 1 Dit kunstwerk, gewrocht Les anciens élèves de l’École Industrielle d’Ypres out l’honneur et le plaisir de porter a la connaissance de leurs canjarades wallons de Comines, Houthem et Warnêton, qu’un comité vient de se eonstituer a Ypres a l’effet de rendre hommage a la haute compétence et au dévouement sans bornes dont a fait preuve l’Ingénieur-Architecte M. J. COOMANS, Directeur de l’École précitée, au cours d’une carrière de plus de vingt-cinq années. Ils ont décidé d’organiser a bref délai un banquet démocratique et d’offrir au jubilaire un busteen bronze, le représentant, oeuvre due au qui struite. Avant requ l’adhésion unamme des «anciens» d’Yorcs et des environs, le comité est certain de trouver également les mèmes sentiments de gratitude parmi les camarades de la region frontière. ’t ministerie van Rechtswezen. Door de af schaffing van de jaarwedden van de magistra ten van sommige rechtbanken, denken zij op die wijze hun doel te kunnen bereiken. Daar om moeten wij niet wachten totdat dit voor stel \oor den dag kome maar moeten er aan stonds protest tegen aanteekenen. Verschillige leden zijn van hetzelfde gevoe len. Wat baat het, zegt er een, Yper te her bouwen als men de stad zijne levenskrachten ontneemt Reeds zijn wij van de rijschool en andere dergelijke instellingen beroofd en thans zou men ons de bijzonderste bron van wel vaart ontnemen. De rechtbank, immers, zon der de ambtenaars te rekenen, brengt weke lijks wel rond de 400 personen naar stad die ontegensprekelijk, voor den handel eene ver zekerde kliënteel uitmaken. Daarom zouden wij ons niet mogen vergenoegen met eene eenvoudige brief. Wij moeten van alle invloe den gebruik maken. Wij hebben onder andere het geluk drie gewezen Yperlingen als minis ters te hebben die, wij deden er onlangs reeds de ondervinding van, ons voorzeker zouden ondersteunen. Uit de mededeeling van een lid, M. Nolf, bleek dat de Yperlingen mogen rekenen op de medewerking van zijnen broe der, de Heer Minister van Wetenschappen en Kunsten, die reeds op de hoogte gebracht is van den toestand. Andere leden doen nog verschillige voor stellen o. m. van een verhoor te vragen aan Z. M. den Koning en o. a. om in delegatie met leden van den Gemeenteraad naar het ministerie te gaan. Eindelijk komt men tot het besluit eene vergadering te beleggen op Zondag 10 Decem ber om 11 ure van de verschillige Overheden en Voorzitters van maatschappijen van stad, om een comiteit samen te stellen die zich met de zaak zou belasten. Al^emeene Vergadering van Zaterdag 2 December 1922 om 6 u. ,\l de leden van ’t bestuur zijn tegenwoor dig. Een veertigtal leden zijn aanwezig. pe Heer Voorzitter opent de vergadering en geeft het woord aan den sekretaris om ver slag te geven over de laatste vergaderingen. peze worden zonder opmerkingen goedge keurd. Daarna wordt van de verzondene en ont vangen briefwisseling lezing gegeven, en na- jnentlijk, van twee brieven naar den Heer Minister Ruzette betrekkelijk het herleggen der velowegen en het besteenigen in kasseien, vragende van de baan naar Meenen, de andere om hem te bedanken voor de aangekondigde werken aan de vaart en om hem tevens te vra gen van de thans besloten baggerwerken uit te laten voeren tot aan Steenstraete. Een derde brief wordt ook kenbaar gemaakt, deze gericht aan den Heer Hoogkommissaris, aangaande de waterwerken. Daarop volgde nog eenen brie!' naar ’t Gemeentebestuur om op te komen tegen de voorgestelde nieuwe taksen. Van eenen brief van ’t Ministerie van Posterijen wordt ook kennis gegeven. Deze brief, zegt de Heer Voorzitter, is een antwoord op ons schrijven van i5 Juni 1.1. en geeft ons te verstaan dat onze grieven niet gegrond aijn, aangezien er op meestendeels der punten voldoening bestaat. Zoodus bij ons schrijven geeft men eerst gevolg op onze wenschen erin bevat en tl ans komt men ons zeggen dat wij geen reden van klagen meer hebben. Betrekkelijk den brief naar den Heer Mi nister van Openbare Werken, verklaart een lid niet in te jtemmen met gezegden brief. Men heeft ongelijk gehad zegt hij, te protes- Iteeren tegen het hermaken van de baan naar Meenen in asphalt, want tegenwoordig voldoet het herstelde vak iedereen. Dit is de meening niet van andere leden die beweren dat niets de kasseien kan overtreffen bijzonderlijk ’s win ters. Na eene verwarde bespreking daarover stelt de Heer Voorzitter voor dit punt uit te stellen tot eene naaste vergadering, tot wanneer het antwoord op gezegde brief zou «gekomen zijn. De kwestie van de nieuwe gemeentetaksen werd daarna te bcrde gebracht. Volgens som mige leden moest de stad toch eenigen uitleg geven over den toestand van de stadsfi nanciën vooraleer de nieuwe lasten te stem den. Dit zou iedereen bevredigd hebben en de opgelegde lasten met bereidwilligheid doen "dragen hebben. Andere leden doen opmerken dat men ons de iiaximum lasten oplegt die kunnen toegepast worden, iets wat niets ver- Techtvaardigt, want daar Yper eene aangeno- ®ene gemeente is, zou de Staat het tekort "roeten aanvullen. Een lid, deel uitmakende van den Gemeen- teraad, geeft hierop een kortbondig overzicht landen toestand van de stadsfinanciën. Niets B,slastiger voor eenen gemeenteraad, zegt hij, B'En nieuwe lasten te moeten leggen op de B’rrwoners. ’t Is nochtans iets waartoe de stad gebracht werd door een schrijven van den eer Gouverneur die aan de gemeenteover- H^’d oplegde dit te doen om het tekort van ’’Jna een half millioen, voorzien in de begroo- aan te vullen. Als de stad haren plicht ^gedaan hebben, zou dan voor het overige °r den Staat voorzien worden. Dien uitleg, tg6 ^e’n °ok, bracht eene gunstige stemming I ïa e6g vergadering. Ook besloot deze I Stadsbestuur te vragen, opdat het- I eaan al de inwoners van stad zou kenbaar ^akt worden. pet tweede punt op het dagorde H ^nL Ver^1(-k van het tribunaal van Eersten I ste b Or<'-t daarna aan gehaald. De groot- oom Van dft voorstel, zegt de Heer 4^C1> is het streven naar grootere jaar- 11 door de hoogere ambtenaars ran 11 s

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 5