'I ll I I p Oil! ïLi ilil 3 A propos d’un récent incendie - Veurne). Een brief van Sissen Sterfgeval Wat men te Veurne doet voor et behouden der rechtbank aldaar II Tons les habitants des baraques de la Plaine d’Amour, a Ypres, sont directement intéressés, soit commepropriétaires, soit com- me locataires, a la construction de l’une ou l’autre maison a Ypres. L’incendie du Mardi 26 courant est venu rappeler le danger permanent que présente la continuation de la situation actuelle. Il y a la beaucoup de petits sinistrés qui ont le droit d’exiger qu’on ait compassion de leur sort. Le système actuel du controle du remploi, en retardant injustement la remise des fonds nécessaires a la reconstruction de leurs nou- velles demeures, leur cause un tort énorme et les maintient dans une inquiétude conti- nuelle, bien comprehensible d’ailleurs. Le controle du remploi ne fera-t-il done rien pour abréger leur séjour a. la Plaine d’Amour Winter die wij hebben is tot het en plafohneeren allerbest geschikt, waren er een minister en eenbisschop l om het leggen van eerien eersten Met droefheid vernemen wij het pijnlijk afsferven van Mijnheer Remi-Juliaan CAMERLYNCK Geboren te Reninghelst, den g Januari i860 en godvruchtig overleden te Rousselaere, den 22 December 1922. en dag daartoe opper- li!l lp'i steen bij te wonen. Daar men veel eerste steenen legt in Zoetenaaie, had men weinig embras gemaakt, om de menschen niet te derangeeren. Men heeft een groot feest be schikt voor eene andere plechtigheid, het leggen van een laatsten steen. Tot nu heeft men zoo een spektakel nog nooit gezien, want hoe meer gebouwen men begint, hoe min men er voltooid. En tot nu, is er nog nooit een laatsten steen kunnen gelegd worden. Deze laatste steen zal waarschijnlijk gelegd worden aan den gevel van eene school in de Rijsselstraat. ’t Schijnt dat het een zeer schoone steen zal zijn, nog schooner als dege ne die reeds geplaatst zijn. De diamantfabriek van de Bascule, die dan reeds zal wederom in ’t werk zijn, zal hem slijpen. Men zal daar voor eenige der beste diamantslijpers van wijlen het Zaalhof aan ’t slijpen zetten. Men gelooft dat hij eenige honderden franken zal kosten, ’t is te zeggen, iets meer als het meeste deel der andere steenen van den gevel. Stappen zullen gedaan worden bij de onder nemers van het nabijgelegen postgebouw, omdat zij met hun werk niet te rap zouden vooruitgaan. Zoo zal men nog van de schoone en aloude stellingen kunnen gebruik maken om ze in tribunen te veranderen voor de uit- genoodigden van bedied. Want dit maal zal men groote katten uitnoodigen -en zelfs de gemeenteraadsheeren zullen de feest mogen bij wonen. Om de aangekondigde verlichting te kunnen bewonderen, ben ik tot ’s avonds gebleven. Uw medewerker heeftniets overdreven, ’t Was wonderbaar. Van 5 totg uren, was ’t lichtzoo verblindend dat er de menschen van verblind waren, tot een punt dat ze niets meer zagen, nog in huis, nog op de straat. Om te zien, waren ze verplicht van erbij nog oortjekeers- jes te ontsteken. Zoetenaaie is voorzeker eene wonderbare streek. Sissen van ’t Hoornwerk. en ’t zal er zoo klaar zijn dat Sissen, «about de critiques sesauvera de Zoetenaaie.» Zoo sprak uw medewerker op ’t einde van zijnen artikel over l’Éclairage ai Ypres. Aanstonds ben ik naar Zoetenaaie getrok ken. ’k Ben er ’s morgens aangekomen, ’t Was marktdag. Boeren, boerinnen, kutsers, koop lieden, panders, manden, eiers, boter, enz., vulden den trein proppende, ’t Is waarlijk een plezier van te zien hoe dat de oudgekende Zaterdagmarkt van Zoetenaaie aan ’t her bloeien is. Om al dat volk eer te doen, begroette ons eene aangename geur bij ’t aankomen. Voor de statie hebben ze eenen schoonen bloemhof aangelegd. Men was er neerstig bezig met een karteel van welriekende bouwd met volle aal- lepels rond te gooien. Iedereen was t’ akkoord om te vinden dat uur best gekozen waren. In de straten had de mooze nog een weinig toegenomen. De heropbouw schijnt goed voort te gaan. De zoete metsen Onlangs gekomen Dit afsterven verwekt in alle kringen van het arrondissementen er buiten veel droefheid. Notaris Camerlynck was overal in groot aan zien. Het Notariaat verliest in hem een harer bijzonderste en voornaamste leden. Aan de gansche familie, biedt «HetYper- sche zijne oprechte en innigste deelneming. verlaten zou zijn. Wat er ook van zij, de spre ker verklaarde, zonder er doekskens om te winden, dat hij overtuigde partijganger is van het behoud der Rechtbank van eersten aanleg te Veurne, en dat hij zulks krachtdadiglijk zal verdedigen. Voor wat de vier kantons van Vredegerechten betreft, hij is grootelijks tegen de afschaffing ervan of zelfs van de samen smelting om reden dat hij, als advokaat, per soonlijk zeer dikwijls ondervonden heeft van welk overgroot belang het is dat de Vrede rechters zoo dicht mogelijk bij hunne onder- hoorigen wonen en ten volle bekend.zijn met' de plaatselijke gewoonten en gebruiken zulks te meer daar er ernstig spraak is van de be voegdheid der Vrederechte.rs nog uit te breiden. Daarna gaf de heer Voorzitter mededeeling van het verzoekschrift dat door den Gemeen teraad van Veurne gericht wierd aan den heer Minister van Rechtswezen, en dat in afschrift overgemaakt wierd aan de heeren Volksverte genwoordigers van het Arrondissement voor ondersteuning. De vergadering stemde ten volle in met dit verzoekschrift en de heer Voorzitter vroeg of de heeren Afgevaardigden het niet doelmatig zouden vinden dat hunne Gemeentebesturen insgelijks verzoekschriften zouden sturen tot den heer Minister van Rechts wezen voor het behoud van den b’estaanden toestand. Na eene bespreking waaraan ver- schillige heeren deel nemen, wordt beslist van een klein komiteit van verweer samen te stel len uit afgevaardigden van de vier kantons om een eenvormig protest voor al de gemeen ten van het Rechterlijk Arrondissement op te stellen. Als besluit van deze vergadering stelt de heer Voorzitter voor van aan den bevoegden heer Minister onmiddellijk volgend telegram over te maken De Burgemeesters en Afgevaardigden der gemeenten van het Rechterlijk Arrondissement Veurne, vergaderd ten Stadhuize der hoofd plaats, teekenen eerbiediglijk maar krachtdadiglijk ver zet aan tegen de gebeurlijke afschaffing der Recht bank van eersten aanleg te Veurne, alsook tegen de samensmelting der kantons van Vredegerecht, en bidden Uwe Excelleneie den bestaanden toe stand te willen behouden. Al de aanwezigen keuren dit voorstel goed er, na een hartelijk woord van dank aan den heer Volksvertegenwoordiger die, alhoewel verstafgelegen, deze vergadering met zijne tegenwoordigheid heeft willen ver- eeren en zijnen ernstigen steun onvoorwaar delijk toegezegd heeft, verklaart de heer Voorzitter de zitting geheven. (Aankondigingen van if hef verplaatsen naar Lede (bij Aalst) het gesticht voorweezen der gesneuvelde [aten en officieren. jndelijk wierd er overgegaan tot het aan- jenvan een definitief komiteit. jij het voorloopig komiteit zouden toege- gdjv&fden de IIII. Brutsaert, voorzitter ldenprpvintieraad, Vanneste, Masschelein, vintieraadsleden, Colaert, volksvertegen- ordiger, Burgemeester van Yper, Lahaye, •gemeester van Poperinghe, L.eroux, bur- neester van Wervik, Deleu, burgemeester 1 Meessen en Vandromme, burgemeester DVestoutre. pen slotte wierd er beslist dat het definitief' niteitzou bijeenkomen Zaterdag aanstaande 2 uur in het Hotel Continental te Yper. lopen wij dat bij de naaste algemeene ver- lering AL de burgemeesters van ons arron- sement er zullen tegenwoordig zijn Zater- r laatst waren er een dertigtal, ’t is niet 10eg, allen moeten op de bres staan, ter ■dediging onzer belangen. fan de Provinciale raadsleden waren tegen- lordig de Heeren Brutsaert, Masschelein en nr.este. Waar zitten de andere Geen ach- blijvers meer’! Allen op ter verdediging zer grootste belangen ’t Gaat om ’t leven de dood En onze volksvertegenwoordigers? Hebben j er nog Zondag laatst had eene belangrijke verga- iring plaats ten stadhuize van Veurne. Den oproep beantwoordende van den heer urgemcester dezer stad, waren niet min dan ventig Burgemeesters en Afgevaardigden Lr verschillige gemeenten van het Rechter- ik Arrondissement opgekomen. De heer plksvertegenwoordiger Brusselmans woonde e vergadering bij, en zijne ambtgenooten, t heeren Baels, Buyl en Goetgebeu? hadden ichlaten verontschuldigen. Om 3 ure opende de heer Burgemeester an Veurne de zitting, en drukte zijnen innigen ank uit omdat de heeren Burgemeesters eh d'gevaardigden zoo talrijk opgekomen waren; lit is wel het treffendste bewijs van de over- jroote belangstelling die gansch het Arrondis- iement stelt in het gewichtig punt aan de lagorde. De heer Voorzitter zet in ’t kort uiteen waarom deze vergadering bijeengeroepen ‘vierd, namelijk om kennis te nemen van het Ontwerp van afschaffing der Rechtbank van Eersten Aanleg dezer stad, en van het ontwerp ,an samensmelting der Vredegerechtskantons van Dixmude, Nieupoort, Rousbrugge en Veurne in een enkel kanton te Veurne. Dit nieuws heeft in de stad en in gansch het Arrondissement eene groote opschudding te 'veeg gebracht en, reeds op tweeden dezer ®aand, is de Gemeenteraad van Veurne bijeengekomen om de maatregelen te treffen d'e de toestand vereischt. In die vergadering "’ierdbeslist van,ten gepasten tijde,een smeek- Schrift te zenden naar den Koning, een ver zoekschrift aan den heer Minister van Justitie en aan de Volksvertegenwoordigers van het Afiondissement desnoods zou eene afvaar- iging van den Gemeenteraad van Veurne zich naar Brussel begeven en persoonlijke werking zal door ieder raadslid dezer stad geschieden ”1 de Volksvertegenwoordigers die hem be kend zijn. heer Volksvertegenwoordiger Brussel- faiis bekomt vervolgens het woord en bewijst, ,n een gezellig gesprek met de vergadering, ak hij de zaak reeds ernstig ingestudeerd eeft. fjjj wjjS(- Op de ongerijmdheid van ®zen die, onder voorwendsel van bezuiniging sPaarzaamheid, de Rechtbank van Veurne °uden willen afschaffen om er eene niéuwe .P te richten in eene andere stad. ant hij S U1et overtuigd dat dit ontwerp teenemaal 1! d Doctor in de Rechten en Notaris Voorzitter van den Kerkraad en Lid van den Gemeenteraad te Passchendaele

Het Ypersche (1925-1929) | 1922 | | pagina 3